Slagkracht Kühnen velt bejaarde Jimbo De kater van Sonny Silooy d@an de Chaos rond Roemeense bekerfinale Twee Westduitsers in kwartf inale Hanegraaf: geen Tour WOENSDAG 29 JUNI 1988 Sonny Silooy kwam gisteren voor het eerst weer in actie voor zijn club Matra Racing de Paris nadat hij eind maart een blessure aan zijn linker oog opliep. De Franse ploeg bereidt zich op Papendal voor op de competitie. (foto Wim van Noort) "die mede voor de kwalificatie hebben gezorgd". Silooy is wel te spreken over het ruggesteuntje van zijn ex-ploeggenoot. "Maar van de officials van de KNVB heb ik wei nig te verwachten wat dat betreft. Ze zijn te druk bezig geweest om zelf een kaartje te bemachtigen, vrees ik. Ruud Gullit heeft er te recht een opmerking over ge maakt. Het zijn bondsbonzen". De bobo's in de volksmond. Hoewel Alphense Boys de laatste weken aan het aftrainen is geweest en de Fransen daarente gen op scherp stonden, is een af straffing voor de eersteklasser uit gebleven. Na doelpunten van Bos- sis en Dogon voor rust hield de ploeg van Jorge het voor gezien en kregen de ruim 1000 toeschouwers weinig spektakel meer te zien. In de tweede helft waren de Boys her haaldelijk dicht bij een tegentref fer. Peter Gerse mikte onder meer op de paal na doelman Murati al te zijn gepasseerd. ROB VAN DER ZANDEN LONDEN (GPD) Een trieste dag op Wimbledon, waar regen het leeuwedeel van het pro gramma in de war stuurde, kreeg voor het Westduitse tennis toch nog een feestelijk tintje. Dat Boris Becker gisteren de kwartfinales haalde ten koste van Paul Annacone was geheel volgens verwachting, maar de stunt van Patrick Kühnen tegen Jimmy Connors kwam als een volslagen verrassing. Voor het eerst sinds de invoering van het proftennis in '68 beho ren twee Westduitsers tot de beste acht op Wimbledon. „Hij heeft na Henri Leconte de snelste arm in het circuit", zei Ion Tiriac, de manager van Becker on langs over Kühnen die hij waar schijnlijk in zijn stal opneemt. De 22-jarige speler uit Puttlingen in het Saarland heeft tot dusverre in derdaad een indrukwekkende de monstratie van zijn slagkracht ge geven op het Londense gras. De nummer 90 van de wereld, die in de eerste ronde Huub van Boeckel wegblies, produceerde tijdens het duel met Connors de ene na de an dere kanonskogel. „Ze hebben altijd tegen me ge zegd dat ik goed ben, maar pas na Roland Garros (Kühnen haalde daar de derde ronde en verloor van Perez-Roldan, red.) ben ik daar zelf in gaan geloven", aldus de enige ongeplaatste kwartfinalist op Wim bledon, die al vier weken met land genoot Eric Jelen aan grastraining had gedaan. Even leek het erop of Kühnen Connors alsnog zou laten ontsnappen, zoals Rostagno deed. De Westduitser verspeelde een matchpoint in de vierde set, waar na de Amerikaanse vechtjas de tie break naar zich toetrok en opnieuw een vijfde set eruit sleepte. Kühnen hervond zich echter knap op de „graveyard" en begroef Connors alsnog na de maandag avond afgebroken marathonpartij: 5-7, 7-6, 7-6, 6-7, 6-3. Het was pas voor de derde keer in zeventien Wimbledons dat „Jimbo" niet min stens de kwartfinales haalde. De tweevoudig kampioen, afgelopen jaar nog de meest constante speler in het profcircus, verloor in '83 bij de laatste zestien van Curren en in '86 reeds in de eerste ronde van Se- guso. De jaren beginnen nu dus toch te tellen voor de 35-jarige meester, hoe goed hij het ook weet te maske ren. Aan de wilskracht mankeert nog steeds niets, maar Connors, sinds '84 zonder toernooizege, be gint lichamelijk steeds meer in te leveren op de wereldtop. Boven dien wordt hij geplaagd door een chronische voetblessure, die hem voor het toernooi van Queens, waar hij in de derde ronde verloor van Forget, al zeven weken thuis hield. Het gaat om twee feitelijk over bodige botjes die hem irriteren („soms, niet constant") en die ei genlijk allang operatief verwijderd hadden moeten worden. „Maar als ik dat laat doen, is het gebeurd", weet Connors. „Ik wil die beslis sing zo lang mogelijk uitstellen. Want daarna schijn ik vier tot zes maanden te zijn uitgeschakeld. Dan duurt het nog eens zo'n zelfde periode voor ik klaar ben terug te keren. Tegen die tijd ben ik 37, dat breng ik niet meer op". De immer jeugdige Amerikaan, die pas opgeeft wanneer hij dood neervalt, lijkt zich nu dan toch stil letjes te hebben neergelegd bij zijn afscheid. Wimbledon had een warm bad kunnen betekenen voor de stramme ledematen van Con nors, maar het werd niet meer dan een lauwe douche. Kühnen, die een jaar nadat Connors zijn eerste fina le had gewonnen in de „Groene Ka thedraal" met tennissen begon, mag het nu opnemen tegen de als derde geplaatste Stefan Edberg. Ivan Lendl stuit in de kwartfina les op Tim Mayotte. De vriendelij- ke Amerikaan, de laatste vertegen woordiger van een 25-koppige af vaardiging toen het hoofdtoernooi begon, verraste gisteren de als ze vende geplaatste Henri Leconte. De Fransman, finalist op Roland Garros en twee jaar terug bij de beste vier op Wimbledon, leek tij dens het vervolg van de afgebro ken partij terug te komen, maar Mayotte liet hem geen kans: 6-4, 7- 6, 4-6, 6-2. Alle aandacht bij de mannen gaat nu echter eerst uit naar het titanen gevecht tussen de nieuwe en oude kampioen: Bóris Becker en Pat Cash. Volgens de bookmakers komt daar ook de finalewinnaar van 1988 uit. Het duel tussen Martina Navrati- lova en Larissa Savstjenko bleef gehandhaafd op baan één. De vori BOEKAREST (Reuter) - De politic is maandag in actie gekomen tijdens de Roemeense bekerfina le tussen Steaua Boekarest en Dinamo uit dezelf de stad. Vlak voor tijd bestormden toeschouwers het veld en begonnen te vechten, nadat een doel punt van Steaua was afgekeurd. Volgens het Joegoslavische persbureau Tanjug vond het incident plaats in de 87c minuut bij de stand 1-1. Scheidsrechter Petrescu keurde toen een op het oog glashelder doelpunt van Steaua af. De winnaars van de Europa Cup I in 1986 weiger den verder te spelen. Voor het team van Dinamo was dat reden de beker, die op een tafel naast het veld stond, te pakken en zich tot winnaar uit te roepen. Daarop braken volgens Tanjug chaoti sche taferelen uit in het 23 Augustus-stadion. Toeschouwers kwamen het veld op en raakten slaags met elkaar. Het officiële Roemeense persbureau Ager- press gisteren bekend dat een commissie van de Nationale Sportraad de beslissing van scheids rechter Petrescu heeft verworpen. Steaua is, zonder dat de wedstrijd is uitgespeeld, tot win naar uitgeroepen. De uitslag is bepaald op 2-1. Petrescu en de twee grensrechters zijn geschorst voor een jaar vanwege hun beslissing die, vol gens de raad, „verbazing wekte bij de toeschou wers. Zij waren ontevreden over de kwaliteit van de arbitrage en het afkeuren van een geldig doel punt." ALPHEN AAN DEN RIJN - Naarmate de Oranje-spelers meer dronken werden van het succes op het EK, groeide bij Sonny Süooy de kater. Na de fysieke pijn van een ingrijpende oogoperatie die hem uiteindelijk het toernooi kostte, wachtte hem een psychische kwelling. "Hoe beter Oranje ging spelen, hoe zieker ik werd", zegt de 19-voudige international verbit terd. Sonny Silooy zit middenin de oe fencampagne van zijn club Matra Racing de Paris en heeft eigenlijk weinig tijd om zich te verbijten. De Parijse miljoenenploeg met acht internationals uit vijf landen in de gelederen, bereidt zich op Papen dal voor op de Franse voetbalcom petitie die over amper drie weken al begint. De 24-jarige vleugelverdediger kwam gisteravond voor het eerst na zijn blessure weer binnen de lij nen. Zijn club speelde een vriend schappelijke wedstrijd tegen de nieuwbakken eersteklasser Alp hense Boys. Hoewel Racing-trai ner Arthur Jorge, die met FC Porto in 1987 de Europa Cup voor lands kampioenen won, in de tweede helft van de oefenpot zijn complete team verving door een 'tweede' garnituur, kon Silooy terugzien op een geslaagde rentree. Hij ging kei hard de duels in en haalde veelvul dig de achterlijn als rechtsback. "Ik heb nu drie maanden met dat pijnlijke oog gelopen. De laatste weken gaat het beter en ik mag zelfs al weer koppen. Echte kop duels moet ik nog vermijden. Ik wil geen risico nemen". Op 26 maart jongstleden - drie dagen na zijn voorlopig laatste in terland, op Wembley tegen Enge land - trapte zijn ploeggenoet Krimau de EK-illusies van Silooy letterlijk aan diggelen. Toen de Ne derlander in Franse dienst een bal weg wilde koppen tijdens een com petitiewedstrijd kwam hij in aanra king met de schoen van zijn colle ga. Silooy hield een gebroken oog kas aan het ongelukje over en zag zowel de Franse competitie als het Europees kampioenschap aan zijn neus voorbij gaan. De afmelding bij Michels deed hem pijn. De ex-Ajacied - in sep tember vorig jaar werd hij voor on geveer 2,5 miljoen weggekocht - was vaste keus in het nationale team. Alle kwalificatiewedstrijden die Oranje tot in Westduitsland brachten, speelde hij mee. Zijn af wezigheid stelde de bondscoach voor grote problemen op de linker flank. Na wekenlang goochelen met rechtsvoetige spelers aan de linkerkant koos Michels voor Adrie van Tiggelen. Silooy laat er geen misverstand over bestaan dat hij Van Tiggelen en de rest het succes gunt, maar hij heeft als een van de weinige Neder landers tijdens en na het EK-toer- nooi een wrange smaak in zijn mond gehad. Hij erkent enkele tra nen te hebben weggepinkt. Niet al leen van vreugde. Silooy. "Nor maal gesproken had ik daar ge staan. Het is keihard allemaal. Hoe beter Nederland ging spelen, hoe moeilijker ik het ging krijgen. Nee, de financiële kant van alles vind ik eigenlijk bijzaak. Dat klinkt mis schien gek. Daar zijn trouwens ook weer regelingen voor. Het ging mij vooral emotioneel aan het hart, toen ik de jongens bezig zag. Vrese lijk is het geweest". De uitgeschakelde international bezocht de eerste twee wedstrijden van Oranje. De KNVB zorgde voor de kaartjes. De daaropvolgende duels moest hij voor de tv volgen. Niet omdat hij geen vrijaf kreeg van zijn baas. Hij was simpelweg, zoals zovelen, niet in het bezit van toegangsbewijzen. En of je een ge waardeerd international bent of een 'toevallige' Oranjesupporter, dat maakt voor de KNVB blijkbaar niet zo bar veel verschil. "Eigenlijk werd ik zoals alle supporters be handeld. Het is niet te geloven dat je als international zo wordt verge ten. Ik kreeg er zo'n afknapper van dat ik niet ben gaan bedelen om kaarten. Ik wil niet al te zielig over komen. Maar ik was er wel graag bij geweest natuurlijk. Blijkbaar hoor je er opeens niet meer bij, ter wijl je alle kwalificatiewedstrijden hebt meegespeeld". Marco van Basten zorgde voor een pleister op de wonde door kort na de gewonnen finale in München het succes van Oranje ook toe te schrijven aan Silooy en Spelbos Alle inspanningen ten spijt, moest Connors het gisteren afleggen tegen de Westduitser Kühnen. «oto anp> ge avond was de titelhoudster in de vallende duisternis de baan opge stuurd. Tot overmaat van ramp was het ook nog gaan regenen. Navrati- lova voelde zich er niet wel bij en gaf verrassend haar vierde opslag- game uit handen. Die vergissing zette zette Navratilova dinsdag in twaalf minuten recht: van 2-4 naar 6-4. Het flegmatieke Russinnetje herstelde zich even, maar daarna was Navratilova weer oppermach tig (6-2). Het probleem voor Navratilova is, dat zij nog slechts weinig serieu ze tegenstand heeft ontmoet en in de naaste toekomst ook niet mag verwachten. Ze moet eerst de ach terstallige partij tegen de Zuidafri- kaanse Ros Fairbank inhalen. Daarna staat Chris Evert klaar voor de 78ste confrontatie. De inmid dels 33-jarige Amerikaanse bereik te de laatste acht met een overwin ning in twee sets (6-2, 7-6) op Hele na Sukova. In haar zeventiende Wimbledontoernooi heeft zij een unieke reeks opgebouwd: drie ti tels (1974, 1976, 1981), zeven finale optredens en vijf keer schaarde zij zich bij de laatste vier. De andere halve finale bij de vrouwen was te verwachten: Steffi Graf tegen Pam Shriver. De West duitse had al een taxi gebeld om te gaan winkelen in de binnenstad, toen het telefoontje kwam dat zij alsnog moest spelen. Haar tegen standster stond al te wachten. SCHIJF/STEIN (GPD) - Hoe een wereld kan instorten. Jacques Hanegraaf was gisteravond nauwe lijks meer aanspreekbaar nadat een poging de wielerploeg van Jan Raas tussentijds te verlaten, op het laatste moment was mislukt. Tot gistermiddag vijf uur ging de West brabantse profrenner er nog vanuit zondag voor het Franse Toshiba te kunnen starten in de Tour de Fran ce. Superconfex zou alleen ak koord moeten gaan met de tussen tijdse ontbinding van zijn contract, dat aan het eind van dit jaar af loopt. Die ontbinding kwam er echter niet, omdat de sponsor van de Raas-formatie een vergoedings som wilde zien. Hanegraaf bleek niet bereid die te betalen en zal nu zijn seizoen vol maken bij Super confex. Tegen wil en dank. Daarmee kwam het dus niet tot de ontknoping van het alsmaar groeiende conflict tussen Raas en Hanegraaf. Sterker nog, beide par tijen hebben nog nooit zo lijnrecht tegenover elkaar gestaan als nu. Hanegraaf verwijt Raas al maan den dat hij na een blessureperiode geen redelijke kans krijgt zich in de grotere koersen te manifesteren. Raas verwijt Hanegraaf op zijn beurt dat hij gewoon niet goed ge- noeg is voor het grote werk. „Ik heb zoveel coureurs, de besten rij den. Hanegraaf behoort daar op dit moment niet toe. Dit akkefietje speelt straks voor mij na de Tour geen rol. Als'ie goed is, dan rijdt hij de najaarsklassiekers, of hij aan het eind van het seizoen nou weggaat bij me of niet". Jacques Hanegraaf moest tan denknarsend toezien hoe alle lek kere wielerhapjes dit voorjaar aan zijn neus voorbij gingen. Hi j mocht zelfs niet meedoen aan de Goldra- ce. een klassieker die hij al twee keer in zijn carrière won. De cou reur uit het Westbrabantse Schijf werd zonder opgaaf van redenen gepasseerd. Toen al was de relatie met Raas zo slecht, dat de ploeglei der ook niet om enige uitleg werd gevraagd. Geen wonder dat Hanegraaf zin- de op een kans om versneld weg te komen om alsnog iets van dit wie- Ierseizoen te maken. Die kans deed zich voor, toen streekgenoot en Toshiba-coureur Johan Lammerts hem namens de Franse wielerfor- matie vroeg ofhij iets voor de ploeg van Hezard voelde. Hoewel Hane graaf zich inspande voor een tus sentijdse verhuizing, mislukte de transfer. Schatting: 15 procent sporters gebruikt doping OTTAWA (SID) - Wereldwijd heeft in 1987 twee procent van de sport lieden positief gereageerd op een dopingtest. In de 21 laboratoria waar het Internationaal Olympisch Comité controles laat uitvoeren, werden meer dan 37.000 urinemon sters onderzocht. Bij 854 sportlie den werd het gebruik van dope aangetoond. Die cijfers heeft dr. Andrew Pipe, president van de Ca nadese dopingcommissie, op de eerste wereldconferentie tegen het gebruik van ongeoorloofde stimu lerende middelen bekend ge maakt. Het congres wordt gehou den in de hoofdstad van Canada. Ottawa. Pipe gaat ervan uit dat het wer kelijke „gebruikerscijfer" in de topsport veel hoger ligt dan het aangetoonde. „Wij schatten dat, wereldwijd gezien, vijftien procent van de sportmensen in de top ver boden stimulerende middelen tot zich neemt", aldus Pipe, die pleit voor „wereldwijde trainingscon- troles. WOENSDAG 14.00-14.30 SKY: Assen TT 1988: hoog tepunten. 14 50-17 10 BBC 1 Wimbledon '88: Open Engelse tenniskampioenschap- 14.55-18.30 Ned 3 Studio Sport Open Engelse tenniskampioenschappen 14.55-20.30 BRT 2: Tennis: Open Engel se kampioenschappen 15.00-16 00 SKY. Sydney Winfield Pre miership '86 hoogtepunten van Austra lisch rugby. 15.05-16.00 BBC 2 Wimbledon '88 Open Engelse tenniskampioenschap pen. 16.05-1650 BBC 2: Wimbledon '88 Open Engelse tenmskampioenschap- 17 00-21.10 BBC 2: Wimbledon '88 Open Engelse tenniskampioenschap pen 18.30-18.55 Ned 2: De Heilige Koe: auto- en motorsportmagazine. 19 10-19.25 Ned 3' Studio Sport- Open Engelse tenniskampioenschappen 21 55-22:30 Ned 3: Studio Sport. 22.30-23.28 SKY International Motor Sports, met o.a. de Grandprix van Oos tenrijk. 22 35-22 40 Super Golf Nieuws. 22 40-23 40 Super Super Sport. 23.00-23.45 Did 1: ARD-Sport extra: Open Engelse tenniskampioenschappen (samenvatting). 23.10-23.40 Ned 3 Studio Sport. Atle tiek: Grand Prix-wedstri|den in Oost-Ber- lijn. 23.25-00.20 BBC 1 Wimbledon '88 Open Engelse tenniskampioenschap pen. De zomer van '48 1 Veertig jaar geleden, in de zo- i mer van 1948, maakte de sport zich definitief los van de rampza- lige gevolgen van de oorlog. In mijn herinnering staat die zomer 3 te boek als één en al zon. maar 1 dat zal wel zwaar overdreven I zijn. Wimbledon had in elk geval weer een compleet internationale j] bezetting en de schade van de bom die de Duitsers tijdens de 'Battle of Britain' op de tribunes m van de groene kathedraal had- •j den gegooid, was hersteld. d Tot de eindstrijd dat jaar drongen door de 22-jarige Ameri- kaan Bob Falkenburg en de 29- jarige Australiër John Brom- i! wich, een oud-gediende die al se- •j dert de jaren dertig tot de top tien r.j van de wereld behoorde. Zij zou- den er één van de merkwaardig- ste finales van maken die Wim- bledon ooit onder ogen heeft ge il kregen. Het was een botsing tussen twee stijlen. De lange Falken- burg, een man die naar het j scheen louter uit armen en benen bestond, moest het hebben van zijn kanonskogelharde service en zijn daarop aansluitende volley; Bromwich, een speler met een i tweehandige forehand, manoe- vreerde grotendeels uit het ach terveld. Hij gebruikte een heel - licht racket, waarvan de bespan ning zeer losjes was opdat hij zijn slagen goed kon voelen. Iedereen gunde de rustige, sympathieke Bromwich de kroon op zijn carrière. Het was voor hem nu of nooit. Bovendien had den de Britten het niet zo op die. in hun ogen, zelfgenoegzame Amerikanen, de Marshall-hulp ten spijt. Daarbij kwam nog dat vooral Falkenburg aan kritiek bloot stond. Men verweet hem "stalling", het ophouden van de wedstrijd door uitgebreid zijn tijd te nemen tussen de punten (daar bestonden toen nog geen regels en tijdslimieten voor), veel- S vuldig aan zijn schoenveters te peuteren, ja af en toe zelfs uitge breid op de baan te gaan liggen enz. Hij wekte de indruk soms do delijk vermoeid te zijn om enige tijd later weer vol energie ten aanval te trekken. Het werd uit gelegd als een poging tot mislei ding van de tegenstander. Kwa lijk nam men hem vooral ook dat hij soms op de meest banale ma nier een set liet lopen; zelfs voor de meest eenvoudige bal deed hij dan geen stap. "Dat is allemaal niet overeenkomstig de aard van deze nobele sport", zo heette het in de keurigheid van die tijd. Falkenburg won de eerste set met 7-5, ondanks setpunten voor Bromwich bij 5-4. Vervolgens deed de Amerikaan weer of hij eenvoudig niet op de baan aan wezig was: met 6-0 kreeg Brom wich, nogal gegeneerd door de manier waarop het gebeurde, de tweede set in de schoot geworpen. In set nr. 3 ramde Falkenburg er weer op los alsof hij net was be gonnen: 6-2. Hij leek goed op weg naar de titel toen hij in de vierde met 2-1 voor kwam. Weer volgde echter een zware inzinking. Tot niets scheen hij meer in staat en met 6-3 bracht Bromwich de par tijen op gelijke voet. De beslissende vijfde set leek een formaliteit. Tegen de zich matig verwerende Falkenburg liep de Australiër uit naar 5-2. Falkenburg won zijn service (5-3) en daarna zou Bromwich op de eigen opslag de titel gaan bin nenhalen. Niemand die eraan twijfelde. Tot 40.15 (twee wed- strijdpunten voor de Australiër) liep alles op rolletjes. Toen be ging Bromwich de fout niet alles te geven om de aangeslagen Ame rikaan de genadetik te geven. De Nederlandse deskundige C. Vre- denburgh schreef: "Op zulke mo menten is 7iiet 100 procent nodig doch om zo te zeggen 110 en op die momenten gaf Bromwich 90%". Op zijn eerste matchpunt ging Bromwich op een te voorzichtige bal naar voren en Falkenburg, die wel moedig all out op zijn sla gen ging. passeerde hem met een enorme klap. Op het tweede kreeg de Australiër een gemakkelijke kans bij een vrijwel open veld. Maar in plaats van stevig toe te slaan, hield hij zijn slag in, de bal ketste van de netband terug zijn veld in... Nóg een wedstrijdpunt ver wierf Bromwich zich. Wellicht wat wanhopig geworden ging hij nu op een onmogelijke bal naar het net en opnieuw passeerde Falkenburg hem met de kracht van een mitrailleur. Het beteken de het einde voor Bromwich. In de resterende games had hij niets meer in te brengen tegen de ont ketende Amerikaan. Falkenburg marcheerde van 3-5 naar 7-5, tot ontzetting van het overgrote deel der toeschouwers... Zelden stond er een onpopu lairdere Wimbledon-winaar met de kampioensbeker in handen dan die zaterdagmiddag Bob Falkenburg. Men loofde zijn spel in de kritieke fase, maar dat was dan ook alles. Iedereen leejde zeer mee met de ongelukkige Bromwich. hoewel die, geheel overeenkomstig zijn karakter, erg rustig bleef. Maar het kon niet anders of de nederlaag had een diepe winkelhaak in zijn mo reel geslagen. Het was inderdaad Bromwich' laatste kans geweest om de Wim bledon titel op zijn naam te krij gen. In de jaren erna leverde hij nog heel goede prestaties, maar de top bleef voor hem onbereik baar. Falketiburg heeft na zijn Wim bledon kampioenschap nimmer meer de grote vorm kunnen te rugvinden. In 1950 verdween hij van de banen; een come-back in 1954 leidde tot niets. Vele. vele ja ren later lekte uit waarom hij zich zo vreemd had gedragen op de baan. Er was iets niet in orde met zijn bloed. Een lang duel op volle kracht spelen kon hij een voudig niet. Na grote inspannin gen werd hij overvallen door een tijdelijke, hevige vermoeidheid en kon dan vrijwel 7iiets uitrich ten. Maar hij had er nooit iets in het openbaar over willen zeggen. RUUD PAAUW

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17