Dukakis wil einde steun aan Unita /Vv^ Gorbatsjov worstelt met het veranderen van de Rus Conflict in Angola Vredesoverleg Surinaamse regering en rebellengroep F amilietraclitie Fel protest van Hongarije tegen Ceausescu-politiek WALDHEIM TER COMMUNIE Acteur Reagan werkte als informant voor FBI Voortbestaan zeehonden niet m gevaar Kopers hebt V Kopers hebben soms zelf óók iets te verkopen. Niet altijd is een toe komstige huiseigenaar tot dan toe huurder geweest. Re gelmatig is een koper tevens verkoper. En andersom. Je kunt dan natuurlijk zelf in die enorme aan- en verkoop materie duiken. Met het gevaar, essentiële zaken over het hoofd te zien. Eigen Haard ziet daarentegen niets over het hoofd. Kijkt zelfs veel verder dan u denkt. ZATERDAG 25 JUNI 1988 BUITENLAND PAGINA 5 WASHINGTON (Rtr/AFP) - Michael Dukakis, de Demo cratische presidentskandidaat van de VS, heeft een beroep op de Amerikaanse regering gedaan om de steun aan de Angolese guerrilla-beweging Unita stop te zetten. Dit blijkt uit een communiqué van Dukakis, dat werd meege deeld op een persconferentie in Washington. De persconferentie was georgani seerd door vijftien vooraanstaande zwarte Amerikanen om te proteste ren tegen het bezoek dat Unita-lei- der Jonas Savimbi op dit moment aan de VS brengt. „De militaire hulp van de VS aan Unita vergroot slechts de afhankelijkheid van An gola ten opzichte van Cuba en de Sovjetunie die wij uit Angola wil len zien vertrekken" zei Dukakis, Die hulp verscherpt het conflict in zuidelijk Afrika en moet daarom worden gestopt". Savimbi kwam woensdag in de VS aan en zal in het weekeinde naar verschillende zuidelijke sta ten van de VS reizen om Democra ten en zwarte leiders ervan te over tuigen om de Amerikaanse hulp PARAMARIBO (AP) - Vertegen woordigers van de Surinaamse re gering en de rebellengroep van Ronnie Brunswijk zullen maandag voor het eerst rechtstreekse onder handelingen voeren over een blij vende wapenstilstand. Dat heeft een woordvoerster van president Ramsewak Shankar gisteren in Pa ramaribo bekend gemaakt. De be sprekingen zullen op een geheim gehouden plaats in Frans Guyana worden gevoerd. De eerste ronde zal drie tot vijf dagen duren. Ge praat zal worden over welke proce dures voor verdere onderhandelin gen zullen worden gevoerd. De Surinaamse Raad van Chris telijke Kerken, die de twee partijen al sinds februari rond de tafel pro beert te krijgen, zal bij de onder handelingen bemiddelen. De vijf koppige regeringsdelegatie zal worden geleid door oud-ambassa deur Wim van Eer. Het is nog niet bekend wie namens rebellenleider Brunswijk zal onderhandelen. aan Unita voort te verzetten. Van- Dunem zei ook dat besprekingen over de militaire hulp van de VS aan Unita losstaan van de vredes onderhandelingen die worden ge voerd over de oorlog in Angola. Tijdens die onderhandelingen die gisteren in Cairo begonnen, zijn ernstige geschillen gerezen. Vol gens diplomaten verliepen de be sprekingen, waaraan naast Angola en Zuidafrika ook Cuba en de Ver enigde Staten deelnemen, verhitte sfeer. De bijeenkomst werd aan het einde van de middag verdaagd voor bilateraal overleg. Zowel van Zuidafrikaanse als Cubaanse zijde werd gezegd dat het er hard aan toe ging tijdens de bijeenkomst, waar gesproken wordt over een regeling voor de al 13 jaar durende oorlog in Angola en de onafhankelijkheid van Namibia dat tegen de .wil van de Verenigde Naties door Zuidafrika wordt be stuurd. Volgens diplomaten zijn er geschillen gerezen over het tijd schema' voor de terugtrekking van de Cubaanse troepen die de Ango lese regering helpen in de strijd te gen de door Zuidafrika gesteunde rechtse guerrillabeweging Unita. Cuba en Angola hebben zich be reid „verklaard de troepen binnen vier jaar terug te trekken, terwijl Zuidafrika op een veel kortere pe riode staat. We Angolese minister van bui tenlandse zaken. Alfonso Van- Dunem. hekelde de Zuidafrikaan se voorstellen waarin Pretoria on der meer een „nationale verzoe ning" in Angola binnen zes weken eist. De Angolezen en Cubanen toonden zich zeer geërgerd door de eis van Zuidafrika om inlichtingen te verschaffen over het aantal Cu banen dat met Angolese vrouwen is getrouwd. „De Zuidafrikanen willen de apartheid naar ons uit voeren", zo zei een Cubaanse diplo maat verontwaardigd. Zuidafrika. dat Namibia pas onafhankelijk heid wil verlenen als Cuba al zijn troepen uit Angola terugtrekt, wil met zijn eis voorkomen dat er Cu baanse militairen in Angola achter blijven die door te trouwen de An golese nationaliteit hebben gere gen. Gestolen kunst De Franse politie heeft 1.500 ge stolen kunstvoorwerpen onder schept die voor export naar landen als de Verenigde Staten en Japan waren bestemd. De kunstvoorwer pen, waarvan de totale waarde op ongeveer 2,5 miljoen gulden wordt geschat, werden teruggevonden in een aantal bergplaatsen in de om geving van Parijs en Lyon. De voorwerpen waren voornamelijk uit villa's op het Franse platteland ontvreemd. Punjab Vermoedelijk extremistische Sikhs hebben bij verschillende aanslagen in de door geweld geteis terde Indische deelstaat Punjab minstens dertien mensen om het leven gebracht. Volgens de politie van Punjab is daarmee het doden tal van aanslagen in dit jaar geste gen tot 1.389. In Asur, in het district Amritsar, werden twee politie agenten doodgeschoten, terwijl een derde politieman werd gedood toen hij in Ludhiana een groep ex tremistische Sikhs achtervolgde. Referendum Dertig Europarlementariërs zul len naar Chili reizen als waarne mers bij het referendum over de verkiezing van een nieuwe presi dent. De beslissing van de Euro parlementariërs is genomen in de zogeheten 'Chili-groep' onder voorzitterschap van de Nederland se christen-democraat Hanja Maij- Weggen. President Augusto Pino chet, heeft zijn afkeer van buiten landse waarnemers laten blijken. Hij typeerde hen als 'marionetten' van de democratische oppositie. De waarnemers hoeven er niet op te rekenen dat zij de stemlokalen in mogen. Delors De Westduitse minister van eco nomische zaken en voorzitter van de liberale FDP Martin Bange- mann zal nog even moeten wach ten voor hij voorzitter kan worden van de Europese Commissie. Voor de Westduitse bondsdag maakte bondskanselier Helmut Kohl dui delijk dat de Westduitse regering een nieuwe, tweejarige ambtster mijn voor de huidige Franse voor zitter Jacques Delors tot 1990 zal steunen. PARIJS (AFP) - Omdat haar doch ter en vervolgens haar kleindoch ter haar voorbeeld volgden, is Mi- chèle Darduin deze week op 46-ja- rige leeftijd de jongste overgroot moeder van Frankrijk geworden. Haar achterkleinzoon, Lionel, is drie dagen geleden, op dinsdag, ge boren in Përonne. "Het is eeA beetje familietraditie." zei Michele Darduin. bloemenwinkelierster in Parijs. "Ik kreeg mijn dochter Eve- lyne een paar dagen na mijn veer tiende verjaardag en zij kreeg Nathalie toen zij 16 was. Nathalie in Përonne heeft Lionel gekregen twee maanden na haar zestiende verjaardag." BUDAPEST De Hongaarse hoofdstad Budapest staat komen de maandag in het teken van een officieel toegestane, massale de monstratie tegen het socialistische buurland Roemenië. In kringen van de organisatoren, die zowel in legale als dissidente organisaties zijn te vinden, wordt over tiendui zenden gesproken, die maandag vanuit het centrum van de stad naar de Roemeense ambassade zul len trekken. Het protest is in de eer ste plaats gericht tegen de behan deling van de ruim 2 miljoen Roe menen van Hongaarse afkomst door het Ceausescu-bewind. door Hans Geleijnse De demonstratie is de climax van een aanzwellende stroom protes ten nadat ongeveer twee weken te rug in Hongarije de publiciteit los barstte over plannen van de Roe meense leider Ceausescu om tegen de 7.000 dorpen met de grond ge lijk te maken teneinde het land bouwareaal te vergroten. De emoties over dit plan, dat hier wordt gezien als de definitieve aan val op de (vooral Hongaarse) min derheden in Roemenië, zijn zo hoog opgelopen, dat de autoritei ten niet meer om de publieke opi- nie heen kunnen. Er is bijna geen Hongaarse organisatie die de afge lopen week niet in het nieuws kwam met een protest tegen het plan. Veel ervan, zoals de vereni ging van advocaten, van architec ten. de academie van wetenschap pen, de officiële vredesorganisatie, hebben westerse zusterorganisa ties gevraagd hun protesten te on dersteunen. De vakbonden, journalistenvere niging, de communistische jeugd organisatie, de kerken - alle hebben de afgelopen week brieven en tele grammen naar Roemeense part ners gestuurd met het dringende verzoek alles in het werk te stellen om uitvoering van de plannen te voorkomen. De betrekkingen tussen de beide regeringen en de communistische partijen zijn op een dieptepunt be land. Afgelopen dinsdag publiceer de het Hongaarse staatspersbureau uit een recente briefwisseling tus sen de beide partijen, waaruit bleek dat de Roemeense commu nisten hun Hongaarse kameraden van 'vervalsing de Roemeense minderhedenpolitiek' beschuldi gen. Pogingen van premier en partij leider Grosz een formele uitnodi ging van jaren terug als breekijzer te gebruiken voor een gesprek met zijn collega Ceausescu, zijn voorlo pig nog niet gehonoreerd. Het Roe meense bewind wil Grosz wel ont vangen, maar alleen over 'economi sche samenwerking' praten. De zaak van de Hongaarse minderheid wordt gezien als een 'binnenlandse aangelegenheid' waar de Hongaar se autoriteiten zich niet mee moe ten bemoeien. De Hongaarse minderheid woont voornamelijk in Transsylva- nië, een gebied dat de Hongaren bij de vrede van Trianon na de Eerste Wereldoorlog aan Roemenië moes ten afstaan. Ceausescu beschouwt de minderheden in de eerste plaats als Roemeense staatsburgers. Zo wel van Westduitse als Hongaarse kant is de afgelopen maanden ge protesteerd tegen de manier waar op die visie wordt gepraktizeerd, onder meer door het stelselmatig wegdrukken van de oorspronkelij ke taal, bijvoorbeeld door het schrappen van alle Hongaarse plaatsnamen dit voorjaar. Hongarije kreeg bovendien te maken met een stroom vluchtelin gen uit Roemenië, vooral mensen van de Hongaarse minderheid, die de barbaarse politiek en de econo mische rampspoed de rug toekeer den. Officieel zijn er meer dan 5.000 vluchtelingen geregistreerd, die een tijdelijke verblijfsvergunning in Hongarije hebben gekregen, maar het aantal illegalen wordt drie keer zo hoog geschat. De Hongaarse communisten ligt dit probleem zwaar op de maag. Hoewel Ceausescu en zijn politiek binnenskamers als 'extremistisch' en 'waanzinnig' worden gekwalifi ceerd. heeft nog geen enkel socia listisch land zich van de Roemeen se leider gedistantieerd. Grosz bij voorbeeld bestreed deze week dat Ceausescu's 'dorpenplan' alleen te gen de Hongaarse minderheid was gericht, terwijl de partij de Roeme nen liet weten dat zij op 'construc tieve medewerking' van de Honga ren kan rekenen bij het bereiken van een gezamenlijke oplossing. Dergelijke milde taal. ook al wordt zij mogelijk ingegeven door tactische motieven, veroorzaakt de nodige kritiek onder de Hongaarse bevolking. De laatste Weken zijn zowel regering als partij herhaalde lijk van een te slappe houding be schuldigd. Grosz verweerde zich daartegen bij de organisatie van Hongaarse architecten met de op merking dat „we onze standpunten in onderhandelingen naar voren moeten brengen en vooruitgang al leen mogelijk is met een politiek van dialoog". MAUTHAUSEN - De Oostenrijk se president Waldheim gaat ter communie bij paus Johannes Paulus II tijdens een openlucht mis in Trausdorfbij de Hongaar se grens. De mis, waar een menig te van ongeveer 80.000 katholie ken uit vooral Hongarije en Joe goslavië bij aanwezig waren was één van de programmapun ten die de paus gisteren in Oos tenrijk afwerkte. De paus ging ook naar het voormalige concen tratiekamp Mauthausen waar tijdens de Tweede Wereldoorlog 100.000 mensen de dood vonden. De toespraak die hij daar hield, wekte de woede van de Oosten rijkse opperrabbijn Chaim Ei senberg. Hoewel de kerkvorst de „waanzinnige ideologie" van de nazi's veroordeeldesprak hij niet over de joden die in Maut hausen om het leven zijn geko men. Wel herdacht hij een aantal vooraanstaande katholieken. LONDEN (GPD) - Ronald Reagan heeft in de jaren veertig en vijftig als informant voor de FBI gewerkt. In die periode was de hek senjacht onder senator McCarthy op alles wat naar communisme riekte ook in Hollywood in volle gang. De Amerikaanse president doet deze onthulling in het driede lig tv-interview 'Reagan on Reagan', waarvan het eerste deel op 8 juli door het Britse commer ciële tv-station Channel Four zal worden uitgezonden. In het tot nu toe in Amerika zelf nog niet vertoonde interview, ver telt Ronald Reagan dat hij in de ja ren veertig lid was van het zoge naamde onafhankelijke burgersbe- stuur in Hollywood, dat volgens de FBI duidelijk was geïnfiltreerd door communisten. Het was toen dat Ronald Reagan voor het Fede rale Bureau van Onderzoek begon te werken en daarmee doorging toen hij voorzitter werd van de bond van filmacteurs en verschei dene van zijn collega's op een zwar te lijst werden geplaatst vanwege hun communistische sympathie- Agenten van de FBI wilden van mij informatie hebben over bepaal de personen waarmee ik in mijn functie als president van het Scr een Actors Guild te maken had ge had. Ik leerde van hun een boel over het kwaad van het communis me en wat er aan de hand was in de filmwereld". Maar volgens zijn 47-jarige doch ter Maureen, die tijdens het ge sprek fungeerde als geheugen steuntje voor haar vader, had haar vader pas goed door wat er aan de hand was toen hij tijdens spreek beurten voor collega's kritiek uitte op het communisme. Er viel op dergelijke momenten vaak een ijzi ge stilte. Zij vertelt interviewer Godfrey Hodgson dat haar vader en moeder, de actrice Jane Wyman waarmee Ronald Reagan toen ge trouwd was, zich zeer bedreigd hebben gevoeld. En dat er gedu rende maanden een FBI-agent in hun garage heeft gewaakt tegen mogelijke aanvallen op de Reagans. Weer gewonden bij ernstige rellen Nablus TEL AVIV (GPD) - Het Israëli sche leger heeft gisteravond een uitgaansverbod afgekondigd voor Nablus, de grootste stad op de Wes telijke Jordaanoever. De maatregel volgde op ernstige ongereldheden, waarbij het leger traangas gebruik te en schoot met scherp en rubber kogels. Aan Palestijnse kant vielen dertien gewonden De rellen braken uit toen een Is raëlisch echtpaar het vuur opende op Palestijnse jongens, die de auto waarin het echtpaar reed met ste nen had bekogeld. De Israëli's wa ren licht gewond geraakt. Eerder op de dag was in de stad Hebron, in het zuiden van de Wes- teliji Jordaanoever. een Israëli sche kolonist gewond geraakt door messteken, De 35-jarige Yona Chaikin, uit de nederzetting Kiriat Arba. werd omstreeks het middag uur neergestoken op de markt in de stad. Hij vuurde met een pistool op zijn aanvaller, die werd getrof fen in de maagstreek. Chaike verklaarde later in het ziekenhuis dat dergelijke aanval len het gevolg zijn van „Ameri kaanse druk op Israël om geen har de maatregelen te nemen tegen Arabieren in de gebieden BONN (GPD) Het voortbestaan van de zeehonden in het Neder landse. Westduitse en Deense kust gebied is met in gevaar ondanks het feit dat er intussen 1300 van de in totaal 3500 zeehonden zijn ge storven aan een door twee verschil lende virustypen veroorzaakte longontsteking. De Westduitse milieuminister Topfer. op wiens uitnodiging 75 deskundigen uit alle Noordzeesta- ten twee dagen vergaderden in Bonn, voegde daar wel aan toe dat het einde van de dodelijke epide mie nog niet in zicht is. Maar gezien het verloop in Denemarken, waar het dodelijke herpes-virus het eerst werd ontdekt, ondersteunde hij de hypothese van de experts dat de zeehondenstand nog niet in gevaar is. Indien zich geen nieuwe compli caties voordoen, duurt het zeker 15 jaar voordat het bestand weer op het niveau van 1987 is. Topfer be nadrukte dat het nu de taak is voor de deskundigen om de hele proble matiek te onderzoeken. Pas dan kan de politiek met gerichte maat regelen komen. De leider van de Nederlandse de legatie. Jan Jaap Hooft (verkeer en waterstaat) deelde mee dat Neder land, Duitsland en Denemarken een apart zeehondenverdrag zullen afsluiten, dat waarschijnlijk in no vember door de betrokken minis ters kan worden ondertekend. Hoofdpunten zijn: betere bescher ming van de zeehonden door een striktere naleving van de al be staande wettelijke maatregelen, versterking van de gecoördineerde research op biologisch en medisch gebied, uitbreiding en verbetering van het observatiesysteem van de zeehonden en een algemeen jacht- verbod. Westduitsland en Denemarken hebben weinig behoefte aan op vangcentra zoals Pieterburen. Zij stellen dat deze zeehondencréche voor ons land van belang is, omdat de voorplanting van de Nederland se zeehonden door een zeer hoge belasting met schadelijke stoffen duidelijk achterblijft bij die in de andere populaties. In het centrum kan deze achterstand enigszins worden opgevangen door het grootbrengen van jongen, die an ders geen schijn van kans hebben. De experts dringen aan op een snelle doorvoering van program ma's die de lozing van schadelijke stoffen moeten beperken. Milieu minister Topfer kondigde aan dat kanselier Helmut Kohl het hele complex van de watervervuiling aan de orde zal stellen op de Eu ropese top, die maandag en dins dag in Hannover plaatsvindt. ADVERTENTIE KJ 63 O E G S 17 51 51 M| T G E E S T MOSKOU Aanstaande dinsdag begint in Moskou de 19e partijcon ferentie. In het politieke en maat schappelijke leven van de Sovjetu nie wordt dat een gebeurtenis die qua belang ver uitstijgt boven de recente topontmoeting tussen Reagan en Gorbatsjov. De hervor mingspolitiek van de Russische partijleider kan er in hoge mate door worden gestimuleerd of afge remd. Daarbij geldt bovendien voor Gorbatsjov en de zijnen dat stilstand achteruitgang betekent. door Martin van den Heuvel Het is nog steeds overwegend een revolutie van bovenaf die in de Sovjetunie plaatsvindt. Het zijn Gorbatsjov en een kleine groep medestanders die met inzet van al hun krachten proberen het reus achtige slagschip dat de Sovjetunie is, van koers te veranderen. Het verzet daartegen is echter hardnek kig en komt beslist niet alleen van een handvol bureaucraten. In maart 1985 volgde Gorbatsjov de overjarige Tsjernenko op, de ziekelijke partijleider die tijdens zijn bewind van vijftien maanden de conservatieve Brezjnev-lijn ge volgd had. Al na enkele maanden werd duidelijk dat de nieuwe par tijleider lyt ander hout gesneden was. Hij was een sterke persoon lijkheid die gemakkelijk sprak en goed oveikwam bij de mensen. Al gauw bleek ook dat hij vele r ideeen had, die verder gingen dan de disciplineringscampagne onder Andropov, de voorgangr van Tsjer nenko, die ook niet veel meer dan een jaar de eerste man was. Willen en gedaan krijgen zijn echter twee verschillende dingen. En dat gold ook voor de hervor mingen in het bestel die Gor batsjov noodzakelijk achtte. De weerstand ertegen was sterk en het 27e partijcongres (van 25 februari tot 6 maart 1986) kwam voor Gor batsjov en zijn aanhang te vroeg. Zeker, Gorbatsjovs openingsrede op dat congres was progressief en qua inhoud en presentatie een ver ademing na de speeches van zijn voorgangers. Maar de behoedza me, conservatieve discussies die erop volgden gaven al aan dat de gemiddelde Sovjet-functionaris wantrouwig stond tegenover al die nieuwigheden. Het economische systeem van zijn voorgangers had gefaald, zei Gorbatsjov, en hij gaf voorzichtig te kennen dat er op sociaal gebied ook veel mis was in het land. Steun kreeg hij echter nog nauwelijks', en tweede-man en ideologische waak hond van de partij, Ligatsjov, als mede KGB-chef Tsjebrikov, maak ten duidelijk dat er geen echte libe ralisering zou komen. Gorbatsjov slaagde er op dat par tijcongres ook nauwelijks in her vormers in het Centrale Comité te krijgen. Stokoude leden als de ex- premier Tichonov (77) en de geleer de Aleksandrov (83) behielden hun plaats, maar voor hervormingsge zinde economen en politici bleef de deur gesloten. Ook in het Politburo moest Gorbatsjov rekening blijven houden met geduchte tegenstan ders. Het verloop van de politieke en sociale gebeurtenissen na maart 1986 bewezen regelmatig dat Gor batsjov een leider was die minder kon dan hij wilde. Natuurlijk speel de ook het feit een rol dat Gor batsjov er geleidelijk zelf achter kwam hoe groot de problemen wa ren. hoe groot de weerstand tegen hervormingen was en hoe radicaal de middelen daarom moesten zijn die hij nodig had. Langzamerhand nam de liberali sering echter ongekende vormen aan. journalisten en kunstenaars kregen veel meer vrijheid. In de pers volgde de ene sensationele onthulling op de andere. De Sov jetunie bleek opeens talrijke poli tieke en sociale problemen te heb ben, die decennia lang werden ver- zwegen. Het vroegere leugenachti ge beeld van de maatschappij en de geschiedenis werd gehekeld. Sta lin werd steeds meer bekritiseerd en zijn slachtoffers werden van schuld vrijgepleit, Zelfs Lenin moest het, zij het in voorzichtige mate, publiekelijk ontgelden. Natuurlijk beogen Gorbatsjov en de zijnen bij dit alles niet om het politieke systeem totaal te veran deren. Want dat zou ook hun eigen ondergang betekenen. Zij willen de leidende rol van de communistb sche partij handhaven, maar wel in een moderner, soepeler vorm. De partij moet zich niet meer met alle details bemoeien, niet betuttelen en alles beter willen weten. De par tij moet controleren, niet regeren. Daarentegen moeten de over heidsorganen méér bevoegdheden krijgen. In deze Sovjets, die in het hele land bestaan vanaf de Oppers te Sovjet (het landelijke parlement) tot in de kleinste gemeenten toe, zitten ook niet-communisten. Tot nu toe waren zij ja-knikkers zonder macht, maar Gorbatsjov wil dat de Sovjets, die de lokale problemen goed kennen, meer bijeenkomen en meer invloed krijgen. Het verzet tegen radicale hervor mingen is echter groot en schuilt een moderne maatschappij ook noodzakelijk is. zijn ze niet ge wend. Gorbatsjovs hervormingen houden mede een proces van men taliteitsverandering in en zullen ook daarom van lange duur zijn. Michael Gorbatsjov schuiven. Het meedenken dat Gor batsjov van ze verlangt en wat in" zowel in mensen (17 miljoen bu reaucraten) als in instellingen en denk- en leefgewoonten van de mensen. De belangen van een doorsnee-bureaucraat zijn het dui delijkste. Zijn positie is in gevaar. En al weet hij verstandelijk dat her vormingen noodzakelijk zijn, toch zal hij ze pogen te verhinderen. Denk- en leefgewoonten verande ren is nog moeilijker. Vele Russen zijn gewend bevelen uit te voeren en tegelijk de verantwoordelijk heid voor fouten op "boven" af te Gorbatsjov heeft de aanstaande partijconferentie nodig om een nieuwe sprong vooruit te maken. Een partijconferentie is een verga dering op nationaal niveau, die tus sen de vijfjaarlijkse partijcongres sen plaatsvindt. Over de beslis singsbevoegdheden van een partij- conferentie bestaan vele onduide lijkheden, maar Gorbatsjov wil on getwijfeld een deel van de conser vatieve leden van het Centrale Co mité door aanhangers van hem ver vangen. Ideologie en economie zullen de hoofdmoten van het programma uitmaken en de Russische partijlei der zal zeker proberen de weer stand tegen zijn economische her vormingen te slechten. Het is moei lijk te voorspellen in hoeverre hem dat zal lukken. De spelletjes die de bureaucratie gespeeld heeft om haar afgevaardigden naar de confe rentie gekozen te krijgen, geven voor de zoveelste maal de kracht Josef Stalin.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5