Een dag om nooit te vergeten MAANDAG 27 JUN11988 PAGINA 15 Europese titel grootste triomf uit voetbalhistorie Platini blijft topscorer Van Breukelen: 'Zo wil ik elke wedstrijd wel een penalty tegen krijgen 0 BIJLAGE LEIDSCH DAGBLAD Oranje '88 iets ouder dan in '74 MÜNCHEN (ANP) - Het Neder lands elftal dat zaterdag in Mun- chen Europees kampioen werd, was gemiddeld bijna één jaar ou der dan het team dat veertien jaareerder in dezelfde stad bij de eindstrijd om het wereldkam pioenschap met lege handen bleef. Dat elftal, met Jongbloed als 33-jarige veteraan, was 26,2 jaar gemiddeld. Neeskens, Rep en Rijsbergen drukten toen met hun 22 lentes het moyenne aan zienlijk. Het huidige, op het oog jongere elftal kwam vooral door de inbreng van de dertigers Mühren (37), Van Tiggelen en Van Breukelen (beiden 31) tot 27,1 gemiddeld. Als Kieft was in gevallen voor Muhren. dan zou het moyenne naar 26.0 gezakt zijn. De tegenstander van Neder land, de Sovjetunie, telde in to taal 297 jaren, Oranje 299. De Russen hadden wel veel meer er varing: 445 interlandwedstrijden tegen Nederland in totaal 285. Michels mag even bijkomen LEVERKUSEN (ANP) - Bayer Le- verkusen, zijn nieuwe werkgever heeft Rinus Michels een week ge geven om bij te komen van de festi viteiten. Bayer Leverkusen hervat de training vandaag, ongeveer op het moment dat Amsterdam van een ongekend Europees voetbalf- eest ontwaakt. Leverkusen achtte de aanwezig heid van de succesvolle Neder landse bondscoach bij aanvang van de training niet noodzakelijk. Michels meldt zich zondag 3 juli in Leverkusen. In tegenstelling tot de trainer heeft de winnaar van de IJEF A-beker een vakantie van twee en een halve week achter de rug. Van 4 tot 11 juli belegt Lever kusen een trainingskamp in Grun- berg in de deelstaat Hessen. In de oefencampagne ontmoet de Bun- desligaclub op 2 augustus PSV in Leverkusen. MÜNCHEN (GPD) Zaterdag 25 juni 1988, een dag om nooit te vergeten. Op dezelfde plek waar het Nederlandse voetbal veertien jaar geleden een trauma opliep, kraste een nieuwe generatie voetballers haar naam in de geschiede nisboeken van het Europese voetbal. Dit was de dag van Rinus Michels, van de Elf van Oranje en van een uit de bol geslagen legioen, dat van het Olympiastadion in München een Hollandse enclave maakte. Het was de dag van Ruud Gullit en Hans van Breukelen, maar bovenal van Marco van Basten, de zonnekoning op het Oranje-bal in de Beier se hoofdstad. Tot kort voor de finale heette het nog dat dit zevende EK geen uitge sproken vedette had opgeleverd, de weergaloze manier waarop Mar co van Basten het tweede doelpunt produceerde brak alle twijfels. Het was de triomf van de reserve, die in het openingsduel tegen de Sovjetu nie nog was gekluisterd aan de bank, maar die zaterdag werd ge kroond tot Europees topscorer. "Het is geen schande", troostte Ri- nat Dassajev zichzelf, "om te wor den verslagen door een wereld- spits". De gemiste strafschop van Igor Belanov vormde vanaf dat moment eigenlijk niet meer dan een hinder lijke onderbreking van de Oranje hysterie die vanuit Nederland naar München was overgewaaid. In en buiten het stadion, waar duizenden Nederlanders zich vergaapten aan de demonstratie van macht die het Nederlands elftal daarna opvoerde, was nog slechts het wachten op het overhandigen van de beker. Als in trance speelde Oranje het laatste kwartier uit en voer de Zilvervloot weer als vanouds het stadion bin- Dit was de dag van Hans van Breukelen, Berry van Aerle, Ro nald Koeman, Frank Rijkaard, Adrie van Tiggelen, Gerald Vanen burg, Jan Wouters, Erwin Koeman, Arnold Mühren, Ruud Gullit en Marco van Basten. Na de Europa Cup-successen van PSV en Ajax schonk de nieuwe Oranje-garde de bijna 100-jarige voetbalbond de grootste triomf uit de geschiedenis van de KNVB. Geen mens die er za terdag ook nog een moment aan dacht dat het bomincident in de Kuip bijna alles in de war had ge stuurd. Hartstochtelijk toegejuicht van af de tribunes vloog Ruud Gullit als eerste zijn gabber Frank Rijk aard in de armen om vervolgens pijlsnel op zoek te gaan naar Rinus Michels. Met alle respect en waar dering voor het missiewerk van Kees Rijvers, Michels' voorganger en grondlegger van dit Oranje, be schouwen de spelers de prikkelen de inbreng van Michels bijna una niem als de hoeksteen van deze nauwelijks voor mogelijk gehou den triomf van het collectief. "Hij is de enige die ons kampioen kan maken", stak Hans van Breukelen al eerder in de week de loftrompet over de scheidende bondsmana- ger. MÜNCHEN (ANP) - Marco van Basten is er niet in geslaagd de score van Michel Platini te eve naren. De aanvoerder van het Franse elftal was bij de strijd in 1984 negen keer succesvol. De topscorers van de eindron den zijn: 1980 Italië: 1. Allofs (Wdl) 3. 2. Hurbesch (Wdl). Kist (Ned) en Nehoda (Tsj) 2. 1984, Frankrijk: 1. Platini (Fra) 9. 2. Arnesen (Den) 3, 3. Vóller (Wdl), Jordao (Por), Elkjaer-Lar- sen (Den), Maceda (Spa) en Do- mergue (Fra) 2. 1988, Bondsrepubliek: 1. Van Basten (Ned) 5.2. Vóller (WD1) en I Protassov (Sov) 2. 4. Ronald J Koeman. Kieft. Gullit (Neder land). Brehme, Klinsmann, Thon, Matthaus (Westduitsland), Mancini, Vialli, Altobelli, De Agostini (Italië), Michel, Butra- gueno, Gordillo (Spanje), Laud- rup, Poulsen (Denemarken), Houghton, Whelan (Ierland), Rats, Litovtsjenko, Alejnikov, Mikhailitsjenko, Passoelko (Sov jetunie), Robson, Adams (Enge land) allen één doelpunt. Uitzinnig van vreugde over zijn tweede grote triomf binnen vier weken stampte de doelman van PSV onophoudelijk met zijn voe ten op de grond. Gezeten aan de rand van het speelveld konden hij en zijn Oranje-gabbers nauwelijks het moment afwachten dat ze wer den losgelaten op de sintelbaan. De ereronde die ze vervolgens maak ten was al even indrukwekkend en fantastisch om te zien als de manier waarop het Nederlands elftal in het anderhalf uur daarvoor de Russen een kopje kleiner had gemaakt. Dat is geen sinecure tegen een ploeg, die ook mondiaal hoog wordt aangeslagen. En terecht. Het bewijs daarvoor leverden Li- tovsjenko en de zijnen in het eerste half uur, toen Oranje er in feite niet aan te pas kwam en de Russen de finale domineerden. De doeltref fende kopstoot van Ruud Gullit, twaalf minuten voor de rust kwam als een geschenk uit de hemel en kon niet los worden gezien van de absentie van Koeznetsov. De aan voerder van Oranje was in die fase in feite de enige voor wie de Rus sen een heilig ontzag toonden. Des te vreemder was het daarom dat hij de doorkopbal van Marco van Bas ten ongehinderd met het hoofd kon verlengen. "Die treffer viel in een periode", erkende Michels la ter grif, "dat de Russen beter wa- Belangrijk Zonder geluk win je echter geen finale. Dat kun je navragen bij de WK-lichting van 1974 en 1978, die beide keren tevreden moesten zijn met het zilver. "Op de beslissende momenten waren wij de gelukkig ste", ontkende Michels niet. "En daarmee doel ik niet op die straf schop, die werd veroorzaakt door Van Breukelen. Dat was een emo tionele en domme handeling. Ge lukkig maakte hij z'n eigen fout goed. Er is in de hele wereld geen regisseur te bedenken", greep Mi chels terug op die 'wonderschone en ongelooflijk mooie goal van Van Basten, "die voor een elftal een be ter script kan maken". "Ik had de hele wedstrijd al lo pen kappen en draaien", herinner de Marco van Basten zich het mo ment kort na de rust nog haar scherp. "Daar was ik een beetje beu van. Ik wilde deze keer de bal maar eens hard wegschieten. Toen bleek er plotseling een net voor te zitten". De door een enkelblessure maandenlang revaliderende spits van AC Milan noemde die treffer niet zijn mooiste ('dat was die om haal tegen Den Bosch'), maar wel de belangrijkste treffer uit z'n loop baan. Met zijn drie treffers tegen Engeland en de voortreffelijke wedstrijd die hij speelde tegen de Duitsers, stak Marco van Basten de vooraf als de grote EK-ster geprofi leerde Ruud Gullit niet alleen naar de kroon, maar overtrof hij hem zelfs. "Als ik toch namen moet noe men", loofde Michels zijn topsco rer, "schiet Van Basten mij als eer ste te binnen. Hij scoorde op beslis sende momenten mooie en belang rijke doelpunten. Hij was daarom vreselijk belangrijk in onze ploeg". Zelfs zo belangrijk dat Michels de ploeg zaterdag in de finale volle dig aan hem ophing. "Hij was de man in vorm", verklapte Michels' assistent Nol de Ruiter later op de avond. "De spelers moesten hem de bal in de voeten schuiven". Dat verliep in de eerste helft niet hele maal naar wens, "waardoor wij in de rust nog eens de puntjes op de i hebben gezet", gniffelde De Ruiter na afloop. "Van Basten was van middag het verschil tussen Neder land en de Sovjetunie", prees Das sajev de spits van Oranje. "Hij be sliste in z'n eentje de wedstrijd". De meeste aandacht van de bui tenlandse pers ging echter uit naar Ruud Gullit, het pronkjuweel van het Italiaanse voetbal, die de hoog- Eindelijk! Ruud Gullit heeft gescoord. Marco van Basten, die in de tweede helft van de EK-finale de beslissing zou forceren, vangt zijn uitgelaten ploeggenoot op. (foto anp> espannen verwachtingen niet hele maal kon inlossen. "Voor mij was dit EK een kwestie van doordou wen. Het is voor mij niet geworden wat het had kunnen zijn zoals bij Milan. Maar eerlijk gezegd zal me dat een zorg zijn. Het resultaat is er. Ik ben hier niet het veld opgestapt om uit te blinken, ik doe gewoon mijn job". "Na die eerste wedstrijd tegen de Russen", bekende hij spontaan, "merkte ik dat ik gemakkelijk stuk kwam te zitten. Daarna ben ik meer in dienst van de ploeg gaan spelen en heb ik me buiten het veld wat meer gedistantieerd van de publi citeit. Nee, met die omschakeling heb ik het niet moeilijk gehad. Gaandeweg kreeg ik ook steeds meer waardering voor mijn dien- dende rol, van de pers en van oud voetballers. In dit toernooi heeft het collectief het ook duidelijk ge wonnen van het individu. Protas sov en Zavarov zijn toch grote spe- Van Basten de eerste de beste MÜNCHEN (Reuter) - Marco van Basten werd na afloop van de fi nale in München uitgeroepen tot beste speler van het toernooi om het Europees kampioenschap. Hij kreeg van de internationale pers 1250 punten. Op de tweede ,j en derde plaats eindigden even eens Nederlanders: Ruud Gullit (578 punten) en Frank Rijkaard (498). Van Basten, ook al topsco rer van het toernooi met vijf tref fers, werd onderscheiden met de gouden bal. Iers, maar die vielen soms ook niet op omdat ze zich in dienst stelden van het collectief. Voor mij geldt ei genlijk hetzelfde". Niettemin kan de captain van Oranje terugkijken op een ook voor hemzelf geslaagd toernooi. Zowel tegen de Duitsers als zater dag tegen de Russen had Gullit een belangrijk aandeel in het huzaren stukje van het Nederlands elftal. Dat vond ook Michels, aan wie het op de eerste plaats te danken is dat Gullit zijn eigen ik volstrekt onder geschikt maakte aan het ploegbe- lang. Bindmiddel "Als je ziet wat hij het afgelopen seizoen allemaal heeft gedaan aan zaken, die niks met voetbal te ma ken hadden", blikte Michels in de euforie van het succes terug, "dan is het een wonder dat hij nog zo heeft kunnen presteren. Het was ook niet zo moeilijk hem ervan te overtuigen dat eerst de ploeg kwam en pas dan het individu. Dat accepteerde hij zonder morren. Op die manier moest hij zichzelf terug vinden. Ruud was het bindmiddel van de ploeg, vooral buiten het veld. Als aanvoerder hield hij de groep samen". De Europese titel was zijn wel verdiende loon en voor een ploeg, die op basis van kwaliteit en karak ter aansluiting heeft gevonden met de wereldtop. Uitgelaten als een stel schooljongens hoste 'Ruud Gullit Co' met de beker over de sintelbaan. Op de tribunes barstte voor de zoveelste keer een orkaan van gejuich los toen Marco van Basten de cup eindelijk in zijn han den kreeg. Daarna was het de beurt aan Frank Rijkaard, voor Michels de 'grootste verrassing van het toernooi'. "Rijkaard had een sleutelpositie in de ploeg. Hij is een van de beste verdedigers die ik op dit toernooi heb gezien. Maar er zijn ook ande ren", belichtte de bondsmanager de zogeheten waterdragers, "die een groots toernooi hebben ge speeld. Jan Wouters was in deze ploeg onontbeerlijk. Zonder hem zouden we hier niet zijn geweest. In deze ploeg zaten eigenlijk geen slechte spelers. Misschien met uit zondering van de eerste wedstrijd, maar toen heb ik het elftal ook meteen omgebouwd". Marco van Basten dankte er zijn kroning tot topscorer aan en bracht Oranje daarmee het succes, waar drie kwart van Nederland veertien jaar reikhalzend naar heeft uitgezien. Filiale in 108 landen op tv MÜNCHEN (SID) - Televisie kijkers in 108 landen hebben za terdag het Nederlands Elftal de finale van het Europees kam pioenschap zien winnen. In 105 landen werd de eindstrijd direct uitgezonden, drie landen ver toonden een samenvatting. Met 28 landen hadden Europa en Afrika de grootste kijkdichtheid. Daarna volgden Midden- en Zuid-Amerika met 19 landen, Azie met 13, Midden-Oosten met 10, Noord-Amerika met 8 en Oce- anië met 2. Hiermee is de finale van het Europees kampioen schap de grootste televisiege beurtenis na de Olympische Spe len en het wereldkampioen schap voetbal. Zaterdag. 25 juni. Na het laatste fluitsignaal van Vautrot ging ik door mijn knieën. Ik wilde alles en iedereen bedanken, de hele we reld. Wat ik voelde kan ik niet on der woorden brengen. Voetbal kan mensen gelukkig maken, maar dit. dit is ongelooflijk. Ik besefte meteen dat ik waarschijn lijk nooit meer in mijn leven zo'n voetbaljaar zal meemaken. Qua i sfeer en qua succes. Kampioen, I bekerwinnaar, Europa Cup en Europees kampioen. Wat moetje nog meer Wat deze titel allemaal heeft losgemaakt en nog los zal maken, weet ik niet. Ik kan op dit ogen blik. als ik deze letters op papier zet, alleen in een voorbeeld probe ren weer te geven wat er leeft en heeft geleefd in onze groep. Mi chels. toch iemand die vaak nors kan overkomen, belde op de och tend voor de wedstrijd zijn vrouw Wil. Hij vertelde over het afscheidscadeau (horloge met in scriptie) dat de groep hem daags ervoor had gegegeven. Toen werd het stil. Zijn vrouw aan de ande re kant van de lijn werd kenne lijk emotioneel en ook hij begon te huilen. Zo heb ik hem nog nooit gezien. Hij is als een vader voor deze groep geweest. Hij paste er bij. Vaak heeft er geen elftal ge staan. maar Michels heeft van deze hele groep een perfect team gemaakt. Na de bespreking drukte Mi chels iedereen de hand met de op merking dat we hem het mooiste cadeau 's middags konden geven. Ik kan jullie verzekeren dat er dan wat door je heen gaat als je die hand vastpakt. En na dat eer ste doelpunt begint dat gevoel zich bij je meester te maken. Het besef dat er iets geweldigs gaat gebeuren. Dat besef werd ver sterkt toen Marco die wereldgoal maakte en Hans vervolgens de penalty stopte. In '74 en '78 zat ik voor de televisie toen Oranje op de valreep van het grote succes werd afgehouden. Wij hadden ons heilig voorgenomen dat het deze keer niet meer fout mocht gaan. Nu heb ik het warm en koud tegelijk. Deze Europese titel vind ik be langrijker dan de Europa Cup die we met PSV wonnen. Dit is een zege voor het voetbal, een winst voor het hele land. De Eu ropese beker woog ook zwaarder dan de Europa Cup. Bovendien was de Europa Cup beter vast te houden aan die grote oren. En dan de fans. Het hele sta dion zag weer Oranje. De meeste mensen hebben duizend kilome ter gereden. Hebben vaak vele honderden guldens moeten neer tellen voor een kaartje. Die ge dachte gaatje als speler niet in je koude kleren zitten. Zij, al die fans en de m iljoenen mensen voor de televisie hebben aan dit succes meegewerkt. Laten we eerlijk zijn. Als er rellen of rotzooi wa ren geweest, had dat toch een smet geworpen op het feest. Een feest dat al in Hamburg was begonnen. Daar hebben we een belangrijke stap gezet. Een stap die ons van een mentale druk bevrijdde, die echter nooit onze ogen heeft gesloten voor het karwei dat nog in het verschiet lag. En geloof het maar van mij, het was een zware klus. De Rus sen speelden zeker in het eerste halfuur bijzonder sterk. We had den enorme problemen. De ploeg heeft dat prima opgevangen. We waren realistischer aan de finale begonnen dan twee weken gele den in Keulen tegen dezelfde te genstander. In die fase merk je dat het elftal sterk is. Dat het over voldoende flexibiliteit beschikt om op die moeilijke situatie in te spelen. Dan ook kan de kwaliteit van het individu tot uiting ko men. Ruud en Marco hebben dat met hun voetbal en hun doelpun ten onderstreept. Als ik dan in deze laatste en voor mij mooiste aflevering van dit dagboek de laatste regels op papier zet, wil ik nog een ding kwijt aan de lezers en de fans. Van harte bedankt! Alle suppor ters van Oranje en van het voet bal hebben dit seizoen voor mij onvergetelijk gemaakt. Ik kan me niet bedenken dat er hierna nog iets mooiers kan komen. Ik ben echter te jong om nu al te stoppen. Bovendien weet ik zeker dat deze sport mij nog vele mooie momenten zal gaan bezorgen. Mede door de supporters. Be dankt. RONALD KOEMAN MÜNCHEN (GPD) - Onwetend van de ferme kritiek van Rinus Mi chels op de door hem veroorzaakte strafschop, hield Hans van Breuke len bij hoog en laag vol. dat er 'niks aan de hand was'. "Ik heb die Gots- manov absoluut niet geraakt. Maar als ik zou weten dat het elke keer zo zou aflopen, wil ik elke wedstrijd wel een penalty tegen krijgen". Vier weken na zijn droomrol in het Neckarstadion van Stuttgart, waar hij ook een strafschop stopte en PSV daarmee aan de Europa Cup I hielp, brak hij nu het taaie verzet van de Sovjetunie. Ook dit keer was Van Breukelen te rade ge gaan bij Jan Reker, die hij de avond tevoren had gebeld om aan de weet te komen wie bij de Russen de strafschopspecialisten waren. Zijn oud-trainer gaf hem de namen en de favoriete hoek van Protassov, Michailitsjenko en Belanov. "Het is opnieuw perfect uitgeko men", prees Van Breukelen de 'ad ministratie' van Reker, "al moet ik er wel bij zeggen, dat Belanov die bal slecht inschoot. Je kunt de plek op mijn been latéh inlijsten". Pal daarvoor trof Belanov de paal. Eer der in dit toernooi bracht het hout werk ook al uitkomst in de duels met Engeland en Ierland. "Voor mij is dit het kampioenschap van de paal. In Engeland zeggen ze al tijd dat alleen goede keepers geluk hebben. Ik zal dus wel een goede keeper zijn". Hans van Breukelen was zater dag overigens de speler met de meeste ervaring van het huidige Nederlands elftal. De 31-jarige Van Breukelen heeft na de finale veer tig interlands achter zijn naam staan. Op de eeuwige lijst van de voetbalbond bezet Van Breukelen met dat robijnen jubileum de 24e positie, die hij deelt met Piet van de Kuil. De ranglijst wordt al jaren aangevoerd door Ruud Krol, met 83 interlands. Van Breukelen zal dat aantal niet halen. Wel heeft hij een grote kans de komende jaren de doelmannen uit de vroegere Oranje's met de grootste scores achter hun naam, Gejus van der Meulen (54). Eddie Pieters Graafland (47) en Piet Schrijvers (46) te passeren. Ruud Gullit, na het Europees kampioen schap op 39 caps beland, heeft meer mogelijkheden om het record van Krol omver te werpen. Hij heeft in vergelijking met Krol op de leeftijd van 25 jaar en 9 maanden een voorsprong genomen. Krol was op dat moment, in het voor treffelijke voetbaljaar 1974, op 31 interlands gekomen. Frank Rijk aard is inmiddels op 31 caps geko- De ranglijst ziet er als volgt uit: 1. Krol 83 interlands, 2. Jansen 65, 3. Van Heel 64, 4. Willy van de Kerk hof 63,5. Suurbier 60,12. Cruijff 48, 24. Van Breukelen en Van der Kuil 40, 26. Henk Groot en Ruud Gullit 39, 40. Rijkaard, Hovenkamp, Pe ters, Swart, De Munck, Paauwe en De Korver allen 31. Sovjetunie - Nederland 0-2 (0-1). 33. Gullit 0-1, 54. Van Basten 0-2. Scheidsrechter: Vautrot (Fra), toe schouwers 72.308 (uitverkocht). Gele kaarten: Wouters en Van Aer le (Ned), Tsjidijatoelin, Litovtsjen ko, Demjanenko (Sov). Nederland: Van Breukelen; Van Aerle, Rijk aard, Ronald Koeman en Van Tig gelen; Vanenburg, Wouters, Muhren en Erwin Koeman; Gullit en Van Basten. Sovjetunie: Dassa jev; Demjanenko, Tsjidijatoelin en Aleinikov; Litovtsjenko Michai litsjenko, Zavarov. Rats en Gozma- nov (69. Baltatsja); Belanov en Protassov (71. Pasoelko).

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15