Akkoord over landbouw EG geblokkeerd .O, 'Nu geert noodzaak voor extra In DDR weer ruimte voor het particulier initiatief Alternatief deel belastingplan Top stelt programma op op weg naar vrije markt WOENSDAG 29 JUNI 1988 ECONOMIE PAGINA 7 Grieken willen hogere prijzen BRUSSEL (ANP) - Het akkoord over de Europese land bouwprijzen in het komende seizoen wordt opnieuw ge blokkeerd door Griekenland. Volgens diplomaten in de Belgische hoofdstad is het daardoor uiterst onzeker gewor den of de nieuwe prijzen per 1 juli van kracht kunnen wor den. Griekenland verlangt een extra prijsverhoging voor zijn boeren. De Grieken kregen vorige week de toezegging dat zij de prijzen in na tionale munt met ongeveer 14 pro cent mogen verhogen, aldus een woordvoerder van de Europese Commissie. Volgens de Grieken is hun echter een prijsverhoging van 24 tot 28 procent in het vooruitzicht gesteld. Als zij geen gelijk krijgen zullen zij zich desnoods door mid del van een veto verzetten tegen de formele goedkeuring van het prijs pakket, zo hebben Griekse diplo maten hun Europese collega's gis teren in Brussel duidelijk gemaakt. In dat geval kunnen de nieuwe prij zen en de bijkomende maatregelen niet op 1 juli ingaan. Volgens diplomaten in Brussel zal de Europese Commissie dan op eigen gezag de prijzen vaststellen. Onzeker is of EG-landbouwcom- HANNOVER (ANP) - Er moet op korte termijn een studie komen naar de niveaus van de sociale voorzieningen in de lidstaten van de Europese Gemeenschap. Deze afspraak hebben de Europese staats- en regeringsleiders ge maakt tijdens hun topberaad in het Westduitse Hannover. Volgens premier Ruud Lubbers is het mo gelijk dat die studie leidt tot het leggen van een bodem in de sociale bescherming in de gehele Europe se Gemeenschap. In de komende twaalf maanden moet er ook besloten worden dat iedereen overal in Europese vrij kan meedingen naar het verkrijgen van overheidsopdrachten. Verder moeten er besluiten vallen over het vrijmaken van de financiële dienst verlening in de EG. Ten slotte moe ten de Europese bedrijven de mo gelijkheid krijgen gemakkelijker samen te werken. Dat zijn volgens de Europese staats- en regerings leiders de prioriteiten voor het ver der voltooien van de vrije Europe se markt. Tijdens het topberaad is gecon stateerd dat men op weg naar de vrije markt nu een punt heeft be reikt waarvan geen terugkeer meer mogelijk is. Die markt zal, zo heb ben recente studies bevestigd, de Gemeenschap een sterke economi sche groei en meer werkgelegen heid brengen. Tijdens de komende Europese topconferentie, in december op het Griekse eiland Rhodos, zal uitvoe rig besproken worden hoe het er met de werkzaamheden voor de vrije markt voorstaat. Gisteren stelden de staats- en regeringslei ders vast dat 3J december 1992 de einddatum moet blijven. Dan moet de grote Europese interne markt voltooid zijn, Dat biedt volgens de staats- en regeringsleiders de beste vooruit zichten voor bevordering van de werkgelegenheid en verhoging van de welvaart in West-Europa. Deze markt moet alle lagen van de maat schappij tot voordeel strekken. De levensomstandigheden en de ar beidsvoorwaarden van de loon- trekkenden moeten worden verbe terd. Verder moet er meer aan dacht gegeven worden aan de ge- Staatslening Minister Ruding (financiën) geeft opnieuw een staatslening uit tegen 6,5 procent. De looptijd van de lening, die ineens wordt afgelost en waarbij vervroegde aflossing niet is toegestaan, is acht jaar. De vorige staatslening werd op 1 juni uitgeschreven en bracht 3,3 miljard gulden op. Deze lening had een vaste looptijd van tien jaar en droeg een rente van eveneens 6,5 procent. Deeltijdarbeid Minister De Koning (werkgele genheid) hoeft geen noodmaatre gelen te treffen om de deeltijdar beid te bevorderen. Onder aanvoe ring van CDA en WD maakte de- Kamer gisteren korte metten met een motie van PvdA en D66 om de bewindsman aan te sporen tot meer activiteit om de doelstellin gen uit het regeerakkoord voor de groei van deeltijdarbeid waar te maken. Daarin is vastgelegd dat tussen 1986 en,1990 het aantal deel tijdbanen met 345.000 moet zijn toegenomen. Het kabinet heeft la ten weten dat naar verwachting slechts 60 procent daarvan zal wor den gerealiseerd. missaris Frans Andriessen daarbij vasthoudt aan zijn oorspronkelijke voorstellen of dat hij het vorige week bereikte compromis van de ministers van landbouw volgt. Maar in beide gevallen gebeurt er voorlopig niets met de groene koersen, waarmee de in ecu vastge stelde prijzen worden omgerekend in nationale munt. Voorlopig heb ben alleen Griekenland en Por tugal daar last van. Diplomatieke kringen in Brussel houden het ook voor mogelijk dat de Westduitse minister van land bouw, Ignaz Kiechle, morgen zijn collega's in Brussel bijeen roept voor een extra ministerraad. Maar hij zou dat alleen willen doen als uit vooroverleg tussen Westduitsers, Grieken en de Europese Commis sie blijkt dat er toch nog kansen zijn op een akkoord. zondheid en veiligheid van de werknemers in de bedrijven zelf, aldus de slotconclusies van de top conferentie. Deze laatste formulering is in de slotverklaring gekomen uit vrees dat het nieuwe Europa een ge meenschap wordt waarvan in hoofdzaak het bedrijfsleven profi teert en waarin de sociale omstan digheden van de werknemers slechter zijn. Deze vrees werd on langs onverbloemd geuit op een congres van de Europese vakbewe ging in Stockholm. De Europese topconferentie in Hannover eindigde gisteren ruim een half uur later dan voorzien. Oorzaak hiervan was een menings verschil over de verklaring over de Zes van Sharpeville, zes ter dood veroordeelde zwarte Zuidafrika nen aan wie het vonnis in juli vol trokken wordt. Op aandringen van premier Ruud Lubbers en president Fran- gois Mitterrand van Frankrijk werd de tekst waarover de ministers van buitenlandse zaken de avond tevo ren overeenstemming hadden be reikt, iets aangescherpt. De ministers lieten hun verkla ring beginnen met een beroep op Zuidafrika. alle beschikbare wette lijke mogelijkheden te gebruiken - ook clementie door president Bo tha - om te voorkomen dat de Zes van Sharpeville ter dood worden gebracht. President Mitterrand en de regeringsleiders lieten hier een nieuwe zin aan voorafgaan, die zegt dat de top 'er met grote zorg kennis van neemt dat de betrekkingen tussen de Twaalf en Zuidafrika dreigen te verslechteren. In dit ver band' doen zij een beroep op Zuid afrika, er voor te zorgen dat de doodvonnissen niet worden vol trokken. DEN HAAG "Het is net als met de weersvoorspellingen van het KNMI. Een dag van tevoren kun nen ze het nog redelijk voorspellen maar bij een periode van vijf dagen wordt het moeilijker. Dan zitten ze er vaker naast". Directeur drs. P. B. de Ridder (41) van het Centraal Planbureau (CPB) zit er onbewo gen bij. Opmerkelijk voor iemand die. aan de top staande van hét re- keninstituut van het kabinet, on langs openlijk toegaf dat 66 pro cent van 'zijn' voorspellingen ach teraf onjuist bleken. door Carel Goseling De Ridder lijkt er niet mee te zit ten. Binnen het CPB was bekend dat er fouten werden gemaakt. Hij schrijft dat toe aan de veronderstel lingen die ten grondslag liggen aan het rekenwerk. In een aantal geval len bleken de gebruikte data ach teraf 'flauwekul'. Daarnaast zaten er zwakke plekken in het rekenmo del. "Het is een continu proces van bijstellen en aanpassen. Het maakt wel eens mismoedig, die speur tocht naar de beste voorspelmachi- nes", aldus De Ridder. Hoe onzeker de voorspellingen van het CPB ook mogen zijn, in de politiek worden de cijfers 'heilig' verklaard, vooral de verwachtin gen voor de koopkracht. De Rid der: "Onze ramingen worden heel precies opgepakt. Wij zeggen wel WESENBERG - Tientallen jaren was hij in de DDR verbannen van de feesten en uit het dagelijks le ven: de schutspatroon van de am bachtslieden als spil van het volks leven. Het fenomeen keert echter langzaam terug, samen met de nieuwe waardering voor de am bachtelijke, individuele bedrijfs uitoefening. Een van de plaatsen waar men alle moeite doet om het particulier ondernemerschap te la ten herleven is het plaatsje Wesen- berg, een stadje van 3.200 inwoners bij Neubrandenburg. door Annette Ramelsberger/AP "De tradities moeten gekoesterd en levend gehouden worden," meent burgemeester Wolfgang Friedemann vol overtuiging. De gemeenschap van dit stadje doet er alles aan om oude familiebedrij ven, ambachtelijk vakmanschap en particuliere bedrijven weer nieuw leven in te blazen. In Wesen- berg wordt het socialisme - althans aan de basis - geprivatiseerd. Wesenberg is exemplarisch voor een nieuwe tendens in de Oostduit- se economie, waar de produktie van consumentenartikelen lange tijd is overheerst door de 'kombi- nats' de staatsbedrijven die in alle DEN HAAG (GPD/ANP) - Verte genwoordigers van de werkgevers- en werknemerscentrales in de Stichting van de Arbeid zijn het gisteren eens geworden over een alternatief voor een deel van de ka binetsplannen voor belastingver eenvoudiging. De werkgevers ver wachten van deze oplossing aan zienlijk minder administratieve problemen, terwijl ook aan een aantal bezwaren van werknemers kant tegemoet zou zijn gekomen. Aan het overleg is ook deelgeno men door ambtenaren van de mi nisteries van sociale zaken, econo mische zaken en financiën. Die kunnen zich in beginsel in het al ternatief vinden en gaan dit nu op hun eigen departementen nader bespreken. Wordt het een definitief voorstel van de Stichting van de Arbeid dan zal het kabinet zich op nieuw over de zaak buigen. Het heeft al laten blijken met een una niem voorstel serieus rekening te zullen houden. Gisteren lukte in de Stichting van de Arbeid wat in het najaar in de Sociaal-Economische Raad (SER) niet lukte. Werkgevers en werknemers werden het eens over een alternatief voor de zogenaam de brutering, het overhevelen van de werkgeverspremies naar de steeds dat er een onzekerheidsmar ge van plus of min x-procent ge hanteerd moet worden, maar dat wordt terzijde geschoven. Het wer ken met een koopkracht van min 0,25 procent is veel gemakkelijker dan van min een procent tot nul. Daarop kun je beleid voeren. Dus wordt er enorm gemillimeterd. Die opbouw begint in deze tijd, bij de voorbereiding van de begroting 1989. Dan moet beslist worden of koopkrachtdalingen worden gere pareerd of niet". Waarschuwing Voor de CPB-topman staat het vast dat er veel meer naar de rich ting van de voorspellingen die zijn instituut doet gekeken zou moeten worden dan naar de concrete cijfer tjes. Om ook de politiek daarvan te overtuigen, presenteerde het bu reau bij het Centraal Economisch Plan 1988 een 'onzekerheidsvari ant'. Die ging onder meer over de invloed van een sterke daling van de dollarkoers. Ook nu, bij een waardestijging van de Amerikaan se munt, wijst De Ridder nadruk kelijk op de kans dat het econo misch allemaal slechter zal gaan. Die waarschuwing wil hij ook niet inslikken nu de berichten over de economische groei in ons land een steeds optimistischer toon krij gen. Dit jaar zal de groei geen 1,5 maar 2 procent zijn. Daarvoor zijn twee oorzaken. Door een grotere groei van de wereldhandel en een minder sterke gulden neemt de ex- behoeften heetten te voorzien. 'Junge Welt', een officieel perio diek, meldt dat in 1987 in totaal 25.600 particuliere ondernemers en kleine hotelbedrijfjes tien miljard mark hebben omgezet. Twintig procent van alle eenmansbedrijven en 41 procent van alle hotelletjes worden als particuliere onderne ming geëxploiteerd, en deze per centages stijgen nog steeds. Veel jongeren staan te dringen om zich als particulier ondernemer te vestigen, niet in de laatste plaats vanwege het goede inkomen. "Je hoeft je maar te bewegen en je ver dient al 30.000 mark. meent Uwe Thedran, een slotenmaker; afgezet tegen het gemiddeld jaarsalaris van de DDR-burger van 12.000 mark maakt dit snel duidelijk waar de belangstelling van de jongeren vandaan komt. Bakker De Oostduitse regering houdt de werknemers onder gelijktijdige verhoging van het brutoloon. Het kabinet krijgt hiermee een oplos sing aangedragen voor een element in de vereenvoudigingsoperatie dat een struikelbok dreigde te wor den bij de invoering van het nieu we belastingstelsel. Het alternatief waarover werkge vers en werknemers nu overeen stemming hebben bereikt, moet voorkomen dat de loonadministra ties van bedrijven bedolven wor den onder vele, moeilijke bereke ningen. De oorspronkelijke plan nen van het kabinet stuittén op zeer veel kritiek vanwege de admi nistratieve rompslomp die ze tot gevolg hebben. PvdA, WD en CDA twisten ove rigens over de vraag welke partij de voorzitter mag leveren aan een ka mercommissie die de op handen zijnde belastinghervorming (ope- ratie-Oort) gaat behandelen. Alhoe wel de leden van de commissie al door de fracties zijn aangewezen, is de verkiezing van een voorzitter tot morgen uitgesteld. Dat is de laatste dag waarop de Kamer vergadert voor de zomervakantie. Volgens in de Kamer geldende regels zou de PvdA de voorzitter moeten aanwijzen. Daarvoor wa- ren twee kandidaten: Woltgens en port meer toe dan verwacht en kunnen Nederlandse bedrijven hun markten elders beter vasthou den. Ten tweede is er door de zach te winter meer gebouwd en geïn vesteerd, aldus De Ridder. Voor 1989 zal het gunstige beeld van dit jaar zich voortzetten. De economische groei zal zeker 0,25 procent hoger uitkomen. Voor de Staat betekenen de ontwikkelin gen hogere belastinginkomsten en een lager financieringstekort. Al leen de departementale uitgaven blijven nog een probleem. Men overschrijdt nog steeds de begro tingen. Opvallend genoeg doen de gun stige economische ontwikkelingen zich dit jaar voor bij het wegvallen van investeringssteun (wir) die de overheid aan bedrijven gaf. Eerder voorspelde het CPB dat daardoor de investeringen jaarlijks 1,5 pro cent lager zouden liggen. De Rid der nu: "Het wegvallen van de wir is op het meest gelukkige moment gebeurd: in een klimaat van inves- teringsgroei. Dan valt het niet zo op". Scholing Gezien de huidige stand van za ken ziet de CPB-topman ook geen aanleiding voor extra lastenver lichting voor burgers of bedrijven in de vorm van lagere belastingen of premies. "Als je een conjunc tuurbeleid wilt voeren, moet je dat nu niet doen. De groei is wel min der dan in de jaren zestig maar dat groei van het particulier onderne merschap niet tegen, en heeft een aantal stimulerende maatregelen getroffen: de socialistische onder nemers mogen maximaal tien men sen in dienst hebben, ze krijgen ge durende twee jaar vrijstelling van belasting, en kunnen aanspraak maken op staatskredieten. De bak ker en de slager mogen voortaan weer in de dorpsgemeenschap wo- De wil tot omschakeling naar ambachtelijke particuliere bedrij ven is er zeker, maar deze stuit vaak op de socialistische realiteit. De oude familiebedrijven zijn ver ouderd of helemaal verdwenen, en de vaklieden moeten hun bedrijf weer vanaf de grond af opbouwen. "Als er nu een slager komt, heeft die vaak niet eens een gehaktmo len," verzucht burgemeester Frie demann. Derhalve moet de hele ge meenschap zich inspannen om de bakker en de slager weer onderdak te bieden. Kombrink, maar de fractieleden konden het over hen niet eens wor den. Woltgens is namelijk geen voorstander van de belastingher vorming en Kombrink juist wel. Omdat de PvdA er onderling niet uit kon komen wilde de partij VVD-kamerlid Joekes tot voorzit ter van de nieuwe commissie be noemen. Joekes is tevens voorzit ter van de kamercommissie voor Financien. De kandidatuur van Joekes werd echter geblokkeerd door het CDA. Hieraan liggen partijpolitieke mo tieven ten grondslag. Binnen de WD bestaan nogal wat bezwaren tegen het schrappen van aftrekpos ten, de manier waarop het kabinet de belastinghervorming, die ook gepaard gaat met lagere tarieven, grotendeels wil financieren. Het CDA daarentegen wil de operatie juist dekken door het laten wegval len van aftrekposten, met name bij hogere inkomens. Door het geruzie is het vrijwel ze ker niet meer mogelijk dat de com missie zich voor de zomervakantie nog uitspreekt over de behande ling van de wetsvoorstellen die met de belastinghervorming gepaard gaan. Men kan dit hoogstens nog morgenmiddag doen. Gezien het gewicht van de zaak is dat zeer on waarschijnlijk; is overal zo. Dan kun je het geld be ter in je zak houden", meent hij. Aan de andere kant erkent De Ridder dat het geld nodig kan zijn om de invoering van hervormingen bij belastingen en ziektekostenver zekering zonder koopkrachtverlies mogelijk te maken, en om de hoge belastingtarieven af te vlakken. Dit laatste kan een positief effect heb ben op de economische groei en de arbeidsmarkt. De arbeidsmarkt is aangespro ken, en daarmee de werkloosheid. De Ridder wordt fel. De werkloos heid kan alleen volgens de CPB-ra- mingen dalen als het kabinet erin slaagt het aangekondigde beleid 100 procent waar te maken, zegt hij. Dat zou betekenen dat er 140.000 mensen via meer banen of scholing uit het werklozen bestand verdwijnen. "Voor 1988 blijft de werkloosheid onder die voorwaar de stabiel. Misschien komen we zelfs iets onder de raming (665.000) uit. Maar het jeugdwerkgarantie plan (JWG) lukt niet. Daar is een achterstand ontstaan. In onze voor spellingen voor 1989 gaan we ervan uit dat die vertraging tijdelijk is en dat het JWG volgend jaar voor 100 procent werkt. Alleen dan kan de werkloosheid met 50.000 dalen". Via scholing moet volgens De Ridder worden voorkomen dat er straks een harde en steeds groter wordende kern van laag en ver keerd geschoolde werklozen over blijft. Lukt dat niet dan zal de eco nomische groei geremd worden. De burgemeester heeft een jonge bakker die zich in Wesenberg wil de vestigen al moeten teleurstellen, omdat hij hem geen bedrijfsruimte kon aanbieden. Vroeger waren er in Wesenberg vier bakkers, maar die zijn allen verdwenen toen de broodleverantie werd overgeno men door een bakkerskombinat. Omzeilen Het gebrek aan aannemers en vaklieden in de bouw dwingt tot initiatieven om de bureaucratische molen te omzeilen. Zo hebben de jongeren van Wesenberg zelf een jeugdcentrum gebouwd, en bijna de hele stad heeft meegeholpen met de bouw van een sportcom plex met restaurant en sauna. Friedemann kampt met dezelfde problemen als zijn collega's in de Bondsrepubliek: de trek van de jongeren naar de grote steden, de verwerking van afvalwater en rio- AMSTERDAM (ANP) - De Rubber Cultuur Maatschappij Amsterdam heeft van de effectenbeurs een be risping gekregen wegens overtre ding van de modelcode van de beurs. De modelcode schrijft re gels voor die misbruik van voorwe tenschap bij het handelen in effec ten moeten voorkomen. De code is in het leven geroepen omdat bij voorbeeld functionaris sen van een onderneming vaak be schikken oVer informatie, die nog niet algemeen bekend is, maar die, als zij wel bekend zou zijn, de beurskoers vermoedelijk zou beïn vloeden. Als zij met die kennis de eigen aandelen op de beurs kopen of verkopen kan hun dat fraaie winsten opleveren. Directeur/grootaandeelhouder D.B. Gottesman van Amsterdam Rubber heeft, aldus een publikatie van de beurs, in de periode van 21 dagen voorafgaand aan de publika tie van het halfjaarbericht op 5 ok tober 1987 transacties in aandelen Amsterdam Rubber verricht. Dat was een overtreding van de model code, die onder meer termijnen aangeeft waarbinnen functionaris sen van ondernemingen nog wel en niet meer in aandelen van de eigen onderneming mogen handelen. Gottesmann heeft, vindt de beurs, ook verzuimd terstond te publiceren dat hij op 22 oktober vo rig jaar overeenstemming had be reikt over de verkoop van 20 pro cent van het geplaatste aandelen kapitaal van Amsterdam Rubber Gottesmann (foto anpi BIJSTAND Aan het eind van vo rig jaar hadden 606.000 mensen een bijstandsuitkering. Dat zim er 5.000 minder dan aan het eind van 1986. In het vierde kwartaal van vo rig jaar werd desondanks in totaal meer (101 miljoen gulden meer) aan bijstand uitgegeven dan in de zelfde periode van '86. Bedrijven zullen niet meer in staat zijn de juiste mensen te krijgen waardoor bepaalde activiteiten niet van de grond komen, zo voor spelt De Ridder. Remmend Op de vraag of dat nu al het geval is moet de CPB'er het antwoord schuldig blijven. Wel geeft hij aan dat het staatschemiebedrijf DSM recent mensen zocht voor een nieuw project en voor elke 100 plaatsen maar twee geschikte kan didaten op de Limburgse arbeids markt vond. 'Aan scholing moetje iets doen. Politiek en sociaal kun je het minimumloon of de minimum uitkering niet steeds verlagen. Daar is een grens. Met scholing worden de werklozen beter inzet baar. En er zijn ook wel banen, het bedrijfsleven heelt zo'n 80.000 va catures. Bovendien krijg je door stroming. Ik heb liever 600.000 mensen die drie maanden werk loos zijn dan 400.000 die langer dan drie jaar naar een baan zoeken". Terug naar de CPB-voorspellin- gen. In hoeverre is er sprake van politieke invloed, los van de effec ten die besluiten over bijvoorbeeld belastingen, sociale premies, werk gelegenheid of overheidsinveste ringen hebben. De Ridder ontkent. De ramingen van zijn instituut worden weliswaar met enkele mi nisters besproken, maar De Ridder mag van premier Lubbers zelf be oordelen of en hoe hij hun opmer kingen verwerkt. lering, en de kwaliteit van de huis vesting. "Een paar jaar geleden was het zo erg, dat we dachten dat de dorpen zouden uitsterven," al dus Friedemann. maar dat noodlot lijkt nu te zijn afgewend, vooral omdat er de laatste tijd veel aan dacht wordt besteed aan de wo ningbouw voor jonge gezinnen. In 1995 moeten alle huizen zijn voozien van inpandig toilet, een bad. en centrale verwarming. Hoë- wel Wesenberg er dit jaar 60 wonin gen bij krijgt, moeten voorlopig de meeste jongeren nog bij hun ou ders of grootouders wonen, ook als ze getrouwd zijn en zelf kinderen hebben. Friedemann is optimistisch. Hij is ervan overtuigd dat men niet al leen de huisvestingsproblemen de baas zal worden, maar ook de zorg voor het milieu. Wesenberg ligt midden in een natuurreservaat op een merenplateau. maar de ge meente beschikt nog steeds niet over een riool. De huizen zijn nu aangewezen op beerputten, die worden geleegd door gierwagens. "Dit jaar beginnen we met de bouw van een waterzuiveringsintallatie," meldt Friedemann evenwel. De kosten daarvan bedragen tien mil joen mark; een project dat de draagkracht van de ondernemende gemeente voorlopig verre te boven gaat, en de installatie wordt dan ook betaald door het regiobestuur. aan de Generale Maatschappij van België, waardoor hij geen meerder heid van de aandelen Amsterdam Rubber meer bezat. Publikatie daarvan vond pas plaats op 5 janua- De beurs volstaat met een beris ping omdat inmiddels bij Amster dam Rubber de nodige maatrege len zijn genomen waardoor de mo delcode van de beurs wel kan wor den nageleefd. De zwaarste sanctie die de beurs in petto heeft is defini tieve verwijdering uit de notering, maar dit is voor zover bekend nooit voorgekomen. In een reactie ver klaarde Gottesmann dat hij met zijn transacties 'niemand heeft be nadeeld'. Dienstenhond FNV zeer boos over advertentie V D WOERDEN (ANP) De Diensten- bond FNV is zeer boos over een pa ginagrote advertentie van waren huisconcern Vroom Dreesmann die gisteren in de dagbladen is ver schenen. In de advertentie legt de V D-directie aan het publiek uit welke 'drastische veranderingen' er in het bedrijf op stapel staan. Veranderingen die tot gevolg heb ben dat 'de V D van morgen u meer keus en meer kwaliteit biedt', aldus de advertentie. Maandag maakte het concern be kend dat de reorganisatie de ko mende drie jaar 2.100 van de 12.000 fulltime-banen gaat kosten. De FNV-bond noemt de advertentie schrijnend. Zij zou bij het publiek het beeld oproepen van een bedrijf waarbij het 'thans allemaal helder gele rozegeur en maneschijn' zou zijn. Bij de bond zijn reacties bin nengekomen van 'geschokte' leden die bij het concern werken. "Die mensen denken er duidelijk anders over", aldus een woordvoerder van de bond. De bond heeft in een brief aan de directie van het concern zijn woede kenbaar gemaakt. De Diensten bond FNV is verder boos over het feit dat de inhoud van de adverten tie doet voorkomen alsof alle plan nenmakerij nu rond is en overleg met werknemersorganisaties en ondernemingsraden er niets meer toe doet. "Een dergelijke houding doet ons toch denken aan een on dernemersmentaliteit van enige tientallen jaren geleden, waarbij óver maar verder zónder het perso neel werd beslist". De Ridder: speurtocht naar de beste voorspelmachines. (foto anp> Alleen met Economische Zaken, waar het CPB formeel onder valt, zijn er wel eens strubbelingen. Daar worden door een aparte afde ling de economische ontwikkelin gen ook in de gaten gehouden. De conclusies die daaruit op het mi nisterie worden getrokken, wijken nog wel eens af van de CPB-me- ning hetgeen 'ambtelijk overleg', zoals De Ridder het wat onder koeld formuleert, nodig maakt. Directeur Centraal Planbureau: nadruk op scholmg in strijd tegen werkloosheid VENHUIZEN Het vakantiewerk in de bollenstreken is weer op gang gekomen. Scholieren pellen in Venhuizen aan de lopende band de googste tulpenbollen. (foto anp»

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7