Terugploegen van uitkeringen stopt Veroordeelde voor moord wil na 3 jaar nieuw proces Verliefde gynaecoloog moet patiënte doorsturen De Koning: resultaten teleurstellend 'Nederland gooit goede naam bij gevangenissen te grabbel Binnenschippers keuren akkoord Granaria goed Homodag verloopt zonder incidenten 'Leges nieuwe huisartsen is sleutelgeld' 'Staatsbelang' blijkt netelig probleem in paspoortzaak MAANDAG 27 JUNI 1 EE£ DEN HAAG (GPD/ANP) Minister De Koning (sociale zaken) gaat een eind maken aan de zogeheten terugploegregeling, waarbij werklozen in de bouw worden ingschakeld met behulp van uitkeringsgelden. De projecten van de afgelopen jaren hebben bij lange na niet aan de verwachtingen voldaan en De Koning wil daarom eerst nader overleg met werkgevers en bonden. AMSTERDAM (ANP) - Nederland is bezig zijn voorsprong te verlie zen op het gebied van het gevange niswezen. Terwijl ons land in een verhardend klimaat terugkeert naar vroegere tijden, worden in an dere landen stappen vooruit gezet. Onderzoeker Kommer van het We tenschappelijk Onderzoek- en Do cumentatiecentrum (WODC) van het ministerie van justite stelt dit vast in het maandblad Balans van het gevangeniswezen. Hij verge leek de Nederlandse nieuwbouw- plannen met die in Groot-Brittan- nie en de Verenigde Staten. Zijn conclusie: "Ons land is op weg zijn goede naam te grabbel te gooien". En wat volgens Kommer nog erger is: "Zowel gedetineerden als personeel van de inrichtingen worden voor de komende 100 jaar opgescheept met gebouwen, die ons nu al een eeuw achteruit drei gen te zetten". De WODC-onderzoeker stelt vast dat het Nederlandse gevangenis wezen nog steeds veel aanzien heeft in het buitenland. Het per centage gedetineerden per 100.000 inwoners is relatief laag en het ge vangenisregiem is relatief humaan. Ernstige incidenten in gevangenis sen zijn hier beperkt. Maar de Nederlandse gevange nissen maken volgens Kommer als gebouwen hun goede naam veel minder waar en dat wordt alleen maar erger. Kijkt men in Neder land bij de bouw van nieuwe in richtingen vooral naar de kosten, in de VS en Groot-Brittannie tracht men meer rekening te houden met de gevangenen. In de Amerikaanse staat Califor- nië bijvoorbeeld heeft men drie op lossingen bedacht: standaardisa tie. slaapzalen in plaats van een persoonscellen en een geavanceer de financieringsmethode met spe ciale regelingen voor particuliere beleggers, die in gevangenissen willen investeren. In Groot-Brittannnié is Kommer vooral het verschil in voorberei ding van nieuwe gevangenissen en de openheid daarover opgevallen. In Nederland blijft naar zijn me ning de publiciteit rond de nieuw bouw nog uiterst beperkt. Uit gangspunten voor mogelijke nieu we Britse gevangenissen zijn een campus-achtige opzet, scheiding van de toegangen voor voetgangers en voertuigen, afzonderlijke woon eenheden voor 50 tot 75 gedetineer den, een ruimere opzet van gangen en dergelijke. De Britten werken ook aan een nieuw management van gevange nissen. Een werkgroep noemde in dit verband een goedwerkend sys teem van overplaatsingen, zowel binnen als tussen de inrichtingen, meer delegatie van bevoegdheden en betrekkelijk weinig personeel, om zo te bevorderen dat het wel aanwezige personeel zoveel moge lijk in contact is met de gevange- De Koning zei dat vanmiddag in Zwolle bij de afsluiting van het laatste terugploegproject in het programma 1986-1987. Een van de drie goedgekeurde projecten ging uiteindelijk niet van start, terwijl maar de helft van het aantal ver wachte arbeidsplaatsen werd ge realiseerd, aldus de bewindsman. De doelstelling orfl in de projecten voor 70 procent gebruik te maken van langdurig werklozen is al even min gehaald. Dat wordt ongeveer 65 procent. In de grote steden (waar de meeste langdurig werklo zen zitten) was dat zelfs maar 44 procent. Volgens De Koning komt dat mede door de tegengestelde belan gen tussen opdrachtgevers en aan nemers. Opdrachtgevers wilden een zo hoog mogelijke inzet van personeel om zo zoveel mogelijk uitkeringsgeld binnen te halen. Aannemers daarentegen wilden juist personeel en materieel zoveel mogelijk beperken. Een slechte calculatie van de projecten en ex tra hoog ingeschatte cijfers, juist om meer uitkeringsgeld te krijgen, deden de rest, aldus De Koning. ROTTERDAM (ANP) - Op een rustig verlopen vergadering heb ben de binnenschippers dit week einde het een week geleden geslo ten akkoord goedgekeurd over het conflict rond de graanverlader Gra naria. De 'Zes van Gorcum'. de lei ders van de actievoerende binnen schippers die de onderhandelin gen met de bewindsvrouwe voer den, kregen wel de opdracht om de naleving van het akkoord scherp in de gaten te houden. Mocht minis ter Smit-Kroes (verkeer en water- ning zijn duwbakken met granen zal laten vervoeren. Het bedrijf zal dit voortaan via de schippersbeur- zen doen of zelf duwboten aan schaffen en de bemanning daar voor in dienst nemen. In ruil daar voor hebben de schippers beloofd geen acties meer te voeren tegen de duwbak-transporten van Granaria. Veel kritiek was er gedurende de vergadering op de Federatie van Schippersbonden, één van de grootste binnenvaartorganisaties ons land. De federatie heeft zich staat) haar woord niet houden, dan steeds afkerig getoond van acties, komen acties. wat bij de schippers die wel actie In het akkoord is geregeld dat voerden grote irritatie bleek te heb ben gewekt. Binnenschipper Sei ne, één van de zes van Gorcum en voorzitter van de vergadering, nam de federatie in bescherming. "We moeten naar de toekomst kijken, niet naar het verleden", zei hij. Binnenland kort De politie heeft gisteren vier inwo ners van Veldhoven aangehouden in verband met een dodelijke steekpartij in Eindhoven. Daarbij kwam in de nacht van vrijdag op zaterdag een 27-jarige Eindhove- naar om het leven. Eén van de ver dachten. een 19-jarige jongen, heeft bekend dat hij de dodelijke mes steek heeft toegebracht. De andere verdachten zijn 17 en 18 jaar. Verkrachting Een 74-jarige alleenstaande vrouw uit Doesburg is gistermor gen in alle vroegte in haar bejaar denwoning verkracht. Rond 2.00 uur drong een onbekende man, die zich door middel van een lap voor zijn gezicht onherkenbaar had ge maakt, via een dakraam de woning binnen. Nadat hij de vrouw in de slaapkamer had bedreigd, ver krachtte hij haar. Anderhalf uur eerder drong in Doesburg iemand op soortgelijke wijze een woning binnen. De politie vermoedt dat het om dezelfde man gaat. Van de dader ontbreekt ieder spoor. ANC-acties De afgelopen halfjaar in.ons land gehouden acties voor de Zuidafri- kaanse bevrijdingsbeweging ANC hebben 1,3 miljoen gulden opge bracht. Dat werd gistermiddag be kendgemaakt tijdens een slotmani festatie van het Komitee Zuidelijk Afrika en de Anti-Apartheidsbewe ging Nederland in het Amsterdam se Vondelpark. Vorig jaar werd in dezelfde periode een kleine drie ton minder opgehaald. Film De Groningse film "Limb salvage in osteosarcoma', over een chirur gische ingreep bij botkanker, heeft op een medisch filmfestival in San Francisco de eerste prijs behaald in de categorie chirugische films. In deze categorie waren bijna 500 in zendingen uit 21 landen. Producer en regisseur H. Gerretsen van het Audio Visueel Centrum van de Rijksuniversiteit Groningen, kreeg zaterdag de bij de prijs behorende Gold Award uitgereikt. Heroïne Vijf buitenlanders, onder wie een 44-jarige Nederlandse vrouw, zijn vrijdag in Milaan gearresteerd op verdenking van handel in ver dovende middelen. De Milaanse politie meldde dat de vijf in het be zit waren van 12,5 kilo heroine, met een verkoopwaarde van rond de 1,5 miljoen gulden. Volgens de recher che vervoerde de organisatie de he roïne vanuit Turkije met behulp van 'TlR-vrachtauto's naar Neder land. Vervolgens gingen de drugs verborgen in personenwagens naar Italië. Burenruzie Bij een uit de hand gelopen bu renruzie is in de nacht van zaterdag op zondag en 43-jarige man uit Cas- tricum om het leven gekomen. Het slachtoffer had zich geërgerd aan geluidsoverlast van zijn 29-jarige buurman. De klachten leidden tot een woordenwisseling en een vechtpartij, waarbij de 29-jarige met een mes uithaalde. Volgens de politie valt nog niet te zeggen of de geluidsoverlast te maken had met het voetbal-enthousiasme. Over terugploegen in de toe komst toonde De Koning zich pes simistisch. Hij zei bespaarde uitke ringsgelden alleen nog dan te wil len gebruiken als de besparing ook echt gegarandeerd is. In dit ver band wees hij op het jeugdwerkga rantieplan (JWG) dat schoolverla ter tot 21 jaar een baan biedt bij overheidsinstellingen. Scholing Om de jeugdwerkloosheid op langere termijn te bestrijden heeft het kabinet vrijdag besloten om de uitkeringen aan werkloze jongeren te verlagen en afhankelijk te ma ken van deelname aan scholing. Het kabinet geeft daarmee invul ling aan een suggestie die CDA- fractieleider De Vries tijdens de bezuigingen vlak voor Pasen deed. De Vries herhaalde zijn plan een paar weken geleden nog eens en kreeg daarop een positieve reac tie van het kabinet. De FNV-jongeren hebben giste ren woedend gereageerd op het plan. In een brief aan de regering zegt de Jongerenbeweging dat de argumenten niet deugen. Ze kondi gen acties en alternatieve plannen aan. Als het kabinet zijn voorne mens doorzet zullen de FNV-jonge ren in navolging van de arbeidson geschikte vrouwen een proefpro ces beginnen om verlagingen van de uitkeringen ongedaan te maken. "Onder het sausje werkloos heidsbestrijding wordt opnieuw een ordinaire bezuinigingsmaatre gel op het bordje van de jongeren gelegd. De zorgzame samenleving wordt langzamerhand een asociale wildernis waar gelijkheid, solidari teit en sociale rechtvaardigheid zijn vervangen door het recht van de sterkste", aldus de vakbonds jongeren. Ongeveer 6500 homoseksuelen en lesbiennes waren zaterdag in Delft bij de nationale homodag. Hoewel voor on geregeldheden met voetbalsupporters en anti-homodemonstranten werd gevreesd, verliep de bijeenkomst zonder problemen. (foto and MIDDELSTUM (GPD) - Het voornemen van de Groningse ge meente Middelstum om 2500 gul den leges te innen van huisartsen die zich daar vestigen, riekt vol gens voorzitter Van de Zandt van de Landelijke Huisartsen Vereni ging (LHV) naar sleutelgeld. De wet voorziet niet in een sollicitatie procedure voor huisartsen die zich ergens willen vestigen. "Als de ge meente toch zo'n procedure wil, zal ze de kosten ook zelf moeten beta len", vindt Van de Zandt. De gemeente stelt dat de nieuwe wet Voorziening Gezondheidszorg kostbare procedure verplicht stelt wanneer in een gemeente een nieuwe huisarts moet komen. Daarvoor moeten advertenties in vakbladen worden geplaatst en sol licitatiegesprekken door een spe ciale commissie worden gevoerd. De gemeente wil nu bij de uiteinde lijk gekozen arts een rekening van 2500 gulden indienen voor de ge maakte kosten. Middelstum is de eerste gemeen te die tot deze maatregel is overge gaan. "Wij beschouwen de vesti gingsvergunning als een individu eel recht, waarvan de kosten deels aan dat individu in rekening wor den gebracht, net zoals dat gebeurt bij het verlenen van een bouwver gunning", aldus burgemeester Den Boon. Hij verwacht dat andere ge meente zullen volgen. In Middel stum is momenteel een vacature. DELFT (GPD/ANP) - Terwijl het grootste gedeelte van de bevolking aan de buis zat gekluisterd, werd zaterdag de jaarlijkse manifestatie DEN HAAG (GPD) - Als vandaag de verhoren in de parlementaire enquête naar de paspoortaffaire beginnen, zit de enquête-commis sie met een probleem. De leden van de commissie werden tijdens de in formele voorgesprekken afgelopen week met de neus op de feiten ge drukt, toen een ambtenaar van het ministerie van buitenlandse zaken uiteenzette wat 'het belang van de Staat' zoal omvat. Die omschrij ving is op veel meer zaken van toe passing dan de commissie aanvan kelijk dacht. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) liet in de aanloop naar de enquête meermalen weten dat de belangen van de staat in ge vaar zouden komen wanneer 'zijn' ambtenaren in het openbaar wer den gehoord. Van den Broek weet dat hem een juridische strijd wacht als hij de overeenkomst met pas poortfabrikant KEP definitief op zegt. KEP kan het verbreken van het contract alleen voorkomen door vóór 1 september een fraude bestendig paspoort af te leveren. De enquète-c schrokken van de reikwijdte van het begrip 'belang van de Staat'. Die reikwijdte is niet beperkt tot veiligheidsbelangen, maar strekt zich uit tot financiële belangen. Dat betekent dat Van den Broek, die vooral van de financiers van KEP forse schadeclaims verwacht bij het verbreken van het contract, er met recht op kan aandringen dat 'zijn' ambtenaren achter gesloten deuren worden verhoord. Een openbaar verhoor speelt de banken en KEP, de wederpartijen in een mogelijk proces tegen de staat, in de kaart. Daarom berichtte Van den Broek aan commissie voorzitter Hermans dat de ambte naren wel feitelijke informatie over de samenwerkingsovereenkomst in het openbaar zullen verstrek ken, maar dat een interpretatie van het contract uit den boze is. Wenst de commissie die interpretatie wel te horen, dan kan dat alleen achter gesloten deuren. Hermans verzekerde de Tweede van het Roze Front op de markt in Delft georganiseerd. Er kwamen 6500 mensen op de manifestatie af, 3500 minder dan waar de organisa tie op had gerekend. Vooraf werd gevreesd voor onge regeldheden met voetbalaanhan gers. Daarom waren de verloven van de Delftse politiemensen inge trokken. Er werden 140 agenten achter de hand gehouden, evenals een peloton ME'ers uit Rotterdam. Van moeilijkheden tussen oranje supporters en homofiele 'roze' de monstranten is volgens de politie geen sprake geweest. Ook de Staatskundige Federatie, verant woordelijk voor het op grote schaal verspreiden van anti-homo pam fletten, heeft tijdens de homodag niet van zich doen spreken. Op de manifestatie, die door een demonstratieve optocht werd voorafgegaan, is het eerste exem plaar van 'The second ILGA Pink Book' overhandigd aan WVC-ver- tegenwoordiger Van der Kooy. In het boek, samengesteld door de interfacultaire werkgroep ho mostudies van de Utrechtse uni versiteit, wordt geconcludeerd dat in slechts 5 procent van de landen voorwaarden bestaan voor een ho mo-vriendelijke situatie. De uitga ve kwam tot stand door een samen werkingsproject van mensen uit meer dan 100 landen aangesloten bij de ILGA, de International Les bian and Gay Assocation. Het mi nisterie van WVC heeft een bijdra ge van 15.000 gulden geleverd. Van der Kooy pleitte voor aanvulling van de ministeriële bijdragen vanuit maatschappelijke instellin gen als bijvoorbeeld wergevers- en werknemersorganisaties. TT op snelweg APELDOORN (ANP) - De Apeldoornse politie heeft zater dagavond een 26-jarige motor rijder uit Belgie aangehouden die met 250 kilometer per uur over de A50 raasde. De snel heidsduivel werd ontdekt door een vliegtuig van de algemene verkeersdienst uit Driebergen en gedroeg zich volgens de poli tie misdadig op de weg. Hij haalde auto's rechts in en pas seerde auto's die zelf aan het in halen waren. Ter hoogte van Apeldoorn wist de politie de man tot stoppen te dwingen. De Belg was naar de TT in Assen geweest en verklaarde dat hij zo snel mogelijk naar huis had wil len rijden. Kamer bij het aanvragen van de en quête-bevoegdheid zijn parlemen taire plicht, het controleren van de regering, voorop te stellen. Maar hij kan niet voorbij gaan aan de Grondwet die het belang van de staat beschermt. Hoe de commissie het enquête- wapen denkt te gebruiken zonder dat belang in gevaar te brengen moet tijdens de verhoren deze week blijken. De afweging die de commissie maakt tussen het be lang van openbaarheid van de ver horen en het belang van de staat zal ook blijken uit de vragen van de le den. AMSTERDAM (ANP) - Een 44-ja- rige Amsterdammer die in 1985 werd veroordeeld tot 12 jaar gevan genis wegens moord op zijn rijke, veel oudere echtgenote Dorothea van Wylick, wil een heropening van zijn proces omdat het gerech telijk laboratorium fouten zou heb ben gemaakt. Advocaat Kiek in Den Haag LEIDEN - Met de psychiater heeft de gynaecoloog gemeen dat hij soms tot de zieleroerselen van een patiente moet doordringen. Dat vraagt om een vertrouwensrelatie, waarbij de patient zich moet bloot geven en in feite weerloos is. Te vaak wordt daar misbruik van ge maakt. door Huub Klompenhouwer De vrouwenarts die een patiente eerst een rustgevend middel laat slikken en vervolgens zijn lusten botviert; de gynaecoloog die in zijn spreekkamer tot tweemaal toe een 20-jarige patiente seksueel mis bruikt: het zijn steeds weer opdui kende verhalen, die ook prof. J. Bennebroek Gravenhorst, hoogle raar verloskunde en gynaecologie aan de Rijksuniversiteit in Leiden en lid van het Medisch Tuchtcolle ge, tot treurnis stemmen. Hij zegt: "Ik word er bedroefd van, elke keer als ik hoor van een vrouwenarts, die het in hem gestel de vertrouwen schaadt. Voor de meeste patiënten is een onderzoek toch al moeilijk genoeg. Als u diep in mijn hart kijkt, zeg ik dat zo'n collega maar naar ander werk moet' uitkijken. Aan de andere kant, moet ik op de stoel van de rechter gaan zitten? Zelfs een misdadiger krijgt na zijn straf nieuwe kansen". Het gaat wat te ver om te stellen dat met de regelmaat van de klok berichten in de pers verschijnen over gynaecologen die verdacht worden van seksuele handelingen. Maar Gravenhorst erkent dat ook hij niet weet hoe vaak een zaak bui ten de openbaarheid blijft. "Gynae cologie blijft met psychiatrie een vak waarbij de intermenselijke re latie heel kwetsbaar is. Gynaecolo gie is niet alleen een technisch-me- disch vak, maar vooral een beroep, waarbij juist de intermenselijke re latie centraal staat". "Voor een vrouw is het in de be handelkamer bij de gynaecoloog allesbehalve makkelijk om open over de meest intieme zaken te pra ten. Dat vereist een sfeer van volle dig vertrouwen van twee kanten. In de opleiding wordt daar veel aandacht aan besteed. De training in de relatie arts-patiente is onge looflijk belangrijk. Daar ligt ook de basis voor het werken later. Hier in Leiden zijn we, in navol ging van de universiteit van Gro ningen, ertoe overgegaan om bij de opleiding het oefenen van het in wendig onderzoek niet alleen met rubberen modellen te doen. maar ook met vrouwelijke vrijwilligers. Die laten zich als proefpatiént on derzoeken en vertellen wat hun ge voeligheden zijn. Zo wordt ook de opleiding steeds beter op de prak tijk gericht". Assistenten Een sterke verbetering in de op leiding noemt de Leidse hoogle raar ook de toename van het aantal vrouwelijke assistenten. "In het AZL is het nu fifty-fifty. Watje dan ziet is dat de assistenten elkaar on derling corrigeren. Als blijkt dat een assistent al tijdens zijn oplei ding de mentaliteit vertoont dat hij het met het contact tegenover de patient niet zo nauw neemt, denk ik datje daar als opleider extra aan moet werken. Er zijn uitstekende vakmensen die niet met patiënten kunnen omgaan. Die zouden het Bennebroek Gravenhorst: "Gynaecologie is geen lechnisch vak, en beroep waarbij de menselijke relatie centraal staat" ifot< als gynaecoloog niet redden". Bennebroek Gravenhorst erkent dat psychiaters en gynaecologen ook maar mensen zijn. "Ook zij kunnen verliefd worden op een pa tiënte. Maar als dat gebeurt, dient zo'n gynaecoloog onmiddellijk el ke medische relatie met zijn patien te te verbreken. Hij zal zijn patiënte naar een collega moeten doorver wijzen. Anderzijds, wanneer een patiënte moeite heeft met de per- (foto GPDl soon van een vrouwenarts, kan zij ook naar een andere gynaecoloog stappen. Soms immers kan het ook gewoon qua karakter botsen". De aanwezigheid van een derde, bijvoorbeeld een verpleegster, is ook een mogelijkheid om te voor komen dat een arts in de fout gaat. Prof. Gravenhorst ziet evenwel ook nadelen: "Allereerst vraagt dat nogal veel van de bezetting, en dat in een tijd waarin steeds meer be snoeid wordt. Bovendien, het is al moeilijk genoeg om schroom te overwinnen tegenover de vrou wenarts. Een tweede persoon is dan ook een nieuwe barrière. Maar als er van de kant van de patiënte geen bezwaar is en het levert voor de personele bezetting geen pro blemen op, dan is het prima. Zelf vind ik het een goed iets als de part ner van de patiënte meekomt". Drempels De Leidse hoogleraar is geen voorstander van een ombudsman- /vrouw voor de behandeling van klachten over vrouwenartsen. "Er zijn wegen genoeg die bewandeld kunnen worden. Alleereerst is er de directie van een ziekenhuis. Dan is er de inspectie voor de volksge zondheid, via de inspectie kan men naar het tuchtcollege, en er is zelfs de weg naar de politie of de recht bank. Vroeger was dat misschien wel moeilijk. Als een vrouw dan een klacht wilde indienen, werd er nogal eens smalend naar de lengte van de rok gekeken of het geopen de bovenste knoopje van een blou se. Maar tegenwoordig zijn ook bij de politie gespecialiseerde recher cheurs, die weten hoe ze een klaag ster op moeten vangen. De hou ding van de hulpverlening is sterk verbeterd". En dat is maar goed ook, vindt Bennebroek Gravenhorst. "Want ik denk dat een vrouw ongelooflijk veel drempels moet overwinnen om een aanklacht in te dienen. Wie klaagt, moet zichzelf enorm expo seren. Wie dan niet sterk in de schoenen staat, zal er niet aan be ginnen. Je mag ervan uitgaan dat als er geklaagd wordt, er echt iets aan de hand is". heeft daartoe bij de Hoge Raad een revisieverzoek ingediend. Een eer der verzoek werd wegens onzorg vuldigheid (van een andere advo caat) door de Hoge Raad niet ont vankelijk verklaard, aldus een be kendmaking van de- stichting Ad- justa Causa, die zich het lot van de man heeft aangetrokken. De zaak Van Wylick bracht des tijds veel publiciteit te weeg. De bejaardenverzorger trouwde de vrouw in september 1983. Ze over leed in november 1983. Een arts weigerde op aandringen van de kinderen uit een eerder huwelijk een verklaring van natuurlijk over lijden af te geven. Justitie werd in geschakeld en er volgden een ge rechtelijke sectie en een toxicolo gisch onderzoek. De rechtbank veroordeelde de man tot twee jaar cel wegens het niet tijdig inroepen van doktershulp. De rechtbank ging ervan uit dat de vrouw was overleden als gevolg van een ge combineerd gebruik van alcohol en medicijnen. Het gerechtshof in Amsterdam kwam echter tot een later door de Hoge Raad in cassatie bevestigd vonnis van twaalf jaar. Het hof oordeelde dat er sprake was van moord, iets waar ook het Openbaar Ministerie van uitging. Het huidige revisieverzoek bij de Hoge Raad stoelt op een rapport van de arts Laane uit Muiden. Deze is tevens anatoom en beedigd lijk schouwer in Amsterdam en boven dien adviseur van de Stichting De Ombudsman. Laane dook in de zaak en concludeert op grond van 'nieuwe feiten' na raadpleging van andere deskundigen, dat het ge rechtelijk laboratorium fouten heeft gemaakt. Dat geldt volgens hem ook voor de thans gepensio neerde patholoog-anatoom Zel- denrust. Die zou ondeugdelijke gegevens hebben gebruikt voor zijn vaststel ling dat de dood van Dorothea van Wylick het gevolg was van een combinatie van alcohol, medicij nen en de hartkwaal van de vrouw. Laane beweert nu dat er geen spra ke was van een hartkwaal en dat de combinatie van alcohol en de me dicijnen waar het in deze zaak om ging niet fataal hoefde te zijn.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3