SpoorPtTV rsDiin Becker schiet weer met scherp T D Hanegraaf van Rijkaard steelt harten Milan-fans de hel in de hemel Tyson: 'De berg mijn handschoenen op" TASATt JVIAIAM &BESAT? isVERHUISDnaarMALIEVELD Visitekaartje van Meeir Schaakstrijd lijdensweg voor Timman Joegoslavische voetbalbond straft clubs Navratilova kruipt door het oog van de naald Service-kanon wacht nu prestigestrijd met Lendl DONDERDAG 30 JUNI 1988 SPORT PAGINA 17 BELFORT (ANP) Voor Jan Tim man begint het tweede wereldbe ker schaaktoernooi, in het Franse plaatsje Belfort, steeds meer op een lijdensweg te lijken. Niet alleen fi guurlijk, de Amsterdammer ver loor gisteren zijn partij tegen de Brit Speelma, maar ook letterlijk. De nummer drie van de wereld gaat in de speelhal vooral tenonder aan de droogte en de hitte. Net als een ronde eerder in het treffen tegen Anatoli Karpov, had Timman in het duel tegen Jo nathan Speelman lange tijd het beste van het spel. Na een Boga-In- dische opening, die door zwarts f5 overging in een Hollandse, over speelde de Amsterdammer zijn Britse opponent volledig. De stel ling van Speelman was vrijwel on houdbaar, deskundigen waren zelfs van mening dat de Brit tegen beter weten in door bleef spelen. Voor vijftien zetten had de Engels man nog maar vier minuten be denktijd. Een schier hopeloze zaak vonden velen. Maar Speelman bleek de zaken beter ingeschat te hebben dan de andere stuurlui. Hij moet geweten hebben van de fysieke problemen die Timman al gedurende het hele toernooi heeft en die de Nederlan der vooral in het verdere verloop van de partij parten beginnen te spelen. Timman mocht over vijf tien zetten een half uur nadenken, het bleek teveel voor de Nederlan der. In plaats meer af te gaan op zijn intuitie redeneerde hij elke variant tot in het uiterste door. Hij raakte daardoor geheel van slag en miste in die fase zelfs directe winst door een stukoffer. Timman verklaarde de mogelijkheid wel te hebben in gezien, maar niet te hebben willen gebruiken. LONDEN (GPD) Vrienden zullen Boris Becker en Pat Cash nooit worden. De koele relatie tussen beide Wimble- don-kampioenen kwam gisteren andermaal aan het licht na hun reikhalzend tegemoet geziene spierballengevecht op 's werelds belangrijkste tennisbaan. Als ravottende kwajongens gingen de twee krachtpatsers elkaar te lijf, waarbij de Westduitser een knappe imitatie van Mike Ty son opvoerde (6-4, 6-3, 6-4) en de Australiër na afloop met een staaltje slapstick toch lachend de ring verliet. nadrukte gisteren nog eens dat zijn vroege nederlaag vorig jaar tegen Doohan een „keerpunt in mijn le ven" was geweest. „Als ik weer zou winnen zal het nooit meer hetzelf de voelen". Hoe het met Cash gaat lopen is niet te voorspellen, maar hoewel de 23-jarige Australiër dit jaar nog geen toernooi heeft ge wonnen is hij veel minder kwets baar dan Becker. Als vader van twee kinderen, met een coach (Ian Barclay) die hem al twaalf jaar be geleidt en gesteund door een sport- psycholoog, is Cash ongetwijfeld in staat zich op te laden voor een sterke come-back. De kleur, die zijn spel zo node had gemist, bewaarde Pat Cash slechts voor de persconferentie. Getooid met een knalrode punkpruik („van mijn vrouw gekregen, ik moet toch wat doen om mijn image in stand te houden") deed de liefhebber van heavy metal-muziek de verzamel de journalisten van verbazing ach terover slaan. De normaal zo nuk kige en stuurse 'tijger uit Melbour ne' bleek plots over gevoel voor hu mor te beschikken en dat terwijl hij net zijn Wimbledon-kroon had ver kwanseld aan zijn aartsrivaal. Machteloos Het was kennelijk Cash' manier van afreageren na een partij die hem toch pijn moet hebben ge daan. En het tekende ook het besef dat hij machteloos was geweest. Becker beukte er zonder pardon op los en Cash kon de klappen niet ontwijken. „Ik heb hem geen mo ment onder druk kunnen zetten, hij was gewoon te sterk", consta teerde de anders zo gauw aange brande advocatenzoon berustend. „Dat probleem heb ik hier eigen lijk steeds gekend, maar ik dacht dat ik nog op tijd de juiste vorm zou vinden. Ik weet dat ik beter kan, daarom voel ik geen echte te leurstelling". Wimbledon-winnaars zijn ken nelijk niet te benijden. Becker be- v/h Houtrust t/m 3 JULI Den Haag Bij mooi weer buiten eten op de aloon-aloon, bij slecht weer binnen slenteren in de 4 grote tenten. Morgen: 20.30 u. Cruz (brazilian swing) za. 2 juli 17 30 u. Speciale Late Late Lien Show met The Blue Diamonds. Dagelijks: muziek en dans uit West-lava. krontjong en Indonesische topmodeshow Open vr 1 juli en za 12 30-21 00 u zo 12 30-23 00 u Gratis Pasarkrant bij VVV. bibliotheek en toko Inl 070-557777 volw f 8.50. C|P 65+ f 5,00 kind (tot 12 jrl f 4.00 Agressief „Een oud-topspeler, ik zeg niet wie, zei net tegen me in de kleedka mer: kom terug. En dat doe ik ook", beloofde Cash. Boris Becker liet er geen onduidelijkheid over bestaan dat hij de man met de zwart/wit geblokte haarband liever kwijt dan rijk is en dat heeft geen louter sportieve achtergronden. „Hij is agressief. Ik mijdt hem lie ver en ik ben geloof ik niet de eni ge", sneerde de Westduitser, die niet wilde zeggen wat Cash hem tij dens de partij had gezegd. Toen de titelverdediger over het net tuimelde en de oud-kampioen prompt zijn voorbeeld volgde, maakte hij een niet hoorbare op merking en datzelfde deed Cash toen Becker zijn felicitaties in ont vangst nam. „Ik vloekte alleen in mezelf', deed Cash onschuldig. „Becker houdt er kennelijk van over bepaalde spelers een boekje open te doen en ik ben er één van. Hij heeft het ook over mijn familie, mijn privé-leven, het lijkt wel of ik met hem samenwoon". Zenuwen Het behoorde allemaal tot de koude oorlog die op de baan even eens dik werd gewonnen door Bec ker. Het weer met scherp schieten de service-kanon had het al voor speld: „Met tennis heeft dit duel niets te maken, het wordt een puur mentale zaak. Het gaat erom wie de sterkste zenuwen heeft en zo nu en dan risico durft te nemen". Becker bleek in dat opzicht verreweg de meerdere. „Ik voelde dat hij juist op de belangrijke momenten ner veus was. Vooral toen ik de eerste set had gewonnen wist ik dat het mijn dag zou worden". „Als je tegen de regerend kam pioen speelt moet je op je best zijn en dat was ik", stelde Becker tevre den vast. „3-0 in sets, dat zegt ge noeg. Het vervelende is alleen dat het verder geen garanties biedt. Je verslaat Cash, maar het gebeurt pas in de kwartfinales. Wat hem nu overkomt, brengt ook bij mij herin neringen boven. Er zijn nog twee partijen te gaan, het komt allemaal aan op één vraag: wie heeft de sterkste zenuwen?". Er werden gisteren weer heel wat vuisten gebald op Wimbledon. Links Boris Becker, rechts Martina Navratilo- va. Beiden wonnen hun partij in de kwartfinale. (foto's ap> Wat dat betreft lijken Boris Bec ker en zijn volgende opponent vol ledig aan elkaar gewaagd. Ivan Lendl, de 'Houdini van Wimble don' moet mentaal klaar zijn voor het prestige-gevecht met de speler, die hem in '86 vernederde in de fi nale. Lendl maakte gisteren indruk door Tim Mayotte geen set toe te staan, maar het valt te betwijfelen of hij de kracht van Becker kan weerstaan. DONDERDAG 16.05-19.10 BBC 2 Cricket: derde test match tussen Engeland en Westindie 19.10-20.00 Ned 3: Studio Sport: Open Engelse tenniskampioenschappen. 19.10-21.00 BBC 2: Wimbledon '88: Open Engelse tenniskampioenschap pen. 20 00-21.00 Super- Major League Baseball. Amerikaans honkbal. 21.00-22.00 Super: NBA Basketball '87/'88 22.00-22.58 SKY: Military Boekelo. Paardesport: hoogtepunten van de driedaagse wedstrijden springen, cros scountry en dressuur. 22.35-23.35 Super: Pro Celebrity Golf: verslag van een wedstrijd tussen prof- golfspelers en bekende personen. 23.00-23.30 Did 1: ARD-Sport extra: Open Engelse tenniskampioenschap pen en paardesport (internationaal Concours Hippique CHIO Aken). 23.30-00.30 BBC 1: Wimbledon '88: Open Engelse tenniskampioenschap pen. 23.35-00.35 Super: Gaelic Football. LONDEN (GPD) Miloslav Mecir heeft Wimbledon op ondubbelzin nige wijze geconfronteerd met zijn visitekaartje. De dromerige Tsjechoslowaak ontnam Mats Wi- lander gisteren de kans op het be halen van het Grand Slam. De Zweed kwam er zelfs volstrekt niet aan te pas: 6-3, 6-1, 6-3. Die klap kwam hard aan bij de nummer twee van de wereld. Niet zozeer het missen van het laatst door Rod Laver bij elkaar geslagen vierluik bedroefde de winnaar van de open Australische en Franse kampioenschappen, maar de ma nier waarop hij Wimbledon verliet was Wilander een doorn in het oog. Opnieuw struikelde hij in de kwartfinales, net als vorig jaar toen Cash hem de weg versperde. Toch had Wilander de bui kun nen zien hangen. Mecir versloeg hem liefst zesmaal tijdens hun tien onderlinge ontmoetingen, het laatst in het Daviscup-treffen dit jaar tussen de Tsjechen en de Zwe den. „Maar het was de eerste keer op gras en ik had het tot nu toe pri ma gedaan, terwijl hij de afgelopen maanden nauwelijks kon spelen. Daarom maakte ik mezelf wijs dat ik het wel zou redden", verklaarde Wilander beteuterd. Zijn afgang werd er slechts pijnlijker door. „Ik was machteloos. Wat ik ook pro beerde, hij miste gewoon geen bal", onderkende de Scandinavier de superioriteit van Mecir. Temidden van de rammers en beukers op Wimbledon is de aan wezigheid van de Oosteuropese balvirtuoos beslist een verade ming. De immer onverstoorbare Mecir lijkt behalve de tegenstander ook zichzelf in slaap te sussen, maar alles wat hi j doet is doordacht en van een dodelijke precisie. Wi lander werd als een vis aan het lijn tje gehouden en opgehaald toen de 'big cat', zoals Mecirs bijnaam luidt, honger kreeg. lENNISQPIflflINR WIMBLEDON ZIEN TOPSPIN DOEN!! (2) Jeugdlessen van 7 t/m 25 jr ©Professioneel selectieprogram ma voor het talent. Speciale senioren/60 training van 8.00-13.00 uur. Ook avond en zaterdagmiddag mogelijkheden. Competitie in teamverband op maandag en vrijdagochtend. Bel voor infofolder: 01714-4843 of071 -720649. Gediplomeerd K.N.L.T.B. trainers. Een initiatief van M. de Bakker/A. Vreeswijk ge- gP|H vestigd boven de Winkelhof te Leiderdorp SCHIJF (GPD) - Van de hel in de hemel. Zo voelde Jacques Hane graaf zich toen hij gistermorgen hoorde dat zijn overgang van de ploeg-Raas naar de Franse équipe van Yves Hézard toch rond was ge komen. Een dag geleden zat de renner uit Schijf nog diep in de put omdat Su- perconfex een afkoopsom eiste. Die wilde Hanegraaf niet betalen. „Dan was ik er financieel niets mee opgeschoten en je gaat vanzelf sprekend niet voor niets pijn zitten lijden in de Tour". Ploegleider Hézard zat kennelijk zo te springen om hulp voor zijn kopman Bernard dat gisteroch tend een delegatie naar Nederland reisde en een gesprek had met Raas en de directie van Super- confex. Niet Hanegraaf neemt nu de afkoopsom voor zijn rekening, maar de ploeg van de Mondri- aanshirtjes betaalt. Hézard zat met zijn ploeg zwaar in de problemen, omdat er nogal wat renners afvielen door valpartij en in de Ronde van Italië. Domini que Gayant en Pascal Poisson on der andere liepen botbreuken op. Johan Lammerts, al in dienst van de Franse ploeg, benaderde Hane graaf omdat hij wist dat het lang niet boterde tussen hem en ploeg leider Jan Raas. Hanegraaf verwijt Raas dat hij geen echte kansen heeft gekregen in het afgelopen seizoen, terwijl Raas volhoudt dat Hanegraaf gewoon niet goed ge noeg presteerde. Zo werd hij ge passeerd voor de Goldrace. De on enigheid escaleerde in de profron de van Made, waar Raas Jelle Nijdam achter de ontsnapte Hane graaf aanstuurde. Die poging mocht niet meer baten, maar de ba sis voor een definitieve breuk was gelegd. Die breuk kreeg gisteren zijn de finitieve beslag. Hanegraaf zal de komende Tour in dienst rijden van Jean Francois Bernard. „Ik hoop voor het eerst dat Bernard de Tour wint", klonk het gisteren opge lucht. „Ik had de moed al opgege ven. Nergens meer op gerekend. Ook niet toen Hézard belde dat hij nog een poging ging ondernemen me alsnog los te weken. Dat gaat op het laatste moment toch weer niet door, dacht ik. Toen ik het tele foontje kreeg dat het rond was, was ik dolgelukkig". Het contract van Hanegraaf met Toshiba geldt tot 31 december. Na tuurlijk weet hij dat hij in principe is aangetrokken om 'Jef aan de overwinning in de Tour te helpen, „maar ook na de Ronde van Frank rijk rijdt de ploeg een aardig pro gramma. Voorlopig concentreer ik me eerst op de Tour. Ik wil de Fran sen niet teleurstellen na alles wat ze voor me gedaan hebben". Het volgend kalenderjaar rijdt Hanegraaf voor de ploeg van Cees Priem. „Met die ploeg heb ik al overeenstemming bereikt en daar houd ik me aan. Dat is ook de reden geweest dat ik niet samen met Van der Poel naar Domex ga. De ploeg- Priem maakt een goede indruk op me. Belachelijk dat ze dit jaar niet aan de start mogen komen. Dat zeg ik niet omdat ik er nu zelf naar toe ga. De prestaties van het afgelopen seizoen zijn ruim voldoende om een plaatsje aan de start te recht vaardigen". BELGRADO (Reuter) - De Joego slavische voetbalbond heeft twee clubs uit de hoogste afdeling, Pris- tina en Celik Zenica. zes punten in mindering gebracht. De krant „Daily Belgrado" heeft dit dinsdag gemeld. Een onderzoekscommis sie achtte bewezen dat beide teams met de uitslag van hun wedstrijd op de laatste speeldag hebben ge knoeid. Pristina was al gedegra deerd. Als het door de clubs aange tekende hoger beroep niets ople- verd, wordt Celik nu de andere de gradant. Pristina stond op de laatste speeldag van het seizoen in de wedstrijd tegen Celik drie minu ten voor het einde met 2-0 voor. Op dat moment werden de uitslagen van de andere wedstrijden in het stadion bekend gemaakt. Daaruit bleek onder andere dat de winst Pristina niet meer kon redden. De club liet in de slotfase vervolgens tegenstander Celik drie doelpun ten maken. LONDEN (GPD) Martina Navra- tilova's jacht op haar negende Wimbledon-titel, waarmee ze het record van Helen Wills Moody zou verbeteren, beleefde gisteren bijna een vroegtijdig einde in de kwartfi nales. De in Amerika woonachtige Zuidafnkaanse Ros Fairbank wenste zich niet zoals haar voor gangsters willoos naar de slacht bank te laten voeren en beet fel van zich af. Slechts met de moed der wanhoop bleef de nummer twee van de wereld op de been: 4-6, 6-4, 7-5. 45 wedstrijden in successie bleef Navratilova al ongeslagen tijdens The Championships. Het scheelde een haar of de 46e, op baan 14 tegen een opponente die ze al zesmaal dik had verslagen, werd de Wim- bledon-koningin fataal. Fairbank werkte in de eerste set een 3-0-ach- terstand weg en nam zowel tijdens de tweede als derde spelreeks een 4-2-voorsprong. In de beslissende set had de 27-jarige Fairbank zelfs drie gamepunten om de stand op 5- 2 te brengen, maar Navratilova kwam terug en won de als „routi neklus" geplande thriller alsnog. „Aan de manier waarop ze over de baan liep zag ik dat Martina er geen vertrouwen in had, maar juist toen het erom ging serveerde ik niet goed genoeg", besefte Fair bank, vijftigste op de computerlijst en eerder te sterk voor de geplaat- sen McNeil en Zvereva. Navratilo va beaamde die woorden. „De ti ming was er niet en alle balgevoel ontbrak. Ik heb alleen gewonnen omdat ik geconcentreerd bleef en gewoon weigerde te verliezen. Ik wil per se die negende Wimbledon- titel en straks ook het record van vijftig overwinningen op rij (even eens in het bezit van Wills Moody, red.). Die gedachte heeft me er van daag doorheen gesleept". De halve finales bij de vrouwen worden daardoor een herhaling van vorig jaar. Navratilova treedt vandaag aan tegen Chris Evert, die ze in '87 in drie sets klopte, terwijl Pam Shriver mag proberen Steffi Graf wat tegenspel te bieden. De Westduitse gunde Shriver twaalf maanden terug slechts twee ga- MILAAN (GPD) Frank Rijkaard heeft na zijn eerste kennismaking met de fans van AC Milan meteen al de harten gestolen van de aan hang van de Italiaanse kampioen. Rijkaard, nog nauwelijks hersteld van al het feestgedruis in Neder land, arriveerde dinsdag in Milaan voor de (positief uitgevallen) medi sche keuring van zijn nieuwe club en werd op het vliegveld opgevan gen door een uitzinnige menigte. Een en ander herhaalde zich giste ren bij aankomst in het hoofdkwar tier van de club in de binnenstad van Milaan. Tegenover de ruim veertig journalisten, die op de pre sentatie van de voor drie jaar vast gelegde Nederlander waren afge komen, verklaarde Rijkaard „erg verrast" te zijn over zoveel enthou siasme. „Ik kan me nauwelijks voorstellen dat het er hier elke week zo toegaat. In de Nederlandse competitie is men zelden zo en thousiast". Rijkaard, die samen met zijn vrouw Carmen een luxe villa bui ten de stad vlakbij de familie Van Basten zal betrekken, vergat niet bij zijn eerste officiële optreden in Milaan de verafgode Nederlandse clubgenoten te memoreren. „Gullit en Van Basten hebben tijdens het Europees kampioenschap in West- duitsland bewezen dat zij tot de top van de wereld behoren. Het zijn", aldus de 25-jarige international, „echte sterren geworden. Samen kunnen we op prolongatie van de Italiaanse titel, maar ook op het veroveren van de Europa Cup voor landskampioenen afstevenen. Ik beloof niets, maar met zoveel geta lenteerde Italiaanse spelers en het moderne, snelle aanvallende voet bal dat Milan het afgelopen seizoen heeft gespeeld, heb ik er alle ver trouwen in". De leiding van AC Milan heeft in middels echter zijn bedenkingen uitgeproken over een succesvol op treden in de Europa Cup. Het begin van het Europese bekertoernooi valt namelijk samen met de Olym pische Spelen in Seoul (van 17 sep tember tot 2 oktober) en vijf spelers van Milan staan op de nominatie opgenomen te worden in de Itali- NEW YORK (SID/Reuter) - Twe dagen na zijn opzienbarende overwinning op uitdager Mi chael Spinks heeft Mike Tyson, wereldkampioen in het zwaarge wicht, aangekondigd met bok sen te stoppen. De Amerikaan, die maandag in 91 seconden afre kende met zijn opponent, ver klaarde dat gisteren in de New York Post. De 21-jarige Tyson zegt in het interview dat zijn besluit defini tief is. „Ik weet wel dat de meeste mensen het niet zullen geloven, maar mijn besluit staat vast. Ik zag promoter Don King grijnzen toen ik na het gevecht tegen Spinks zei te overwegen mijn loopbaan te beëindigen. Het la chen zal King echter vergaan als hij er achter komt dat ik het serieus bedoelde", verklaart Ty son, die aan het anderhalve mi nuut durende gevecht tegen Spinks ruim veertig miljoen gul den overhield. Tyson is zich er van bewust dat grote kampioenen als Sugar Ray Leonard en Muhammed Ali meerdere keren hun vertrek aan kondigden en daarna weer rustig de ring instapten. „De meeste verwachten dat ik in de ring te rugkom, maar als ik zeg te stop pen is dat defintiefvertelde Ty son in 'De Post'. „Ik vind boksen leuk. Ik heb een leuke tijd gehad, maar na het duel tegen Spinks heb ik er nog eens goed over na gedacht. Het is nu het juiste mo ment de handschoenen in de kast te stoppen en ze daar te la ten", aldus de Amerikaan, die als twintig-jarige de jongste wereld kampioen in het zwaargewicht in de geschiedenis werd. Tyson, die geen van zijn 35 profpartijen verloor en 31 tegen standers voor het einde van de duels op het kanvas achter liet, gaf maandagnacht zijn advocaat de opdracht het contract met manager Bill Clayton af te ko pen. De spierbundel zou in sep tember zijn wereldtitel verdedi gen tegen de Brit Frank Bruno. Promoter Don King wilde niets van een afscheid van Tyson we ten. „Ik weet dat Mike na drie vermoeiende jaren een pauze no dig heeft. Hij noemt dat stoppen. Ik ben er van overtuigd dat Ty son weer terugkomt." Het opzienbarende besluit van Tyson heeft waarschijnlijk ook te maken met de golf van nega tieve publiciteit over zijn vrouw, de actrice Robin Givens. „Ik geef het boksen mede op om mijn fa milieleven te redden. Ik houd er niet van te lezen dat mijn vrouw een prostitué is. Ze kan niet over straat lopen zonder te worden aangesproken over ons privéle- ven. De media hebben van alles geschreven en gesuggereerd. Misschien dat daar nu een einde aan komt." aanse selectie voor Zuidkorea: Vir- dis. Ancelotti, Maldini, Colombo en Galli. Om die reden heeft mana ger Adriano Galliani inmiddels het verzoek tot de voetbalbond gericht niet meer dan twee Milan-spelers te selecteren. „Het is een verzoek", aldus Galliani, „maar wel een van dringende aard. Mocht men alsnog een beroep doen op onze vijf spe lers, dan brengt de bond daarmee het seizoen van AC Milan in gevaar. We praten tenslotte over vijf basis spelers". De Italiaanse federatie heeft echter al laten doorscheme ren zich niet te zullen storen aan de wens van Milan en met het sterkst mogelijke team af te reizen. De leiding van Milan is in ieder geval verzekerd van een interes sante wedstrijd tegen een buiten landse club. Medio september werkt de ploeg van Gullit, Rijkaard en Van Basten een vriendschappe lijk duel af tegen de nieuwe ploeg van Rinus Michels, UEFA Cup- winnaar Bayer Leverkusen. Warm onthaal voor Frank Rijkaard bij aankomst in Milaan v ian de Italiaanse pers. (foto ANP) r hij medisch werd gekeurd en gepresenteerd

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17