Zesde solo-album Nederland richt ogen op Erik Breukink Gerry Rafferty Na zes jaar een nieuwe plaat achtergrond Perestrojka Komkommertijd vliegt voorbij door de Tour de France (f&papd&maw joe&oslawè f wióoöHw brie en vtfpieziürin dwèitoi wmiw WOENSDAG 29 JUNI 1988 Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-161442 back' was dus niets meer of min der dan het nakomen van ver plichtingen. Nu een vergelijking met die plaat maken is niet eer lijk. Ten eerste ben ik beter ge worden als componist, maar be langrijker is de enorme vooruit, gang van de techniek. 'Can I ha ve my money back' moest voor 1.200 pond worden gemaakt. Een belachelijk laag budget. Van daaruit bekeken hebben we des tijds prima werk geleverd". Stiekem Rafferty's solo-dubuut mag een collectors item, voer voor ver zamelaars, worden genoemd. Hier en daar stiekem lopend over vooral door The Beatles ingesla gen wegen, maakte Rafferty toen al van zijn hart geen moordkuil. De platenwereld was hem soms een doorn in het oog. Zeventien jaar later blijkt dat nog steeds het geval te zijn. "Dat ik bijna zes jaar geen platen heb gemaakt, heeft niets te maken met het feit dat ik er geen zin meer in zou hebben. Ik was moe van al dat gedoe er omheen. Ik was er al zo lang bij betrokken dat ik misse lijk werd van dat platenwereldje op zich". De 41-jarige Schot kende naast zijn succesvolle soloprojecten ook een voortvarende periode met maatje Joe Egan in Stealers Wheel. "Met Joe Egan heb ik de beste muzikale relatie van mijn leven gehad. We hadden er lol in. Als we een plaat maakten schre ven we vier nummers samen en ieder drie songs alleen. Jammer genoeg bleef de band slechts drie lp's bestaan. Het in 1972 uitge brachte debuut-album staat nog altijd als een huis, niet in de laatste plaats door de hits 'Late again' en 'Stuck in the middle with you\ Eigen weg Het succes van dat laatste nummer verbaasde Rafferty enorm. "Voor ons was het des tijds niet meer dan een weggooi- stuk. In enkele uurtjes tot stand gekomen na een dag hard wer ken in de studio". Toen Rafferty en Egan ieder hun eigen weg gin gen kwamen het talent van Raf ferty en de tekortkomingen van zijn vriend aan het licht. Egan, die twee soloplaten voor de uit verkoop maakte, bleek ïeman nodig te hebben die hem hielp zijn grenzen te bepalen, rafferty bewees moeiteloos in zijn eentje verder te kunnen. Op 'City tot city' liet hij voor de eerste keer, zij het tamelijk voor zichtig, horen dat zijn muziek weliswar Brits popvoer is, maar met een geurende keltische saus. Vooral de Ierse pijpinstrumen- ten op het opemgsnummer 'The ark' zorgden voor enn bijna mys terieuze sfeer. "Op mijn nieuw ste plaat heb ik met opzet nog na drukkelijker een keltische sfeer willen creeëren. Het is gebruik maken van een bepaalde stijl". Rafferty's stijl is zo langzamer hand herkenbaar. "Da's leuk. ik schrijf songs. XZo sterk als maar mogelijk in de tijd die ik er voor heb. Dat is trouwens een van de voordelen van succes. Daardoor kun je net zo veel tijd nemen om met iets goeds te komen als je zelf denkt er voor nodig te heb ben. Dat geldt ook voor de perio de die je in de studio doorbrengt. Ik heb toen ik aan 'North and south' begon geen moment over wogen een tweede 'City tot city' te schrijven". met het Westen, ondanks 'com munistenvreter' Reagan, trachten te verbeteren. Hoewel er in brede lagen van de Russische bevolking steun en enthousiasme voor de aan pak van Gorbatsjov lijkt te be staan, kan tegelijkertijd een zekere mate van gereserveerd heid worden geconstateerd. De Russen zijn door de voorgan gers van Gorbatsjov altijd erg 'kort gehouden' en lijken zich nu wat onwennig te voelen in de nieuwe situatie waarin ei gen initiatief en creativiteit worden gestimuleerd. Onder de leden van de Russi sche communistische partij be staat zonder meer ongerust heid. Vooral lagere kaderleden, die zich in het verleden als ko ningen in hun eigen konink rijkjes hebben kunnen gedra gen, hebben grote moeite met de rolwisseling die Gorbatsjov van hen verlangd. Zij voelen ei genlijk weinig voor de demo cratische hervormingen die een aantasting vormen van hun vroegere machtsposities. Om die reden zou Gorbatsjov het volgens westerse waarne mers in Moskou nog wel eens moeilijk kunnen krijgen op de partijconferentie. Toch gelooft niemand dat de wind van pe restrojka en glasnost weer zal gaan liggen. Daarvoor heeft Gorbatsjov inmiddels teveel losgemaakt en bovendien is bij velen in Rusland het besef doorgedrongen dat er echt ra dicale maatregelen moeten worden genomen om de levens standaard in het Oostblok niet dramatisch achterop te doen raken bij die van de westelijke wereld. Gorbatsjov uitte aan het be gin van de conferentie felle kritiek op het 18-jarige bewind van één van zijn voorgangers. Brezjnev, die van 1964 tot 1982 aan de macht was. Dat bewind werd gekenmerkt als een pe riode van stagnering en - in verkapte termen - van corrup tie. Volgens Gorbatsjov gaat het er nu om zódanige maatre gelen te treffen dat het inge zette beleid van hervormingen niet kan worden terugge draaid. Of de afgevaardigden naar de communistische partij- conferentie er ook zo over den ken zal nog moeten blijken. BERT PAAUW PAGINA VOOR JONGEREN Komkommertijd wordt de perio de tussen juni en september wel eens genoemd. Mensen vieren vakantie, scholen sluiten een tijdje en cursussen liggen stil. Ook in de sportwereld zijn veel competities afgelopen. Eind au gustus/ begin september moeten de voetballers er bijvoorbeeld pas weer staan. Daarvóór mogen ze een tijdje luieren, zoals de spe lers van het Nederlands elftal nu doen, voordat de training weer begint. Om de komkommertijd, de tijd j lijkt te gebeuren schaars is, te doden staan er juist in de zomermaan den nogal wat sportevenemen ten op de rol. Soms is dat een groot voetbaltoernooi, zoals de afgelopen Europese kampioen schappen en eens in de vier jaar zijn dat de Olympische Spelen, die dit jaar echter pas aan het ein de van de zomer in Seoul worden georganiseerd. Twee internationale sporteve nementen ontbreken nooit in de komkommertijd: tennis op Wim bledon (Engeland) en de Ronde van Frankrijk voor wielrenners. Als het goed is begint de Tour als Wimbledon is afgelopen. Dat is in elk geval deze zomer het geval. Dat heeft alles te maken met de nieuwe opzet van het wielercir- cus, dat Frankrijk en de omrin gende landen drie weken in zijn ban zal houden. Oeroud Alles verandert, zelfs een oer oud instituut als de Tour de France, die in 1903 voor het eerst werd georganiseerd. Jarenlang bestierd door oude bazen als Jac ques Goddet en Félix Lévitan leek de twintigste eeuw groten deels voorbij te gaan aan het grootste wielersportevenement van het jaar. De verbazing over de wielerwereld, waarin kop mannen de dienst uitmaken en knechten of waterdragers hun dagen vullen met het uitvoeren van opdrachten, nam met de ja ren toe. In hoog tempo zijn de afgelo penjaren veranderingen doorge voerd. De oude Goddet, een tachtiger, deed vrijwillig een stapje terug. Letterlijk en figuur lijk, want hij zit nu in de tweede volgwagen. De bijna even bejaar de Lévitan werd op een zijspoor gezet. Maar de opvolgers van de ze illustere organisatoren von den hun draai niet zo snel. Zo kreeg de internationale wielerfederatie steeds meer vat op de Tour de France, wat in de tijd van Lévitan nog ondenkbaar was. De laatste eis waaraan de Tour-directie schoorvoetend ge hoor gaf was de inkrimping van de wedstrijd tot minder dan drie weken. Daarom begint de Tour niet vóór, maar pal na het finale- weekend van Wimbledon. Maan dag dus. Twintig of vijfentwintig dagen fietsen, het zal de renners een zorg zijn. De 'slaven van de weg' rijden gewoon wat rustiger als de wedstrijd lang duurt of sneller als het einde nabij is. Niet ieder een verteert die zware inspannin gen even goed: de Tour-winnaars van de afgelopen twee jaar, de Amerikaan Greg Lemond (1986) en de Ier Steven Roche (1987), ontbreken maandag in het West franse Pontchateau wegens lang durige blessures op het appèl. Dat ontneemt de Tour zijn vedet ten, maar maakt de strijd om de gele leiderstrui misschien des te boeiender. Het is leuk om van tevoren wat kanshebbers te noemen. Vaak blijkt de Ronde van Frankrijk namelijk één grote afvalwed- strijd, die door de sterkste van de sterken winnend wordt afgeslo ten. Dat spreekt het publiek zeer aan, vooral als de strijd in het hooggebergte onbrandt. Ren ners die onder loodzware om standigheden tot de bodem gaan om minuten of soms slechts lut tele seconden op hun concurren ten te winnen, die over bergweg- getjes omhoog 'kruipen' en, als het leed op de top eenmaal is ge leden, als roofvogels naar bene den storten. Gelukkig loopt een en ander meestal goed af. Als er regelma tig doden zouden vallen zou het met de charme van de wieler sport gauw gedaan zijn. Belofte Terug naar renners die voor de start als kanshebber gelden. Zij komen tegenwoordig niet alleen meer uit Frankrijk. Belgie of Spanje, maar uit de hele wereld. Ierland heeft Sean Kelly, Ameri ka heeft Andrew Hampsten, Mexico heeft Raoul Alcala, Spanje heeft Pedro Delgado, Zwitserland heeft Urs Zimmer- mann, België Claude Criquie- lion. Frankrijk Jean-Francois Bernard, Laurent Fignon en Charly Mottet, Colombia Luis Herrera en Fabio Parra en Ne derland hoopt op Erik Breukink, de 24-jarige belofte uit de ploeg van Peter Post die voor het wiel rennen in 1985 zelfs zijn studie aan de heao opgaf. Erik Breukink beleeft tot nu toe een stormachtige wielercar- rière. Nog geen acht jaar geleden meldde hij zich aan bij de wieler vereniging De Zwaluwen in Doe- tinchem. Als zoon van de direc teur van een fietsenfabriek had hij als vijftienjarige tijdens een vakantie in Zuidfrankijk kennis gemaakt met het fietsen. Hij raakte erdoor gebiologeerd, gaf het voetballen ervoor op en werd twee jaar geleden beroepsren ner. Dat had overigens niets te maken met het beroep van zijn vader, want die weigerde het pad voor hem te effenen. Breukink had van huis uit ge noeg klasse om prof te worden. Die stap maakte hij twee jaar ge leden in de Skala-Gazelle forma tie. Pas toen hij was overgestapt naar de Panasonic-equipe van Post volgde de doorbraak met een derde plaats in Giro d'Italia en een zege in een bergetappe in de Tour de France. Dit jaar reed hij weer een sterke ronde in de laars van Europa (tweede achter Hampsten), dus zijn alle Neder landse ogen in de Tour op hem gericht. In de sport telt vooral de eerste plaats, maar het aardige van de Tour is dat er meer valt te verdie nen dan alleen de gele trui, die de klassementsaanvoerder mag dragen. Er zijn andere klasse menten met anders gekleurde truien en een etappe winnen tekent voor de meeste renner een geslaagde Tour. Zo kunnen ook de Nederlandse ploegen de ploegleiders Jan Raas en Jan Gisbers hun graantje meepikken in de publicitair zeer aantrekke lijke wielerwedstrijd. Daarom staat de Franse ronde ook zo hoog aangeschreven in wielerkringen. Wie zich daar in de kijker rijdt, profiteert dubbel: zowel direct (op de televisie!) als indirect (bekendheid levert de renners na de Tour in goedbe taalde criteriums klinkende munt op). En geld, daar draait het bij beroepswielrenners tuurlijk in hoofdzaak om. Waargebeurd Eén Nederlandse ploeg dreigt van het jaarlijkse wielerfeest ver stoken te blijven: die van oud renner Cees Priem. De Zeeuwse ploegleider, een vriendje van Jan Raas, heeft tranen met tuiten ge huild om de starre opstelling var de directie, die maar 22 ploegen van 9 man wil toelaten: vol is vol. Met Johan van der Velde als nieuwe aanwinst in zijn ploeg dacht Priem dat hij wel zou wo den toegelaten, maar dat is tot r toe niet gebeurd. Wielrennen is niet alleen ee mooie sport, maar levert boven dien ook mooie verhalen op. Zoals deze waargebeurde anek dote: ploegleider Priem zit op een bankje langs een riviertje een buitenlandse stad te huilen, omdat zijn ploeg niet tot de Tour is toegelaten. Plotseling hoort hij om hulp roepen. Een meisje blijkt in het water te zijn geval len. Zonder zich te bedenken redt de ploegleider het kleine wicht. Zelfs in de komkommertijd zijn er belangrijker dingen in het leven dan wielrennen. TIM BROUWER DE KONING Gerry Rafferty is niet de gemak kelijkste om mee om te gaan. Niet voor zichzelf maar zeker niet voor anderen. Zijn nieuwe platenmaatschappij, waar 'North and South' Rafferty's eerste te ken van leven sinds 1982 is, kan daar over mee praten. De Schot se popmuzikant weigert concer ten te geven. Meedoen aan tv- shows is al helemaal uit den bo ze. Rafferty ziet er de zin niet van in te play-backen. Hij wil gerust optreden voor de tv, maar dan wel live. Niet ieder programma heeft echter die mogelijkheid. Gerry Rafferty is een breekbare muzikant. Interviews lijken niet zijn grootste hobby. door Ruud Ramler Gerry Rafferty is dus een mu zikant met gebruiksaanwijzing. Zijn produkten rechtvaardigen die eigenzinnige houding voor een groot deel. 'North and south' is zijn zesde solo-album. De plaat doet in veel opzichten denken aan 'City to city', het grootste so losucces tot nog toe. 'North and south' doorstaat de vergelijking moeiteloos. Sterker nog, het nieuwste album van de Schot is een mijpaal in zijn carrière. Niets minder dan een juweeltje. Raf ferty, die zich vorig jaar al meld de als producer van de Proclai- mers-hit 'Letter from America' is in één klap terug. De muzikale lijn door Raffer ty's carrière is er een met pieken en dalen. Begonnen met zijn landgenoot Billy Connolly als de Humblebums, maakte Gerry Rafferty in 1971 met 'Can I have my money back' zijn eerste solo- lp. "Die plaat was min of meer noodzaak. Het platencontract dat we met de Humblebums had den afgesloten, verplichtte ons tot het maken van drie albums. Na twee platen ging de groep uit elkaar. 'Can I have my money 'Velen wachten op een wonder, maar je kunt niet verwachten dat we een dag na de conferen tie wakker worden in het para dijs'. Dat zei de adjunct-hoofd redacteur van het Russische blad Kommoenist, Otto Latsis, bij het begin van de dinsdag be gonnen 19de conferentie van de Russische communistische partij. Die conferentie duurt tot het einde van deze week en wordt van beslissend belang geacht voor de toekomstige ontwikkelingen in de Sovjetu- De opmerking van Latsis geeft treffend weer hoe hoog de verwachtingen ten aanzien van de conferentie zijn gespan nen. De Russische leider Mi chael Gorbatsjov moet zijn hervormingsbeleid (perestroj ka) aan de bijna 5000 afgevaar digden uit alle delen van de Sovjetunie zien te 'verkopen', maar naar verwachting zal hij op de nodige weerstand stui ten. In de drie jaar dat Gor batsjov nu aan de macht is heeft hij heel wat overhoop ge haald in zijn land. Hij probeert de verouderde, vastgelopen economie nieuw leven in te blazen, heeft met zijn beleid van 'glasnost' (openheid) de vrijheid van meningsuiting wat verruimd en heeft de relatie Wordt vervolgd Toegift De lange periode van rust heeft Gerry Rafferty goed ge daan. Met zijn nieuwste produkt, dat op de cd-single 'Shipyard town' in 'Heart's desire' een ex tra toegift bavt die niet oop elpee of cd voorkomt, heeft de schot een wapen om de critici mee om de oren te slan./ Critici die na het verschijnen van 'Sleepwalkin' inderdaad verreweg Rafferty's matigste produkt, weinig meer in de muzikale kwaliteiten van Rafferty zagen. 'North and south' beteknt te vens de hernieuwde samenwer king van Rafferty met producer Hugh Murphy. Op 'Sleepwal king' na was Murphy steeds aan wezig. "Ik wilde Sleepwalking alleen produceren. Halverwege kwam ik er niet meer uit. Christopher Neil heeft het kar wei helpen afmaken. Het was een verveeld klinkend produkt van een vermoeide artiest. Toch blijf ik erbij dat er ook goede din gen op staan. Er is trouwens niets dat ik in het verleden heb gedaan waar ik nu niet meer ach ter sta. Ik heb er evenmin ook maar een moment aan gedacht helemaal uit de muziekwereld te stappen". De fans die Rafferty in conce- wrtzalen denken te kunnen gaan bewonderen worden door de Schot uit die droom geholpen, "ik ben geen concertdier. Het le ven ou the road lokt me niet. ik wil schrijven en opnemen. Een tournee is voor mij niet aantrek kelijk, mompelt Rafferty van achter zijn blauwgetinte glazen. Toch sluit hij niet uit dat hij aan het eind van dit jaar een enkel concertje zal geven. ATLANTIC CITY - Tussen de vele beroemdheden die maandag avond de bokswedstrijd tussen Mike Tyson en Michael Spinks bezoch ten, bevonden zich ook zangeres Madonna en echtgenoot Sean Penn. Het stel kon al vrij snel weer naar huis want de wedstrijd in Atlantic City duurde maar anderhalve minuut. Zoals je misschien gisteren al in deze krant hebt gelezen, won zwaar gewicht Mike Tyson het gevecht met één rake klap. Voor deze inspan ning ontving Tyson maar liefst 40 miljoen gulden. Zijn tegenstander ging. ondanks zijn nederlaag, ook met een flinke som geld naar huis: 27 miljoen gulden. (foto ad u yleZi'^- in 4% tHhft Zo... itdcmn m WJ veelpWeritf Toirkjt tódotif swefcn. (strtttollaud!

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9