Droogte holt Amerikaanse voedselvoorraden snel uit Reportage Indiaan kan met regendans niet op tegen broeikaseffect Vierentwintig nieuwe kardinalen uit zeventien landen PAGINA 2 WOENSDAG 29 JUNI 1985 W WASHINGTON Bijzondere problemen vragen om bijzondere oplossingen. Naar regen snakkende inwo ners van het stadje Clyde, in de staat Ohio, dachten on langs dat een ouderwetse regendans misschien zou hel pen. Daarom werd Leonard Crow Dog, een medicijn man van de Lakota Sioux stam, uitgenodigd om zijn kunsten te vertonen. Samen met een paar stamgenoten danste hij langdurig zijn rituele dans. "Woensdag komt er regen", beloofde hij toen hij uitgeput en klaar was. En verdraaid, vorige week woensdagavond, even na elf uur, begon het in Clyde te regenen, voor het eerst in vele weken. Maar het was, hoe welkom ook. niet meer dan een klein buitje. Clyde wacht nog steeds met smart op een echte ouderwetse wolk breuk. En niet alleen Clyde. Grote delen van de Verenigde Staten hebben te kampen met de droogste en warmste lente en vroege zomer in meer dan 50 jaar. In 30 staten, van het zuidoosten via het midden van het land naar vrijwel het hele noorden, is het veel en veel te droog. door Henk Dam Niet minder dan 40 procent van Amerika's 'counties' (de regio's waarin het land is verdeeld), is uit geroepen tot ramp-gebied, wat wil zeggen dat met name de boeren daar aanspraak kunnen maken op nood-voorzieningen. De boeren lijden zonder twijfel het meest onder de droogte, maar zij niet alleen. De scheepvaart op de machtige Mississippi rivier bij voorbeeld is praktisch tot stilstand gekomen doordat het lage water peil varen onmogelijk maakt. In tal van steden geldt een ver bod om de tuin te sproeien of de au to te wassen. Water-patrouilles in bijvoorbeeld de buitenwijken van Chicago controleren desnoods tot diep in de nacht of de burgers niet stiekem hun verdorde, bruingele gazonnetjes bewateren. Overtreders worden zwaar ge straft. Hun watertoevoer wordt zonder pardon afgesneden. Een paar uur later kan dat pas weer worden hersteld; dat kost, behalve het ongemak, ook nog eens 200 dol lar aan aansluitkosten. Restaurants in een stad als San Francisco geven niet meer automa tisch de normale glazen water-met ijsblokjes bij het eten. "Weet u wel", zo staat op strenge kaartjes op de tafeltjes, "dat één glas water nog eens drie glazen water aan om spoelen, ijs en dergelijke kost? Dank u voor uw begrip" Sprieten Maar het is klein leed vergeleken bij wat de Amerikaanse boeren momenteel doormaken. Wat vel den vol wuivend graan hadden moeten zijn, zijn nu droge, stoffige vlakten vol verdorde sprieten. Wat onafzienbare rijen manshoge, groe ne maisplanten hadden moeten zijn, zijn staken met gelige blade ren die als papier ritselen in de on aangenaam hete wind. In de noordelijke staten Minne sota, Montana en Noord- en Zuid- Dakota is nu al de helft van de graanoogst afgeschreven. Dat wordt aanzienlijk meer als de droogte aanhoudt. De mais- en so jaboonoogsten in het mid-westen en zuidoosten lopen gevaar als het niet binnen twee weken gaat rege- Over het hele land gezien, dreigt de volgende situatie te ontstaan als de regen uitblijft: een verlies van 40 procent van de totale maisoogst, 40 procent van de sojaboonoogst. 30 tot 40 procent van de katoenoogst. Voor tarwe is het beeld iets gun stiger. Driekwart van Amerika's tarwe is eind vorig jaar gezaaid ('winter-tarwe') en is al geoogst voor de droogte begon. Maar van de in de lente gezaaide tarwe zal, bij aanhoudende droogte, zeker de helft verloren gaan. Vooralsnog ziet het weerbeeld er niet goed uit. Boven het midden van de Verenigde Staten bevindt zich nu al weken lang een uitzon derlijk krachtig en groot hogedruk- gebied waarlangs alle buien weg- kaatsen. Niets wijst erop dat in die situatie spoedig verandering zal komen. Er zijn in Amerika meer perio den van droogte geweest, de afge lopen jaren. In 1983 werd het mid- westen getroffen, en twee jaar gele den was het in de zuidelijke staten kurkdroog. Maar dat was steeds re latief laat in het seizoen. Wat de Grote Droogte van '88 zo bijzonder en potentieel verwoestend maakt, is het vroege tijdstip waar op zij is ingezet. Stofwolken Men moet tot de depressie van de jaren '30 teruggaan voor een verge lijkbare omvangrijke droogte. Dat waren de jaren dat grote delen van Amerika's vruchtbare landbouw gronden werden gereduceerd tot de zogenaamde 'dust-bowl' en stof wolken de lucht tot boven de At lantische Oceaan verduisterden. Door de verbeterde methoden om erosie tegen te gaan, zal het de ze keer ook bij het allerergste sce nario wel niet zo'n vaart lopen, maar een feit blijft dat de zorgen van niet alleen de boeren met de dag toenemen. Want als de droogte blijft aan houden, kan, aldus gegevens van het Amerikaanse ministerie van landbouw, de federale voorraad so jabonen (dat voor veevoer wordt gebruikt) in juli op zijn. De voor PRIJZEN OP AMERIKAANSE TERMIJNMARKT DOOR AANHOUDENDE DROOGTE Vlees In doHafcerts per pound Terwijl de graanprijzen sinds mei in ijltempo zijn geslegen, dalen de vleesprijzen: veel boeren laten hun vee slachten om het voer te duur wordt. Op langere termijn pakt dit averechts uit. (grafiek gpd. gegevens api raad tarwe zou in augustus het peil kunnen bereiken dat de Ameri kaanse regering als minimale noodvoorraad ziet. Eenzelfde ver haal geldt voor maïs. De afgelopen weken zijn groot handelaren en dergelijke op grote schaal gaan inkopen, uit angst voor tekorten en voor in ieder geval ver dere prijsstijgingen. Dat heeft de federale voorraden in een onge kend tempo doen slinken. Het is maar twee keer eerder in de ge schiedenis gebeurt, dat de federale voorraden graan het absolute mini mum bereikten: in 1949 en in de ja ren '75 tot '77. Beide keren leidde dat tot een sterke stijging van de voedselprijzen. Zo'n stijging begint zich ook nu al af te tekenen. Sinds januari is de prijs van sojabonen gestegen van 4 tot 10 dollar per bushel (een bushel is 35 liter). De prijs van mais is om- hooggegaan van 1,25 naar 3,15 dol lar per bushel, en de prijs van tarwe van bijna drie tot ruim 4 dollar per bushel. Vroeger of later zullen die prijsstijgingen terug te vinden zijn op de kassabonnen van de levens middelenzaken. Maar hoeveel duurder het leven voor de Amerikaanse consument gaat worden, is nog niet met zeker heid te zeggen. Schattingen over de mate waarin het voedselpakket duurder gaat worden, lopen uiteen van 1 tot 4 procent. In het ergste ge val zal dat betekenen, dat de infla tie in de VS dit jaar met 0,6 procent meer gaat toenemen dan was ge raamd. Dat valt, wie uitgaat van de prijsstijgingen die grondstoffen als tarwe nu al te zien geven, nogal Geslacht Die meevaller is te danken aan de omstandigheid dat de prijs van bijvoorbeeld een brood maar voor een relatief klein deel (nog geen 8 procent) wordt bepaald door het graan dat er in zit. Veel belangrij ker voor die prijs is nu eenmaal het fabricage-proces. Een merkwaardig soort logica le vert op, dat op de korte termijn een deel van het pakket levensmidde len, met name vlees, goedkoper wordt. Dat komt omdat nu veel vee wordt geslacht, bang als de vee houders zijn voor onbetaalbaar duur voer later dit jaar. Op de lan gere termijn gezien betekent dit ui teraard dat ook vlees duurder gaat worden. Het is heel wel mogelijk, dat de gevolgen van de droogte niet be perkt blijven tot eerder lege huis houdbeurzen voor de Amerikaanse huisvrouw. De wereldvoedselsitu atie kan erdoor worden beinvloed. Want de Grote Droogte komt net op een moment dat de Amerikaan se regering er enigszins in was ge slaagd orde op zaken te brengen in haar landbouwbeleid. Tot vorig jaar produceerden de Amerikaanse boeren veel te veel, en was er een crisis in de landbouw als gevolg van de door de overpro- duktie lage prijzen. Juist een half jaar geleden feliciteerde het Witte Huis zichzelf uitbundig omdat pro- duktie en consumptie eindelijk in evenwicht waren gekomen. Het zekerste teken daarvan was, dat de enorme overschotten van de afgelopen jaren er niet meer waren. Nu dreigt dus het omgekeerde te ontstaan: een tekort, althans het bereiken van het punt waarop zich De Mississippi, hier nabij Memphis, trekt zich terug van zijn oevers. Sinds de dertiger jaren is het in de VS nie I meer meer zo vroeg in het jaar zo droog geweest. <foto Al' niet meer dan de uit een oogpunt van nationale veiligheid noodzake lijke hoeveelheid tarwe in de fede rale graansilo's bevindt. En dat terwijl de Verenigde Sta ten onder normaler omstandighe den de belangrijkste exporteur van graan zijn. En dat bovendien, ter wijl ook graanoogsten elders op de wereld, in onder meer India, Indo nesië en China, om uiteenlopende redenen minder groot zijn dan in andere jaren. 77 dagen Volgens gegevens van het Ame rikaanse ministerie van landbouw is de hoeveelheid graan die over de gehele wereld ligt opgeslagen, nu 325 miljoen kubieke ton. Dat is ge noeg om de graanbehoefte van de wereld gedurende 77 dagen te be vredigen. Het lijkt heel wat, maar de werkelijkheid is dat het gaat om het laagste cijfer sinds vijf jaar. Twee jaar geleden nog bijvoor beeld was de totale opgeslagen hoeveelheid graan 456 miljoen ku bieke ton. goed voor 101 dagen eten. Een landbouwdeskundige van de Wereldbank in Washington: "De trend is de afgelopen jaren steeds geweest dat de wereldvoed- selproduktie sneller steeg van de bevolking. Dat is aan het verande ren. Het is nog niet kritiek, maar we houden de situatie nauwlettend in het oog". Daar komt nog iets buitenge woon zorgwekkends bij. De teke nen beginnen nu onmiskenbaar te worden dat. door menselijk hande len, het klimaat op de gehele we reld aan het veranderen is met nog onvoorspelbaar ernstige gevolgen. Sinds jaren waarschuwen bezorg de klimatologen, biologen en eco logen al voor het zogenaamde 'broeikas-effect', het warmer wor den van de aarde als gevolg van milieuvervuiling. Dat effect steekt als volgt in el kaar. Gassen die vrijkomen bij de verbranding van onder meer kolen en olie (met name koolzuurgas), zijn langzaam maar zeker een soort deken aan het vormen in de atmos feer. Die deken laat wel warmte van de zon door, maar houdt de vervolgens van de aarde terugge kaatste warmte tegen. Gevolg: ge leidelijke stijging van de tempera tuur. Echt serieus is dat broeikas-ef fect tot nu toe niet genomen. De eenzame roependen in de woestijn werden zo'n beetje op één lijn ge steld met de mensen die na elke verregende lente brommen: "Het komt door al die atoomproeven". Broeikas-effect Maar mede dankzij de aanhou dende droogte in grote delen van de Verenigde Staten, wordt er nu wel met grote aandacht geluisterd naar mensen als James E. Hansen, een klimatoloog die werkt bij de Amerikaanse ruimtedienst NASA. Hij vertelde vorige week aan een Congres-commissie dat het voor "99 procent" vast staat dat de gelei delijke stijging van de temperatuur op aarde zoals die de afgelopen de cennia is waargenomen, moet wor den toegeschreven aan het broei kas-effect. Hansen zei zich met name zorgen te maken over de steeds sneller verlopende opwarming van de aar de van de laatste 20 jaar. Vier van de afgelopen acht jaren (1980,1981, 1983 en 1987) waren op wereldwij de schaal de allerwarmste sinds een eeuw geleden met meten werd begonnen. En de eerste vijf maan den van dit jaar waren over de hele wereld zo warm, dat ook 1988 een record-jaar belooft te worden. De veranderingen in de weerpa- tronen kloppen, meer in detail ge zien, bovendien met de als gevolg van het broeikas-effect door de computer voorspelde veranderin gen. Zo is de temperatuurstijging groter op hoge dan op lage breedte graden, groter boven land dan bo ven zee, en kloppen ook de gepro jecteerde temperatuurverschillen in boven- en onderlagen van de at mosfeer. Je hebt natuurlijk altijd warme en koudere jaren, droge en natte ja ren. De huidige droogte in Ameri ka's landbouwgebieden, aldus Hansen, kan dan ook niet uitslui tend op naam van het broeikas-ef fect worden geschreven, maar dat effect heeft denkelijk wel een rol gespeeld. Als Hansen gelijk heeft, dan kun nen we de komende jaren nog heel wat meer verdroogde oogsten ir Amerika tegemoetzien. Want de theorie achter het broeikaseffecl leert ook, dat de temperatuurstij ging sneller gaat naarmate het ef fect langer werkt. Schommelingen Dat zal tot droogten leiden ir, grote delen van Amerika en bij voorbeeld ook Zuid-Europa. Door dat ijs aan de poolkappen smelt, za het oppervlakte van het zeewatei met wellicht enkele meters stijgen In sommige scenario's wordt in een wijziging van de koers van de Golfstroom voorzien, met weer z'ij eigen dramatische gevolgen vooi het Europese klimaat. Er is één troost: lang niet alle kli matologen gaan zo ver als dr. Han sen. Velen van hen denken dat hel nog wel meevalt, en dat de tempe ratuurstijging zoals die de afgelo pen jaren te zien is geweest, vali binnen de schommelingen zoals men die nu eenmaal met weer! heeft. Er zijn eerder warme perio den van enkele jaren geweest, die dan weer werden gevolgd door een periode van afkoeling. Maar aan de andere kant: de meeste klimatologen gaan ook er van uit, dat de theorie achter het broeikas-effect gezond is, en dat het wachten is op het moment waarop het voor het eerst echt be wijsbaar van kracht is. En daarom is het ook nu al goed om de woor den van senator Bennett Johnston in de oren te knopen, de voorzitter van de Congrescommissie die vori ge week dr. Hansen hoorde. De senator zei: "We hebben maar één| planeet. Als we hier de zaak ver knoeien, kunnen we nergens an ders naar toe". De paus heeft gisteren 24 gees telijken uit 17 landen tot kardi naal gewijd. Bij die gelegenheid hield hij een pleidooi voor een heid in zijn kerk. Zijn woorden waren vooral gericht aan het adres van de geschorste aartsbis schop Marcel Lefebvre, die mor gen voor zijn eigen conservatieve geloofsgemeenschap vier pries ters tot bisschop zal wijden, on danks het uitdrukkelijk verbod van het Vaticaan. Lefebvre zou dan automatisch worden geëx communiceerd. "Wij zijn bedroefd om het nieuws dat wij allen kennen, dat een van onze broeders in het episcopaat zonder apostolische toestemming bisschoppen wil wijden en dus het principe van de eenheid der kerk wil breken, waardoor hij een groot aantal aanhangers in een schisma zal meeslepen", zei de paus. Hij deed een dringend beroep op de achterban van Lefebvre die de besluiten van het Tweede Vati caans Concilie consequent ne geert om binnen de 'schoot van de moederkerk' te blijven. Van de nieuwe kardinalen ko men er vier uit Italië, twee uit Brazilië. India, Spanje en de Ver enigde Staten en éen uit Austra lië, Cameroun, Canada, Colom bia, de Bondsrepubliek Duits land, Frankrijk, Hongarije, Hongkong, Litouwen, Mauritius, Mozambique en Oostenrijk. Van politiek belang is vooral de benoeming van kardinaal Vincentas Sladkevicius in Litou wen, een rooms-katholiek bol werk in de Sovjetunie. Van 1963 tot 1982 zat Sladkevicius vrijwel onder huisarrest, meldt het Vati caan. Hij mocht van de autoritei ten zijn religieuze plichten niet vervullen. De benoeming van de 63-jarige Johan Baptist Wu Cheng-Chung tot kardinaal van Hongkong was vooral een gebaar naar de rege ring van China. Binnen de Chi nese grenzen zijn er geen kardi nalen meer sinds Mao na de Tweede Wereldoorlog de macht greep. Het was de bedoeling, dat niet 24 maar 25 mannen de rode bon net en saffieren ring zouden krij gen, maar de Zwitserse theoloog Hans Urs von Balthasar, per soonlijk vriend van de paus, overleed zondag plotseling. De Rooms-Katholieke Kerk telt nu 161 kardinalen. Het aantal jonger dan 80 jaar dat stemgerechtigd is bij een pausverkiezing, is op het ogenblik 121. Dat is 1 meer dan officieel is toegestaan. Kardinaal Simonis woonde gisteren de bijzondere zitting in Rome bij. Hij onderbrak daar voor zijn reis naar Indonesië. Aan dat land brengt hij een ori- entatiebezoek van drie weken. Vooral op Java gaat hij naar plaatsen waar de Nederlandse missie werkzaam is. Vaticaan Het bestuur van het Vaticaan is gewijzigd. De paus heeft het aantal congregaties - te vergelij ken met ministeries van tien op negen gebracht. De congrega ties voor de eredienst en de sa cramenten worden samenge voegd. Het staatssecretariaat is offi cieel uitgebreid met het 'ministe rie van buitenlandse zaken'. In tegenstelling tot wat werd ver wacht is de raad voor de leken niet tot congregatie verheven. Alle documenten over geloof en moraal die worden uitgegeven, moeten voortaan eerst naar de congregatie voor de geloofsleer (onder leiding van kardinaal Rat- zinger). De drie 'dialoog-secreta- riaten', waaronder dat voor de eenheid der christenen (onder leiding van kardinaal Wille- brands), kregen de rang van 'pauselijke raad'. De raad voor de eenheid der christenen moet nauw samenwerken met de con gregatie voor de geloofsleer. Ook de verschillende c sies, zoals die voor de media, worden een pauselijke raad. De Vaticaanse bank blijft zelfstan dig, maar moet de raad van kar dinalen voor economische aan gelegenheden wel informeren over zijn activiteiten. Het Vati caan krijgt voor het eerst een ei gen afdeling personeelszaken. Ook het centraal vertaalbureau is Aids-document. In een scherpe verklaring hekelt het Vaticaan het aids-document van de Amerikaanse bisschoppen, waarin het gebruik van con dooms als preventie tegen de ziekte weliswaar niet wordt ge propageerd, maar wel toege staan. "Immorele praktijken zoals het gebruik van condooms zijn in strijd met principes van de kerk", schrijft het Vaticaan. "Condooms bieden technisch gezien niet alleen onvoldoende zekerheid, maar zijn moreel ge zien ook absoluut verwerpelijk". 'Rome' wenst in het vervolg over dergelijke zaken eerst te worden geraadpleegd, zo blijkt uit de brief, die deze week op de vergadering van de Amerikaanse bisschoppenconferentie werd bekendgemaakt. "In een samenleving die waar den zoals kuisheid, echtelijke trouw en matigheid steeds meer als achterhaald beschouwt en die zich alleen met lichamelijke ge zondheid en aards welzijn bezig houdt, moet de kerk de waarde verdedigen van de menselijke seksualiteit, die alleen in een mo reel kader mag worden verwer kelijkt". In zijn aids-document van eind vorig jaar noemt het Amerikaan se episcopaat gedragsverande ring het belangrijkste wapen te gen aids. "Goede voorlichting, mits gebaseerd op een juiste ethiek, kan echter ook prakti sche adviezen, zoals het gebruik van condooms, bevatten". Opleiding in bisdom Rotterdam Vicaris J. W. Bergen heeft in Voorburg het centrum voor priesteropleiding van het bis dom Rotterdam 'opgeleverd'. Hij nam ook afscheid wegens pen sioen. Driejaar geleden kreeg hij van bisschop Bar de opdracht, de oprichting van het centrum voor te bereiden. Met enkele stu denten trok hij toen in de voor malige pastorie van de Sint Mar- tinuskerk in Voorburg. In tegenwoordigheid van de studenten nu 12, binnenkort waarschijnlijk 14 bestuur en staf bracht de vicaris verslag uit van de eerste drie jaar. Hij stelde voor, een aantal medewerkers die inmiddels bij het centrum werkzaam zijn, definitief te be- "Als bisschop heb ik hier het mooiste cadeau dat ik me zou kunnen wensen. Wij hebben nu een groeiend centrum, dat ge kend wordt door het bisdom en zich kan verheugen in het meele ven van het bisdom". Vicaris Bergen blijft na zijn vertrek uit het centrum deel uit maken van het bisdombestuur. Hij wil zich de komende jaren vooral bezighouden met de 'roe pingenpastoraal' in het bisdom. Na de zomer worden de meeste activiteiten van het centrum ver plaatst naar het nabijgelegen 'Vronesteijn', dat meer ruimte biedt. De vroegere pastorie blijft beschikbaar voor inwonende priesterstudenten. meerd) J. H. Gorter Dordrecht, te Gemert en Boekei E. Ockel An- jum, te Vaassen J. Verdijk Wes- terlee (Gr.); aangenomen naar Hoofddorp A. J. Hammer Rijk- Rijsenhout. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Apeldoorn me vrouw C. E. van Bentum Niezijl- Grijpskerk (Gr.). Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Enschede F. H. Folkerts Stadskanaal; be dankt voor Pretoria (Zuidafrika) voor Die Vrye Gereformeerde Kerk H. J. Boiten Enschede. Leiden. De nieuwe zinde predikant in Leiden, o. Brüsewitz uit Hoofddorp, hoopt hier op zondag 25 september in trede te doen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2