Id werW WÜ' 'De Generale' nu onder Frans beheer EG-top hoeft geen knopen door te hakken ziekenhuizen Benedetti doet stap terug, Maxwell wacht af Telefoneren in toekomst mogelijk Hink duurder Brabantse Staten berispen GS na mislukt avontuur met NetherLines Werknemers verwerpen cao-resultaat Omzet horeca vorig jaar 12,5 miljard voor nieuwe problemen' Volgens veel van onze klanten, geven wij de beste ondersteuning... A 'Klassieke conferentie' van regeringsleiders in Hannover Directeur verstopte ruim vier ton in aardappelveld ZATERDAG 25 JUNI 1988 ECONOMIE PAGINA 7 BRUSSEL (GPD) - De Generale Maatschappij van België komt vrijwel volledig onder Franse controle. De Italiaanse financier Carlo de Benedetti heeft het leeuwedeel van zijn Generale-aandelen overgedaan aan de Compagnie Financiere de Suez, zijn aanvankelijke tegenstrever in de strijd om de macht over de grootste holding van België. DEN HAAG (GPD) - Als voor de hele EG een btw-tarief van 20 procent wordt doorgevoerd zal het telefoneren voor Nederlan ders vanaf 1992-1993 flink duur der worden. "Die kans is heel groot", aldus een woordvoerster van het ministerie van financien. Ook directeur-generaal ir. C.Wit van de PTT waarschuwde giste ren voor deze bedreiging. De PTT is tegen een dergelijke stijging, evenals de regering. De kans bestaat echter dat de Eu ropese ministerraad het voorstel van de Europese Comissie over neemt. Die wil invoering van een uniform btw-tarief voor alle tele- communicatie-diensten in de EG. Nederland is met Westduits- land het enige EG-land waar het telefoneren niet met een btw-hef- fing is belast. Ook elders bestaat er geen eenheid, want het tarief varieert van 10 tot 19 procent. Die eenheid komt er wel als in het kader van de zogenoemde harmonisatie de EG besluiten gaat nemen. Volgens Wit zal in voering van het btw-tarief gelei delijk moeten gebeuren. Particulieren zullen dan hoge re kosten krijgen. Zoals steeds kunnen bedrijven de btw-beta- ling bij de belastingdienst terug vragen. Als de EG de tarieven ge lijktrekt valt niet aan verhoging te ontkomen, hoewel de Tweede Kamer als voorwaarde voor de komende privatisering van de PTT heeft gesteld dat geen ab normale prijsstijgingen mogen volgen. De verzelfstandiging van het bedrijf gaat op 1 januari 1989 Tegelijk met die verandering van het staatsbedrijf in een priva te onderneming worden bepaal de leveringen al duurder. Met in gang van 1989 geldt namelijk een omzetbelasting van 20 procent op alle toestellen, leidingen en overige materialen. Gehoopt wordt nu nog dat de btw-gelijktrekking een lagere uitkomst dan 20 procent als ge volg zal hebben. In Brussel moet worden gekozen tussen de 14 procent van Westduitsland en de 20 procent van Nederland. Extra ingewikkeld is de kwestie bo vendien, omdat ons land twee btw-tarieven kent en de meeste andere landen niet. Of ook de Britse krantenmagnaat Robert Maxwell een rol in de Gene rale gaat spelen is nog onduidelijk. De Generale gaat weer een deel van haar aandelen op de beurs brengen en Maxwell is dan een van de kan didaten om ze te kopen. "Maar niet de enige", zo werd gisteren in Brus sel gezegd. Maxwell zelf hield zich op de vlakte over zijn mogelijke rol in de Generale. Na de overdracht van 7,75 mil joen van hun 14 miljoen Generale stukken hebben De Benedetti en zijn vrienden nog maar 16 procent van het aandelenkapitaal. Suez, het met haar samenwerkende Belgi sche AG-verzekeringsconcern en enkele kleinere Franse 'geallieer den', hebben samen zo'n 70 pro cent in handen. Suez maakt binnen die groep de dienst uit. De afgelopen dagen sloten De Benedetti en Suez vrede. Hoe goed de relatie nu weer is blijkt uit het feit dat De Benedetti zijn bestaan de (kleine) aandeel in Suez mag uit breiden. Bovendien wordt de Oli- vetti-topman vice-voorzitter in de nieuwe Raad van Bestuur van de Generale Maatschappij. De Italiaan en zijn Belgische partner Andre Leysen hebben Bij Van Gend Loos UTRECHT (ANP) - Leden van de Vervoersbond FNV bij Van Gend Loos hebben op twintig afde lingsvergaderingen het resultaat verworpen dat vorige maand bij de cao-onderhandelingen is bereikt. De onderhandelingsdelegatie van de FNV-bond heeft de opdracht ge kregen alsnog tot betere resultaten te komen. Als Van Gend Loos die poging afwijst, zal worden be gonnen met het voorbereiden van actievergaderingen. Onder de cao vallen 2.600 werknemers. De leden hebben onder meer ge ëist dat de bestaande atv-regeling, een 40-urige werkweek en 11,5 atv- dagen, worden gehandhaafd. De VGL-directie Wil dat wijzigen in een werkweek van 39 uur en 6,5 vrije dagen. De werknemers heb ben daar geen vertrouwen in. Ze vrezen dat er van dat ene uur korter werken per week niets terecht komt en dat ze wel vijf vrije dagen kwijtraken. Ze willen ook dat het artikel over de prijscompensatie in de cao blijft staan en hebben voorts bezwaren tegen de dreigende verslechtering van de vergoeding voor woon werkverkeer. Economie kort Loting Gisteren heeft de eerste loting plaatsgevonden op de renteloze premie-obligtielening van het Ne derlands Kanker Instiuut NKI. Obligatie nr. 198 941 zal worden af gelost met één miljoen gulden. Een syndicaat van banken onder leiding van de NMB blies met deze lening met een ideeel doel de pre mielening nieuw leven in. H et NKI dreigde in de financiële problemen te komenn door de bezuinigingen in Den Haag. De lening is 275 mil joen groot en is verdeeld in stuk ken van 1000,-. Thuiswerk De Vrouwenbond FNV wil een weerstandskas oprichten waaruit acties van thuiswerksters voor een volwaardige rechtspositie kunnen worden betaald. Daaruit kunnen thuiswerksters een financiële ver goeding krijgen als ze meedoen aan acties voor een eigen cao. Volgens de Vrouwenbond wordt het hoog tijd dat er een cao voor thuiswerk komt. Daarin moeten za ken worden geregeld als mini mumbelening, onkostenvergoe dingen, overwerktoeslagen, vakan tieregelingen, omvang van het werk, arbeidsomstandigheden, medezeggenschap en vooruitzich ten op vast werk. Staalmarkt vrij De Europese Gemeenschap heeft gisteren besloten de staal markt geheel vrij te geven. Daartoe wordt na acht jaar per 1 juli voor deze sector het produktiequotasys- teem opgeheven, dat de producen ten verplichtte zich aan produktie- maxima te houden. De minisiter van de twaalf EG-landen zijn tot deze beslissing gekomen onder druk van de Europese Commissie, maar ook omdat de staalmarkt de laatste tijd duidelijk weer aantrekt. voorts toegezegd dat zij alle juridi sche en beursprocedures tegen Su ez zullen stopzetten. In Brussel toonden zowel Sue2-topman Ren- aud de la Geniere als De Benedetti zich zeer tevreden over het bereik te akkoord. Hoewel hij de strijd verloren heeft was De Benedetti niet teleur gesteld. "België en de Generale zul len niet meer zijn wat zij waren", zei hij. "We hebben iets belangrijks gerealiseerd in het kader van de Europese eenheidsmarkt". De Ita liaan noemde de Generale-nieuwe- stijl de eerste echte Europese on derneming. De Generale komt in feite in vier handen: Suez met 9 miljoen aande len en de controle over nog eens 18 miljoen, De Benedetti met 6,5 mil joen, AG met 5 miljoen en enkele kleinere beleggers met 1,5 miljoen. Een deel van de Suez-aandelen en van het pakket van De Benedetti worden ondergebracht in de Gene- rale-dochter Sodecom, waarover Suez weer de scepter zwaait. Ongeveer zes miljoen stuks daar van zullen te koop worden aange boden. Suez-topman De la Geniere zei te hopen dat ook de kleine Bel gische belegger dan weer meedoet. Voor de strijd om de Generale iiVja- nuari losbarstte waren de meeste aandelen in handen van vele tien duizenden beleggers. Maxwell De Britse krantenmagnaat Ro bert Maxwell lichtte gisteren in BRUSSEL De topconferentie van het (Franse) staatshoofd en de regeringsleiders van de EG-lan- den, die maandag en dinsdag in het Duitse Hannover wordt gehouden, belooft eindelijk weer eens een 'klassieke top' te worden. Een bij eenkomst zoals de Franse presi dent Giscard d'Estaing en de Duit se bondskanselier Helmut Schmidt voor ogen stond, toen zij in 1974 het voorstel deden om voortaan als regeringschefs elk half jaar bijeen te komen. Het was de bedoeling om de leiders van Eu ropa de kans te geven om als het ware 'met de benen op tafel' infor meel van gedachten te wisselen over de toekomst van Europa en andere belangrijke internationale kwesties. door Hans de Bruijn Maar in de praktijk kwam daar weinig van terecht. De Europese 'toppen' werden steeds vaker het toneel voor felle botsingen tussen de lidstaten, waarbij acute politie ke en vooral financiële proble men moesten worden opgelost. De kwestie van de Britse EG-bijdrage, de steun aan de zwakke, Zuid- europese lidstaten, de hervorming van de besluitvorming in de EG. de sanering van de landbouwuitgaven en de nieuwe financiering van de Gemeenschap waren onderwerpen die jarenlang de EG-toppen over heersten. Niets van dit alles in juni 1988. Alle grote vraagstukken zijn opge lost. De EG-financiering is voor vijf jaar zeker gesteld, de landbouwuit gaven zijn onder controle, de Brit se bijdrage is geregeld, de arme landen krijgen hun extra geld en de besluitvormingsprocedure is ver nieuwd. "Deze top mag niet weer een beroepsinstantie worden voor het regelen van zaken waarover de vakministers het in hun eigen bij eenkomsten niet eens kunnen wor Brussel een tipje op van de sluier over zijn mediaplannen. Samen met de Groep Brussel Lambert - de grote concurrent van de Generale - steekt hij 800 miljoen frank in de uitgeverij Dupuis in Charleroi. Ook wordt binnenkort zijn Maxwell Communications Ltd aan de Brus selse beurs genoteerd. Maxwell gaf toe dat hij graag met de Generale in zee gaat voor het op richten van een Europese media maatschappij, die zowel audiovisu ele als geschreven produkties zou willen maken. Concrete informatie over die plannen gaf hij niet. ZWOLLE (ANP) - De Zwolse poli tie heeft op aanwijzing van een ver dachte van verduistering in een aardappelveld een kistje opgegra ven waarin 422.100 gulden bleek te zitten. De verdachte, de 45-jarige J.B. uit Holten, is directeur van het vleesverwerkingsbedrijf Euro vlees BV in Zwolle. Volgens de politie heeft de man toegegeven dat hij tussen 1983 en medio vorig jaar 600.000 gulden niet heeft afgedragen aan zijn be drijf. Daarvan was aangifte gedaan door de mede-directeur. De zes ton, die afkomstig was van slagers en vleesverwerkende bedrijven, is nu op 30.000 gulden na terecht. den", zo stelt de voorzitter van de Europese Commissie, de Frans man Jacques Delors. Bondskanselier Helmut Kohl, die de top in Hannover voorzit, heeft zijn collega's dan ook voorge steld 'terug te gaan naar de bron: de EG-top als een bijeenkomst voor het gelijkzetten van de klokken, voor het vooruitblikken, voor het opmaken van de stand van zaken. Kohl heeft uitdrukkelijk bedon gen dat op deze top over geen enke le kwestie besluiten genomen wor den. Dat haalt de druk van de ketel en geeft de regeringsleiders de kans om vrijuit te praten over de toekomst van Europa. Er hoeven ook geen besluiten te worden ge nomen. Onder leiding van de Duit sers is de afgelopen zes maanden enorm veel werk verzet op de weg naar de vrije Europese markt in 1993. Er werden enkele tientallen voorstellen aangenomen die dat mogelijk moeten maken. De laatste weken vielen beslui ten over de vrijmaking van het geldverkeer in Europa in 1990, over het vrije goederenvervoer in de EG in 1992, over de erkenning van el- kaars diploma's, over de beperking van uitlaatgassen en niet te ver geten over de landbouwprijzen voor het nieuwe seizoen. "Er is op het punt van de interne markt heel veel vooruitgang geboekt. Het pro ces is nu bijna onomkeerbaar ge worden", aldus Delors. De rege ringsleiders kunnen daardoor hun aandacht wijden aan die zaken die nog niet geregeld zijn. Daarbij staat de monetaire een wording van Europa centraal. Een vrije, interne markt is niet mogelijk als de lidstaten elk hun eigen mo netaire politiek blijven voeren. '1992' betekent niet alleen een har monisatie van industrie en handel, maar ook van economische en fi nanciële politiek. Het omstreden gelijktrek ken van de indirecte belastingen (btw en accijnzen) en de vrijma king van het kapitaalverkeer zijn daarbij slechts stappen op weg De Italiaanse financier Carlo de Benedetti (links op de foto bo ven) heeft een stap terug gedaan in de machtsstrijd om de Genera le. Hij verkocht het leeuwedeel van zijn aandelen aan zijn aan vankelijke tegenspeler, de Com pagnie Financiere de Suez. Geze ten naast Sueez-topman Renaud de la Geniere middentoonde De Benetti zich na een verloren sy- trijd niet teleurgesteld. Integen deel. "In het kader van de Eu ropese eenheidsmarkt hebben we iets belangrijks gerealiseerd". De directeur werd volgens de po litie bij zijn praktijken geholpen door de 40-jarige verkoopleider W.K. uit Zwolle. Die is ook aange houden. Daarnaast arresteerde de politie ook de mede-directeur (de 38-jarige G.F. uit Zwolle), zijn 43-jarige broer H.F. uit Hattem de 39-jarige H.B. uit St. Jansklooster en de 40- jarige J.H. uit Olst. Nader onder zoek in het bedrijf leerde namelijk dat er een flink zwart-geldcircuit bestond. Ook zij hebben bekend. Volgens de Zwolse politie zijn de fiscus en de bedrijfsvereniging voor minimaal 650.000 gulden be nadeeld. naar een volledige monetaire unie. Nu voeren de lidstaten zelfstandig een monetaire politiek, hoewel daarover binnen de EG wel veel overleg plaatsvindt. Het streven van de Europese Commissie en van landen als Ne derland en Duitsland, is de oprich ting van een centrale 'Europese Bank', die het monetaire beleid be paalt en uitvoert, en de invoering van een Europese munt, waarmee in principe iedereen in de hele EG alles kan betalen. Zo ver is het nog lang niet, maar de regeringsleiders willen volgen de week zeker een stap op de weg daar naar toe zetten. Vermoedelijk zal een werkgroep worden inge steld die binnen een jaar met con crete adviezen moet komen. Eén van de vragen daarbij is of zo'n centrale Europese bank een zelfstandig monetair beleid moet kunnen voeren zoals in Neder land en Duitsland het geval is of dat zij een verlengstuk moet zijn DEN BOSCH (ANP) - Provinciale Staten van Noord-Brabant hebben gisteren ernstige kritiek geuit op het college van Gedeputeerde Sta ten in verband met een mislukte deelname in het luchtvaartbedrijf NetherLines. Vooral door toedoen van de toen malige commissaris van de konin gin Van Agt en de eveneens inmid dels verdwenen gedeputeerde drs. J. van der Heijden, investeerde de provincie in 1986 via de Brabantse Ontwikkelingsmaatschappij vier miljoen gulden in NetherLines. De provincie is dat geld kwijt. Het ver liesgevende NetherLines is inmid- ZOETERMEER (ANP) - De horeca had vorig jaar een omzet van 12,5 miljard gulden exclusief btw. De kleinere bedrijven met minder dan tien werknemers namen hiervan zeventig procent voor hun reke ning. Dit blijkt uit een onderzoek van het Economisch Instituut voor het midden- en kleinbedrijf (mkb) over de resultaten in deze sector. Het EIM noemt het getal van 12,5 mil jard vrij nauwkeurig, ondanks het feit dat veel buiten het zicht van de fiscus blijft. De produktiestatistie- ken van het Centraal Bureau voor de Statistiek hebben het EIM dit inzicht gegeven. Er was vorig jaar voor om en na bij de 150.000 mensen werk in de horecasector. Het EIM verwacht dat daar dit jaar nog enkele honder den bijkomen wegens de verwach te groei van de omzet. Volgens het EIM is de betekenis van de horeca sector in de economie weer toege nomen. De produktie en de werk gelegenheid namen meer toe dan in het overige bedrijfsleven. De winsten groeiden echter minder. De horeca is een typische mid den- en kleinbedrijfsector. Onge veer negentig procent van de om zet wordt gerealiseerd in het mkb. Vrouwen hebben er een belangrij ke rol. Er zijn bijna evenveel vrou wen als mannen in de horeca werk- van de EG-ministers van financiën en dus een politiek orgaan wordt met alle problemen vandien. Andere vragen zijn of de Europe se munt (de ecu) alle bestaande, munten zou moeten vervangen, of ernaast zou moeten bestaan, en wie die munt zou moeten uitgeven. Al met al geen geringe problemen en het zal nog wel tot ver in de jaren negentig duren eer het zo ver is. Van het grootste belang is in elk geval dat het Europees Monetair Systeem, waarbij de lidstaten nu al hun muntbeleid coördineren, wordt versterkt. Daarvoor moet met name Engeland nu eindelijk eens tot dat EMS toetreden. Pre mier Thatcher zal dat dringende verzoek in Hannover zeker op nieuw te horen krijgen. "De mone taire uitbouw van Europa is zonder Groot-Brittannie niet mogelijk", aldus Delors. De Fransman die in Hannover zal worden herbenoemd voor nog eens twee jaar als president van de dels overgenomen door de KLM. Het college van Gedeputeerde Staten besloot destijds NetherLi nes te steunen omdat het bedrijf dan bereid was zich op Eindhoven Airport te vestigen. Het hoofdkan toor en de immense hangar op het Eindhovense vliegveld staan nu leeg. Het is nog niet gelukt er een nieuwe gegadigde voor te vinden. De kritiek van Provinciale Sta ten richtte zich vooral op het feit dat het college van GS in deze zaak eigenmachtig heeft gehandeld en volstrekt onvoldoende informatie heeft verstrekt. Daar komt nog bij Europese Commissie wil ook praten over de zogenaamde 'socia le dimensie' van de interne EG- markt. Het is leuk om van de EG een vrije markt voor produkten te maken, maar dat moet gepaard gaan met het wegnemen van de so ciale verschillen tussen de lidsta ten, meent hij. Verschillen in beloning zullen al tijd blijven bestaan, maar bijvoor beeld op het punt van arbeidsvoor waarden en -omstandigheden kan in veel landen heel wat worden ver beterd. Er wordt hier en daar zelfs al gesproken over 'Europese cao's'. In Hannover zal voorts nog ge sproken worden over de gevolgen van het 'Europa-zonder-grenzen' voor de bestrijding van drugshan del, grensoverschrijdende crimina liteit en terrorisme, de economi sche wereldtop van Toronto zal worden nabeschouwd en er zal een discussie zijn over de oost-westre latie. dat de provincie moet opdraaien voor het totale verlies van vier mil joen gulden. Bij alle andere finan ciële transacties van de Brabantse Ontwikkelingsmaatschappij staat het rijk voor zestig procent garant. In een motie die op de Socialisti sche Partij na door alle fracties werd onderschreven, wordt de handelwijze van het toenmalige college betreurd. De statenfracties verbonden daar echter geen verde re consequenties aan. In de motie staat dat de staten met genoegen vaststellen dat GS maatregelen wil treffen om te voorkomen dat deze fouten nog eens worden gemaakt. UTRECHT (ANP) - De daling van de ziekenfondstarieven die het ge volg is van de verlaging van de praktijkkostenvergoeding voor de specialisten, zal de academische ziekenhuizen in ernstige moeilijk heden brengen. Dat voorspelt prof. dr. J.M. Greep, voorzitter van de stafconventen van de acht acade mische ziekenhuizen. Volgens hem zullen deze zieken huizen ongeveer 24 miljoen gulden - gemiddeld drie miljoen per zie kenhuis - minder ontvangen van de ziekenfondsen. Als de voorgeno men verlaging van het norminko men van de specialisten doorgaat, komt daar per ziekenhuis nog eens zes miljoen bovenop, aldus Greep. De specialisten in de academi sche ziekenhuizen doen dit keer op vrij grote schaal mee met de acties van hun collega's in de algemene ziekenhuizen tegen de verlaging van hun praktijkkostenvergoeding met 40 mille tot 65.000 gulden per specialist. Ze steunen hen ook in hun verzet tegen de aangekondig de - inmiddels uitgestelde - verla ging van het norminkomen van ruim 180.000 tot 148.500 gulden. Ook de academische specialisten zullen volgens Greep door deze maatregelen worden getroffen via de vertaling ervan in tariefsverla gingen die de budgetten van de academische ziekenhuizen aantas ten. De salariëring van academische specialisten moet in de toekomst het norminkomen gaan volgen. Maar de academische inkomens liggen nu al beduidend onder die van de vrijgevestigde specialisten in algemene ziekenhuizen, aldus Greep. Demmenie Computers dé personal computer specialist voor: IBM Personal System/2 computers, NETWERKEN, printers, administratieve systemen, desktoppublishing en computeropleidingen. ttrafi Demmenie Computers Reaal 2 2353 TL Leiderdorp Tel. 071 -41 11 81 De Europese rekeneenheid ecu (European currency unit) heeft in onder meer Nederland als gouden 1 te gekregen. De EG-leiders zullen de komende week van gedachten wisselen over de vraag of en wanne valuta van de lidstaten moet vervangen.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7