Voorschoten eist nu 'totaalvisie' van Van der Valk Leiderdorp sloopt tuinhuisje WIE MET ADVERTEREN HOOG WIL SCORE KAN 'T BESTE Z'N KOPPIE GEBRUIKEN. MAANDAG 27 JUNI 1988 REGIO LEIDEN PAGINA 9 Omwonenden: 'Kleintjes mogen niks, de groten alles' Gemeente: 'Steeds moest je concessies doen' VOORSCHOTEN - Horeca-gigant Van der Valk wil weer eens uitbreiden aan de Voor- schotense Veurseweg. Motel de Gouden Leeuw, dat onlangs een zolderverdieping kreeg, moet verder groeien naar 98 kamers. De garage/showroom kan naar de Van der Valk-lood sen. iets verderop langs de Veurseweg. zodat achter het restaurant ruimte ontstaat voor horeca en een nieuwe ingang. De parkeerplaats mag wel wat groter. B en W hebben zéér voorzichtig ge reageerd. Het mag nooit meer zo uitpakken als in het verleden, toen het bedrijf eerst handelde en later vergunningen aanvroeg. Dat was niet alleen tegen de regels, maar maakt het ook zeer moeilijk om aan alle eisen te voldoen. "Regelmatig, wanneer Van der Valk weer wat had gebouwd, ston den wij voor het dilemma: het is op de rand van de eisen, moeten we dit accepteren? Steeds moest je con cessies doen", zegt een woordvoer der van de afdeling bouw- en wo ningtoezicht. "Andere keren vol deed iets als berghok, maar werd het later restaurant. De woning naast de Gouden Leeuw werd zon der bericht restaurant, woning en weer restaurant". Om te voorkomen dat straks der gelijke zaken zich herhalen en Van der Valk foute dingen doet in de twee hectare aangekochte weide grond tussen het bedrijf en de be graafplaats, eisen B en W een 'to taalvisie'. De ondernemer moet precies duidelijk maken wat en hoe hij nu wil bouwen en wat zijn plannen zijn met gebouwen en ter reinen. Mogelijk kunnen dan ook minder gelukkige zaken uit het verleden, recht worden gezet. Twee architecten, een bouwkun dige en een landschapstechnische, hebben de plannen inmiddels uit gewerkt en vandaag buigt de wel standscommissie zich erover. Wet houder J.D. van Dalen (ruimtelijke ordening), die de plannen infor meel heeft gezien, reageert "rede lijk positief'. Wanneer B en W en raadsleden even positief oordelen, mag ook de provincie zich erover buigen. Die zei in 1979, toen omwo nenden bezwaar maakten tegen het motel, dat "een verdere uitbrei ding niet te vrezen is. Het bestem mingsplan Buitengebieden en Na tuurgebieden zou dat niet toela ten". Afbouw In het plan dat in de zeventiger jaren was opgesteld en in 1982 door de Kroon werd goedgekeurd, wer den de bedrijfsterreinen omgeven door groen- en houtstroken. Van der Valk moest daar vanaf blijven. De mensen die tussen Gouden Leeuw en slijterij wonen en de adem van de succesvolle onderne mer in de nek voelen, hebben ande re ervaringen. Zij protesteerden de laatste twintig jaar continu en wer den onlangs ook nog overvallen door een opgelegde busbaan, vlak voor de deur. Wat de ene week nog groen is, kan een volgende week bebouwd zijn - opperen zij. Ambtenaren be vestigen dat. Zonder enige aankon diging verschenen er loodsen tus sen het concern en park Rosen- burgh, lag er puin en stonden er kratten - hoger opgetast dan de ruimste provinciale norm. Ook ver schenen plotsklaps twee meter ho ge hekwerken, nachthokken en ho ge loodsen voor hotelbenodigdhe den en spullen voor loodgieters. Begin dit jaar ontdekten ambtena ren tijdens hun wekelijkse rond gang dat de parkeerplaats werd vergroot. Ze staken daar schielings een stokje voor, maar Van Dalen vindt wel dat het "in de totale stede- bouwkundige ontwikkeling aan vaardbaar en zelfs wenselijk zou kunnen zijn". Even diplomatiek doet hij over de rest van dat 'agrari sche gebied van landschappelijke betekenis': "Het ligt totaal geïso leerd en je kunt niet verwachten dat Van der Valk daar koeien laat lopen". Ambtenaren keken wat nauwer en gaven de verschillende overtre dingen plaatsjes in verschillende rapporten, die beginnen met zin nen als: 'sinds jaar en dag wordt het college geconfronteerd met illegale bouw en andere activiteiten'. Een jaar geleden verscheen een rapport waarin alle overtredingen op een rijtje werden gezet, maar dat ver helderende werkje is op onver klaarbare wijze zoekgeraakt. Of het opbeurende lectuur is, valt te be twijfelen: het oplossen van de kwesties gaat vaak moeizaam. Geintje Van Dalen: "Het hele Van der Valk-bolwerk is opgebouwd uit een familiegevoel, een zakenin- stinct. Het gaat wat op zijn janboe renfluitjes. Mensen zijn niet profes sioneel opgeleid in samenwerking met overheden. Ze kennen de re gels niet goed, vinden het vaak ook koude drukte: flauwekul Wette lijk gezien zetten ze niet altijd de puntjes op de i". Een woordvoerder van bouw- en woningtoezicht zegt het nóg har der: "Met A. van der Valk valt ei genlijk niet te praten. Een aardige man. hoor. Maar hij maakt overal een geintje van". Als de gemeente over het puin in het buitengebied begint, zegt Van der Valk bijvoor beeld: "Wacht maar tot dat nieuwe motel er komt". De extra leges be taalt hij over het algemeen zonder mokken, maar sommige dingen worden nooit in orde gemaakt. De luifel die de ondernemer zeven jaar geleden zonder vergunning om muurde staat er nog steeds. Ook herinnert de wethouder zich nog goed hoe het bedrijf te vet wa ter loosde op de riolering en het minder nauw nam met de brand veiligheid. Een brand in de bistro leek iedereen op de feiten te druk ken, maar pas toen de gemeente dreigde delen van het bedrijf te sluiten, werden maatregelen geno men. De komst van vetfilters mocht de riolering ontlasten, de buren voelden zich allerminst ge holpen. "De opgevangen vetblokken werden voortaan met mestwagens over de landen van Van der Valk verspreid", stelt buurman N. Boon. "Volgens de hinderwetvergun ning, die pas vorig jaar up to date werd, is het verboden 'op het ter rein van de inrichting afvalstoffen te begraven, te doen uitvloeien of te verbranden'. De overtredingen zorgden voor een gemene lucht, die op het gezicht slaat. Tot straffen is het echter niet gekomen. Na een bezoek van een ambtenaar, werd de vetlaag afgedekt met grond. Van der Valk zette er struisvogels op en zocht een ander veldje uit voor de vetladingen". Woongenot Van Dalen weet daar niets van en zegt berustend dat de gemeente ook niet alles kan weten. Buurtbe woners doen minder laconiek. "Door dergelijke voorvallen is ons woongenot is zeer ergerlijk inge perkt", stelt Boon keihard. "De uit breidingen brengen steeds meer verkeer en overlast met zich mee. Het probleem is dat het stukje bij beetje gaat, steeds delen van het bestemmingsplan worden aange past. 'Het zijn maar tien gasten', 'het zijn maar twintig gasten' - hoor Mevrouw Dekkers van de Stichting Leefbaar Leiderdorp bij de restanten van het gesloopte tuinhuisje. Na jarenlange strijd bij Raad van State LEIDERDORP De gemeente Leiderdorp heeft ei genhandig één van de tuinhuisjes op het volkstuin complex van Bloemendaal nabij de Mauritssingel af gebroken. Volgens gemeentelijk woordvoerder H. van Hofwegen is de gemeente tot die 'verstrekkende daad' overgegaan omdat de eigenaar van het tuinhuisje, on danks diverse aanschrijvingen waarin hij werd gesom meerd het huisje af te breken, niets deed. De Stichting Leefbaar Leiderdorp, die zich het lot van de huurder van het tuinhuisje heeft aangetrokken, beweert echter dat die aanschrijvingen nooit op het juiste adres zijn aangekomen. Hét tuinhuisje zou destijds illegaal zijn neergezet, voldoet niet aan de wettelijk toelaatbare bouwhoogte en heeft, aldus Van Hogwegen, "alle mogelijke rechts gangen gepasseerd"". Twee jaar lang. tot aan de Raad van State toe, is er ge procedeerd om het enkele vierkante meters grote huis je. Dit rechtsorgaan heeft onlangs de gemeente Leider dorp in het gelijk gesteld. Waarop de gemeente de be trokkene aanschreef met de mededeling dat het tuin huisje nu echt tegen de vlakte moest. Omdat er geen reactie kwam, ging de gemeente eind vorige week zelf tot actie over. Het verwarrende van het verhaal, en volgens de Stichting Leefbaar Leiderdorp ook het hiaat erin, is dat de huidige huurder van het huisje, W. Tiele, niet de zelfde lijkt te zijn als de toenmalige eigenaar. W. Van Hofwegen erkent dat de naam van de huurder bij de gemeente niet bekend is. "Maar we hebben zowel de eigenaar aangeschreven als de eigenaar van het ter rein, Bloemendaal. Wij hebben nooit een andere naam doorgekregen, dus ons treft geen blaam". Volgens woordvoerder mevrouw Dekkers van de Stichting is het hele tumult ontstaan omdat het huisje tien centimeter te hoog zou zijn. En: "We laten het er niet bij zitten. Het materiaal ligt nu opgeslagen in een container, maar wij als Stichting eisen dat het weer te rugkomt". U wilt als ondernemer uw doelgroep zo effectief mogelijk bereiken. Dus stelt u zich, als het om adverteren gaat zó op, dat u doelrijpe kansen meteen in pure winst kunt omzetten. Het LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD biedt u volop de gelegenheid te scoren. Met onder andere de pagina's AUTOMARKT - WATERSPORT - ONROEREND GOED - VAKATURES geven wij u zomaar een aantal voorzetten op maat die écht niet te missen zijn. En wat belangrijker is: uw klant mist ze niet. Want die staat daar, oog in oog met u, m het delfde interesseveld. Als u ook op resultaat wilt adverteren, bel dan 071-161400 Dan geven wij graag de taktiek prijs. LEIDSCH/ALPHENS DAGBLAD. Verrassend veelzijdig in doeltreffend adverteren. De uitbreiding van Van der Valk in Voorschoten vanuit de lucht gezien. Iets boven het midden van de foto het motel. Daarboven, links van het weg getje dat dwars op de Veurseweg ligt, het huidige restaurant. Achter dat restaurant moet ruimte ontstaan voor horeca. Verder moeten zowel motel als parkeerterrein groeien. Om overtredingen tegen te gaan, pleiten de rechtse fracties voor pre ventie. Bij geconstateerde overtre dingen moet de straf wel redelijk blijven - vindt het CDA: "Je moet steeds de afweging maken of de aard en zwaarte van de overtreding in relatie staan tot de sancties". De WD zit met een dilemma. Liberaal gesproken moeten er soepele re gels zijn. Maar als die regels er een maal zijn - dient iedereen zich daar aan te houden. Ook Van der Valk. je steeds. Terwijl de provincie, wanneer die alles bij elkaar ziet, het te gek zou vinden". Hij beseft dat het muggezifterig klinkt, maar vindt het onverteer baar dat de kleintjes niets mogen en de groten alles. Van Dalen is dat bepaald niet met hem eens: vol gens hem is en handelt Van der Valk niet anders dan andere Voor schotenaren. Dat hij op grote schaal actief is, heeft te maken met de grote schaal van het bedrijf. De buren noemen het "laks heid". Voorschoten zou veel te wei nig druk op de ketel houden. A. Verwoerdt: "Als men dat gewild had, had men dingen kunnen te genhouden. Paal en perk kunnen stellen. Het is er niet van geko men". Boon: "In een persoonlijk gesprek met burgemeester en wet houders geven ze het toe. Maar de uitspraken komen nooit zwart op wit en je kunt dus niet aantonen dat ze vaak met elkaar in tegen spraak zijn". "Het is vaak on macht. Je krijgt geen goede infor matie en je komt nooit rond. Het belandt in een moeras". Hartig Toch blijkt uit notulen van B en W dat wethouder J. van Leeuwen jaren geleden al genoeg had van de activiteiten van Van der Valk. De man die én economische en bouw technische zaken in zijn portefeuil le had, wilde méér controle en méér actie. Hij voerde, zoals hij dat zelf noemt, hartige gesprekken met de ondernemer over troep, hinder wetkwesties en "zaken die illegaal en in afwijking van de vergunning zijn gebouwd. Normaal gaat dat via ambtenaren, ik besloot me er per soonlijk mee te bemoeien. Een aan tal zaken is gecorrigeerd, op een aantal punten sloten we compro missen". vertelt hij - zonder te wil len preciseren. Ook de huidige wet houder houdt zich, wat dat betreft, op de vlakte. Raadsfracties gingen verder in het verleden. Het CDA zei in 1985 dat Van der Valk niet verder moet uitbreiden richting Voorschoten en benadrukte dat het vertrouwen "danig is geslonken". De PvdA/P- PR-fractie "moest nog zien of Van der Valk verder kan met de uitbrei dingen". Jaren later hebben ze de indruk dat de ondernemer netter is geworden. Ook Van Dalen heeft "het volste vertrouwen in de nieu we, professionele leiding". De fracties van VVD en CDA, een ruime raadsmeerderheid, zijn niet op voorhand overal tegen. Het bestemmingsplan is niet hun li miet, al ziet de WD liever een ho ger dan een groter concern. "On danks het verleden moeten open onderhandelingen mogelijk zijn, voor tegenwerken voel ik niets", zegt CDA-fractievoorzitter F. ten Have. "Het concern vertegenwoor digt een zeker economisch belang. Van der Valk is een grote werkge ver en betaalt veel belasting". Volgens wethouder Van Dalen mag de ondernemer veel belasting betalen, schelen doet dat niets: "Met de eigenarenheffing van de onroerendgoed-belasting zitten we in Voorschoten aan ons plafond. Als Van der Valk meer betaalt, be talen anderen minder. Het totaal voor de gemeente blijft gelijk". Meer heeft Voorschoten aan de uit straling, door de wethouder ook wel magneetwerking genoemd. MASSALE BRUNCH i de foto: een deel van het Oegstgeester gemeentebestuur, dat gehoor aan de uitnodiging Volgens de fractie schortte het daar lange tijd aan en was er sprake van burgerlijke ongehoorzaam heid en brutaliteit: "Ze deden maar aan, vanuit hun machtspositie", al dus het liberale raadslid mevrouw M.C. van der Kloes. Uitgegleden De Vredebest-affaire leek hier van een goed voorbeeld. De gelijk namige boerderij, honderd meters voorbij de Rosenburgherlaan, wordt door een rijtje huizen van de Gouden Leeuw gescheiden. Een kleine tien jaar geleden kocht het concern een zomerhuisje naast de boerderij aan. Verbouwen mocht, maar eind 1980 lag het van de ene op de andere dag in puin - net zoals enkele jaren tevoren het huisje viel waar Van der Valk een nieuwe toe gangsweg had gepland. Beide keren ontbrak een sloop vergunning, verschil was dat de ge meente het zomerhuisje via een snipperplannetje wilde behouden. Ze stak de teleurstelling dan ook niet onder stoelen of banken na de sloop. De horeca-baas reageerde la coniek. De ene keer meldde hij "dat muren wegens bouwvallig heid zijn omgevallen", een andere keer gooide hij het "op toevallige omstandigheden". Volgens raadsleden was een hef truck doorgegleden; een grote hark tegen het huis gezet. Er was hoe dan ook een ruïne, waar de ge meente niet zo blij mee was. Van der Valk vroeg toestemming om een huis te bouwen en toen hij die toestemming kreeg, bouwde hij iets totaal afwijkends. Hij wilde een motelletje en gaf ronduit toe dat hij nooit zo had willen bouwen als de vergunning aangaf. De bouwvergunning was alleen aan gevraagd om een vergunning te hebben. Na het stopzetten van de bouw liet de zakenman wederom een pauze invallen, tot de gemeen te het voortouw nam. En nu komt er een huis, hoopt de gemeente ten minste. A. van der Valk is niet te berei ken voor commentaar en zou de enige zijn die het standpunt van het concern naar voren kan bren gen in dergelijke zaken. OEGSTGEEST Een massale brunch in (praktisch) de open lucht. Die vond afgelopen zaterdag plaats in de grote tent bij de Lange Voort in Oegstgeest. De brunch, waarvoor zo'n honderd genodigden kwamen opdraven, was de slothappening van het jubileumfeest dat de middenstand van winkelcentrum de Lange Voort de afgelo pen periode heeft gegeven. Het winkelcentrum bestaat twintig jaar. 1

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9