Kamer verdeeld over toezeggingen Deetman KEP-directeur Baard: de zelfverzekerde 'vrije jongen Enquête paspoort Export chemisch afval sterk aan banden gelegd Echtpaar terroriseerde kostganger: 'een geintje' Kamer passeert Van Dijk bij debat over eigen begroting Inpakken voor een kampeervakantie in Bretagne? Voor Durex in 'n blikje is altijd wel een plekje! f WOENSDAG 29 JUNI 1988 PAGINA 3 CDA blij met behoud aanvullende beurs DEN HAAG (GPD/ANP) Minister Deetman (onderwijs) krijgt van de Tweede Kamer nog enkele maanden de tijd om het gat bij de studiefinanciering te dichten. Op Prinsjes dag moet de minister aangeven hoe hij het tekort van een half miljard op de studiefinan ciering nu precies denkt te dichten. De Kamer zal morgen nog eens in een motie vastleg gen dat de aanvullende beurs, een gift voor kinderen van mensen met lage inkomens, bui ten schot moet blijven. Het CDA reageerde gisteren tij dens een kort kamerdebat tevre den over de brief van Deetman waarin hij zegt de aanvullende beurs te willen handhaven in ruil voor verlaging van de maximum leeftijd waarop iemand een beurs kan krijgen van 30 tot 27 jaar. Dat laatste was een van de alternatieve bezuinigingsplannen die het CDA had voorgesteld, maar dit plan le vert veel te weinig op om de tekor ten te dichten. Aanvullende bezui nigingen zijn daarom nodig, zo waarschuwde Deetman gisteren al in zijn brief. De PvdA toonde zich bij monde van kamerlid Wallage ontevreden, omdat Deetman zich niet recht streeks uitspreekt over de moties die de Kamer afgelopen donderdag tijdens het debat over de beurzen indiende. "Weinig volwassen van de regering", aldus Wallage, omdat de Kamer juist om een oordeel van het kabinet over de moties had ge vraagd. Hij vreest verder dat stu diefinanciering verwordt tot 'een tombola waarin de ene week de ene groep studerenden en de andere week de andere groep gepakt wordt". Korthals (WD) spoorde de mi nister aan voet bij stuk te houden met zijn plan om de aanvullende studiebeurs af te schaffen en stu denten te laten lenen bij de ban ken. Deetman moet volgens de li beralen wel de aanvullende beurs voor 18- tot 20-jarigen in stand hou den. Deetman zelf waarschuwde de Kamer dat hij wel met nieuwe voorstellen kan komen op Prins- DEN HAAG/LUXEMBURG (GPD) De Tweede Kamer is gis teren akkoord gegaan met een aan zienlijke verscherping van de ex portbepalingen voor chemisch af val naar ontwikkelingslanden. Al leen export naar andere EG-landen is nog betrekkelijk eenvoudig, uit voer naar alle overige landen wordt aan strenge voorwaarden gebon den. De Tweede Kamer had liever een algemeen verbod gehad op de ex port van chemisch afval naar de Derde Wereld. Ze nam echter ge noegen met de verklaring van mi nister Nijpels (milieu) dat dat er om wetstechnische redenen niet in zit. De bewindsman beloofde echter dat elke aanvraag voor een export vergunning voor chemisch afval naar een ontwikkelingsland wordt afgewezen. Bij aanvragen voor export naar niet-EG-landen die niet tot de Der de Wereld horen, zoals het Oost blok, gaan Nederlandse deskundi gen ter plaatse kijken of het afval er verantwoord opgeslagen, verwerkt of vernietigd kan worden. Het mi nisterie heeft daarvoor 26 mensen beschikbaar. Met name PvdA en D66 vinden dat te weinig om een ef fectieve uitvoering van de wet mo gelijk te maken. Een nieuwe poging van Nijpels om in EG-verband de export van chemisch afval naar de Derde We reld aan banden te leggen, is van daag voor de tweede keer in tien dagen gestrand in de Europese Milieuraad op Brits verzet. De Brit ten willen export niet uitsluiten als een ontwikkelingsland bereid is Europees afval te accepteren. jesdag, maar dat in het uiteindelij ke pakket toch wel 'enige relatie zal worden gelegd met de besluitvor ming van het kabinet rond de Voorjaarsnota'. In dat pakket was onder meer de algehele afschaffing van de basisbeurs opgenomen om de grote tekorten bij de studiefi nanciering op te lossen. Knipkaart Een ander voornemen van Deet man, het invoeren van een 'knip kaart' voor het hoger onderwijs, heeft gisteren van de Adviesraad voor het Hoger Onderwijs (ARHO) een slecht onthaal gekregen. De ARHO heeft de bewindsman gead viseerd het systeem niet in te voe ren. De adviesraad vindt het sys teem te ingewikkeld en weinig flexibel. Het stelsel voorziet in verstrek king van inschrijvingspunten aan de student, die de punten bij een hogeschool of universiteit kan in ruilen voor onderwijs. De advies raad vreest verschraling van het onderwijsaanbod en administratie ve problemen. Om nut te hebben moet het eenvoudiger worden, en mogen financiering en inrichting van het onderwijs mogen niet wor den gekoppeld aan een voucher. Topambtenaar In 't Veld, die het afgelopen halfjaar een speciaal cri- siteam heeft geleid dat de chaos bij de Dienst Studiefinanciering in Groningen moest oplossen, heeft gisteren bij zijn vertrek uit Gronin gen gezegd dat de grootste proble men achter de rug zijn. De betalin gen aan de studenten worden op tijd voldaan en de relaties met hen zijn tenminste verbeterd. Er is een produktgerichte organisatie tot stand gekomen, die nog in de grondverf staat, maar uit de stei gers kan, aldus In 't Veld. De amb tenaar, die hoogleraar bestuurs recht wordt aan de Erasmusuniver- siteit in Rotterdam, noemde zijn Groningse tijd een overdonderend avontuur. ENSCHEDE (GPD) - ...En niet kijken", had het Enschedese echt paar B. (29 en 21) dreigend tegen Roelof gezegd. De kostganger moest in de slaapkamer met het ge zicht naar een muur staan, terwijl man en vrouw zich in bed ver maakten. Plotseling merkte hij hoe van achteren zijn broekspijp in brand werd gestoken. De vlammen raakten zijn onderbeen, maar gin gen vanzelf uit. Op last van B. moest hij een andere broek aan trekken; ook daar werd de aanste ker bijgehouden, evenals bij de derde broek. Roelof kon geen kant op: voor de voordeur in het portaal lag een Duitse herder en de deur van het keukenbalkon zat op slot. "Hij stapte helemaal niet opzij", vertelde B. gisteren bij de Almelo se rechtbank enigszins verbaasd, "hij zei alleen maar au". Drie dagen later ontvluchtte Roelof tijdens de verplichte afwas de flat via het balkon van de bene denburen en stapte naar de politie. Een dokter stelde later vast, dat hij onder meer brandwonden had op het onderbeen en striemen op de rug van zweepslagen. "Het is meer dan verbijsterend, het is ongehoord", zei officier van justitie mr. A. Lunenborg over de wijze waarop het echtpaar B. een paar weken lang zijn kostganger heeft onderworpen aan de meest perverse spelletjes, aan bizarre seksuele uitspattingen en aan agressieve intimidaties. Lunenborg eiste tegen de al va ker voor geweld veroordeelde B. tweeëneenhalf jaar gevangenis straf. Hij vroeg zich echter af of de man niet eens uitgebreid psychia trisch moet worden onderzocht. Tegen mevrouw B.. die bij justitie onbekend is. werd twaalf maanden waarvan zes voorwaardelijk gevor derd. Roelof had het aanvankelijk vrij goed naar de zin bij het echtpaar. Alles verliep in redelijke harmonie en toegegeven hij werd regel matig door man en vrouw in bed genodigd. De stemming sloeg ech ter om tijdens de uitputtende spel letjes kaarten. Telkens wanneer Roelof een fout maakte of verloor, noteerde B. in een boekje als straf 500 gulden. De intimidaties werden steeds erger. Roelof weigerde op een avond een glas, leeg te drinken, dat zojuist door mevrouw B. was ge vuld met urine. B. trok daarop zijn hoofd achterover, waarna de vrouw het drankje in zijn keel goot. Ook werd hij gedwongen een bord je vla. aangelengd met urine, leeg te eten. En voorts gebeurde het. dat B. hem verplichtte om een lepel poep af te likken. De kostganger werd ook meer malen opgesloten in de wc of in de douche en soms werd hij met een electriciteitssnoer vastgebonden op een stoel. Ook moest hij zich eens met gestrekt lichaam 50 keer WEGGELOPEN NAAR SCHIPHOL SCHIPHOL (ANP) - Het mysterie rond de Turkse 'vondeling' op Schiphol is opgelost. De jongen werd maandag aleen aangetroffen in het restaurant. Hij diste een verhaal op dat hij in Ankara woonde en twee maanden bij een oom en tante in Nederland had gelogeerd. Die oom en tante zouden hem maandagmorgen in een restaurant op de luchthaven hebben achtergelaten. Ze zouden even zijn ticket regelen, maar kwamen niet meer terug. Papieren en bagage had de jongen niet bij zich. De marechaussee bracht de jongen onder in het opvangcentrum voor asielzoekers op Schiphol-oost. Er rees wel enige argwaan toen bleek dat de jongen wel erg goed Nederlands sprak. "Van mijn zusje geleerd", gaf de knaap als verklaring. Pas toen de jongen in het televisiejournaal was verschenen, werd het mysterie opgelost. De knaap Eindhoven te zijn weggelopen en naar Schiphol te zijn gegaan. Zijn vader kwam hem blijkt r thuis i gisteren ophalen, nadat hij de reportage over zijn x had gezie opdrukken, kwam hij te dicht bij de grond, dan brandde hij zich aan een sigaret. Het echtpaar verplicht te hem verder om allerlei spullen te bestellen bij postorderbedrijven. Volgens het slachtoffer kon hij geen kant uit. omdat de flat steeds zorgvuldig werd afgesloten. Hij was vaak doodsbang geweest voor de dreigementen van B. Als hij al eens naar buiten mocht, dan ging B. steeds met hem mee. Het echtpaar heeft een deel van feiten toegegeven, maar vindt, dat sommige gebeurtenissen meer als "een geintje" moeten worden ge zien en ontkent dat de huurder van zijn vrijheid werd beroofd. Volgens de raadsman van B., mr P. A. Speijdel. hadden man en vrouw Roelof uit medelijden on derdak geboden en hem in het be gin zelfs gratis gekleed en gevoed. De sfeer zou zijn veranderd, toen Roelof verliefd werd op de vrouw en B. hem te verstaan had ge- gegven, dat hij van haar af moest blijven. Speijdel sloot niet uit. dat jaloezie de kostganger ertoe had gebracht om allerlei onjuiste be schuldigingen te doen. De uitspraak is volgende week. Korthals Altes staakt verzet tegen noodcel DEN HAAG (GPD) Minister Korthals Altes (justitie) is na veel tegenstand op zijn celplannen uit eindelijk gezwicht voor de Tweede Kamer. Hij heeft gisteren de Ka mer toegezegd dat er op korte ter mijn 250 noodcellen bijkomen. Het heeft bijna een half jaar geduurd om de minister zover te krijgen. Alle voorstellen die de Kamer op tafel legde om op korte termijn het aantal cellen uit te breiden, stuitten op financiële bezwaren van de mi nister. Hij vreesde dat het geld dat hij eraan zou besteden, gekort zou moeten worden op de nieuwbouw van gevangenissen. De Kamer vond uitbreiding van de noodcapa citeit echter belangrijk, omdat er door ruimtegebrek nog dagelijks arrestanten naar huis gestuurd moeten worden. De minister vond dit ook wel problematisch, maar hij wilde daar nog wel een paar jaar mee leven, totdat de nieuwe gevan genissen klaar zijn. Nu komen er dus nog 250 nood- cellen extra, bovenop de 165 nood- cellen die al voorzien waren. De celruimte zal worden gerealiseerd door containers (portacabins) op binnenplaatsen van bestaande ge vangenissen te zetten. De contai ners komen bij de gevangenissen in Veenhuizen, Amersfoort en Bre da. De noodcellen kosten bijna 60 miljoen gulden. Waar dat geld van daan moet komen, is nog niet be kend. Daarover wordt besloten tij dens het begrotingsoverleg, dat in de eerste helft van juli in het kabi net wordt gehouden. Binnenland kort Galerij Volgens een eerste onderzoek van TNO is het afbreken van een flatgalerij in Wormerveer te wijten aan een constructiefout van het be- tonvlechtijzer. Ook de galerijen in de overige twee flats aan de Albert Meijnstraat zijn gevaarlijk, en het gemeentebestuur de bewoners daarom terecht verboden van hun flats gebruikt te maken, aldus TNO. Na noodreparaties kunnen de bewoners in de loop van zondag weer naar hun huizen terugkeren. Gratie Een op Sri Lanka wegens drugs smokkel ter dood veroordeelde 56- jarige Amsterdammer is gisteren in hoger beroep veroordeeld tot 15 jaar cel. De rechtbank veroordeel de de Nederlander tot de doodstraf nadat hij op 9 april 1985 op het vliegveld van Sri Lanka was ge pakt met bijna een halve kilo heroï ne. De man heeft altijd volgehou den dat hij niet wist dat in de pak jes die hij onder zijn shirt verbor gen hield, heroïne zat. Drees Komende dinsdag wordt op het plein voor het stadhuis aan de Groenmarkt in Den Haag een mo nument onthuld voor de op 18 mei overleden socialistische staats man Willem Drees. Het is die dag 102 jaar geleden dat Drees werd ge boren. Het monument, een ont werp van de kunstenaar Eric Claus, wordt onthuld door Drees' dochter. Het gemeentearchief van Den Haag heeft een tentoonstelling over Drees ingericht. Deze is tot 3 september te bezoeken. Advertentie De PvdA is boos over een adver tentie die het burgerpersoneel van Defensie afgelopen vrijdag plaats te tegen de voorgenomen perso neelsinkrimping. Onder de kop 'OK jongens, ze komen er niet langs' werd een parallel getrokken tussen de EK-finale en de Neder landse defensie-inspanning om een Russische overheersing te voorkomen. De PvdA vindt dat smakeloos en vraagt aan de be windslieden van defensie wat de zin is van een dergelijke adverten tie. Aids Op de Antillen neemt de ver spreiding van aids onder hetero seksuelen toe. Ook blijkt de ge slachtsziekte syfilis epidemische vormen te hebben aangenomen. Recente cijfers geven volgens een die de gang van zaken dat het aantal sero-posi- tieve vrouwen toeneemt. De ver houding mannen versus vrouwen is nu 2,4 staat tot één. In Europa is dat meer dan tien staat tot éen. De commissie vreest een nationale ramp. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft zich de woede van mi nister Van Dijk (binnenlandse za ken) op de hals gehaald door bui ten hem om haar eigen begroting te regelen. Het geld dat nodig is om de Tweede Kamer draaiende te houden, komt van de begroting van Binnenlandse Zaken. Gebruikelijk is dat het presidi um (het dagelijks bestuur van de Kamer) over de ontwerp-begroting overleg pleegt met de minister van binnenlandse zaken. De afgelopen jaren is dat overleg steeds in een impasse geëindigd. Van Dijk vindt dat de Kamer te veel uitgeeft. Om dat de Kamer zelf haar begroting vaststelt, moest de minister steeds het onderspit delven. Het presidium heeft dit jaar maar helemaal geen gesprek gevoerd met de minister, zodat Van Dijk uit de kamerstukken moest lezen welk bedrag hij voor de Tweede Kamer beschikbaar moest stellen. Hij schreef daarover een boze brief aan kamervoorzitter Dolman, maar te vergeefs: de Kamer besprak giste ren de ontwerp-begroting zonder Van Dijk. De minister kan beslui ten minder geld voor de Kamer uit te trekken, maar die zal dat dan via een kamerbreed amendement weer aan de begroting toevoegen. -p S Tijdelijk Durex in handige vakantieverpakkin§: 3 verschillende soorten in een origineel en stevig blikje. Durex.The best there is. dure\ Afvallers in de paspoort-race beklagen zich over hun behandeling (Vervolg pagina 1) DEN HAAG (GPD/ANP) - Ook KEP-directeur Baard werd giste ren gehoord door de parlementaire enquêtecommissie inzake het nieuwe paspoort. Hij had voor alles een verklaring. Het buiten spel zet ten van de concurrenten Joh. En schedé en de Staatsdrukkerij, het afhaken van Kodak en Philips. Baard zit in feite met twee petten op: hij is niet alleen directeur van KEP maar ook van drukkerij Elba, de enig overgebleven deelnemer in KEP na het verdwijnen van Kodak en Philips. "Knap, hé. voor zo'n drukkertje", was zijn reactie giste ren voor de 'vrije jongen', die overeind bleef in een gevecht met gevestigde instel lingen en bedrijven en uiteindelijk zegevierde. De Elba-directeur wist zich sterk. Buitenlandse zaken had immers een contract met KEP ge sloten. "Een contract is een con tract en daar komt ook de overheid niet onderuit", aldus Baard. Op basis van dat contract had hij investeringen gedaan, die Buiten landse Zaken later als argument zou gebruiken om de staatsdrukke rij te passeren. Volgens Baard is de KEP heel goed in staat om een fraudebestendig paspoort te pro duceren. "Wij hebben het beste paspoort ter wereld. Het is onmo gelijk te vervalsen", aldus Baard. Had u niet al vanaf het eerste be gin het idee dat u het liefste kind KEP: schimmig financieel beleid DEN HAAG (GPD) - De parlementaire enquêtecommissie in de paspoort zaak is bij haar onderzoek gestuit op vergoedingen voor autokosten van fl. 3,25 per kilometer en miljoenenclaims van drukker Elba op paspoort producent KEP. De financiële verhoudingen binnen KEP zijn zelfs voor de eigen accountant niet helemaal doorzichtig, zo bleek gisteren. Volgens accountant A.A.M. van Tilburg is de administratie van KEP momenteel 'dusdanig, dat hij de jaarcijfers van het bedrijf niet zomaar zou goedkeu- volgt De twee KEP-directeuren rijden elk in een Mercedes van 260.000 gul den, zo onthulde commissie-lid Engwirda. Zij decalareren daarvoor bij KEP fl. 2,71 en fl. 3,25 (inclusief btw) per kilometer. Veel? KEP-directeur Baard: "Dat is gewoon de ANWB-richtprijs". De commissie lijkt nogal zwaar te tillen aan de dubbelfunctie van Will Baard, directeur-eigenaar van drukkerij Elba en directeur van KEP. Elba levert het drukwerk voor de nieuwe pas aan KEP. Volgens accountant Van Tilburg hoeft die dubbelfunctie geen probleem op te leveren, wan neer de interne controle binnen KEP tenminste voldoende zou zijn. Ook de financiële verhoudingen tussen Elba en KEP blijven duister. De twee bedrijven hebben over en weer vorderingen die in de miljoenen lopen. Omdat de produktie van de nieuwe pas maar niet van start kan gaan claimt Elba van KEP 4 tot 5 miljoen. Iedere dag verder uitstel zal die claim verhogen. Een jaar uitstel kost ongeveer 18 miljoen, zo becijferde Baard. van de overheid was, vroeg kamer lid Kosto. Baard was een en al ont kennende verbazing. Gaat u niet in uw eentje miljoenen verdienen? Baard zou niet weten hoe. Steek penningen? Nee. Zijn mede-directeur M. van As sen zal waarschijnlijk nogmaals voor de commissie moeten ver schijnen, omdat hij gisteren aan voerde zich cruciale gebeurtenis sen niet te kunnen herinneren. De enquêtecommissie verweet hem selectief te zijn geweest in de be antwoording van de vragen. De be trokkene nam de klacht laconiek op. "Mijn vrouw en dochter heb ben precies dezelfde klacht". Ruzie Ex-staatssecretaris van binnen landse zaken Van Amelsvoort deed gisteren een boekje open over de 'stammenstrijd' tussen Binnen landse en Buitenlandse Zaken over de nieuwe pas. Met de toenmalige staatssecretaris van buitenlandse zaken Van Eekelen lag Van Amels voort regelmatig in de clinch. "Van Eekelen sloot die discussies altijd met de opmerking: 'ik ben deskun dig'. maar hij bedoelde 'ik ben be voegd"', stelde Van Amelsvoort. Volgens hem droeg Van Eekelen de volle politieke verantwoorde lijkheid voor het paspoortbeleid. Premier Lubbers zal vandaag voor de enquêtecommissie moeten uitleggen waarom de ruzies tussen Binnenlandse en Buitenlandse Za ken ook na zijn bemiddeling ge woon konden doorgaan. De pre mier forceerde in januari 1986 een doorbraak in de ruzie tussen de twee ministeries, maar liet zich daarbij in eerste instantie leiden door de ambtenaren van Buiten landse Zaken. mocht niet te hoog worden en de service aan de burger mocht niet achteruit gaan. Het ministerie van buitenlandse zaken heeft nooit ge toetst of de nieuwe KEP-pas ook daadwerkelijk aan die voorwaar den voldeed, aldus Van Amels voort. Spijt Will Baard, man met twee petten: directeur van KEP en KEP-deelne- mer drukkerij Elba. (foto gpdi Van Amelsvoort erkende dat de Staatsdrukkerij van hem door mocht gaan met de ontwikkeling van een eigen model voor een nieu we pas, hoewel Lubbers had beslo ten dat de Staatsdrukkerij (SDU) met KEP moest samenwerken. Van Amelsvoort zette het licht voor de SDU op groen, omdat hij niet geloofde dat het compromis van Lubbers in de praktijk tot de gewenste resultaten zou leiden. De nieuwe pas moest, aldus het com promis dat Lubbers in januari 1986 doordrukte, op tijd af zijn, de prijs Kodak en Philips, samen met drukker Elba de oprichters van KEP, hebben er allebei spijt van ooit aan het paspoort-avontuur te zijn begonnen. Kodak zag het pas poort als een "prestige-zaak", maar haakte af toen de andere bedrijven niet mee wilden meewerken aan een wijziging van het produktie- proces. Philips-directeur Osnabrug ver klaarde gisteren dat Philips alleen maar verlies heeft geleden door het KEP-avontuur. "Voor Philips zat er niets in", aldus Osnabrug Hij verklaarde dat de rol van Philips nooit meer zou zijn dan die van le verancier van computerappara tuur. Bij de ontwikkeling van een nieuw paspoort is Philips in het ge heel niet betrokken, aldus Osna brug. Uit het verhoor van de directeu ren Van Ketwich Verschuur en De Groot van Embden van de drukke rij Joh. Enschedé - die meedong naar de paspoortorder - bleek dat de drukkerij van begin af aan niet gewild was bij Buitenlandse Za ken. "Onze offerte werd zonder op gaaf van redenen afgewezenBui tenlandse Zaken wilde uitsluitend met drukkerij Elba in zee. menen zij. "Wat ons bij het uitbrengen van de offerte het meest frappeerde, was dat de KEP een termijn van 36 maanden nodig had om een pas te ontwikkelen. Wij hadden een con crete aanbieding. De KEP had slechts een 'gedachtenstelsel", al dus De Groot van Embden. De directeur van de Staatsdruk kerij. Peters, verklaarde voor de commissie nooit echt contact te hebben gehad met Buitenlandse Zaken. "Ik liep tegen een muur aan. ook bij Algemene Zaken. De ambtenaar van Algemene Zaken reageerde niet op mijn brieven. Po gingen om de staatssecretaris van buitenlandse zaken te spreken mis lukten". Uit zijn relaas kwam naar voren dat de Staatsdrukkerij nooit een eerlijke kans heeft gehad om de or der te verwerven. Ook het compro mis van Lubbers - een joint venture tussen KEP en de SDU - kwam door toedoen van Buitenlandse Za ken niet uit de verf. Hij beschreef hoe de directeur van concurrent Elba de touwtjes van het project in handen kreeg, hoe de Staatsdrukkerij de offerte bij de concurrent moest indienen en hoe de Staatsdrukkerij uiteinde lijk geheel buitenspel werd gezet.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3