De Zonnekoning op Oranjefeest Aanvallen, de modekreet van Euro 88 Druiven zijn zuur voor Lobanovski Michel negen, Blind vier wedstrijden geschorst Marco Van Basten geeft EK glans T7, fc s1* sf- pip* MÏÈ'. ^'4^ ■PWtfii v #v f MIK' >tn ..-È0SU SyÉÉSËi D*. If 4. Politie arresteert 66 Hollandse supporters PAGINA 16 SPORT MAANDAG 27 JUNI 1988 MÜNCHEN (ANP/AFP/SIZ) - De Spaanse sterspeler Miguel Gonza les Michel' is door de tuchtcom- missie van de UEFA voor negen Europa beker-wedstrijden ge schorst. Na afloop van de tweede wedstrijd uit de halve finale van de Europese beker voor landskam pioenen, op 20 april in Eindhoven tegen PSV. werd Michel handtaste-] lijk tegen de Zwitserse scheids-' rechter Bruno Galler. Real was toen net uitgeschakeld. Vanwege hetzelfde vergrijp krijgt zijn Mexi caanse ploeggenoot Hugo Sanchez drie wedstrijden geen gelegenheid) zijn faam als topscorer waar te ma ken. Bovendien kreeg de Konink lijke uit Madrid een boete 75.000 Zwitserse franken, ruim 100.000 gulden opgelegd. De straf tegen Real Madrid was de zwaarste die de strafcommissie van de UEFA het afgelopen week einde uitsprak, maar ook de Neder landse clubs werden niet over het hoofd gezien. Danny Blind van Ajax moet vier Europese wedstrij den toekijken, omdat hij in de fina le van het Europese toernooi voor bekerwinnaars tegen KV Meche- len de doorgebroken Mare Em mers neersabelde. Blind kreeg voor die overtreding rood van de Westduitse scheidsrechter Pauly. Jan Wouters is wegens zijn tweede gele kaart voor een duel geschorst. Ajax moet bovendien 35.000 Zwit serse franken (50.000 gulden) op de rekening van de UEFA storten. De Amsterdammers droegen voor en na de wedstrijd, op 11 mei in Straatsburg, trainingspakken met reclameteksten. Dat kwam hen op 30.000 franken te staan, want het is verboden. PSV, de latere Europa Cup I- winnaar, is de UEFA 30.000 Zwit serse franken schuldig. De tucht- commissie achtte de organisatie bi j het thuisduel tegen Real Madrid niet toereikend. Bayer Lever- kusen, de Westduitse winnaar van de Europa Cup III, lijdt een scha depost van 50.000 Zwitserse fran ken. Na de thuiswedstrijd tegen Espanol, waarin de toekomstige club van Rinus Michels op specta culaire wijze de achterstand van 0- 3 wegwerkte, hadden zich in het Ulrich Haberland-stadion chaoti sche taferelen afgespeeld. MÜNCHEN (GPD) - Euro '88 is een bezoek aan Westduitsland ruimschoots waard geweest. Dat geldt niet alleen voor de tiendui zenden Nederlanders, maar voor alle buitenlanders die in de voor bije twee weken te gast waren in de op vier na uitverkochte sta dions. Zeker driekwart van de 15 wedstrijden voldeed aan de ver wachtingen die menigeen van dit toernooi had. De sceptici werden daarmee in het ongelijk gesteld. De prognose vooraf dat dit EK interessant en aanvallend voet bal te zien zou geven is echter volledig uitgekomen. Het meest verheugend was de instelling van de Italianen. Met Vicini aan het roer heeft Italië het catenac- cio kennelijk voorgoed afgezwo ren en gaf de WK-organisator van 1990 in de openingswed strijd tegen de Duitsers de koers aan voor de rest van het toernooi Minder verrassend, maar daar om niet minder spectaculair was de spelstijl van Nederland, Enge land en Ierland. Zij verloochen den hun aard niet en speelden vanuit hpt hart. Dat gold aanvankelijk niet voor de Sovjetunie. Twee jaar ge leden in Mexico werd Lobanovs- ki overspoeld met complimen ten en kregen de Russen de stijl- prijs voor het moderne en ver rukkelijke voetbal dat zij hadden laten zien. Waardering is leuk, maar het het zegt weinig in een wereld waar uiteindelijk alleen de prestatie telt. Dat is de les die Lobanovski van Mexico heeft ge leerd. In de halve finale tegen Ita lië en zaterdagmiddag tegen Ne derland bewees de Sovjetunie echter dat de ploeg ook aanval lend nog altijd tot grootse daden in staat is. Dat gaat niet meer op voor de Duitsers. Beckenbauer had een dramatisch slecht elftal tot zijn beschikking, maar slaagde er desondanks in de 'Mannschaft' naar de laatste vier te loodsen. Dat op zich was al een compleet wonder. In het nuchtere Ham burg dwarsboomde Nederland echter terecht de Duitse illusies. De grootste tegenvaller bij dit EK was zonder twijfel Denemar ken dat nog minder presteerde dan vooraf werd gevreesd. Span je ging roemloos tenonder door onderlinge twijfels en verdeeld heid. gedrag van de fans, die zich, op een kleine uitzondering na, on berispelijk hebben gedragen en die niets anders dan lof oogsten van de Duitse politie. Het was misschien wel de grootste winst die in Duitsland werd geboekt. Dat droeg er ook in niet geringe mate toe bij dat het zevende EK kon uitgroeien tot een voetbalfeest van allure. Chauvinistisch als Duitsers doorgaans zijn, riepen ze dit EK maar meteen uit tot het beste toernooi dat ooit werd gehouden. Dat is ietwat overdreven, omdat het ene toernooi zich nu eenmaal moeilijk met het andere laat ver gelijken. Al even weinig hout snijdt de suggestie dat het EK van vier jaar geleden in Frank rijk attractiever zou zijn geweest dan nu, alleen vanwege het ver schil (toen 41, nu 34) in het aantal doelpunten. Van veel meer importantie is de kritiek op de arbitrage. Net als twee jaar geleden in Mexico liet die ook nu bij een aantal wed strijden duidelijk te wensen over. In dat opzicht scoorde ook het vaderlandse trio, onder aan voering van Bep Thomas, bij De- nemarken-Spanje een royale on voldoende. Maar niet alleen de Denen, ook de Sovjetunie? (onno dig geel voor Koeznetsov) werd op die manier ernstig gedupeerd. De conlusie ligt voor de hand dat de scheidsrechters geen gelijke tred hebben kunnen houden met de moderne ontwikkeling van het voetbal dat op dit niveau voor de meeste arbiters simpel weg te snel is geworden. Aan de hand van het aantal ge le kaarten (32) mag ook niet wor den afgeleid dat het een hard toernooi is geweest. Het tegen deel is zelfs waar. Het vandalis me, dat nog steeds als een drei gende onweersbui boven het .topvoetbal hangt, heeft de spe lers kennelijk tot bezinning ge bracht. Uitzondering blijven er echter altijd. Dié konden het to taalbeeld van een in alle opzich ten geslaagd Euro '88 echter niet naar benden halen. Het royale waarderingscijfer is daarom te recht. Oranje is daar echter met minder om. Met zijn vijf doorgaans fraaie en op beslissende momenten ge scoorde doelpunten stond hij aan de basis van de Europese ti tel die zaterdag terecht naar Ne derland ging. Verheugend Aan de prestatie van trainers en spelers zou het sectiebestuur een voorbeeld mogen nemen. In de aanloop naar en tijdens het toernooi zijn er zoveel bokken geschoten, zowel op het gebied van de pr als naar de supporters toe, dat een gedegen zelfonder zoek geen kwaad zou kunnen. Al was het alleen maar om blunders die nu gemaakt zijn in de toe komst te vermijden. Ronduit verheugend was daarentegen het De Europese voetbalkampioen, die speelde vanuit het hart, viert feest in het Olympia-stadion in Miinchen. Aanvallen, het werd de mo dekreet van dit EK, geïntrodu ceerd door Nederlandse suppor ters. In Keulen tegen de Sovjetu nie brak het Oranje lelijk op, te gen Engeland en Ierland had de formatie van Rinus Michels niet over geluk te klagen. Toch was het Nederlands elftal een terech te finalist, zoals dat ook gold voor de Sovjetunie. Deze landen de monstreerden het modernste voetbal en beschikten over de in dividueel beste spelers. Opmer kelijk daarbij was de rol van Rijkaard, technisch een van de meest begaafde verdedigers op dit toernooi, die een extra dimen sie gaf aan het voetbal van Oran je. De tijd dat aanvallers alleen konden aanvallen en verdedi gers alleen konden verdedigen. ligt op dit niveau mijlenver ach ter ons. Nederland en de Sov jetunie leverden daarvoor nog eens het bewijs. Beide landen hanteren ook het collectief als richtsnoer, pas daarna is het de beurt aan het individu. Des te knapper is daarom de omschake ling van Ruud Gullit. Aangekon digd als de grote vedette van dit EK kon hij die belofte niet inlos sen. Hij accepteerde echter zon der morren een rol in dienst van de ploeg. Oranje werd er alleen maar sterker van. Ook dat was voor een niet gering deel de ver dienste van Rinus Michels en Nol de Ruiter. Dit EK kende geen absolute uitschieter, zoals eerder Platini in Frankrijk en Maradona bij het WK in Mexico. Van Basten kwam weliswaar dicht in de buurt, maar het is overdreven om hem nu maar meteen uit te roepen tot de op afstand beste speler van het toernooi. Zijn klasse en de enorme waarde voor MÜNCHEN (GPD) De mooiste voetballer, de beste en de topscorer. Marco van Basten, 'de Zonnekoning op het Oranjefeest'. De speler, die de EM '88 van een bijzondere glans voorzag. De spits, die in Keulen tegen de Sovjetunie niet goed genoeg was voor de basis, maakte in de finale tegen dezelfde tegenstander een wereldgoal. Beter had hij zijn uitzon derlijke klasse niet kunnen onderstrepen. r? - Mr* mff FS I :V, 5 'C m-.E, A. K, r. I a m. J'0 De 'onmogelijke' goal van Marco van Basten (midden), die tot zijn ge noegen constateert dat de bal over de rechterarm van Rinat Dassajev in het Russische doel verdwijnt. (foto anp» 'Marco, Marco' klonk het doorlo pend in de catacomben van het Olympisch stadion van München. De Italiaanse pers schreeuwde om de smaakmaker. Om een paar woorden voor de vele radio- en tv- stations los te krijgen. De 'pappa- razzi' vloekten, duwden en trokken om een plaats aan de lippen van hun Milan-spits te krijgen. Van Basten deed zijn uiterste best om niemand teleur te stellen. Hij ge noot met volle teugen van het mooiste dat hem in dit toernooi kon gebeuren. „Ik voel me echt geen superster a la Johan Cruijff', relativeerde de Utrechter meteen nadat hij zijn ereronde had afgemaakt. .,Met zo n schot moetje geluk hebben. Als die bal er dan invliegt is het echt te gek". Nadat voetballer Van Basten zijn eerste emoties de vrije loop had ge laten, sprak hij: „Ik moest meteen aan Sonny Silooy denken. En aan Ronald Spelbos. Ik vind het dood jammer dat zij er niet bij zijn. Wat hadden ze hiervan genoten Een opmerking die illustratief is voor de teamgeest die uiteindelijk ver antwoordelijk was voor het winnen van het Europees kampioenschap. ..Iedereen heeft zich opgeofferd En als het collectief voorop staat, komt er altijd wel een grote man in de wedstrijd bovendrijven. Het maakt echt niet uit wie dat is Frank Rijkaard of Wim Kieft of ik dat doet er niet toe. De prestatie van het elftal staat voorop. Wat heb ik er aan als ik super speel en we verliezen de finale? Niets toch?" De klasse van Oranje was inder daad het collectief. Een hechte een heid waarin het individu de kans kreeg er iets aan toe te voegen. Daardoor sneuvelden de Russen, want dat extra beetje van Van Bas ten was goed voor goud. „Ik voelde me sterk. Ik had iedereen aange kund. Of dat nu Koeznetsov, Dem- janenko of Baltacha was, dat had geen invloed gehad op de vorm waarin ik sDeelde'". De bondscoach en zijn assistent wisten dat Van Basten op scherp stond en stemden er hun taktiek op af. „Hij hoefde niet te verdedigen, alleen maar die twee centrale ver dedigers bezig te houden. En te scoren", verklaarde assistent Nol de Ruiter. „Dat heeft hij keurig ge daan. En dat Marco in een bloed vorm verkeerde, bewijst dat doel punt. Alleen een speler met ver trouwen doet dit. Die voorzet van Muhren was verre van perfect. De bal was te hoog en te lang. Ik dacht nog, daar is niets mee uit te halen met die trap. Dat Van Basten hem ineens op de slof neemt, ik wist niet wat ik zag. Logica in voetbal is er gewoonweg niet". „Dat lukt me ook van mijn leven niet meer, zo'n treffer", meende Van Basten. „Als ik de doelpunten die ik zoal heb gescoord naast el kaar zet, zit-ie zeker bij de top drie. De omhaal tegen FC Den Bosch telt dan mee, maar zeer zeker ook mijn derde treffer tegen Engeland. Dat was een heerlijk moment. Toen viel opeens alle last van me af en vond ik stoom voor de verdere wedstrijden". Wat Rinus Michels pertinent weigerde, daaraan waagde Marco van Basten zich wel. Een vergelij king met de finale in 1974. „Ik zat als voetbalpupil voor de teevee. Toen had Nederland super ge speeld en bleef achter met lege handen. Nu, tegen de Russen, voet balden we minder, maar hadden we op het juiste ogenblik geluk. Het ging niet goed, maar we scoor den op de beslissende momenten" Een produktiviteit die overigens bijna alles met Van Basten te ma ken had in dit toernooi. „Drie doel punten tegen Engeland, de beslis sende treffer in Hamburg tegen de Duitsers en een wereldgoal in de fi nale", telde Ronald goeman. „Als je dat voor elkaar krijgt dan ben je de beste speler van een toernooi" Onbegrijpelijk Een kampioenschap waarin de beste op de bank begon. „Ik had. mentaal gezien, een zwaar seizoen achter de rug. Mijn voorbereiding op dit EK was te gering. Ik wilde echter naar Westduitsland om door te kunnen werken aan mijn condi tie en zelfvertrouwen om komend jaar weer helemaal fit te zijn voor Milan. De rol die Michels daarin speelde, was de rol van een trainer. Hij heeft altijd open kaart gespeeld met mij. Hij vond dat ik de ge dwongen rustperiode (oogblessu re) in de voorbereiding niet goed had gebruikt. Spanning en ver moeidheid speelden me parten. Bovendien begon ik bij AC Milan de laatste maand van de competitie constant vanaf de bank. Michels trok die lijn door naar dit toer- Een zienswijze die rigoreus ver anderde na de doelpunten tegen Engeland. Toen eiste Van Basten door zijn spel een basisplaats op en stond hem niet meer af. Vanaf dat moment groeide 'de grote Hollan der', zoals de ex-Ajacied in Italië wordt genoemd. Een stijgende vorm die tegen Rusland zijn hoog-' tepunt bereikte. Niet alleen dat prachtige doelpunt, maar ook de vele goede acties na de pauze be vestigden zijn supervorm. Maar alleen de treffer die in de fi nale de tegenstander uiteindelijk op de knieën kreeg zal vermoede lijk de geschiedenis ingaan. Voor velen getuigt een dergelijke actie van wereldklasse, voor anderen was het doelpunt volslagen onbe grijpelijk. Tot die laatste categorie behoorde Jan Wouters. Een uur na de wedstrijd stond hij in de gang naar de kleedkamers en consta teerde hoofdschuddend dat „al leen een gek vanuit die hoek op doel schiet". MÜNCHEN (GPD) - Net op het moment dat Valeri Lobanovski zijn klaagzang had beëindigd, kwam Rinus Michels de perszaal binnen. De Russische voetbal- coach vertrok echter geen spier van zijn gezicht toen hij de veld heer van Oranje feliciteerde met de Europese titel. Hij noemde de over winning van Nederland verdiend, maar voerde vervolgens zoveel ex cuses aan dat je bijna het gevoel kreeg dat Lobanovski Oranje het succes misgunde. „Natuurlijk ben ik teleurge steld", bekende hij openhartig. „Maar", voegde hij er meteen aan toe, „deze finale is niet gespeeld onder gelijke omstandigheden. Op de eerste plaats had Nederland 24 uur meer rust. Ten tweede misten wij Koeznetsov omdat hij in een kwalificatiewedstrijd een gele kaart heeft gekregen. Dat is acht wedstrijden geleden, die zou in de eindronde niet meer mee mogen tellen. Die gele kaart tegen Italië was bovendien onterecht en onno dig. Het was notabene zijn eerste balcontact. En een tweede- Koez netsov, die hebben we niet". Ongelijk had Lobanovski niet met zijn kritiek op de reglementen. Niettemin waren de druiven wel erg zuur. Gemeten naar de 'pure kansen' verdiende Oranje de over winning volgens hem ook niet. „Beide ploegen hebben veel kan sen gehad, wij de betere. Alleen Be- lanov miste al drie opgelegde mo gelijkheden. Bij Nederland waren de beste spelers vanmiddag wel in vorm. bij ons niet". Dat had volgens de Russische coach te maken met de fysieke toe stand waarin de spelers verkeer den. „Een dag meer of minder rust maakt in een toernooi wel degelijk verschil. Daardoor kon het ook ge beuren dat mijn spelers na die 2-0 in elkaar klapten en Nederland tot het einde door kon gaan. Naast Koeznetsov kon ik bovendien niet beschikken over Bessonov en was Protassov niet honderd procent fit". „Voor ons gold natuurlijk het zelfde voor de halve finale tegen de Duitsers", zwakte Michels het ex cuus van zijn Russische collega af. „Als je verliest ben je al snel ge neigd het op die dag minder rust te schuiven. Toch heeft hij niet hele maal ongelijk met zijn kritiek. Dit was de vijfde wedstrijd in veertien dagen. Je krijgt dan te maken met kleine blessures die steeds meer ti jd nodig hebben om te herstellen. Wij hadden ook vier spelers die licht geblesseerd waren. Die ene dag meer rust heeft ons geholpen". De finale noemde Lobanovski een 'interessant duel' dat de Sov jetunie verloor „omdat Nederland beter was op de onderdelen tak tiek. techniek en strategie. Bij een wedstrijd als deze gaat het erom wie de minste fouten maakt. In de aanval en de verdediging. Iedereen Valeri Lobanovski (foto API heeft kunnen zien welke ploeg datl was. Wij moeten deze nederlaag) daarom accepteren". Van hartel ging dat vanzelfsprekend niet. On danks het verlies gaat Lobanovski op dezelfde voet verder. „We hou den vast aan onze speelstijl, daar wijken we niet vanaf. Bij elke wed strijd houden we echter wel reke-| ning met de tegenstander. Dat heb ben we ook vandaag gedaan". Strategie Rinus Michels handelt uiteraard niet anders. Aan de hand van de er varingen uit de eerste confrontatie! in Keulen („Toen hebben ze ons la ten rennen en met een counter toe geslagen") en de ontmoeting Italië- Sovjetunie bepaalde hij zijn strate- i gie. „We moesten voorkomen, dat we op eenzelfde manier werden te ruggedrongen als de Italianen. Van Basten mocht zich daarom onder geen beding zo ver terug laten val len als Vialli. Als wij niet het initia tief konden nemen, hadden we in elk geval de mogelijkheid om de bal in de diepte te spelen en op die j manier het spel te verleggen". Eerder in de week in de Italiaan se pers afgeschilderd als een 'tak- tisch onbenul' moet het Michels vooral deugd hebben gedaan dat zijn taktiek tot succes leidde. Het geluk liet hem daarbij echter niet in de steek. „Hier zit een zeer tevre den mens tegenover u", sprak hij de internationale pers toe. „Maar of j dit de mooiste dag van mijn leven i is dat zou ik niet durven beweren. Natuurlijk maakt deze Europese ti tel veel indruk op mij, maar ik zou deze dag niet durven vergelijken met andere hoogtepunten in mijn lange loopbaan als voetbaltrainer". Over precies een week meldt Ri nus Michels zich bij Bayer Lever- kusen. „Dat is weer een nieuwe uit daging. Maar het is een lekker ge voel daar te kunnen beginnen met een overwinning op de Duitsers in je rugzak. Er is in dit vak echter niks mooiers als je met een titel goeidag kunt zeggen". MÜNCHEN (ANP) Hoewel zich na afloop van de finale van de strijd om de Europese voetbalbeker in Munchen geen grote ongeregeldhe den hebben voorgedaan, zijn zaterdagavond en -nacht nog eens 45 Ne derlanders gearresteerd en tien in preventieve hechtenis genomen. Voor de wedstrijd waren al 21 Nederlanders gearresteerd en drie pre ventief vastgezet. De aanhoudingen vonden plaats vanwege diefstal van toegangskaartjes, vernieling en beperkte schermutselingen. On danks de arrestaties maakte de Beierse staatssecretaris Gauweiler van binnenlandse zaken de circa 45.000 Nederlanders die zaterdag in Mun chen waren een compliment voor hun correcte gedrag. Tot de eindstrijd van het toernooi waren slechts vier Nederlanders in Duits land aangehouden. Uit de 66 arrestaties in Munchen mag ook volgens de chef van de Nederlandse politiedelegatie. inspecteur Van Essen, niet worden afgeleid dat het Oranje-legioen zich misdragen heeft. De tolerantiegrens van de Beierse politie ligt aanzienlijk lager dan die van de politie in Nordrhein-Westphalen, aldus Van Essen. Hij verwacht dat gezien de aard van de voorvallen maar weinig za ken een gerechtelijk vervolg krijgen. In de loop van gisteren werden de gearresteerde Nederlanders voorgeleid. Een twintigtal supporters hield zich op voor het hoofdbureau van politie in afwachting van mo gelijke vrijlating van hun vrienden. Rond het middaguur waren er gis teren nauwelijks nog Oranjefans in Munchen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16