Tataren voeren actie voor autonome staat Zuidafrika blikt tevreden terug op vredesbesprekingen Betogingen in Sovjetunie voor meer democratie PLO-facties vechten om controle kampen Bayrut Ontwapeningsconferentie van VN eindigt in ruzie vs Droogte in VS zal consument treffen ravage na bomaanslag Rocar(J bereikt akkoord Nieuwcaledonië Iraq verdrijft laatste soldaat van Iran aan zuidelijk front MAANDAG 27 JUNI 1988 MOSKOU (DPA/AFP) - Duizenden mensen hebben dit weekeinde in Moskou en andere steden in de Sovjetunie gedemonstreerd voor meer democratie. De betogingen vallen aan de vooravond van de speciale partijconferentie, die morgen in Moskou begint. Op de con ferentie zal worden gesproken over een reeks hervormingsvoorstellen. Behalve betogin gen voor meer democratie werd er tevens door de Krim-Tataren gedemonstreerd tegen de beslissing van de regering dat zij geen eigen land zullen krijgen. De betoging werd door de politie uiteen geslagen. De gouverneur van de Amerikaanse staat Missouri. Ashcroft. bekijkt de gebarsten grond aan de rand van een vijver bij een boerderij ten noordoosten van de stad St. Joseph. Ashcroft hoopt op de hidp van de Amerikaanse overheid aan de zwaar getroffen boeren van deze staat. (f0to anpi Op een bijeenkomst in het Dina- mo-stadion in Moskou zei de dissi dente geleerde Sacharov dat de pe restrojka (het hervormingsbeleid) de laatste kans voor de Sovjetunie is een groot land te zijn.Ook uit Le ningrad en de Baltische republie ken werden betogingen gemeld. Zaterdag hield de politie bij een de monstratie in het centrum van Moskou een dertigtal activisten aan die voor een meerpartijenstel- sel en tegen de binnenlandse vei ligheidsdienst KGB betoogden. De betogers eisten meer demo cratie en persvrijheid. "Alle macht aan de Sovjets" en "Socialisme: ja; Stalinisme: nee", zo stond op span doeken te lezen. Leden van het pas gevormde Volksfront voor de Pe restrojka droegen portretten van Lenin en Sovjetleider Gorbatsjov met zich mee. In het Dinamo-stadion kwamen ongeveer 300 mensen bijeen, onder wie familieleden van slachtoffers van de Stalinterreur. Onder de be togers bevond zich ook een klein dochter van de Duitse communist Radek, die in 1937 na een show proces werd geëxecuteerd. Op de bijeenkomst pleitte Sacharov voor Sovjetunie slaat terug: opnieuw Canadees land uit MOSKOU (AP) - De Sovjetunie heeft zaterdag opnieuw uitge haald naar Canada in de diplo- matenoorlog met dat land, door de militair attaché van Canada uit te wijzen, zeven voormalige diplomaten te verbieden naar de Sovjetunie terug te keren en 25 van de 39 Russische perso neelsleden uit de Canadese am bassade terug te trekken. De maatregel betekent een ernstige escalatie van de uitwij zingenoorlog die vorige week begon met de uitwijzing door Canada van Sovjetdiplomaten en -personeel dat ervan werd verdacht betrokken te zijn ge weest bij spionage-activiteiten. Het persbureau Tass zei dat de Russische onderminister van buitenlandse zaken. Bes- smertynch, tegenover de Cana dese ambassadeur. Turner, had verklaard dat Canada een nieu we vijandige daad had begaan door de hoogste militaire atta ché van de Sovjetunie uit te wij zen en drie andere diplomaten de toegang tot Canada te ont zeggen. Japan Japan is bereid een actievere rol te spelen bij het zoeken naar een vredesregeling in het Midden-Oos ten. Dat zei de Japanse minister van buitenlandse zaken, Uno, gis teravond aan het eind van de eerste dag van zijn bezoek aan Israël. Hij deed echter geen concrete toezeg gingen tijdens zijn besprekingen met premier Shamir en minister van buitenlandse zaken Peres. Sri Lanka Een Srilankaanse vakbondslei der is gisteren in Colombo door on bekenden vermoord. De 65-jarige Panditha, die behalve secretaris generaal van de vakbondsfederatie van Ceylon (CTUF) ook lid van het Politburo van de Communistische Partij van Sri lanka is, werd vlak bij zijn huis doodgestoken. Westduitsland Ongeveer honderd vredesacti visten zijn vandaag een vijfdaagse blokkade begonnen van een Ame rikaans munitiedepot in Fischbach bij Pirmasens in de Bondsrepu bliek. De zitactie vormt onderdeel van een campagne van de vredes beweging tegen chemische wa pens. Nigeria Het giftige afval uit Europa dat door een Italiaanse onderneming in Nigeria is gestort, is vermoede lijk niet radioactief. Dit is de voor lopige conclusie van Britse onder zoekers. Een stralingsdeskundige onderzocht tien vaten van de meer dan 2.000 ton afval die in de omge ving van de Westafrikaanse haven stad Koko werd gestort. Ongeveer 500.000 mensen heb ben gisteren in de VS deelgeno men aan demonstraties voor de rechten van homoseksuelen. In New York kwamen 100.000 men sen tijdens een manifestatie bijeen. De aanwezigen namen één minuut stilte in acht ter herdenking van aidsslachtoffers. Hierbij werden tienduizenden balonnen losgela ten. Ook in Los Angeles, San Fran cisco, Chicago en andere grote ste den werden dergelijke manifesta ties gehouden. de oprichting van een monument voor de slachtoffers van het Stali- In Tasjkent maakte de politie gisteren hardhandig een einde aan een massale betoging van Krim-Ta- taren, die een autonome republiek eisen. De Krim-Tataren werden na de Tweede Wereldoorlog uit de Krim gedeporteerd, omdat zij met de Duitse bezetters zouden hebben gecollaboreerd. Volgens een woordvoerder van de Krim-Tata ren trad de politie hard op tegen de ongeveer 20.000 betogers, die zich in het centrum van de hoofdstad van Oezbekistan hadden verza meld. Het kostte de politie zes uur om de betogers uiteen te drijven. Een groep betogers slaagde erin bij het gebouw van het Centraal Comité van de Oezbeekse commu nistische partij te komen, waar zij een verklaring voorlazen waarin zij de Krim-Tataren in Oezbekistan opriepen tot een staking. Een rege ringscommissie wees begin deze maand de eis van de Krim-Tataren voor een autonome republiek op de Krim af, maar kondigde aan dat een groot aantal Krim-Tataren naar hun geboorteland zouden mogen terugkeren. In Vilnius, de hoofdstad van Li touwen, eisten zo'n 10.000 betogers meer onafhankelijkheid voor hun republiek. De betogers bonden de Litouwse afgevaardigden naar de partij conferentie op het hart aan te dringen op meer onafhankelijk heid op economisch en politiek ge bied. Gisteren werd tevens in Moskou "een plaquette onthuld ter nage dachtenis van de ongeveer 13.000 Sovjetsoldaten die op het Afghaan se slagveld zijn gevallen. Menig soldaat die in Afghanistan gediend heeft, was aanwezig bij de plechtig heid in een buitenwijk van Moskou waar bijna 3.000 mensen bijeen wa- Intussen hebben militairen en politici eensgezind kritiek gele verd op het buitenlandse beleid van Brezjnev. Functionarissen zei den tijdens een persconferentie dat de Sovjetunie zich vroeger had la ten provoceren door het Westen, te snel naar de wapens had gegrepen en onvoldoende aan public rela tions had gedaan. JOHANNESBURG/CAIRO - De vier deelnemende partijen aan de besprekingen in Cairo over een op lossing voor de Angolese burger oorlog en de onafhankelijkheid van Namibië, hebben afgesproken op 11 juli opnieuw bijeen te komen. door Ruud de Wit Vertegenwoordigers van Zuidafri- ka, Cuba, Angola en de VS zullen dan op niet-ministerieel niveau spreken over een definitief ver- strekschema voor de circa 50.000 man Cubaanse troepen in Angola. Voor de grote Cubaanse troepen concentraties aan de Namibisch- Angolese grens kon geen oplossing worden bereikt. In Zuidafrikaanse regeringskrin gen wordt de zaterdag afgesloten tweedaagse gespreksronde in de Egyptische hoofdstad 'succesvol' genoemd. Bij terugkeer van de ruim vijftig personen tellende Zuidafrikaanse delegatie irr Johan nesburg weigerde minister Roelof NEW YORK (AP) - De eerste zo merdagen in de Verenigde Staten zijn in de binnenlanden begonnen met een recordhitte en een groot te kort aan regenwater. Het lijkt cr op dat de droogte de landbouwstaten in het Middenwesten onherstelba re schade toebrengt aan de oog sten. Op de termijnmarkten voor landbouwprodukten wordt panie kerig gehandeld, de elektriciteits voorziening is gerantsoeneerd, be vloeiing van de gewassen en tuinen is streng beperkt evenals het gelief de autowassen. De ooit machtige Mississippi kan het scheepvaartverkeer niet meer verwerken zodat ook dat aan ban den is gelegd. De rivier staat 6,5 meter beneden het peil van vorig jaar ter hoogte van Memphis waar de meeste schepen zijn gestrand. In een aantal opzichten is het al een verloren zomer. Regen kan dan 'Pik' Botha ieder commentaar te le veren op het slotcommuniqué. Hij sprak wel over een 'succesvol' eindresultaat. Na afloop van de conferentie werd duidelijk, dat de onderhande lingen vrijdag, reeds een uur na het begin bijna waren vastgelopen. Dat kwam door de Cubaanse onder handelaar Valdez Risquet die, ge heel tegen de afspraken in, eiste dat ook de apartheid in Zuidafrika op de agenda zou worden ge plaatst. Roelof Botha zou hiertegen echter hebben ingebracht, dat in dat geval ook de situatie van de mensenrechten in Angola en Cuba in de gesprekken zou moeten wor den betrokken. Achtereraf kon worden gecon stateerd dat het doorgaan van de onderhandelingen op zaterdag vooral kan worden toegeschreven aan een ingreep van de Russische topambtenaar van buitenlandse za ken. Vasev. die in Cairo een waar nemersstatus had. Volgens confe rentiebronnen zou Vasev de Cu banen hebben omgepraat en zou deze Russische bemoeienis uitein delijk tot gevolg hebben gehad dat WASHINGTON (GPD/AP) - De speciale zitting van de Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties over ontwapening is gisteren geëindigd met zulke grote me ningsverschillen dat niet eens een gemeenschappelijke slotverkla ring kon worden samengesteld. Gehoopt werd dat de wekenlan ge reeks vergaderingen van de 159 lid-staten een verklaring zou ople veren waarin het akoord tussen de VS en de Sovjetunie over de ver nietiging van alle middellange-af- standswapens als een voorbeeld voor verdergaande ontwapening zou worden genoemd. Hoewél veel van de 135 sprekers het recente Amerikaans-Russische verdrag inzake de middellange- en korte-afstandswapens prezen, ble ken de afgevaardigden samen niet in staat de supermogendheden te evenaren en tot overeenstemming te komen. Spreker na spreker vroeg ook weliswaar enig soelaas bieden maar de weidegronden zijn al kaal gevreten en een eventuele groei zal de vraatzucht van het vee niet meer bij kunnen benen, meent de minis ter van landbouw in de deelstaat Kansas, Brownback. De droogte uit zich in de volgen de statistische gegevens: volgens het ministerie van landbouw is in 1.455 counties de noodtoestand van kracht als gevolg van de droog te. Het Amerikaans Geologisch On- PARIJS (Rtr/AFP) - Vertegen woordigers van de pro-Franse blanke gemeenschap en van de se paratistische Kanaken in Nieuw caledonië hebben gisteren in Parijs een akkoord bereikt over de toe komst van het Franse overzeese ge biedsdeel in de Stille Oceaan. De Franse premier, Rocard, begroette de overeenkomst als een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis van Nieuwcaledonië, waar de afgelo pen maanden 28 mensen zijn om gekomen bij botsingen tussen Kanaken, Franse veiligheidstroe pen en Franse kolonisten. Het akkoord betekent een groot succes voor de socialistische pre- NICOSIA (Rtr) - Iraq heeft aan het zuidelijke front de laatste Iraanse soldaat van Iraaks grondgebied verdreven. Dit meldde Baghdad gisteren. President Saddam Husayn verklaarde dat de eind overwinning in de oorlog met Iran nabij is. Iran beschuldigde de Irak ezen wederom van het gebruik van gifgas. Het Iraanse nieuwsagentschap Irna meldde dat de Iraakse strijd krachten zich zaterdag op grote schaal van strijdgassen hadden be diend teneinde de Iraanse militai ren te verdrijven van de Majnoon- Unita-leider dr. Jonas Savimbi. de besprekingen zaterdag volgens afspraak konden worden afgerond Ook wordt opgemerkt dat er sprake is van een groeiende tegen stelling tussen Cubanen en Ango- lezen. De Cubanen hebben meer dan 50.000 soldaten in Angola ge- om meer acties op het gebied van ontwapening. De Russische minis ter Sjevardnadze (buitenlandse za ken) kwam zelfs met een uitge werkt plan waarin hij onder meer de vernietiging van alle kernwa pens voorstelde en een drastische troepenvermindering aan NAVO- en Warschaupact-zijde. Maar zijn voorstellen werden door de Amerikanen goeddeels ge negeerd. Zij maakten duidelijk niets te zien in totale kernontwape ning en al evenmin iets te voelen voor een verbod op kernproeven, een ander element uit het plan van de Sovjetunie. De meningsver schillen traden het scherpst naar derzoeksbureau meldde dat het aantal rivierlopen dat in mei stroomt het laagste is sinds zes jaar en dat slechts 54 procent van de 191 peilstations een normale stand we ten te melden. In eenenzestig ste den werden dinsdag recordtempe raturen gemeld, op woensdag wa ren dat 64 steden en donderdag 35. De droogte heeft ook gevolgen voor de consument. Zo wordt ver wacht dat met name de brood- en pastaprijzen zullen stijgen evenals de prijs voor bier. Met de aanhou dende droogte en hitte doen ook de zorgen over het 'broeikasteffect' toenemen. Een klimatoloog bij de NASA meent dat er zo goed als ze ker een verband bestaat tussen de hitte en het broeikaseffect dat ont staat door de uitstoot van kool dioxide in de atmosfeer maar dat er geen steekvaste bewijzen voor zijn mier, die nog deze week een nieu we regering aan het parlement zal voorstellen. De leider van de onaf hankelijkheidsbeweging van de Kanaken, Tjibao, en de leider van de blanke gemeenschap die de banden met Parijs wil handhaven, Lafleur, werden het gisteren na 15 dagen onderhandelen eens over de regeling, waarvan alleen de grote lijnen bekend zijn. Volgens het akkoord komt het gebiedsdeel het komende jaar on der rechtstreeks bestuur van Parijs te staan. Deze overgangsmaatregel heeft tot doel de spanningen tussen de inheemse Kanaken en (de af stammelingen van) de Franse kolo- eilanden. Ook zou Iraq diezelfde dag chemische wapens hebben ge bruikt in de buurt van de zuidwes telijke stad Ahvaz, op 90 km af stand van de Majnoon-moerassen. Daarbij zouden 60 doden zijn ge vallen en ongeveer 4000 gewonden. Baghdad ontkende dat zijn troepen stationeerd. die het Angolese rege ringsleger bijstaan in de strijd te gen de bevrijdingsbeweging Ünita van dr. bavimbi. Een belangrijk punt bij de huidige vredesbespre kingen is de Zuidafrikaanse eis. dat al deze Cubaanse troepen eerst het land uit moeten, voordat Zuid afrika bereid is zich uit Namibië te rug te trekken en het land onafhan kelijkheid te verlenen volgens VN- resolutie 435. Welingelichte bronnen menen, dat de Cubaanse onderhandelaars zich veel harder hebben opgesteld bij de gesprekken in Cairo dan de Angolezen zelf. De reden daarvoor zou zijn dat de Cubanen eigenlijk niet zo veel behoefte hebben aan een snel vertrek van hun troepen uit Angola. Niet alleen betaalt de Angolese regering met harde olie dollars voor de Cubaanse militaire steun, de Cubaanse partijtop vreest ook binnenlandse moeilijkheden als nu zo'n 50.000 militairen in het land zouden terugkeren, waarvoor geen werk is. Ook houdt men er in Havana ern stig rekening mee dat een gedwon gen vertrek van de Cubaanse troe- voren met betrekking tot de al eer der genoemde vergaande ontwape ningsvoorstellen van de Sovjetu nie en ontwikkelingslanden. De VS en enkele van hun bondgeno ten kozen over het algemeen voor een veel behoedzamere benade ring van de ontwapeningsproble- matiek. Deze opstelling bracht de Ameri kaanse gedelegeerden in botsing met hun collega's uit bijna alle an dere lid-staten. Dat de Amerikanen erop stonden dat de slotverklaring niets ten nadele van SDI ('Star Wars') zou zeggen, was een ander groot meningsverschil. De Chinese afgevaardigde Yu BAYRUT (AP/Rtr) - Bij gevechten rond de vluchtelingenkampen Chatila en Bourj al-Barajneh, nabij de Libanese hoofdstad Bayrut. vie len gisteren zeven doden, onder wie drie Syrische militairen. De kampen waren al eerder het toneel van schermutselingen tussen riva liserende Palestijnse groeperin gen. De politie deelde mee dat behal ve de zeven doden tevens veertien mensen gewond raakten. De Syri sche soldaten werden gedood toen een granaat naar hun wachtpost bij Bourj al-Barajneh werd gegooid. De strijd laaide op tussen de Fa- tahstrijders van PLO-voorzitter Arafat en de door Syrië gesteunde dissidente groep Fatah-Opstand van kolonel Mousa. De twee groe pen vechten al sinds 1 mei om de controle over de kampen Chatilla en Bourj al-Barajneh. Mousa's strij ders werden enkele weken geleden door de groep van Arafat uit de kampen verdreven en proberen nu hun posities te heroveren. Zaterdag bleef het nog vrij rustig in de kampen. Veel bewoners zoch ten een veilig heenkomen elders in Bayrut. Volgens de Libanese poli tie zijn bij de strijd tot nu toe zeker 120 doden en 516 gewonden geval len. De Syrische minister van voor lichting, Salman, verklaarde zater dag dat Syrië niet 'fysiek' zal ingrij pen om een einde te maken aan de machtstrijd. Salman zei dat Syrië zich alleen met goede raad en poli tieke inspanningen in de strijd zal mengen. Syrische troepen, die in Libanon hebben geïntervenieerd, hebben het hele gebied rond de kampen in handen, maar hebben tot nu toe geen aanstalten gemaakt om een einde te maken aan de ge vechten. Intussen omsingelden Israëli sche militairen en hun Libanese nisten te verminderen. Op Nieuw caledonië wonen 150.000 mensen, van wie 43 procent Kanaken, 37 procent Europeanen en 20 procent andere minderheden. De spanningen liepen in april hoog op toen een commando van Kanaken een groep Franse agenten ontvoerde en deze in een grot vast hield. Franse élitetroepen maakten begin mei met geweld een einde aan de gijzeling. Bij de bevrijdings actie, waarop later veel kritiek is geuit, kwamen 21 mensen om het leven, van wie 19 Kanaken en twee politie-agenten. Het akkoord, waarover de Kana ken en de Franse loyalisten nu gifgas hebben gebruikt tegen de Iraniërs. Iraq had naar zijn zeggen zater dag acht uur nodig om de Majnoon- eilanden te heroveren op de Iraan se troepen. Het verlies van de eilan den, die Iran sinds 1985 bezet hield, is voor Teheran de derde nederlaag pen uit Angola na een verblijf van meer dan 13 jaar, zonder een klin kende overwinning op het 'racisti sche Zuidafrika' demoraliserend kan werken op het thuisfront. Vooral omdat deze Angolese bur geroorlog aan Cubaanse kant vele duizenden slachtoffers heeft ge ëist. De Angolese onderhandelaars daarentegen zouden zijn geneigd meer de kant van de Amerikaanse onderhandelaars te kiezen. De Amerikaanse regering erkent de regering-Dos Santos nog altijd niet en erkenning zou bij succesvolle onderhandelingen in het vooruit zicht zijn gesteld. Ook heeft de re gering-Dos Santos de harde Ameri kaanse dollars, die worden ver diend in het oliegebied van Cabin- da. broodnodig om de door de 13 jaar lange oorlog failliete land enigszins op een beter economi sche spoor te krijgen. Om met con ferentiebronnen te spreken: „De Angolezen willen ook, net zoals de Zuidafrikanen en Amerikanen, een snel einde aan de oorlogssituatie en de Cubanen hebben daar, uit ei genbelang, minder haast mee". Mengyia leek de VS verantwoorde lijk te stellen voor het magere re sultaat. Yu gaf te kennen dat over eenstemming niet kon worden be reikt, doordat 'een bepaald land' niet tot concessies bereid bleek. De Sovjet-afgevaardigde Petrovski merkte op dat er geen gezamenlijk standpunt mogelijk was 'vanwege het optreden van enkele landen'. De speciale zitting, die op 31 mei begon, had daardoor geen tastbaar eindresultaat. Bovendien bezit de Algemene Vergadering, waarin de 159 landen zijn vertegenwoordigd, geen middelen om haar besluiten af te dwingen. Een VN-resolutie heeft in principe uitsluitend een moreel gezag. Waarnemers conclu deerden dat het uitblijven van een gezamenlijke verklaring moet wor den beschouwd als een mislukking van de VN-diplomatie. Met de reeks vergaderingen was een be drag van 15 miljoen gulden ge moeid. bondgenoten volgens getuigen gis teren het dorpje Ain Ata in Zuid- oost-Libanon. Ongeveer vijfhon derd leden van het Zuidlibanese le ger (SLA) verlieten, gesteund door Israëlische troepen met circa der tig tanks en pantservoertuigen, de 'veiligheidszone' en drongen Liba non binnen. Ain Ata ligt op tien ki lometer afstand van de grens met de door Israël eenzijdig ingestelde veiligheidszone en op zeven kilo meter van de plaats waar zich Syri sche troepen bevinden. De omgeving werd uitgekamd waarbij volgens inwoners zes men sen gevangen werden genomen, onder wie twee Libanese militai ren. De bewoners mochten het door islamitische en linkse guerril lastrijders gecontrpleerde dorpje niet in of uit. Volgens ooggetuigen zijn de guerrilleros in staat van pa raatheid, maar voor zover bekend is er niet gevochten. VS ontdekken plan voor raketsmokkel WASHINGTON (Rtr) - Vijf men sen, onder wie twee Egyptenaren, zijn officieel beschuldigd van een plan om materiaal voor verfijnde raketsystemen illegaal uit de Vere nigde Staten te exporteren. Dat heeft ëen woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van justi tie bekendgemaakt. De twee Egyptische beklaagden zijn Abdella Mohamed, een leger- kolonel die gestationeerd is in Was hington. en Jossef, een in Oosten rijk geplaatste kolonel die de ope ratie zou leiden. Beide mannen ge nieten diplomatieke onschend baarheid. Bij de plannen zijn vol gens het ministerie van justitie ook medewerkers van twee Ameri kaanse bedrijven betrokken. overeenstemming hebben bereikt, voorziet in de vorming van een fe deratie die uit drie autonome pro vincies bestaat. Deze federatie krijgt op experimentele basis zelf bestuur tot 1998, wanneer een refe rendum zal worden gehouden over de staatkundige toekomst van Nieuw-Caledonië. Bij een vorig re ferendum sprak de bevolking van de eilanden zich ervoor uit een Franse provincie te blijven. De stemming werd echter geboycot door de Kanaken. Rocard deelde mee dat de bevolking van Nieuw caledonië zich in de herfst van dit jaar bij een aparte volksstemming zal kunnen uitspreken over het nieuwe statuut. in minder dan drie maanden. Op 17 april verjoegen de Irakezen het Iraanse leger van het schiereiland Faw. In mei heroverden zij de moe rassen bij Shalamcheh. Maar naar de mening van diplomaten is de eindoverwinning voor Iraq nog ver weg. Het volgende doel van de Irak ezen is waarschijnlijk het Kurdi- sche gebied rond Halabja in het noordoosten van Iraq, dat Iraanse troepen in maart veroverden. Het is het laatste grote stuk Iraaks grondgebied dat Iran nog in han den heeft. Over een zaak heeft in ieder ge val de conferentie in Cairo geen op lossing gebracht en dat is de aan wezigheid van circa 15.000 Cu baanse soldaten aan de grens met Namibië. Hoewel hun vertrek bo venaan het Zuidafrikaanse ge- sprekslijstje stond, is daar geen en kel resultaat over bereikt. Bij zijn terugkeer in Johannesburg zei de Zuidafrikaanse minister van de fensie, Malan, dan ook 'op het erg ste voorbereid te zijn', want in houdt dat een militaire confronta tie tussen Zuidafrikaanse en Cu baanse troepen in de komende da gen, nog altijd niet moeten worden uitgesloten: „Ze hebben me nog nooit met de 'broek naar beneden' aangetroffen en we zullen ons niet door de Cubanen laten verrassen", aldus Malan. PESHAWAR - Bij een bomaanslag zaterdag op een hotel in Peshawar in Pakistan zijn zeker negen mensen om het leven gekomen. Er zijn vier of vijf vermisten en vier gewonden. Het hotel stortte door de explosie op de tweede verdieping in. Niemand eiste de de verantwoordelijkheid voor de aanslag op, maar de politie'vermoedt dat de communistische regering in Afghanistan er opdracht voor heeft gegeven. Pakistan steunt het Af ghaanse verzet, dat de regering in Kabul bestrijdt. In Peshawar is het hoofdkwartier van het verzet gevestigd. »oto anpi. t ■■fftw-ii n ii -

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5