Verstrekken hinderwetvergunning aan Koets-o-theek kan jaren duren Gedeelte MeeJiabnek kan zo worden verhuurd R1JNSBURGERWEG Jubilerende echtparen in het zonnetje gezet Slagwerkfestival in omgeving Hoogstraat Blindedarmontsteking beter onderkend door gebruik van echografie WOENSDAG 29 JUNI 1988 decimVvertfondZrd2SüchCg Willard Brandhorst, nieuwe directeur Stichting Werkgelegenheid: Centrum Leidse Stadsfilms. Een film vertoonde de brand die in 1929 het oude stadhuis in de as legde. De 1 "I M~ "I f* "I 1 1 1 "I ~l vroor het bluswater meteen. Er hingen overal ijspegels en het stad- drijf via de hinderwet aan te pak ken, kan jaren duren", zo zei de wethouder in dat gesprek met be woners. Ook verplaatsing van de discotheek naar bijvoorbeeld het BOM-terrein aan de Morssingel ligt op korte termijn niet in het ver schiet. "De financiering van de verplaatsing uit het fonds stadsver nieuwing zal een probleem vor men", aldus Peters. De wethouder was vanochtend niet bereikbaar om commentaar te geven op zijn uitlatingen. Volgens ambtenaar Vellekoop neemt de procedure rond het verlenen van een hinderwetvergunning 'mini maal 7 maanden in beslag'. Wan neer er sprake is van bezwaar schriften, kan de procedure wel en kele jaren duren. Volgens Velle koop heeft de gemeente door het ontbreken van een vergunning het recht om al eerder tegen het bedrijf op te treden. Omwonenden van de Koets-o- theek hebben de gemeente inmid dels een brief gestuurd waarin zij garanties eisen dat er op korte ter mijn wordt opgetreden tegen ge luidsoverlast van de Koets-o- theek. Zij hebben wethouder Pe ters gevraagd uiterlijk 15 augustus de ontwerp-vergunning ter inzage te leggen. De omwonenden vinden dat de gemeente veel te traag is geweest met zijn actie tegen de Koets-o- theek. Zij wijzen er op dat reeds op 4 december 1986 door de gemeente een onderzoek werd afgerond waaruit bleek dat de discotheek te veel lawaai maakte. De conclusie van het rapport was dat, wil de Koets-o-theek geen overlast ver oorzaken, de muziek op achter- grondniveau moet worden ge draaid. "Onrealistisch laag voor een discotheek", aldus het rapport: "Het dak en de gevels behoeven grote isolatiewaardeverbetering". Volgens Vellekoop heeft de ge meente vanaf december '86 met het rapport in de hand getracht de Koets-o-theek tot het nemen van maatregelen over te halen. Toen onderhandelingen geen resultaat opleverden, besloot de gemeente enkele maanden geleden tot een hardere aanpak. LEIDEN "Het is een hele presta tie om 60 of 65 jaar getrouwd te zijn. En als ik daarbij bedenk dat u alle maal nog zelfstandig woont, dan begrijp ik waarom hier zo'n opge wekte stemming hangt". Deze lo vende woorden sprak burgemees ter Goekoop gisteren in de burger zaal van het stadhuis. In de marmeren zaal werden 17 Leidse echtparen feestelijk ont haald met thee en gebak ter ere van hun 60- of 65-jarig huwelijksfeest. De ereburger vertelde wat over het stadhuis en de burgerzaal. "Waar om in deze zaal? Daarom in deze zaal. Hier werden immers ook zes tig jaar geleden de levensverbinte nissen afgesloten", zei Goekoop. E>e mensen genoten van de huldi ging. "Ik kom hier anders nooit, nu kan ik het eens rustig bekijken", zei een 'bruid'. Er steeg gelach op uit de zaal toen Goekoop informeerde of de mensen vroeger vaak uit de band waren gesprongen. "Waarschijn lijk heeft u als 'wilde jongere' een hoop lol gehad", sloot hij zijn speech af. huis veranderde in een sprookjes paleis", zo wist een oude man zijn vrouw te vertellen. Na een film over de scheepvaart werd het feest voortgezet in de bur gerzaal waar het trio Donen Mijk- senaar muziek speelde. Terwijl hapjes en drankjes werden ver zorgd speelde het trio liedjes van vroeger. De bruidspartners, allen tussen 80 en in de 91 jaar oud, geno ten van de muziek. De echtparen C.Bavelaar-Haze- voet en G. Koree-van Steenbergen zijn dit jaar 65 jaar getrouwd. De andere echtparen zijn dit jaar 60 jaar getrouwd: H.C. van den Bos- van der Fluit, P. J. van Duuren-van der Linden, D. Houps-Ruitenbeek, J.P.N. Kokxhoorn-van der Kleij, A.J. Koster-Baart, J.A.M.J. Nie- mans-Schootemeijer, P. Rijsdam- Trouwee, Tj.D. Schaper-Beukema, M.D. Segijn-Huner, L. Slegten- horst-van der Pompe, L. van Straalen-Boers, P. van der Velden- Pelt, P.G. Verbruggen-Kreuger, M.J. Verhagen-Baither en C.J.H. Verhoef-de Vos. Man (43) gewond na val van etage LEIDEN Bij een ongeval op een bouwplaats aan de Haagse Schouw is gisteren een 43-jarige elektricien, uit Hardinxveld-Giessendam ge wond geraakt. De man verloor zijn evenwicht op etage van het daar in aanbouw zijnde hotel en viel 4,5 meter naar beneden. Hij liep ver wondingen op aan het hoofd en een hand. De elektricien is overge bracht naar het AZL. Volgens de politie lieten zijn verwondingen zich niet ernstig LEIDEN "Wat mij betreft komt er op korte termijn in Leiden een derde bedrijfsverzamelgebouw voor beginnende ondernemers. Gezien de belangstelling hiervoor door Wim Wegman zou een deel van de Meelfabriek daarvoor kunnen wordep ver huurd. Maar het bouwen van nieu we bedrijfsverzamelgebouwen is niet de enige oplossing om ruimte te scheppen voor beginnende on dernemers", zegt Willard Brand horst, de nieuwe directeur van de Stichting Werkgelegenheid. Brandhorst, die op 15 augustus in dienst treedt van de stichting, is goed bekend met het werk van de organisatie. Als medewerker van de Planwinkel Delft, zijn huidige werkgever, is hij in 1983 nauw be- LEIDEN - Blindedarmontsteking - tot nu toe veelal moeilijk te consta teren - kan voortaan snel en trefze ker worden onderkend door toe passing van echografie, waarbij de ontsteking via ultrasonore geluids golven wordt opgespoord. Tot die conclusie komt de Haag se röntgenoloog J. Puylaert die morgen in Leiden promoveert op een proefschrift waarin hij de door hem ontwikkelde nieuwe diagnos tiekmethodiek beschrijft. Blinde darmontsteking (appendicitis) is de meest voorkomende buikaan doening die acuut chirurgisch in grijpen vereist. Jaarlijks worden in ons land meer dan 20.000 appen- dixen verwijderd. Vaak wordt ten onrechte gesteld dat het om blindedarmontsteking gaat en even vaak wordt de ontste king aanvankelijk over het hoofd gezien. In het eerste geval is een on nodige operatie het gevolg. In het tweede geval wordt de operatie on nodig uitgesteld met alle mogelijke complicaties van dien. Als de ont stoken blindedarm doorbreekt wordt de (kleine) kans op overlij den groter. Bij vrouwen kan de vruchtbaarheid en een eventueel bestaande zwangerschap in gevaar komen. Sinds de oorspronklijke herken ning van het ziektebeeld in 1886 zijn volgens Puylaert de diagnosti sche methoden niet verbeterd. De beslissing om wel of niet te opere ren wordt nog steeds genomen op grond van het klachtenpatroon van de patiënt, lichamelijk onderzoek en eenvoudig onderzoek in het la boratorium. Puylaert vindt dat de echografie bij iedere patiënt met verschijnse len van appendicitis moet worden toegepast. Niet alleen de ontstoken blindedarm komt via de nieuwe methode haarscherp in beeld, ook een groot aantal andere aandoenin gen die qua symptomen bedriege- lijk veel lijken op appendicitis kun nen echografisch worden aange toond: lymfeklierontsteking, gal blaasontsteking, een steen in de urine-afvoer, gynaecologische aan doeningen, maagperforatie en een tumor bijvoorbeeld. Het vinden van deze aandoeningen sluit ap pendicitis vrijwel zeker uit. trokken geweest bij de oprichting van de stichting. Ook heeft hij de nodige bemoeie nissen gehad met het management van de stichting. Na de oprichting heeft de Planwinkel de dagelijkse leiding van de organisatie in han den gehad, totdat daar in 1986 een zelfstandige directeur aantrad. Die directeur is in 1987 vertrokken, waarna de Planwinkel - met Brand horst - tijdelijk weer de leiding op zich nam. En nu, ruim een jaar na het vertrek van de directeur, mag Brandhorst het dus alleen gaan doen. Succesvol Een van de belangrijkste taken van de Stichting Werkgelegenheid is het beheer van de twee bedrijfs verzamelgebouwen - Olga en Mos- tert - die sinds 1983 in Leiden zijn ingericht. In die bedrijfsverzamel gebouwen krijgen beginnende on dernemers de kans een eigen be drijf op poten te zetten. Een succesvol initiatief, want sinds hun opening zijn de bedrij ven vrijwel voortdurend volledig bezet. Op deze manier zijn de afge lopen vijf jaar in totaal ongeveer 35 nieuwe bedrijfjes ontstaan. Een schaduwkant van het succes is echter dat de stichting nu niet of nauwelijks meer bedrijfsruimte beschikbaar heeft. De stichting re kende er aanvankelijk wel op dat de meeste van de bedrijfjes, zodra ze op 'krachten' waren gekomen, op zoek zouden gaan naar een ruimte elders in de stad. Maar dat blijkt slechts in zeer geringe mate te gebeuren. Brandhorst legt uit waarom: "Het is gebleken dat de onderne mers in de bedrijfsverzamelgebou wen een soort 'interne' markt vor men. Ze maken gebruik van el- kaars produkten en diensten. En als ze verhuizen, lopen ze kans dat ze hun aandeel in die interne markt verliezen. Daar komt nog bij dat veel van de ondernemers flink heb ben geïnvesteerd in hun ruimte. Als ze verhuizen, verliezen die in vesteringen hun waarde. En dat is voor sommigen van de onderne mers een te grote drempel". Fonds Om ondernemers nu toch te sti muleren een andere ruimte te zoe ken, speelt Brandhorst met het idee om hen aantrekkelijke inves teringsleningen te verstrekken. "Dat zou kunnen uit het werkgele- genheidsfonds dat de stichting be heert. Dat fonds is de afgelopen ja ren een beetje op de achtergrond geraakt. We zouden het nu voor een deel kunnen aanwenden om onder nemers die willen verhuizen, maar voor wie de eerdere investeringen een probleem zijn, te helpen om over die drempel heen te komen". Een ander idee van Brandhorst is om te onderzoeken of bij particu lieren nog geschikte bedrijfsruim ten zijn te vinden. "Ik denk dat er in Leiden een aantal mensen is dat kleine bedrijfsruimten ongebruikt laat. Maar het punt is: hoe breng je beginnende ondernemers in con tact met deze mensen? Misschien dat de stichting het voortouw moet nemen. We zouden bijvoorbeeld in overleg met makelaars deze men sen kunnen opsporen om vervol gens tussen tussen hen en de on dernemers te bemiddelen", aldus Brandhorst. Hij voegt eraan toe dat, als dit plan slaagt, de gebruikelijke huur subsidie-regeling van de stichting toegepast zou kunnen worden. De ze regeling geldt nu alleen nog voor de bedrijfsruimten in Olga en Mos- tert. De subsidies zijn bedoeld om ondernemers gedurende de eerste paar jaar de kans te geven hun be drijf een gezonde financiële basis te geven voordat ze een normale, commerciële huur gaan betalen. Op maat "Overigens zal het natuurlijk niet zo zijn dat we een ruimte gaan subsidiëren die volgens ons geen hoge huur waard is", stelt Brand horst. Hij legt uit dat zijn ideeën vooralsnog persoonlijke plannen zijn. "Ik heb ze nog niet besproken met het bestuur van de stichting". Een idee waarover inmiddels wel over nagedacht wordt binnen het bestuur van de stichting, is het plan om de ondernemers voortaan 'op maat gesneden' huurcontrac ten aan te bieden. "Nu geldt dat elk bedrijf dat zich in Olga of Mostert vestigt een contract krijgt aangebo den voor vijf jaar, met de mogelijk heid van een optie op nog eens vijf jaar". "Die twee keer vijf jaar blijft het maximum, maar er wordt overwo gen om bedrijven die volgens het ondernemersplan snel financieel daadkrachtig zijn en ook maar wei nig hoeven te investeren in hun ruimte, een korter lopend huurcon tract aan te bieden. Bijvoorbeeld twee jaar met een optie op nog eens twee jaar. Die twee jaar is het mini mum, want ik denk dat er maar weinig bedrijven zijn die met een nog korter lopend contract uit de voeten kunnen. Die flexibele huur-, contracten kunnen een manier zi jn om de doorstroming in de bedrijfs verzamelgebouwen te bevorde- Starterswinkel De Stichting Werkgelegenheid beperkt haar steun overigens niet tot de ondernemers die in een van de twee bedrijfsverzamelgebou wen zijn gevestigd. Ook beginnen de zakenlui die elders hun vleugels willen uitslaan, kunnen een beroep doen op de stichting. "Er worden cursussen voor hen gegeven, die Willard Brandhorst voor het bedrijfsverzamelgebouw Olga aan de Evertsenstraat. overigens door de Planwinkel wor den verzorgd, en we kunnen hun via het werkgelegenheidsfonds aantrekkelijke leningen verstrek ken. Dat laatste willen we trou wens wat meer naar de voorgrond halen. In het verleden is het werk gelegenheidsfonds wat al te veel vereenzelvigd met de bedrijfsver zamelgebouwen. Dat willen we nu weer wat meer gaan loskoppelen". De stichting helpt beginnende ondernemers ook bij het opstellen en beoordelen van zogenoemde on dernemersplannen en begeleidt hen wanneer hun bedrijf is gaan draaien. Deze onderdelen worden overigens verzorgd door de Star terswinkel. "Het kan problemen geven als de stichting zich direct met de begeleiding gaat bemoeien. Stel dat een ondernemer die in een van onze bedrijfsverzamelgebou wen is gevestigd in financiële pro blemen is gekomen". "Zo iemand zou je misschien moeten adviseren om de huurreke- ningen van de stichting maar even onderop te leggen omdat andere rekeningen dringender zijn. Maar als je tegelijkertijd verhuurder bent, zal je dat niet zo snel doen. Om dergelijke verstrengelingen van belangen te vermijden, hebben we dit overgelaten aan de Starters winkel, die overigens wel onder de verantwoordelijkheid van de stich ting valt". Ambachtelijk Zoals al eerder gezegd is Brand horst al een flink aantal jaren be trokken bij het werk van de Stich ting Werkgelegenheid. Het is hem opgevallen dat het karakter van de bedrijfjes in de loop der tijd is ver anderd. "In het begin lag de na druk sterk op het ambachtelijke. Dat accent is nu toch meer ver schoven naar de zakelijke dienst verlening en de technologie. Wat dat betreft beginnen Olga en Mos tert steeds meer toe te kruipen naar het Academisch Bedrijven Cen trum". "Ik denk trouwens dat we te zij ner tijd meer moeten gaan samen werken met het ABC. Nu al krijgen we vaak telefoontjes van onderne mers die in het ABC niet terecht kunnen. Die vragen ons dan of wij nog plaats voor hen hebben. Nou goed, dat hebben we nu dus niet. Toch geloof ik dat een nauwere sa menwerking, zeker omdat we steeds dichter naar elkaar toegroei en, geen kwaad kan". Brandhorst meent dat de afgelo pen vijf jaar ook het karakter van de beginnende ondernemers zelf is veranderd. "In het begin droegen de ondernemers in de eerste plaats een filosofie uit. Ze wilden mens en milieuvriendelijk werken. Het produkt kwam in feite op de twee de plaats. Dat is nu andersom. De ondernemers vinden nu dat ze bo ven alles een produkt, en vooral een goed produkt, moeten maken. Ze hebben daarbij misschien wel een filosofie in het hoofd, maar daar gaat het in eerste instantie niet meer om. Alles is veel zakelijker geworden. En dat is gezond, denk ik". Buitenlanders Brandhorst hoopt de komende jaren extra zorg te kunnen geven aan zogenoemde etnische onderne mers. "We hebben twee groepen mensen aan wie we bijzondere aan dacht schenken: vrouwelijke on dernemers en mensen van buiten landse afkomst die een eigen be drijfje willen stichten, de etnische ondernemers. Onze inspanningen voor vrouwelijke ondernemers zijn succesvol gebleken. Naar verhou ding is een groot aantal vrouwen de afgelopen jaren een eigen bedrijfje begonnen. Het opmerkelijke is echter dat we voor etnische min derheden even hard ons best heb ben gedaan, maar daar veel minder resultaat hebben geboekt. Daar willen we verandering in brengen". "Ik verwacht namelijk juist uit die hoek originele ideeen; bedrijf jes die een gat in de markt kunnen zijn. Nederlanders hebben ruwweg gezegd dezelfde achtergrond, de zelfde cultuur, en zullen daarom denk ik ook vaak met hetzelfde soort ideeen aankomen. En men sen van buitenlandse afkomst, die een heel ander cultuurpatroon heb ben. zijn misschien in staat om din gen te bedenken waar de gemid delde Nederlander niet zo snel op zal komen. Dergelijke originele ideeen zijn goed voor de etnische ondernemers, maar ook goed voor de maatschappij in het algemeen". Om meer aandacht te schenken aan mensen van buitenlandse af komst, overweegt de stichting dit najaar, ter gelegenheid van haar vijfjarig bestaan, een speciale stu diedag te houden over de 'etnische ondernemer'. "Misschien dat we op die manier een aantal goede ideeën krijgen aangereikt om deze mensen beter op weg te helpen". LEIDEN - Een belangrijke verkeersader voor Leiden en omgeving, de Rijnburgerweg, is tot uiterlijk 21 juli afge sloten. Het noodwegdek wordt weggehaald en de Rijnburgerweg wordt van een nieuwe asfaltlaag voorzien. Het autoverkeer, en de bussen, zijn genoodzaakt van andere wegen gebruik te maken. Alleen fietsers en voetgangers hebben nog doorgang. (foto Jan Holvast) LEIDEN Volgens wethouder Peters (ruimtelijke ordening) ziet het er niet naar uit dat de Koets-o- theek aan de Kruisstraat in staat is maatregelen te nemen om een ein de te maken aan de geluidsover last. "Afdoende maatregelen zullen waarschijnlijk nooit te nemen zijn", zo heeft Peters blijkens de notulen van een gesprek met bewo ners eind vorig jaar gezegd: "Het zachter draaien van de muziek zou neerkomen op sluiting omdat har de muziek hoort bij een disco theek". De gemeente heeft de Koets-o- theek inmiddels aangezegd voor 1 juli een hinderwetvergunning aan te vragen of anders de deuren te sluiten. "Een procedure om het be- LEIDEN - Het slagwerkfestival wordt dit jaar op het waterpodium en in De Waag gehouden. Het Cir cle Ensemble fungeert als opwar mer. Zij brengen vrijdagavond 1 ju li vanaf 22.00 uur een programma met afwisselend westers en Japans traditioneel slagwerk. Wilem. Afrikit Jansen opent za terdagmiddag om 14.00 uur het Klacht tegen verkoper van aardbeien LEIDEN Een winkelier aan de Haarlemmerstraat heeft zich zo ge stoord aan een aardbeienverkoper dat hij over de man een klacht heeft ingediend bij de politie. De verko per prees zijn waar op straat met zo'n luide stem aan dat de winke lier er horendol van werd. De poli tie heeft de klacht in behandeling genomen maar geeft er. aldus een politievoorlichter, vooralsnog geen al te hoge prioriteit aan. slagwerkfestival op het waterpodi um. Jansen bespeelt een grote hoe veelheid Afrikaanse slagwerkin strumenten. Hij wekt de indruk of er een heel Afrikaans dorp aan het spelen is. Om 15.00 uur maakt Jansen op het waterpodium ruimte voor de Djemga's, een Leidse groep die een combinatie van Afro-Antilliaanse percussie speelt. Slagwerkgroep Den Haag speelt 's avonds in De Waag. De groep Den Haag bestaat al jaren en heeft een meer klassiek repertoire. De groep zal een drietal Steve Reich- composities ten gehore brengen Het avondprogramma in De Waag wordt afgesloten met een concert van de Westafrikaanse groep Africa Soli die traditionele Guineese muziek spelen. Op het waterpodium is 's avonds om 22.30 uur het slotconcert, ver zorgd door de groep Slagerij Van Kampen. Willem van Kruisdijk. lei der van deze groep, heeft speciaal voor het slagwerkfestival een stuk gecomponeerd dat op vier torens rondom het water bij de Hoog straat uitgevoerd zal worden in de avondschemering. Zeventien echtparen werden gisteren op het gemeentehuis in het zonnetje gezet omdat ze 60 dan wel 65 jaar zijn getrouwd. (foto Jan Holvast)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15