Meer macht voor Sovjet-parlement Stevige greep mafia op winkeliers Napels Voorstel van Gorbatsjov Ramptrein: al probleem met rem bij vertrek Roemenië sluit Hongaars consulaat na betoging Honderden doden gemeld bij strijd in Angola WOENSDAG 29 JUNI 1988 BUITENLAND PAGINA 5 MOSKOU - De Russische leider Gorbatsjov streeft naar een herverdeling van de feitelii- ™(:ldJin het achterste treindeel, ke macht zodat die weer in handen komt van het volk en diens vertegenwoordigers. Dat- remmenT.eï"werkten De machr bleek gisteren tijdens de opening van de 19de partij conferentie in Moskou. PARIJS (GPD/AFP) Het spoor wegongeluk in het Parijse Gare de Lyon heeft 59 passagiers het leven gekost, terwijl er 32 zwaar gewond in ziekenhuizen zijn opgenomen. Ruim twintig uur na de ramp haal den reddingswerkers nog volko men verminkte lijken uit de restan ten van de wagons. Pas vanmorgen vroeg konden de wrakstukken uit het ondergrondse station worden verwijderd. De ramp vertrok zich maandag tegen de avondspits, toen een trein in volle vaart het station binnen reed en zich in een andere trein boorde. Beide treinen zaten vol fo rensen. De meeste slachtoffers vie len in de stilstaande trein. De pas sagiers van de ramptrein waren ge waarschuwd en hadden zich verza- Gorbatsjov wil volgens mers met zijn voorstellen de massa het idee geven, dat zij onder de pe restrojka weer werkelijk mee kan doen met het landsbestuur. Dat is in de loop der decennia vrijwel uit sluitend een zaak van de goed geor ganiseerde Communistische Partij geworden. In vrijwel alle steden, dorpen en districten is de partijse cretaris een potentaat met totale macht die de volksvertegenwoor diging (officieel de raad van volks gedeputeerden geheten) gemakke lijk om zijn vinger windt. En het ook niet meer nodig vindt om van zijn handelwijze verantwoording af te leggen. Gorbatsjov wil deze partijsecre tarissen verplichten zich kandidaat te stellen als voorzitter van de volksvertegenwoordigingen om deze nu zo onbereikbare macht hebbers te kunnen laten controle ren door de basis. Gorbatsjov begrijpt dat het volk Michel Rocard heeft gisteren een vervreemd is geraakt van de nieuw kabinet benoemd. Alle sleu- machtsuitoefening. Laat de hoge telposten in de nieuwe regering heren maar beslissen zo denkt worden bekleed door prominente iedereen er inderdaad over. De Op- socialisten, zoals dat ook in het vo- perste Sovjet, dat is het gekozen rige kabinet-Rocard het geval was. parlement van de USSR, is in de Niettemin lijkt Rocard met deze loop der tijden gedegenereerd tot nieuwe regering een duidelijke een college handopstekers, dat opening naar het politieke midden braaf alle beslissingen die in feite door Alexander Münninghoff In een bijna vier uur durende toe spraak stelde de Sovjetleider een aantal ingrijpende wijzigingen voor in het Russische staatsbestel. Gorbatsjov ziet Rusland in de na bije toekomst geregeerd door een president-nieuwe-stijl, met ruime bevoegdheden, en die door een echte volksvertegenwoordiging (Congres) gekozen zal worden. Rocard maakt opening naar 'het midden' PARIJS (AP) - De Franse premier ge president, zal dus vrij zeker op korte termijn met pensioen ge stuurd worden. nist zelf sprong vlak voor de bot sing uit de trein en liep slechts lich te verwondingen op. Een passagier heeft inmiddels verklaard dat de trein al problemen met het remsysteem had bij het vertrek uit Melun. Nadat op 8 kilo meter voor Parijs een onbekende aan de noodrem getrokken had, na men die problemen nog toe. Op het stationnetje van Vigny wist de ma chinist de trein pas voorbij het sta tion tot stilstand te brengen. Vervolgens werd gestopt in een gehucht Vert-de-Maison waar geen stop was voorgeschreven. De wagenvoerder en een conducteur waren uitgestapt en hadden het remsysteem ontlucht. Op dat mo ment was de getuige uitgestapt en had hij een volgende trein geno men. Zijn voorbeeld was op dat moment door yele andere reizigers gevolgd. Het wachten is nu op de verkla ring door de machinist. Een van de' vragen die zich voordoet is, of hij de remmen wel op de juiste manier heeft ontlucht en bovenal of hij dat inderdaad deed nadat er aan de noodrem getrokken was. Inmid dels beschuldigen de vakbonden de Franse spoorwegen er van dat ze te lang met te oud materiaal blijven rijden. Zij herinneren aan een re cente uitspraak van de president- directeur van de SNCF dat het buurtspoormateriaal vaak aan de rand van de gevarenzone opereert. In het Franse parlement werd gisteren een minuut stilte in acht genomen voor het ergste treinon geluk in Frankrijk sinds 16 jaar. Staakt-het-vuren PARAMARIBO (ANP) - Het vredesoverleg tussen de Suri naamse regeringsdelegatie en vertegenwoordigers van het Junglecommando van Ronnie Brunswijk is "vruchtbaar" ver lopen. Dit heeft de voorzitter van het Comité Christelijke Kerken (CCK), mgr. Zichem, die als bemiddelaar optrad, gis teren in St. Laurent. Frans Guyana, bekendgemaakt. De eerste onderhandelingen, waarvoor aanvankelijk drie da gen waren uitgetrokken, wer den na twee dagen afgesloten met een akkoord voor twee pro tocollen voor een staakt-het-vu ren. Er is ook een afspraak ge maakt voor een tweede ge spreksronde. Volgens Zichem is met de gesprekken van de af gelopen dagen "een goede stap gezet op weg naar vrede". het tweede ka- Maar die partij vertegenwoordigt slechts 19 miljoen mensen op een totaal van 280 miljoen. Weliswaar worden de partijleden geacht de deel uit maken binet-Rocard. Onder de nieuwkomers bevin den zich Jean-Pierre Soisson er Jean-Marie Rausch, respectieve- voorhoede te lijk minister van arbeid en v tenlandse handel. Soisson Rausch zijn politieke medestan- vallen maatschappelijke pro- ar veelvuldig zijn de ge- machtsmisbruik. Om- ders van de liberale oud-premier dat echter de perestrojka en de eco- Raymond Barre. Michel Rocard Buitenland kort Contra's De Contra-rebellen in Nicaragua hebben president Daniel Ortega van Nicaragua laten weten dat zij het voorlopige bestand willen ver lengen voor onbepaalde tijd. Zij zien geen reden daarover een bij eenkomst te beleggen met de San dinisten, zo verklaarde Contra-lei- der Adolfo Calero. Officieel loopt het bestand tot eind juni. Vandaag zou de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz voor een driedaags bezoek aan Midden- Amerika vertrekken. Hij gaat wel naar Guatemala, El Salvador, Cos ta Rica en Honduras, maar niet naar Nicaragua. Grap Een aanslag die zou zijn beraamd op het leven van paus Johannes Paulus II tijdens diens verblijf in Oostenrijk is een "grap" van twee Turkse minderjarige kinderen ge bleken. Dit heeft de Oostenrijkse minister van binnenlandse zaken, Karl Blecha, meegedeeld. Een van de twee Turkse jongens had zich bij de politie gemeld als "infor mant". Tegen beiden is proces-ver baal opgemaakt wegens voorspie geling van een strafbare daad. Ruimteveer De lanceerdatum voor het Ame rikaanse ruimteveer Discovery, de eerste vlucht met een VS-ruimte- veer sinds het ongeluk met de Challenger, is vastgesteld op 4 sep tember. De oorspronkelijk richtda- tum in augustus moest worden ver schoven omdat de voorbereiding van de vlucht langer blijkt te duren dan gepland was. Het is de derde keer dit jaar dat de lancering van de volledig gereviseerde Discovery is uitgesteld. Overleg Het Witte Huis heeft besloten de Amerikaanse ambassadeur in Mexico voor overleg terug te roe pen, omdat Mexico heeft besloten een Puertoricaanse nationalist vrij te laten die in de VS-wordt gezocht wegens terrorisme. De Amerika nen reageerden woedend op de vrijlating van de 37-jarige William Morales, die vrijdag werd losgela ten en de kans kreeg naar Cuba te vertrekken. nomische opkrikking USSR niet mogelijk zullen zijn zonder de overtuigde deelname van de grote massa, heeft Gor batsjov nu voorgesteld de macht van die Opperste Sovjet te vergro ten. Het bestaande aantal gedelegeer den (1500) zal met 750 worden uit gebreid. Die nieuwkomers zullen niet op grond van hun nationaliteit of gebied worden toegelaten, zoals tot dusver, maar als vertegenwoor digers van allerhande maatschap pelijke groeperingen: de vakbon den, vrouwen, veteranen, jeugd, de coöperaties, wetenschappers en kunstenaars. Dit nieuwe 'congres van volksge delegeerden' wordt eens in de vijf jaar gekozen en zal een keer per jaar bijeen komen om belangrijke constitutionele vraagstukken te bespreken en de grote lijnen van de landspolitiek in de gaten te hou den. Het dagelijks werk komt in handen van een opperste Sovjet- nieuwe-stijl van 400 a 450 man, ge kozen door het Congres. De voorzitter van die opperste Sovjet, gekozen middels geheime stemming door het Congres, zal dan in feite de nieuwe president worden. Een man met grote macht: hij zal de binnen- en buitenlandse politiek beheren, wordt hoofd van de defensieraad, benoemt minis ters, heeft een grote stem in de KGB, enz. Het leidt geen twijfel dat Gor- SIDON - Een gewapend lid van een militie uit de in zuid-Lïbanon gelegen stad Sidon steekt autobanden in de brand om de doortocht te beletten van twee vrachtwagens met aanhangers van PLO-leider Arafat. Na urenlang onderhandelen mochten de pro-Arafat Palestijnen toch hun intrek nemen in Sidon. Gisteren hadden de 150 Pales- tijnen het vrijwel volledig verwoeste vluchtelingenkamp Chatilla bij de Libanese hoofdstad Bayrut verlaten na een verloren slag tegen anti-Arafat gezinde Palestijnen, die zich hebben verenigd achter de op Syrië georiënteer de Saeed Mousa. De onderlinge strijd tussen de Palestijnen in de vluchtelingenkampen heeft aan ongeveer 130 het leven gekost. (foto anp» JOHANNESBURG (Rtr) - De regering van Zuidafrika heeft Nelson Mandela toegezegd dat hij op zijn 70e verjaardag een bezoek van zes uur van zijn hele familie mag hebben. Mandeia's raadsman, Ismail Ayob, deelde mee dat mevrouw Winnie Man-, dela gisteren had vernomen dat zij op 18 juli haar man mag be zoeken van negen uur 's mor gens tot drie uur 's middags. Volgens politieke commen tatoren in Johannesburg kan deze concessie, gedaan onder 'Cadeau' voor Nelson Mandela internationale druk, niet zijn verleend zonder goed keuring van president Pieter W. Botha. "De hele familie mag mee," zei Ayob. "Winnie, zijn dochters, de kleinkinderen, zijn*zusters en zijn nichten. Zij mogen bij hem de dag door brengen." Ayob voegde hier aan toe: "Hij heeft nooit zo lang met Winnie samen kunnen zijn sinds hij gevangen werd gezet en hij heeft nooit in één keer de hele familie op bezoek gehad". Mandela, leider van de verbo den anti-apartheidsbeweging ANC, zit in de gevangenis sinds 5 augustus 1962. Mandela, die vrijwel eenzame opsluiting heeft, mag elk jaar maximaal 30 bezoeken van 40 minuten per keer hebben van niet meer dan twee personen tegelijk. BURKAREST (Rtr/AP) - President Ceausescu van Roemenié heeft de sluiting gelast van een Hongaars consulaat in de stad Cluj-Napoca. De staf van het consulaat moet bin nen 48 uur Roemenië uit. Cluj- Napoca ligt in Transsylvanië waar 1,7 miljoen mensen van Hongaarse afkomst wonen. De sluiting van het consulaat is een gevolg van anti-Ceausescu be togingen in Hongarije. Duizenden Hongaren protesteerden maandag voor de Roemeense ambassade te gen voornemen van Roemenië en kele duizenden dorpen met de grond gelijk te maken in het kader van agrarische hervormingen. Ceausescu beschuldigde de Hongaarse autoriteiten ervan de betoging tegen het Roemeense be leid te hebben gesteund. Ceausecu noemde de betoging in Budapest "chauvinistisch, nationalistisch, anti-Roemeens en anti-socialis tisch". De Hongaren vrezen dat de Hon gaarse minderheid de dupe wordt van het Roemeense voornemen. Zij zijn bang dat de Hongaren ge dwongen worden te vertrekken uit Transsylvanië en verspreid over Roemenië zullen komen te wonen. De Hongaarse ambassadeur in Roemenië werd gisteren op het mi nisterie van buitenlandse zaken ontboden, waar hij te horen kreeg dat het consulaat moest sluiten. Een woordvoerder van het Hon- ministerie Ceausescu kondigde in maart van dit jaar aan dat 7.000 van de 13.000 dorpen in Roemenië zullen verdwijnen en zullen worden ver vangen door zogeheten agro-indus- triële complexen. Door die maatre gel zullen ook honderden dorpen in het Hongaars sprekende deel van Roemenië van de landkaart worden geveegd. Tegenstanders van deze plannen stellen dat Roemenië daarmee on herroepelijke schade toebrengt aan de culturele waarde van het platteland en de rechten van etni sche minderheden aan de laars lapt. De 1,7 miljoen Hongaren in Roemenië klagen al lange tijd over discriminatie en het onthouden van etnische en culturele rechten. Autobom doodt Amerikaanse legerdiplomaat in Griekenland ATHENE (AP) - De Amerikaanse militaire attaché in Griekenland, de 52-jarige kapitein William Nor deen, is gisteravond door een buitenlandse krachtige bomexplosie in een zaken had eerder verklaard dat de noordelijke voorstad van Athene betoging in Budapest geen steun van officiële zijde had gekregen. Hongarije had de Roemeense ambassade van te voren gewaar schuwd voor de betoging, die vreedzaam verliep en waarbij geen wetten werden geschonden, aldus de woordvoerder. Een grote poli tiemacht had de Roemeense am bassade tijdens de betoging be waakt. De veiligheid van het ge bouw en van de Roemeense staf was daardoor gewaarborgd, aldus de Hongaarse woordvoerder. JOHANNESBURG (GPD) Bij gevechten tussen Zuidafrikaanse eenheden en gecombineerde An- In de verklaring maakt Zuidafri ka melding van twee afzonderlijke 'incidenten' met de gecombineer- golese en Cubaanse strijdkrachten de Angolese en Cubaanse troepen Angola zijn gisteren enige hon derden doden gevallen. De gevech ten vonden plaats aan de grens met Namibia. Het Zuidafrikaanse ministerie van defensie spreekt over twaalf zich blanke slachtoffers aan de kant van batsjov deze functie voor zichzelf het Zuidafrikaanse leger en gereserveerd heeft. Nog dit najaar wil hij de procedure op gang bren gen en volgend voorjaar zal het volk ter stembus moeten, als hij zijn zin krijgt. Gromyko, de huidi- "ongeveer 200 Cubaanse en Ango lese doden". Verder zou er een groot aantal militaire voertuigen zijn vernietigd, waaronder twee T- 54 tanks. Volgens de defensiewoordvoerder zou er eerst sprake zijn geweest van een aanval van de 'vijandige' troepen bij het plaatsje Calueque, op ongeveer 20 kilometer op Ango lees grondgebied. Hier bevindt n belangrijke stuwdam, die ervoor zorgt dat de watervoorzie ning in noord-Namibia op peil blijft. Al vele jaren bewaakt een Zuidafrikaanse legereenheid deze dam om te voorkomen dat het noorden van Namibia zonder water komt te zitten. Bij deze aanval zou in eerste instantie een Zuidafri- kaaanse militair om het leven zijn gekomen, maar aan Angolees-Cu- baanse zijde zouden veel meer slachtoffers zijn gevallen. Hierna zou er evenwel een Cu- baans-Angolese luchtaanval op de dam hebben plaatsgevonden, waarbij de overige 11 slachtoffers aan Zuidafrikaanse kant zijn geval len. De schade aan de dam en de waterleiding wordt aanzienlijk ge noemd. In de verkaring van het ministe rie van defensie wordt erop gewe zen, dat de twee 'incidenten' moe ten worden bezien tegen het licht van de recente opmars van Cu baanse troepen in zuid-Angola. De ze opmars van circa 15.000 Cu baanse militairen, die het Angolese regeringsleger assisteren in zijn strijd tegen de door Zuidafrika ge steunde Unita-beweging, vormde het belangrijkste gespreksonder werp tijdens de vredesbesprekin gen tussen Cuba, Angola, Zuidafri ka en de Verenigde Saten, afgelo pen weekeinde in de Egyptische hoofdstad Cairo. Bij terugkeer uit Cairo bevestigde de Zuidafrikaan se minister van defensie, generaal Malan evenwel, dat over deze Cu baanse dreiging geen komst was bereikt. ROME "Het is een gasfles die ge lekt heeft", zeiden de autoriteiten aanvankelijk. Maandagnacht werd een heel gezin bedolven onder de resten van hun huis, na een grote ontploffing in het stadje Maiori in de buurt van Napels. Zes mensen kwamen bij de ontploffing om het leven. Alleen het 14-jarige dochter tje uit het gezin, Anna, overleefde de ramp. omdat ze door de klap uit het raam werd geslingerd. ping van een pand, waar een kle dingwinkel gevestigd was. Het is echter ook mogelijk dat de 'bestraf fing' bedoeld was voor een meubel zaak iets verderop. De bom zou dan voortijdig ontploft zijn. Een veron derstelling die tevens de aanwezig heid van de camorrist onder het puin aannemelijk maakt. De man had bij het pand in Maiori namelijk niets te zoeken. Hij woonde in een ander dorp. "Alle winkeliers in Napels en omstreken betalen 'belasting' aan de camorra", zei Michele Lubrano, de voorzitter van de Napolitaanse middenstandsorganisatie onlangs in een interview. Dat doen ze om te voorkomen dat hun zaak door die zelfde camorra wordt omgetoverd in een rokende puinhoop". En als je niet betaalt? "Dan sturen ze ie mand op je af', vertelt Lubrano, "met de foto van je jongste kind. Ze zeggen dat het kind in gevaar is, en dat je maar beter kunt betalen". Lubrano weet waarover hij praat. Zijn hoofd zit onder de litte kens. Drie keer is zijn auto ont ploft. en drie keer is hij zwaar toe getakeld het ziekenhuis ingesla gen. Dagelijks ontvangt hij dreigte- lefoontjes. "Het is heel moeilijk om je te verzetten", vertelt Lubrano. "Ook omdat de camorra de mensen tegenwoordig aan zich bindt met meer middelen dan terreur alleen". Hij geeft een voorbeeld: "Als een aantal jaren geleden een camorra- baas nieuwe kleren nodig had, dan het leven gekomen. De ontploffing stapte hij een winkel binnen. Hij vond plaats op de benedenverdie- 'stopte zichzelf en zijn familie in het pak en liep vervolgens de winkel deur uit. Zonder te betalen. Nu doet hij precies hetzelfde. Maar de volgende dag komt er een jongetje langs met een dikke envelop rnet geld. Vaak met meer geld dan de camorrist aan kleding heeft meege- door Marjon van Royen Inmiddels gelooft niemand meer in een 'gasfles'. "Het is 'vendetta' van de camorra", fluisteren de be woners van Maiori. De camorra is de Napolitaanse mafia. Naar alle waarschijnlijkheid, zo blijkt nu, is de ontploffing veroorzaakt door een bom van de camorra. De bom zou zijn neergelegd om een opstan dige winkelier 'te straffen', die had geweigerd om zijn wekelijkse 'af drachten' aan de organisatie te be talen. Dit vermoeden werd gisteren be vestigd toen er onder het puin nog een zevende lijk bleek te liggen. Onder de overblijfselen van het pand kwam het lichaam te voor schijn van een beruchte camorra- baas uit de streek. Waarschijnlijk is hij bij het plaatsen van de bom Het enige probleem, legt Lubra no uit, is dat het 'zwart' geld is, ille gaal door de camorra verdiend in de heroinehandel. Op die manier worden de winkeliers dus mede plichtig gemaakt aan het 'witwas sen' van het zwarte heroinegeld van de camorra. Ze verdienen er bovendien goed aan. "Voordat zo'n winkelier zich dan nog gaat verzet ten, zal hij zich vier keer beden ken", zegt Lubrano. Uit een recent onderzoek van Lubrano's organisatie blijkt dat in middels 40 procent van alle koop waar die er in Napels over de toon bank gaat van de biefstukken tot de voetbalshirtjes 'besmet' is met camorra-geld. "De camorra is een grote economische macht ge worden die aan duizenden mensen inkomen verschaft. Kom daar maar eens tegen in opstand", ver zucht Lubrano. Brandweerlieden zoeken naar de stoffelijke resten van de bewoners van zen door een explosie verwoest huis in het Italiaanse stadje Maiori. het leven gekomen. De bom, geplaatst in een geparkeerde auto. werd waarschijnlijk door middel van afstandsbediening tot ontplof fing gebracht toen hij voorbij reed. Nordeen had net zijn huis in Kifis- sia verlaten en was op weg naar zijn werk. De gepantserde auto van de Amerikaan werd van de weg gebla zen en belandde tegen een stalen hek aan de overkant van de straat. Nordeen werd door het zijraam naar buiten geslingerd en moet op slag dood zijn geweest. Zijn ont hoofde lichaam werd op enkele meters van de auto gevonden in de voortuin van een leegstaand huis. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is nog door niemand op geëist. Griekse politiefunctionaris sen vermoeden echter dat ze het werk is van de stadsguerrilla-orga- nisatie '17 November'. Deze groep, genoemd naar de dag in 1973 waar op een studentenopstand tegen het toenmalige kolonelsbewind werd neergesabeld, heeft sinds 1975 ge tekend voor elf moordaanslagen, zoals die in 1983 op de Amerikaan se marine-kapitein George Tsantes en die in 1975 op de CIA-chef in Athene, Richard Welch. De Griekse regering heeft haar "walging" uitgesproken over de moord op Nordeen. "Alle Grieken, ongeacht hun politieke gezind heid, veroordelen zonder voorbe houd degenen die de instellingen en democratische orde van het land willen ondermijnen", aldus regeringswoordvoerder Sotiris Kostopoulos. Rebellen steeds dichter bij Kabul ISLAMABAD (AP/Rtr) - De Af ghaanse rebellen zijn opgerukt tot net buiten de hoofdstad Kabul en de Sovjet-troepen die de stad ver dedigen hebben hun buitenste ver dedigingsgordel rond de stad moe ten verleggen als gevolg van infil traties door de rebellen. Dat heb ben westerse diplomaten in Pakis tan gisteren gezegd. De Afghaanse rebellen voeren in kleine eenheden acties uit tegen de verdedigings gordel. Vorige week vrijdag wer den acht SU-25 gevechtsbommen werpers verwoest op het vliegveld van Kabul en volgens de diploma ten werd de brand daar veroor zaakt door een raket van de rebel- Volgens de diplomaten stuurt de Sovjetunie hypermoderne wapens, waaronder krachtige bommen en gepantserde voertuigen, naar Af ghaanse regeringstroepen. Zij zei den dat ooggetuigen nachtelijke transporten per vrachtwagen of vliegtuig hadden waargenomen. Het bericht lijkt recente verklarin gen van Afghaanse ministers te be vestigen dat de Sovjetunie Kabul voorziet van moderne wapens die tot dusver niet ter beschikking zijn gesteld van de bondgenoten in het Pact van Warschau.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5