TAD LEIDEN Nieuw pand Flowercenter Rijnsburg race tegen klok 'Betere bewaking parkeerterreinen' LEIDSCH DAGBLAD Hi 'Sterke gewestraad nodig voor oplossen van Leidse problemen' Bezwaren tegen bouw van sportcentrum Stevenshof Verbazing over schrappen bedden in de psychiatrie s tfSft ZATERDAG 25 JUNI 1988 Komst geeft meer naamsbekendheid (vervolg van pagina 1) LEIDEN - De bouw van een nieuw kantoorgebouw voor het Flower center in Rijnsburg wordt een race tegen de klok. Het is de bedoeling dat het centrum zo snel mogelijk het pand aan de Leidse Plesman- laan verlaat, omdat medegebruiker Olivetti om ruimte zit te springen. Het gebouw in Rijnsburg zou hal verwege 1989 gereed moeten zijn. Computerbedrijf Olivetti heeft in Leiden het hele gebouw nodig omdat de omzet de laatste jaren flink is gegroeid. Vandaar dat het Flowercenter, waarvan tal van or ganisaties in de bloemisterij deel uitmaken, min of meer is gedwon gen uit te wijken. Het had de keus uit vier locaties: twee in Leiden (bij Holiday Inn en op Schuttersveld), Oegstgeest (bij Rijksweg) en Rijns burg, waarvoor uiteindelijk is ge kozen. Hoewel voorzitter W.A.J. van Nobelen van veiling Flora zeer op timistisch is over een snelle tot standkoming van het circa 4000 vierkante meter tellende kantoor gebouw aan de Laan van Verhof, staan de plannen nog maar nauwe lijks op papier. Maar hij verwacht geen problemen. "De grond waar op wordt gebouwd is van Flora. Met de gemeente Rijnsburg is al overlegd en daar zal het plan niet op problemen stuiten. Ook bij de provincie is geïnformeerd of van die zijde wellicht bezwaren zijn te verwachten", aldus Van Nobelen, die met de provincie geen proble men verwacht. Streekplan In het streekplan Zuid-Holland- West is aangegeven dat grootscha lige kantoorbouw in deze regio principe in Leiden (Schuttersveld) zou moeten plaatshebben. Maar ook ten aanzien daarvan verwacht Van Nobelen geen problemen: "Als het nou een branchevreemd kantoor zou zijn... Maar het Flower center, met organisaties als het Bloemenbureau en World Flower Trade Center, sluit juist goed aan bij het veilinggebeuren. Waarom zou je zo'n gebouw niet bij een vei ling neerzetten? En als je dat doet, kun je dat het beste bij de veiling Flora doen". Zijn zienswijze wordt bevestigd door burgemeester Jonkman van Rijnsburg, die blij is met de komst van het Flowercenter: "Uit overleg met provincie, waar wij de mogelij ke komst al ter sprake hebben ge bracht, is ons niets gebleken van bezwaren van die kant. De ge meente zal in ieder geval alle mede werking verlenen om het gebouw zo snel mogelijk van de grond te krijgen". Bij de oprichting van het World Flower Trade Center vijf jaar gele den zijn pittige discussies gevoerd over de plaats van het kantoor van die organisatie. Alle belangheb benden wilden het Trade Center aan zich binden. Uiteindelijk kwam het in Leiden. Van Nobelen verwacht geen scheve gezichten van de bloemenveilingen in Honse- lersdijk en Aalsmeer nu onder meer dat Trade Center in Rijns burg komt: "We hebben ze dat pas nog voorgelegd. Het maakt ze niet uit. Ze doen er niet moeilijk over". Naamsbekendheid Bedrijfsmakelaar Menno Smit- slooo is als algemeen projectbege leider aangetrokken namens de bloemisterij-organisaties. Het plan wordt evenwel ontwikkeld door Van Wijnen, die enige tijd geleden naar veiling Flora stapte om over het plan te praten. Van Nobelen vervult nogal wat functies in deze kwestie: hij is niet alleen voorzitter van de veiling, maar ook bestuurs lid van de beheerdersgroep van het Flowercenter, dat ook het nieuwe gebouw zal gaan beheren. Maar naar eigen zeggen heeft Van Nobe len zich met de keuze van de locatie niet bemoeit. Het kantoor wordt groter opge zet dan voor de organisaties nood zakelijk is. Zo'n 1500 viekrante me ter blijft over voor andere organisa ties. "Daarvoor is al belangstelling van aanverwante instanties. Dat komt wel vol", meent Van Nobe len, die nadrukkelijk zegt dat de veiling Flora zich niet zal bemoeien met de financiering van het kan toorgebouw. Volgens Rijnsburgs burgemeester Jonkman is van de kant van accountants en advoca tuur belangstelling voor kleinere kantooreenheden bij organisaties die verbonden zijn aan de bloemis terij. De voorzitter van de veiling er kent dat een kantoorgebouw in ■Leiden wellicht meer representa tief was geweest. "Dat was een pluspuntje voor Leiden, maar alles afwegende hebben de gemeen schappelijke besturen toch voor Rijnsburg gekozen". Naast andere voordelen, verwacht hij dat het Flowercenter Rijnsburg nog grote re naamsbekendheid in de wereld brengt, hetgeen mogelijk weer eco nomische impulsen tot gevolg heeft. Dat het personeel en verschillen de directies nogal verdeeld zijn over de keuze voor Rijnsburg, daarover zegt Van Nobelen: "Het is zo'n beetje half om half. De een wil liever blijven, dan ander wil naar Rijnsburg". Voor de gemeente Leiden is de keus van het Flowercenter voor Rijnsburg een verrassing. Deze week leek het er nog op dat het Flo wercenter nieuwbouw zou plegen nabij Holiday Inn, verderop aan de Plesmanlaan. B en W hadden al een eerste aanzet gegeven om dat mo gelijk te maken. Noch wethouder Fase van economische zaken, noch burgemeester Goekoop waren gis teravond bereikbaar voor com mentaar. Boekje met fietsroutes langs Leidse kunstwerken LEIDEN - In het najaar zal het boekje 'Kunst- en Fietswerk' verschijnen met een fietsroute die is uitgezet langs beeldende kunst in Leiden. Het gemeente bestuur heeft 20.000 gulden uit getrokken voor het boekje, dat behalve een routebeschrijving ook een toelichting zal bevatten bij de ongeveer 60 beelden en objecten die op de fietsroute worden aangedaan. Voor de vormgeving van het boekje zijn de Leidse kunste naars Nieuwenborg en Weg man ingeschakeld. Volgens het hoofd van de afdeling culturele zaken van de gemeente. A. van der Loo, bestaat er behoefte aan een dergelijk boekwerkje. De exploitatie zal verlopen via het Fonds Culturele Doeleinden. Mocht er per 1 januari 1991 nog een restant bestaan dan worden deze boekjes aan de Leidse scholen ter beschikking ge steld. LEIDEN - Wethouder Peters vindt dat er een soort gewestraad moet komen om beslissingen te nemen over zaken die de gemeentegren zen overschrijden. Het vrijblijven de overleg dat gemeentebesturen gewend zijn te voeren biedt onvol doende soelaas om de problemen het hoofd te bieden. Peters schrijft dit in een reactie op de vierde nota ruimtelijke ordening die het kabi net enkele maanden geleden uit bracht. 'De samenhang tussen gebieden binnen en buiten de stad kan alleen verbet, rd worden door een krach tiger bestuursinstrument dan het nu bestaande overleg', schrijft Pe ters in de reactie. Hij stelt hierin ook vast dat het provinciaal be stuur niet in staat is knopen door te hakken wanneer het om zaken gaat waarbij meer gemeenten zijn be trokken. Het betoog van Peters is mede ingegeven door de problemen die Leiden te wachten staat met be trekking tot de woningbouw. In de stad is te weinig grond aanwezig om voldoende nieuwe huizen te bouwen. Volgens Peters is het nog maar de vraag of de regiogemeen ten bereid zijn mee te helpen aan het oplossen van de woningnood in Leiden. Hij twijfelt er aan of ge meenten als Sassenheim, Voor hout en Rijnsburg bouwgrond ter beschikking willen stellen zolang er rond Leiden polders (doelbe wust) ongebruikt bijliggen. Ook over de ontwikkeling van het openbaar vervoer moeten bete re afspraken worden gemaakt. Voorgesteld wordt het openbaar tussen de Leidse en de Haagse regio en tussen Leiden en de kust te verbeteren. "Zonder aan tasting van de gemeentelijke auto nomie zal het niet mogelijk zijn in te spelen op de mogelijkheden van openbaar vervoer bij het ontwikke len van bouwlocaties", aldus Pe ters. De wethouder verwijt de rege ring onvoldoende oog te hebben voor de financiële problemen bij het ontwikkelen van woon- en be- drijvenlocaties. Het rijk moet de gemeente hiervoor meer geld ge ven, vindt hij. LEIDEN - Buurtbewoners van de Stevenshofdreef, Helena Verburg straat en Marie de Lanoovstraat hebben bezwaren ingediend bij de gemeente tegen het plan om in die buurt een sportcentrum te bou wen. Een centrum op die plaats Adviezen ter verbetering van veiligheid in Leiden LEIDEN, NOORDWIJKERHOUT - De directie van psychiatrisch zie kenhuis Endegeest wil nog geen commentaar geven op het feit dat de komende vijftien jaar 172 bed- dén zullen verdwijnen. Genees kundig-directeur Lamijn is tot 4 ju li met vakantie en tot die tijd wil fi- nancieel-directeur Bronkhorst niet op de plannen van GS ingaan. Gisteren werd bekend dat GS van Zuid-Holland willen dat 806 van de 1691 plaatsen in Endegeest en Sint Bavo/Sancta Maria worden opgeheven om een tekort aan capa citeit in Rijnmond op te heffen en nieuwe ontwikkelingen in de Leid se regio en de duin- en bollenstreek zelf mogelijk te maken. Oratie van dr. M. Dalia LEIDEN Met een oratie, getiteld 'Hoe herken ik mijzelf heeft dr. M.H. Daha gistermiddag aan de Leidse universiteit het ambt van bijzonder hoogleraar in de inwen dige geneeskunde aanvaard. Prof. Daha is in het bijzonder belast met de biologie van het complement systeem, dat wordt gevormd door twintig eiwitten in het bloed van de mens en de meeste dieren. Het complementsysteem speelt een belangrijke rol bij de afweer te gen infecties. De titel van de oratie verwijst naar de vraag hoe het com plement bij zijn celdodende wer king onderscheid maakt tusen vreemde cellen en de eigen cellen van het lichaam. Daha rondde in 1970 aan de Leid se universiteit zijn studie in de scheikunde af, waarna hij in 1973 promoveerde. Vanaf die tijd is hij nauw betrokken bij het laboratori um van de vakgroep nierziekten van de medische faculteit Leiden. Hij specialiseerde zich verder in binnen- en buitenland in onder zoek op het gebied van de immuno logie. Sinds maart 1980 is hij als medisch immunoloog ïngeschre- Directeur T. J.M. van der Zanden van Sancta Maria toont zich onaan genaam verrast door de publicatie van de cijfers. "Het verbaast mij dat er cijfers bekend zijn zonder dat belanghebbenden er iets van weten. Wij waren op de hoogte van het feit dat de provincie een plan zou opstellen. Daartoe is een com missie in het leven geroepen, waar in Sancta Maria/Sint Bavo overi gens niet is gekend. Ik weet dat er op lange termijn 350 bedden zullen verdwijnen, omdat de Sint Bavo wordt overgeheveld naar Capelle aan de IJssel. Andere cijfers ken ik niet. Nogmaals, ik vind het verba zingwekkend". Volgens het plan van GS moeten Sancta Maria en de Sint Bavo in het begin van de jaren 2000 634 plaat sen hebben geschrapt. Informatie over bouwen in de Coebel LEIDEN - De bebouwing van de Coebel is op donderdag 30 juni on derwerp van een informatie-avond in de Rembrandt Scholengemeen schap aan de Noachstraat 2. Tijdens deze avond zullen mede werkers van de directie ruimtelijke ordening en stadsbeheer van de ge meente en de initiatiefnemer van het bouwplan informatie geven over de planvorming en ontwikke ling, wijziging van het bestem mingsplan met de procedures, het bebouwingsplan en de verschillen de woningtypes. Voor het maken van een ont- werpbestemmingsplan zal een werkgroep worden opgericht, waarin behalve vertegenwoordi gers van de gemeente ook omwo nenden zitting kunnen nemen. Tij dens de informatie-avond, die acht uur begint, k' (vervolg van pagina 1) LEIDEN - Op de parkeerplaatsen Garenmarkt, bij molen De Valk en Morssingel worden relatief veel au to's opengebroken of vernield. Be waking van de drie terreinen is ge wenst. Het beste is volgens de pro jectgroep alle drie terreinen 's avonds en 's nachts te laten bewa ken, maar goedkoper is het om twee van de drie te bewaken met behulp van camera's. Geadviseerd wordt ook om meer bewaakte fiet senstallingen in de binnenstad te realiseren. Die voorstellen maken deel uit van een rapport van politie- en ge meenteambtenaren. In die nota worden adviezen gedaan om de veiligheid op straat in Leiden te verbeteren. De onderzoekers wil len een nachtwinkel op de Bees tenmarkt en voorts praatpalen op de Haarlemmerstraat en Bree- straat, die in direct contact staan met de politie. De samenstellers van de nota willen voorts dat er een experi ment gehouden wordt met in braakpreventie in een nog uit te zoeken buurt. Gedacht wordt aan het aanbrengen van goede verlich ting in brandgangen en verbete ring van het hang- en sluitwerk van deuren en ramen aan de achterzij de van de woningen. Tenslotte doet de projectgroep de aanbeveling om door deregule ring in het verkeer het aantal over tredingen terug te brengen. "De weggebruiker neemt een aantal za- Een nachtwinkel ken niet meer serieus omdat de po litie er toch niet meer naar om kijkt", staat in het rapport. Inmid dels is begonnen met een onder zoek waar verkeersregels kunnen worden vereenvoudigd en ver keerslichten kunnen verdwijnen. De projectgroep heeft haar aan bevelingen ter hand gesteld van burgemeester en wethouders. Maandag praat de raadscommissie bestuurlijke aangelegenheden over het rapport. De projectgroep maakt deel uit van een aantal ge meentelijke werkgroepen die zich bezig houden met bestrijding van criminaliteit. Zij staan onder lei ding van een team waarin onder anderen de burgemeester, de hoofdcommissaris van politie en een officier van justitie zitting heb ben. ;r ook een werkgroep die zich bezighoudt met persoonsge richte aanpak. In de belangstelling staan met name verslaafden aan al cohol en drugs en buitenlandse jongeren. Uit de statistieken is ge bleken dat buitenlandse en met na me Marrokaanse jongeren naar verhouding veel vaker met de poli tie in aanraking komen dan Neder landse jongeren. LEIDEN - Tijdeiis een bijeenkomst in de 3 Octoberhal zijn gistermiddag de jaarlijkse subsidies van het Leidse comité Nationaal Fonds Sport Gehandicapten verdeeld. De geldbedragen werden uitgereikt door mevrouw M.E. la Rivière-Dankmeijer (links) aan vier Leidse organisaties in Leiden die zich met gehandicaptensport bezighou den. Mevrouw Kruize (tweede van links) ontving een bedrag van 600 gulden ten bate van Club '58. De heer Weiland (tweede van rechts) ontving eenzelfde bedrag voor de Stichting Paardrijden Gehandicapten en de heer Mourits vtj'maximaai (rechts) ontving ook zo'n bedrag voor de Stichting Tandem Aktiviteiten Gehandicapten. Naast deze drie organi- omwonenden' zïc'h hiervoor saties heeft °ok Gsv De Sleutels 600 gulden gekregen. aanmelden. <fo,°l,enk Bouwmani Colombia Amnesty International is onlangs een grote internationale Colombia-actie begonnen die duurt tot 10 september Amnesty wil meer bekendheid geven aan het grote aantal schendingen van de mensenrechten in dat land. Ook de Leidse werkgroep zet zich hiervoor in. Op 25 juni staat er op de Haarlemmer straat. nabij het Art Tea House, een Amnesty-stand. Van 28 juni tot 5 juli is er in de openbare bibliotheek een gro te tentoonstelling over de misstanden in Colombia. Film In het Rijksmuseum voor Volkenkun de aan de Steenstraat is op zondag 26 juni de film Arts and Crafts of Mexi co te zien over Mexicaanse volks kunst. De film toont pottenbakkers en wevers aan het werk. Ook zijn er beel den van de kleurrijke markten waar deze produkten worden verkocht. Aanvang 15.00 uur. De film duurt twin tig minuten. Fietstocht Wijkvereniging Aktief houdt een fiets tocht op zondag 26 juni. De inschrij ving is in het clubgebouw aan de Ber- lagestraat tussen 10.30 uur en 11.15 uur. Uiterlijk 16.30 uur moet iedereen weer binnen zijn voor de prijsuitrei king. Er zijn medailles en andere prij zen te winnen. Deelnamekosten. 2,50 gulden. Kampioen Muziekvereniging De Burcht Leiden maakt zaterdag 25 juni een rondgang door de Leidse binnenstad als het Ne derlands voetbalelftal Europees kam pioen wordt. Vertrek: 18.30 uur vanaf de Aalmarkt 9. onttrekt volgens ouurtbewoners speelruimte voor kinderen aan de buurt. Bovendien levert de extra verkeersdrukte rond dat pand on veiligheid op. Bewoners vinden ook dat de 22 te creeren parkeerplaatsen onvol doende zijn. Een bewoner advi seert om de ingang van het cen trum te verplaatsen zodat de buurt minder overlast van de auto's on dervindt. Bezoekers zullen toch al tijd hun auto dicht bij de ingang parkeren, zo stelt hij. Maar volgens de gemeente is het verplaatsen van de ingang niet praktisch omdat dat ten koste gaat van de ruimte. De voorgenomen aanleg van 22 parkeerplaatsen vindt de gemeente. Er wordt geen overlast verwacht voor de buurt. Het bouwplan beslaat slechts 50 procent van de 60 procent beschik bare ruimte. De bestemming van het resterende gedeelte moet nog worden ingevuld. Misschien komt er een speelterreintje voor kinde ren op die plaats. Het sportcentrum zal niet langer dan tot 22.30 uur open blijven en zal een vergunning krijgen om licht alcoholische dranken te schenken. Op 30 juni worden de bouwplannen voor het sportcen trum in de Stevenshof besproken in de raadscommissie voor ruimte lijke ordening, verkeer en milieu. Julianakade en Van der Werfstraat herbestraat LEIDEN - De Julianakade wordt vanaf maandag 27 juni opnieuw be straat. De werkzaamheden begin nen bij de Bernhardkade en er wordt gewerkt in de richting van de Willem de Zwijgerlaan. De her bestrating zal ongeveer vier weken duren. De trottoirs zijn het eerste aan de beurt, daarna de rijweg. In plaats van de bult met sierbestrating (vlakbij de Willem de Zwijgerlaan) komt een parkeerplaats. Vier weken lang kan er niet ge parkeerd worden op de gebruike lijke plaatsen. De huisvuilauto rijdt gedurende deze periode niet op de Julianakade. Bewoners wordt ver zocht een plaats te zoeken waar de auto van de reiniging wel kan ko men. Ook de Van der Werfstraat tus sen de Hekkensteeg en de Druc- kerstraat wordt vanaf maandag herbestraat. Dit gebeurt in het ka der van 'Groot onderhoud aan stra ten en wegen 1988'. Het werk duurt ongeveer één week. Deelname van RIO in schakel opleiding LEIDEN Ook het RIO neemt deel aan de schakelopleiding van de Noorderwiek. Eerder had de Noorderwiek hierover al overeen stemming bereikt met de Leidse Meao. De schakelopleiding, die het volgende schooljaar begint, is be doeld voor leerlingen met een mavo-diploma, wier opleiding on voldoende is om op de bewuste scholen te kunnen worden toegela ten- De schakelopleiding wordt ver zorgd op de Noorderwiek. Daar voor zullen echter ook docenten worden ingeschakeld van de Meao en het RIO. De opleiding, die een jaar duurt, wordt afgesloten met een officieel examen. Volgens de Noorderwiek is de belangstelling voor de opleiding groot. Mogelijk zal in augustus met twee klassen kunnen worden begonnen. De kans bestaat dat de schakel- opleiding volgend jaar voor meer scholen wordt uitgebreid. Volgens een woordvoerder van de Noorder wiek zijn hiervoor al contacten ge legd met de Horecaschool in Den Haag. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9