TAD LEIDEN Ste Kleine gemeenten houden fusie nutsbedrijven tegen LEIDSCH DAGBLAD Aantal gemeentebesturen twijfelt nog Akkoord over toeslagen voor Leidse kunstenaars 'Voorzieningen voor bejaarden in Noord na jarenlange strijd' Snelheidscontrole levert ruim 120 bekeuringen op Leidse clown krijgt klappen van buurman Schreiner ontkent militaire levering Bussen NZH mogelijk vertraagd door acties Instrumenten ontvreemd s DONDERDAG 30 JUNI 1988 LEIDEN Het algemeen bestuur hebben de mogelijkheid om zich te nen houden, als zij de uitkei LEIDEN Het algemeen bestuur van het Energiebedrijf Rijnland gisteren akkoord gegaan met de fu sie tussen elf regionale nutsbedrij ven. Het plan haalde gisteren juist de noodzakelijke meerderheid. Daarmee is de fusie echter nog steeds niet rond. Vier kleine ge meenten kunnen de samenvoeging alsnog blokkeren, zo bleek gisteren na afloop van de vergadering van het algemeen bestuur. Het fusievoorstel haalde gisteren geen klinkende overwinning. Om het plan aangenomen te krijgen, diende het met een meerderheid van tweederde - ofwel minstens 82 stemmen - te worden aangenomen. Uiteindelijk kreeg het fusievoor stel 'slechts' 86 stemmen, krap vier meer dan het benodigde aantal. De fusie blijft onzeker omdat bij het EBR niet alleen wordt gekeken naar het aantal stemmen voor of te gen, maar ook naar het aantal ge meenten dat zich achter het plan schaart. Voordat het fusieplan een feit is, zal het moeten worden ge steund door tweederde van de EBR-gemeenten. En die meerderheid werd giste ren niet gehaald. Acht van de 22 ge meenten verklaarden zich tegen. Daarmee is de fusie nog niet defini tief geblokkeerd, want vier van de acht gemeenten hebben nog slechts een voorlopig standpunt. De gemeenteraden in die plaatsen hebben de mogelijkheid om zich te bedenken. Het ironische is overigens dat de vier gemeenten, in wier handen nu het lot van de fusie ligt, weinig ge wicht in de schaal leggen wat het aantal stemmen betreft. De stem men in de algemene raad van het EBR zijn verdeeld naar het aantal aansluitingen in de gemeenten. De kleinere gemeenten kunnen daar door een, twee of hooguit drie stemmen uitbrengen. Maar nu, dank zij de regel dat ook tweederde van het aantal gemeenten akkoord moet zijn, weegt hun oordeel even zwaar als dat van bijvoorbeeld Lei den, dat niet minder dan 55 stem men mag uitbrengen. Aderlating De acht gemeenten Leider dorp, Alkemade, Benthuizen, Kou dekerk, Rijnsburg, Woubrugge, Zevenhuizen en Zoeterwoude stemden om uiteenlopende rede nen tegen. De gemeente Rijnsburg zit zwaar in haar maag met de bepa ling dat de uitkeringen die de ge meenten krijgen, niet in de ge meentekassen mogen worden ge stopt, maar direct aan de verbrui kers ten goede moeten komen. Rijnsburg vreest een financiële aderlating doordat de inkomsten van zijn waterbedrijf na de fusie wegvallen. De gemeente denkt al leen het hoofd boven water te kun- LEIDEN - De commissie cultuur wil minstens 65.000 gulden reser veren voor de produktietoeslagen- i regeling voor Leidse beeldende kunstenaars en 45.000 gulden uit trekken voor een eerste aankoop- ronde. Daarmee volgt de commis- sie een deel van de voorstellen die zijn gedaan in een onlangs gepubli ceerde nota van B en W. De rest van de voorstellen die het college heeft gedaan ter vervanging van de vorig jaar afgeschafte BKR-regeling komt volgende week donderdag in een extra vergadering aan de orde. Het merendeel is van mening'dat er nog te weinig tijd is geweest om alle voorstellen die in een gemeen telijke nota worden gedaan goed te bestuderen. Bovendien willen raadsleden de resultaten van de in spraakavond, die afgelopen maan dag voor kunstenaars werd gehou den, in ogenschouw nemen. De PvdA-fractie meent dat nu op de regeling zo lang is gewacht het niet verstandig is overhaast te hande len. De fracties waren het er over eens dat de door B en W aangege ven bedragen voor de produktie- toelagenregeling en de aankoop- ronde minimumbedragen zijn. Mocht later blijken dat meer beel dende kunstenaars dan verwacht aanspraak doen op de regelingen, dat ten koste zal gaan van de overi ge voorzieningen. nen houden, als zij de uitkering voor een deel in haar kas mag stop pen, Omdat de andere EBR-ge meenten dat verbieden, doet het net zo lief niet mee aan de fusie. De gemeenten Leiderdorp, Alke made, Benthuizen, Zevenhuizen en Zoeterwoude stemden tegen omdat vooral de voorgestelde rechtsvorm hen niet aanstaat. Zij vinden dat die te veel afwijkt van hetgeen het EBR in eerste instantie voor ogen stond. De gemeenten vinden de rechtsvorm belangrijk, omdat daarmee volgens hen wordt bepaald hoeveel invloed de poli tiek kan uitoefenen op het reilen en zeilen van het toekomstige bedrijf. De gemeente Koudekerk ver klaarde zich tegen omdat ze de fi nanciële risico's te groot vindt nu de resultaten van de stadsverwar ming tegenvallen en ook onzeker is of de Leidsche Duinwatermaat schappij na de fusie wel bij het nieuwe bedrijf kan blijven. De pro vincie heeft aangekondigd de wa terbedrijven te zijner tijd weer aan het nutsbedrijf te onttrekken. Mevrouw Fase, voorzitter van het EBR en wethouder in Leiden, erkende gisteren dat de fusie van de baan is wanneer de vier gemeen ten 'het heel scherp spelen'. Uit haar woorden bleek echter dat die dorpen de komende tijd kunnen re kenen op een stevig pleidooi om toch mee te doen. Per slot van reke ning hoeft maar één van de tegen stribbelende gemeenten zijn stand punt te wijzigen en de problemen zijn uit de wereld. Deze, maar overigens ook de an dere gemeenten die nog geen defi nitieve uitspraak hebben gedaan, moeten binnen een halfjaar een be slissing nemen. Gehoopt wordt echter dat dit aanmerkelijk vroeger gebeurt, zodat aan alle onzekerheid snel een eind kan worden gemaakt. Terwijl de vergadering al aan de gang was, werd er gisteren achter de schermen druk getelefoneerd. Na aanvang van de bestuursverga dering bleken er namelijk onvol doende voorstemmers aanwezig te zijn. Uiteindelijk konden deze toch worden opgetrommeld. Onder hen was overigens een bestuurslid dat persoonlijk tegen de samenvoe ging was. Omdat hij was gebonden aan het standpunt van zijn raad, stemde hij voor. Was hij niet ko men opdagen, dan had het er som ber uitgezien voor het fusievoor stel. LEIDEN - Na een strijd van meer dan 15 jaar ziet het er naar uit dat Leiden-Noord nog dit j aar de eerste paal kan slaan voor bejaardenvoor zieningen in die wijk. Er moet de komende drie maanden weliswaar nog hard worden gewerkt aan de afronding van de plannen, maar nog dit jaar gaat volgens wethou der H. de la Mar de eerste paal de grond in. Hij zei dat gisteravond tijdens de presentatie van het plan 'Raam werk voor een vernieuwend oude renbeleid in Leiden', dat door het Researchinstituut voor Woning bouw, Volkshuisvesting en Stads vernieuwing is gemaakt. Het aan de Technische Universiteit Delft verbonden RIW-institituut kreeg opdracht te onderzoeken hoe het in de toekomst moet met de opvang van bejaarden in de stad in het al gemeen en met ouderen in Leiden- Noord in het bijzonder. Dat stadsdeel (Noorderkwartier, De Kooi en Groenoord) strijdt al lange tijd voor een opvangmoge- lijkheid voor bejaarden. Maar om dat Leiden volgens richtlijnen van de overheid eigenlijk voldoende bedden voor ouderen heeft, kwa men plannen niet van de grond. Omdat Noord nu nieuwe experi menten wil uitvoeren, die erop zijn gericht ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen, is de provincie bereid medewerking te verlenen. Aan de Bemhardkade (Ronde dans) en op Zijloever komen drie kamerwoningen voor ouderen. Daarnaast komen op beide plek ken voorzieningen voor alle oude ren uit de wijk. Voorts wordt flink geïnvesteerd in personeel bij onder meer gezinsverzorging en kruis verenigingen, dat er voor moet zor gen dat ouderen, ook al mankeren ze wat, toch thuis kunnen blijven wonen. Op Zijloever komt wellicht ook nog opvang voor (licht)demen- te ouderen. Ook in overige stadwijken willen de samenstellers van de nota der gelijke projecten van de grond krij gen. Uitganspunt daarbij is dat voorzieningen evenrediger over de stadwijken worden verdeeld. In sommige wijken is geen enkele op vang (Merenwijk), terwijl in andere wijken (Zuid-West) een 'overschot' is aan bedden voor bejaarden. Niet alleen in Noord moet een 'zorg op maat' komen, ook in ande re stadswijken. Dat kan tot een flin ke besparing op de bestaande be jaardenzorg leiden omdat minder mensen naar een bejaardenhuis gaan. Dat geld kan voor nieuw be leid worden aangewend. Tegelij kertijd zouden in de huidige be jaardenhuizen bedden voor de mente bejaarden moeten worden geschapen zodat de exploitatie van bejaardenhuizen niet wordt onder graven. Centrale gedachte achter de plannen is dat ouderen tot veel meer in staat zijn. Zodra ze in be jaardenhuizen of verpleeghuizen worden opgenomen, leren ze veel dingen af die ze eigenlijk nog ge woon kunnen doen. En als ouderen eenmaal in dergelijke huizen te recht zijn gekomen, komen ze daar niet meer uit. 'Zorg op maat' bete kent ouderen daar helpen waar dat tijdelijk of voor langere tijd nodig is en ze datgene wat ze nog wel kunnen ook zelf laten doen. Voor 1 oktober moeten de Leidse plannen bij de provincie liggen. "De hobbels mogen de verwezen lijking van bejaardenvoorzienin gen in Noord niet in de weg staan of vertragen", zo liet De la Mar een ge hoor van ongeveer 75 mensen we ten, die in buurtcentrum De Kooi de presentatie van de plannen bij woonden. Zowel bij de plannen voor Noord als bij plannen voor de rest van de stad zijn wijkbewoners betrokken geweest. De komende maanden zullen tal van organisa ties en de politiek zich over de plannen uitspreken. Van de zijde van bejaardenverzorgingstehuizen is al eerder kritiek gekomen op de plannen. LEIDEN- Op een bedrijfsterrein in de Merenwijk wordt in opdracht van de Technische Unie een pand gebouwd door het aannemersbedrijf Tette- roo zn bv. In het pand, waarin bedrijfsruimte en kantoorruimte wordt gecreëerd, komt het nieuwe distributiecentrum van de Technische Unie voor Leiden. Het bedrijf dat vroeger aan de Oude Singel zatverdween in 1982 uit de binnenstad omdat de zaken slecht gingen. De afdelingen uit Leiden en Den Haag smolten samen tot een vestiging. De Technische Unie heeft in Nederland al 23 verkooppunten. De bouw van het pand, dat ontworpen is door architectenbureau Ra- bouw-Kuyfbv uit Woerden, gaat 2,4 miljoen gulden kosten. Het gebouw is in december van dit jaar klaar. Er is nog niet beslist of de Technische Unie het pand gaat huren van Tetteroo zn bv of het bedrijf koopt. LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond een snelheidscontrole gehouden op de Lammenschans- weg, Burggravenlaan en Willem de Zwijgerlaan. In totaal werden 1521 voertuigen gecontroleerd en is in 126 gevallen proces-verbaal opge maakt wegens het overtreden van de maximumsnelheid. De hoogste snelheid die gemeten werd was 89 kilometer per uur op de Willem de Zwijgerlaan, waar een snelheid geldt van 50. Gisteravond is ook een 27-jarige Leidenaar, woonachtig aan de He rensingel, door de politie onder houden omdat hij in zijn speedboot met hoge snelheid door de Leidse grachten scheurde. De man is al herhaaldelijk gewezen op het feit dat hij te hard vaart. De politie heeft de man laten weten dat als hij zijn vaargedrag niet verandert de speedboot in beslag zal worden ge nomen. 06 91091091 Redactie: Simone van Driel en Meindert van der Kaaii, telefoon 161422. Oranje Niet iedereen was even gelukkig met de glorieuze overwinningen van het Nederlands elftal in Duitsland. Hans Nonnekes was tot voor kort trotse eigenaar van een oranje Volkswagen. Afgelo pen vrijdagnacht liep hij na café bezoek met zijn vriendin naar zijn Kever die hij na een genoeg lijke avond bij de molen De Valk had geparkeerd. "Bij de nadering van de auto hoorden we een moter aanslaan. Hè, zei ik nog, dat lijkt mijn auto wel. Even later zagen we dat de deur open stond en er een knul in zat. We gaven een brul en tegelij kertijd geeft die jongen een dot gas en scheurde weg", aldus Lei derdorper Nonnekes. Het kenteken van zijn auto is 87-EK-40. Is er een ongelukkiger combinatie te bedenken dan de kleur oranje en de letters EK? "Ik ben zeker geneigd om een verband te leggen met al dat oranje-gedoe. Op dat moment moest natuurlijk de zege op de Sowjetunie nog wel worden waargemaakt, maar ik denk dat iemand flink de blits wilde ma ken met mijn auto. Dat zal hem dan ongetwijfeld gelukt zijn", merkt Nonnekes zoet-zuur op. Tijdens de wedstrijd is Nonne kes nog op pad gegaan door de stad met een stille hoop dat de dief ergens in een café naar tele visie zat te kijken. Het was echter tervergeefs. Ook op zondag heeft Nonnekes nog her en der rondge keken, maar nergens was de oranje Kever te bekennen. Het betekende een enorme domper op de feestvreugde. "Hoewel ik eigenlijk helemaal niet van voetbal houd, vond ik het wel leuk dat het Nederlands elftal het zo goed deed. Na vrij dag was die vreugde natuurlijk over. Ik voelde me eigenlijk wel agressief'. Hij vermoedt dat de dief de au to ergens heeft achtergelaten nu de euforie over het succes van Oranje achter de rug is. Het moet aan de andere kant niet worden uitgesloten dat de Volkswagen nu in München staat. "Ja, dan kan ik het wel vergeten. Het kan ook dat ze hem rood-wit-blauw geschilderd hebben. Hoe dan ook, ik voel me gedupeerd", zegt Nonnekes. Misschien dat hij zich kan wenden tot staatsecretaris Dees van sportzaken. Op televisie bleek die man toch wel zó en thousiast te zijn over het kam pioenschap, hij was er gewoon niet vanaf te branden. Misschien dat net als voor de woonbootbe woners uit Amsterdam er nog een schadevergoeding in zit. Aan de andere kant kan Non nekes zijn hoop beter vestigen op mensen die iets over zijn Kever kunnen vertellen. Zij kunnen contact opnemen met Steeds of de Leidse politie. Vredesmonument Op een of andere manier wil het in Leiden maar niet vlotten met het van de grond komen van beelden en monumenten. Een mooi voorbeeld is het beeld dat aan de Hooglandse Kerkgracht moet komen. Ruim anderhalf jaar nadat het plan is opgevat is er nog steeds geen definitieve ze kerheid over wat het precies gaat worden en wie het gaat maken. Hele reeksen voorstellen hier over zijn voortijdig gesneuveld. Met het Vredesmonument is het ook nooit echt voorspoedig gegaan. Het initiatief van het Leids Vredesplatform van een monument waaruit het streven naar vrede van de Leidse bevol king sprak, ontmoette aanvanke- Ton Uyl van de werkgroep Vredesmonument Leiden op de plaats waar hij het liefst had gezien dat het mo nument zou verrijzen: in het Van der Werfpark aan de Douzastraatkant. (foto Jan Holvast) lijk veel sympathie bij raadsle den maar er was geen geld in de kas. En bovendien is Leiden erg arm. Conclusie: het idee moest maar in de ijskast. Dat veranderde echter toen de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) aanbood om het geld, dat de dienst nog tegoed had in het kader van de één-procentsrege- ling, te besteden aan dit doel. Volgens deze regeling moet één procent van het geld dat nieuw bouw kost worden besteed aan kunst. Nu was de GSD net bezig met nieuwbouw en de 55.000 gul den (één procent) was nog ner gens aan uitgegeven. Dit maakte de weg vrij voor het beeld. Voor de raadsleden was het niet moeilijk meer om goedkeuring aan het idee te ge ven. Er werd een werkgroep Vre desmonument Leiden in het le ven geroepen die ook inspraak zou krijgen. Ruim een maand ge leden is er een besluit genomen over de plaats van het beeld. Het beeld komt nu in het Van der Werfpark aan de kant van de Garenmarkt en na de zomer wordt in de vakbladen een op roep geplaatst waar kunstenaars op kunnen inschrijven. Ton Uyl, die lid is van de werk groep, verraste dit enigszins. "Dat is helemaal nieuw voor me". Het bleek dat de gemeente de mededeling van dit besluit naar een overkoepelend orgaan had gestuurd. Een kleine com municatiestoornis. Hoewel de werkgroep wel ak koord kan gaan met het voorstel, hadden ze toch liever het beeld aan de kant van de Douzastraat zien komen. "Die plek is veel meer open en ligt wat meer in het zicht. Dat is natuurlijk ook het doel van het monument". De plaats op het grasveld aan de Douzastraat stuitte op verzet en waarschuwingen van directie groen. Hoofd van die directie Jo- chemsen: "Ons werd om een oor deel gevraagd en we hebben dus gewezen op Het nadeel van die plek. Je kunt verwachten dat het monument een start- of eindpunt zal worden van demonstraties of protestmarsen. Daarom moet het terrein worden aangepast en dat kost geld. Aan de Garenmarkt- kant heb je aanzienlijk minder problemen vanuit het oogpunt van groenbeheer". Ton Uyl kan wel begrip op brengen voor die argumentatie. "Bij de Garenmarkt vinden we het uiteindelijk toch ook wel een zinnige plek. Er lopen veel men sen en vanaf de Breestraat kun het ook zien. Het is in ieder geval veel beter dan het aanvankelijke plan om het aan de Langebrug bij de sociale dienst neer te ztten. Dat is een dooie plek en dan schieten we ons doel voorbij". LEIDEN - Een 27-jarige Leidse clown is het afgelopen weekeinde bij thuiskomst bont en blauw ge slagen door zijn buurman. De man kwam omstreeks kwart voor een 's nachts thuis, na een optreden, toen hij er achter kwam geen huissleutel bij zich te hebben. Hij belde aan bij de buren om via het balkon zijn woning te kunnen betreden. In plaats van de nodige hulp kreeg de clown een pak slaag. De Leidenaar, die geen aangifte heeft gedaan, liep enkele licht gek neusde ribben, een hoofdwond en een blauw oog op. LEIDEN Het Leidse bedrijf Schreiner ontkent militair materi aal te leveren aan Iran. Volgens een woordvoerder van het bedrijf zijn de onderdelen die aan Iran zijn ver zonden bestemd voor helikopters die voor civiele doeleinden worden gebruikt. "Wij leveren geen oor logsmateriaal en hebben dat nooit gedaan", aldus de woordvoerder. Schreiner wordt er deze week in Vrij Nederland van beschuldigd onderdelen voor helikopters, de Alouette-3, naar Iran te hebben ge stuurd. Het materiaal werd door de Franse douane onderschept en te ruggezonden naar Nederland. Vol gens het weekblad worden de Alouettes in de meeste gevallen voor oorlogsdoeleinden gebruikt. Ook de Nederlandse marine be schikt over een aantal Alouettes. De Economische Controledienst onderzoekt momenteel of de be treffende zending aan Iran inder daad oorlogsmateriaal bevat. Is dat het geval, dan had Schreiner over een exportvergunning moeten be schikken. Die wordt echter in de regel niet door Economische Za ken verstrekt. LEIDEN - De stiptheidsacties bij het streekvervoerbedrijf NZH, die maandag beginnen, worden voor lopig alleen gehouden in het dis trict Haarlem. Maar een woord voerster van vervoersbond FNV sluit niet uit dat ook de bussen naar Leiden en de bollenstreek vertra ging zullen oplopen. Vanavond praten de kaderleden van alle districten met elkaar over mogelijke vervolgacties. Gedacht wordt aan werkonderbrekingen als de stiptheidsacties niet het beoog- LEIDEN - Bij een inbraak in een kelderbox aan de Antillen straat, in de nacht van dinsdag op woensdag, zijn de nodige instrumenten voor het aanbrengen van tatoeages buit gemaakt. De spullen, ter waarde van zo'n 8000 gulden, waren er tij delijk opgeslagen. De eigenaar, een 20-jarige Leidenaar, is zeer gedu peerd omdat dergelijke spullen moeilijk te verkrijgen zijn. de resultaat hebben. De leden uit het district Leiden komen volgen de week bijeen om zich over acties in de stad en omgeving te beraden. De actie is bedoeld als protest te gen het voornemen van de NZH-di- rectie om een aantal regelingen die niet in het cao staan in te trekken. Ze wil daarmee tien miljoen gulden bezuinigen, omdat de rijksbijdrage aan het streekvervoer vanaf 1990 wordt verlaagd. Het gaat onder meer om een beperking van de overuren die niet meer per week, maar per maand zullen worden ver rekend. Dat kan volgens de woord voerster van het FNV in de beurs van de chauffeur zo'n 150 gulden tot 300 gulden per jaar schelen. De stiptheidsacties houden in dat de chauffeurs zich precies aan de verkeersregels zullen houden en bijvoorbeeld de voorgeschreven tien minuten gaan besteden aan het controleren van de bus, terwijl ze ook hun rusttijden niet meer zul len laten schieten. Volgens de woordvoerster van de FNV- ver- voerdersbond is het heel triest dat passagiers de dupe worden van de acties, maar "het is niet eerlijk te bezuinigen over de ruggen van de chauffeurs en monteurs". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13