Vorig jaar flinke meevaller voor Kamer van Koophandel Kunstenaars ontevreden over nieuwe steunregeling Leiden gaat bedrijven strenger controleren Voorstel D66 om loos alarm in te dammen Ik kan mijn auto niet eens voor mijn geboortehuis kwijt DINSDAG 28 JUNI 1988 LEIDEN Organisatie houdt ruim twee ton over LEIDEN - De Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland in Leiden heeft in 1987 minder geld overgehouden dan in 1986. Was het positief saldo in 1986 nog 408 dui zend gulden, in 1987 was het 236 duizend gulden. Het geld wordt be steed aan de uitbreiding en verbou wing van het gebouw aan de Sta tionsweg. De leden van de Kamer waren ondanks het lager uitvallend posi tief saldo toch tevreden, zo bleek uit de ledenvergadering gistermid dag waar de jaarrekening 1987 en het jaarverslag 1987 werden be sproken. Er was rekening gehou den (begroting 1987) met een nega tief saldo van 225 duizend gulden door de stijgende personeelskos ten (twee ton), de stijgende reis- en representatiekosten (negen dui zend gulden) en de toenemende huisvestingskosten (29 duizend gulden). Dat het kostenplaatje toch enigszins meevalt, is te danken aan de stijging van de jaarlijkse bijdra ge met 150 duizend gulden, een meevallende rente-opbrengst van 106 duizend gulden en de lager uit vallende pensioenlasten. Voorzitter van de Kamer, A. Ko ningsveld, zei in zijn openings speech het financiële meevallertje best te kunnen gebruiken. De tota le kosten van de uitbreiding en ver bouwing van het gebouw aan de Sationsweg zijn geraamd op 3,5 miljoen gulden. Op 24 november 1987 werd de eerste paal voor de uitbreiding van het Kamergebouw in de grond geslagen. Verwacht wordt dat eind 1988 de uitbreiding gereed zal zijn. Erfgoed In het gisteren besproken jaar verslag werd verder melding ge maakt van het groeiend aantal be drijven in regio Rijnland. Er staan bij het Handelsregister ruim 19.000 ondernemingen ingeschreven. In 1986 waren dat er 18.520. Alle on dernemingen betalen een bijdrage variërend van enkele tientjes per jaar tot enkele duizenden guldens per jaar, afhankelijk van de grootte van het bedrijf. Dit leverde in 1987 een bedrag op van 3.7 miljoen gul den. In 1986 was dat een bedrag van 3,16 miljoen gulden. In 1987 is 2520 gulden subsidie verleend aan de provinciale VVV Zuid-Holland. Verder kregen de VVV's in de regio een donatie van 1900 gulden. Een bedrag van bijna tienduizend gulden ging naar de provinciale commissie milieuhygi ëne. Een eenmalige subsidie van duizend gulden werd verstrekt aan de werkgroep Erfgoed Leiden ten behoeve van het starten van een in ventarisatie en het verrichten van onderzoek. Ook heeft de Rijnland se Kamer een bedrag van vijfhon derd gulden beschikbaar gesteld aan het vervoer van Rijnlandse leerlingen naar de onderwijsmani- festatie 'De toekomst te kijk' in Utrecht. Andere werkzaamheden van de Kamer van Koophandel waren in 1987 het opzetten van een Experti- sebank (databank waarin gegevens over en voor Rijnlandse bedrijven worden opgeslagen), het geven voorlichting en handelsvoorlich ting en het organiseren van cursus sen zoals startersbijeenkomsten en de exportsociëteit. Tijdens de vergadering werd tot slot nog gesproken over de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening en de provinciale nota Zuid-Holland voorbij het jaar 2000. In beide no ta's wordt erop gehamerd dat het Groene Hart (het gebied tussen de vier grote steden) groen moet blij ven. De Kamer vindt dat er in de nota's voorbij wordt gegaan aan de belangrijke economische activitei ten in regio Rijnland zoals trans port/distributie van goederen, de hoogwaardige landbouw in de vorm van de bloementeelt, de bio technologie en de visserij in de re gio. Verder vindt de Kamer het jam mer dat de plaatsen Leiden en Alp hen aan de Rijn niet in de nota's worden genoemd als belangrijke vestigingsplaatsen voor bedrijven die zich precies in het kruispunt Schiphol-Leiden-Rotterdam en Leiden-Alphen-Utrecht willen ves tigen. "Het wegennet gaat door on ze regio. Je krijgt altijd bedrijven die zich hier willen vestigen, zeker als het wegen- en railnet wordt uit gebreid zoals beschreven in de Vierde Nota. Er moet geen wild groei van bedrijven ontstaan. De economische ontwikkeling moet in banen worden geleid", aldus voorzitter Koningsveld. Toestemming voor kermis op zondag LEIDEN De burgemeester vindt het goed dat de 3 October- Vereeniging de kermis ook op zondag 2 oktober open stelt. Hij heeft de vereniging daarvoor goedkeuring gegeven. De ker mis is op die dag geopend van 13.00 tot 17.30 uur. Er wordt op die dag geen markt gehouden. Het is voor het eerst in de ge schiedenis van de 3 October- Vereeniging dat er op zondag kermis wordt gehouden. D66-raadslid P. Langenberg vroeg burgemeester Goekoop gisteren tijdens de vergadering van de raadscommissie alge mene bestuurlijke aangelegen heden om te bevorderen dat de wijkcomités een bijdrage krij gen van de 3 October-Vereeni- ging vanwege de extra overlast. Langenberg werd daarin niet gesteund door andere partijen. Goekoop zegde wel toe de sug gestie van Langenberg in het college van B en W te bespre ken. Geld wordt over te veel zaken verdeeld LEIDEN - Leidse kunstenaars zijn niet tevreden over de regeling zoals die door directie culturele zaken is samengesteld. Dit bleek gister avond tijdens de inspraakavond over de regeling die de vorig jaar juni afgeschafte BKR-regeling moet gaan vervangen. Over het al gemeen vindt men dat er te weinig geld voor kunstenaars beschikbaar wordt gesteld. Verschillende kunstenaars vin den dat het geld over teveel onder delen wordt verdeeld. Zij doelen daarmee op de bedragen die zijn gereserveerd voor specifieke doe len zoals extra geld voor vrouwen en voor jonge kunstenaars, een produktietoelagenregeling, pre sentatiesubsidies. aankopen voor openbare gebouwen, en een fonds culturele doeleinden. Wethouders Kuijers van cultuur beaamde dat de nota uit veel brok ken bestaat. Hij voegde daaraan echter toe dat dit noodzakelijk is omdat kunstenaars in veel ver schillende situaties zitten wat be treft hun inkomen. Om alle kunste naars tegemoet te komen en nie mand uit de boot te laten vallen, is volgens hem voor deze 'brede' op lossing gekozen. "We hopen hier door zoveel mogelijk kunstenaars in staat te stellen hun beroep uit te oefenen", aldus Kuijers. Loos gebaar Kunstenaar Fred van der Linden LEIDEN De gemeente gaat ex tra investeren om de milieuwetten te handhaven. Er wordt extra per soneel ingezet om intensiever bij bedrijven te controleren. In samen werking met regiogemeenten wordt bij grote bedrijven eens per half jaar of eens per jaar gecontro leerd of aan de eisen van de vergun ningen wordt voldaan. Bij middel grote bedrijven zal de intensiteit van de controle op eens in de drie jaar liggen, terwijl kleinere bedrij ven eens per vijf jaar worden ge controleerd. Wethouder Peters (milieu) zei gisteren tijdens een vergadering van de raadscommissies milieu en Dag van de architectuur in Leiden LEIDEN - Aanstaande vrijdag is er weer de 'Dag van de Architectuur'. Behalve dat om die reden verschil lende gebouwen in de stad de vlag van de Bond van Nederlandse Ar chitecten (BNA) uithangen, wordt sociëteit De Burcht, aan de algemene bestuurlijke aangelegen heden dat voor het inzetten van ex tra personeel een bedrag van circa een ton nodig is. De gemeente is al een jaar gele den begonnen met de controle van alle garagebdrijven in restaurants in de stad. De resultaten van die controle zijn nog niet bekend ge maakt. Volgens G. In 't Veld, hoofd van de directie milieu, is niet de be doeling van de controles om direct een boete op te leggen. Vaak die nen de bezoeken van de gemeente ambtenaar om voorlichting te ge ven en te wijzen op situaties die niet stroken met de vergunning die het bedrijf heeft.. In de nota 'Hand in hand' geven politie en gemeente aan hoe in de toekomst betere de naleving van de milieuwetten kan worden ge handhaafd. Deze nota kreeg giste ren felle kritiek van de kant van het raadslid C. Vergeer (SP). Hij vindt de nota te slap. "De maatregelen zijn te beperkt. Er moet een slui tend controlesysteem komen". Wethouder Peters denkt dat het niet mogelijk is om zo'n sluitend controlesysteem te realiseren. "We leven in een samenleving waarin dat ondenkbaar is", aldus Peters. De andere partijen konden zich in hoofdlijnen wel verenigen met de inhoud van de nota. LEIDEN - Vanuit de lucht is goed te zien hoe de tweede fase nieuwbouw AZL vordert: links boven heeft een parkeerterrein de plaats van gebouw 30 (interne geneeskunde en radiodiagnostiek) ingenomen. Achter de al in gebruik genomen nieuwbouw wordt hard gewerkt aan de tweede fase, die er tegenaan wordt 'geplakt' (midden). Op de voorgrond het Pesthuis, waar in de jaren negentig de natuurhis torische presentatie wordt ondergebracht. Links onderin wordt druk ge werkt aan de voltooiing van het bioscience park. (foto Frans Rombout) LEIDEN D66 heeft een voorstel gedaan om het uitrukken van de politie bij loos alarm te regelen. De partij wil dat bedrijven, waar de alarminstallatie regelmatig ten on rechte afgaat, een onderhoudscon tract van hun alarminstallatien overleggen. Beschikken zij daar over niet dan krijgen zij een maand om het onderhoud van hun instal latie te regelen. dien niet wordt gereageerd op op- uitzicht wordt gesteld dat de poli roepen van de politie, dan wil D66 tie niet meer op een overgaan van dat een onderneming in het voor- bet alarm gereageerd. Daarnaast stelt D66 voor dat de kosten die de politie maakt bij het voor niets uitrukken aan de eige naar van de alarminstallatie wor den doorberekend. In 1987 veroorzaakten 333 geregi streerde bedrijven 2159 keer loos alarm. Bij twee ondernemingen ging het alarm respectievelijk 45 en 50 maal ten onrechte af. De ge meenteraad bespreekt voorstellen over het doorberekenen van kos ten die de politie maakt na de zo mer. meent dat het geven van een be roepskostentoeslag een loos ge baar was. "Er spreekt een houding uit van: hou het werk maar dat je maakt, we zijn-er niet in geïnteres seerd. Het maakt allemaal niet uit. Dat is het geven van een slappe hand. Ik voel me in mijn eergevoel aangetast", zei Van der Linden met grote bijval van zijn collega's. Hem stond meer een beleid voor ogen waarbij veel aandacht gaat naar het aankoopbeleid. Volgens Van der Linden moet de gemeente komen met ateliers, voldoende mo gelijkheden voor houden van ten toonstellingen en het maken cata logi. Het bestemmen van geld voor vrouwen vindt hij een 'modieuze aangelegenheid'. Zijn collega Rudolf Smeets vindt de oogst van drieënhalf jaar naden ken. die de gemeente voor de nota nodig, heeft gehad veel te mager. Volgens hem maakt de gemeente mooie sier met het geld dat van de provincie komt. "De gemeente zelf heeft bijna geen cent over voor de beeldende kunst", zo beweerde Smeets. Hij vindt het vreemd dat in de nota wel wordt gesproken van De Waag. maar niet over De Laken hal, het enige museum voor moder ne kunst in Leiden.' De nota wordt woensdag door de commissie cultuur besproken. Drie bijzondere leerstoelen bij universiteit LEIDEN Aan de Leidse univer siteit zullen drie bijzondere leer stoelen worden gevestigd. De uni versiteitsraad gaf gisteravond aan het Leids Universiteits Fonds groen licht om bij de faculteit ge neeskunde een bijzondere leer stoel voor de biochemie van hae- mostase- en trombose-onderzoek te vestigen. De Numata Foundation zal bij de letterenfaculteit een bijzondere leerstoel voor de studie van het Ja pans boeddhisme mogen vestigen. Deze leerstoel zal voor een periode telkens ëén academisch jaar worden bezet door een Japanse ge leerde die zich bezighoudt met de studie van het Japans boeddhisme. Voorts zal de Stichting voor het Kind bij de faculteit der sociale we tenschappen een bijzondere leer stoel 'Kind en Media' mogen vesti gen. De stichting, die tot doel heeft de jeugdwelzijnszorg te bevorde ren, acht het van groot belang dat ook wetenschappelijk onderzoek en onderwijs op dit gebied door middel van een leerstoel worden gestimuleerd. Bij sociale weten schappen bestaat al een sectie 'Kind en media'. Uitbreiding kazerne brandweer LEIDEN De brandweerkazerne aan de Gooimeerlaan wordt uitge breid. Bij het gebouw wordt een loods geplaatst van circa 600 vier kante meter. De uitbreiding is noodzakelijk om het materiaal van de BB (Bescherming Bevolking) onder te brengen. De rampenbe strijding is ruim een jaar geleden bij de brandweer ondergebracht. Het materiaal van de BB is thans voor een deel in een schuur in Oegstgeest gestald. De brandweer hoopt het gebouw voor de zomer van 1989 in gebruik te kunnen nemen. Met de bouw is naar verwachting een bedrag van tussen de éën en anderhalf miljoen gulden gemoeid. J. Piret, stedebouwkundige van de gemeentelijke afdeling stads ontwikkeling, houdt een lezing over recente stedebouwkundige en architectonische ontwikkelingen in Leiden. Ook zullen er architec ten aanwezig zijn om vragen over architectuur en bouwen te beant woorden. Er zal verder een video film worden vertoond over een door de BNA-kring Rijnland ge houden excursie naar Parijs. De avond, die voor iedereen vrij toe gankelijk is, begint om 21.00 uur. Lezers schrijven Volkenkunde In de krant van maandag 20' juni heeft men kunnen lezen dat uit het Museum voor Volkenkunde aan de Steenstraat aquarellen zijn gesto len. en dat het museum 150 jaar be staat. Om duidelijk te willen zijn, het museum is daar geen 150 jaar gevestigd. Want voor 1924/26 was hier het Academisch Ziekenhuis gevestigd wat daarna is verhuisd naar de Rijnsburgerweg. Na deze tijd kreeg het Museum voor Vol kenkunde hier onderdak. Kunt u mij vertellen waar het voorheen heeft gestaan? J.N.Zonneveld Appololaan 284 Leiden. LEIDEN- "Ik weet zo langzamer hand niet meer wat ik wel en niet mag in Leiden", klaagde een vrouw tegenover de kantonrech ter. "Verhuizen", opperde de rechter, "dat mag". De vrouw parkeerde vier keer haar auto op de Oude Rijn en de Hooglandse Kerkgracht, zonder hiervoor een parkeervergunning te hebben. door Marieke Haafkens De Leidse deed haar beklag bij de kantonrechter over de onte rechte afwijzing van een aan vraag voor een parkeervergun ning door de gemeente. Maar de rechter wees de klachten geiri- teerd van de hand. "Mevrouw, ik ben niet de gemeente en ik deel dus ook geen vergunningen uit. "Ja maar dat is toch belache lijk. Ik kan mijn auto niet eens parkeren voor het huis waarin ik geboren ben", pruttelde de vrouw. "Wilt u zich dan beroe pen op een geboorterecht", vroeg rechter Rigters haar met een stem waarin meer spot dan verbazing doorklonk. De vraag bracht een zenuwachtig giechel- tje teweeg bij de vrouw. De eis van de officier van justi tie loog er niet om: zestig gulden voor elke parkeerovertreding. "De vrouw heeft tenslotte in een telefonisch verhoor aan de poli tie toegegeven dat ze fout was ge weest", zo stelde hij. De rechter nam de eis over ondanks de pro testen van de vrouw, die niets be kend was van enig telefonisch verhoor. Student Heel wat soepeler was de rech ter voor een jonge student die voor moest komen wegens 18 parkeerovertredingen. De rech ter had ze voor het gemak en om tijd te sparen maar verzameld. Er werden slechts vier overtredin gen ten laste gelegd. Op verdrietige toon begon de jongen te vertellen hoe hij al een jaar geen basisbeurs uit Gronin gen had ontvangen en hoe hij. ten einde raad, de autoverzeke ring door zijn vader had laten be talen. "Want daar had ik hele maal geen geld meer voor", be sloot hij zijn trieste verhaal. "Dat is allemaal erg vervelend, maar waarom heb je dan een au to? Een student heeft toch geen auto nodig?" vroeg de rechter zich af. De student legde uit dat hij, 'om nog een beetje geld te verdienen om rond te komen' een baantje had waarvoor de au to onontbeerlijk was. "Tja, dan had je die auto ergens buiten de singels neer moeten zetten en tien minuutjes naar huis moeten lopen", zei Rigters schouderop halend. Officier Kempen kon geen sympathie opbrengen voor van de student, die zijn auto steevast bij parkeerautomaten neerzette zonder te betalen. Hij eiste een boete van 810 gulden. "En dan mats ik je nog. Een simpel reken sommetje wijst uit dat je min stens 1020 gulden zou moeten betalen als alles ten laste was ge legd". Rechter Richters hield het echter op een boete van 500 gul den. Kennelijk schoot deze versoe peling in het verkeerde keelgat van de officier van justitie. Hij voegde de rechter toe, dat hij lie ver zag dat zaken apart werden behandeld in plaats van ze op een hoop te vegen. Bij dit verwijt trok de rechter zijn wenkbrau wen op en zei bestraffend: "U zegt dat wel erg dreigend, dat moet u niet doen want ik heb zo juist een uitspraak gedaan". Daarmee was de zaak afgedaan. Woonboot Een mevro.uw uit Warmond had succes met haar verhaal bij de rechter. Zij had haar omroep bijdrage niet betaald en voerde een lekkende woonboot aan als reden. "Ik ben nu net verhuisd, maar toen ik nog in de woonboot woonde heb ik de televisie een tijdlang opgeborgen in de kast. Omdat het dak van de boot zo lekte kon, ik toch nooit kijken", legde ze uit. "Toen ik verhuisde dacht ik er niet aan om meteen weer te beta len, ^maar ik ging wel weer kij ken". De Warmondse had haar situatie in een brief uiteen gezet aan de officier van justitie, maar deze bleek er niet gevoelig voor. Hij eiste een boete van 155 gul den. Nadat de rechter 55 gulden boete oplegde met twee dagen hechtenis als vervanging, rea geerde de vrouw bits: "Nou, dan neem ik die twee dagen wel". Ze draaide zich om en liep boos de rechtszaal uit. Seniorenorkest Bespeelt u een instrument, bent u 55 jaar of ouder en wilt u graag met ande ren musiceren, meldt u dan bij me vrouw A. Vreeburg van Dienstencen trum Noord, van Hogendorpstraat 36 in Leiden. Telefoonnummer: 218182. De bedoeling is om een orkestje sa men te stellen Rechtswinkel De Leidse rechtswinkel helpt tot 1 juli personen die huursubsidie willen aan vragen en nog geen belastingaangifte hebben gedaan. Dat kan telefonisch van maandag tot en met vrijdag van 16.00 tot 17.00 uur en dinsdagavond van 20.00 tot 21.00 uur. Tel. 130775. Voorouders In het Rijksmuseum voor Oudheden is de tentoonstelling Nederland Onder ste Boven te zien. Zondag 3 juli zal de Stichting Prehistorisch Huis scenes spelen uit het dagelijkse leven van een prehistorische nederzetting. Het museum is vanaf 13.00 uur open. Slotfeest Zaterdag 2 juli vindt in het LVC het jaarlijkse cursus-slotfeest plaats. Een aantal cursisten zal op deze avond la ten zien wat men in de voorbije maan den heeft geleerd. Belangstellenden krijgen een indruk wat er in het LVC op cursusgebied gebeurt. De aanvang van het slotfeest is 20.00 uur en de entree is gratis. Kantklossen In buurthuis Vogelvlucht is vanaf van ochtend 10.00 uur gelegenheid om te kijken naar werkstukken die vrouwen van de kantkloscursus het afgelopen seizoen hebben gemaakt. Ook zullen zij kleine demonstraties geven. Buurt huis Vogelvlucht, Boshuizerlaan (naast de 5 Meihal). Postzegels De Leidsche Vereeniging van Postze gelverzamelaars houdt vandaag haar laatste bijeenkomst van dit seizoen in het restaurant van het zwembad 'De Zijl', Paramaribostraat 66. De zaal is open vanaf 19.00 uur. Aanvang: 20.00 uur. Operette Het dienstencentrum De Kooi/Zeehel- denwijk houdt donderdag 30 juni een operette-avond voor ouderen. Ope rettevereniging De Troubadours uit Oegstgeest zal stukken zingen uit be kende operettes zoals Tausend Rote Rosen blühen. De uitvoering vindt plaats in het gebouw van speeltuin vereniging Ons Eiland aan de Kor- tenaerstraat in de Zeeheldenwijk. De avond begint om 19.30 uur Toe gangsprijs twee gulden. Inlichtingen: 221742. Slagwerk Het Circle Ensemble fungeert vrijdag avond 1 juli als opwarmer voor het slagwerkfestival op zaterdag 2 juli. Zij brengen in de Hoogstraatkelders een programma met afwisselend Westers en Japans traditioneel slagwerk. Aan vang: 22.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15