TAD LEIDEN Toenemend aantal jongeren kampt met acute problemen De brandweer wordt steeds vaker voor niets opgeroepen LEIDSCH DAGBLAD Centrum Onderdak bestaat vijf jaar Onderzoek naar kosten aanleg stads verwarming s MAANDAG 27 JUNI 1 LEIDEN - Centrum Onderdak opende vijf jaar geleden voor het eerst haar deuren voor mensen die in acute nood verkeren. De behoefte aan dergelijke opvang is groot, vooral onder jongeren. Twintig procent van de gemiddeld 365 cliënten per jaar keert meermalen bij het crisiscentrum terug. Volgens coördinator Wilbert Bots zijn dat veelal jon geren die problemen hebben met zelfstandig wonen. "Ik zou graag extra huisvesting willen waar zij onder begelei ding zouden kunnen wonen". Het is half elf in de morgen en het is rustig in Centrum Onderdak aan de Rembrandtstraat. Een paar bewoners praten met elkaar in de huiskamer. "De meeste mensen gaan overdag weg. Sommigen gaan naar school, anderen gaan naar hun werk of naar de sociale dienst om een uitke ring te regelen. Vanavond is het veel gezelliger. Dan zitten we als één grote familie voor de televisie of doen spelle tjes", zegt Bots. Er zijn op dit moment 19 bewoners in het centrum, van wie de helft jonger is dan 21 jaar. Ze mogen maximaal zes weken blijven en be talen 2,50 gulden (.jongeren) tot vier gulden (volwassenen) per dag voor brood, bed en bad. De bewoners moeten in toerbeurt schoonmaken en koken. Verder zijn er strenge huisregels: zo is het strikt verbo den alcohol te gebruiken, te vech ten. mensen buiten bezoektijd te ontvangen en 's nachts zonder ver klaring weg te blijven. Overtreden van de regels kan uitzetting tot ge volg hebben. Twee maatschappe lijk werkers zijn dag en nacht aan wezig. In totaal werken er zeven tien mensen van wie negen betaald en acht op vrijwillige basis. door Agaath Garschagen "Het is ontzettend moeilijk om acht gekwalificeerde, onbetaalde medewerkers te vinden. De door stroming is erg groot. Heb je einde lijk goede mensen rondje heen dan gaan ze weer weg, omdat ze ergens een baan gevonden hebben", zegt Bots. Hij zou het liefst willen dat de gemeente Leiden extra geld be schikbaar stelt om meer betaalde krachten aan te nemen. Voorals nog hoeft Bots daar niet op te reke nen. Nu krijgt het centrum een mil joen gulden subsidie van het mi nisterie van WVC en dat vindt de gemeente voldoende. Bots: "Het is erg belangrijk dat dit centrum goed draait. Er is een enorme behoefte aan een plek waar mensen even op adem kunnen ko men. In de afgelopen vijf jaar heb ben we 3798 klanten gehad, een be zettingsgraad van 98 procent. Het komt de laatste jaren steeds meer voor dat mensen hier terecht ko men als zij door allerlei andere hulpverleningsinstanties worden afgewezen of er pas na enkele we ken terecht kunnen. Maar die men sen verkeren in een acute nood en kunnen het vaak niet nog eens een paar weken in hun eentje bolwer ken. Voor anderen geldt dat de psy- cho-sociale druk slechts tijdelijk te groot is. Zij worden afgewezen door een psychiatrische inrichting en komen dan naar ons toe". Toch beschouwt Bots het cen trum als een tussenstation naar de geëigende hulpverlening. "Vaak zijn mensen naar de verkeerde in stanties gestapt. De hulpverle ningswereld is een doolhof. Wij proberen er hier achter te komen wat mensen precies dwars zit en voor hen een goede vorm van hulp verlening te vinden". Ook komt het voor dat bewoners geten vertrou wen meer hebben in de hulpverle ning. "Wij proberen ze hier toch naar het volgende station te krij gen. Dat is vaak een hele stap voor ze. Als je daadwerkelijk aan je pro blemen iets wil doen, raakt dat je ziel en zaligheid. Het is menselijk om die problemen weg te duwen". De hulpverleners proberen de bewoners zo snel mogelijk door te sturen. "Het centrum heeft geen psycholoog of psychiater in dienst die met de behandeling kan begin nen". De gemiddelde verblijfsduur is 13,5 dagen. Alleen mensen die gemotiveerd kiezen voor opvang worden toegelaten. Daarom geen zwervers, gestrande toeristen en weglopers in het centrum. "Anders worden we een goedkoop hotel". Drugsverslaafden en alcoholver slaafden worden alleen toegelaten als zij zich eerst melden bij het con sultatiebureau voor alcohol en drugs. "Na een paar weken in het centrum gaan ze vaak naar een kli niek om af te kicken". Vijf jaar geleden gebeurde het nog wel eens dat ook zwervers en weglopers in het centrum terecht kwamen. In Leiden staat het cen trum daarom ten onrechte bekend als het 'Daklozencentrum'. Bots "In het begin zijn fouten gemaakt. Er zaten hier mensen die niet in acute nood verkeerden en het cen trum meer beschouwden als een goedkoop hotel. Mensen die hier komen moeten iets aan de proble men willen doen. Maar sommigen kunnen zo goed liegen dat zelfs hulpverleners op het verkeerde been worden gezet. De laatste tijd komt dat echter steeds minder vaak voor. We worden ervaren". Gemêleerd Het is een zeer gemêleerd gezel schap dat in het centrum verblijft. Oud en jong; man en vrouw wonen met elkaar. Ieder heeft een eigen verhaal, een eigen geschiedenis en eigen problemen. Het is mogelijk dat er een verkrachter woont en te gelijkertijd een vrouw die ver kracht is: een incestpleger en een incestslachtoffer. "Beiden verke ren in psycho-sociale moeilijkhe den. Ze hoeven elkaar hun proble men niet te vertellen. Alleen de hulpverleners weten vaak 1 mensen hier zitten. Zodra er toch achter komen en het klikt absoluut niet, ze krijgen ruzie of zijn bang voor elkaar, dan sturen we één van de twee door naar een andere hulpverleningsinstantie". Van elke bewoner wordt een dossier bijgehouden. Verder schrijven de dienstdoende hulp verleners opvallende dingen in een logboek: 'Kees morgen op tijd wekken in verband met methadon halen. Verzoek om opname, onbe kend vrouw, wordt er bij vriend LEIDEN Het Energiebedrijf Rijnland (EBR) en de woning bouwverenigingen Leiden en De Sleutels gaan onderzoeken of het lonend is om de flats in de Slaagh- wijk op stadsverwarming aan te sluiten. Als dat inderdaad zo blijkt te zijn, wordt eind volgend jaar be gonnen met de aanleg van trans portbuizen naar deze wijk. De flats in de slaaghwijk kunnen dan in het stookseizoen van 1990-1991 met stadsverwarming worden ver warmd. De Woningbouwvereniging Lei den liet al eerder weten in stadsver warming te zijn geïnteresseerd. De stookketels van haar flats in de Slaaghwijk dienen namelijk bin nen een aantal jaren te worden ver vangen. Uit een eerder onderzoek dat de woningbouwvereniging heeft laten verrichten, kwam stads verwarming als een interessant al ternatief naar voren. Het EBR en de corporaties wil len nu duidelijker op papier heb ben of stadsverwarming inderdaad rendabel is. Punt is namelijk dat het energiebedrijf naar deze wijk een aparte en kostbare transport leiding moet aanleggen. Het onder zoek begint in augustus. Het moet volgend voorjaar klaar zijn, waarna het EBR en de woningbouwvereni gingen in de zomer van 1989 een definitieve beslissing nemen. LEIDEN - De muziekvereniging Kunst en Genoegen vierde zaterdag haar 60-jarig bestaan met een groots muzi kaal festijn: De nacht van K&G. Voor het jubileumfeest waren alle zalen van de Stadsgehoorzaal afgehuurd. En als de stemming er al niet in zat in verband met de voetbalfinale dan was'het wel de keur aan artiesten die de feestgangers in de Stadsgehoorzaal binnen de kortste keren deed swingen. Er was voor elk wat wils: jazz, rock, blues, country western, disco en het Nederlandstalige lied werden in de verschillende zalen ten gehore gebracht. Uiteraard lieten ook de drie orkesten van de muziekvereniging zelf van zich horen. De avond werd geopend in de grote zaal met een optreden van de Show and Marchingband K&G, gevolgd door het juniorencorps Jong K &G en de Stageband K&G. Niemand minder dan Pia Beck was ingehuurd om, nog maar in de vroege avond, de aanwezigen tot groot enthousiasme op te zwepen. De jazz-pianiste slaagde daar moeiteloos in Maar er was natuurlijk nog veel meer om van te genieten: Donna Lynton, Koos Mark Big Band, Bernard Berk- hout's Swingmates en vele anderen waren tijdens 'De nacht van K&G' te zien en te horen. Eén van de zalen in de Stadsgehoorzaal was speciaal ingeruimd voor Leidse artiesten van wie vooral Wies Cavé weer de sterren van de Leidse hemel zong. Op 1 oktober aanstaande zal het officieel 60 jaar geleden zijn dat de Christelijke Muziekvereniging Kunst en Genoegen werd opgericht. Het K&G van nu omvat in totaal 220 leden en is één van de grootste en één van 's lands toonaangevende muziekverenigingen uitgezet. Ze komt*langs (niet ge weest). Kees was vanavond rede lijk te pruimen'. De laatste jaren is het aantal jon geren dat bij het centrum aanklopt, toegenomen. "Heel veel jongeren moeten we wegsturen. We willen hier niet meer dan zeven jongeren tegelijkertijd. Anders zou er prak tisch geen plaats zijn voor volwas senen. Ook krijg je dan een andere sfeer in huis". Volgens Bots zijn het veelal zelfstandig wonende jon geren die in het centrum komen. "Vaak kunnen of willen ze niet te rug naar hun ouders. Zelfstandig wonen kunnen ze echter ook niet. Ze hebben huurschulden, nauwe lijks kleren aan hun lijf en zijn erg eenzaam". Omdat er volgens Bots een schrijnend tekort is aan 'het bege leid wonen', komen deze jongeren meermalen terug in het centrum. "Als ik ze zie binnenkomen, weet ik al wat eraan schort. Vaak liggen er andere problemen aan ten grondslag. Maar we kunnen ze niet echt helpen". Om ze beter ze kunnen helpen, zijn er de laatste tijd hulpverleners aangetrokken die zich gespeciali seerd hebben in de jongerenpro- blematiek. Bots denkt eraan om vanuit het centrum een project 'be geleid wonen' op te zetten. Pro bleem is nog het geld. "Het plan moet nog verder worden uitge dacht. Ik heb er nu niet meer over te zeggen dan dat het erg nodig is". Bij de lunch, rond de klok van twaalf, is het drukker in het cen trum. Zeker tien mensen, van wie driekwart onder de 25, zitten smaJ kelijk een zelfgemaakte salade te verorberen. De gesprekken blijven luchtig: het weer, de voetbal en het lichaamsgewicht. "Vergis je ziet hoor", zegt Bots. "De huil- en scheldpartijen komen straks". Meisje (16) aangerand LEIDEN - Een 16-jarig meisje is gistermiddag op de Vijf Meilaan ter hoogte van de HCG door twee jon gens van haar fiets getrokken en onzedelijk betast. Door hard te schreeuwen en terug te slaan, wist het meisje de jongens op de vlucht te jagen.- Aan de politie heeft zij een signa lement van het tweetal kunnen ge ven. Het gaat om twee jongens van ongeveer 19 jaar met donkerblond haar die op een rode 'opoe-fiets' van het merk Old Dutch reden. Overlast werk Rij nsburgerweg LEIDEN- Bewoners van de Rijns- burgerweg hebben vannacht bij de politie geklaagd over de geluids overlast die de bestratingswerk zaamheden veroorzaakten. Om twee uur 's nachts werd begonnen met het uitbreken van de stenen klinkers. De bewoners waren via een brief van tevoren op de hoogte gesteld van de werkzaamheden. In de brief stond niet beschreven hoe groot de overlast zou zijn. Om het werk voor de bouwvak af te kunnen ronden wordt 's och tends en 's avonds doorgewerkt. Dit moet voorkomen dat bewoners maandenlang in de troep zitten. Het uitbreken van de straatstenen wordt vandaag afgerond. Van nacht zal de geluidsoverlast veel minder zijn, alleen het geluid dat de graafmachines veroorzaken kan voor overlast zorgen. De werk zaamheden aan de Rijnsburgerweg worden uiterlijk 21 juli afgerond. Tweetal dreigt op station met een mes LEIDEN - Een 19-jarige man en een 22-jarige vrouw zijn vanoch tend vroeg op het station aange- houdeh, nadat de vrouw een per ron-opzichter met een mes had be dreigd. Het tweetal stond omstreeks half zes met stenen naar het plaatskaar- tenkantoor te gooien. De opzichter zei hier iets van, maar de twee gin gen gewoon door. Toen de man op nieuw zei dat ze met dat stenen gooien moesten ophouden, haalde de vrouw een mes uit de zak van de man en bedreigde de perron-op zichter ermee. Hij wist het tweetal echter te overmeesteren en over te leveren aan de gemeentepolitie. De man is inmiddels weer op vrije voe ten gesteld, de vrouwis voorgeleid. INBRAAK - In een discotheek aan de Breestraat zijn bij een in braak twee draaitafels ter waarde van 2400 gulden verdwenen. Ook werden twee speelautomaten opengebroken en een onbekend geldbedrag ontvreemd. De diefstal werd zaterdagmiddag om vijf uur ontdekt. Men was binnengekomen door een deur aan de achterkant open te breken. Door mankementen aan brandmelders en pesterijen LEIDEN - De Leidse brandweer moet steeds vaker uitrukken voor loos alarm. Het aantal keren loos alarm in 1984 was 316 keer tegen 438 maal in 1986. Vorig jaar spande de kroon met 452 maal. Dit staat in het jaarverslag van 1987. "Steeds meer particulieren en bedrijven hebben brandmeldin- stallaties. Zeker nieuwe installaties vertonen nogal eens mankementen en gaan veel te snel af. Ook schij nen mensen het nog steeds leuk te vinden de brandweer te pesten en ons voor niets op te bellen. Als de brandweer meerdere keren voor loos alarm uitrukt, brengen wij 350 gulden in rekening", aldus een woordvoerder van de Leidse brandweer. In 1987 is de Leidse brandweer, die ook brand moet bestrijden in Zoeterwoude, 1411 keer uitgerukt, 45 keer meer dan in 1986. Voor een grote brand kwam de brandy/eer, net als vorig jaar eenmaal in actie (Donkersteeg). "De grootste brand in de afgelopen tien jaar. Bijna was de gehele Donkersteeg in vlammen opgegaan", aldus de woordvoer der. Het aantal middelgrote bran den en kleine branden nam toe met respectievelijk één middelgrote brand (in totaal tien tegen negen in 1986) en vijftien kleine branden (in totaal 486 tegen 471 in 1986). In Zoeterwoude moest de Leidse brandweer zestien keer een brand blussen. En buiten het eigen werk gebied moest zij dertien keer bij stand verlenen bij brand en veer tien keer voor andersoortige hulp verlening. Tot het voorkomen van brand behoort de beoordeling van nieuw bouw- en verbouwingsplannen uit het oogpunt van brandveiligheid. Veel werk op dat gebied bracht het AZL, Schuttersveld en de Stevens hof. Aan Bouw- en Woningtoezicht werden 205 adviezen verleend. Dat is gelijk met het aantal adviezen in 1986. De brandweer heeft zich verder beziggehouden met andersoortige hulpverlening, zoals het naar bene den halen van een persoon die in Oegstgeest op de kerk zat, een per soon bevrijd in een gevellift en het meten van gevaarlijke gassen bij een brand op het industrieterrein in Alphen aan de Rijn. "Wij Zeggen nooit 'nee' als onze hulp wordt ge vraagd". In het jaarverslag zijn tot slot me dedelingen te vinden over de eigen behuizing van de brandweer. In het kader van het energiebesparings project is de kazerne aan de Lange- brug van een nieuw dak voorzien. De besparingen op het energiege bruik in beide kazernes zijn tot gro te tevredenheid gerealiseerd. Wel baart het gebouw aan de Gooi meerlaan, onderhoudstechnisch gezien, veel zorgen. Verder is op merkelijk dat er in het jaar 1987 slechts twee vrouwen in dienst wa ren bij de brandweer. In maart 1988 zijn er in Leiden vier vrouwen bij gekomen. Tot slot wordt in het jaarverslag melding gemaakt van de beurs van brandweermaterialen op 20 mei van dit jaar in de Groenoordhallen. De beursdag is volgens de woord voerder zeer geslaagd te noemen. De netto-opbrengst van deze beurs van 20 duizend gulden is in het fonds investeringen materiaal brandweer gestort. Plattegronden voortaan uit de automaat LEIDEN- Langs de belangrijkste invalswegen van Leiden worden stadskaart-automaten geplaatst. De eerste wordt op 4 juli in gebruik genomen. Mensen die bang zijn om te verdwalen of zich willen oriënte ren, kunnen voor een gulden een stadsplattegrond uit de automaat trekken. Op de oriënatiekaart staan alleen de belangrijkste wegen en parkeermogelijkheden aangege ven, van de kleinere straten wor den op de achterkant coördinaten gegeven. Inmiddels zijn al in twin tig Nederlandse steden stadskaart- automaten in gebruik. Ze zijn geïn troduceerd door het bedrijf Rondo uit Breda. Maandag 4 juli om 13.30 uur neemt de Leidse wethouder van economische zaken, mevrouw Fase-Dubbelboer, de automaat bij het VW-kantoor in gebruik. -STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN 'STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7