Ik heb keihard gewerkt en nu mag ik genieten' 'Klimaat gunstig om succes uit te bouwen' 'We zijn Europees kampioen en toch zijn we het niet' Sectievoorzitter André van der Louw: PSV opent weer de jacht op Protassov Record aantal toeschouwers De weg van Nederland naar de eindronde van het EK PAGINA 18 SPORT MAANDAG 27 JUNI 1988 wftjNCHEN (GPD) Voerden de Oranjekleuren in het Olym pisch stadion de boventoon, op de vijftiende verdieping van het Münchener Hiltonhotel nam die kleur een zeer bescheiden plaats in. Blazer-blauw, statig grijs en zwart overheerste. Belangrijk Nederland was verzameld om het feest ter ere van de Europese titel van 'onze jongens' luister bij te zetten. Kleurrijke dissonant in het geheel was Revelation Time, de band van gastspeler Ruud Gullit. De aanvoerder, die op de heilige mat van het Olympiasta- dion het hoogste voetbalwoord voerde, toverde op het podium tussen zijn reggaevrienden de diepste tonen uit zijn Fender Bassgitaar. Gerald Vanenburg zat uit te puffen op een bankje in het gan getje tussen de twee grote zalen. Hij had net Zijne Koninklijke Hoogheid prins Johan Friso ver blijd met een handtekening op diens oranje stropdas en vond het verder welletjes. „Voor mij hoeft dit allemaal niet zo", zei Va nenburg. Rustig nippend aan zijn mineraalwatertje liet de frele PSV'er zijn gedachten de vrije loop. „Als ik het goed becijfer, mag ik me tot 1992 Europees kampioen noemen. Dat is wat. Dan ben ik al achtentwintig. En misschien heb ik tegen die tijd zelfs al een wereldtitel op zak. Wie zal het zeggen. We hebben er nu aan geroken. Dat kan versla vend werken zo'n voetbaltitel". Enkele uren eerder, toen de middenvelder nog niet in de wol ken zweefde, keek hij veel realis tischer naar de dingen die net waren gebeurd. Toen zat hij ech ter ook niet op een vijftiende ver dieping tussen koninklijke hoog heden, kabinets- en kamerleden en andere hoogwaardigheidsbe kleders, maar stond hij met beide benen in de werkelijkheid van de stadioncatacomben. „Als team vond ik de Russen het beste", vond Vanenburg toen. „En als trainer is Michels de beste", liet hij er meteen op volgen. „De bes te van de wereld. Met zijn cyni sche opmerkingen kan hij men sen enorm prikkelen. Ik ben een van die mensen. Ik zal hem mis- Vakantiestemming Niet alleen een wereld van ver schil bij Gerald Vanenburg. Ook diens clubgenoot Ronald Koem an, de onverzettelijke Philips- krachtbroh, bleek in de Marco Polozaal de geneugten des le vens niet te schuwen. Met een fil tersigaret in zijn linker en een halve liter Lowenbrau Pilsener in zijn rechter, bewoog hij ryt- misch op het dreunen uit Gullits bass. „Lekker muziekje. Na van middag moet dat kunnen. Nor maal rook ik nooit, maar nu heb ik er trek in. Gewoon voor de ge zelligheid". En Koeman genoot. Vooral bij het vooruitzicht dat hij en zijn gezin na de diverse ont vangsten de vakantiecharter naar het zonnige Portugal ne men. De tropische temperatuur in de Marco Polozaal had bij hem al de juiste vakantiestemming opgeroepen. „Als ik in de Algar- ve op het strand lig te zonnen, zal ik, denk ik, pas echt beseffen wat er allemaal is gebeurd. Nu wil ik alleen maar feesten". In zijn directe nabijheid stond broer Erwin. „Uiterlijk lijk ik misschien rustig, maar ik geniet intens. Voor mij is het allemaal vreselijk snel gegaan. Eerst met KV Mechelen de Europacup en nu dit. Ik geef toe dat ik een voor deel had. Toen ik voor het eerst mocht opdraven dit toernooi had ik niets te verliezen. Ik heb niet met complexen hoeven te spe len, want van mij werd niet dat verwacht wat men van bijvoor beeld Ruud Gullit wel wenste te zien. Dat maakte het makkelijk. Temeer daar ik van mijn eigen kwaliteiten overtuigd was. Na dit kampioenschap behoor ik zeker tot de vaste kern. Ik heb er kei hard voor gewerkt en nu mag ik genieten". Opgelucht was ook Jan Huijb- regts. De KNVB-functionaris die in Westduitsland drie weken lang als 'Herr General-Secretar' door het leven was gestapt, stond na de huldiging op het trapje naar de kleedkamer. „Sorry. Je neemt het me niet kwalijk als ik nu even niets zeg. Want als ik nu moet praten word ik emotioneel. Dan gaan de sluizen open". Robson En de sluizen gingen open op de bovenste verdieping van het Münchener hotel. Die van de tap wel te verstaan. „Nederland is de terechte winnaar geworden", vond ook Bobby Robson, die zich in de buurt van de twee rijk gevulde tafels ophield. De Engel se bondscoach voelde zich op het KNVB-feest kennelijk prettiger dan op het eiland waar de boule vardpers schreeuwt om zijn ont slag. „I'm off duty", begon de Brit om vervolgens toch te besluiten zijn persoonlijke gevoelens om trent dit EK prijs te geven. Een maal op dreef vergat Robson zelfs de lekkernijen in zijn direc te bereik. De vorstelijke bier kraag sloeg er neer van. „Ik ben nog steeds hier omdat ik in de ge legenheid was om goed voetbal te zien. Dan moet je niet thuis voor de buis zitten. Zelfs al heb je hier je hart verloren. Ik blijf erbij dat Engeland goed heeft ge speeld. De objectieve kijker heeft veel en goed voetbal kun nen zien. Ook van de Engelsen. Maar Nederland heeft het meest laten zien. Los van het feit dat de ploeg op beslissende momenten over geluk niet te klagen had. Oranje is de verdiende winnaar geworden". Een winnaar die Robson voor de finale had voorspeld. „Dat was in feite niet zo moeilijk. In Hamburg werd mij dat al duide lijk. Op het moment dat er iets leek te knakken in het Neder landse team kreeg de ploeg die penalty tegen Duitsland. Vanaf dat tijdstip kon het niet' meer stuk. Ook in de finale niet. Dat stond voor mij vast. Ik wist dat het tandem Gullit/Van Basten Ruud Gullit en 'zijn' band Revelation Time zorgen v het Münchener Hilton-hotel. i muzikale onderbreking v meer in zijn mars zou hebben dan het koppel Protassov/Bela- nov. Dat zou het verschil wor den, want als collectief verschil len die ploegen erg weinig". Toen Bobby Robson uitge praat was lagen de koninklijke hoogheden al op een oor en ook de politici waren inmiddels ver. trokken. De merendeel West- duitse gasten die de veertien eta ges onder het podium van Reve lation Time bevolkten konden evenwel nog uren kunnen mee genieten van de feestende Oran je-kolonie. In de Marco Polozaal had daar echter niemand een boodschap aan. Immers West duitsland had al na die dinsdag in Hamburg niets meer in de melk te brokkelen. MÜNCHEN (GPD) Voor André van der Louw heeft de Europese titel toegevoegde waarde. „Het feest was tevoren al geslaagd", verwees de sectievoorzitter betaald voetbal naar het onberispelijke gedrag van de supporters in Westduitsland. „En na die overwin ning op de Duitsers kon het toernooi sportief voor ons eigenlijk al niet meer kapot". De voormalige minister en burge meester van Rotterdam zag zaten dagavond ook louter pluspunten in het links en rechts scherp veroor deelde pasjessysteem. „Ondanks alle problemen rond de pasjes heb ben we nu wel 25.000 geregistreer de voetbalsupporters. Dat is een doelgroep en een prima uitgangs punt om dat aantal via een gerichte marketing verder uit te breiden. Die mensen moeten bepaalde pri vileges krijgen, bijvoorbeeld waar het gaat om de verstrekking van kaartjes voor belangrijke wedstrij den". De zonder noemenswaardige in cidenten verlopen volksverhuizing naar Westduitsland („Dit zal de so ciale controle in de Nederlandse stadions alleen maar vergroten") wil Van der Louw aangrijpen om de momenteel kille verhoudingen tussen 'Zeist' en politiek Den Haag te verbeteren. „Dit EK is daarvoor een prima uitgangspunt. Het kan in Den Haag niet onopgemerkt voor bij zijn gegaan dat voetbal wel de gelijk een maatschappelijk feno meen is. Nee, hier in Duitsland heb ik daar niet met premier Lubbers over gesproken, die was net als ik puur met de wedstrijd bezig". Van der Louw toonde zich even eens ingenomen met zijn geslaagde actie Rinus Michels voor de KNVB te behouden nadat bestuurslid Ton Harmsen vorig jaar forse kritiek op zijn technische beleid had geleverd en de 'Generaal' er de brui aan wil de geven. „De tijd die ik in een fors aantal gesprekken heb gestoken, is alle moeite waard geweest. Maar dat het door dit succes moeilijker wordt voor zijn opvolger Thijs Lib- regts spreekt voor zich". In de komende weken gaat het sectiebestuur het Europees kam pioenschap evalueren. Van der Louw deelt de visie dat niet dezelf de fouten mogen worden gemaakt als in de jaren zeventig toen niets werd gedaan met het 'succes van München'. Hij wil er ook naar han delen. „Het klimaat is nu gunstig om dit succes verder uit te bouwen. In vergelijking met 1974 hebben we als groot voordeel dat we spon sors hebben die weten hoe je ermee om moet springen. De spelers zul len veel meer betrokken moeten worden bij het populariseren en het propageren van het produkt". „Het is echter iets te vroeg", al dus Van der Louw, „om nu al aan te kunnen geven hoe we dat denken te doen. We moeten er voor oppas sen dat we de goden niet verzoe ken. Het zou een uitdaging kunnen zijn om te proberen weer in de buurt te komen van de één miljoen leden. In dat opzicht is er ook een belangrijke taak weggelegd voor de amateurclubs. Die zullen een extra inspanning moeten leveren". De ban is gebroken. Ruud Gullit heeft met het hoofd verwoestend uitgehaald en Dassaev het nakijken gegeven Nederland leidt met 1 -0. (foto anp MUNCHEN (GPD) PSV heeft de laatste aanval ingezet om de al ja ren hoog op het verlanglijstje staande Oleg Protassov naar Eind hoven te halen. Politiek (buiten landse zaken) en bedrijfsleven (Philips) hebben de handen ineen geslagen om in Moskou een lans te breken voor de komst van de 24-ja- rige aanvaller van Dynamo Kiev. PSV-voorzitter Jacqes Ruts zette rond de EK-finale, waarin Protas sov overigens door Frank Rijkaard uit de wedstrijd werd gespeeld, het een en ander in beweging. De jacht op de snelle en veel sco rende spits werd twee jaar geleden al geopend. Toen speelde Protas sov bij Djnepropetrowsk, de toen malige landskampioen. PSV kwam Djnepr indertijd twee keer tegen in de de strijd om de Europa Cup en werd kansloos gewipt. Oleg Protassov was toen al de grote man. Of PSV een kans heeft om de Russische doelpuntenmaker in te lijven lijkt ondanks de internatio nale inspanning onwaarschijnlijk. Totnogtoe zijn alleen Oleg Blochin en Chidijatoelin in de gelegenheid gesteld hun brood in het Westen te verdienen. Voor de rest van de for matie van Valeri Lobanovski blijft vooralsnog de grens dicht. Een dolgelukkige Rinus Michels gaat direct Adrie van Tiggelen. afloop van de EK-finale op de schouders i MUNCHEN (SID) De achtste eindronde in de strijd om de Eu ropese voetbaltitel heeft een record aantal toeschouwers opgeleverd. De vijftien wedstrijden in West duitsland werden bezocht door 938.000 kijkers. Dat betekent een gemiddelde van 62.533 voetballief hebbers per duel, een absoluut re cord. Toeschouwers aantallen bij de eindronde EK (jaar, land, totaal aantal toeschouwers, aantal wed- I strijden, gemiddelde): 1960, Frank- rijk: 78.958 - 4 -19.739; 1964, Spanje: i 156.253 - 4 - 39.063; 1968, Italië: 192.119 - 5 - 38.424; 1972, Belgie: 106.510 - 4 - 26.628 - 1976, Joegosla vië: 106.087 - 4 - 26.522; 1980, Italië: j 350.655 - 14 - 25.047; 1984, Frank rijk: 599.655 - 15 - 39.977; 1988, Westduitsland 938.000 - 15 - 62.533. Hongarije - Nederland 0-1. Treffer Van Basten. Nederland: Van Breu- kelen; Silloy, Spelbos, Rijkard en Van Tighelen; Van 't Schip, Wou ters, Ronald Koeman en Tahamata (Suvrijn); Gullit en Van Basten. Nederland - Polen 0-0. Neder land: Van Breukelen; Silooy, Spel bos, Rijkaard en Van Tiggelen; Van 't Schip, Wouters, Ronald Koeman (Bosman) en Tahamata (Van der Gijp); Gullit en Van Basten. Cyprus - Nederland 0-2. Treffers van Gullit en Bosman. Nederland: Van Breukelen; Van Tiggelen, Spelbos, Rijkaard (Vanenburg) en Silooy; Wouters en Mühren; Van der Gijp, Gullit, Bosman en Taha mata. Nederland - Griekenland 1-1. Treffer van Van Basten. Neder land: Van Breukelen; Spelbos, Ro nald Koeman (Bosman) en Silooy; Wouters, Rijkaard en Mühren; Van der Gijp (Winter), Van Basten, Gul lit en Van 't Schip. Nederland - Hongarije 2-0. Tref fers van Gullit en Mühren. Neder land: Hiele; Van Tiggelen, Ronald Koeman, Rijkaard en Silooy; Wou ters en Mühren; Vanenburg, Van Basten, Gullit en Van 't Schip (Van der Gijp). Polen - Nederland 0-2. Treffers van Gullit. Nederland: Van Breu kelen; Van Tiggelen, Spelbos, Ro nald Koeman en Silooy; Vanen burg, Van Aerle, Mühren en Van 't Schip; Gullit en Van Basten (Win ter). Nederland - Cyprus 8-0 (geannu leerd). Treffers: Bosman (5), Spel bos, Van 't Schip en Gullit. Neder land: Van Breukelen; Van Tigge len, Spelbos, Ronald Koeman en Silooy; Van Aerle en Mühren; Va nenburg, Bosman, Gullit (Gill- haus) en Van 't Schip. Nederland - Cyprus 4-0. Treffers: Bosman (3) en Ronald Koeman. Nederland: Van Breukelen; Win ter, Ronald Koeman, Van Tiggelen en Silooy; Van Aerle en Mühren; Vanenbrug, Bosman, Gullit en Van 't Schip. Griekenland - Nederland 0-3. Treffers: Ronald Koeman en Gill haus (2). Nederland: Van Breuke len, Lankhaar, Van Tiggelen, Ro nald Koeman en Troost (De Wolf): Van Aerle (Gillhaus) en Krüzen; Vanenburg, Winter, Bosman en Van 't Schip. Oefenduels: Engeland - Neder land 2-2. Treffers van Bosman en Adams (eigen doel). Nederland: Van Breukelen; Van Aerle, Ronald 1 Koeman, Troost en Silooy; Wou ters, Gullit (Krüzen) en Mühren; Vanneburg, Bosman en Van 't Schip (Koot). Nederland-Bulgarije 1-2.Treffer I van Wouters. Nederland: Hiele; Van Tiggelen (Troost), Rijkaard en Koevermans (Erwin Koeman); Su vrijn (Winter), Wouters en Mühren; Van 't Schip, Bosman, Gullit en Krüzen. Nederland - Roemenië 2-0. Tref fers van Bosman en Kieft. Neder- I land: Van Breukelen; Van Tigge- len, Ronald Koeman, Rijkaard en I Van Aerle; Van 't Schip (Van Bas ten), Wouters, Mühren (Erin Koem- 1 an) en Vanenburg; Kieft en Bos- MÜNCHEN (GPD) Langzaam liep hij over het veld. Precies op de middencirkel hield hij stil. Wim Koevermans keek vanuit die centrale positie eens goed om zich heen. Hier is het allemaal ge beurd. In München, in dit nu lege Olympia-stadion. Oranje Euro pees kampioen. Elf gevierde sterren en een bejubelde bonds coach. Zij werden op handen ge dragen. Maar terwijl de helden voor een swingend portret zorg den, stonden de bankzitters van Oranje een beetje achteraf toe te kijken. Aron Winter, Wim Koever mans, Hendrie Krüzen, Sjaak Troost, Joop Hiele. Ze hebben het Europees kampioenschap al leen maar vanaf de kant mogen meemaken. Twee weken, vijf wedstrijden, vierhonderd vijftig minuten lang. „We zijn Europees kampioen geworden en toch zijn we het niet. Eigenlijk zijn wij maar een heel klein beetje kam pioen". Aron Winter, de midden velder van Ajax, maakte er een raadseltje van. Hij was al lang de deur uit toen de hordes journalis ten, fotografen en camerateams nog als bijen om de zoete Oranje- honing zoemden. „Tja", zegt Winter, je beleeft het toch heel anders dan die jongens daar. Het is hun verdienste. Op zo'n mo ment krijg je toch even het ge voel datje er niet bij hoort. Datje eigenlijk niet bij hetzelfde team zit". Toch feestte ook Aron Winter zaterdagavond vrolijk mee. „Na tuurlijk", zegt hij, „denk je dat ik niét blij ben? Je beleeft het al leen heel anders dan die jongens op het veld. Ik heb er wel moeite mee gehad. Niet eens bij de laatste zestien. Geen kans dus om in te vallen. Toch hoop je steeds dat je er bij bent. Vooral de eerste week voel je je teleurge steld. Voor een bondscoach is het natuurlijk een moeilijke keu ze, maar voor een speler is het nog moeilijker te verwerken. Na de wedstrijd tegen Engeland wist ik het wel. Daar kwam ik nooit meer tussen. Je legt je daar bij neer, al is het maar een klein beetje". Supporter Sjaak Troost had na de inter land op Wembley tegen de En gelsen zijn eigen Oranje-team in gevuld. Met, hoe kon het ook an ders, ook een plaatsje voor de Feyenoorder. „Ja, natuurlijk. Ik had daar goed gespeeld. Zeker nadat Silooy met een blessure was afgehaakt, dacht ik toch een goede kans te hebben. Ik heb hier één keer op de bank gezeten, tegen Rusland. Het bracht ons geen geluk". Maar Troost is toch ook Euro pees kampioen geworden? „Als supporter, maar niet als voetbal ler. Zo is het toch? Je komt hier om te spelen, niet om op de bank te zitten. Daarom beleef ik dit kampioenschap ook heel anders dan de rest. Nee, echt kampioen ben ik niet geworden". „Er kwam", zegt Wim Koever mans. „een Engelse journalist op me af die dacht dat ik Marco van Basten was. Hij vroeg me hoe ik het vond om vier goals te scoren op het EK. Fantastisch, zei ik, maar ik heb ze niet gemaakt". De voorstopper kan er om lachen. Ook hij zat niet bij de top-elf. zelfs niet bij de laatste zestien. Dus geen kans om in te vallen. „En toch heb ik hier genoten. Nee, echt, dit is een ervaring die ik voor geen geld had willen mis- Rillingen Koevermans stelde zijn huwe lijk uit voor dit EK. Was dit het hem dan wel waard? „En of', zegt Koevermans. „Mijn huwe lijk kon worden uitgesteld, dit EK natuurlijk niet. En dit hier maak je nooit meer mee". „Ik", foeterde Hendrie Krü zen, „ik had gewoon in de voor bereiding wat beter moeten spe len. Misschien had ik die kans dan gekregen. Kijk naar Erwin Koeman. Na de wedstrijd tegen de Russen wordt het team omge gooid. Koeman komt er in en speelt een geweldig toernooi. Zo gaat dat. Maar ik voel me best wel een beetje kampioen. Ik kreeg echt de koude rillingen, toen die jongens elkaar na het laatste fluitsignaal in de armen vlogen". Joop Hiele en Hans van Breu kelen lagen nog niet zo lang gele den in een nek-aan-nek-race voor de plaats onder de lat. Hiele greep zijn kans, toen zijn collega van PSV door een mentale inzin king werd gepasseerd voor de in terland tegen Hongarije. Hij vol deed, speelde zelfs uitstekend. Totdat... „Ja, totdat ik in één van de valkuilen van De Kuip viel. Een kuiltje en ik scheurde mijn enkelbanden. Dat is me dus noodlottig geworden", scham perde de Feyenoord-goalie. „Pech, gewoon pech. Ja, het is toch een pure concurrentiestrijd. Het is de één of de ander. Ieder een kijkt toch naar die elf op h^t veld. Toch hebben wij, de bank zitters, misschien op een andeie manier wel meer gepresteerd dan de rest. Ik bedoel, onze in breng buiten het veld. Je kunt de boel saboteren, de sfeer verzie ken of tijdens de training gaan schoppen. Dat hebben we dus niet gedaan. Daarom voel ik me ook best een beetje kampioen".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 18