'Personeel Genie voor schut gezet' Financiering Space Center lijkt rond In provincie wachten 1.500 zwakzinnigen op opname Vogel vlucht uit Avifauna Noordwijk en Sassenheim vóór fusie nutsbedrijven PAGINA 16 REGIO WOENSDAG 29 JUNI 1988 DEN HAAG/LEIDEN - Het aan tal mensen dat op een wachtlijst staat voor opname in een voor ziening voor geestelijk gehandi capten in ons land is tot 6000 ge stegen. In sommige inrichtingen heeft dat tot noodsituaties ge leid. Met een vandaag in Den Haag gehduden manifestatie heeft het Regionaal Overlegorgaan Zwak zinnigenzorg 'Haagland' de aan dacht op die benarde situatie ge vestigd. In de Haagse regio, waar Wassenaar onder ressorteert, staan meer dan 300 mensen op de urgentielijst. In de regio Leiden, de Bollenstreek en Alphen en omgeving, bestaat een wachtlijst waarop ruim 200 geestelijk ge handicapten staan die voor di recte opname in aanmerking ko men: 143 vooreen zwakzinnigen inrichting en 74 voor een gezins vervangend tehuis. De inrichtingen vinden de be loofde extra financiële steun van 127 miljoen gulden niet voldoen de. Maar het kabinet heeft laten weten dat er, ondanks de 'su perprioriteit' die de zorg heeft, geen cent meer voor de zwakzin nigenzorg wordt uitgegeven. "Er mag van de overheid worden verwacht dat een superprioriteit ook als zodanig wordt behandeld en dat er in de komende jaren ernstig wordt gewerkt aan het wegwerken van een voor ons land eigenlijk schandelijke situa tie", zei voorzitter Th.C. Stok man van 'Haagland' vanmorgen. Hoewel het er per regio niet onrustbarend uit ziet, wordt het cijfer wel erg hoog als alles bij el kaar wordt opgeteld. Een ver schijnsel dat zich bijna overal in het land voordoet, maar dat in Zuid-Holland zeer schrijnend wordt genoemd. In deze provin cie is een wachtlijst van 1500. De verwachting is dat het wachtprobleem verergert, om dat het aantal oudere zwakzinni gen toeneemt. Bovendien is er nauwelijks sprake van doorstro ming, omdat een gehandicapte z'n hele leven in een inrichting verblijft. Hooguit een paar plaat sen komen er jaarlijks vrij als ge volg van natuurlijk verloop. Een woordvoerster van het Centrum voor Maatschappelijk Welzijn in Den Haag vertelde desgevraagd dat er mensen zijn die wel vijf jaar op de wachtlijst staan. "Dat is een enorm pro bleem. Ook al omdat er geen sprake is van uitbreiding. Daar door zal die wachtlijst alleen maar groeien". Volgens haar zijn er de laatste tijd veel noodplaatsingen. Dat betekent dat een inrichting een gehandicapte opneemt die in echte nood verkeert. Maar die in richting stelt niet langer dan zes weken een bed beschikbaar. Daarna gaat de persoon in kwes tie naar een andere inrichting waar hij eveneens zes weken on derdak geboden krijgt. De woordvoerster: "Die men sen zijn net een postpakket. Ze worden van de ene naar de ande re plek gestuurd. Triest maar waar. Ook het plaatsen van deze mensen neemt onrustbarend toe. De inrichtingen werken aan deze situatie mee, maar doen dat wel mokkend. Het wekt onrust en is ongewenst". Burgerpersoneel bij de Genie verricht specifiek onderhoud c met het werk stoppen, zit het leger meteen in de problemen". i allerlei militair materieel. "Als wij vandaag In een gisteren in de haast uitge geven verklaring (HONDS 1988) vraagt de dienstcommissie zich af wat er loos is met de legerleiding. "Het wordt tijd dat er een explosie komt om alle gedachten te doen ke ren", zo staat geschreven. De per- soneelsvertegenwoordigers willen binnen twee weken de uitslag van het rapport nader bespreken met NLC-commandant Van de Lint. "Als wij vandaag met ons werk stoppen, zit het leger meteen in de problemen. Dat willen we hem nog wel eens duidelijk maken. Het heeft nu geen zin meer bij de poort te gaan staan schreeuwen", zo refe reert Hofmans van de dienstcom missie aan een protestactie van twee maanden geleden. "Er zijn al verschillende voorge vechten geweest en die hebben niks uitgehaald. Op 26 februari nog is ons beloofd dat zoveel mogelijk gebruik gemaakt zou blijven wor den van de capaciteiten van de 502 en werd de hoop uitgesproken al les hier onaangetast te laten. Toch hebben we al vaker laten merken geen vertrouwen in de uitslag van het HONS-rapport te hebben en dat blijkt nu wel terecht". Voordat de dienstcommissie het onderhoud met generaal Van de Lint heeft, wordt vrijdagmiddag eerst de bijeenkomst bezocht van de ambtenarenbond AbvaKabo, die dienstcommissies uit het hele land bij elkaar heeft geroepen om het HONS-rapport en de gevolgen daarvan te bespreken. Computer gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN - Uit de werkruimte van een woning aan de Nuovaweg in Alphen is een per sonal computer gestolen met een toetsenbord en twee disquettes. De daders kwamen binnen door een raam omhoog te schuiven. De in braak werd gisternacht gepleegd. SNELHEIDSCONTROLE - Bij een snelheidscontrole aan de Hoorn in Alphen zijn 23 automobi listen bekeurd. Waar een maxi mumsnelheid van vijftig kilometer is toegestaan, werden snelheden genoteerd tot 102 kilometer per uur. Een controle van een uur langs de doorgetrokken Conradstraat le verde geen overtreders op. ALPHEN AAN DEN RIJN - Een vrouwelijke zadelbek-ooievaar is gistermiddag ontsnapt uit Avifau na. Een verzorger zag het dier weg vliegen uit het vogelpark aan De Hoorn in Alphen. Daar leven sinds begin vorig jaar twee van deze zeld zame vogels. Om te voorkomen dat ze wegvlogen, werden hun vleu gels regelmatig gekortwiekt. "Dat is nu waarschijnlijk niet goed ge beurd", zegt een woordvoerder van Avifauna. De ontsnapte vogel die I 'een paar duizend gulden' waard is, behoort tot de uitheemse diersoor ten, die heel moeilijk zijn te impor teren. "Als zo'n zeldzame vogel wegvliegt, betekent dat een groot verlies voor de collectie", zegt de i medewerker van Avifauna. "Bo vendien staat het mannetje nu te treuren om het vrouwtje". Het is de vraag of de zadelbek- ooievaar zichzelf in leven kan hou den. Bij Avifauna wordt ervan uit gegaan dat het dier, net als de ge wone ooievaar, tamelijk grote af standen kan overbruggen. De ont snapte zadelbek-ooievaar is groot, heeft een zwarte hals, zwarte vleu gels en een wit lichaam. De vogel is I verder herkenbaar aan 'een verho ging op de neus in de vorm van een zadel'. Overigens is het de eerste keer dat een vogel wegvliegt uit het park. Een aantal jaren geleden iso wel een stel kangaroes over de om heining gesprongen. Die dieren zijn later teruggevonden. Veel zwerfkatten gevonden in Alphen ALPHEN AAN DEN RIJN - Het aantal zwerfkatten dat de afgelo pen weken in Alphen is aangetrof fen, overtreft alle records. Volgens woordvoerder D. Lodder van de Dierenbescherming is er bijna geen ruimte meer voor de aange troffen dieren. "Het ziet ernaar uit dat we twee katjes in een hok moe ten gaan stoppen". Lodder vertelt verder dat er in de vakantieperiode altijd wat meer katten worden aan getroffen, "maar dit jaar ligt de piek wel heel erg vroeg". Katten die worden aangetroffen verblijven eerst 24 uur in het poli tiebureau. Daarna worden ze on derzocht en ingeënt door de die renarts. Vervolgens verblijven ze twee dagen in de noodopvang aan het Rietveldsepad. Als de eigenaar zich dan nog niet heeft gemeld, worden de dieren overgebracht naar het asiel in Gouda. Daar is plaats voor honderd katten, maar alle hokken zitten nu vol, volgens Lodder. Honden zijn volgens de Dierenbescherming 'gelukkig' nog niet aangetroffen. Positieve reactie vandalismeproject HILLEGOM Er wordt in Hille- gom over het algemeen positief ge reageerd op het project dat vorig jaar door gemeentebestuur en plaatselijke politie op poten is ge zet om het vandalisme terug te. dringen. In een evaluatie geven de schoolbesturen aan dat er geen di rect meetbaar resultaten zijn, maar wordt wel geconstateerd dat leer lingen onder de indruk waren van het lesmateriaal en een groter besef hebben gekregen van de dikwijls ernorme kosten die zijn gemoeid met het herstellen van de vernielin gen. De gemeente heeft intussen 70.000 gulden beschikbaar gesteld voor de aanschaf van beveiligings apparatuur bij een aantal scholen en trok 100.000 gulden uit voor het verwijderen van grafitti. Wethouder P. Fennema zei gis teravond tijdens een commissie vergadering tevreden te zijn over het verloop van het project, maar stelde tegelijkertijd vast dat de eindstreep nog niet is gehaald. Gemiddeld Noordwijks gezin duurder uit NOORDWIJK - De fusie van nutsbedrijven uit de bollenstreek en Leiden betekent voor een ge middeld Noordwijks gezin vanaf 1992 een lastenverzwaring van 34 gulden per jaar. De Noordwijkers betalen voor hun drinkwater nu aanmerkelijk minder dan na de fur sie het geval zal zijn. Het gastarief zal daarentegen iets dalen door de samenwerking tussen de nutsbe drijven. Na de fusie van de bedrijven worden de tarieven in alle dorpen gelijkgetrokken. Omdat Noord- wijk nu wat betreft de prijs van wa ter onder het gemiddelde ligt, werkt deze gelijkschakeling op ter mijn ongunstig uit. Het verschil van 34 gulden is overigens geba seerd op het huidige prijspeil. He lemaal reeël is dit niet. Ook zonder fusie zou het water de komende ja ren duurder worden. De gemeenteraad is gisteravond akkoord gegaan met de fusie. Alle politieke partijen zeiden het te be treuren dat het uit 1931 daterende Noordwijkse nutsbedrijf wordt op geheven. "Het doet pijn, maar het kan niet anders", aldus CDA'er W. Wijnands. In tegenstelling tot de andere leden van de PvdA-fractie stemde P. Teunissen om principië le redenen tegen de fusie. "Basis voorzieningen zoals de levering van gas, water en lucht behoren in de handen van de overheid te blij- Voor het personeel van de ge meentelijke nutsbedrijven heeft de Wraakactie tegen hondensportclub ALPHEN AAN DEN RIJN - In het gebouw van hondensportclub Rijnwoude aan de Magazijnweg in Alphen is door onbekenden voor drieduizend gulden schade aange richt. De geluidapparatuur en een koffiezetapparaat werden vernield. De politie houdt er rekening mee dat het om een wraakactie gaat. De recherche verricht nader onder zoek. samenvoeging tot gevolg dat zij niet langer ambtenaar zullen zijn, maar bij een bedrijf in dienst tre den. Het sociaal plan voor de perso neelsleden, waarin rechten en plichten van de werknemers zijn opgenomen, is maandagavond door de personeelsleden goedge keurd. Sassenheim Ook de Sassenheimse gemeente raad boog zich gisteravond over de fusie van de nutsbedrijven. "Het is jammer dat we ons zo goed draai ende energiebedrijf voor Hillegom, Lisse en Sassenheim moeten opof feren aan de fusie van de regionale nutsbedrijven. Maar het is blijk baar een kwestie van slikken of stikken geworden. Waarbij wij kie zen voor slikken, omdat anders een fusie door de overheid wordt opge legd". Met deze woorden vertolkte CDA'er Th. G. van der Plas het ge voel dat alle raadsleden in Sassen heim gisteravond hadden bij de goedkeuring van de fusieplannen van de regionale nutsbedrijven. De gemeenteraad stemde gisteravond unaniem in met het bereikte ak koord en daarmee met de ophef fing van het eigen energie- en wa terbedrijf. Wel werden kritische opmerkin gen gemaakt over de verwachte* voordelen van een groter energie- en waterbedrijf. "Een verhoging van de tarieven wordt niet ver wacht. Dat is een positieve zaak. Ik betwijfel of dat ook uitkomt, zeker gezien de verliezen van de stads verwarming van Leiden", stelde Van der Plas. Hij zag echter ook een voordeel: "De winst van het nieuwe bedrijf komt ten goede aan de klanten, in de vorm van een la ger tarief. Zo'n regeling hebben wij al j#ren bepleit voor het energiebe drijf HLS". Ook de andere raadsleden na men met weemoed afscheid van de twee eigen bedrijven. De gemeen teraad van Hillegom besloot vorige week al de fusie goed te keuren. Naar verwachting zal ook Lisse donderdagavond instemmen. Alle bij de fusie van de nutsbedrijven betrokken 31 gemeenten moeten voor 1 juli een besluit nemen. Sluiting Alphense legerwerkplaats komt hard aan ALPHEN AAN DEN RIJN - Het voorstel om de 502 Herstelwerkplaats (de Genie) in Alp hen te sluiten, is gedaan door mensen die niet volledig of onjuist zijn geïnformeerd over de dagelijkse gang van zaken op het complex aan de Hoorn. In die overtuiging probeert de dienstcommissie van het Geniepersoneel commandant P. van de Lint van het Nationaal Logistiek Commando (NLC) op andere gedachten te brengen, teneinde het voortbestaan van de werkplaats te verzekeren. Zoals de zaken er nu echter voorstaan, verdwijnt binnen tweeëeneenhalf jaar in Alphen de werkgelegenheid voor circa negentig burgerperso neelsleden. Gisteren is door het ministerie van defensie bekendgemaakt dat door een reorganisatie bij het NLC de Genie in Alphen moet sluiten, zoals staat aangegeven in een rap port van de stuurgroep HONS (her structurering onderhoud nationale sector). Generaal Van de Lint kwam persoonlijk naar Alphen om het personeel te informeren over wat hijzelf 'een onplezierige zaak' noemde. Op verschillende plaatsen in het land is in de nabije toekomst geen werk meer voor 400 burgerperso neelsleden van defensie en 120 mi litairen. In totaal gaan de komende jaren 700.000 manuren werk verlo ren als gevolg van een verdeling van de werklast. De keuze over het voortbestaan van werkplaatsen is voor wat betreft het westen van het land in het nadeel van Alphen uit gevallen. Als de regering met het HONS-rapport instemt, kan de re organisatie begin 1991 zijn afge rond en blijven de poorten van de Genie aan de Hoorn daarna geslo ten. Nu nog worden daar allerhande reparatiewerkzaamheden verricht aan legermateriaal. De komende tijd werkt de stuurgroep in samen spraak met het commando in Alp hen en de dienstcommissie aan een personeelsplan, waarin de afvloei ing van alle werknemers moet wor den geregeld, die door het hele land bij de reorganisatie zijn be trokken. Uitgangspunt is dat geen gedwongen ontslagen vallen, maar vooralsnog is niet aan te geven hoe dat in de praktijk moet worden uit gewerkt. Het personeel moet in elk geval bereid zijn deel te nemen aan herscholings- en/of herplaatsings programma's. Nihil Werkplaatscommandant luite nant kolonel J. van Buuren stelt 'nuchter en reëel bekeken' dat de overlevingskansen van de Genie nihil zijn. "Maar dat is niet onze mening", ageert voorzitter H. van der Ven van de dienstcommissie, de vertegenwoordiging namens de vakbonden van het personeel. "Wij zijn van mening dat de mensen die het rapport hebben opgesteld niet volledig zijn geïnformeerd. Ver schillende aspecten zijn vergeten, zoals de bouwmachines en de ken nis daarover die wij hier hebben. Elders in het land is die niet terug te vinden. Hetzelfde geldt voor de shelterinbouw en andere zaken". J. Hofmans, eveneens van de dienstcommissie: "Alle werkuren waarover wordt gesproken zijn op één hoop gegooid. Maar het scheelt nogal of je 20.000 uur aan standaard viertonsvoertuigen werkt of dat je 20.000 uur bezig bent met allerlei klein grabbelwerk". Luitenant-ko lonel Van Buuren: "We zijn altijd goed geweest voor al het kruimel werk, waar men ergens anders niet aan wilde beginnen. En als er iets mis was met materieel, waarvan niemand meer wist wat er aan kon worden gedaan, dan was het altijd: 'breng maar naar Alphen, daar we ten ze er wel raad mee'. En dan krijg je nu dit. Het personeel voelt zich voor schut gezet". KATWIJK - De Katwijkse ha ringhandelaren hebben burge meester C.A. Bos van het kustdorp gisteren de eerste burgemeesterha ring aangeboden. Tijdens een bij eenkomst in de Blauwe zaal van het gemeentehuis sprak Luc Ouwe hand namens de handelaren de hoop uit dat het aanbieden een jaarlijks festijn zou worden. Ouwehand roemde de inzet van burgemeester Bos voor de haring- handel. "Hij is een ware ambassa deur voor de haring. Er bestaat al een koninginneharing, en leden van de Tweede Kamer krijgen jaarlijks een maatje aangeboden. Maar de burgemeester van het ha ringcentrum Katwijk bleef met lege handen STAAN. Dat willen we met de invoering van de burgemeester haring veranderen", aldus Ouwe hand. Op de foto burgemeester C.A. Bos (links) en zijn vrouw (midden), die zich de burgemeestersharing goed lieten smaken. Rechts Luc Ouwehand, die sprak namens de handelaren. (foto Dick Hogewoning) Gemeenten in bollenstreek bijdrage van 50.000 gulden gevraagd NOORDWIJK De financiering van het Noordwijk Space Center (NSC) lijkt rond te zijn. Het 2,2 miljoen gulden kostende ruimte vaartexpositie en -bezoekerscentrum wordt waarschijnlijk betaald uit subsidies, sponse ring en een lening. Na de bouwvakvakantie moet de eerste paal de grond in gaan. De direc tie van de Europese ruimtevaartorganisatie Es- tec wil in verband met het 25-jarig bestaan het centrum volgend jaar openen. Het expositiecentrum wordt gebouwd op het Estec-terrein aan de Zwarteweg in Noord- wijk. De Europese ruimtevaartorganisatie stelt tentoonstellingsmateriaal ter beschikking, maar betaalt niet mee aan de bouw van het cen trum. Dit is in handen van de stichting NSC. De stichting is opgericht door de initiatiefne mers, een aantal ex-raadsleden van Noordwijk. De provincie Zuid-Holland heeft 150.000 gul den subsidie toegezegd in het kader van het toeristisch beleid. Het provinciaal bestuur stelt wel de eis dat de stichting van de gemeenten een even groot bedrag aan subsidie weet los te krijgen. Burgemeester en wethouders van Noordwijk hebben zich inmiddels bereid ver klaard de gemeenteraad om een subsidie van 100.000 gulden te vragen. Voor de resterende 50.000 gulden heeft de stichting inmiddels een verzoek ingediend bij het Samenwerkingsor gaan voor de Duin- en Bollenstreek (SDB), waarbij tien 'gemeenten zijn aangesloten. K. Rubingh, een van de initiatiefnemers, vindt een subsidie van het SDB een vrij logi sche zaak. "Het ruimtevaartcentrum gaat heel duidelijk een regionale toeristische functie vervullen. Ook de andere gemeenten in de bol lenstreek profiteren hiervan". Sponsers Een belangrijk deel van de kosten moet door sponsers worden opgebracht. Rubingh heeft hierin alle vertrouwen. Onlangs zijn 35 Europe se bedrijven op het gebied van de ruimtevaart op bezoek geweest bij Estec. F. van Egmond, i die de publiciteit voor de stichting verzorgd, meldt dat de eerste toezegging al binnen is. Het I Italiaanse ruimtevaartbedrijf Laben legt 75.000 gulden op tafel. Het is er de directie van Estec veel aan gele gen in 1989 het centrum te kunnen openen als ondersteuning van de festiviteiten in het kader van het 25-jarig bestaan van de ruimtevaartor ganisatie. "De directie heeft zich dan ook be reid verklaard garant te staan voor het bedrag dat we op 1 juli nog aan sponsering te kort ko men", aldus Van Egmond. De stichting leent bij banken 1,1 miljoen gulden. Ook hierover zijn volgens K. Rubingh de onderhandelingen afgerond. De komende week bekijken de jurisch advi- I seurs van de internationale ruimtevaartorgani satie het samenwerkingscontract tussen Estec en de stichting opnieuw. Rubingh verwacht dat binnen enkele weken het contract definitef kan worden getekend. Leiden zang-avond met medewerking van het Christelijk Gemengd Koor 'Jubilate Deo', uit Alphen/Rijn, aanvang 20.00 uur in de Mare- kerk, zaal open om 19.30 uur. naturistisch zwembad De Vliet, tussen 19.30 en 20.30 uur. film: 'Eleni', van Peter Yates, aanvang 21.15 uur, LVC, Bree- straat. Leiderdorp record-poging sponsorzwem- men voor Unicef, tussen 18.45 en 19.45 uur in zwembad De Does, Hoogmadeseweg, Zoeterwoude braderie op het Watertje, tus sen Schoutenbrug en Bakkers- brug, tot 22.00 uur. DONDERDAG 30 JUNI Alphen afsluiting zwemvierdaagse in de Hoorn met diverse optredens, aanvang 18.45 uur. Spettershow Roncallischool in de aula van het Ashram College, Marsdiep 289, aanvang 19.00 uur. met Operettevereniging De Trou badours uit Oegstgeest, aanvang 19.30 uur in gebouw speeltuinver eniging Ons Eiland, Kortenaer- straat (Zeeheldenwijk). optreden Kaz Lux Solo. aan vang 20.30 uur op het water podium bij de Hoogstraatkelders. Noordwijk openlucht-concert Big Band Bollenstreek, aanvang 20.00 uur op de Koningin Wilhelmina Boule vard. Voorschoten eerste paal multifunctioneel verenigingsgebouw Bloemwijk/ Boschgeest, om 16.00 uur aan de Baron Schimmelpennick van der Oyelaan. rondleidingen om 14.00 en 15.30 uur; Kamermuziekconcert Kunstkring Duivenvoorde, aan vang 20.30 uur in Kasteel Duiven voorde, Veurseweg. gemeenteraadsvergadering, aanvang 20.00 uur in het gemeen- Zoeterwoude gemeenteraadsvergadering, aanvang 20.00 uur in het gemeen tehuis. VRIJDAG 1 JULI Alphen Country* en Easternshow met '100-graden Celcius' uit Honga rije, aanvang 20.30 uur in De Cantharel. Leiden optreden Circle Ensemble (slagwerk), aanvang 22.00 uur op het waterpodium bij de Hoog straatkelders. irt Folkert Gronds- ma, aanvang 20.15 uur in de Hooglandse Kerk. muziektheater-spektakel 'Lo- dewijk Napoleon', aanvang 22.30 uur in de Pieterskerk. Nieuwkoop opening zwembad De Wel, Ju- lianalaan, aanvang 16.00 uur. Zoeterwoude zomerdrive Leiderdorpse brid geclub in de Eendenkooi. Kooi kerspad. aanmelden aan de zaal tot 19.50 uur, aanvang 20.00 uur. ZATERDAG 2 JULI Alphen lustrumfeest basisschool Ko ningin Juliana. Van Aerssenstraat 1, Zwammerdam, aanvang 10.00 opening expositie Ted Kiste- maker (aquarellen) en Hans Bu- ning (kleuretsen), om 17.00 uur in Galerie Rhijnkade 11 optreden 'Some like it hot', aan vang 21.00 uur in jongerencen trum Madonna, Prins Hendrik-

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16