Winkels mogen tot 9 uur open blijven 'Lobbyen moet geen stiekeme aangelegenheid zijn' 'Kandidatenbank' voor vrouwelijke schoolleiders Kabinet streeft naar identificatieplicht ZATERDAG 25 JUNI 1988 BINNENLAND PAGINA 3 Ondernemers niet blij met kabinetsbesluit DEN HAAG (GPD) Het kabinet houdt vast aan zijn plan om winkeliers de mogelijkheid te geven te kiezen of ze overdag of 's avonds open willen zijn. Niemand is verplicht, ieder moet naar eigen voorkeur handelen. De ministerraad is gisteren ak koord gegaan met een wetsvoorstel hierover van staatssecretaris Even huis (economische zaken). In het voorstel krijgen de winkeliers de mogelijkheid hun winkels te ope nen van 9 tot 6 uur of van 12 uur 's middags tot 9 uur 's avonds. De winkels mogen niet, zoals de linkse oppositie wil, van 's morgens 10 tot 's avonds 7 uur open zijn. Als alter natief voor de koopavond krijgen de avondwinkels de keuze uit een vrijdag- of zaterdagochtend. Staatssecretaris Evenhuis zei twee weken geleden in de Tweede DEN HAAG (ANP) - Het kabinet vindt dat in ons land enige vorm van identificatieplicht nodig is. Het heeft zich gisteren achter een noti tie van minister Korthals Altes van justitie geschaard, die onder meer behelst dat een soort van identifi catiekaart geboden is wanneer bur gers niet door middel van een pas poort of rijbewijs hun Nederlan derschap kunnen aantonen. De notitie is nog geen definitief richtinggevend besluit, maar een uitgezette koers op grond van voors en tegens die pas na een ge- dachtenwisseling met de Tweede Kamer gestalte krijgt, zo zei pre mier Lubbers na het kabinetsbe raad in een toelichting. Maar, aldus de premier, "we moeten toe naar een vorm van identificatie". De notitie over een identificatie plicht vloeit voort uit de afspraken tussen regeringsfracties CDA en WD in het regeerakkoord. Het ka binet heeft, gezien de vrees of een dergelijke plicht in strijd zou zijn met rechten op privacy, advies ge vraagd aan de inmiddels overleden oud-president Wiarda van de Hoge Raad, tevens voormalig oud-presi dent van het Europees Hof voor de rechten van de Mens. Die consulta tie heeft geleerd dat onder bepaal de voorwaarden een identificatiep licht mogelijk moet zijn. VIJF JAAR GEËIST - De officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag, mr. E. Harderwijk, heeft gis teren vijf jaar cel geëist tegen een 47-jarige Hagenaar die hij aanziet voor de leider van een bende ste lende en frauderendè junks. Deze man, een afgestudeerd so cioloog die ooit nog eens plannen had om te promoveren in de crimi nologie, zou in Den Haag een groep junks om zich heen hebben verza meld. De junks stalen onder meer giro-pasjes en creditcards en zagen kans daarop geld te innen. Dat geld ging naar de man, die de junks be loonde met heroïne en soms cocaï- Kinderbijslag Het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid heeft een fout gemaakt in de weergave van de ge wijzigde kinderbijslagbedragen per 1 juli, die dinsdag zijn gepubli ceerd. Het bedrag aan kinderbij slag voor kinderen van 6 tot en met 11 jaar en van 18 tot en met 26 jaar in een gezin met twee kinderen be draagt per kwartaal 397,10 gulden in plaats van 379.10, zoals foutief werd germeld. Aaw-uitkering Gehuwde vrouwen die tussen 1 oktober 1975 en 1 januari 1979 ar beidsongeschikt werden en en daardoor hun inkomen zijn kwijt geraakt, krijgen alsnog recht op een aaw-uitkering. Dit blijkt uit een wetsvoorstel dat staatssecreta ris De Graaf (sociale zaken) giste ren aan de Kamer heeft gezonden. Het recht op aaw geldt vanaf 5 ja nuari van dit jaar. Hierdoor komen naar schatting 5000 vrouwen als nog in aanmerking voor de uitke ring. Mandela De al 25 jaar lang gedetineerde ANC-leider Nelson Mandela zal op zijn 70ste verjaardag op 18 juli ruim 100.000 felicitaties van Nederlan ders krijgen. De campagne 'Stuur een bericht naar Mandela', waar voor elf bekende Nederlanders sa men met de Anti Apartheids Bewe ging Nederland kort geleden het startsein gaven, is een groot suc ces. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken heeft beloofd namens de Nederlandse regering er alles aan te zullen doen ervoor te zorgen dat Mandela de Nederland se verjaardagspost ook inderdaad krijgt. De campagne wordt de eer ste week van juli afgerond. Discriminatie Minister Brinkman (wvc) krijgt volgend jaar 1.652.094 gulden voor bevordering van emancipatie en bestrijding van discriminatie van homoseksuelen. Dat is ruim een miljoen meer dan dit jaar. Het kabi net heeft het groene licht gegeven voor Brinkmans dienovereenkom stige piannen. Kortweg houdt het kabinets standpunt in dat Nederlanders, die nu reeds verplicht zijn aan de grens hun nationaliteit en identiteit te staven met een document (pas poort of toeristenkaart), in de toe komst in het eigen land niet langer kunnen volstaan met zich te beroe pen op het Nederlanderschap, maar hun nationaliteit zullen moe ten staven. De overwegingen zijn mede ingegeven door de op han den zijnde opheffing van de perso nencontrole aan de grens met de Bondsrepubliek Duitsland. Verpachting in het huwelijk snel strafbaar DEN HAAG (ANP) - Minister Kort hals Altes van justitie is voorne mens op korte termijn, zo mogelijk nog in september van dit jaar, een wetsvoorstel in te dienen om ver krachting binnen het huwelijk strafbaar te stellen. Hij is het niet eens met de opvatting van prof. mr. H. van Maarseveen dat door een ar rest van de Hoge Raad van 16 juni 1987 verkrachting binnen vaste, niet-huwelijkse relaties, niet meer tot veroordeling van de dader zal leiden. Dat blijkt uit antwoorden op schriftelijke vragen van het Ka merlid Lankhorst (PPRï. In zijh antwoorden geeft de minister aan dat door het schrappen van twee woorden in artikel 242 van het Wet boek van Strafrecht verkrachting binnen het huwelijk ook strafbaar kan worden gesteld. Dat artikel luidt thans nog: "Hij die door ge weld of bedreiging met geweld eene vrouw dwingt met hem bui ten echt vleeschelijke gemeen schap te hebben, wordt, als schul dig aan verkrachting, gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste twaalf jaren." De minister wil voorstellen de woorden "buiten echt" te schrap pen. Kamer nog dat het kabinet pas in het najaar met een wetsontwerp zou komen. Om die reden stemde de WD teger. een initiatief-voor stel van D66 om de winkels de gele genheid te geven tot zeven uur open te zijn. De PvdA steunde het wetsvoorstel van D66. Het CDA voelt helemaal niets voor wijziging van de winkelslui tingstijden. Ondernemers en werk nemers moeten dan langer werken en kunnen niet meer aan het socia le en culturele leven deelnemen. Bovendien hebben de onderne mers zelf niet gevraagd om wijzi ging van de openingstijden, vindt PvdA. WD en D66 vinden wel dat de openingstijden moeten ver anderen. Zij stellen daarbij het be lang van de consumenten voorop. Veel werkende mensen kunnen al leen maar in het weekeinde bood schappen doen. Als de winkels tot zeven uur open zouden zijn, kun nen ze ook na hun werk nog bood schappen doen. D66 vindt het kabinetsplan niet juist omdat daarvan alleen het grootwinkelbedrijf kan profiteren. Argument: de kleine winkel op de hoek zal nooit kiezen om 's avonds open te zijn, zodat de consumenten daar geen voordeel van zullen heb ben. .Grote winkels kunnen onder de regels van Evenhuis worden ge splitst in twee kleinere winkels naast elkaar. De één kan dan kie zen voor dagwinkel, de ander voor avondwinkel. Daarmee zou de con currentie van het grootwinkelbe drijf ten opzichte van kleine win kels nog verder toenemen'. Zowel het Nederlands Christe lijk Ondernemers Verbond (NCOV) als de Koninklijke Neder landse Ondernemers Vereniging (KNOV) vindt dat het kabinet een slechte oplossing gekozen heeft. Het NCOV acht de middag-avond winkel het slechtst denkbare alter natief. Volgens de winkeliersorga nisatie ontbreekt de maatschappij- ke steun voor het kabinetsplan. De gespreide winkeltijden zullen niet méér omzet opleveren maar wel hogere loonkosten. Winkeliersge zinnen zullen eronder lijden en voor werknemers in de detailhan del wordt de werkdruk verzwaard. Voor de consument werkt het ver warrend, omdat die niet meer weet wanneer bepaalde winkels open zijn, en dank zij de toegenomen vrije tijd heeft iedereen voldoende mogelijkheden om boodschappen te doen, aldus het commentaar. De KNOV erkent wel dat sommi ge consumenten behoefte hebben aan mogelijkheden om 's avonds boodschappen te doen. De vereni ging betreurt het daarom dat het kabinet niet is ingegaan op het KNOV-voorstel om het aantal avondwinkels naar Amsterdams model uit te breiden. In Den Haag, Utrecht en Rotterdam, waar sinds enige tijd ook dergelijke winkels zijn, blijken die volkomen tege moet te komen aan de wensen van de consument, aldus de belangen vereniging voor de detailhandel. DEN HAAG (GPD) - Het WD- plan om huurders het recht te ge ven hun huis te kopen, oogst wei nig bijval. CDA en PvdA in de Tweede Kamer kunnen er de han den niet voor op elkaar krijgen, evenmin als de Nationale Wo ningraad. CDA-woordvoerder Wol- ters heeft nogal wat kritiek op het plan, dat hij 'prematuur' noemt. Volgens hem rekent de regerings partner zich rijk omdat onvoldoen de rekening is gehouden met de 300 miljoen gulden aan rijkslenin gen die eerst terugbetaald moet worden als er huizen verkocht wor den. Wolters wijst er op dat minis ter Ruding van financien hier al voor waarschuwde toen de WD enkele maanden geleden zijn plan bekendmaakte. De WD slaat die waarschuwing nu in de wind. Aan het plan zitten ook nogal wat juridische haken en ogen. "Wie een kooprecht wil, wil ook een ver koopplicht. Dat lijkt wel heel erg op onteigening, en dat is nogal wat", merkt hij op. "Daar is een zware wetswijziging voor nodig". Wolters geeft er daarom de voor- Verkoop huurhuizen Weinig bijval voor WD-plan keur aan de nota af te wachten die het kabinet de Tweede Kamer over dit onderwerp heeft toegezegd. De Nationale Woningraad, het overkoepelend orgaan van zo'n 700 woningcorporaties. vindt het WD-plan "principieel verwerpe lijk omdat het slecht is voor de volkshuisvesting, de woningbouw en de schatkist". De raad wijst de plannen verder af omdat verkoop van huurwoningen op den duur ten koste gaat van mensen met lage inkomens. Verder noemt de raad het plan "wereldvreemd" omdat de WD het kooprecht wil toekennen aan "huurders met een bescheiden belastbaar inkome:n tot 51.000 gul den. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat niet minder dan 95 procent van de bevolking daaronder valt". Directeur Van Velzen van de Wo ningraad wees er al eerder op dat de woningbouwverenigingen van af volgend jaar geld moeten lenen op de kapitaalmarkt zonder dat het rijk zich daarvoor garant stelt. Dat betekent dat de geldschieters an dere garanties willen. Van Velzen verwacht niet dat zij nog bereid zijn geld te steken in de woning bouw als de goede huizen onder hun neus aan de huurders ver kocht worden. De directeur van de Woningraad gelooft niet dat er iets terechtkomt van de plannen die de WD heeft om gifbelten op te ruimen en (vaar- )wegen aan te leggen en te verbete ren. Volgens zijn berekeningen weegt de belastingafrek voor de nieuw af te sluiten hypotheken niet op tegen het betrekkelijk geringe voordeel van 7500 gulden dat ieder verkocht huis het rijk zou opleve- AMSTERDAM - Pruis Bernhardt heeft gisterochtend m het Paleis op de Dam in gezelschap van prinses Juliana de jaarlijkse Zilveren Anjers uitgereikt aan v.l.n.r. E. Kits van Waveren, W. Noske. E.J. van den Broecke-De Man en G. Brink-Greve. <f°to anp> Mogelij ldieden kinderopvang fors uitgebreid DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft gisteren besloten 125 miljoen gulden extra uit te trekken voor kinderopvang. Dit geld moet wor den besteed om het tekort aan op vang voor naar schatting 70.000 tot 160.000 kinderen tussen nul en vier jaar te verkleinen. "Op dit moment stoppen veel vrouwen met werken bij de komst van het eerste kind, Terugkeer op de arbeidsmarkt is daarna vaak een moeilijke zaak", aldus minister Brinkman (wvc). Daarom wil het kabinet meer kin deropvang realiseren. Gedurende de komende vijf jaar zal het bedrag dat nu extra be schikbaar is gesteld, gebruikt wor den om het aantal plaatsen te ver groten. Daartoe zullen nieuwe kin derdagverblijven, centra voor hal- vedag-opvang en gastouderprojec ten worden uitgebreid. Als er vol doende plaatsen zijn, zal het be drag van 125 miljoen gulden per jaar worden gebruikt 'voor een in komensfaciliteit voor groepen ou ders die opvang voor hun kinderen nodig hebben'. Deze inkomensfa ciliteit zal vermoedelijk in de vorm van belastingaftrek voor deze ge zinnen worden gegoten. Met dit voorstel heeft het kabinet een compromis bereikt in een con flict tussen CDA en WD. Beide wilden extra geld voor kinderop vang. Het CDA wilde dat geld be steden aan meer kinderdagverblij ven. De WD wilde echter belas tingaftrek voor gezinnen die kinde ren in crèches willen onderbren gen. De WD dacht dat met de be lastingaftrek er vanzelf wel meer dagverblijven zouden ontstaan. Kamerleden naar Suriname DEN HAAG (GPD) - Een delega tie uit de Tweede Kamer heeft in het diepste geheim voorbereidin gen getroffen voor een reis naar Su riname. Het presidium van de Ka mer heeft de nodige financien be schikbaar gesteld om de reis. die in november van dit jaar moet plaats vinden, te bekostigen. Tijdens het bezoek wenst de delegatie ook Oost-Suriname te bezoeken. Daar mee zouden zij een politiek signaal willen geven aan de Surinaamse re gering om het gebied op een vol- r te benaderen. ZWOLLE (ANP) - Middelbare scholen die een vrouwelijke schoolleider willen aanstellen kun nen in het komend schooljaar voor informatie over potentiële kandi daten terecht bij een zogenoemde kandidatenbank. Deze maatregel maakte staatsse cretaris Ginjaar-Maas van onder wijs gisteren bekend op een bijeen komst in Zwolle ter afsluiting van de nascholingscursus Vrouw en Management Voortgezet Onder wijs. Bijna 400 vrouwen hebben dit jaar de cursus gevolgd. Eenzelfde aantal gaat volgend jaar de oplei ding volgen. De cursus is op vijf plaatsen in het land gegeven door vier leraren opleidingen en de hogeschool In terstudie. Veel deelneemsters solli citeren herhaaldelijk naar functies in schoolleidingen. Enkele vrou wen zijn reeds tijdens de opleiding als schoolleider benoemd, maar vrijwel alle vacatures worden nog steeds door mannen bezet, aldus Interstudie. Volgens de hogeschool daalt het percentage vrouwelijke schoollei ders nog steeds. Zo worden slechts 5 op de 1000 rectorfuncties thans door vrouwen Door het instellen van de kandidatenbank wil de staatssecretaris de schoolbesturen stimuleren meer vrouwelijke managers in dienst te nemen. De besturen kunnen zich volgens haar nu niet meer verschuilen achter het argument dat zij niet zijn te vin den. "Ze zijn er, ze hebben zich la ten scholen en hebben de ambitie Zij kondigde ook voortaan op rijksscholen met voldoende bekwaamheid waar mogelijk met voorrang in directie functies zullen worden benoemd. Ook wordt overwogen voor conrec toren of adjunct-directeuren duo- banen mogelijk te maken in combi natie met een benoeming als lera res. Langs die weg kan het aantal potentiele vacatures worden ver groot, aldus de staatssecretaris. Ginjaar-Maas zei de komende tijd als gevolg van de Wet Doorstro ming Onderwijspersoneel (DOP) een fors aantal vacatures te ver wachten. De wet geeft onder meer leden van schooldirecties de moge lijkheid vervroegd uit te treden. De Kamerleden houden de voor bereidingen voor de reis geheim omdat zij minister Bukman (ont wikkelingssamenwerking) niet in de wielen willen rijden. De minis ter wil Paramaribo in juli opnieuw bezoeken om tot overeenstemming met de Surinaamse regering te ko men over de ontwikkelingshulp. ADVERTENTIE PEUEBOERS- jcr 'XWEERLIJN |Noteert u even 06 - 91091091 "In hemelsnaam geen regelgeving ten aanzien van het lobbyen". Die verzuchting slaakte minister-presi dent Lubbers gisteren aan het eind van een symposium in het Haagse Congresgebouw waar zo'n 600 ge- interesseerden tal van inleiders over het onderwerp 'lobby' beluis terden. De hartekreet van Lubbers door Bert Paauw moest overigens niet worden gein- terpreteerd als een pleidooi om het lobbyen ongecontroleerd en in alle stilte te laten gebeuren. De premier benadrukte dat het bepleiten van specifieke belangen bij overheids instanties zoveel mogelijk in het openbaar moet plaatsvinden. Die laatste mening werd door bijna alle sprekers op het symposi um, dat was getooid met de titel 'Het gebeurt in Den Haag', ge deeld, Dat lobbyen allang geen ta boe meer is, daarover bestond ook eenstemmigheid. Maar wat dan wel precies onder lobbyen moet worden verstaan ontlokte heel wat verschillende opvattingen. Ir. P.C. de Man, secretaris-generaal van het ministerie van defensie, kreeg nog' de meeste bijval met zijn definitie dat lobbyen moet worden- gezien als het al dan niet openlijk beplei ten van specifieke belangen in rechtstreeks contact met personen of instellingen die mede-verant woordelijkheid dragen voor het be palen van het beleid op een be paald overheidsterrein. dernemingen en J.Stekelenburg, voorzitter van de Federatie Neder landse Vakbeweging, moet lobby en vooral worden gezien als het overbrengen van informatie. De dikke Van Dale werd er zelfs bijge sleept om een nog beter zicht op het verschijnsel te krijgen. 'Poging tot beïnvloeding van de politieke besluitvorming', staat er sinds 1984 in het groot woordenboek van de Nederlandse Taal te lezen achter de term lobby. Het is nog niet zo lang geleden, 1970, dat in dit stan daardwerk de term lobby een zeer negatieve lading meekreeg door de omschrijving: 'politieke kliek die buiten het parlement om invloed op de besluiten tracht uit te oefe nen, bijvoorbeeld door kamerle den onder druk te zetten'. Zo negatief wordt er nu niet meer tegen lobbyen aangekeken. Het VVD-tweede kamerlid N.Rempt-Halmans de Jongh riep zelfs uit dat lobbyen een absolute noodzaak is. In haar visie zou lob byen onderdeel moeten uitmaken van public relations-beleid van een bedrijf of organisatie. "Parlemen tariërs zijn praatpalen. Het is goed dat wij van informatie worden voorzien. In ruil voor die informa tie moet men echter niet verwach ten dat wij bepaalde standpunten gaan overnemen. Informatie is voor ons van belang om een goede afweging te kunnen maken". Volgens haar bestaat er bij lob byisten een fixatie op departemen ten. "Men probeert eerst een minis ter. een secretaris-generaal, een di recteur-generaal of andere ambte naren te pakken te krijgen. Pas als het niet naar wens loopt bij het de partement herinnert men zich de Kamerlid Pronk Kamer. Dan komen de spandoeken en demonstraties los. Vaak is het dan al te laat". Kamerlid J.G.Kraaijeveld-Wou- ters (CDA) stelde dat parlementari ërs vooral ook de meningen in de gaten moeten houden van groepen die over weinig lobbykracht of mo gelijkheden beschikken. Volgens haar wordt er in de beleidsvoorbe- reidende fase heel wat achter de schermen gelobbyed, waar ze ove rigens weinig op tegen had. "In dien de besluitvorming maar pu bliekelijk, beargumenteerd en be discussieerd, plaatsvindt". Eenzijdig PvdA-kamerlid J.P.Pronk vond dat lobbyen echt wel meer is dan alleen het geven van informatie, waar veel inleiders zo de nadruk op legden. "Lobbyen is een zeer een zijdige, specifieke belangenbehar tiging buiten geeigende besluitvor- mingskanalen om". Hij zei geen probieem met het lobbyen te heb ben mits een aantal voorwaarden, die op het ogenblik bestaan, niet worden aangetast. Volgens Pronk brengen de ver scheidenheid aan politieke partij en en het dualisme kabinet-Kamer een zeker evenwicht teweeg die het voor lobbyisten moeilijk maken om er iets door te drukken ("voor behoud van dat evenwicht is het niet goed als teveel partijen naar het centrum gaan"). Het feit dat er weinig aan de publiciteit ontsnapt, dat politieke partijen uitgaan van programma's, dat er geen geld ge moeid is bij kandidaatstellingen en dat er geen individuele machtspo sities in Nederland zijn ("al vormt de technologisering, de verkoke ring in bekwaamheden een pro bleem") zijn naar de mening van Pronk voldoende garanties om aan lobbyisme geen overdreven waar de toe te kennen. Wat Pronk wel als zorgelijk be stempelde was de door veel spre kers als vanzelfsprekend aangedui de bemoeienis van lobbyisten op het moment dat de beleidsvoorbe reiding aan de gang is. "Lobbyen tijdens de uitvoerende fase vind ik prima, maar tijdens de beleids- voorbereidende fase is het allemaal veel minder controleerbaar". Hetgeen topambtenaar ir.De Man bracht tot een opsomming van maatregelen die op het minis terie van defensie zijn getroffen om eventuele ongewenste beïnvloe ding van ambtenaren te voorko men. Zo worden bijvoorbeeld functionarissen die Defensie heb ben verruild voor een bedrijf waar mee zij eerder namens Defensie contact hadden, drie jaar lang niet meer door Defensie als gespreks partner aanvaard. Verder moeten alle relatiegeschenken worden ge méld en wordt het bedrijven nooit toegestaan om reis- en verblijfkos ten van Defensie-ambtenaren te betalen. Een departementsambte naar kan de lobbyist onbevangen in de ogen zien wanneer hij zich houdt aan het woord van de apostel Paulus: 'Onthoudt U van allen schijn des kwaads', aldus De Man. ANWB-directeur P.A.Nouwen oogstte veel instemming met zijn opmerking dat lobbyen niet alleen het aanprijzen van een specifiek belang inhoudt, maar aan effectivi- tit wint wanneer ook nog een crea tief alternatief wordt aangeboden. "Je moet niet alleen voor je achter ban opkomen, maar de moed heb ben desnoods wat leden te verlie zen door de betreffende politicus een compromis-oplossing te bie den waarmee hij iets kan". Paradox "Het is met lobbyen net als met re clame: omdat iedereen er aan mee doet. moet iedereen er wel aan meedoen. Nooit wordt de vraag ge steld wat het oplevert. Overigens is het meten en waarderen van de re sultaten moeilijk". Hij signaleerde de uit een onderzoek gebleken paradox dat ondernemers die steeds harder roepen om een terug tredende overheid, steeds sterker lobby-activiteiten gaan ontplooien bij diezelfde overheid. Burgemeester A.J.E.Havermans van Den Haag memoreerde hoe het bestuur van zijn gemeente in 1984 met een schok doordrongen was geraakt van de noodzaak van lob byen, niet alleen in de zin van infor meren. maar ook van overtuigen en beïnvloeden. Keurig nette brieven aan Kamer en kabinet over de voorgenomen spreiding van de PTT sorteerden geen enkel effect. Daarna indringender ontplooide activiteiten richting Binnenhof konden de schade nog enigszins beperken. Dat lobbyen een professionele activiteit is die met de nodige om zichtigheid en realiteitszin moet gebeuren, werd naar voren ge bracht door de Belgische deskun dige op het gebied van public af fairs, C.F.van der Straten Waillet. Een schoolvoorbeeld van hoe je zo iets niet moet aanpakken was de enkele jaren geleden ondernomen actie van de verenigde Belgische kaasboeren die in volle ernst bij aartsbisschop Danneels aanklop ten met het verzoek om aan de be de 'Geef ons heden ons dagelijks brood' het woord 'kaas' toe te voe gen. Dat verzoek werd dus door de bisschop vriendelijk afgewimpeld.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3