'•sAxenoi Serre hele jaar bewoonbaar door nieuwe technieken Op een frisse avond buiten rond de haard zitten WONEN- Veilig sleutelen aan elektriciteit komen weer van Xenos. Typisch, de leuke voordeeltjes leraren v/m WOENSDAG 29 JUNI 1988 PAGINA 11 Een ingebouwde groothoekspion Een het hele jaar door bewoonbare serre verhoogt de waarde van het huis. Optisch buiten wonen met al het comfort van binnenhuis leven, dat wordt de nieuwe trend. Door nieuw ontwikkelde technieken is de oude vertrouwde serre, gestoken in een nieuw jasje, reeds nu het hele jaar door bewoonbaar. door Desiree van Ooyik Langzaam maar zeker ontdekt Ne derland het glasrijk wonen in het groen. "Ons land is eraan toe", zegt Arnhemmer Ton Kuijpers, impor teur van Atrium Serretechniek bv. Vanuit Duitsland importeert hij een nieuwe techniek, waarbij dub belwandig glas gevat in een spe ciaal aluminium profiel een vol gens hem absolute koude-isolatie garandeert. De serre van de toe komst komt er aan, in de beginja- Voor het vervangen van een stek ker bel je liever niet de installateur. Zo'n klusje doet bijna iedereen zelf wel even. Ook andere elektrische dingen worden vaak zelf gerepa reerd. Daar zijn overigens wel ge varen aan verbonden. Je moet wel precies weten hoe bijvoorbeeld een nieuw stopcontact of een schake laar gemonteerd moet worden. Een beknopte, maar vrijwel vol ledige handleiding over het zelf werken met elektriciteit is de jong ste uitgave van het boekje 'Easy Electric', voor 4,50 o.a. in verlich tingszaken te koop. Daarin worden de meest voorkomende dingen op huishoudelijk elektrotechnisch ge bied uitgelegd en in beeld ge bracht. In kort bestek komen tien tallen dingen aan bod: ook tv- en te lefoonaansluitingen. elektrische voorzieningen in natte ruimten, waterdichte schakelmaterialen voor buiten, snoeren, kabels, stop pen, tips voor verlichting enz. Aan de veiligheid bij het zelf 'sleutelen' aan elektriciteit is overal waar nodig is, ruime aandacht be steed. Een praktische gids die veel wetenswaardigs over dit on derwerp bevat. Mocht u het boekje niet aantreffen in uw buurt, bel dan voor een adres het nummer 02503- 33424. ren negentig moet het een vanzelf sprekendheid zijn. Onder invloed van tendensen als zonne-architectuur en de heront dekking van de wintertuin stijgt reeds nu de vraag naar dit moderne wonen achter glas. "Niet zozeer de glazen uitbouw alswel de mogelijk heid tot permanent gebruik ervan is nieuw", aldus Kuijpers. Hij legt de nadruk de degelijkheid van het fundament van zijn serre. "Het staat zo vast als een huis en kan dus worden gezien als een waardever meerdering van het pand". Hele jaar De jongste serre, modern en ef fectief moet, in tegenstelling tot de thans bestaande, het hele jaar door kunnen worden gebruikt. Door dachte materiaalkeuze dient een vergroot woonoppervlak te schep pen waar het onafhankelijk van sneeuw, wind en buitentempera tuur goed toeven is. Via de reeds in de VS en Westduitsland beproefde technieken denkt Kuijpers thans goed te zitten. De opgave was een ijle, goed geï soleerde constructie op de markt te brengen, in gebruikt roestvrij en wars van condensvorming. Dat (b)lijkt gelukt, zij het dat de prijs die ervoor betaald moet worden re delijk hoog is. Volgens Kuijpers zijn aannemer Voorbeeld van een tuinhaard. en architect onontbeerlijke scha kels bij de opzet. Enerzijds omdat er, bouwkundig gezien, vele moge lijkheden zijn. anderszijds omdat het een degelijke uitbouw betreft die bestand moet zijn tegen de sterkste storm. Een eenvoudige serre-uitbouw kost al gauw enkele tienduizenden guldens. Grote gedrijven vervullen voor alsnog een voortrekkersrol in het proces en laten zich geheel of ge deeltelijk overkoepelen met dub bel glas. Aan de binnenzijde wordt onveranderlijk gekozen voor vei ligheidsglas, een vrij kostbaar ma teriaal dat desondanks toch ook voor particulier gebruik wordt aan geraden. "Je moet er niet aan den ken wat er gebeurt als iemand per ongeluk door een onbeveiligde gla zen wand heenloopt", meent Kuij pers. Echter ook particulieren vinden intussen de weg en lopen warm. Gedeeltelijke overkapping van tuin of balkon, een glazen doorloop van huis naar schuur en/of garage, langzaam wordt een markt actief die, nu nog staand in de kinder schoenen, binnen enkele jaren vol wassen wil zijn. Restaurant Een prachtig voorbeeld van glas- bouw, neergezet via Kuijpers, is te vinden in de Rijnpoort, de kanto- De tuin wordt steeds meer een ver lengstuk van het woongebeuren. We kiezen voor fraaie tuinstoelen - en betitelen ze als terrasmeubilair - bouwen serres tegen de achterge vel of een afdakje boven het terras om het buitenzitten te bevorderen. Een buitenopenhaard is een an dere mogelijkheid om langer aan genaam buiten te kunnen zitten. Bovendien kunnen we zo'n stook plaats prima gebruiken voor een barbecue. Als we binnen toch een open haard laten bouwen, kunnen we - rug aan rug daarmee - buiten in de gevel een inbouwhaard kie zen. De kanalen voor de stook plaats binnen en buiten kunnen dan in één schoorsteen worden op genomen. Geschikt voor dit doel is een frontmodel van zo'n 60 cm breed of een hoekhaard van onge veer 70 cm breed. U kunt ook kiezen voor een in bouwhaard onder een overdekt ter- renflat in Arnhem Zuid. Tot groot genoegen van restaurantbeheerder Jos Baak is "zijn" eetgelegenheid geheel beglaasd. Zonwerend glas aan de buitenzijde en een uitge kiend systeem van ventilatieklep- pen houden het teveel aan zonne warmte buiten. Een uitbouw van glas hoeft hier niet onder te doen ras, maar dan moet u wel met een aantal voorwaarden rekening hou den om van een goede trek verze kerd te zijn. De windbewegingen rond het huis en de stand van het huis ten opzichte van de windrich ting spelen voor een goede trek van uw buitenhaard een grote rol. Om een lang verhaal kort te maken: heeft uw huis een plat dak, dan moet het schoorsteenkanaal zover daarboven uitsteken dat in een straal van ca 5 m om het uiteinde de wind vrij spel heeft. Anders krijg je last van een hinderlijke windvang in het kanaal. Bij een huis met een schuin dak wordt de zaak moeilij ker. Het kanaal moet zo lang wor den opgetrokken (uit dubbelwan dig metalen elementen bijvoor beeld) dat het boven het laagste punt van de nok uitmondt. Tuinhaard Een goede trek is meestal verze kerd als de daknok van zuidwest naar noordoost loopt. Wijkt de nok voor steen. "In gebruik is het zelfs interes santer. Glas heeft een ruimtelijke werking, het leent zich voor ver werking met zonnecollectoren en het is door de opslagmogelijkheid ook zonder toevoeging een passie ve warmtebron bij zonneschijn", oordeelt Baak. hiervan veel af, begin dan liever niet aan een terrashaard. U krijgt alleen maar problemen. Het is be ter om dan van het huis af een ter ras aan te leggen waar u een (ver plaatsbare) tuinhaard als sfeervol middelpunt kiest. Uitgesproken tuinhaarden (vaak van losse ele menten zelf op te bouwen) moeten altijd vrijstaand worden geplaatst en mogen nooit onder een afdak. Hoewel je zelf buiten meestal graag met de rug naar de wind gaat zitten, wil een tuinhaard liever de wind van voren, dus met de ope ning op het zuidwesten, de meest voorkomende windrichting bij ons. Tenminste als je een plekje kiest waar de wind vrij spel heeft Zet je hem op het (onoverdekte) terras direct achter het huis, dan kun je last krijgen van valse wind. Door de invloed van de gevel krijg je vreemde draaiingen en kan de Nederland, in zoveel andere za ken haantje de voorste, houdt, waar het de jongste serrebouw be treft, nog even de hand op de porte monnee. Met hoge energieprijzen in het achterhoofd willen de bewo ners van ons door kasbouw rede lijk overdekte landje eerst resulta ten zien. wind opeens uit een andere hoek gaan waaien. Niet alleen de gevel, ook hoge bomen kunnen hinderlij ke luchtwervelingen en richting- veranderingen veroorzaken. Vrijstaande haarden zijn er van staal (soms met wielen om ze ge makkelijk te kunnen verplaatsen), van beton of keramisch materiaal. En met behulp van een speciaal rooster kun je er meestal in barbe cuen. De steenachtige bouwsels bestaan vaak uit losse elementen die je gemakkelijk op elkaar kunt stapelen. Het geheel is vrij gewich tig, maar de losse onderdelen ma ken verplaatsing toch wel moge lijk. Omdat vrijstaande haarden vrij snel geïnstalleerd kunnen worden, kunt u nog even afwachten of de zomer de moeite waard wordt er een aan te schaffen. Je kunt je met een vuurtje tegen een frisse avond beschermen maar tegen een plens bui begin je niets. Een nieuwe vinding op het gebied van inbraakpreventie is de Securi ty Vision', een deurspion die van buitenaf niet als zodanig herken baar is. Het is een huisnummer plaatje. of (in een wat grotere afme ting) een naamplaatje. Ze zijn voorzien van tweezijdig spiegelend veiligheidskunststof- glas (Lexan). Aan de binnenkant van de deur wordt het kleine, ron de spionnetje aangebracht. Aan de buitenkant zit het nummer- of naamplaatje. Wordt er aangebeld, dan kun je via dat kleine 'oogje' zien wie er voor de deur staat. De aanbeller merkt er niets van dat hij/zij geobserveerd wordt, en is zich er ook helemaal niet van be wust in 'grootbeeld' zichtbaar te zijn. Dat is te danken aan het groot hoek-effect van de spiegelende Lexan-plaatjes. Je ziet degene die voor de deur staat vrijwel ten voe ten uit. Die zichthoek is zelfs zo groot dat in sommige gevallen de omgeving in de gaten gehouden kan worden. Als er bijvoorbeeld onraad is bij de buren, kun je dat zien en de politie bellen. De groothoek-deurspion. door Scotland Yard in Engeland aange prezen als 'het meest effectieve en goedkope middel voor misdaad preventie', kan veel angst wegne men. Hij wordt blanco geleverd; huisnummer of naam moeten er dus ingegraveerd worden. Op de blisterverpakking van de Security Vison is aangegeven hoe je die monteert. Dat is heel eenvoudig, een gaatje in de deur boren voor het ronde spionnetje aan de bin nenzijde en het plaatje aan de bui tenkant met bijgeleverde inbraak- vrije lenskopschroeven monteren. Het spionnetje aan de binnenkant wordt afgedekt met een 'valluikje' dat ook tot het leveringspakket be hoort. Het nummerplaatje kost 31,75, het naamplaatje 35,50. In formatie: Hirondel, Nuenen, tel 040-835050. Van buitenaf zie je niet dat je wordt bekeken. (foto gpu> Witte horizontale Xenoflex jalouzieën.Lengte altijd 180 cm. Breedte: 180cm van95 -voor80- 110 cm van 60 -voor 45 - 160cm van 85 - voor7Q- 100 cm van 55 - voor 40 - 150 cm van 80 - voor 65- 90 cm van 50 - voor 35- 140 cm van 75 - voor 60- 80 cm van 45 - voor 30- 120 cm van 65 - voor 50 - 70 cm van 40 - voor 25 - 60 cm van 35.- voor 1 Bont- gekleurde f\ papegaai. Om kado te doen of zelf te houden. Twee maten 75 cm 12 95 28 cm ■fQC Kunststof stroken deur gordijn, 90x200 cm.^ In wit en t zwart-wit Komfortabel rotan armstoeltje Geef acht. Met dit 8-delig zandsoldaatje kan dat. Leuk voor aan zee of in de zandbak Toch maar Als je voortaan je brood lekker vers wilt houden, ga je nu naar Xenos voor 'n broodtrommel. Verkrijg baar in wit, grijs of zwart Je drinkt lekker lang uit deze slanke mokken. Verkrijgbaar in diverse modieuze kleuren. De prijs houden we klein Aangeb. heel huis met tuin, Uiterstegracht. Ge- vr. grote flat 1 e of 2e woonlaag 4 kam. omg. Meerburg of Lammen schans. Br.o.nr. 09875 bur. v.d. blad. MEUBILAIR CARAVANS W0NINGRUH. T.k. Scout vouwwagen met voortent en luifel bermkeuken prijs ƒ2500,-. Tel. 01718- 22282. VAKANTIE CAMPING PROTHESES DIVERSEN GEVRAAGD T.k. gevr. campingkoel kastje op butaangas portable t.v. op 12 volt tel. 071-414029. DIVERSEN LEVENS MIDDELEN Leiden, Haarlemmerstraat 170a, tel. 071-133511. Komfortabele armstoel van gevlochten pitriet. In modern wit van 198 - voor 159.- In stijlvol Java-bruin van 169 - voor WOONRUIMTE AANGEBODEN T.k.a. z.g.a.n. meubelen o.a. bankstel 3 2 zits Chesterfield leer, 3 2 fauteuils leer en stof, vi trine kast, bloemmaho- nie, salontafels modern, noten en eiken, eetta fels, eiken en noten, div. modellen en afm., salon- kast eiken, lampen, per- zische tapijtjes, secretai res noten en eiken, v. Gogh rankenkast, hoek kasten eiken enz. V.a. woensd. t/m zat. v. 13- 17u. Hoge Rijndijk 163a, Leiden (achterom lo pen). 071-414029. P. BROUWER gedipt, tandprotheticus voor uw kunstgebitten en reparaties, klaar ter wijl u wacht. V.d. Waals straat 44, Leiden TEL. 125566 HUISDIEREN 2 katertjes en een poesje (8 wkn oud) zoeken ge zellig thuis. Bellen na 18.00 uur 071-894406. OPLEIDINGEN EN CURSUSSEN Verkeersschool "TEMPO" ƒ31,90 per les, div au to's, tel. 01717-4823 1e LES ƒ3,95 Ook vrachtwagen en autobus. Nu ook in Alp hen e.o. Gevraagd schoolboeken en eventueel kostuum maat 40 voor: 1EJAARS HOTELSCHOOL Haagland, aanbiedingen tel 071-223921 Kung Fu schoentjes zijn er bij Xenos in wit, zwart en heel veel andere leuke kleuren. ZonprijsjeP" Boxers, 8 wk stamboom ingeënt, goed verzorgd. 03405-63038. Snel geld nodig? Wij hel pen u gemakkelijk per te lefoon! NKB: 02265- 3344 aan de basisschool De Meerpaal, Broekplein 5 (dir. mevr. A.G. Volmer, tel. 071-220243) voor 36 uur p/w in de bovenbouw (combinatie groe pen 6/7); aan de basisschool De Dukdalf (Jenaplan), Regenboogpad 3 (dir. mevr. W.C.J. Franken, tel. 071-215507) voor 291/2 uur in de onderbouw (kleutergroep). Urenaantal nog definitief te bepa len. Van de sollicitanten wordt verwacht dat zij zich zul len inzetten overeenkomstig de beginselen van het openbaar onderwijs. Voor inlichtingen kunt u bovengenoemde telefoon nummers bellen. In het kader van een eerlijke verdeling van werkge legenheid en onderwijskundig gezien is het belang rijk dat meer leden van ethnische minderheidsgroe pen werkzaam zijn in het onderwijs. Geschikte kandidaten vanuit deze groepen wordt derhalve verzocht te solliciteren. Voorts is het gemeentelijk beleid gericht op gelijke kansen voor mannen en vrouwen. Gelet op de per sonele bezetting van de school De Meerpaal wordt voor de functie aan die school vrouwen uitdrukke lijk verzocht te solliciteren. ,;F. Sollicitaties onder vermelding van vacaturenummer OND 974 worden uiterlijk maandag 4 juli ingewacht bij de Directie Onder wijs, postbus 9100, 2300 PC LEIDEN.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11