Amsterdam voert laatste acte op in Stoperadrama 'Muziektheater is geen prestige-object' Achtergrond Wethouder Walter Etty staat pal voor financieel beleid Paus gaat alsnog in op lijden van joden in wereldoorlog PAGINA 2 MAANDAG 27 JUNI 1988 AMSTERDAM Nog een keer zal de Amsterdamse gemeenteraad uitvoerig het bijna tien jaar duren de drama van de bouw van het Stadhuis Muziektheater (Stopera) behandelen. Een spannend debat verwacht niemand meer. De kaar ten lijken geschud. Er ligt welis waar een motie van wantrouwen klaar van het Links Akkoord en Groen Amsterdam, bestemd voor PvdA-wethouder van financiën Walter Etty, maar die heeft bij voorbaat ai geen schijn van kans omdat PvdA, en CDA geen enkele aanval op het college zullen steu- door Huub Klompenhouwer Ook van coalitiegenoot D66 ver wacht niemand een uitgestoken been om de wethouder van financi en te laten struikelen. De 125 mil joen gulden die in de afgelopen pe riode teveel is uitgegeven aan de bouw van het Stadhuis Muziekthe ater zal derhalve geen politieke ge volgen hebben. De opmerkingen van burgemeester Van Thijn over collectief opstappen bij aanvaar ding van een motie van wantrou wen, kunnen nu al worden afge daan als theorielessen in gemeen tepolitiek. Van de raad heeft het college nauwelijks iets te duchten. De WD-fractie had direct na het be- kendworden van het vernietigende Stopera-onderzoek van de com- missie-Herweijer geroepen dat er politieke daden gesteld dienden te worden. Maar toen minister-presi dent Lubbers vanuit Den Haag liet weten dat Etty toch een uitstekend bestuurder was, trok de WD over haast de scherpe aanval terug. in haar rapport tot de conclusie dat de tijdsplanning voor de bouw van de Stopera te krap was en het bud get te klein. Daar ligt de grondoor zaak. Bovendien heeft de gemeen te slecht gehandeld door de direc tie in handen van twee voor het eerst samenwerkende architecten te geven. Voorts meent de commis sie dat de inspraak van de toekom stige gebruikers van het muziek theater veel te uitgebreid was. Ten slotte zegt de onderzoekscommis sie dat, achteraf geredeneerd, van een budgetbewaking nauwelijks sprake is geweest omdat het colle ge alsmaar voorrang gaf aan het werken binnen de inmiddels bijge stelde tijdsplanning. Inmiddels hebben, behalve de architecten die er angstvallig het zwijgen toe doen, vrijwel alle hoofdpersonen in het politieke dra ma hun reactie gegeven. Zelfs van ex-burgemeester Wim Polak, die nu in het Noordhollandse Ilpen- dam het alweer zo druk heeft met andere zaken dat zijn commentaar op de toch niet malse kritiek van de commissie-Herweijer beperkt bleef tot een velletje. "Overigens was, en is het nu nog, mijn vaste overtuiging dat de keus was ofwel knopen doorhakken en bouwen, ofwel een periode van nog vijftig jaar van onzekerheid en dis cussies inleiden, zonder stadhuis en zonder muziektheater. In dit op zicht acht ik de toen genomen be slissing, hoe betreurenswaardig gemaakte fouten ook zijn, nog steeds juist", aldus Polak. De voormalige burgemeester schrijft verder dat hij zich bewust was van de risico's van dat besluit Te krap De commissie-Herweijer komt De architecten Holzbauer (bril) en Dam in de tijd dat het muziektheater nog slechts een maquette was en alles nog koek en ei leek. Zij zijn er niet armer op geworden, ondanks alle problemen. (foto Anefo» in 1979. "Maar ik was ervan over tuigd dat de bouw voor de toen op gegeven bedragen zou kunnen worden voltooid". Hij ontkent na drukkelijk dat er in zijn ambtspe riode aanwijzingen bestonden die duidden op een zeer ernstige over schrijding van het budget. Sterker, de aanbesteding bleef beneden de raming en dat gaf hem juist nog meer vertrouwen. Geboortefout Drs. Wim Sinnighe, nu directeur van het Muziektheater, was verant woordelijk wethouder van financi en in de eerste jaren van het drama. Sinnighe heeft zich in een reactie op het rapport-Herweijer vooral boos gemaakt over de term geboor tefout. In het rapport van de com missie loopt die kwalificatie als een rode draad door alle hoofdstukken. De tijdsdruk, de te krappe begro ting en de aanstelling van de archi tecten Holzbauwer en Dam als bouwdirectie. Er was geen tijd om een gedegen kredietaanvraag voor te bereiden. De architecten kwa men te laat met aanvullende teke ningen, waardoor de bouwers uit hun neus konden eten en vervol gens met hun miljoenenclaims kwamen. Maar volgens sinnighe is er hele maal geen sprake van een geboor tefout. "In '82 was 92 procent van het werk aanbesteed en onder bouwd. De begroting bleef slui tend. In december 1983 nog blijkt bij een herbegroting dat nog steeds de budgetten binnen de begroting van 1979 bleven". Hij geeft terloops ook de gemeenteraad, en met name de PvdA-fractie, nog lik op stuk. "Ik heb niet in mijn herinnering dat de fractie of individuen in de fractie teruggefloten zijn op basis van die zogeheten geboortefouten in guldens". Cruciaal punt in de reconstructie blijft het moment waarop de ge Het muziektheater annex stadhuis, in de volksmond bedacht met de n meenteraad in 1984 ingelicht werd over de dreigende miljoenenverlie- zen. De kritiek op toenmalig wet houder drs. E. Heerma is dat hij te laat de raad op de hoogte bracht van het dreigende financiële deba cle. Signalen In een reactie zegt Heerma, nu staatssecretaris van volkshuisves ting, dat hij naar aanleiding van de dreigende signalen over vertragin gen gesprekken heeft gevoerd met de betrokken beleidsmedewerkers van de dienst Openbare Werken. Die verzekerden hem eind januari '84 nog dat er geen redenen waren om te veronderstellen dat de plan ning niet gehaald zou worden. Het zelfde vertelden op dat moment de architecten. Toen de aannemerscombinatie Stamuco dan ook op 7 februari '84 met haar brandbrief kwam, bracht dat grote schrik op het stadhuis. Vanaf dat moment kwam de ellen de in een stroomversnelling over het college heen. De architecten bagatelliseerden de houding van Stamuco en eisten meer geld voor het maken van de ontbrekende te keningen. De bouwers beklaagden zich over het uitblijven van die te keningen en dreigden met schade claims. Het zou tot september van dat jaar duren voor er een onafhanke lijk bureau wordt ingeschakeld, Bureau Toornend, en de architec ten onder curatele moesten door werken. Heerma zegt in zijn brief dat de Commissie van Bijstand waarin de raadsleden vertegenwoordigd zijn, vanaf 21 juni steeds vertrouwelijk op de hoogte gesteld is van de ont wikkelingen. Het is dan wel bijna vier maanden na het bekendwor- den van de dreigende miljoenen claims- In het rapport komt de sie-Herweijer tot de conclusie dat er geen individuele wethouders ter verantwoording geroepen kunnen worden, omdat er juist sprake was van een collegiaal bestuur. Wet houder Etty blijft daarbij buiten schot, omdat de betrokken wet houder Openbare Werken zijn ei- ,gen financiële beleid uitvoerde. Architecten Wat zijn nu de belangrijkste kos- tenoverschrijdende posten die gei leid hebben tot die dramatische! 125 miljoen gulden? Aan architect- kosten en de kosten voor het con tracteren van een extern manager: bijna 25 miljoen gulden. Alleen al de architecten vingen bijna tien miljoen gulden ëxtra. Aan kunst is voor 185.000 gulden uitgegeven. De claims van Stamuco en installa teurs bedroegen in totaal ruim 32 miljoen gulden. Onvoorziene om standigheden tijdens de bouw: bij na 49 miljoen gulden. Voor de bouw van de nieuwe vuilverbrandingsinstallatie heeft men inmiddels de les van de Stope ra geleerd. Die gaat meer dan 700 miljoen gulden kosten. Van het be gin af aan zal een externe coord i na- tor/projectleider worden belast met budget en tijd bewaking bij de bouw van deze installatie. AMSTERDAM Zijn hoofd wordt geëist door de linkse oppositie in de Amsterdamse gemeenteraad. Zijn eigen partij heeft al laten weten dat er geen koppen hoeven te vallen naar aanleiding van het Stopera-drama. De bouwkosten van dit gecombineerde stadhuis muziektheater werden met 125 miljoen gulden overschreden. Maar wethouder Walter Etty (financiën) hoopt zo helder mogelijk uit te leggen hoe dat allemaal is gekomen. "Voor alles hoop ik ook op een zuiver debat, woensdag in de gemeenteraad". door Huub Klompenhouwer Toen Walter Etty acht jaar geleden als volslagen nieuweling vrij plot seling van zijn studie politicologie afgehaald werd om tot wethouder van financien gebombardeerd te worden, trok menigeen verbaasd de wenkbrauwen op. In het gewest van de PvdA had hij dan wel danig zijn mond geroerd, maar bestuur lijke ervaring was hem vreemd. De opvolger van toenmalig wet houder, thans directeur van het muziektheater, drs. Wim Sinnighe, werd vooral gezien als een tussen paus op de post financien. Maar acht jaar later zit hij steviger dan ooit in het zadel, heeft hij de ingrij pende binnengemeentelijke de centralisatie op het spoor gezet, fietst hij behendig door de bezuini- gingsaanvallen van de regering en was hij ook nog eens met verve lijsttrekker bij de gemeentelijke verkiezingen. Pijnlijk dus, de malaise rond de bouw van het stadhuis-muziekthe ater. Door de linkse oppositie wordt zijn kop geeist: 125 miljoen teveel voor een prestige-object. Het simpelst is het dan om de schuld bij de schatbewaarder te leggen, ook al blijkt uit het omvangrijke rapport van de onderzoekscom- missie-Herweijer nergens dat juist de wethouder van financien voor het debacle terecht zou moeten staan. - op grond van het beeld naar buiten toe verdient het gemeentebe stuur een brevet van onvermogen voor de Stopera. De Amsterdam mers moeten opdraaien voor de kosten. In het bedrijfsleven zouden er koppen vallen. Etty: "Allereerst wil ik niet weg poetsen dat 125 miljoen gulden niet niks is. Dat geld had zeker ook in Amsterdam veel beter gebruikt kunnen worden. Maar ook in het bedrijfsleven lopen zaken wel eens niet zoals ze voorspeld waren. Het ene project loopt nu eenmaal beter of slechter dan het ander. Dan wordt er gekeken naar het totale fi nanciële beheer. Welnu, de afgelopen tien jaar zijn we ieder jaar nog binnen de begro ting gebleven. Dat is best opmerke lijk als je het vergelijkt met andere grote en kleinere gemeenten. Het gaat hier in Amsterdam om een to taal van zeven miljard gulden per jaar. Let wel, ik wil de overschrij ding absoluut niet bagatelliseren. Persoonlijk beschouw ik iedere kredietoverschrijding toch als een nederlaag". Etty ziet niet in waarom Amster dam zou moeten afzien van grote projecten, nu het mis is gegaan met de Stopera. "Zeker niet. Een stad als Amsterdam heeft grootschalige projecten nodig. Die zijn onont beerlijk. Het is een keer fout gelo pen, maar dat is niet altijd zo. De uitbreiding van de RAI, de bouw van het hoofdkantoor van het GEB. Allemaal binnen de begro ting. Binnenkort wordt begonnen met de bouw van een vuilverbran dingsinstallatie. Gaat ook om 700 miljoen gulden. Dan zullen we ove rigens wel een extern manage mentbureau in de arm nemen, die de budgetbewaking en de tijds planning in de gaten blijft hou den". - Een vuilverbranding is geen prestige-object. Dat is het muziek theater wel. "Ben ik het niet mee eens. Lees er de vierde nota Ruimtelijke Orde ning maar op na. Dat muziekthea ter is wel degelijk te zien als een vereiste in de sociaal-culturele in frastructuur. Als we naar Europa kijken, dan staat wat de sociaal cul turele voorzieningen betreft Ne derland echt op het randje. Alleen Amsterdam telt nog een beetje mee. Europees gezien dus. Maar het is minimaal. Het muziektheater is dus essentieel, ook uit econo misch oogpunt, omdat we anders nog minder meetellen". Etty benadrukt de druk die er in '79 was om tot een besluit over de bouw van het stadhuis en het mu ziektheater te komen. De opera zou uit Amsterdam verdwijnen. Toch heeft het gewest van de PvdA in '79 al een motie aangenomen die iede re overschrijding van de oorspron kelijke 297 miljoen voor de Stopera onaanvaardaar noemde. Etty was toen nog geen wethouder. Maar wat is volgens hem het gewicht van zo'n motie? Etty: "Die motie is later ook in de raad aan de orde gekomen. Daar heeft de motie wel degelijk een gro te betekenis gehad. Tijdens het bouwproces van het stadhuis-mu ziektheater heeft het college onder druk van dat raadsvoorstel moeten werken. Die druk om binnen het budget en de tijd te werken is een reden geweest heel strak te opere ren en voortdurend te onderhande len. Soms zou het gemakkelijker geweest zijn om de kredieten maar te overschrijden. Als we in 1984 in gegaan waren op de schadeclaim van de Stamuco, de bouwcombina tie, dan zouden we meer betaald hebben dan nu. Want uiteindelijk is toch nog maar 70 procent van de claim toegewezen" - In het rapport van de commissie wordt u niet persoonlijk aanspra kelijk gesteld. Vindt u zelf dat u toch fouten gemaakt heeft? "Achteraf, ik herhaal, achteraf, zou je geneigd zijn te zeggen dat de architecten veel eerder de supervi sie uit handen genomen had moe ten worden. Maar nogmaals, dat is alles overziend. Op dat moment drukte de tijdsplanning heel zwaar. De vrees bestond, dat als de archi tecten aangepakt zouden worden, de tekeningen die nog gemaakt moesten worden en die mede oor zaak waren van de vertraging en de claim van de bouwers, nog moeiza mer zouden verschijnen. Eerlijk gezegd denk ik toch dat we de minst slechte beslissing genomen hebben. Het probleem was dat het moment waarop zichtbaar werd dat het fout ging in die bouw, te laat lag. Vanaf dat tijdstip konden we slechts in de marge wat bijstu- - U zegt verantwoordelijkheid te nemen als er een motie van wan trouwen komt. Maar het is makke lijk roepen in het besef dat zo'n mo tie geen kans maakt, gelet op de stemdiscipline in de PvdA. "Die partijdiscipline zie ik niet als een negatief kenmerk. Zeker niet bij zulke zware zaken als mo ties van wantrouwen. Dat is ge bruikelijk in de politiek. De stand punten worden dan binnen de par tij heel heftig bediscussieerd. Maar men komt wel eensgezind naar buiten. Aan de andere kant, voor wie de Amsterdamse raad kent, is het met ondenkbeeldig dat een ei gen wethouder weggestemd wordt". WENEN (DPA-REUTER-KA- THPRESS) - De paus is op de derde dag van zijn bezoek aan Oostenrijk alsnog ingegaan op het lijden van de joden in de Tweede Wereldoorlog. Hij ver klaarde zaterdag voor een gehoor van 70.000 personen in het Zuid- oostenrijkse Lorch dat de joden en alle anderen die tijdens de Tweede Wereldoorlog zijn omge komen in concentratiekampen met hun lijden "de wereld heb ben verrijkt". Vrijdag had de paus het voor malige concentratiekamp Maut hausen bezocht waar hij tot grote woede van de joodse gemeen schap in en buiten Oostenrijk slechts een aantal katholieke slachtoffers bij name noemde en met geen woord repte over de jo den die er zijn omgekomen. Een leider van de joodse gemeen schap in Oostenrijk noemde het optreden van de paus in Lorch een "opmerkelijke vooruit gang". De paus stipte in Lorch nog een ander gevoelig punt aan: de scherp gekritiseerde benoemin gen de afgelopen jaren van drie conservatieve bisschoppen. Ka tholieken moeten de benoemin gen accepteren en de onderwij zingen van de bisschoppen op volgen. zo zei de paus. die alle kritiek scherp hekelde. "Het ge brek aan eenheid en vertrouwen, openlijke beschuldigingen, agressieve kritiek: allemaal sig nalen dat Christus niet voldoen de onder u aanwezig is." Gisteren had de paus in Salz burg o.a. een ontmoeting met jongeren, waarbij hem duidelijk werd gemaakt dat voor het me rendeel van de jeugd de kerk een instituut is, dat haar niets te zeg gen heeft. De paus ging nauwe lijks in op de vragen die hem werden gesteld en riep de jonge ren op seks niet van liefde te scheiden. "Degenen die alleen li chamelijk willen genieten, bele digen daarmee de ziel van hun partner." Een delegatie van we tenschappers en kunstenaars hield hij kort daarna voor "ken nis weer te verbinden met wijs heid en geloof'. De paus woonde gisteren voorts in de evangelische Chris tuskerk in Salzburg een oecume nische dienst bij de eerste in al zijn buitenlandse reizen. De paus pleitte voor een grotere inzet van christenen voor de oecumene. Het doet hem "veel pijn dat de scheiding tussen christenen zich juist in de eucharistieviering zo duidelijk manifesteert" In de RK Kerk is een gezamen lijke eucharistie- of avondmaals viering van katholieken en pro testanten niet toegestaan. Lefebvre De meeste sympathisanten van de uiterst conservatieve aartsbisschop Lefebvre staan niet achter het voornemen van hun voorman donderdag zelf bis schoppen te wijden en zullen hem ook niet volgen als de breuk met het Vaticaan een feit is. Dat is vooralsnog de verwachting van het Vaticaan, zo bleek giste ren uit de woorden van Joaquin Navarro-Vals, de woordvoerder van het Vaticaan. Tachtig pro cent van de achterban van Lefeb vre zou niets voelen voor een scheuring in de kerk. De aanhang van Lefebvre wordt geschat op tussen de 60 en 70.000 personen. De aartsbis schop heeft een eigen priester broederschap. Kern van het con flict tussen het Vaticaan en Lefe bvre zijn de de hervormingen die met het Tweede Vaticaanse Con cilie in de RK Kerk zijn ingezet. De Franse aartsbisschop weigert ze te accepteren. De Zwitserse theoloog Hans Urs von Balthasar is gisteren in Basel op 83-jarige leeftijd overle den als gevolg van een hartin farct. Von Balthasar, een jezuiet en een persoonlijke vriend van paus Johannes Paulus II, zou morgen tot kardinaal worden be noemd. Dit is in kringen van het Vaticaan bekendgemaakt. Von Balthasar gold met Karl Rahner als een van de belang rijkste duitstalige theologen van deze eeuw. Hij droeg vooral sinds het Tweede Vaticaanse Concilie het stempel conserva tief. Zo verklaarde hij twee jaar geleden dat theologen als Hans Kling en Leonardo Boff geen christenen meer kunnen worden genoemd. De kerk in de DDR be schouwt zich nog steeds als een belangrijke initiator voor maat schappelijke verbetering. Ze heeft echter niet zoveel macht als de gemeenteleden graag zouden zien. Dat maakte de evangelische bisschop Christoph Demke gis teren duidelijk bij de afsluiting van de 'Kirchentag' in Halle, die vanaf donderdag werd gehou den. De deelnemers hadden in talrijke werkgroepen over onder meer 'maatschappelijke vernieu wingen' hun beklag gedaan ge daan over de starre opstelling van de staat en hun verlangen naar hervormingen kenbaar ge maakt. De kerkelijke bijeenkomst werd de afgelopen dagen over schaduwd door het hernieuwde ingrijpen van de staat in de ker kelijke berichtgeving. Diverse sprekers op de confe rentie hebben er op gewezen dat de censuur weinig zinvol is om dat de DDR-burgers via de West- duitse tv en radio toch op de hoogte worden gesteld van wat zich afspeelt op de diverse 'Kir- chentagen'. Vorige week werd de verschij ning van vijf kerkelijke tijdschif- ten waarin werd bericht over de Kirchentag in Rostock verbo den. Het DDR-staatsbureau voor de censuur heeft kortgeleden de kerkelijke redacties een lijst met verboden onderwerpen overhan digd. Zo mag er niet meer wor den geschreven over problemen die verband houden met het rei zen naar het buitenland, milieu zaken, dienstweigeren en de moeilijkheden van kerkelijke jongeren in het onderwijs. BEROEPINGSBERICHTEN Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Zeist: W. Arkeraats te Giessendam-Neder-Hardinx- veld. Beroepen te Nieuw en Sint Joosland en Ritthem: H. van Oostende, laatselijk predikant te Katwijk aan den Rijn, wonende te Veenendaal die dit beroep heeft aangenomen. Beroepen te Heerde (derde predikantsplaats, parttime): F. H. Scheffer te Eri- chem en Asch. Beroepen te Den Ham (Overijssel): B. de Jong te Giessen-Nieuwkerk. Beroepen te Ridderkerk: H. Mast te De Lier. Beroepen te Hoofddorp (toezegging): A. J. Hammer te Rijk-Rijsehout. Aangenomen naar Sint Anthonypolder (partti me): H. de Bode te Valburg en Homoet. Aangenomen naar Mid delburg (buitengewone wijkge- meente gereformeerde bond): C. Trouwborst te Vlaardingen. Toe gelaten tot de evangeliebedie ning en beroepbaar: G. D. Hoff, Blokdijk 6 te Notter. R. J. Im- mink, 't Hou 2a te Langezwaag. M. G. Walvaart, Orvelterbrink 129 te Emmen. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Willemstad (Vere nigde Protestantse Gemeente te Curacao, Nederlandse Antillen): drs. G. J. Schüssler te Kamper land, die dit beroep heeft aange nomen. GEREFORMEERDE KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Apeldoorn (tweede predikantsplaats): drs. J. A. Boersema, laatselijk zendings predikant te Sumba-Timor (Indonesië), wonende te Amers foort. GEREFORMEERDE GE MEENTEN Beroepen te Ouddorp in combi natie met dovenzorg: W. Ha- rinck, kandidaat te Dordrecht. Beroepen te Capelle aan den IJs- sel-west, te Capelle aan den IJs- sel-Middelwatering, te Hilver sum, te Rhenen en te Urk: C. A. van Dieren, kandidaat te Wad- dinxveen. Walter Etty: kredietoverschrijdingen vat ik persoonlijk op als een neder- zag.. (foto gpd)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2