De gouden medaille kent twee kanten 'Mij krijgen ze hier nooit meer weg' Goedkopere kaarten via radio-actie van Hagenaar Hogewoning uitgejouwd door teleurgestelde fans Het zwarte circuit in München: Karten, bitte' MAANDAG 27 JUNI 1988 si PAGINA 17 MÜNCHEN (GPD) - De UEFA overweegt stappen te ondernemen tegen journalisten die bij de finale Nederland-Rusland voor grof geld hun extra kaartjes aan Nederland se fans hebben verkocht. Op de speciale perstribune zaten enkele tientallen fans die de gratis entree biljetten van de schrijvende pers hadden gekocht. Een vreemd gezicht: Oranje-fans op de perstribune, tussen de schrij vende journalisten. Dat wekte de verwondering van de organisatie die direct probeerde de fans van hun plaatsen te krijgen. Dat lukte natuurlijk niet meer. "Mij krijgen ze hier nooit meer weg", zei Vin cent Smit uit 's-Heerenberg. Twee supporters, Fred Vrolijk en Willem Middendorp uit Den Haag betaalden een Duitse journalist ze venhonderd gulden voor twee plaatsen. "We hadden de moed al bijna opgegeven, toen die journa list ons die twee kaartjes aanbood. Het was wel veel geld, maar ja, je wilt er toch bij zijn". Twee anderen hadden geluk. Het duo uit 's-Heerenberg kreeg twee entreebiljetten van een Spaanse journalist. Voor niets, omdat zijn collega's al naar huis waren. Ook Feyenoord-spits Tom Krommen dijk, wanhopig op zoek naar han delaren in 'zwarte kaartjes', kwam voor niets binnen. Met een oranje geverfd gezicht zat hij op de pers tribune op 'uitnodiging' van het voetbalweekblad VI. De UEFA probeert nu via de ge nummerde plaatsen de oorspron kelijke 'eigenaars' van de pers- plaatsen te achterhalen. Hen hangt een schorsing boven het hoofd. Met name het laatste jaar is de Eu ropese voetbalunie strenger gaan optreden tegen de vertegenwoordi gers van de pers. Zo wérd een groot aantal fotografen voor de finale van PSV tegen Benfica geschorst om dat ze tijdens de eindstrijd van Ajax tegen Mechelen het veld had den betreden. HEILBRONN (ANP) - Geschrok ken van de abnormale prijzen die werden gevraagd èn betaald voor kaartjes voor de finale van het Eu ropees kampioenschap, heeft de al jaren in West-Duitsland wonende Hagenaar Guy Franquinet tot actie gebracht via een regionaal radio station in Heilbronn. Oproepen in een programma leverden dertien tickets op voor de wedstrijd Neder land - Sovjetunie. De reagerende luisteraars waren allen zelf van plan zaterdag naar Munchen te gaan, maar wilden hun plaatsbe wijzen tegen de aanschafprijs wel kwijt aan Nederlandse supporters, op voorwaarde dat ze bijtijds wer den afgehaald. Franquinet. die donderdagavond en vrijdag daar voor 250 kilometer reed, vond in zijn Nederlandse kennissenkring ruim voldoende aftrek voor de fel begeerde finalekaartjes. Wachten op wat komen gaat. 'Bosjes' Nederlandse fans. sommigen zon der kaarten en dus de wanhoop nabij, in het Olympia-park van München. (foto AP) MUNCHEN (GPD) - Jacques Ho gewoning had zich zijn afscheid van het Olympisch stadion in Mün chen heel anders voorgesteld dan hetgeen hem zaterdagavond over kwam. Na het uitzwaaien van poli tiek Den Haag, dat onder leiding van premier Lubbers massaal was afgereisd naar de EK-finale. daalde de voorzitter van het EK-comitë van de KNVB luttele ogenblikken later zelf de trappen af van het zo genaamde 'Ehrengast-restaurant, waar de VIP's zojuist het glas op het succes van Oranje hadden ge heven. De KNVB-official werd daar geconfronteerd met tientallen supporters die niet alleen juist deze positie hadden gekozen om de be kende Nederlanders aan te gapen en na te roepen, maar vooral om hun mening over de verdeling van de EK-kaarten onder het legioen nog eens duidelijk te maken aan de verantwoordelijke mpnsen. Met zijn verschijning had men de juiste man in het vizier en dat heeft Hogewoning geweten. De begroe ting van zijn kant was koel en zake lijk, een korte knik met het hoofd, die van de supporters emotioneel. De schreeuw "vuile gluiperd, wat heb je met onze kaarten gedaan" was aanleiding voor een massaal "gluiperd, gluiperdwaarmee de tocht van de KNVB'er naar de ge reed staande bus uiterst pijnlijk verliep. Eén supporter, die aanstal ten maakte Hogewoning persoon lijk 'aan te spreken' op zijn vergeef se tocht naar Munchen. kon nog maar net door een agent van zijn voornemen worden afgehouden. Heel anders waren de reacties op het ten tonele verschijnen van pre mier Lubbers en de ministers Nij- pels. Van den Broek, Braks en Van Eekelen. Voor hen was het massaal scanderen van de voornamen weg gelegd, een ovatie die de minister president beloonde door zijn hand tekening op de armen van enkele supporters te plaatsen... MUNCHEN - Als je niet zoals minister Braks van je Duitse collega Von Gelbern twee gratis eretribune-plaatsen krijgt, wat moetje dan? Als je niet zoals veertig Nederland se parlementariërs, aangevoerd door Prins Bernhard, op staatskosten naar München reist, wat rest er dan? Als je niet behoort tot de Bobo's (met dank aan Gullit) van Zeist die onder elkaar de voor supporters bestemde 3500 toegangsbewijzen hebben ver deeld, wat valt er dan te verzinnen? Wat moetje eigenlijk, als je maar een eenvoudige Hollander bent, er ook daadwerkelijk bij wilt zijn als Oranje tegen de Russen de kroon op het werk gaat zetten, maar je hebt geen kaart? Het antwoord is simpel. Dan ga je tóch. Gewoon op de bonnefooi. Niks aan het handje. Dat hebben ze dus geweten, die naar verluidt 5000 doldwaze, maar super-enthousiaste Neder landers die 900 kilometer of daar omtrent in de auto zaten om uit= eindelijk met lege handen voor het voor hen hermetisch afgeslo ten Olympia-stadion van Mün chen te staan. Zij hadden niet het geluk dat de naar schatting 40.000 mede-landgenoten wèl hadden. Of beter, zij hadden de pech dat ze niet konden of wil den betalen wat anderen wel de den. Dat zich daarbij in München schrijnende toestanden voorde den laat zich raden. Een oogge- tuigeverslag van de handel in het zwart en de soms onverkwikke lijke en onfrisse taferelen daar omheen. Opwelling Het trio Leidenaars en onder getekende, die eveneens in een opwelling van vermeend patrio tisme verleden donderdag van het ene op het andere moment met de auto richting Zuidduits- land togen, hadden achteraf de mazzel die zovele andere lotge noten ontbeerden. Wat niet weg neemt dat ook zij, zelfs zo vroeg van huis gegaan, benauwde mo menten doormaakten aleer de zo felbegeerde kaarten ook echt en goed opgesloten in de knip za ten. Na anderhalve dag van tever geefs bellen met de officiële ver voerder van de KNVB, de OAD, bracht het alom bejubelde EK- journaal uitkomst. 'Gewoon gaan, er moeten hier naar schat ting nog 20.000 kaarten te koop zijn op de vrije markt', luidde de strekking van presentator Kees Jansma's woorden. Gesterkt daardoor en 'onder het motto: 'dat wie het eerst komt. ook hier het eerst maalt', vroeg op weg. Dat laatste bleek inderdaad in het voordeel te werken. Hoewel het daar in eerste instantie totaal niet op leek. Bij aankomst in München na melijk, vrijdagmiddag rond half vier. waren er op enkele tiental len nog vroegere vogels na nog maar weinig tekenen die er op wezen dat de hoofdstad van Beieren later bijkans overspoeld zou worden door Oranje-klanten. Maar toen bij navraag al snel bleek dat van de verhalen, als zou de Volksparkasse uitpuilen van de door teleurgestelde Duit sers en Italianen ingeleverde kaarten en dat de Lufthansa eveneens uitverkoop hield, niets klopte was dat de eerste bittere tegenvaller. De verwachting dat massa's zwarthandelaren klaarstonden om ons met koffers kaartjes en derhalve met open ar men te ontvangen bleek al even min op werkelijkheid gebaseerd. Dan maar op naar het centrum. Moed Waar, vanaf dat moment en tot bijna 24 uur later, nog maar één parool gold: 'Haben sie Karten'. En zo ja: 'Hoeveel kosten ze?'. Maar niemand gaf, vlak na zes sen, nog sjoege. Derhalve dool den gestaag groeiende groepjes Nederlanders maar wat ver dwaald door de stad. Elkaar moed insprekend. Dat het nog vroeg was en dat die Italianen en Duitsers straks heus wel op de proppen zouden komen met die pakken met kaarten. Ze moesten toch ergens zijn, hadden ze ge zegd. Maar wie waren ze .eigen lijk? En als ze er al waren, waar dan? door Ad van Kaam Dan toch eindelijk, zo tegen negenen en na nogmaals een te- vergeefse taxi-rit naar het impo sante stadioncomplex waar het legioen gestaag groeide, waren er aanduidingen dat het zwarte cir cuit in de binnenstad op gang kwam. Met het vallen van de schemer traden ze uit de scha duw. De beroepshandelaren, maar ook de gemiddelde West duitser die had gehoord van de op handen zijnde Oranje-invasie en dus ook van de mogelijkhe den om de teleurstelling over de uitschakeling van de Mannschaft enigszins te verfoei lijken met een pak geld. De jacht was geopend. Toettoettoettoet- toettoet: aanvallen! Het voordeel van vroeg arrive ren leverde nu zijn rendement op, want inmiddels bekend ge raakt in het centrum was één simpel seintje van een inmiddels geslaagde gelukszoeker afdoen de om het juiste spoor te vinden. Wie zijn oor goed te luister legde diende zich bij het station te ver voegen of zich naar de Marien- platz te begeven. Blijkbaar had niemand ze in zijn zak. Opeens rizzelde het op genoemde plaat sen van de o zo herkenbare Ne derlanders. De vraag was enorm groot. Het aanbod nog altijd zeer gering. Je hoeft geen econoom te zijn om te weten wat het markt mechanisme dan doet. Juist, de prijs opdrijven. Schofterig Ze schrokken, die honderden Hollanders daar bij de terrassen op de Marienplatz. Een eenvou dige staanplaats deed 150 mark, een zitplaats al gauw het dubbe le. "Schofterig", vond een Am sterdammer, "ik geef niet meer dan 100 mark. Ik wacht wel. Ze zakken heus. Geloof mij maar. morgen sterft het van de kaar ten". Hij kon na het spuien van zijn misgenoegen over de zijn in ziens waardeloze rol die de KN VB in dit geheel speelde toen nog niet vermoeden hoe ver hij de plank missloeg. Op beide fronten, wel te verstaan. Hennie Onderwater, eén van de vier Leidenaars, had zich in middels in het gewoel op het plein gestort. Hij was, naarstig speurend en afgaand op 'elk ge luid', inmiddels driemaal met zijn neus tegen een kaart opgelo 25.6. 15.30 t Münch' Betaald: 150 mark. Werkelijke waarde: van 60 jnark tot 1000. pen. Zijn compaan Ron van der Broek weerhield hem toen even wel van koop. Hij zocht iemand die vier plaatsbewijzen tegelijk in de aanbieding had. De prijs op zich was het probleem niet. al leen, niemand bood in serie aan. Ofwel ze hadden er maar één of hooguit twee, ofwel ze durfden niet in het openbaar met meer te 'flirten'. De situatie ter plekke werd er, naarmate de tijd vorder de en steeds meer kooplustigen te hoop liepen, namelijk niet vro lijker op. Het aanvankelijke opti misme bij de Nederlanders had plaatsgemaakt voor vertwijfe ling. Een perfecte voedingsbo dem, zo bleek alras, voor het scheppen van een uitermate grimmig sfeertje. Ondernemer Zijn aard als ondernemer niet verloochenend had Onderwater, voordat de zaken eventueel uit de hand zouden lopen, zijn plan razendsnel getrokken. Met het arriveren van de Duitse equiva lent van de ME besloot hij letter lijk en figuurlijk 'handelend' op te treden. Op vijf voor half tien had hij, voor 150 mark, de eerstë staanplaats in zijn zak. Twintig minuten later en mede dankzij de hulp van zijn al even doortas tend optredende werknemer Marco Chaudron - die zijn niet geringe lengte optimaal benutte en perfect kon zien waar 'het' ge beurde - stak hij met een triom fantelijk gebaar nummer vier in zijn binnenzak. Originele waarde van drie staanplaatsen en een zit plaats: 120 mark. Totale uitgave: 650 mark. met de vermelding dat die ene zitplaats nog het goed koopste was... Die was dan ook afkomstig van een scherp in het kostuum gestoken Duitser, die nauwelijks in de openbaarheid durfde te treden met zijn kaart. En die vervolgens maar wat blij was dat hij snel en ongeschon den het hazepad kon kiezen. Achteraf - maar dat was met bijna alles zo - bleek de hele han del een koopje. Wie toen niet van zins was om de prijs te betalen was of met elke minuut duurder uit of pieste absoluut naast de pot. Wat dat betreft had Herman Vermeer, oud-speler van UVS en tegenwoordig bestuurslid van de Leidse hoofdklasser, nog geluk. Ook hij en zijn drie collega's uit Spijkenisse zagen op gegeven moment maar af van de idee dat het later wel voor minder zou kunnen. En ook zij beseften dat series voor één vak niet te krij gen waren. Om elf uur konden ze opgelucht achter een ruim beme ten pot bier plaatsnemen. "Een beetje boven mijn begroting, die 175 mark, maar ik ben wel blij dat ik in elk geval binnen ben. Daar heb je toch die hele afstand voor gereden, nietwaar". Louche Inmiddels speelden zich hecti sche taferelen af op het plein. Middelpunt daarbij was een lou che Limburger die beschikte over de verkeerde Hollandse koopmansgeest. Hij kocht links en rechts van Duitsers kaarten op om ze vervolgens voor woe kerprijzen bij landgenoten aan te bieden. Toen die eenmaal die 'wisseltruc' doorzagen sprongen de stoppen door. Met zijn bollen de buik en zijn overhemd half uit zijn broek moest hij rennen voor zijn leven. Aanvankelijk ontzet door de Duitse groenjassen stond hij doodgemoedereerd een kwartier later aan de andere kant van het plein. Te loven en te bie den, alsof er niets was gebeurd. Een stelletje uit Nijmegen keek ondertussen vanaf het ter ras geamuseerd toe hoe bijvoor beeld Leidenaar Wim van Wan- rooy poogde om zichzelf en zijn zeven maten van kaarten te voor zien. Zij zelf hadden niets te kla gen. Een advertentie in het Duit se boulevardblad Bild bracht hen op het spoor van een Engels man in Solingen. Die wilde, na dat Marco van Basten in het na bij gelegen Düsseldorf zijn de structieve werk had verricht waardoor de Britten roemloos de aftocht konden blazen, van zijn complete finale-arrangement af. Dat behelsde twee tickets en vier overnachtingen in een hotel. De prijs: 1300 mark. "Een voorschot op onze vakantie", verdoezelde Marc met zijn grappige accent dat toch fikse bedrag. "Daar zeu ren we verder niet over. Tot nog toe verloopt het allemaal prima. Zullen we dan nog maar een pot je nemen". Naar huis Dat kon een duo uit Zeist hen niet nazeggen. Met een vertwij felde blik in de ogen speurden de twee mannen de omgeving af. Ze stonden er al uren. "Als we voor vannacht twaalf uur niks heb ben, gaan we weer naar huis", klonk het in koor. "Dan zien we het tenminste morgen nog op tv. Maken we het thuis maar gezel lig" Een kwartier later waren ze weg. Maar dat gold overigens voor vrijwel iedereen. De 'we reldstad' München met zijn twee miljoen inwoners ging namelijk sluiten. Had eenvoudigweg geen boodschap aan het feit dat het feest nog moest beginnen. Het was middernacht en daarmee basta. Positief bij-effect: het vroege sluitingsuur voorkwam ongetwijfeld meer problemen. De spanning was voelbaar, nu de tijdsdruk een rol ging spelen. De terrassen en de bierlokalen gingen dan dicht, van slapen wil de menig Hollander (nog) niet weten. Een deel omdat dat behal ve voorlopig niet aan een kaartje, ook niet aan een hotelkamer was gekomen. Ook in die branche volop schaarste. Een ander deel omdat dat zich geen kamer kon permitteren. Zoals die jongen uit Utrecht bijvoorbeeld. "Ik be steed dat geld liever aan een kaartje", sprak hij nuchter. "Sla pen doe ik straks misschien nog wel een uurtje in mijn auto. Ach, maakt voor mij toch niet uit. Ik heb deze week al vijf nachtdien sten achter de rug, dus daar kan er nog wel eentje bij ook". Obscuur Slapen deden ze al evenmin in het gigantische station. Ten eer ste omdat daar nog volop bier was te krijgen om de dorstige ke len na die lange autorit te smeren (de meeste fans waren vrijdag ochtend op weg gegaan) en ten tweede omdat de handel zich daarheen had verlegd. Twee De nen waren blijkbaar niet bang. In een obscuur hoekje boden ze ze ker dertig kaarten te koop aan. Ongegeneerd vroegen ze prijzen vanaf 300 mark. Wilden klaarblij kelijk naar huis vliegen. Eerste klas, vanzelfsprekend. De nieuwe morgen moest ook nieuwe hoop brengen, maar het enige dat kwam waren nieuwe busladingen Oranje-supporters zonder kaart. De spoeling werd zodoende nog dunner, de jacht nog grimmiger dan die al was. Stuitende taferelen speelden zich af in de stad en bij het sta dion waar de massa te hoop liep. Een eerst dolblije fan die zojuist Dat was wat de ze Oranje-suppor ters wilden beta len voor een kaartje. voor 300 mark een staanplaats had bemachtigd bleef huilend achter toen een andere desperate 'fan' hem op hetzelfde moment zijn kaart uit de handen trok om er als een haas vandoor te gaan. De verhalen werden zoetjesaan steeds wilder. Het ging zon beetje gelijk op met de prijzen. Die bleven maar stijgen. Voor 700 mark had je misschien nog kans om binnen te komen. De drie uit Alkmaar die ons de vorige avond voor gek hadden verklaard dat we 150 mark had den betaald konden hun lol op. Zelf wisten ze toen honderd pro cent zeker of ze zouden 'voor een mark of 80' binnenkomen. "Een beetje bluffen", bluften ze. "Wachten tot op het laatste mo ment, dat is de truc. Dan moeten ze die kaarten wel kwijt. Net als bij Westduitsland - Nederland in Hamburg zakken ze dan tot 5 mark". Ook niet meer gezien, die stoere boys. Die trouwens met zekerheid wisten te melden dat er zeker 20.000 plaatsen in het Olympia-stadion onbezet zou den blijven. "Van Duitsers die hun kaart hebben versscheurd. En dan zet de politie de hekken gewoon open. Lachen wij-jullie allemaal uit", was het laatste dat we van ze gehoord hebben. Huismoeders Er viel voor velen echter maar weinig te lachen op die zaterdag morgen waar iedereen op straat iedereen aansprak. Nietsver moedende en winkelende huis moeders werden tot staan ge bracht door in Oranje uitgedoste supporters met de alsmaar repe terende en eensluidende vraag: 'Karten, bitte'. "Wie gisteravond zijn slag niet heeft geslagen, komt er nu niet meer in", was de stellige overtuiging van Hen On derwater. "Iedereen heeft toch wel zijn kans gehad, althans voor 150 mark. Alleen de jongens met echt veel geld voor wie een rooi- tje meer of minder niettiitmaakt. komen er nu nog in". Die stelling bleek, in de voor middag bij het stadion, ongeveer wel te kloppen. Een met gouden kettingen behangen Amster dammer kocht zonder blikken of blozen een 'eretribune' voor 1000 mark. "Compleet gestoord", gromde een minder gefortuneer de landgenoot bij het vastleggen van dat beeld op zijn netvlies. Zelf had hij zich inmiddels met zijn lot verzoend. "Wat moet ik", vroeg hij zich hardop af. "Ik denk dat ik maar een knijpje op zoek om daar tv te kijken. En dan maar gewoon dronken worden. Er zit niks anders op". Inmiddels, zo n anderhalf uur voor de wedstrijd, was de span ning bij de hekken van het sta dion te snijden. Het Oranje-le gioen was aangegroeid tot zeker 45.000 man en gegeven het feit dat de KNVB slechts 3500 kaar ten had gekregen (en onderling had verdeeld) moesten bij de supporters alle registers zijn opengegaan om dat halve sta dion toch te hebben bemachtigd. Wat niet wegnam dat een flink deel van hen knarsetandend rond de hekken liep. Loerend op een kansje, hoe klein die dan ook was. Waardeloos Bordjes met de vraag om kaar ten waren waardeloos, zwaaien met pakken geld had geen zin meer. Een aantal legde zich daar letterlijk en figuurlijk bij neer of haastte zich naar de stad en zijn tv-schermen terug. Zij die het niet konden verkroppen dat ze de lange reis tevergeefs gemaakt hadden, gingen op een andere toer. Vaststaat dat er is gestolen, dat er is gepikt. Lijfelijk geweld bleef achterwege. De Deutsche Grundlichkeit stond die inbreuk niet toe. Wie moeilijk ging doen werd zonder omhaal in een groen busje gesmeten. Daar zijn ze op hun beurt echt niet zo moeilijk in. Wie binnen was behoorde tot de uitverkorenen. En of je buur man links nu 60 mark (de norma le prijs), jij 150 mark en je buur man rechts 650 mark had betaald voor blok L, rij 24 met de respec tievelijke nummers 15, 16 en 17 maakte na die fantastische goal van Marco van Basten, ons aller Marco toen. uiteraard niets meer uit. Eenmaal weer buiten brak de euforie pas in volle hevigheid los. Rijen taxi's kwamen tegen de stroom in van de stad naar het stadion. Volgeladen met 'onge- lukkigen' die op een steenworp afstand van die memorabele voetbaltempel waar Nederland zijn eerste grote prijs pakte, had den moeten toekijken. Zij kwa men terug om het feest in tweede instantie dan maar mee te vieren. Alle leed leek in één klap geleden nu de buit dan toch binnen was. Wat nou, tevergeefs 1800 kilome ter gereden? Je was toch op z'n minst daar geweest waar het ge beurde. Viaducten Hand in hand of luid toeterend ging de van vreugde uitzinnige Oranje-karavaan daarna terug naar het centrum. Of direct naar huis, zoals zeker de helft dat deed. Ook de Autobahn kleurde nog lang Oranje. Trouwens zelfs sommige viaducten deden dat. Duitsers met spandoeken ('Hol land. wir gratulieren') en zwaai end met Oranje-vlaggen maak ten een goede beurt. Konden in elk geval rekenen op een ware se renade. Ook in het dorpje Lorh am Mainz, op zo'n 350 kilometer 'te rug' van München, speelde laat die avond nog de muziek. Duitse Schlagers en smartlappen welis waar, maar goed. Blijkbaar toch niet iedereen in de Bondsrepu bliek was bij machte om het 'Olé, olé' van de Hollanders in twee weken tijd vlekkeloos na te spe len. Toen de tongval van het Leidse kwartet evenwel een an dere toon verraadde dan het Duits van de overwonnenen ging er alsnog een klein applausje op bij het reisgezelschap uit Wolfs burg. Maar daarna, wat hen be treft toch maar weer snel over tot de orde van de dag.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17