TAD LEIDEN Experiment Zijloever niet ten koste bejaardenhuizen Een wasmachine die rookt en elektriciteit via de kraan LEIDSCH DAGBLAD Circa 1000 cd's gestolen Privé-les kroonprins Willem Alexander Ruzie tussen fietser en automobilist Bezwaar tegen bouw nieuw Flowereenter s WOENSDAG 29 JUNI 1988 Vijftig drie-kamerwoningen voor ouderen LEIDEN - De verwezenlijking van bejaardenvoorzieningen in Lei- den-Noord gaat niet ten koste van bedden in bestaande bejaarden huizen. Wethouder H. de la Mar verwacht dat de manier waarop in Noord straks gewerkt wordt goed koper is dan de huidige zorg in be jaardenhuizen. Bovendien kan een gedeeltelijke besparing tot stand komen indien in verzorgingstehui zen afdelingen komen voor demen te bejaarden (psychogeriatrie), bedden waaraan Leiden dringend behoefte heeft. De Leidse wethouder is het in middels eens geworden met pro vinciebestuurder Boone over de plannen voor experimentele be jaardenvoorzieningen in het noor delijk deel van de stad. Juist in die stadswijk is behoefte aan opvang voor bejaarden. Maar Leiden leek daarop weinig kans te maken om dat de stad als geheel, volgens de richtlijnen van de overheid, over voldoende verzorgingshuizen be schikt. Omdat het project in Lei- den-Noord doorgaat, moet Leiden Voor 50 mille aan steigers gestolen LEIDEN Van een bouwplaats aan de Kenauweg in de Stevenshof is maandagnacht voor ongeveer 50.000 gulden aan steigermateriaal ontvreemd. De aannemer heeft hiervan dinsdagochtend aangifte gedaan. De politie vermoedt dat, gezien de omvang van de buit, de dieven gebruik moeten hebben ge maakt van een flinke vrachtwagen. LEIDEN Bij een inbraak in het magazijn van een bedrijf aan de Rooseveltstraat zijn in de nacht van maandag op dinsdag ongeveer 1000 cd's gestolen. Bovendien werd een bedrag van 2300 gulden aan contant geld buitgemaakt. De inbrekers kwamen het pand bin nen met de sleutels die zij eerder hadden ontvreemd bij een inbraak in de auto van een van de medewer kers van het bedrijf. 'elders' in de bejaardenzorg geld vrijmaken om een en ander te kun nen betalen. De plannen voor Noord zijn ove rigens gewijzigd. Was er aanvanke lijk sprake van de bouw van kleine bejaardenwoningen, die in het ka der van de Wet op de bejaardenoor den zouden worden gefinancieerd, nu komen er in Noord twee projec ten met drie-kamerwoningen van de grond, die voor ouderen zijn be stemd: 15 aan de Bernhardkade en 35 op Zijoever. De woningen wor den gebouwd om een aantal voor zieningen (recreatiezaal e.d.) waar van de bewoners en ouderen uit de wijk gebruik kunnen maken. De huur van de woningen komt rond de 400 gulden te liggen. Probleem is dat Leiden van de overheid nu geld moet krijgen om deze sociale woningbouw voor ou deren van de grond te kunnen krij gen. Volgens De la Mar zal gedepu teerde Boone zich bij de provincie sterk maken dat dat geld voor de 50 bejaardenwoningen er op korte ter mijn komt. Nieuwe banen De investering in de huurhuizen wordt betaald uit de opbrengst van de huurpenningen. Voor de beide plannen in Leiden-Noord is glo baal een bedrag van 1,5 miljoen gulden beschikbaar. De la Mar schat d-at ongeveer 400.000 gulden nodig is voor het opzetten en de co ördinatie van wijkvoorzieningen. Van het resterende bedrag van ruim een miljoen gulden worden naar schatting 15 fulltime banen geschapen bij gezinsverzorging en kruisverenigingen. Centraal in het experimentele project staat dat ouderen zo lang mogelijk zelfstandig blijven wo nen. En dat kan alleen als de zorg in de wijk flink wordt uitgebreid en dat het automatisme dat mensen met gebreken naar een verzor gingshuis gaan wordt doorbroken. 'Het bejaardenhuis komt naar je toe', zegt De la Mar met een variant op de bekende Veronica-slogan. En de mensen krijgen dan 'zorg op maat'. Wie niet kan koken, krijgt op dat terrein assistentie. Wie een aantal maanden moeilijk ter been is, krijgt langdurig hulp. En dan niet iemand die twee keer per dag een paar minuten komt kijken hoe het gaat. Wie behoefte heeft aan tij delijk (nacht)opvang, kan even eens bij de nog te bouwen centra terecht. De la Mar kan nog niet schatten hoeveel ouderen hij op deze nieu we wijze kan bedienen. Het gaat per slot van rekening om een expe riment waarvan de reslutaten nog onbekend zijn. Maar hij sluit niet uit dat met minder geld veel meer ouderen zijn geholpen. Daarin kan dan een stukje bezuiniging worden gevonden. Bovendien zullen mensen bij een betere zorg thuis minder snel zijn aangewezen op verzorgingstehui zen of verpleeghuizen. Ook dat le vert per saldo een bezuiniging op. De wethouder wil met overheden en ziektekostenverzekeraars gaan praten omdat bij minder plaatsin gen in bejaardenhuizen en ver pleeghuizen zij minder geld hoe ven uit te geven. Afstemming Mevrouw Van Wijk en de heer Erades De la Mar zou graag zien dat in de toekomst in bestaande bejaarden huizen afdelingen komen voor psy chogeriatrische (demente) patiën ten. Het aantal bedden voor oude ren blijft dan gelijk, maar dat levert wel een bezuinging op omdat psy chogeriatrische bedden uit een an dere pot worden betaald. Op ter mijn moeten er in Leiden 180 bed den voor demente bejaarden bijko- Het experiment in Noord krijgt vijf jaar tijd om zich te bewijzen, om duidelijk te maken dat ouderen langer zelfstandig blijven wonen en dat tegen lagere kosten. De la Mar verwacht dat na een paar jaar al conclusies te trekken zijn. Hij is vol optimisme, alhoewel organisa- torsich nog veel zaken op elkaar moeten worden afgestemd. Er moeten nog wat paden worden ge plaveid en dan heeft de wethouder het over het afstemmen van de ver schillende werkzaamheden van or ganisaties die zich met bejaarden zorg bezighouden. "Een aantal instellingen zal een stukje van hun autonomie moeten prijsgeven. In Noord draait het wijkoverleg wat dat betreft goed", aldus De la Mar. Wat hem betreft komen er op termijn ook elders in de stad projecten van de grond als in Leiden-Noord. En dan is samen werking met bestaande verzor gingstehuizen volgens hem onont beerlijk. Het eerste RIW-rapport, het in stituut van de Technische Univer siteit Delft dat concludeerde dat er op termijn 200 bedden in bejaarden moeten verdwijnen, is wat de wet houder betreft van tafel. Dat was naar inzicht van De La Mar wat nat- te-vingerwerk waarin met aanna mes werd gewerkt, die voor Leiden niet reeël zijn. Het eindrapport, dat vanavond wordt gepresenteerd, is drastisch gewijzigd. Problemen na renovatie in Irenestraat LEIDEN - Je handen dan via het water een stroomstoot krijgen. Dat overkwam gistermid dag J. Erades uit de Irenestraat in Leiden. Hij heeft er zelf geen scha delijke gevolgen aan overgehou den, maar is fink geschrokken. Het was het tragische hoogtepunt in een al weken slepende strijd tussen een paar bewoners en de woning bouwvereniging De Eendracht, die het volgens Erades en buurvrouw W. van Wijk al die tijd niets heeft gedaan om de problemen in de hui zen te verhelpen. Geen goed woord hebben de bei de Irenestraatbewoners over voor de renovatie zoals die in hun hui zen enkele maanden geleden door het bedrijf Arbouw, in opdracht van de woningbouwverening, is uitgevoerd. Het douchewater van buurvrouw Van Wijk sijpelt ge deeltelijk weg via de elektrische leidingen van het huis van Erades, die daardoor water heeft staan in zijn lampen en kringen heeft in het plafond. Nadat de stoppen door de brand weer uit de meterkast zijn ge draaid, demonstreert Erades zijn geiser. Met een flinke plof ont brandt een te grote hoeveelheid gas die zorgt voor een kleine steek vlam boven uit de geiser. "Al we ken geleden heb ik de woning bouwvereniging gebeld over deze problemen, maar ze hebben er geen donder aan gedaan", zegt Era des, die zijn emoties maar nauwe lijks de baas kan. Uit opgekropte woede trekt hij de meterkast open en doorklieft de meter met een zwaard. Bij buurvrouw Van Wijk stond gisteren de wasmachine te roken. "Ik heb onmiddellijk met het ener giebedrijf gebeld. Daar zeiden ze dat ik maar een nieuwe wasmachi ne moest kopen en als die dan ook zou roken, dan zouden ze wel langskomen. Even een nieuwe wasmachine kopen... 't Is nogal niks. Mijnheer, ik heb een uitke ring van 1200 gulden. Waar moet ik dat van betalen?" Naar de bovenste verdieping van haar huis loopt een nauwe wentel trap. Zij durft haar kinderen niet meer op die bovenste etage te laten slapen uit angst dat ze in geval van brand of andere problemen niet snel genoeg kunnen wegkomen. "De stoppen zijn er al een keer compleet uitgeknald. Ze hebben tegen mij gezegd dat ik op een tijd bom woon". Buren vallen haar bij. De r tie is weliswaar achter de rug, r het blijven huizen vol gen. Omstanders plaatsen vraagte kens bij de gasmeters die niet zijn vervangen. De buizen zijn aan zwa re roestvroming onderhevig. Ande re klachten betreffen de gebrekki ge afwerking en het feit dat straten, stoepen en tuinen ongelijk zijn. Hier en daar is wat verhoogd, maar Serieus Een paar weken geleden stond in deze krant een stukje over de Leidse schilder Jacob Kanbier, die uit eigen beweging een schil derij aan de kroonprins Willem Alexander aanbood met de titel De Grap. Het stuk moderne kunst ging wel naar binnen bij het pand aan het Rapenburg, maar Kanbier heeft er verder niets meer van gehoord. Dan kan Leidenaar Piet C. de Boer (56) bogen op veel meer succes bij onze kroonprins. En kele weken voor de verjaardag van Willem Alexander op 27 april, belde een studiegenote van hem De Boer op. Zij vroeg hem of hij soms een ets had gemaakt van het pand 116 en zo niet, of hij die dan alsnog wilde maken. "Het bleek om een cadeau te gaan voor de prins. Ik ben al ja ren bezig met het maken van kunstwerken van dergelijke din gen. Daar was dat meisje ver moedelijk via-via achter geko men en zo kwam zij bij mij te recht", zo zegt De Boer die al van jongs af aan kunstwerken maakt. De Leidenaar aanvaardde de opdracht met graagte en toog aan het werk. Bij aflevering van de ets waren de studiegenoten al vol lof over de verrichtingen van De Boer. "Ze waren verrukt. La ter bleek dat ook Zijne Konink lijke Hoogheid zeer met het kunstwerk ingenomen was. Een betere reactie is niet denkbaar. Het was tenslotte serieus be doeld. Ja, je kan wel zeggen dat ik het een eer vond om vo'or de prins een ets te maken", aldus De Boer. Nu is De Boer toch heus wel wat gewend. Zo hebben er reeds vele Leidenaars aquarellen, schilderijen, tekeningen en etsen van zijn hand in de huiskamer hangen. "Daarbij hoort ook onze burgemeester Goekoop die naar ik meen zelfs twee werken van mij heeft. Ook heb ik al verschil lende tentoonstellingen in bin nen- en buitenland achter de rug", aldus De Boer. Het huis van hem is bedolven onder de tekeningen. "Ik ben er altijd mee bezig. Altijd heb ik het maken van werken een natuurlij ke zaak gevonden. Vanaf de wieg zeg maar. Ik heb meestal wat bij me waarmee ik datgene wat ik zie kan optekenen. Registreren hè. Het geeft wel veel materiaal bij mij thuis, maar daar maal ik niet om. Ze eten tenslotte geen brood", zo zegt de rasechte Lei denaar. De ets van het huis aan het Ra penburg meet 15 bij 20 centime ter en is gevat in een licht passe partout. Daaromheen zit een donkere mahoniehouten lijst. Op de ets is nog wel te zien dat het huis van Willem Alexander is in geklemd tussen andere huizen. "Primair is echter Rapenburg 116. Dat valt meteen in het oog". Leidenaar Piet C. de Boer misch Ziekenhuis. De 2200 muntjes die de directie van het AZL heeft laten maken verdwij- Oppotten Het lijkt wel of er een meiwoede is ontstaan bij r die regelmatig gebruik maken van het parkeergebied op het binnenterrein van het Acade- af. De slagbomen die t ven tot het parkeerterrein "wer ken op muntjes. Bezoekers en andere kortparkeerders zoals le veranciers die hun auto kwijt willen, moeten sinds een half jaar bij de portiers aan de Wasse- naarseweg een muntje ophalen -waarmee de poorten geopend kunnen worden. Aanvankelijk zorgde het nieu we systeem voor wat oponthoud omdat er sprake was van wat on wennigheid. Nu lijkt het erop alsof de gebruikers er teveel han digheid in krijgen. In ieder geval scheppen bezoekers er veel lol in om de muntjes achterover te drukken. Bij een inventarisatie bleek kort geleden dat van de 2200 muntjes er nog maar 200 over zijn. Het kleinnood blijkt een zeldzaamheid te gaan wor den en niet uitgesloten moet worden dat straks zelfs grote sommen gelds moet worden neergelegd voor een parkeer- munt. Waar de overige 2000 muntjes zijn gebleven is een raadsel. Por tiers van het AZL vermoeden dat de gebruikers ze opsparen van de keren dat ze de slagbomen open aantreffen en ze dus stie kem met hun auto het parkeer terrein opscheuren. Dat scheelt immers weer een munt. Een ander verschijnsel dat bij draagt tot de verduistering van munten is dat soms wel drie au tomobilisten onder de slagboom doorrijden, terwijl er maar één munt is ingeworpen. Dat is ver gelijkbaar met de gewoonte in de metro waarbij twee of drie men sen tegelijkertijd door het poortje stiefelen. Dat laatste is nog enigszins te begrijpen want een metrokaartje kost geld. Maar een muntje krijg je gratis. Waar om zou je die gaan oppotten? De directie heeft in elk geval duidelijk gemaakt dat er voorals nog geen nieuwe munten gesla gen zullen worden. Wel zal er 'se lectiever' worden uitgedeeld door de heren portiers. Tevens zullen de portiers vaker naar de automaten moet om ze te legen. LEIDEN Kroonprins Willem Alexander krijgt privé-lessen van geschiedenis-hoogleraren om gemiste colleges in te halen. De prins heeft geregeld verstek moeten laten gaan wegens re presentatieve verplichtingen. Hij heeft zijn propedeuse-exa men dan ook nog niet gehaald. "Dat geldt voor tweederde van alle studenten", aldus een woordvoerder van de Rijks voorlichtingsdienst (RVD). De prins moet overigens wel aan alle eisen voor de geschie denisstudie voldoen. De woordvoerder van de RVD kon nog niet zeggen of dat ook voor de maximum-studieduur (die zes jaar bedraagt) geldt. "Er zijn wat dat betreft ontheffingsre gelingen. Maar voorlopig is dat nog helemaal niet aan de orde". Willem Alexander gaat zich binnen de studie in bepaalde onderdelen verder verdiepen. Dat zijn voor de sociale geschie denis: de arbeidsverhoudingen na de Tweede Wereldoorlog; voor de vaderlandse geschiede nis: de naoorlogse parlementai re verhoudingen; wat betreft de middeleeuwen: de opstand en de aanloop daartoe en wat be treft de oudheid: het ontstaan van de democratie. het geheel maakt een rommelige indruk. Hekjes sluiten niet meer, tuinen liggen aan de ene kant een halve meter lager dan aan de ande re kant. Nadat Erades via het water een stroomstoot kreeg, is de brandweer gebeld. Volgens Erades dreigt die de hele elektrische installatie van zijn huis en dat van zijn buurvrouw af te keuren als geen maatregelen worden genomen. Vanmorgen is Arbouw aan het slopen gegaan in de pas gerenoveerde woning van mevrouw Van Wijk. Haar douche wordt vervangen. Bij Erades kon het bedrijf nog niks uitrichten. De elektrische ledingen zijn nat. Die moeten eerst opdrogen wil er actie kunnen worden ondernomen. Era des betrekt nu stroom van zijn buurvrouw. Een woordvoerder van de wo ningbouwvereniging zegt van "geen problemen te weten" in de Irenestraat: "Ik zou niet weten wat daar aan de hand is", aldus zegs man Hogenboom, die overigens wel op de hoogte is van het feit dat Erades met een zwaard de meter kast heeft doorkliefd. Projectleidi- er Rombouts van Arbouw was niet bereikbaar voor commentaar. Het EBR heeft vastgesteld dat de problemen in de woning van Era des door lekkage in de douche van de buurvrouw wordt veroorzaakt. Een installateur moet een en ander op orde brengen. Dat gebeurt voor rekening van Erades, die op zijn buurt de schade mag verhalen op zijn buurvrouw, aldus een woord voerder van het energiebedrijf. LEIDEN Een 35-jarige Leide naar heeft gisteren enkele harde klappen gekregen van een automo bilist, nadat de twee een kleine 'aanvaring' hadden op kruispunt Lammermarkt/Molen werf. De au tomobilist reed zijn auto iets te ver door op het kruispunt, waardoor de fietser scherp moest uitwijken. Terwijl de fietser dat deed, gaf hij een klap op de motorkap van de au to. De automobilist werd hierom zo kwaad, dat hij snel achter de fietser aanging en deze op het fietstpad langs de Langegracht klemreed. Daar wachtte hij de Leidenaar op en gaf hem enkele stompen op zijn kaak. De fietser slaagde erin de au tomobilist nog een knal terug te verkopen, waarna de bestuurder hem een stomp midden in het ge zicht gaf en hem de neus brak. De fietser, die aangifte heeft ge daan van zware mishandeling, is behandeld in het Diaconessenhuis. De politie heeft het signalement en het kentekennummer van de auto mobilist. Hij was vanmorgen nog niet aangehouden. LEIDEN De groep beleggers die de kantoren aan het Schuttersveld ontwikkelen, maken bezwaar te gen de vestiging van het Flower- center in Rijnsburg. Volgens de fi nanciers, verenigd in kantoren complex Schuttersveld cv, is de oprichting van een kantoor voor het bloemencentrum in Rijnsburg in strijd met het streekplan Zuid- Holland-west. Daarin staat dat grotere kantoor ruimten in Leiden tot stand moe ten komen en in de regiogemeen ten slechts plaats is voor kleine kantoren. Voor de nieuwe behui zing van het Flowereenter dat het pand aan de Plesmanlaan moet verlaten was ook het nog te bou wen kantoor op de hoek Schutters- veld/Schipholweg een kandidaat vestigingsplaats. De Leidse projectontwikkelaar Swaak doet ook een beroep op het gemeentebestuur van Leiden om bezwaar te maken tegen de be stemmingsplanwijziging die nood zakelijk is om het nieuwe kantoor voor het Flowereenter in Rijnsburg op te richten. De grond in Rijns burg voor het nieuwe kantoor heeft een agrarische bestemming. "Het wordt voor ons wel heel moeilijk als we moeten concurreren met de regiogemeenten, waar de grond prijzen veel lager liggen. Wij heb ben nu dertig miljoen geïnvesteerd in het Schuttersveld, mede op grond van het strpekplan. Wij kun nen dan ook niet toestaan dat de bepalingen in het streekplan wor den overtreden", aldus Swaak. Wethouder Fase (economische zaken) kon gistermidag nog niet zeggen of de gemeente aan de op roep van Swaak gehoor zou geven. Het college van B en W moet nog beslissen of er bezwaar wordt ge maakt tegen de plannen in Rijns burg. Bezwaren tegen de vestiging van het kantoor in Rijnsburg zou tot ge volg kunnen hebben dat het pro ject niet doorgaat. Het Flowereen ter heeft tot 1 september 1989 de tijd om naar een andere behuizing om te zien. "Ik sluit daarom nog al tijd niet uit dat het Flowereenter toch voor het Schuttersveld kiest. Wij kunnen het kantoor wel voor 1 september klaar hebben", stelt Swaak. De projectontwikkelaar uitte gis teren bij het slaan van de eerste paal voor het kantoor voor de stich ting Research en Beleid, ook nog kritiek op de gemeente. Hij betichtte het gemeentebestuur van een verdeel-en-heers-politiek. Hij noemde de gelijktijdige ontwikke ling van kantoren aan het Schut tersveld, Kanaalweg en bij Holi- day-Inn een ongelukkige zaak. Hij pleitte er voor om eerst een locatie vol te bouwen. Swaak zei verder dat de project ontwikkelaars in de stad tegen el kaar worden uitgespeeld. Hij noemde de kantoren aan het Schuttersveld die niet door zijn be drijf zijn gebouwd "produkten van de concurrentie". Hij verwachtte dat die kantoren (onder meer dat van de NBBS) over tien jaar weinig fraai meer ogen. "Bouw toch iets dat langer mooi is, er worden al zo veel lelijke woningwetwoningen in de stad gebouwd". STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13