Bouwen in stadswijken door commissieleden zonder visie 'Starre regels van gemeente belemmeren doorstroming' Verbazing over verdeling subsidies Leiden culturele hoofdstad? Opinie CDA wil betere controle bij oplevering gebouwen DONDERDAG 30 JUNI 1988 LEIDEN Toch gesprek 'De Sleutels' en bewoners LEIDEN - De Federatie van Wo ningbouwcorporaties voorspelt voor de komende jaren een stijging van het aantal woningzoekenden wanneer de doorstroming op de huizenmarkt zal stagneren doordat er minder huizen worden ge bouwd. De federatie wil de door stroming op gang houden door de woningtoewijzing te versoepelen, maar acht de gemeente met haar starre regels daartoe niet in staat. De federatie heeft de gemeente daarom gevraagd bepaalde wonin gen zelf te mogen toewijzen. "Doorstroming is de hoeksteen van het volkshuisvestingsbeleid", stelt de federatie in een brief aan de gemeente. De filosofie achter door stroming is dat iedere Leidenaar die verhuist, een woning achterlaat voor een andere woningzoekende. Vorig jaar werden er 1000 woonver gunningen verstrekt aan doorstro mers waarvan er 800 verband hiel den met de oplevering van een nieuwbouwwoning. "De doorstro ming binnen de bestaande wonin gen moet dus worden gestimu leerd", is de conclusie van de fede ratie. De federatie wil daarom van de gemeente gedaan krijgen dat de aangesloten woningbouwcorpora ties in het eigen huizenbestand zelf LEIDEN - Geboren: Sandeep Singh z.v. Da- vinder Kaur, Niek Erwin Sjef z.v. J.L.W. van Zijl en J.W.B.E. Vossen, Winny z.v. W.T. Hon- ders en A.E.M. Pouw, Dennis z.v. E. Guijt en M.P. Kapitien, Marjoleine Alida Wilhelmina Maria d.v. P.M.J.H. Heinen en J.A.M. Zuid hoek, Michael z.v. L.M.H. Koolmees en J. Aret, Sevgi d.v. B. Karaca en A. Karaca, Anil, z.v. H. Jharap en R. Dihal, Sandra d.v. M.C. van Beelen en J.K. van Duijn, Laila d.v. A. Bet- kerma en A. Karim, Denise d.v. P.M.C. en S.J- .C.M. Lepelaar, Jacob Edwin, z.v. J. Hus en J. van Duijn, Noélle-Joy d.v. E.B. Workala en F. Koelwijn, Jacqueline d.v. M.B. van der Wulp en Y.E.M. van Bruggen, Thomas Sander z.v. J.M. de Boer en Y.D. van den Berg, llona d.v. A.J.M. Willemse en V.E.M. Nouwens, Elian z.v. A.J.M. Willemse en V.E.M. Nouwens, Su zanne d.v. P. Krapels en J.A. Rip, Erwin z.v. C. van Dam en A.A. Berger, Jannetje Jacoba d.v. C.W. Sira en L. van Duijn, Nicole Stephanie d.v W. Chrispijn en M.O. Baars. Niels z.v. A.M. Heemskerk en J.L. Vettewinkel, Rober- tus Wilhelmus Cornelis z.v. C.J.W. Went en M.J.H. Logher, Nabila Cornellie Mariene d.v. H.M.A. Mokiem en I.B. Tjong-Akiet, Bianca d.v. C. G. van Beelen en D. van der Plas, An- nemarth Elsje Marijke d.v. C.P. Bleeker en M. Damstra, Brechtje Anna, d.v. A.J. van der Haar en H.R. van der Mark, Rudy z.v. A. Kluts en W.F. Beij, Patrick Ramiro z.v. G.J. van Iter- son en K.M. Langeveld, Melinda Jolanda d.v. R.T.R. Regeer en A.P. Eschler, Tjendo Enrico Adriaan z.v. A. van Esveld en A. Bouma. Kaoutar d.v. M. Laaribi en F.EI. Aloufi, LEIDEN - Nadat langdurig on duidelijkheid heeft bestaan over de bestemming van de galerie- ruimte van het Burchtcomplex, heeft de gemeente galerie Stel ling een huurcontract aangebo den. Het was aanvankelijk on duidelijk of Stelling de huurprijs wel kon opbrengen, maar na toe zegging van een subsidie van 15.000 gulden is er overeenstem ming bereikt. door Meindert van der Kaaij De toekomst van de galerieruim te was onzeker doordat Stichting Burcht vorig jaar in financiële moeilijkheden raakte en januari van dit jaar failliet werd ver klaard. Al snel nadat de Stelling haar intrek had genomen in de expositie-ruimte van de voorma lige Burchtzalen bleek .dat ook de deze stichting de hoge huur niet kon betalen. De gemeente verstrekte een subsidie die net zo hoog is als de huur van de galerie. Dat gebeur de nadat Stelling te kennen gaf inkomensvormend voor Leidse kunstenaars te gaan werken. Dat betekent dat getracht wordt om werk van Leidse beeldende kun stenaars te verkopen. Nu de ge meente met een subsidie over de Leiden, eultnreie hoofdstad van Nederland. Een slogan die gemeentebestuurders en ambtenaren geregeld in de mond nemen. Natuurlijk telt Leiden veie musea - inmid dels zijn dat er 16 - en mag zich dus terecht 'Leiden Mtu- senmstad' noemen. Maar cul tuur bestrijkt veel meer ter reinen: toneel, muziek, beel denden kunst, e.d. Hoe staat Leiden er op die gebieden voor? Een serie met kritische kanttekeningen. woningen mogen toewijzen aan doorstromers. Dat kan bijvoor beeld door actief te gaan werven voor leegkomende woningen of een eigen lijst van doorstromers aan te leggen. Nu worden alle wo ningen via de gemeente toegewe zen. Een voorwaarde voor de toewij zing blijft te allen tijde dat de huur der een woonvergunning van de gemeente krijgt. Het gemeentelijk criterium dat de huurder een aantal jaren als woningzoekende moet staan ingeschreven, wil de federa tie echter laten vervallen. Zijn er meer kandidaten voor één woning, dan telt wel het vergaarde aantal punten. Het systeem is vergelijkbaar met de regeling voor 65-plussers zoals de gemeente die heeft geïntrodu ceerd. Federatie-voorzitter Van Rij maakt een vergelijking met de par ticuliere woningmarkt waar veel gemakkelijker dan via de gemeen te van woning gewisseld kan wor den. "In ons voorstel krijgen huur ders van corporatie-woningen de zelfde kansen als huurders van par ticuliere woningen". Over aantal len toe te wijzen woningen, wil de federatie nog nader praten. brug is gekomen lijkt voor Stel ling de kou uit de lucht te zijn. Stelling begon in 1982 aanvan kelijk als een kraak/kunstenaars groep in een pand aan de Lange Mare. Van de mensen uit de be gintijd zijn er nog maar weinig over. De groep bestaat nu uit vier personen, van wie er drie schil ders zijn en Gerard de Bruyn, de vierde, zich voornamelijk bezig houdt met de zakelijke en organi satorische kanten van de galerie. Het kraken van het pand, dat eigendom is van de gemeente, werd destijds oogluikend toege staan. Eind vorig jaar kreeg Stel ling echter van de gemeente te horen dat er huur voor het pand moest worden betaald. Het huur bedrag was zo hoog dat Stelling dit onmogelijk kon betalen. Op dat moment had de gemeente het pand reeds bestemd voor het project 'zelfstandig wonen' van Endegeest. Hoewel het volgens Gerard de Bruyn redelijk goed gaat met Stelling zal het toch moeilijk worden om het hoofd boven wa ter te houden, ondanks het feit Voorgesteld wordt in ieder geval de moeilijk verhuurbare huizen on der de toewijzingsbevoegdheid van de corporaties te brengen. Een onderzoek van de federatie heeft uitgewezen dat er vrij veel wonin gen worden geweigerd. Van de 385 huizen die in de periode februari - maart van dit jaar werden aangebo den, werden er 52 (13 procent) meer dan drie maal geweigerd. En 26 wo ningen werden zelfs meer dan vijf maal geweigerd. Het betrof hier woningen die verspreid door de he le stad waren gelegen, licht Van Rij toe. De federatie heeft de raadscom missie volkshuisvesting om een ge sprek gevraagd over de woningtoe wijzing. Het is overigens niet de eerste keer dat de corporaties trachten meer greep op de toewij zing van woningen te krijgen. Eer der vonden zij wethouder Tesse- laar (volkshuisvesting) op hun weg. Deze liet toen weten dat er met hem 'absoluut niet valt te pra ten over een verandering van het systeem van woningtoewijzing'. De wethouder was vanochtend niet voor commentaar op de laatste voorstellen van de federatie bereik baar. dat de gemeente nu opdraait voor de huur. "Het is dus heel hard werken geblazen. Dat geeft niet, als we maar over een paar jaar zelfstandig, zonder hulp van de gemeente kunnen voortbe staan", aldus De Bruyn. Daarvoor is wel nodig dat Stel ling in de Burchtgalerie kan blij ven. "Als we weer moeten ver huizen is het afgelopen", stelt De Bruyn. Ook is hij van mening dat het houden van een galerie altijd liefdewerk-oud-papier zal blij ven. "Het kost eigenlijk alleen maar geld. Je moet wel heel veel idealisme hebben en van moder ne kunst houden om dit vol te houden". Volgens De Bruyn is om te overleven ook noodzakelijk dat Stelling afstapt van het beleid van Stichting Burcht, dat in zijn ogen elitair was. "We willen onze tentoonstellingen voor meer mensen toegankelijk maken en de drempelvrees wegnemen. De cijfers geven wat dat betreft al een aardige vooruitgang te zien". Een ander onderdeel waaraan Stelling vast wil houden is het Expositie in Hortus LEIDEN In de Oranjerie van de Hortus wordt tot en met 18 septem ber een tentoonstelling gehouden over de opbouw van de nationale historische presentatie, die vanaf 1993 in het Pesthuis te zien zal zijn. De expositie heeft de titel 'Avontu ren in een nieuw historisch muse um' meegekregen en gaat over planten, dieren, voorwerpen en verschijnselen in de natuur. De Hortus, achter Rapenburg 73, is da gelijks geopend van 9.00 tot 17.00 uur en op zondag van 10.00 tot 17.00 exposeren van nationale en - als het even kan - van internationale kunstenaars. De gemeente daar entegen wil dat Stelling zich al leen richt op kunstenaars uit de regio. "In dat geval zijn we ten dode opgeschreven. Het is on mogelijk om alleen werken van Leidse kunstenaars te expose ren. Die basis is veel te smal", zegt De Bruyn. Stelling heeft nu werken van 25 Leidenaars in huis. Getracht wordt die bijvoor beeld aan bedrijven te slijten. Het beleid van de gemeente vindt De Bruyn vaag. "We weten niet waar het geld vandaan komt of hoe dat precies geregeld is. Ik kijk alleen maar met verbazing als ik zie waar het geld wel naar toe gaat. Ik vind het persoonlijk schandalig dat de tentoonstel ling 'Verbeelding van Leiden', die op dit moment in De Waag wordt gehouden, 50.000 gulden kost. Daarvan draagt de gemeen te maar liefst 15.000 gulden bij. Het is natuurlijk een mooie pro motie voor de stad, maar met kunstbeleid heeft het bitter wei nig te maken". LEIDEN - De nota 'Bouwen in bestaande wijken' heeft het afge lopen halfjaar de Leidse gemoe deren flink in beroering ge bracht. Deze week hebben voor het eerst de politieke partijen hun licht laten schijnen over de plannen van burgemeester en wethouders. door Jan Rijsdam Veel mensen zullen met hoogge spannen verwachtingen naar de ze bijdrage aan de discussie heb ben uitgekeken. Geen wonder: het bouwen van huizen in de be staande buurten raakt mensen in hun persoonlijke levenssfeer, te meer daar de gekozen procedure niet de schoonheidsprijs ver dient en nodeloos veel ongerust heid en spanningen heeft opge roepen. Hoewel het aantal wo ningen inmiddels met een derde is teruggebracht, waren nog ve len benieuwd naar het oordeel van de leden van de raadscom missies voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, die daar over afgelopen maandag spra ken. PvdA-wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) verklaarde na de inspraakavonden in de wijken dat hij kennelijk de overtuigings kracht miste om duidelijk te ma ken waarom de bouw van wonin gen in bestaande Leidse wijken noodzakelijk is. Van de politiek mocht daarom verwacht worden dat zij met de grootst mogelijke zorgvuldigheid in zou gaan op de honderden mondelinge en schriftelijke reacties en een ui terste poging zou wagen om mensen duidelijk te maken voor welke moeilijke afweging zij staat: het afwegen van belangen van mensen die woningzoekend zijn versus de belangen van men sen die al wonen, maar van wie het woongenot mogelijk door de gemeentelijke plannen wordt aangetast. In plaats van een zorgvuldige benadering werden de opgeroe pen emoties en inspraakreacties genegeerd en de hele kwestie af geraffeld. Een aantal keren bleek op pijnlijke wijze dat commissie leden de bouwlocaties uit de on derhavige nota nauwelijks ken nen en een enkeling ook weinig begrepen heeft van de cijfers (over categorieën woningzoe kenden) die er aan ten grondslag liggen. De raadsleden maakten de indruk zo snel mogelijk van de discussie af te willen. Meest tekenend in dat verband was het compliment dat D66-fractievoor- zitter Hoekema het college maakte omdat men zich zo uit stekend aan het vastgestelde tijdschema voor de behandeling van de nota had weten te hou den. Beschamend Ronduit stuitend was de bij drage van de grootste politieke fractie in de gemeenteraad, de Partij van de Arbeid. Zonder spoor van betrokkenheid las PvdA-woordvoerster mevrouw Van der Lecq haar bijdrage van slechts enkele minuten voor van een velletje papier. Een passief verhaal waaruit werkeüjk geen enkel gevoel sprak voor wat er leeft onder de mensen in de wij ken die met de collegeplannen geconfronteerd zijn. Voor een dergelijke bijdrage mag Van der Lecq niet alleen verantwoordelijk worden ge steld. PvdA'ers die de mond vol hebben over de koers van de par tij mogen zich allemaal wel eens flink zorgen maken over de wijze waarop wordt omgesprongen met wat er leeft onder de Leidse burgers. De bijdrage van me vrouw Van der Lecq was een schoolvoorbeeld van hoe men mensen in het algemeen, en de eigen aanhang in het bijzonder, van zich vervreemdt. Om van de bijdrage van de WD-woordvoerster mevrouw Wijnbergen maar niet te spreken. Haar opmerking dat in het bij zonder bij de locaties Burggra- venlaan, Eijmerspoelstraat en Zijleiland rekening moet worden gehouden met het aanpassen van de woningbouw aan de buurt (het gaat hier om de wijken met dure koopwoningen) is bescha mend voor een partij die zich de afgelopen jaren heeft trachten te ontwikkelen tot een echte volks partij. Opmerkelijk was ook nog de rol van CDA-woordvoerder Het- tinga, die de wethouders Tesse laar en Peters enerzijds moed toedacht voor hun optreden in de wijken en verklaarde "achter het college te staan", maar ander zijds de bestuurders er van betichtte dat het de zaken ver keerd had aangepakt. Het CDA als Januskop, waarvan de een kopjes kan geven terwijl de an dere bijt. De belangstellenden werden er in elk geval niet wijzer Vrije sector Zorgwekkender dan het ont breken van een meeslepende dis cussie over het bouwen in be staande wijken is wel de consta tering dat de commissieleden er nauwelijks blijk van geven een visie te hebben op de toekomst van de Leidse volkshuisvesting. Men komt niet veel verder dan marginale opmerkingen en het stellen van vragen (hoe staat het nu met de regionale samenwer king?), die de wethouders tijdens hoorzittingen en in publicaties al tientallen keren hadden beant woord. Essentiële vragen werden niet gesteld. Bijvoorbeeld of het thans voorziene bouwprogram ma voldoende is om het gat te dichten dat dreigt te ontstaan tussen het voltooien van de Ste venshof en het aanslaan van de volgende polder? Of de vraag of de huidige planvorming vol doende inspeelt op het nationale woningbouwprogramma waarin voor de komende jaren een ver dere groei van de vrije sector ten koste van de gesubsidieerde nieuwbouw wordt voorspeld (staatsecretaris Heerma ver wacht dat in de jaren negentig de helft van het aantal nieuwbouw woningen in de vrije sector zal worden gebouwd). Interressant is hoe de bouw van meer duurdere woningen, naast het voor de stad noodzake lijk aantrekken van koopkrachti ge groepen, is aan te wenden om voldoende woningen beschik baar te krijgen voor de lagere in komens- en andere zwakke groe pen op de woningmarkt. En van belang is de vraag of het gemeen tebestuur er in slaagt, met een la- van Zuid-West LEIDEN - Er komt een overleg tus: sen het bestuur van de woning bouwvereniging De Sleutels en de huurders van 218 woningen in de omgeving van de Van 's-Gra- vensandestraat in Zuid-West over het groot-onderhoud aan de wonin gen. Het bestuur van de woning bouwvereniging heeft dat gister avond laten weten nadat al eerder een toezegging in die richting was gedaan. Gisteren werd in de wijk een stencil verspreid waarin de wijkvereniging het ongenoegen over het uitblijven van dit overleg kenbaar maakte. De bewoners, verenigd in de 'Be wonersbelangengroep Plan 7' had den om een dergelijk overleg ge vraagd om te kunnen praten over problemen bij het groot-onder houd. Zo steekt het de bewoners dat eerder dan aangekondigd is be gonnen met werkzaamheden aan kozijnen waardoor zij onverwacht' met overlast werden geconfron teerd. Het groot-onderhoud ging vier weken geleden van start en moet in het voorjaar van '89 zijn voltooid. In de wijk is overigens ook een bewonerscommissie actief die. on dersteund door de Stichting Wel zijn, regelmatig overlegt met aan nemers en woningbouwvereni ging. De vergadering met de huur ders heeft woensdag 6 juni plaats in wijkgebouw Aktief aan de Berla- gestraat, aanvang is 20.00 uur. Ketie Koti Stichting Surinamers Leiden houdt samen met de diverse groepen op vrij dag 1 juli een 1 juli-viering (Ketie Koti). Een gastspreker zal het een en ander over de afschaffing van de slavernij in Suriname vertellen Daarna kan er ge danst worden met Ritmiek en de Soundmakers. Aanvang 21.00 uur. Toegang 10 gulden. ger contingent gesubsidieerde woningen en een stijgend aantal woningzoekenden, het nieuw bouw- en voorraadbeleid beter op de woningvraag af te stem- Vermoeidheid Met geen woord is er door de commissieleden gesproken over de compacte stad-filosofie die aan de nota 'Bouwen in bestaan de wijken' ten grondslag ligt. Het college van B en W gaat er van uit dat de stad vol is als alle in de no ta genoemde bouwlocaties zijn gebruikt. Maar, hoe zit het dan met het toekomstig ruimte-aan bod, zeg maar: de jaarlijks bin nen de stad vrijkomende ruimte om te benutten voor nieuwe ont wikkelingen. Is een stad niet voortdurend in beweging, waar bij het één plaats maakt voor het ander? Als dit het geval is, is er dan niet een continu aanbod? Hoe groot is die capaciteit dan? En, is het mogelijk daar een soort evenwicht in aan te brengen? Of heeft het college gelijk dat de stad straks vol is, dus feitelijk dichtslibt, waardoor in de toe komst geen enkele ruimte meer bestaat voor nieuwe woningen, kantoren en andere voorzienin gen. In hoeverre is deze ontwik keling funest voor de stad en valt die bij te sturen? Bij voldoende niveau had de commissie wel licht zelf enige richting aan één en ander kunnen geven. Van de behandeling in de ge meenteraad, aanstaande maan dag, valt ook geen meeslepende discussie te verwachten. De kaarten zijn goeddeels geschud. Alleen Links Leiden krijgt mis schien nog het gevraagde locatie- onderzoek (versmalling Gooi meerlaan) toegeworpen. Een rui me meerderheid in de raad zal het collegevoorstel volgen. De geringe respons is vermoe delijk te verklaren uit vermoeid heid (de discussie heeft nu wel lang genoeg geduurd) en een on terechte zelfvoldaanheid over de politiek die toch zo'n aardige no ta met zoveel mooie woorden heeft geproduceerd. Door de gang van zaken als een incident te bestempelen wordt de werke lijkheid echter geweld aange daan. Wethouder Tesselaar sig naleerde onlangs nog in een in terview in deze krant dat de le den van de commissie volkshuis vesting geen visie hebben op de grote lijnen in de volkshuisves ting (geen van de commissiele den heeft blijkbaar de behoefte gevoeld hierop te reageren). De vertoning van afgelopen maandagavond mag dus geen verbazing wekken. Het geeft per fect weer dat de verhouding commissielid-wethouder er één is als de verhouding leerling-le raar. Van de leraar kan men mis schien moeilijk eisen dat hij zich in de gegeven situatie anders op stelt. Maar van de leerlingen mag wel verwacht worden dat ze een beetje meer presteren dan ze nu Bouwfederatie voorziet toename woningzoekenden LEIDEN CDA-raadslid W. Het- tinga wil dat gemeentelijke gebou wen binnen vijf jaar na de opleve ring op gebreken worden gecontro leerd. Binnen die termijn is het nog mogelijk om de aannemer aanspra kelijk te stellen voor verborgen ge breken aan een gebouw. Hettinga stelt dit naar aanleiding van het feit dat ook aan de brand- Minervanen gooien met bierglazen LEIDEN - De Leidse politie is gis teravond opgetreden tegen enkele studenten die vanuit de sociëteit Minerva, aan de Breestraat, bier glazen op straat gooiden. Na een gesprek met de leiding van de so ciëteit hebben de heren de rotzooi zelf opgeruimd, aldus een politie woordvoerder. weerkazeme aan de Gooimeerlaan gebreken zijn geconstateerd. De riolering is niet in orde, de kozijnen zijn verrot en vloertegels laten los. De gevelplaten zijn al door de brandweer vervangen. De oplevering van het gebouw is echter al langer dan vijf jaar gele den, zodat de aannemer niet aan sprakelijk kan worden gesteld. Ook aan het Stadsbouwhuis kwa men vorig jaar gebreken aan het licht. Ook toen was de termijn van vijfjaar al verstreken. De controle van gebouwen bin nen vijf jaar na de oplevering schijnt overigens door de directie gebouwen incidenteel wel te ge beuren. De kazerne van de brand weer is echter niet in beheer bij de gemeentelijke dienst, maar in ei gen beheer bij de brandweer. Het tinga zegt "doodziek" te worden van het feit dat niet alle panden bij de directie gebouwen in beheer zijn. "De Lakenhal is in beheer bij 'gebouwen', de restauratie weer bij de directie monumentenzorg. Het is allemaal erg onoverzichtelijk". LEIDEN - In de Knotterpolder krijgt de aansluiting van rijksweg 11 (richting Alphen aan den Rijn) op de A44 (Amsterdam-Rotterdam) zijn vorm. Langs het Zoeterwoudse industrietterein Grote Polder en de spoorlijn Leï- den-Alphen aan den Rijn heeft het tracé inmiddels aansluiting gevonden op de Burgemeester Smeetsweg. Dit deel van Rijksweg 11 moet in 1993 zijn voltooid en is bedoeld ter ontlasting van de Hoge Rijnijk, die linksboven op de foto is te zien. <foto Frans Romboutl 'Met kunstbeleid heeft het weinig te maken'

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15