««sa '««Cvi 'Dit vergeten we dus nooit meer. ÏÏÏSPa Ook feest op de Antillen Beperkt aantal incidenten in enorme zee van mensen Rinus Michels diep geroerd: MAANDAG 27 JUNI 1988 PAGINA 19 la Ga/zett a Sgortiwa fciia" r ff?,! Lv'-IL^^ a n MOSKOU (GPD) - „We hebben pech gehad, maar we hebben met ere verloren. Nederland speelde fraai, technisch waren ze heel sterk en ze waren nauwkeuriger in het voeren van de aanval. De onzen hebben dapper en vindingrijk te genspel geleverd en het zou niet juist zijn om ze te bekritiseren. Een tweede plaats in het Europees kampioenschap na 16 jaar is iets om trots op te zijn". Dit is de algemene teneur van de verslagen in de Sovjet-pers over de finalewedstrijd in München. Te leurstelling over het verloop van de match, waarin de Sovjet-aanvallers een paar scoringskansen lieten lig gen, wordt hier niet vertaald in scherpe kritiek op trainer of spe lers. Gladjes en volstrekt emotie loos worden de twee doelpunten van Oranje beschreven. De gemiste strafschop door een falende Bela- nov, die drie kansen verprutste, al Met ere verloren dus. Vanzelf sprekend bleef het na afloop rustig in de straten van Moskou. Openba re gelegenheden zoals bruine café's waar de nederlaag gezamenlijk kan worden weggespoeld, bestaan hier nu eenmaal niet. Een paar kranten zeuren nog na, dat het niet mee doen van de centrale verdediger Oleg Kuznetsov, die Van Basten had moeten uitschakelen^ zwaar meetelde. En ook het feit dat de Sovjet-ploeg een dag minder rust heeft gehad dan Oranje wordt als een excuus aangevoerd. Eén krant, de Moskovskaja Pravda, vond het maar vreemd dat uitgerekend Be- lanov, die met een blessure het veld was opgekomen de penalty moest nemen. Maar de meeste bla den prijzen toch het Nederlandse team als een indrukwekkend kam pioen, die in Van Basten de absolu te uitblinker van dit toernooi had. Hoe nu verder met het Sovjet team? Opvallend is dat zowel de te levisieverslaggever als enkele be kende voetbalcommentatoren dit toernooi hebben aangegrepen om een lans te breken voor het profes sionalisme in de Sovjet-voetballe rij. Het oude systeem dat de spelers bijvoorbeeld praktisch verbiedt om naar buitenlandse clubs over te gaan (dat mag pas na je 29ste en ook dan is het nog heel moeilijk) moet radikaal worden afgeschaft, zo vindt de sportmeester Valentin Eivanov in Moskovskaja Pravda: „Gullit en Van Basten zouden niet zo goed gespeeld hebben als ze al maar in Nederland waren geble ven. Het was onjuist om de spelers in hun eigen sop te laten gaar ko ken, de besten moeten naar het buitenland kunnen gaan, waar hun vakmanschap alleen maar vergroot zal worden zodat ze voor ons natio nale elftal ten slotte meer waard zullen zijn. Italië De reacties in Italië zijn bijna eu forisch. De krantenkoppen sprin gen van enthousiasme de pagina's af: „Gullit koning van Europa", schrijft het sportdagblad de Gaz- zetta Sportiva over vrijwel de hele breedte. „De gouden tulpen" zoals het Nederlands elftal wordt ge noemd, zijn de „heersers van Euro pa" geworden. Journalisten grij pen naar de meest fantastische beeldspraken om de prestaties van de Nederlanders te beschrijven: „Hij plukt de bal uit de lucht", zo schrijft het dagblad de Corriere della Sera over het tweede doel punt van Van Basten „een lichtflits maakt zich los van de bal. En dan is het alsof een machtige laserstraal het doel van Dassajev doorboort". Een Verrassend' Nederland heeft Italië 'gewroken'. Dat is de te neur van de meeste reacties. De af gelopen dagen was er in Italië veel geschreven over de 'onverslaan baarheid' van het Russische elftal. En ook de vraagtekens die de Itali aanse sportpers geplaatst had bij de taktiek van trainer Michels, wa ren na de Nederlandse overwin ning op Duitsland niet geheel ver dwenen. Nu neemt men echter al les terug. „Alle verhalen waarin het 'labo ratorium-voetbal' van de Russen werd opgehemeld, en zelfs tot 'voetbal van het jaar 2000' gebom bardeerd zijn verwezen naar de an dere wereld", schrijft de directeur van de Corriere dello Sport, het grootste dagblad van Italië, in zijn redactioneel commentaar. Dome- nico Morace moet toegeven dat het uiteindelijk „de sterren zijn die tel len. In een elftal vol talent hebben drie mannen betoverd: Van Bas ten, Gullit, en Rijkaard. En zij heb ben gewonnen". „De sterren ver slaan de robots", zo luidt de con clusie. In Italië wordt de overwinning van Nederland een beetje gezien als een eigen overwinning. „Milan- Rusland: 2-0", kopt de Corriere del lo Sport in vette letters. „De over winning is tot stand gekomen dankzij 'onze drie Milan-spelers', schrijft de Romeinse krant II Mes- sagero. „Gullit, Van Basten en Rijkaard zijn uiteindelijk 'van ons", zo vinden de meeste Italia- De schatrijke eigenaar van AC Milan Berlusconi zijn trotse bezit: Gulit, Van Basten en Rijkaard de drie beste voetballers van het EK. "We zijn in staat om het beste te kiezen dat er op de voetbalmarkt aanwezig is", zei hij in een inter view met de Gazzetta Sportiva. „Van Basten was buitengewoon", vond Berlusconi. „De ster van het kampioenschap". Westduitsland "Het was een overwinning van kunstenaars op het collectief. Het was een zege van het enthousiasme over de berekening. Nederland werd verdiend kampioen van Eu ropa". Dat schrijft het zondagsblad Die Welt. Het is vrij algemeen de trend in alle Westduitse kranten. Een paar koppen: 'Holland jubelt. Droomvoetbal', 'Superelftal. Gefe liciteerd Nederland' en een hele fraaie uit de Keulse Sonntag Ex press: „Bij het doelpunt van de eeuw, sprong zelfs Helmut Kohl van zijn stoel". In veel kranten wordt als troost voor het team van Beckenbauer ge schreven, dat de Duitsers in ieder geval verloren hebben van het bes te team van Europa. Bild vraagt zich zelfs af hoe de Westduitsers in oktober dit Nederlandse team in vredesnaam moeten verslaan bij de WK-kwalificatie en de voorzitter van de Westduitse voetbalbond Neuberger wenst dat de Duitsers leren van dit Nederlandse spel. „We moeten gaan experimenteren. Daarbij moeten we op de koop toe nemen, dat we ons misschien niet kwalificeren voor het wereldkam pioenschap". Over het spel van het Nederlands elftal hebben de Duitse kranten niets dan lof. Lof ook voor de takti- sche les die Rinus Michels had ge trokken uit de te offensieve speel wijze in de eerste ontmoeting met de Sovjetunie. Toni Schumacher, die in de Keulse tijd van Michels re gelmatig overhoop lag met de 'Ge neraal': „Nederland had niet alleen het beste team, maar ook de beste trainer". Franz Beckenbauer: „De tandem Van Basten-Gullit is de beste op de wereld". Voetballers en trainers prijzen vooral het harmonieuze, onbaatzuchtige spel van de vader landse vedetten. Ook de politici waren niet zuinig met hun loftui tingen. Kanselier Helmut Kohl: „Een verdiende overwinning. Een fantastische reclame voor het voet bal. Ik heb genoten". Minister van buitenlandse zaken Hans Dietrich Genscher: „Een grootse wedstrijd. De Nederlandse zege is verdiend. Ze hebben de betere individualis ten". Minister van binnenlandse zaken Friedrich Zimmermann: „Pure reclame voor het voetbal. Deze Gullit is een geweldige ke rel". Lof is er ook voor de tienduizen den vaderlandse fans. Niet alleen wordt hun vrolijkheid en hun steun voor het elftal geprezen, ze staan volgens de Westduitse kran ten ook bovenaan bij het bedenken van originele leuzen. Die Welt vond de slagzin „Oma, we hebben je Fiets gevonden", pure klasse. Het blad legt de diepe achtergrond van deze uit de oorlog daterende variant op „eerst mijn fiets terug" uit en con cludeert: „Ze hebben de fiets ge vonden en daarbij ook nog de Duit sers verslagen. Dat telt dubbel". Engeland Wie twee weken geleden voor speld had dat Jimmy Greaves, de meest populaire voetbalcommen tator van Engeland met een Gullit- petje op de lange serie televisie-uit zendingen van het Europees kam pioenschap zal afsluiten, was onge twijfeld voor gek verklaard. Maar voor de camera's van de Britse commerciële televisie droeg de voormalige goaltjesdief van het Engelse voetbal niet alleen het pet je, maar met een stoute glimlach en een knipoog ook de bijbehorende lange rastakrullen. In de Soho-studio van Sky Chan nel ging nieuwslezer Arnout van Lynden nog een stapje verder door in beeld uitvoerig met een oranje shirt en de Nederlandse driekleur te zwaaien en hem toegeworpen ballen telkens bekwaam weg te koppen. Waar de Engelsen zelf als de gro te verliezers uit Westduitsland te ruggekeerden, was hun enthou siaste reactie op het grote Neder landse voetbalsucces, toch zeer op merkelijk. De gerenommeerde sportjourna list Hugh Mcllvanney bijvoorbeeld schreef jubelend in The Observer dat zowel winnaar Nederland als Rusland het vertrouwen hebben hersteld in de aantrekkelijke spel elementen, die zo nadrukkelijk ontbreken op de plaats waar het destijds allemaal begonnen is. Niet zonder sarcasme stelt Mcll vanney vast dat veel Engelse voet baltrainers ontbraken bij de wed strijden in Westduitsland. Boven dien vestigt hij de nadruk op het grote isolement van de eigen En gelse competitie, die eens het trot se vlaggeschip was van een alom gerespecteerde voetbalmacht, maar nu meer weg heeft van een oude roestige stoomboot uit een van voetbal's bananenrepublie ken. Het zelfbeklag in de Engelse sportpers over de afgang begint pijnlijke vormen aan te nemen. Het is duidelijk dat het voetbal van de oude leermeesters diep in de put zit. Iedereen is het er over eens dat Nederland met sterren als Van Basten, Gullit, Koeman en Rijk aard een klasse heeft waartegen de Engelse top in z'n huidige capaci teit niet is opgewassen. WILLEMSTAD (GPD) - Ook op de Nederlandse Antillen werd dit weekeinde enthousiast feest gevierd na het succes van Oran je. Op Rio Canario was een spe ciaal voetbalcafé ingericht, waar alle wedstrijden via een sa tellietschotel konden worden ont vangen. Ook Tele Curagao zond de wed strijden rechtstreeks uit in een, open verbinding met Hilversum, terwijl twee radiostations de wedstrijden in het Papiamento versloegen. Vandaar dat er op straat nauwelijks verkeer was, er was zelfs geen voetganger te be kennen. In voetbalcafé Meyer op Rio Canario zaten zaterdagmorgen ongeveer 150 voetbalfanaten voor de overal opgestelde televi sietoestellen, zelfs buiten op de veranda werd de wedstrijd op de televisie gevolgd. Het publiek be stond uit Nederlanders die tijde lijk op Curagao zijn voor bouw werkzaamheden, uitgezonden leerkrachten, marinejongens en ook een grote groep Antillianen en Surinamers. Vooral de donke re spelers Gullit, Vanenburg en Rijkaard en trainer Rinus Mi chels zijn populair bij het Antil- laanse publiek. Het leukste von den de toeschouwers het naboot sen van de wave onder aanvoe ring van een Brabantse carna valsprins. In een ogenblik van bezinning werd zelfs plechtig het Wilhelmus gezongen. (vervolg van pagina 1) Gezien de enorme aantallen feest vierders bleven de incidenten zeer beperkt. Duizenden enthousiaste mensen toonden hun vreugde met de dolste spandoeken (op de Am sterdamse wallen: maak een oran- jewip voor een halve snip), oranje- kleding, wimpels, ballonnen en wat er maar viel te verzinnen. In Rotterdam werden honden waar genomen die door hun baasje in een oranjeshirtje waren gewurmd. Ook bij het zingen kende de vin dingrijkheid geen grenzen. De huldiging was gistermiddag begonnen op het vliegveld Wel schap bij Eindhoven, waar meer dan 50.000 mensen stonden om de kersverse Europese kampioenen welkom te heten. Ze hadden ge duld moeten hebben, omdat het vliegtuig dat in München was op gehouden ruim drie kwartier te laat kwam. Staatssecretaris Dees van WVC en burgemeester Van Kemenade van Eindhoven mochten als eer sten op Nederlandse bodem de Oranjespelers feliciteren. De uit bundige supportersschare op Wel schap was overigens teleurgesteld. Om de opgelopen achterstand in te halen, verdwenen de spelers al na een kwartier in de bussen om de reis naar Amsterdam te maken. Ook die tocht duurde vele malen langer dan was gepland. Overal langs de route tussen Eindhoven en de hoofdstad stonden horden supporters om de spelers toe te jui chen. De zestien motoragenten van de rijkspolitie, die de stoet bege leidden, moesten halsbrekende toeren uithalen om te voorkomen dat de bussen door een te enthou siast supporterslegioen tot stil stand werd gebracht. Regelmatig werd van weghelft gewisseld of werden afslagen genomen om aan de massa te ontsnappen. Naarmate de hoofdstad dichter bij kwam, werd het legioen groter. De brug bij Vianen werd omzeild door plotseling een andere route te kiezen, waardoor ongetwijfeld honderden supporters tevergeefs op de bussen hebben gewacht. Bij Utrecht moesten de bussen enkele keren stoppen om de politie de kans te geven een doorgang te for ceren. De stoet werd achtervolgd door een groeiend aantal motorrij ders. De supporters langs de route toonden een ongekende creativi teit in het verzinnen van spandoek teksten. De huldiging, die in totaal enkele miljoenen Nederlanders op de been heeft gebracht, bereikte zijn hoogtepunt tijdens een rondvaart- tocht door Amsterdam. Enkele honderdduizenden mensen had den zich langs de grachten, in eigen bootjes of op woonboten genesteld om een glimp van de Oranje-spe lers te kunnen opvangen. Vooral op de woonboten ontstonden soms gevaarlijke situaties. Op de hoek van de Prinsengracht en de Lelieg racht zakte het publiek door het dak van een woonboot, waardoor zes gewonden vielen. Foto boven: bij bosjes vielen mensen flauw die in de verdrukking raak ten bij de hekken op het Museumplein in Amsterdam Foto onder: stampvolle bruggen en walkanten en overal oranje, (foto's ANP) MÜNCHEN/EINDHOVEN/AMSTERDAM (GPD) „En één ding spreken we af: dit ver geten we dus nooit meer", toeterde Rinus Michels door de microfoon van het podium op het Museumplein in Amsterdam. De succesvolle coach was op dat moment allang niet meer de sfinx, de generaal of de emotieloze, harde trainer die zo weinig vrienden maakt. Michels was al uren diep geroerd en zichtbaar onder de indruk van de massale en bovenal spontane huldeblijken van een uitzinnige mensenmenigte. In de binnenstad van 'zijn' Amsterdam was hij zelfs naar de dranghekken gelopen om in het wilde weg de handen van supporters te schudden. 's Ochtends, op de luchthaven van München-Riem, was Rinus Mi chels nog de onverstoorbare, de ondoorgrondelijke. De felicitaties van de her en der op het vliegveld verdwaalde Oranjesupporter nam hij weliswaar beleefd, maar gelaten in ontvangst. Het eerste lachje verscheen pas, toen een schare Ierse voetbalaan hangers - eveneens op weg naar huis - olé, olé, olé begon te zingen. Mevrouw Michels, een duidelijk ander type dan haar man, schalde gewoon mee. De Ieren hadden zich in de laatste week van het toernooi ware supporters van het Nederlands elf tal getoond, compleet met oranje petten en sjaals. Zelfs de Neder landse taal hadden zij zich eigen gemaakt. In het centrum van Mün chen hosten ze zaterdagavond' schouder aan schouder met de meer dan 30.000 Nederlanders en zongen ze de tot 'hoep, Holland, hoep' verbasterde versie van Neer- lands meest bekende volks deuntje. En op het moment dat het Nederlands elftal zondagochtend in de vertrekhal opstond om naar het vliegtuig te gaan, ging er zelfs, bij wijze van afscheid, een spon taan applaus op. Waardering Het was de eerste kleine aanwij zing voor de enorme waardering, die het Nederlands elftal gisteren ten deel zou vallen. De stewardes sen van Transavia hadden zich uit gesloofd om het vliegtuig te versie ren en natuurlijk was er champag ne en een cadeau: een zonvakantie. Het werd in dank aanvaard. Maar de stemming zat er nog niet hele maal in. De spelers hadden nog geen idee van wat hun in Neder land boven het hoofd zou hangen. Voorlopig was 't nog niet zover. Het zou nog driekwartier duren, voordat het vliegtuig toestemming kreeg de luchthaven van München te verlaten. De KNVB was inmiddels op al les voorbereid. Perschef Fred Rac- ké ontvouwde in het vliegtuig 'ope ratie aankomst', alsof het ging om de taktische voorbereiding op het duel tegen de Russen. „Als we in Eindhoven zijn, blijft iedereen zit ten. De NOS, de ZDF en het ANP gaan als eerste het vliegtuig uit. Dan volgt de heer Michels en Ruud Gullit. Ze blijven op de onderste tree van de vliegtuigtrap staan voor het geval we plotseling weer moe ten opstijgen. Ik herhaal: blijven staan. De overige spelers gaan pas naar beneden, als ze daar een teken voor krijgen". Voorbarig De zorgen van de KNVB waren nogal voorbarig. Twee ererondjes boven de luchthaven maakten dui delijk, dat van een gevreesde be storming van het vliegtuig geen sprake kon zijn. De 50.000 suppor ters waren misschien wat ongedul dig geworden, maar het vliegveld was hermetisch afgesloten. Er zou geen doorkomen aan zijn. Michels en Gullit vergaten dan ook meteen de opdracht en stoven rechtstreeks af op staatssecretaris Dees van WVC en burgemeester Van Ke menade van Eindhoven. Onder leiding van Gullit, wie an ders, raakten de spelers in de ban van de feestvreugde. Hoewel de bussen alweer stonden te wachten, zette de Oranje-aanvoerder hoogst persoonlijk een polonaise op het podium in. Het sfeertje was er, zij het dat 't even onderbroken werd door een verkeerde regie van de KNVB-officials. Die hadden een veel te kleine bus voor de kampioe nen gereserveerd, waardoor de spelersvrouwen van hun mannen gescheiden dreigden te raken. Maar'de bussen werden snel gewis seld. Een uurtje hadden de organisa toren uitgetrokken voor de rit van Eindhoven naar Amsterdam. Het duurde uiteindelijk ruim twee en een half uur, voordat de stadsgren zen van Mokum werden bereikt. Massaal waren de Nederlanders naar het rijkswegennet getrokken om de Oranjemannen toe te jui chen. Hele kampeeruitrustingen waren in de bermen aangebracht. Op viaducten zag het zwart van de mensen. En op de rivieren, die tij dens de busreis werden gepas seerd, lagen tientallen oranje ge kleurde bootjes. 'Hebbes!', 'Van Bastisch' en 'Mario for president' waren de meest gelezen teksten op de duizenden spandoeken, die de route sierden. Stil Ze waren er stil van in de bus. De meeste spelers wisten wel van ho ren-zeggen hoe gigantisch de ont vangst van Oranje na de verloren WK-finale in 1974 was geweest. Maar deze huldiging overtrof de stoutste dromen. Doorgewinterde journalisten die het allemaal al eens hadden meegemaakt, waren met stomheid geslagen. Radiore porter Jack van Gelder, die zich meer en meer als een Theo Koom- en ontpopt, kreeg er een brok van in z'n keel. „De rillingen lopen me over de rug", riep hij, heel eerlijk. Maar ook de zestien rijkspolitie mannen op de motor, die de stoet begeleidden, moesten af en toe een traan uit hun ogen wegpinken. Zo massaal, zo spontaan, zo echt. En toen had nog niemand enig idee van de omvang van het feest, dat Oranje in de Amsterdamse grachten te wachten stond. De bin nenkomst van de hoofdstad ver liep, tot verwondering van velen, soepeitjes. Weinig supporters te zien. Die bleken zich dus al langs de grachten te hebben genesteld. Daar zaten de honderdduizenden, in de modekleur oranje. Nou ja, za ten. Men hing over de leuningen, stond op daken van woonboten of dook spontaan de gracht in. „En dit vergeten we dus nooit meer". Ci taat Rinus Michels, zondag 26 juni 1988.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 19