LEIDSCH DAGBLAD Uitzinnig Oranjefeest 7 WEKEN VOOR 26,-! IJSBERGSLA EN KIP DRUKKERIJ DELTAB ACH ÉÉN MILJOEN TOESCHOUWERS! DAAR WILT U TOCH ALLES OVER LEZEN.... Finale EK breekt alle kijkrecords Brand in Austria-express J Koninklijke onderscheidingen voor Gullit en Michels Kater voor Stadsreiniging Ongeluk met nieuwe Airbus: 3 doden MAANDAG 27 JUNI 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38660 AMSTERDAM (GPD) - Het nationale volksfeest rond het Nederlands elftal werd vanmiddag op Huis ten Bosch in Den Haag bekroond met een ontvangst door koningin Beatrix. De vorstin reikt aan Ruud Gullit en Rinus Michels een koninklijke onderscheiding uit. De coach werd bevor derd tot officier, de aanvoerder werd ridder in de orde Oranje Nassau. Daarna verscheen de koningin met de kampioenen op het bordes. Op de weg naar het paleis werd Oranje opnieuw begeleid door een enthou siaste menigte. Die gebeurtenis, rond het mid daguur, werd net als de feestelijk heden van het weekeinde recht streeks door de televisie uitgezon den. Daarna gaan de als nationale helden gevierde voetballers meteen op vakantie. De massale huldiging van het Nederlands elftal heeft gistermid dag op het Museumplein in Am sterdam een hachelijk half uurtje gekend. Meer dan 40 mensen, die vooraan het podium stonden, raak ten door de voortstuwende bekneld. Terwijl de kampioens- reiken. schatting 500.000 tot 1 miljoen mensen in ontvangst nam, had de politie handenvol werk om suppor ters uit hun benarde positie te be vrijden. Door de tijdsduur van de huldiging sterk in te korten en het pubjiek voortdurend met brand spuiten nat te houden, kon erger worden voorkomen. Spelers en officials waren zicht baar aangeslagen, toen de roep om meer brancards steeds groter werd. Bij de aankomst van het Neder lands elftal op het Museumplein leek de situatie al bijna niet meer beheersbaar. De spelers moesten zich tussen de brancards met flauwgevallen mensen doorwrin gen om het podium te kunnen be- Geen wisselgeld: twee uur in cel ALPHEN AAN DEN RIJN - Een 39-jarige Alphenaar heeft vanmorgen twee uur in een cel in het Alphense politiebureau vastgezeten, omdat agenten geen geld konden wisselen toen hij een boete wilde beta len. De man werd vanmorgen van zijn bed gelicht, omdat hij aanmaningen tot het betalen van een boete van 75 gulden herhaaldelijk had genegeerd. Bij zijn aanhouding vanmorgen wilde de Alphenaar direct afre kenen, maar de rekening kon niet worden vereffend omdat de agenten geen geld terug had den van honderd gulden. "Puur formeel stonden de agenten in hun recht, maar zoals het nu is gelopen is niet te doen gebruikelijk", aldus een woordvoerder van de politie, bij wie de Alphenaar later in de ochtend zijn beklag heeft ge daan. "Ik ken de ene versie, ik wil ook die van m'n collega's nog horen. Voorlopig be schouw ik het als een incident, omdat ik nog niet eerder zoiets heb meegemaakt". 071-89 92 41 Energieweg 25, Zoeterwoude Plaatselijk buien Veel bewolking en plaatselijk buien, mogelijk met onweer. In de nacht en ochtend hier en daar mist. Minimum temperatuur ongeveer 14 graden. Mid- dagtemperatuur rond 18 graden. Zwakke tot matige wind. hoofdzake lijk noordwestelijk. De vooruitzichten voor woensdag tot en met zaterdag: Half tot zwaar bewolkt en vooral woensdag kans op een bui. Middagtemperatuur onge veer 19 graden. Dinsdag 28 juni zon op: 05.22 uur. zon onder: 22.04 uur; maan op: 21.39 uur, maan onder 03.12 Waterstanden te Katwijk hoog water: 02.48 en 15.15 uur, laag water: 11.12 en 23.35 uur. Oproepen van Oranje-c der Ruud Gullit en burgemeester Van Thijn van Amsterdam aan de massa om een paar stappen achter uit te doen, vonden geen gehoor. Daarop werd besloten de huldiging zo kort mogelijk te houden. Officials van de voetbalbond ga ven later de schuld aan de radioru briek 'Langs de lijn', die het pu bliek bleef oproepen om naar de hoofdstad te komen. De Amsterdamse politie kijkt zeer tevreden terug op de viering van het Oranjefeest. „Zeker gezien de enorme mensenmassa die hier gisteren op de been was", aldus po litiewoordvoerder L. Detering. Het afgelopen weekeinde werden 11 ar restaties verricht. Acht mensen werden zaterdag aangehouden voor het plegen van vernielingen. Gisteren waren dat er drie. Enige duidelijkheid over de tota le schade die in Amsterdam werd aangericht, bestaat er niet. Ver schillende langs de rondvaartroute gemeerde woonboten dreigden te kapseizen onder druk van de erop staande mensenmassa. Ook liepen geparkeerde auto's schade op toen die als tribune werden gebruikt. Verder sneuvelden op verschillen de plaatsen ruiten. Zondag waren ongeveer vijfhonderd politiemen sen op de been om alles zoveel mo gelijk in goede banen te leiden. Daarvan maakten twee pelotons met 120 ME'ers deel uit. Overal in het land is het Europe se kampioenschap van Oranje zo wel zaterdag als zondag uitbundig gevierd. Honderdduizenden men sen gingen na het eindsignaal de straat op en verstopten met hun au to's de binnensteden. Ofschoon zich in tal van steden kleine onge regeldheden voordeden, autobus sen het moesten ontgelden, vreug devuren werden gestookt, winkel ruiten werden ingegooid, met bier glazen werd gegooid en er enkele tientallen arrestaties werden ver richt, toonde de politie zich tegen het einde van het weekeinde overal tevreden. In totaal vielen er in het land bij na honderd gewonden, maar nie mand is er ernstig aan toe. In Eind hoven viel één dode. Een 65-jarige Amsterdammer stiKte in het feest gedruis in de binnenstad in een broodje haring. In Den Haag werd een politie-inspecteur aan het hoofd gewond door een straattegel; in Haarlem kreeg een politieman een slag in de nek, waardoor hij rugletsel en kneuzingen opliep. In onder meer Den Haag, Haar lem, Leeuwarden en Apeldoorn moest de politie charges uitvoeren, toen de feestelijkheden in relletjes dreigden te ontaarden. In Amster dam bleef het opmerkelijk rustig. Op het Museumplein ging een- reeds door Oranjefans danig ge deukte auto in vlammen op. Enke le woonboten liepen lichte schade op onder de last van tientallen jui chende supporters en hier en daar sneuvelde een ruit. Op het Leidse- plein schoot een man zaterdag avond een luchtdrukpistool af, waardoor hij twee mensen ver wondde. In Utrecht werd een sportzaak geplunderd. (zie verder pagina 21) Ja. bezorg mij ook de krant voor mijn eigen stuk van Nederland Noteer mij voor dit voordelige proefabonnement 7 weken voor f 26,: HILVERSUM (GPD) - De televi sieuitzending van de EK-finale tussen Nederland en de Sovjetu- nie heeft alle kijkrecords gebro ken. Zeker zeven miljoen men- i sen bekeken zaterdag de wed strijd en de waardering voor het i programma was het hoogste uit de geschiedenis van de dienst Kijk- en Luisteronderzoek van de NOS: 8,8. Alleen een oude jaarsconference van Wim Kan in de jaren zeventig werd ook met een 8,8 gewaardeerd. Volgens de NOS keken 6,4 mil joen Nederlanders thuis naar de uitzending op Nederland 3. Nog eens 300.000 mensen bekeken de wedstrijd via BRT 2, Duitsland 2 of BBC 1. De vele voetballiefheb bers die het café of de camping opzochten om daar te kijken, zijn niet in het snelle onderzoek van de NOS begrepen. De kijkcijfers en de waarde ring zijn ook hoger dan tijdens de halve finalewedstrijd Neder- land-Westduitsland. Toen keken 5,8 miljoen mensen en was de waardering 8,2. Eerder trok Ne- derland-Engeland 4,1 miljoen kijkers (waardering 8,0) en de al lereerste Nederlandse EK-wed- strijd tegen de Sovjetunie was goed voor 4,3 miljoen kijkers (waardering 7,4). NS denken niet aan opzet DORDRECHT (ANP) - Door nog onbekende oorzaak is vanmorgen brand uitgebroken in de Austria- express, een internationale trein die op weg was van het Oostenrijk se Klagenfurt naar Hoek van Hol land. De brand ontstond in het der de rijtuig achter de locomotief, een slaaprijtuig. De trein reed naar het station van Dordrecht, waar de brandweer van de NS het vuur na ongeveer een uur meester was. Drie coupé's van het getroffen rijtuig werden door de vlammen en de rook bescha digd. Een reiziger werd voor observa tie in het ziekenhuis opgenomen, omdat hij bedwelmd was geraakt door de rook. Volgens een NS- woordvoerder zijn er verder geen gewonden gevallen. De oorzaak van de brand is nog onbekend, maar bij de NS wordt vooralsnog niet aan opzet gedacht. Reizigers die met de boot naar Engeland moesten, vertrokken met een andere trein richting Hoek van Holland. Een aantal passagiers is achtergebleven om onder meer getuigenverklaringen af te leggen. Verdovingsschot velt losgebroken stier in Katwijk KATWIJK Een losgebroken stier heeft gisteravond bijna het verkeer op de provinciale weg S-l bij Katwijk in gevaar gebracht. De Katwijkse politie moest de hulp van Leidse collega's inroepen om de stier met behulp van een verdo vingsgeweer uit te schakelen. De temperamentvolle Spaanse stier staat in een weiland langs de S-l, nabij het marinevliegkamp. De oude stier vormt een onderdeel van een Spaanse kudde van stieren en koeien, die enkele jaren geleden naar Nederland is gehaald. De be doeling is dat de kudde een attrac tie gaat vormen bij het hotel Wasse naar. Tot die tijd worden de zeven beesten verzorgt door familie Van der Gugten. Gisteravond tegen elf uur brak de lijn waaraan de oude stier vast zit. "Het was niet mogelijk het beest te benaderen. Twee maanden geleden heeft de stier al eigenaar Van Gugten sr. aangevallen. Die heeft de aanval bijna met zijn dood moeten bekopen, want hij moest een spoedoperatie ondergaan. Gezien die ervaring, zat er niets anders op dan de stier met een ver doving tijdelijk uit te schakelen, zodat de lijn weer kon worden vast gemaakt, aldus de Katwijkse poli tie. De woordvoerder laat weten dat woensdag aan het stierenge- weld een einde wordt gemaakt bij de slager. AMSTERDAM (ANP) Vertrapte oranjepetjes met en zonder Gullit-ha- ren, gescheurde vlaggen en wimpels, lekke ballonnen, papier en duizen den bierblikjes. De Amsterdamse stadsreiniging zit na het oranje-feest met een kater. Dertig mensen werden gisteren al extra ingezet bovenop de 25 die normaal gesproken die dag het centrum schoonhouden. Vandaag werkte de normale ploeg. „Maar het zal zeker tot eind van dinsdag duren voordat het centrum en het Museumplein weer enigszins toonbaar zullen zijn", aldus een woordvoerder. Een beetje boos is men daar wel op de afdeling algemene zaken van de gemeente, die in de feestvreugde vergat de stadsreiniging in te lichten over de festiviteiten. Daardoor moest bij de schoonmakers gigantisch ge schipperd worden om toch nog op zondag te kunnen beginnen met het vegen en rapen. Arubaanse premier feliciteert Oranje ORANJESTAD/WILLEMSTAD (ANP) - De Arubaanse minister-presi dent Henny Eman heeft gelukstelegrammen gestuurd naar het Neder landse voetbalelftal en de Nederlandse regering in verband met het beha len van het Europese kampioenschap. „Aruba heeft 2 maal 45 minuten in spanning met u meegeleefd en genoten van het geweldige spel", aldus Eman. Op zowel Aruba als de Antillen werd de overwinning uitbundig ge vierd. Foto bovenAanvoerder Ruud Gul lit kust de beker nadat Oranje in de EK-finale de Russen met 2-0 had verslagen. Foto onder: Koningin Beatrix ver- scheen na een besloten onderhoud met de spelers op het bordes van het Haagse paleis. (Foto's ANP en GPD». MULHOUSE (AP) - De Franse luchtvaartdienst stelt vandaag een officiële commissie aan die een on derzoek moet instellen naar het on geluk met een nieuwe Airbus A320 bij een luchtvaartshow waarbij gis teren 3 doden vielen. Vijftig van de 130 passagiers raakten gewond. De doden vielen onder de bezoekers van de show. In de krant l'Humanité verklaar de de piloot van het nieuwe toestel dat hij kort voor het ongeluk het vermogen van de motoren wilde opvoeren, maar dat het vliegtuig daarop niet reageerde. Het ongeluk doet de discussie oplaaien of de cockpit van de A320 niet moet wor den bezet door 3 in plaats van de huidige 2 bemanningsleden. Woordvoerder Kroes van de pilo- tenbond bij Air Inter zei dat het on geluk de behoefte onderstreept aan een derde persoon in de cockpit. De boordtechnicus had het falen van het motorvermogen met de hand kunnen oplossen terwijl de piloot het toestel op koers houdt. Het ongeluk betekent voor het Airbus-consortium een grote te genslag omdat de A320 juist werd aangeprezen vanwege zijn ultra moderne, computergestuurde vluchtcontrolesysteem. Air France en British Airways, die beide al twee A320's in de lucht hebben, hebben de vluchten met die toe stellen voorlopig stopgezet in af wachting van de uitslag van het on derzoek. Het neergestorte toestel werd af gelopen donderdag afgeleverd aan Air France. Het vloog zondag van Parijs naar Mulhouse, waar nieuwe passagiers aan boord kwamen. Vandaar ging het terug naar Parijs en op de retourvlucht was een kor te demonstratie gepland boven het vliegveld Habshiem, waar een luchtvaartshow aan de gang was. Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees inde aanbieding Ijsbergsla, krop fjs Kip, S3 ovenklaar, QQ kilo (2XD@© 7^9 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1