'Gekte' zet ook Leiden op zijn kop Uitbundig en luidruchtig Spoor van vernielingen omlijst feest in Katwijk Rondom Leiden liep het niet uit de hand Streekvervoer heeft last van voetbalfeest w a j t 4 iJ'"4fy «kVx* t MAANDAG 27 JUNI 1988 PAGINA 21 LEIDEN - De Oranje-gekte heeft zaterdag ook Leiden op zijn kop gezet. Direct na afloop van de voetbalfinale gingen duizende Leidenaren de straat op, reden auto's met uitzin nige fans toeterend rond en hing bij veel Leidse woningen de driekleur of oranjelaken uit het raam. Een deinende me nigte nam bezit van de straat en de café's, Juichend, fees tend en zingend uit volle borst: "Olé, olé, olé, olé, we are the champions, we are the champions". Tijdens de wedstrijd was het win kelhart van Leiden nagenoeg verla ten. Vrijwel alle zaken hadden na drie uur hun deuren 'wegens lands belang' gesloten. Maar. vooraf gaand aan het vroegere slui tingsuur waren er goede zaken ge daan. Niet alleen oranje-gebak, oranje petjes en aanverwante waren po pulair, maar ook oranje laarzen, oranje badjassen en oranje onder goed. Alles wat de Leidse nering doenden tot voor kort aan de straatstenen niet kwijt konden vloog de winkel uit: als het maar oranje was. Polonaise Meteen na het laatste fluitsignaal stroomde de straten vol. Auto's re den kris-kras door de stad, mensen zaten boven op het dak of hingen met vlaggen uit de portiers, de be kende leuzen scanderend: "Marco van Basten" en "Aanvallen". Het feest breidde zich uit over grote delen van de stad. De café's puilden overal uit. In de Nieuw- straat en omgeving werd meteen al uitbundig feest gevierd. Op de Ho- gewoerd, waar café Odessa was omgedoopt in café Oranje, werden toeterende auto's door de oranje BOLLEN- en KUSTSTREEK De overwinning van het Nederlands elftal op de Rus sen is gisteravond ook in de bollenstreek uitbundig ge vierd. In Sassenheim raakte een 18-jarige man gewond bij een steekpartij in zijn wo ning. De Hillegomse politie moest assistentie verlenen bij het oplossen van een bu renruzie en arresteerde een baldadige jongeman. De poli tie van Noordwijk spreekt van een uitzonderlijk goed verloop, in Katwijk trokken de feestvierders een spoor van vernielingen. De festiviteiten in Sassenheim ver liepen over het algemeen zonder noemenswaardige incidenten. Wel werd een Sassenheimer in een wo ning aan de Neptunusstraat door een 20-jarige plaatsgenoot in het been gestoken. Hij moest worden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden en kon na be handeling weer huiswaarts keren. De politie van Sassenheim denkt dat een niet opgeloste ruzie en te veel drinken tot de vechtpartij heeft geleid. De dader en een 19-ja- ALPHEN AAN DEN RIJN- /STREEK - Alleen in Roelo- farendsveén en Leimuiden heb ben zich zaterdagavond enkele onrechtmatigheden voorgedaan bij feestelijkheden ter gelegen heid van de overwinning van het Nederlands elftal. Een inwoner van Leimuiden liep een scheur tje in zijn schedel op bij een trap in het gezicht. De man had een opmerking gemaakt in de rich ting van een jongen, toen hij de knaap op diefstal uit een vracht auto betrapte. De dader trapte de man in het gelaat en vluchtte. Zijn identiteit is bij de politie be kend. De politie verwachtte hem zo spoedig mogelijk te kunnen aanhouden. In alle gemeenten verzamel den zich op de belangrijkste kruisingen groepen mensen, hoofdzakelijk jongeren. In Alp supporters staande gehouden en na de nodige uitingen van waarde ring weer toeterend stad inwaarts gestuurd. In de Breestraat werd spontaan in twee richtingen gere den. Rond de Hoogstraat was de drukte het grootst. Het waterpodi um voor de Hoogstraatkelders zag zwart, of eigenlijk oranje, van de mensen. Een aantal feestvierders nam vanaf het podium een verfris sende duik in het water. In de Don- kersteeg werd een polonaise gelo pen door in oranje kledij gehulde supporters. De doorgang naar de Haarlemmerstraat was geruime tijd gestremd. Ook op de Nieuwe Beestenmarkt was er geen doorko men meer aan en werd het verkeer lamgelegd. De feestvreugde bracht ook veel mensen in opperste verbazing. "Zoiets hebben we nog nooit mee gemaakt", hoorde je telkens roe pen. "Het is net 3 oktober, maar toch andêrs". Oudere Leidenaren verklaarden: "Zo'n feest op straat hebben we sinds de oorlog niet meer meegemaakt". Vernielingen Het feestgedruis in de de binnen stad hield aan tot in de kleine uur rige medeplichtige zijn inmiddels opgepakt. Overmatig drankgebruik leidde op tal van plaatsen tot meer of min der ernstige calamiteiten. Een ru zie tussen, volgens de politie licht aangeschoten, vrouwen in een café zaterdagavond laat in het centrum van Hillegom heeft de politie van die plaats handenvol werk be zorgd. De echtgenoten van de vrouwen gingen met elkaar op de vuist waarbij een man aan zijn hand gewond raakte. Na ingrijpen van de politie gingen de Hillegom- mers naar hun huizen in het oude centrum van Hillegom en daar bar ste de herrie goed los. De politie wist ternauwernood te voorkomen dat een van de herrieschoppers an deren met een motorzaag letsel toe bracht. Rond vijf uur zondagmor gen keerde de rust in de buurt te rug. De politie verrichtte geen ar restatie. Een 21-jange Hillegommer werd aangehouden omdat hij over een politieauto liep, een deuk in een autobus trapte en toegesnelde poli tieagenten bedreigde. De jonge man werd niet gearresteerd. Bij zijn sprong vanaf de politieauto liep hij een gebroken pols eri een scheur in een bot op. hen stond het een uur na afloop van de finale tussen winkelcen trum De Aarhof en de Alphense brug vol met mensen. De politie zette het centrum af voor auto's. Er werden vijf extra agenten in gezet. Behoudens enkele kleine conflicten en wat vernielingen bleef het rustig. "Uitbundig en luidruchtig", noemde een woordvoerder van de Alphense politie het oranjefeest, "maar dat kun je zo'n dag verwachten". In alle gemeenten gedoogde de politie het gedrag en zag ver keersovertredingen door de vin gers. Alleen in Alkemade dreig de het feestgedruis op de krui sing Alkemadelaan-Sotaweg te ontaarden. Toen vernielingen werden gepleegd aan auto's en verkeersborden trad de politie op, daarbij geassisteerd door zes tjes. De cafés mochten tot drie uur open blijven. Het liep nergens uit de hand. Drank, drukte en uitzin nigheid. Met die drie woorden om schrijft een woordvoerder van de politie het feest in Leiden. Gezien de massa die zaterdagavond en za terdagnacht op de been was, vindt hij niet dat de overlast de spuigaten is uitgelopen. Er waren wel wat vechtpartijtjes en vernielingen, maar het algemene beeld is dat de In Noordwijk liep direct na af loop van de wedstrijd De Grent vol met zingende, dansende en drin kende feestvierders. Autobussen en auto's konden onmogelijk meer door de straat rijden. De politie be sloot daarop De Grent af te zetten en al het autoverkeer om te leiden. Drie uur lang was de straat één hos sende mensenmassa. De weg was geplaveid met kapotte bierglazen. Een 20-jarige Noordwijker liep een fikse snee aan zijn hand op toen hij struikelde en in de glasmassa te recht kwam. Na behandeling door een arts kon hij zich weer in het feestgedruis storten. Ondanks de enorme drukte is er volgens de politie in Noordwijk nauwelijks iets vernield. "Natuur lijk zijn de prullebakken in de Hoofdstraat omver getrokken. Dat hadden we van te voren kunnen voorspellen. Er zijn echter niet op grote schaal ruiten van telefooncel len ingegooid of auto's geramd. Al met al valt het ons nogal mee". Aangifte Heel andere geluiden liet de Katwijkse politie gisteren horen. Vele inwoners van de badplaats de den aangifte bij de politie van ver nielingen. De ruiten van telefoon agenten uit omliggende gemeen ten. Gisteren is op het Alkemadese bureau aangifte gedaan van be schadigingen aan een auto. Uit de auto van een echtpaar uit Rijs wijk, dat met open ramen door een feestende menigte reed, werd een tas uit het voertuig ge- grisd. Er zat voor circa vierhon derd gulden aan buitenlandse valuta in. Vandaag denkt de poli tie een 20-jarige Leidenaar aan houden, van wie bekend is dat hij herhaaldelijk zonder rijbe wijs en onverzekerd door zijn ge boortedorp Oude Wetering rijdt. Tijdens een feestrit gisteravond beschadigde hij een tegenligger en een lantaarnpaal, waarna hij is doorgereden. Net als in Alkemade werd het in de kleine dorpen rond half ne gen rustig. Veel jongeren zoch meeste Leidenaren ontspannen uit hun bol zijn gegaan, tot diep in de nacht. Erg in trek, bij wat al te uitbundi ge feestvierders, was het schudden met auto's. Vooral aan de Nieuwe Beestenmarkt werd menig chauf feur met die wijze van vermaak ge confronteerd. Af en toe leek het er op dat de auto's zouden kantelen en de zaak uit de hand zou lopen. De politie besloot daarom later op cellen en geparkeerde auto's moes ten het ontgelden, de bloembak ken in de Princestraat werden ge plunderd en een aantal auto's werd beschadigd doordat er jongeren over het dak liepen. Op de Boulevard gingen Oranje ten toen hun vertier in Alphen en de grote steden. In Boskoop was gedurende de festiviteiten de hefbrug niet voor verkeer toegankelijk. Koude- kerkse en Hazerswoudse jonge ren vierden eveneens op de brug gezamenlijk feest. In Ter Aar concentreerde de viering zich op de kruising voor de nieuwe eve nementenhal De Vlinder, waar zaterdag een muziekfestival werd gehouden. Het programma daarvan werd zoveel mogelijk aan de EK-uitzending aangepast. Nergens deden zich ongere geldheden voor. In Alphen was het in en bij de kroegen tot ver na middernacht een drukte van be lang. De Julianastraat lag be zaaid met gebroken glazen, maar ook hier gebeurde verder niets dat niet door de beugel kon. de avond de Nieuwe Beestenmarkt voor verkeer af te sluiten. De politie moest zaterdag wel ex tra mensen inzetten om het feest gedruis in toom te houden, maar het is volgens een woordvoerder in Leiden niet zo erg geweest als in andere steden waar charges wer den verricht door politiepelotons. "Er zijn wel ruiten gesneuveld en brievenbussen vernield". In de binnenstad is een man ernstig ge fens met elkaar op de vuist. De po litie greep hierbij niet in. Een poli tieman liep een gekneusd gezicht op toen hij door een jonge Katwij- ker, bekend bij de politie, zonder reden in het gezicht werd geslagen. De jongeman is na verhoor naar huis gestuurd. OMGEVING LEIDEN De voet- balminnende inwoners van de Leidse regio hebben het, op wat kleinigheden na, afgelopen week einde vrij rustig gehouden. Er werd overal gefeest, maar het liep in geen van de regiogemeenten echt uit de hand. Wassenaar had na de wedstrijd te kampen met wat ongeregeldhe den. Er waren zaterdagavond rond half elf 'enkele schermutselingen' op het Wassenaarse Plein, maar toen de politie arriveerde hadden de twee vechtende groepen jonge ren al de benen genomen. Er werd wat glaswerk aan diggelen ge gooid, maar echte schade brachten de 'Pleingangers' niet teweeg. Eerder die avond was een groep van zo'n 50 jongeren klaarblijkelijk zo enthousiast over de overwin ning dat ze massaal op een gepar keerd staande auto aan de Deijler- weg doken. De auto werd flink be schadigd aan voor- en achterkant. Desondanks wilde de eigenaar eveneens uit blijdschap? geen aangifte doen bij de politie. Sommige bezoekers van het Oegstgeester café De Roode Leeuw werd na 'de' wedstrijd zo enthousiast datzij de drukke Dorpsstraat oprenden en het ver keer tegenhielden. De politie moest eraan te pas komen om de wond geraakt bij een steekpartij. Drie onbekende mannen hebben die verwondingen toegebracht met waarschijnlijk een mes of een stuk glas. De man maakt het inmiddels redelijk goed. Links boven: zaterdagmiddag half vijf een uitgestorven Haarlem merstraat als Oranje de EK-finale speelt. De Katwijkse politie is al met al niet bepaald tevreden: "Tientallen inwoners van het dorp zijn het slachtoffer van de vernielingen. De schade is nog niet te schatten. He laas is er bij dergelijke gelegenhe den altijd weer een groep jongelui die volkomen uit de bol gaat". automobilisten weer een vrije doorgang te verlenen. Ook in Oegstgeest werd verder flink feest gevierd. Massaal trok ken Oegstgeestenaren, gewapend met vlaggen, door de straten. Ook hier een en al toeterende automobi listen. Een politiewoordvoerder omschreef de sfeer als 'beregezel- lig'. Ongeregeldheden deden zich verder niet voor. Rechts boven: zodra Oranje de ti tel binnenheeft stromen Leidenaars samen op Hoogstraat. Links onder: Een Oranje-fan duikt vanaf het Waaghoofd in het water van de Stille Rijn. Rechts onder: Op het Kort Rapen burg brengen supporters hidde aan een met de uitslag beschilderde au to. (foto's Henk Bouwmand LEIDEN (ANP) - Het streekver- voerbedrijf Centraal Nederland had nogal wat last van de voetbal f- eesten die her en der werden ge houden. De bussen van CN konden de totaal verstopte centra van Lei den, Hoofddorp, Utrecht en Zeist niet meer in en moesten omrijden Ook woordvoerders van andere regionale busbedrijven meldden dat een aantal bussen is bescha digd door mensen die met biergla zen en andere resten van het volks vermaak begonnen te gooien. Bij stoplichten en haltes probeerden ze de bussen omver te schudden. Dreigementen LEIDEN Een winkelier op de Nieuwe Rijn is zaterdag tele fonisch bedreigd. Een anonie me beller, kennelijk een Oran je-fan, zei hem "z'n ruiten wel eens even in te zullen slaan". De winkelier had in een ad vertentie gemeld dat er "meer was dan Oranje" en dat zijn winkel zaterdagmiddag, EK-fi nale of niet, na drie uur gewoon tot vijf uur zou openblijven. De beller heeft zijn dreige ment overigens niet uitge voerd. Wél werden in de nacht van zaterdag op zondag twee grote winkelruiten in de Maars- mansteeg ingegooid. De daders zijn echter niet opgespoord. In Leiderdorp bleef het het hele weekeinde vrij rustig. De politie moest alleen even ingrijpen toen een hossende groep voetballief hebbers zich midden op de belang rijkste doorgaande route, de Enge- lendaal, begaf. Problemen deden zich echter niet voor. Voorschotense feestvierders hadden het vooral voorzien op alle mogelijke oranje goederen. Oranje dekzeilen op bootjes, een dito ge kleurde beschermlaag van een bouwerij: alles verdween. Een gro te groep jongeren trok met een oranje gespoten vw-bus door het dorp en oogstte daarmee veel be kijks. Ook in Voorschoten gold dat het gezellig was en er niets uit de hand liep. Datzelfde gold voor War mond, waar slechts enkele ver keersborden het moesten ontgel den. In Zoeterwoude werden in de nacht van zaterdag op zondag twee autoruiten op de Ambachtsheren- weg en een winkelruit in de Dorps straat vernield. Gefeest werd er tot in de kleine uurtjes in het enige ca fé dat het dorp rijk is. Landzicht. Honderden Zoeterwoudenaren verzamelden' zich daar vanaf het moment dat de wedstrijd was be ëindigd. Het gefeest liep nergens uit de hand. m In Katwijk namen Oranje-fans bezit van een lijnbus van de NZH. Ze klommen op het dak en zetten daar de feest viering VOOrt. (foto Arian Rijsdam) Alleen in Alkernade en Leimuiden ongeregeldheden

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21