LEIDSCH DAGBLAD V&D krimpt warenhuizen in unvmoop Veertig doden bij treinramp Parijs Proxtesfó Gorbatsjov hekelt conservatieven NIEUWGIERIGE MENSEN LATEN HUN KANS NIET VOORBIJ GAAN: ZE NEMEN EEN PROEFABONNEMENT. 7 WEKEN VOOR 26,-! Ontslag voor 1400 full- en part-timers in komende jaren Jongen steekt moeder met mes in buik Genie weg uit Alphen begin 1991 Oranje algen voor kust onderzocht DINSDAG 28 JUNI 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38661 Deetman: beurs tot 27ste jaar DEN HAAG (GPD) Minister Deetman (onderwijs) wil de leef tijd waarop studerenden een beurs kunnen krijgen terugbren gen van 30 naar 27 jaar. Alleen op die manier kan de aanvullende beurs voor kinderen van ouders met lage inkomens behouden blijven, zoals de meerderheid van de Tweede Kamer wil. Deetman schrijft dat na rugge spraak in het kabinet in een brief aan de Tweede Kamer. Hij wijst er in zijn brief op dat deze bezui niging veel minder oplevert dan afschaffing van de aanvullende beurs. (zie ook pagina 3) Vogelkolonie uitgeroeid met maaimachines .AMSTERDAM (ANP) - Een hele kolonie kokmeeuwen en visdie- ven is gedood door maaimachi nes op het verkeersknooppunt Holendrecht (omsloten door de rijksweg Utrecht-Amsterdam en de Gaasperdammerweg). De Ne derlandse Vereniging tot Be scherming van Vogels heeft van ochtend onthutst gereageerd op dit .bruut weg- en doodmaaien' van de vogels. Volgens de vogelbescherming was met Rijkswaterstaat afge sproken dat op het knooppunt niet zou worden gemaaid totdat de jonge vogels van de kolonie vliegvlug waren. Rijkswaterstaat hield zich niet aan deze afspra ken waardoor 240 paar kokmeeu wen, 15 visdieven en enkele stormmeeuwen omkwamen. Verbijsterde vogelbescher mers troffen op het hele terrein afgemaaide poten, koppen, vleu gels, platgereden zwaarbebroede eieren en doodgemaaide jonge ren aan. Zij hebben inmiddels aangifte gedaan van overtreding van de Vogelwet en dierenmis handeling. Rijkswaterstaat had vanoch tend nog niet gereageerd op de beschuldigingen. Gebreken aan Leidse kazerne LEIDEN De Leidse brandweer kazerne aan de Gooimeerlaan ver keert in slechte staat. De brand weer heeft al een aantal ingrijpen de onderhoudsmaatregelen moe-, ten nemen aan het vrij nieuwe ge bouw. "Dat we zo snel al bepaald onderhoud hebben moeten plegen, heeft ons verbaasd", aldus plaats vervangend commandant F. van Oosten. De kazerne werd ruim 5 jaar gele den voor een bedrag van circa 8 miljoen gulden door Noorlander gebouwd. Volgens brandweercom mandant B. Mark is er wel op het bedrag beknibbeld zodat men zijn toevlucht heeft moeten nemen tot 'goedkope' bouw. De kozijnen van het gebouw zijn inmiddels verrot. Bovendien func tioneert de riolering slecht en laat een aantal vloertegels los. Er wordt onderzocht of de aannemer hier voor aansprakelijk kan worden ge steld. De brandweer heeft zelf al de ge velplaten van het gebouw ver nieuwd. Het geld hiervoor is af komstig uit de onderhoudspot van de brandweer. "Die is op zich wel toereikend om deze kosten te dek ken, maar we zouden er graag an dere dingen mee doen", aldus Mark. rÖllij Een voorbijganger verleent hulp aan een gewonde treinpassagier op het perron van het Gare de Lyon. PARIJS (GPD) Bij een treinon geluk in een van de grootste Parijse stations, het Gare de Lyon, zijn gis teravond 40 reizigers om het leven gekomen. Er raakten 32 passagiers gewond, van wie er 15 ernstig aan toe zijn. Vanochtend werd nog naar slachtoffers in de wrakstukken ge zocht. De botsing tussen twee forensen treinen, waarvan er een op punt stond te vertrekken terwijl de an der in grote vaart op hetzelfde spoor kwam binenrijden, is vol gens de autoriteiten veroorzaakt door weigerende remmen van de rijdende trein. Bij de botsing had de trein een snelheid 70 kilometer en had een vertraging van 5 minuten opgelo pen doordat een van de passagiers op 8 km voor het station aan de noodrem trok. Vermoed werd van morgen dat het inschakelen van de noodrem wellicht het gehele rem- AMSTERDAM (ANP) Bij de warenhuizen van Vroom Dreesmann verdwijnen de komende drie jaar 2100 van de 12.000 volledige arbeidsplaatsen. Directievoorzitter drs. A. Dreesmann maakte dat gisteren bekend. Aangezien veel V &D-medewerkers in deeltijd werken zijn in totaal 3000 mensen in het geding. Van hen worden er 1400 ontslagen. beteringen. Ondanks deze lasten en die van afvloeiingsregelingen denkt de warenhuisgroep over twee jaar uit de verliezen te zijn. Vorig jaar leed de totale groep, die 59 warenhuizen omvat, een verlies van 36 miljoen gulden. Hoewel er al enige tijd maatregelen bij V&D werden verwacht toonden de vakbonden zich in een eerste re actie verbijsterd over de omvang van de reorganisatie. De ontslagen vallen volgens Dreesmann voornamelijk 'achter de schermen': in magazijnen, bij de administratie en in de directie, die wordt verkleind van 7 tot 3 man. Klappen vallen ook in Leiden De Leidse vestiging van V&D, waar 271 mensen werken, moet klappen vrezen. Juist de afdelin gen die het concern wil afstoten of inkrimpen zijn hier gehuisvest: de meubelafdeling, de supermark ten, de wol- en stoff- afdeling, alsmede de doe-het-zelf en de speelafdelingen. Een woordvoer der van het concern meent echter dat er gedurende de drie tot vier jaar, die de reorganisatie zal du ren, voldoende mogelijkheden (foto ANP» voor het personeel zijn om elders binnen het bedrijf werk te vinden. De V&D-vestiging in Alphen (85 werknemers) is enkele jaren gele den ingrijpend verbouwd en gere organiseerd. Volgens de woord voerder zal er in deze vestiging waarschijnlijk nauwelijks iets veranderen. De directie bekijkt nog of som mige afdelingen, die het warenhuis wel binnen wil houden, niet beter in concessie kunnen worden ge dreven door zelfstandige winke liers van buiten. Dreesmann noem de de voedsel- en de elektronika-af- delingen. De bonden, die de plannen van V D gisteren voor het eerst onder ogen kregen, zetten in zeer grote vraagtekens bij de noodzaak om het mes zo diep in de werkgelegen heid te zetten. Bestuurder Tous- saint (Dienstenbond FNV) hield re kening met een afslanking op be perkte schaal, vooral bij de meu belafdeling. Hoofdinspecteur H. Mun ting: 'Ik baal als Ferdi E. niet een hele zware straf krijgt'. PAGINA 2 PAGINA 3 Grootste naoorlogse de monstratie in Hongaarse hoofstad Budapest tegen leider Ceausescu. PAGINA 5 Wimbledon: Lendl voelt hete adem Wilander in zijn nek. 1 PAGINA 17 Zangeres Greetje Bijma werkt met emoties, niet 'als een geluidsdoosje'. PAGINA 21 Akkoord bouw 800 huizen in Leidse wijken LEIDEN Een ruime meerder heid in de Leidse raad gaat ak koord de bouw van 800 woningen op open plekken in bestaande wij ken. De collegepartijen WD en PvdA steunden gisteravond tij dens een gecombineerde commis sievergadering het voorstel van B en W. De meeste partijen vonden dat de inspraakprocedure zorgvuldig is verlopen en dat de wijkbewoners voldoende gelegenheid hebben ge kregen hun bezwaren kenbaar te maken. Naar aanleiding van die in spraakprocedure werden de plan nen voor de bouw van 1300 wonin gen door het schrappen van een aantal lokaties teruggebracht tot 800. (zie verder pagina Leiden) systeem in de war heeft gebracht. De machinist van de binnenlo pende trein ontdekte al buiten het station dat zijn remmen niet deug den. Hij waarschuwde de passa giers over de intercom en raadde hen aan zo ver mogelijk naar achte ren te lopen. Door dit snelle ingrij pen vielen in deze trein nauwelijks gewonden. Zelf kwam de treinbe stuurder om het leven. Het station werd na het ongeluk afgesloten om brandweerlieden, verplegers, rodekruishelpers en politiemannen ruimte te verschaf fen. Het voorplein was gevuld met ambulances en brandweerauto's, terwijl de ernstigste gewonden per helikopter naar ziekenhuizen wer den vervoerd. De reddingsoperatie was van ochtend nog in volle gang. De voor ste twee wagens van de stilstaande trein zijn tot een onherkenbare massa in elkaar gedrukt. Sommige gewonden werden op het perron al van eerste hulp voorzien. Een jon gen, die in het verwrongen staal vast was komen te zitten, moest ter plaatse beide benen worden afge zet. De Franse spoorwegen hebben de laatste jaren met enige opzien barende ongelukken te kampen ge had. 1985 WASeen rampjaar met 115 doden. MORGEN OM 9 UUR BEGINT DE MANNENMODE Haarlemmerstraat 149, Leiden Op de verkoop wil V&D niet be knibbelen. Tegelijk met de ingrijpende reor ganisatie kondigde Dreesmann een belangrijke koerswijziging aan, die het noodlijdende waren huisconcern in de jaren 90 boven jan moet helpen. De meeste waren huizen worden kleiner, grondig verbouwd en aangepast aan de smaak van de moderne consu ment. Het assortiment wordt drastisch ingekrompen. Er komen zes hoofd- produktgroepen: mode en per soonlijke verzorging, vrijetijdsar tikelen, interieur, elektronica, ho reca en een beperkte afdeling le vensmiddelen en diensten. Verliesgevende afdelingen wor den afgestoten. Daartoe behoren meubelen, de traditionele super markten, die worden vervangen ,,,ACuTmptom/om r. door kleine afdelingen met vooral kant-en-klaar voedsel, en kleinere afdelingen die niet goed lopen, bij voorbeeld de wolafdeling. De doe- het-zelf en de speelafdelingen wor den verkleind. V&D steekt de komende 5 jaar jaarlijks 40 miljoen gulden in ver- Moordaanslag op paus verijdeld KOPIËREN - De Koninklijke Ne derlandse Uitgeversbond (KNUB) gaat gerechtelijke procedures aan spannen tegen de universiteiten van Amsterdam (UvA), Groningèn en Utrecht om te voorkomen dat deze instellingen opnieuw op grote schaal kopiëren uit boeken en tijd schriften. rijkse politie heeft ring verijdeld om paus Johannes- Paulus II gedurende zijn bezoek aan de Oostenrijkse hoofdstad We nen afgelopen week donderdag te vermoorden. Het Amerikaanse televisiesta tion ABC meldde dat men de paus wilde neerschieten op het moment dat hij de kathedraal van Sint-Ste ven zou bezoeken. Volgens het te levisiestation is de Oostenrijkse politie op zoek naar twee Turken. De moordaanslag werd verijdeld doordat de politie een inval deed in een islamitisch gebedshuis dat wordt gebruikt door de Turkse be volkingsgroep.. ATLANTIC CITY - De Amerikaan se Mike Tyson (links) heeft van nacht met het behouden van zijn wereldtitel boksen in het zwaarge wicht zeker 40 miljoen gidden ver diend. Het gevecht tegen zijn uitda ger Michael Spinks duurde niet langer dan anderhalve minuut. Spinks ging direct na het begin al door de knieën. Na een korte on derbreking en nog enkele stoten was het gevecht voorbij. Ondanks de nederlaag werd Spinks er niet slechter van: hij ontvangt 27 mil joen gulden, ofwel 300.000 gulden voor iedere seconde dat hij in de ring stond of lag. (foto AP) Drama in Oegstgeest OEGSTGEEST - Een 17-jarige Oegstgeestenaar heeft gisteravond even voor zes uur zijn 50-jarige moeder neergestoken. Het drama voltrok zich in een woning aan de Oegstgeester Hofdijck. De moeder is ernstig gewond overgebracht naar het ziekenhuis. Het motief van de jongeman is nog volstrekt onbekend. Hij heeft een mes van 15 centimeter ge bruikt. Hij stak zijn moeder ëen keer in de buik. De jongen heeft zelf de politie in kennis gesteld van zijn daad. Toen de politie arriveer de, stond hij te wachten bij de voor deur. Een buurman was toen al met de moeder op weg naar het zieken huis. De jongen zal poging tot doodslag ten laste worden gelegd. ALPHEN AAN DEN RIJN - De Genie verdwijnt aan het begin van 1991 uit Alphen. De aan de Hoorn gevestigde 502 Herstelwerkplaats wordt opgeheven als gevolg van de reorganisatie bij het Nationaal Lo gistiek Commando. Dit is vanmor gen aan het personeel meegedeeld door generaal P. van der Lint, de commandant van het NLC. Bij de Genie werken 90 burgers, voor wie het ten zeerste de vraag is of de komende tijd bij andere on derdelen van het NLC een baan be schikbaar komt. De militairen on der het personeel, 15 beroeps en een wisselend aantal van 10 tot 20 dienstplichtigen, worden overge plaatst. Als gevolg van de herstructure ring onderhoud nationale sector (HONS), zoals de reorganisatie offi cieel heet, verdwijnen bij het NLC in totaal 400 arbeidsplaatsen. De Alphense Genie is de enige werk plaats die geheel wordt opgeheven. Tot enige weken geleden heeft het personeel steeds de indruk gehad dat de reorganisatie alleen gevol gen zou hebben voor het admini stratief personeel. De dienstcommissie, waarin ver tegenwoordigers van de vakbon den zitting hebben, stelt in een in derhaast uitgegeven verklaring dat het ministerie van defensie 'op een a-sociale manier te werk is gegaan'. De commissie pleegt binnen twee weken overleg met Van der Lint. IJMUIDEN (ANP/GPD) - Rijkswa terstaat heeft vanochtend vastge steld dat de kilometers grote oranje vlekken die gisteravond voor de kust van Scheveningen werden waargenomen algen zijn. Van de nog onbekende algen- soort worden vandaag monsters onderzocht. Volgens Rijkswater staat neemt de hoeveelheid algen in de Noordzee de laatste jaren toe. Dat wordt toegeschreven aan de grote hoeveelheden voedingstof fen en fosfaten, die de Noordzee- staten via de rivieren in zee lozen. Rijkswaterstaat acht de huidige omvang van de algen niet bedrei gend voor de Nederlandse kustvis serij of de mosselcultuur, zoals en kele weken geleden wel het geval was langs de kusten van de Scan dinavische landen. Af en toe zon. In de nacht en ochtend hier mistbanken. Overdag af en to voornamelijk landinwaarts mogelijk een bui. Minimumtemperatuur onge veer 13 graden, middagtemperatuur ^vjeiume. circa 20 graden. Zwakke tot matige hervormingsbeleid wind uit westelijke richtingen. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: Af en toe zon en vooral in het weekeinde kans op MOSKOU (AFP/Rtr/DPA) - De daar Russische leider Michail Gor batsjov is vanochtend fel uitgeval len tegen de conservatieven in de Sovjetunie. Deze zijn erop uit het vormingsbeleid in alle sectoren- het openbare leven in het land te saboteren, aldus Gorbatsjov in zijn rede ter opening van de 19e partijconferentie van de Russische Ï"ij™'adaïtemperatuur on6eveer 20 Communistische Partij (CPSU). De partijleider zei dat de bijeen- graden. Woensdag 29 juni zon op: 05.23 uur, zon onder: 22.04 uur; maan op: 22.38 uur, maan onder: 04.03 Waterstanden te Katwijk hoog water: 03.31 en 16.00 uur; laag water: 12.06 uur. komst in het Kremlin-congrespa- leis bedoeld is om te garanderen dat zijn „perestrojka"-beleid van hervormingen niet kan worden te ruggedraaid. Hij keerde zich even wel tegen de oprichting van oppo sitiepartijen. Ook zal er geen spra ke zijn van een wijziging van de binnenlandse grenzen. Het Centra le Comité van de CPSU meent dat dergelijke „pogingen om democra tische rechten te gebruiken voor anti-democratische doeleinden in tegenspraak zijn met de taken van de perestojka en ingaan tegen de belangen van het volk", aldus Gor batsjov, die sprak voor 4.991 com munistische afgevaardigden uit het hele land. Gorbatsjov verwees met zijn uit spraken kennelijk naar de oprich ting van de „Democratische Unie". Deze groep werd onlangs door ver tegenwoordigers van niet-officiële groeperingen opgezet. Zij wil een partij vormen die los staat van de CPSU. Haar aanhangers willen de instelling van een democratie naar westers model. De verwerping van voorstellen de binnenlandse grenzen te veran deren heeft vooral betrekking op de situatie in de Kaukasische repu blieken Armenië en Azerbajdzjan. De Armenen eisen dat het Azerba- jdzjaanse gebied Nagorno-Kara- bach, waar de meerderheid Ar meens is, wordt aangeloten bij Ar menië. In zijn toespraak veroordeelde Gorbatsjov het beleid dat het Kremlin de afgelopen decennia heeft gevoerd. De conferentie is onder meer bijeengeroepen om te bereiken dat de partij haar domine rende rol in het dagelijks leven ver mindert. Gorbatsjov wees op de zeer ge brekkige voorziening van levens middelen. De toestand in econo misch opzicht is erger dan werd aangenomen. Het aanbod aan con sumentengoederen blijft achter bij de vraag onder de bevolking. Gorbatsjov viel ook fel uit tegen sommige ministeries en centrale plan-instellingen, die hij ervan be schuldigde vast te houden aan hun verouderde werkmethoden. Ja. bezorg mij ook de krant voor mijn eigen stuk van Nederland Noteer mij voor dit voordelige proefabonnement: 7 weken voor f 26,-. Naam: Adres: Postc./Plaats: Telefoon: U kunt deze bon op-turen naar hel Lcidsch'Alphens Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden In plaats van opsturen, kunt u ook even bcHcn 071-161400

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1