Mini-container overladen met kritiek ONDERNEMERS: DE KRACHT VAN EEN STERSPOT LIGT VOORAL IN DE HERHALING. DE LEIDSCH DAGBLAD KABELKRANT BIEDT U 362 DAGEN PER JAAR EEN BETAALBAAR ALTERNATIEF. 071-161363 Herienovatie De Kempenaerstraat WD:Grote problemen versluierdGroei vuil in Oegstgeest Kaartje voor zwembad gaat vier gulden kosten Scherts en ernst op braderie WOENSDAG 29 JUNI 1988 REGIO LEIDEN De Oegstgeester Rhijngeesterstraatweg met vier mini-containers op een rij. Sinds de invoering van de mc's is het ziekteverzuim onder medewerkers van de Oegstgeester reinigingsdienst juist toegenomen en wordt het gescheiden OEGSTGEEST Anderhalfjaar nadat in heel Oegstgeest de vuilniszak door de mini-container is vervangen, laat WD-raadslid Kuntze weten de groene karretjes het liefst definitief met de vuilnisman mee te geven. Het raadslid van de grootste fractie van het dorp maakte gisteravond in de raadscommissie openbare werken tijdens de evaluatie van het mini-containersysteem tot groot verdriet van wet houder Kohlbeck (PvdA) gehakt van de groene karretjes. Toch besloot de liberaal zijn betoog met de opmerking dat de WD de ïi-container "niet dank zij maar zwakke rapport" van zuiver gevoelsmatig" rapport tonen ook handhaven, ondanks het B en W. "En In genoemd W zich de De conclusies die B en W trek ken, noemde Kuntze gisteravond "defensief', "niet relevant" en "slecht onderbouwd". Een voor beeld: "U schrijft dat het aantal dagdelen waarop vuil moet worden afgehaald niet is toegenomen, sinds de mc's. Ik zeg daarop: dat had er nog bij moeten komen! Ik wil nu eindelijk weten wat de ge volgen van de mc's voor de effi ciency zijn". Duidelijk werd dat Kuntze denkt dat de efficiency he lemaal niet is verbeterd Kuntze begon zijn tirade met de opmerking dat hij "een gedepri meerd gevoel aan het zwakke stuk heeft overgehouden". Volgens de liberaal ademt het evaluatierap port de sfeer uit "dat de burger er voor de overheid is in plaats van andersom". Zo hebben B en W wel negen medewerkers van de reini gingsdienst gevraagd naar hun er varingen met de mc's maar reppen ze in het rapport met geen woord over "de 18.000 gebruikers". "Stui tend" vindt Kuntze het dat B en W de burger voor dom houden en in het rapport de burger die de mc's niet goed gebruikt met een dief vergelijkt. Volgens Kuntze worden in het rapport de grote problemen die er nog altijd zouden zijn met de mc's versluierd. Uit de opmerking dat 70 procent van de gebruikers de kar retjes op de juiste wijze (op de col lectieve aanbiedplaatsen) aan de vuilophalers aanbiedt, leidt hij af dat dertig procent dat "dus niet" doet. En het ligt er maar net aan waar de accenten worden gelegd. Kuntze bracht ook in herinne ring dat destijds met de invoering van de mc's vooral een verbetering van de werkomstandigheden van de vuilophalers werd beoogd. Er moest een einde komen aan het ge sleep en getil met die onhandelbare zakken waar de vuilophalers hun handen aan openhaalden. Rug klachten dienden te worden weg genomen. Kuntze: "Eerder al heeft u gezegd dat het ziekteverzuim on der het personeel van de reini gingsdienst sinds de mc's juist is toegenomen. Dat wordt ook weer in het rapport vastgesteld. Maar ik wil de oorzaken weten". De milieuparagraaf vindt Kuntze "het dieptepunt van het stuk". Uit die paragraaf wordt duidelijk dat schone strevens zoals het geschei den inzamelen van huisvuil door de mc's juist worden gefrustreerd. Niet de mc's krijgen daarvan de schuld maar de burgers, aldus Kuntze. Vooral de zin: "Wel lijkt het erop dat ook in het geval van de wijze van inzameling de gelegen heid de dief maakt, dat wil zeg gen dat men gemakkelijker van al les in de container doet dan in een plastic zak", zet kwaad bloed bij Kuntze. Daarna volgt er wat rekenwerk dat Kuntze afdoet met "gegoochel met cijfers". B en W hebben laten uitrekenen dat sinds de mc's het aanbod van huis- en grof vuil met maar liefst 17,4 procent is toegeno men. Drie procent daarvan verkla ren ze uit de groei van de gemeente, nog eens twaalf procent van die groei zou het gevolg zijn van de "economische groei in het land". Bijna drie procent kan niet worden verklaard, wat B en W betreft. Kuntze meent echter te weten waar die drie procent moeten worden gezocht: "Er wordt gewoon glas ge gooid in de mini-container". Ook met papier gaat het niet zoals het moet. Ook dat verdwijnt in de groene karretjes Wethouder Kohlbeck heeft de oud-papierrege- ling verruimd maar de grote vraag blijft volgen Kohlbeck zelf welke club(s) er nu regelmatig papier in het hele dorp wil(len) ophalen". Diezelfde Kohlbeck had de grootst mogelijke moeite met Kuntze's betoog. De wethouder haalde uit: "Ik betreur het dat ik u als eerste het woord heb gegeven. Uw druiven zijn anderhalf jaar na de invoering nog steeds zuur. Ik kan niets opbouwends ontdekken in uw woorden". Volgens de milieuwethouder is om de mc's beter te laten functio neren "flankerend beleid nodig". De wethouder stelde "prikkels om het gescheiden aanbieden van huisvuil te bevorderen" in het vooruitzicht. Zo zal de composte- ringsactie worden herhaald en is er een voorstel in aantocht om klein chemisch afval met een "rijdende eco-mobiel of chemokar" te laten afhalen. Kohlbeck stelde voorts vast dat er alleen kort na de invoering erg rekenen. De laatste maanden heeft reisd" niets meer vernomen. "Maar veel reacties van de burgerij los- de ambtenaar van de klachtenlijn er zullen best mensen zijn die nu kwamen maar dat de mc's thans op "die menigmaal gedeprimeerd zeggen: van mij had het niet gehoe- een heel breed draagvlak kunnen naar de avondmaaltijd is afge- ven. Of: terug naar de vuilniszak". Milieu-activist slaat alarm: karpers weg VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense milieu-activist Edwin Brussee slaat alarm. In een soort van open brief meldt hij dat bij een gemeentelijke maaibeurt van overhangend groen aan de sloot kanten per ongeluk een van de spijlenroosters van de duiker is geraakt en vervolgens is verdwe nen. De graskarpers die zijn uit gezet om de sloot schoon te eten, kunnen nu "uitzwemmen naar andere wateren". Het project met deze Chinese gastarbeiders dreigt hopeloos de mist in te gaan. Het ongeluk is gebeurd ter hoogte van de duiker onder het kruispunt Elstlaan/Van Beetho- venlaan/Oude Adegeestlaan. Het spijlenrooster is destijds ge plaatst door de VVB, de Voor- schotense Visserij Belangenvere niging. Het ministerie van landbouw en visserij heeft volgens Edwin Brussee als voorwaarde gesteld dat het water met de graskarpers moet zijn afgesloten van ander water. Nu aan deze voorwaarde niet wordt voldaan dreigt het ge vaar, zo denkt Brussee. dat de VVB de verkeerde conclusies trekt uit het graskarperproject. De beesten worden beoordeeld op hun waarde als beheersinstru ment van waterplanten. Volgens Brussee voldoet de VBV ook niet aan nog twee ande re voorwaarden. Welke dat zijn, meldt hij niet. Die zijn voor dit ■verhaal niet belangrijk", oor deelt hij. Nieuwe plannen resultaat van veel water in de wijn OEGSTGEEST - "De Kempenaer straat heeft in elk geval een nieuw woord opgeleverd: herrenovatie". Aldus het cynische Oegstgeester D66-raadslid Poelmans gister avond in de raadscommissie open bare werken waar de laatste puntjes op de 'i' werden gezet voor de tweede herinrichting in een half jaar van de drukstbesproken straat Wethouder Kohlbeck (PvdA) gaf grif toe dat de nieuwe plannen voor onder meer het herinvoeren van het schuinparkeren 'het resultaat zijn van veel water in de wijn schenkende partijen. "Er is geen plan, van wie dan ook, dat voor honderd procent de goedkeuring kan wegdragen". En: "Het is buitengewoon kort dag geweest. We hebben bij een uitzendbureau een tekenaar inge huurd die vorige week maandag de eerste tekeningen voorlegde aan onze gesprekspartners: de winke liers van Oegstgeest Actief, Oegst geest zonder Obstakels, Veilig Ver keer Nederland en de Provinciale Revalidatiestichting". De winke liers zijn het trouwens nog niet met de wethouder eens wat er nu met diverse paaltjes moet gebeuren. Volgens de wethouder kan er door al die haast pas bij de uitvoe ring van het werk worden gekeken naar plekken waar de fiets kan worden achtergelaten en waar de zitbankjes het beste kunnen ko men. Het "kleine speelgoed" in de straat blijft gehandhaafd. Ook komt er een nieuwe gidslijn voor blinden en slechtzienden. De vorige, nog maar een halfjaar oud, voldoet niet aan de normen. De nieuwe gidslijn kost nog eens tien mille extra en zal over de volle lengte van het voorste deel van de straat zijn beslag krijgen. De gids lijn krijgt een "reflecterende kleur", aldus Kohlbeck en wordt uitgevoerd met ribbels die met een stok voelbaar zijn". Gevreesd wordt nu al dat straks een andere 'minderheid', bij voorbeeld de draagsters van naaldhakken, zich zullen verzetten tegen de "naaldon- vriendelijke" gidslijn. De gidslijn komt te lopen tussen het rij- en loopgedeelte. Dat bete kent dat de "obstakelstrook" die was bedoeld voor winkeluitstallin gen en borden, komt te vervallen. De nieuwe gidslijn heeft gevolgen voor de "maatvoeringen". Die ver anderen zo drastisch dat de straat weer open en herbestraat moet. De wethouder ontbeert bij de he le Kempenaerstraat-operatie de onvoorwaardelijke steun van nota bene zijn eigen partij. PvdA-raads- lid Haasnoot vond dat in het eerste plan, dat de huidige situatie in de straat tot gevolg heeft gehad, al on voldoende rekening is gehouden met fietsers en voetgangers. De PvdA'er is wat het tweede plan be treft gekant tegen de herinvoering van het schuinparkeren. De nieu we gidslijn ziet Haasnoot ook niet zo zitten, vooral niet nu de obsta kelstrook daardoor verdwijnt. Want: "Er is nu niets meer dat ver keer en voetgangers scheidt". Andere raadsleden willen het "treurspel" niet aan nóg een nieuw bedrijf helpen. Snel afhandelen, vinden ze. D66'er Poelmans ver tolkte dan ook de gevoelens van al le dorpspolitici toen hij zei: "De Kempenaerstraat. Laten we er niet meer over praten, laten we er gaan winkelen". 'Wat gaat Van Houdt verdienen?' LEIDERDORP Een toegangs kaartje voor het nieuwe zwembad in Leiderdorp gaat straks vier gul den kosten. Een tienbadenkaart voor het zwembad, dat eind dit jaar in gebruik kan worden genomen, komt op 35 gulden. Het seizoen abonnement komt, tot grote spijt van D66-raadslid Stam, te verval len. De nieuwe tarieven werden gis teravond vastgesteld in de raads commissie sport en welzijn. De le den van de commissie konden zich in grote lijnen vinden met de toe komstige prijzen. Alleen de verho ging van de prijs van het losse kaartje (van 3,50 naar 4 gulden) stuitte op bezwaren van de PSP/PPR-fractie, die niet verder wilde gaan dan 3,75 gulden. Zowel de raadsleden Holierhoek (PvdA) als Schellingerhout (CDA) drongen aan op uitbreiding van de mogelijkheden voor het jeugd- zwemmen. Het college zal dat punt nog verder bekijken. Wel staat al vast dat de jeugd op bepaalde tijd stippen voor een rijksdaalder per keer kan komen zwemmen. Het leszwemmen, twee maal per week, zal per twee maanden op 75 gulden komen. De exploitatie-overeenkomst die de gemeente Leiderdorp sluit met I de toekomstig beheerder van het nieuwe sportcomplex, Theo van j Houdt, bleek bij de commissie op weinig bezwaren te stuiten. Een aantal leden van de raadscommis sie sport en welzyn wilde gister avond alleen wat meer weten over het preciese inkomen dat de Lei- derdorpse sportschoolhouder uit j het nieuwe complex geniet. De commissieleden Van der Zande I (PPR/PSP) en Verhoog (PvdA) konden zich moeilijk voorstellen hoe de vergoeding voor dat mana gement van Van Houdt zich tot zijn inkomen verhoudt. Volgens wet houder Huigen wordt een en ander apart via de begroting geregeld. Tien uur management komt de ge- i meente op een bedrag van 20.000 i gulden te staan. Verder zal Van I Houdt allerlei vergoedingen ont vangen voor verschillende te ver richten diensten. Ook staat hem een 'financiële prikkel' te wachten als hij het te verwachten tekort van i vijf ton per jaar weet terug te drin- i gen. Momentopname tijdens de Zoeterwoudse braderie. Zal hamster Marco van Basten de juiste route kiezen? ZOETERWOUDE - 'Heel' Zoe- terwoude breekt dezer dagen zijn hoofd over het gewicht van de po ny Wilcio, de diameter van een metalen voorwerp en de geza menlijke leeftijd die de leden van de jeugdcomissie van voetbalver eniging SJZ hebben. Met deze en andere lokkertjes proberen plaatselijke midden stand en verenigingen op de bra derie aan het Watertje, bijna zes tig kramen groot, gisteren en vandaag mensen naar hun kraampje te trekken. Velen wa gen een poging, want degene met het juiste antwoord kan een taart tegemoet zien of iets anders uit de veelal rijk gevulde kramen. Hier en daar klinkt nog de echo na van de oranjemanie, die de afgelopen dagen in Nederland woedde en die ook Zoeterwoude niet onberoerd liet. Een enkeling kan nog geen afstand doen van zijn Gullitpetje en loopt met rastakapsel over de braderie. Bij de kraam van carnavalsvereni ging 'De Hangkonten' kan gewed worden door welk poortje top-ca- via's Frank Rijkaard en Marco van Basten hun renbaan zullen verlaten. "Aanvallen!" klinkt het lu idkeels, als de voetbalcoryfeeën losgelaten worden en twee men sen gelukkig maken met de keuze van hun traject. Dorpskerk Naast dit alles is er ook aan dacht voor ernstiger zaken. Zoals burgemeester Houdijk in zijn openingstoespraak zegt: de mo numentale Dorpskerk wordt ge plaagd door de knaagkever. Bok torren tasten het eikehouten dak aan en er is ongeveer 2,5 miljoen gulden nodig voor de restauratie. Het belang van de uit 1280 date rende kerk reikt gelukkig verder dan de gemeentegrenzen en het rijk zal dan ook zijn steentje bij dragen aan de financiering. Maar ook na aftrek van de rijkssubsidie zal er door de ge meente zelf nog altijd zo'n zeven ton opgebracht moeten worden. Een eerste begin is al gemaakt: de gisteren gestarte actie 'luidt de noodklok' moet wat meer geld in het laadje brengen. Door ei genhandig de klok van de Dorps kerk te luiden opende de eerste burger van Zoeterwoude gister avond de actie. In het begin was het even zwoe gen, maar toen het 900 kilo zware gevaarte boven in de toren een maal op gang was gekomen dreigde de burgemeester zelfs de hoogte in gesleurd te worden. Voor 7,50 mag iedereen zich in een monnikspij hijsen en de klok luiden. Een foto krijgt hij of zij dan later thuis gestuurd. De actie loopt tot het einde van de braderie, dat wil zeggen tot en met vanavond tien uur. Burgemeester Houdijk, passend gekleed als monnik, luidt de nood klok voor de Zoeterwoudse Dorpskerk. De kerk is hoognodig aan res tauratie toe. (foto Henk Bouwman)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14