Overheid maakt topsport onmogelijl Nuchtere noorderling Heinze Bakker: Mager RA1- concert POP Zijdezacht Progressief Klanktapijten Stil protest Maatwerk 'Met een kunstgebit kun je het schudden' ZATERDAG 25 JUNI 1988 RADIO-TV-KUNST PAGINA 37 Heinze Bakker: 'Ik ben nog lang niet uitgekeken op het hele sporlgebeu- DEN HAAG - Nu Roland Garros net achter de rug is en Wimbledon begonnen, stromen de ingezonden brieven weer binnen bij de dagbladen en bij Studio Sport. Het is duidelijk dat niet iedereen even gecharmeerd is van het commentaar dat Heinze Bakker onder andere bij tennis wedstrijden de ether instuurt. De actie 'stort een piek. Heinze Bakker uit de journalistiek', die na de Olympische Winterspelen door enkele geïrriteerde kijkers spontaan werd gestart, spreekt wat dat betreft boekdelen. Bakker, die naast de cynicus Smeets en de analyticus Reitsma als nuchtere noorderling te boek staat, is een bekritiseerd man. Hij kan zich daar echter niet meer over opwinden. De 46-jarige Fries heeft in zijn jarenlange ervaring als sport verslaggever en presentator bij Studio Sport wel geleerd dat de nuance in al die kritiek nogal eens ontbreekt. "De een vindt het klote wat je doet en dat mag, de ander schrijft je de hemel in en dat mag ook. Maar vraag mij niet om me daar iets van aan te trekken. Je doet het nou een maal nooit voor iedereen goed en dat moet ook niet. Ik herinner me nog goed een etappe van de Tour de France. De Franse televisie regi streert die beelden en biedt ze bij het Eurovisienet aan. Dus exact de zelfde beelden in België en Neder land. Toen waren er mensen die zeiden: 'Die Belgen hebben ook veel betere beelden'. Van die kri tiek liggen we echt niet meer wak ker. Net zoals al die verhalen dat Nederlanders bij sportwedstrijden massaal naar de BRT overschake len. Het omgekeerde gebeurt even vaak". Bakker begon zijn loopbaan bij een omroep die bij de Belgen wat minder bekend zal zijn, de regiona le omroep in Groningen. Via de re gionale omroep in Leeuwarden, de NCRV en de AVRO (beide radio) kwam hij uiteindelijk bij Studio Sport terecht. Daar verzorgt hij nu al weer zeven jaar de presentatie en het commentaar bij de schaats-, tennis- en wielerbeelden. "Zelf was ik een zeer gedreven sporter. Vooral in het schaatsen. Geen topper natuurlijk, maar ik heb aan veel wedstrijden meege daan en in 1963 aan de Elfsteden tocht. Helaas niet uitgereden. Dat vind ik nog steeds jammer. Als ik het me goed herinner kwamen er door Herman Deijen en Pieter Couwenbergh van de 10.000 deelnemers zo'n 70 over de finish". Terwijl hijzelf de sport heel seri eus neemt, vindt Bakker dat de Ne derlandse overheid dat nooit heeft gedaan. Dat topsport in Nederland maar moeilijk van de grond komt, is volgens hem dan ook de schuld van de regering. Agentje Operaconcert met fragmenten uit werken van Giacomo Puccini door het Concertge bouworkest o.l.v. Riccardo Chailly m.m.v. het Nederlands Operakoor. Solisten: Susa- na Dunn (sopraan) en Vasile Moldoveanu (tenor). Gehoord in de RAI op 24 juni. AMSTERDAM - Sinds Chailly de RAI-concerten dirigeert, staan die geheel in het teken van de Italiaanse opera. Dat is fijn voor de liefhebbers, die nu bij duizenden (en bij de tv-uitzen- ding met nog velen meer) kun nen genieten van internationaal befaamde solisten die De Neder landse Opera zich slechts zelden kan permitteren. Die solisten waren dit jaar de Amerikaanse sopraan Susan Dunn, die op weg is een van de grote lyrisch-dramatische sopra nen van onze tijd te worden, en de Roemeen Vasile Moldoveanu, die inviel voor Giacomo Aragall en over een ietwat kleine doch aangename lyrische tenor bleek te beschikken. Beiden waren af zonderlijk te horen in twee aria's uit -"Tosca", en gezamenlijk in een fraai opgebouwd liefdesduet uit "Madame Butterfly" en in de slotakte uit "Manon Lescaut", die gedragen werd door de op merkelijke vocaal-dramatische gaven van Susan Dunn. Met de twee door het Concert gebouworkest gespeelde inter mezzi mee leverde dat nog geen uur muziek op. Het koor van De Nederlandse Opera mocht op draven voor twee koorfragmen ten die (met de opkomst en af gang van het koor) het program ma enigszins verlengden. Het re sultaat was mager: zeventig mi nuten muziek, waarvan de solis ten slechts de helft voor hun re kening namen. Mijn waardering voor het koor van De Nederlandse Opera neemt niet weg dat ik zijn aan deel graag had ingeruild voor een groter aandeel van de solis ten. En als de gang van zaken een beetje "geregisseerd" was, had er absoluut nog meer tijd gewon nen kunnen worden. Als in het kader van het Holland Festival een zangeres als Susan Dunn naar Nederland gehaald wordt, moest het publiek daarvan ook ten volle kunnen profiteren. PAUL KORENHOF "De Nederlandse overheid dwarsboomt de topsport in ons land. Het ministerie van Cultuur (WVC) heeft in het verleden nooit steun verleend aan de topsport en maakt nu het uitzenden van sport evenementen op televisie bijna on mogelijk. Ze hebben daar echt ridi cule normen opgesteld voor de re clame bij sportwedstrijden. Wij worden als Studio Sport gedwon gen om als agentje op te treden bij wedstrijden, omdat we anders geen opnamen mogen uitzenden". In de Mediawet staat precies wat wel en wat niet mag op het gebied van reclame bij sportevenementen. Tot in details wordt voor elke sport aangegeven waar, hoeveel en in welke afmetingen reclame langs de baan, om het veld, of in de zaal mag worden geplaatst. Bakker: "Wij worden als Studio Sport voortdurend gekapitteld door het Commissariaat voor de Media, een verlengstuk van WVC, over dingen die op het scherm ver schijnen, maar niet mogen. Men gaat nu dreigen met gigantische boetes. Vanaf 1 juli wordt een over treding beboet met 20.000 gulden, een tweede overtreding met 40.000 gulden en dat gaat zo door tot een ton. Daarna wordt er zendtijd inge trokken". "De afgelopen maanden hebben we nogal wat brieven van het Com missariaat ontvangen met gecon stateerde overtredingen. Moet je je voorstellen: zit daar een man van WVC met een stopwatch voor de buis te kijken of we ons aan de re gels houden. Zo mag je bijvoor beeld een sporter met reclame op zijn sportkledij, vlak voor of vlak na de wedstrijd maximaal twee mi nuten interviewen. Vervolgens krijgen we een brief, na afloop van de Amstel Gold Race, met de me dedeling dat het interview met Ste ven Rooks twee minuten en twaalf seconden heeft geduurd. Maar het kan nog mooier. Komt er een brief binnen met de volgende medede ling: 'Tijdens een time-out in een volleybalwedstrijd dronken de spelers Spawater. De flessen waren duidelijk in beeld. Dit is in strijd met artikel 1 van de Mediawet'. Ja hoor eens. kunnen wij het helpen dat die mannen in de pauze een flesje Spa drinken". Isolement Toch wil Bakker het niet alle maal op zijn beloop laten. Hij vindt dat er absoluut normen moeten worden gesteld aan reclame. "Als ik de beelden van het Italiaanse voetbal zie, denk ik ook: dat moe ten we hier niet hebben. Maar het wordt langzamerhand een soort heksenjacht in Nederland. De nor men zijn daarbij niet goed. Neder land dreigt internationaal in een isolement terecht te komen". "Dat zie je bijvoorbeeld bij zo'n Daviscup-wedstrijd tussen Neder land en Senegal. Bij deze interna tionale tenniswedstrijden staan overal dezelfde reclameborden. Dat is contractueel vastgelegd. Die wedstrijden worden in alle landen uitgezonden, behalve in Neder land. Want de reclame is niet in overeenstemming met de regelge ving van WVC. Als WVC dan geen ontheffing wil geven, wat dus in derdaad gebeurde, kan Studio Sport geen opnamen maken. En daar wringt de schoen. Enige soe pelheid in het hanteren van de re gels is WVC duidelijk vreemd", al dus een verontwaardigde Bakker. Wordt het maken van opnamen van topsporters misschien steeds moeilijker, het inzetten van (ex- )topsporters als commentator bij sportwedstrijden lijkt Studio Sport een stuk makkelijker af te gaan. Ria Stalman, Lisette Sevens, Elsemieke Havenga-Hillen en Mar- cella Mesker, om er maar enkelen te noemen. Bakker: "Onze filosofie bij het aantrekken van dat soort mensen in de verslaggeverij, is dat zij een geweldige 'know-how' heb ben. Die kennis zullen wij nooit hebben, al zijn we nog zo goed en draaien we nog zo lang mee. Omdat we die sport vaak niet kennen, niet zelf beleefd en beoefend hebben. Daarbij komt datje met de huidige computertechniek steeds meer cij fermatige informatie op je scherm krijgt, zoals rondetijden, loop van het parcours en volgorde van aan komst. Als verslaggever moet je steeds meer extra informatie kun nen geven. Dat kan iemand uit de praktijk natuurlijk veel beter". "Bij tennis bijvoorbeeld doe ik het 'running' commentaar en Mar- cella vult de pauzes en 'slow mo- tion'-beelden op met haar verhaal. Dat is me uitstekend bevallen. Marcella is in staat allerlei dingen toe te voegen en kan natuurlijk veel beter onder woorden brengen wat daar allemaal gebeurt. Zij kent veel spelers persoonlijk. Een pret tige bijkomstigheid is dat ze als speelster toegang heeft tot de spe lerslounge, waar geen journalist mag komen. Als je die twee dingen harmonieus kan samenbrengen - het commentaar van de verslagge- Van de in 1985 uitgebrachte lp 'Cupid Psyche' van Scritti Po- litti heb ik heel wat uurtjes geno ten. Prachtige technosoul-bal- lads en dansbare pop, voorzien van het aparte, zijdezachte stem geluid van zanger/componist Green Gartside. De opvolger is inmiddels verschenen. 'Provi sion' heet de plaat. Zou je 'Cupid Psyche' niet kennen dan is de nieuwe lang- speler misschien best te prui men. Heb je de voorganger al in je bezit dan kun je 'Provision' maar beter overslaan. Green Gartside's nieuwe produkt is na melijk een kopie van de vorige plaat. 'Ook op 'Provision' staan een aantal mooie ballads en uit stekende dansmuziek, maar het lijkt allemaal sprekend op 'Cu pid Psyche'. En als ik moet ltiezen, gaat mijn voorkeur uit naar 'Cupid Psyche', waar toch net iets mooiere composi- In de wereld van me's, b-boys en fly-girls is Stetsasonic een be kende naam. Net als hun meer bekende collega's van Run DMC maakt deze Newyorkse band fel le, tamelijk agressieve 'hip-hop'. Opmerkelijk verschil met veel andere rappers is dat de teksten van Stetsasonic over meer gaan dan uiterlijkheden alleen. Voor beeld hiervan is de vorig jaar uit gebrachte single A.F.R.I.C.A., een protestsong tegen het apart heidsregime in Zuidafnka. Op hun tweede lp 'In full gear' openen mc Daddy-O, mc Delite. master Fruitkwan, human mix machine Wise, drummer DBC en scratcher Prince Paul de aanval op alle rap- en hip hophaters. Het moet nou maar eens afgelopen zijn met al die kritiek, zegt Stetsasonic in 'Talking all that jazz'. Wat is er tegen 'samplen'? Juist dankzij de hip-hoppers staart oude rotten als James Brown weer volop in de belang stelling. Wie hip hop niet leuk vindt is 'narrowminded'. Hip hop is de meest progressieve stroming in de popmuziek, aldus Stetsasonic. Alles goed en wel, 'In full gear' klinkt lang zo progressief niet als Stetsasonic pretendeert te zijn. Naast een viertal stevige rap nummers die staan als een huis telt de lp nog elf nummers (met uitstapjes naar soft soul en reg gae) die beduidend minder van kwaliteit zijn. De uitschieters daargelatén valt 'In full gear' dus nogal tegen. E.S. De multi-instrumentalist/com- ponisVzanger Steve Winwood krijgt een steeds zonniger blik op het leven. Op zijn vorige plaat liet hij ons weten terug in het hoge leven te zijn, het merendeel van de acht composities op het woen- dag verschenen 'Roll with it' her bergt de boodschap dat het zo af en toe geen kwaad kan, de zor gen even opzij te zetten: Roll with it. 'Roll with it' heeft twee jaar op zich laten wachten. Voor Win- wood-begrippen heeft hij dus heel kort gedaan over deze plaat. Mij duurt het altijd te lang. Ik heb altijd een zwak gehad voor de misschien wel wat achterhaal de maar toch altijd puik verzorg de, uitgebalanceerde Winwood- rock die verder wordt geken merkt door een flinke dosis ro mantiek en soul. Traffic kapte, al samenwerkt. Ik stel een gebrek aan gepeperde zinsneden vast. De muziek Dit keer word ik helemaal op mijn wenken bediend want voor het eerst heeft hij er geen zwij- melliedjes opgezet. Meestal na men die krengen de laatste groe ven van de beide plaatkanten in beslag waardoor een vervelend nachtkaarseffect ontstond. Deze keer echter zijn ook de tragere stukken lekker dik aangezet met Dire Straits-achtige klanktapij ten. Indommelen lukt niet want de drummer is met een VU-me- ters bedreigende doodsklap tel kens precies op tijd. Pluspunt in vergelijking met het terecht alom geprezen 'Back in the high Life' is ook dat Win wood de muziekelektronica een louter ondersteunende functie laat vervullen. Hoor ik daar in de verte niet een echt Hammond-or geltje janken? En de blazers zijn ook al echt! Winwood toont nog altijd goed bij stem te zijn. Ik heb maar een probleempje met de plaat en dat is dat ik genoeg begin te krijgen van de teksten van Will Jennings met wie Winwood sinds hij met Patti Smith, de omstreden voorloopster van de new-wave- beweging, geldt als de eerste popartieste die een verband heeft weten te leggen tussen pu re, onversneden rock roll en poëzie. Na een aantal succesvolle albums en een grote hit (Bruce Springsteens 'Because the Night") is het bijna tien jaar stil rond haar geweest (een ouder wets huwelijk en het moeder schap zijn daar debet aan). Deze week lag haar nieuwe album in de platenwinkel: 'Dream of Li ve'. Patti Smith-fans moeten daar met een mengeling van ver wachting en scepsis naar hebben uitgekeken. Wel, er blijkt weinig veranderd in al die jaren. Om te beginnen bij de foto op de hoes. Die is als altijd van Robert Mapplethorpe (onlangs exposerend in het Am sterdamse Stedelijk Museum). De portretten van Patti Smith zijn (naast de harde porno- en sm-beelden) een vast onderdeel van de talrijke publicaties en ex posities van Mapplethorpe. De nieuwe plaat van Smith be vat ook weer dezelfde wonderlij ke balans van rauwe rock roll nummers en vertederende bal lads. Haar teksten zijn nog steeds doorspekt met stil protest, emo ties en erotiek. 'People have the Power' en 'Going Under' spre ken wat dat betreft boekdelen. Het is vooral haar stemgeluid, af wisselend rauw en heftig en dan weer fragiel, dat Patti Smith tot iets heel aparts maakt. Na aan vankelijke scepsis geef ik mij halverwege de plaat dan ook ge wonnen. Patti Smith blijkt tien jaar na 'Because the Night' nog steeds te kunnen boeien. J.R. Aan het eind van de jaren ze ventig nam Paul Weller twee schoolmaatjes, Bruce Foxton en Rick Buckler, op sleeptouw. On der de noemer The Jam deinde het trio mee op de punk-golf. Weller Co vorderden gestaag op het pad naar de internationale roem toen de Londense punkfor matie plotseling, in '82, rechtsomkeer maakte. De 'maestro' had namelijk het ge voel dat hij zich op een doodlo pende weg bevond omdat de band in creatief opzicht aan zijn plafond zat. Weller ontbond vervolgens The Jam en stichtte The Style Council, een muzikaal uitzend bureau met Weller en toetsenist Mick Talbot (ex-Dexys Midnight Runners) als de enige vaste krachten. The Council verbaasde de popwereld met gestileerde maatmuziek, boordevol soul- en jazzinvloeden. Maar na een handvol albums was de sjeu er wel een beetje af. Het onvoorspelbare karakter van de op maat gesneden stijl-pop werd stilaan voorspelbaar. Tijd voor een nieuwe, drastische koerswijziging, zo leek het. Maar zie, met 'Confessions of a pop group' toont Weller aan dat de mogelijkheden van The Style Council, inmiddels uitgebreid met zangeres Dee C. Lee. nog niet zijn uitgeput. 'The piano paintings', zoals de A-kant is getiteld, zijn werkelijk schitterende 'plaatjes' en de op de keerzijde gedane 'Confes sions' zijn onthullend, vooral in tekstueel opzicht. De fraaie bin nenhoes, met een boeiende 'dia serie', biedt de mogelijkheid de Confessions' van Weller en Tal bot te doorgronden. Maatwerk, even perfect gesneden als de kostuums waarin Weller zich te genwoordig hult. J.V. ver en de inside-informatie van de topsp'orter - zal dat het geheel al leen maar ten goede komen. Mis schien hebben we de goede vorm nog niet gevonden, maar dat is slechts een kwestie van tijd". Minder tv Bakker, die in de wintermaan den het commentaar bij de schaats toernooien verzorgt, zal dat voortaan zonder Mart Smeets moe ten doen. Smeets is na Calgary ge stopt met het schaatscommentaar. "Ik zal dus iemand anders naast me moeten hebben. Misschien wordt dat wel een ex-schaatser, dat sluit ik niet uit". De kijkers zullen langzamerhand steeds minder 'Bakker' op tv te ho ren krijgen. Het commentaar bij wielrennen zal hij aan anderen overlaten. "Ik ben nu 46 en ga me wat meer bezighouden met het op leiden van jonge verslaggevers Daar komt bij dat ik me nu al veel meer met de eindredactie bemoei. Ik ben echter nog lang niet uitgeke ken op het hele sportgebeuren. Het zal me nog wel een aantal jaartjes blijven boeien". Jakob Slagter: winnaar Muziekprijs Bijdragen- Wlm Koevoet Jan R'jsdam Jaap Visser Erna Straatsma AMSTERDAM - Jakob Slagter (29), solo-hoornist van het Concert gebouworkest, krijgt de Neder landse Muziekprijs. Volgende week donderdag reikt minister Brinkman deze hoogste overheids- prijs voor jonge talenten uit. Slag- ter blijft er nuchter onder. "Op zo'n prijs kun je niet teren. Het gaat er om wat je op het podium doet. Het windt me niet echt op". Een ge sprek over gebitten, mondstukken en wonderkinderen. door Gerlof Leistra Drie jaar lang heeft Jakob Slag ter zich uit de naad gewerkt om in aanmerking te komen voor de Ne derlandse Muziekprijs, de opvol ger van de sterk gedevalueerde Prix d'Excellence. Hij volgde les sen bij Dale Clevenger en Fran- tisek Sole en werd met de regel maat van de klok op allerlei concer ten beoordeeld. "Wat je voor die prijs moet doen, is niet niks. Er worden de allerhoogste eisen aan je spel gesteld. En toch zegt het me weinig. Ja, het is natuurlijk leuk als blijk van erkenning. Maar je kunt er niet op blijven teren". De muziek kreeg Slagter - een Fries in hart en nieren - met de pap lepel ingegoten. Als jochie van ze ven werd hij door zijn familie mee gesleept naar de fanfare. Daar kreeg hij een bugel in de handen gedrukt en begon hij helemaal ach teraan. De kleine Slagter had ech ter talent en blies al snel de sterren van de hemel. Amper negen jaar oud won hij een solistenconcours in zijn woonplaats Kollum. Hij schakelde over op de hoorn, speel de in diverse jeugdorkesten en be zocht achtereenvolgens het conser vatorium van Leeuwarden en Den Haag. Na een jaartje bij het Frysk Orkest gespeeld te hebben, werd hij in 1981 aangenomen bij het Concertgebouworkest. Sinds vier jaar is hij daar eerste hoornist. Gevoelsleven Mogen we het Concertgebouw orkest met het Nederlandse elftal vergelijken? Worden steeds de grootste talenten 'opgesteld'? Slag ter schudt zijn hoofd. "Nee, geluk kig werkt dat niet zo. Er zijn na tuurlijk altijd hoornisten die tech nisch beter spelen dan ik. Maar er is niemand die net zo speelt. Op in ternationale concoursen sta ik re gelmatig met mijn oren te flappe ren en ben ik zeer verbaasd dat juist ik door mag. Blijkbaar slaag ik erin mensen soms tot in hun diepste gevoelsleven te raken. In ons orkest heeft iedereen zijn eigen karakter en persoonlijkheid. Een voortdurende doorstroom zou ten koste gaan van de eenheid". Het bespelen van de hoorn is vol gens Slagter vooral fysiek en gees telijk zwaar, omdat de tonen heel dicht bij elkaar liggen. "Daardoor hoor je elk foutje". Niettemin heeft Slagter voldoende energie om naast zijn werk voor het Concertge bouworkest nog regelmatig con certen met het Fodor-kwintet te ge ven en vormt hij met Emmy Ver- hey en Frederic Meinders een trio. Het concert van volgende week donderdag wordt voor Slagter een zware bevalling. Voor de pauze is hij solist in het Vierde hoorncon cert van Mozart en na de pauze blaast hij de moeilijke hoornpartij in de Vijfde van Mahler. Toch kan hij er niet van wakker liggen. "Je groeit natuurlijk naar zo'n concert toe. De afgelopen drie jaar heb ik een aantal moeilijke dingen ge daan. En dat kweekt zelfvertrou- Hoewel hij er nu even een schep je bovenop doet, studeert Slagter gemiddeld zo'n drie uur per dag. "Maar dan wel heel intensief'. Ver der is het voor een hoornist van le vensbelang zuinig om te springen met zijn gebit. "Met.een kunstgebit kun je het wel schudden. Je gebit is de steun van het mondstuk. Ik raad koperblazers ook altijd aan in de auto de gordels om te doen. Als je met je gebit op het stuur komt, is het in een klap afgelopen". Op va kantie laat hij zijn hoorn thuis. "Maar ik neem wel een mondstuk mee om af en toe evén wat te bla zen. Als je een dag niet speelt, merk je dat onmiddellijk. Na zo'n vakan tie kun je weer helemaal opnieuw beginnen". Is het niet een bezwaar om op zo'n jonge leeftijd al aan de top te zitten"Ach, wat is jong? Laatst speelden we met een Russische violist van dertien! Dat is echt een wonderkind. Die jongen was zo fantastisch goed. Dan denk je wel wat moet hier van worden? Maar je moet niet vergeten, dat ik al een dikke twintig jaar speel. Dus wat dat betreft ben ik al oud". Een uitgesproken voorkeur voor bepaalde componisten heeft Slag ter niet. "Ja, Mahler en Bruckner zijn natuurlijk prachtig om te spe len. Maar als uitvoerend musicus moet je van alle componisten zo veel mogelijk opsteken. Ik ga echt niet met stoelen smijten als een stuk me niet aanstaat". Hoewel hij het vertrek van diri gent Bernard Haitink betreurt - "Ik had graag nog wat langer onder die man willen werken, we vertrouw den elkaar blindelings" - denkt Slagter, dat het voor beide partijen de beste oplossing was: na een hu welijk van ruim vijfentwintig jaar treden er gewenningsverschijnse- len op. Maar ook voor dirigenten geldt volgens Slagter, dat iedereen zijn eigen persoonlijkheid heeft. Slagter zou dolgraag zelf nog eens willen dirigeren. "Dat is een oude wens van mij. Als jongetje stond ik al met een koptelefoon op de grote dirigenten te imiteren. Maar ik kan in de hoorn mijn ei helemaal kwijt, hoor". Jacob Slagter: 'Ik kan in de hoorn mijn ei helemaal kwijt'

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 37