Hervorming tussen hoop en vrees J^^^J^BULAG^AME^EIDSCH/ALPHEN^AGBLA^ Gekwelde NVSH acht zich ondanks vooroordelen nog lang niet overbodig ZATERDAG 25 JUN11988 EXTRA PAGINA 21 Ooit teide de NVSH meer dan 200.000 volgelingen. In de jaren zestig, ten tijde van z.g. seksuele revolutie, kon het allemaal niet op. Anno 1988 staan de zaken er anders voor. Heeft de NVSH nog bestaansrecht? Cor Marcelis, voorzitter van de afdeling Leiden: "Ik waag me aan de stelling dat er in zes van de tien gezinnen nog seksuele armoede wordt geleden". door Gerard van Putten Al geruime tijd ligt het bestaan van de Nederlandse Vereniging voor Seksuele Hervorming inge bed tussen de hoop op betere tij den en de vrees voor een roem loos einde. De belangenclub die ooit aan de ba sis stond van de seksuele revolutie wordt tegenwoordig bij herhaling in verband gebracht met de strijd voor een achterhaald ideaal. Bij de NVSH houden ze er vanzelfsprekend een an dere mening op na, maar ze kennen tegelijkertijd ook hun plaats in de maatschappij. "Die is bescheidener dan oait", weet Cor Marcelis, voorzitter van de afdeling Leiden. "In de jaren zestig kon je amper spreken van een vereni ging als je het had over de NVSH, het was eigenlijk een heel groot bedrijf. Nu zijn we een kleine organisatie waarbinnen net zo hard als vroeger wordt gewerkt aan de seksuele her vorming van de mens, zij het door veel minder mensen". Voor hem, al 28 jaar NSVH'er uit overtuiging, is het een uitgemaakte zaak dat zijn vereniging nog altijd le vensvatbaarheid heeft. Zou onver hoopt moeten worden besloten de vereniging bij gebrek aan financiële middelen dood te verklaren, volgens hem zou de hergeboorte van een ver gelijkbare club een kwestie van tijd zijn. Moeilijke tijd Het zijn niettemin moeilijke tijden voor de seksuele hervormers. De maatschappelijke appreciatie van de NVSH verhoudt zich tot de getals sterkte van de club. Ook bij de afde ling Leiden zijn ze er aan gewend ge raakt dat hun vereniging nauwelijks nog serieus wordt genomen. "We worden veelal beschouwd als een splintergroepering die zich uit sluitend bezighoudt met die uitingen van seksualiteit die door buitenstaan ders worden aangeduid als randver schijnselen. Met pedofilie, trans- seksualiteit, exhibitionisme, homofi lie en biseksualiteit. Vergeleken met vroeger beschikken we over veel min der inkomsten om de grote massa, die ons ziet als een seksclub, een reëele indruk van ons werk te geven. De NVSH heeft een negatief imago, en ik geef toe dat wij voor een deel daar zelf schuld aan hebben. Inderdaad heb ben wij ons als vereniging zo veel be ziggehouden met randverschijnselen dat we amper nog aan de heterofiel zijn toegekomen". De aandacht zal moeten worden verruimd,'Marcelis heeft redenen om aan te nemen dat de tolerantie af neemt. Dat er minder vrijmoedig over seksualiteit wordt gesproken dan pakweg een jaar of tien geleden, dat de daarmee gepaard gaande proble men als vanouds worden weggemof feld in de anomimiteit van het slaap kamergeheim. Zonder dat ze ooit worden opgelost. "De NVSH heeft er in het verleden met succes voor geijverd dat scholie ren voorlichting zouden krijgen. Vaak werden wij door schoolhoofden bena derd om die taak op ons te nemen om dat de leraar biologie daarvoor niet was opgeleid. Maar nu zie je dat er op scholen minder wordt gedaan aan seksuele voorlichting. Kennelijk re deneren schoolhoofden dat ouders die taak voor hun rekening nemen, terwijl ouders precies het omgekeer de denken. Dat zovele kinderen het nummer van de kindertelefoon draai en om een vraag over seksualiteit te stellen is voor mij een aanwijzing dat er het nodige begint te schorten aan de voorlichting op scholen". Brokken gemaakt De argwaan'die dikwijls doorslaat naar weerzin wordt binnen de NVSH gevoeld als een erfelijke belasting. Grootmoedig wordt nu erkend dat de seksuele revolutie veel heeft losge maakt in de maatschappij, maar dat er ook brokken zijn gemaakt. "In de strijd tegen allerlei taboes zijn er des tijds bij sommige afdelingen wel eens zekeringen doorgeslagen", geeft Mar celis wat dat betreft een enigszins cryptische opmerking ten beste. De Nederlandse Vereniging van Seksuele Hervorming telde de meeste volgelingen in de woelige jaren zestig. Op de ledenlijst prijkten in 1965 de na men van ruim 200.000 Nederlanders. Het leek niet op te kunnen bij de NVSH, meer dan drie miljoen gulden aan inkomsten boekte de penning meester in een jaar tijd, en op de loon Cor Marqplis, voorzitter van de afdeling Leiden: "We hebben ons zoveel beziggehouden met randverschijnselen, dat we amper nog aan de heterofiel zijn toegekomen' lijst stonden 37 namen. Maar een jaar of vier later was de rek eruit. Nadat de NSVH en de Rutgershuizen hadden besloten ieder huns weegs te gaan, be gaf de club die Nederland wilde ont doen van seksuele remmingen zich in een neerwaartse spiraal. Nu zijn er volgens het ledenbestand nog 7500 seksuele hervormers. Voor de meest gedrevenen onder hen, zij die de roerige dagen onder de legendarische voorzitter Mary Zel- denrust-Noordanus nog hebben mee gemaakt, moet het een bittere pil ge weest zijn dat de vereniging zo werd uitgekleed. "Dat de NVSH destijds kleiner werd vonden wij op zich niet zó erg", zegt Marcelis. De mensen die afvielen waren niet degenen die zich uit overtuiging hadden geschaard achter de doelstellingen van de NVSH, de afvalligen waren vooral zij die zich louter om praktische overwe gingen tot de vereniging hadden ge wend. "Wij waren toen nog één met de Rutgershuizen. Toen in 1968 die af splitsing er kwam, hadden de mensen die voordien uitsluitend voor de pil of het spiraaltje naar de NVSH kwamen ons niet meer nodig". Bewuste keuze De keuze voor een scheiding van geesten die twintig jaar geleden werd gemaakt, was een bewuste. Uitge groeid tot een bedrijf kreeg de groot gegroeide vereniging meer en meer het aanzien van een tweeslachtige or ganisatie. Het boterde steeds minder tussen de NVSH-ideologen en dege nen die de directe hulpverlening ver zorgden. "De artsen, de seksuologen en de verpleegsters vonden dat de NVSH-ideologen dikwijls doorsloe gen met hun acties, dat ze te hard van stapel liepen". Wat achteraf binnen de NVSH veel meer wordt betreurd is dat de vereni ging na het genomen besluit tot ver zelfstandiging van de Rutgershuizen ook talloze leden van zich heeft ver vreemd. "We zijn nogal eens negatief in de publiciteit geweest en voor een deel viel dat terug te voeren op de flirt met linkse partijen. Om de abortus wet veranderd te krijgen moesten we de politiek wel opzoeken, met het ge volg dat er op een gegeven moment ook linkse politici bestuursfuncties gingen bekleden. Op zich was dat he lemaal niet erg, maar wel dat ze zich uitspraken veroorloofden die vele niet-linkse mensen afschrikten". Bij de Leidse afdeling kunnen ze zich nog herinneren dat er elke maand 2800 maandbladen de deur uit gingen, waar nu nog welgeteld 365 bladen hun weg vinden naar tal van plaatsen in de Leidse regio. "Een nieuw lid wordt er helaas zelden inge schreven. De meeste mensen hier zijn al jaren lid, die hebben de hoogtijpe riode meegemaakt toen de NVSH de straat op ging om de barricaden te be stormen. Het is de aloude kern die met de oude, overgebleven leden van andere afdelingen ervoor hebben ge zorgd dat het hoofdkantoor in Den Haag kon blijven draaien. Zoals ook het Centraal Middelendepot kon blij ven bestaan". Naweeën Drie jaar geleden bestond daarover op z'n minst twijfel. De schulden lie pen zo hoog op dat het toen zittende bestuur van de landelijke NVSH zich genoodzaakt zag surséance van beta ling aan te vragen. "Er is veel ver keerd gegaan in die tijd, de toenmali ge bestuurders hebben te veel finan ciële verplichtingen op de nek geno men. Voor een deel zijn de schulden gesaneerd, doordat de leden zich ex tra financiële inspanningen hebben getroost". Lange tijd heeft men ook op het Ra penburg de naweeën gevoeld van het financiële debacle dat op het hoofd kantoor in Den Haag was geleden. En nog altijd ondervindt de Leidse afde ling daarvan enig nadeel. "Met pijn en moeite hebben we onszelf financieel weer gezond gemaakt, nadat ook wij waren meegesleurd in het geldtekort van de landelijke NVSH. Wij hadden 5500 gulden op de giro staan, dat werd er meteen van af gehaald. Wat we nu nog merken van deze pijnlijke affaire is dat wij vanuit Den Haag geen cent meer ontvangen. Voorheen was het zo dat er van elke vijftig gulden contri butie een tientje naar de afdeling ging". De keerzijde van dat financiële na deel is evenwel dat de afdeling Leiden nu baas in eigen huis is. Of zoals Mar celis het formuleert: "De plaatselijke afdelingen zijn min of meer autonome NVSH-tjes geworden. Helaas is het wel zo dat afdelingen gemakkelijk kunnen ontsporen als ze vrijheid van handelen hebben. Onlangs is dat weer gebleken". De NVSH'ers van de Leidse afde ling hebben in dit verband met ont zetting kennis genomen van het beeld dat laatst een VPRO-documentaire opriep van de afdeling Amsterdam. Met afgrijzen heeft Marcelis moeten vaststellen dat er toch altijd weer le den zijn die blijkbaar niet beseffen dat de NSVH er niet bij iedereen even goed op staat om met woord en daad de toch al broze reputatie van de club nog meer schaden. Niet fris De VPRO heeft naar zijn mening ook geen frisse rol in dit spel ge speeld, "anders hadden ze wel een rondgang langs allerlei afdelingen ge maakt". Nu heeft de afdeling Amster dam van de NVSH zich, zoals Marce lis het uitdrukt "met een dronken wijf op een matras" voor het niets verhul lende oog van de camera zo slecht ver kocht dat zonder twijfel voedsel is ge geven aan het vooroordeel dat de NVSH een vrijgevochten bende is, waar het matras wordt beschouwd als springveer voor weer een orgie. "Ik vrees dat de NVSH door die uitzen ding veel schade is toegebracht door de afdeling Amsterdam, terwijl die echt niet representatief is voor wat er bij andere NVSH-afdelingen gebeurt. Niet voor niets heb ik ze dan ook een boze brief gestuurd". De NVSH van nu leunt in hoofd zaak op vrijwilligers. Bij de afdeling Leiden zijn die ondergebracht in vijf werkgroepen. De werkgroep Info, die met vijf hulpverleners is bemand, geldt binnen de afdeling als verreweg de belangrijkste. Deze werkgroep is 15 uur per week bereikbaar, op de werkdagen. "We richten ons vooral op niet-leden die gratis de hulp van Info kunnen inroepen". De werkgroep pretendeert voor lichting te geven over seksualiteit en anti-conceptie, de verkoop van anti conceptiemiddelen en hulpmiddelen hoort mede tot het takenpakket. De hulpverleners ("die strikte anonimi teit garanderen") bieden telefonisch hulp, maar indien nodig kan er ook een afspraak worden gemaakt voor een persoonlijk gesprek. De werk groep heeft verder een 'doorverwijs functie' naar de Stimezo-klinieken en de Rutgershuizen, die twintig jaar na de scheiding binnen de NVSH toch nog altijd "in ons verlengde liggen". Massage De werkgroep Sensuele Massage geeft eens per maand op vrijdag avond onderricht in een activiteit die, zo zeggen ze bij de NVSH, in geen ge val mag worden verward met het ple gen van seksuele handelingen. "Wij hebben die kreet ook niet uitgevon den, maar bij de NVSH wordt onder sensuele massage verstaan: op zorg zame en lijfelijke manier met elkaar bezig zijn. In je blootje, in een prettige sfeer. Wie zich de massagetechniek ei gen maakt leert zonder seks iemand anders lijfelijk te ervaren. Bijvoor beeld door eikaars hoofd of rug te be tasten". Alleenstaanden tot vijftig jaar kun nen op de laatste zondag van elke maand terecht in het Trefcentrum van de Leidse NVSH voor "een praat je, een plaatje en een dansje". De werkgroep Alleenstaanden poogt op die soosavonden de groep aanwezi gen aan te sporen tot het vormen van kleinere groepjes. "Bijvoorbeeld om met elkaar te gaan eten, bowlen, ten nissen, wadlopen, fietsen, met elkaar op vakantie te gaan en noem maar op". Het Bollenbad in Noordwijk is elke zaterdagavond de ontmoetingsplaats voor minstens negentig personen die gebruikmaken van de diensten van de werkgroep Sauna en Naaktzwem- men. Een jaar of tien geleden begon de NVSH afdeling Leiden met deze service om het bloottaboe te doorbre ken. Dat schijnt intussen te zijn ge beurd. Inmiddels is de sfeer er vol gens Marcelis naar om te spreken van een familiesauna, waar "handdoeken alleen worden gebruikt om op te zit ten en niet om zoveel mogelijk te be dekken zoals dikwijls in andere sau na's en zwembaden". "En seks bedrijven is er absoluut niet bij", benadrukt hij. "Om maar weer met een vooroordeel af te reke nen: er bestaan in Nederland wel sekssauna's, maar niet in NVSH-ver- band". En dan is bij de NSVH nog het weekendcafé, door de gelijknamige werkgroep aangeduid als de ontmoe tingsplaats voor "mensen die wat vrij er en wat blijer willen zijn". Wat we ons daarbij moeten voorstellen, daar over geeft Marcelis als vaste bezoeker maar al te graag opheldering. "Het weekendcafé is geen gewone bar, het is een vrijplaats. De deur gaat hier elke zaterdagavond om tien uur open. De avond begint ook heel open, maar om 1 uur 's nachts sluiten we de gordijnen en doen we ook de deur dicht. We zitten niet te wachten op be schonken kroeglopers die hier ook nog even een afzakkertje komen ha len. We zijn wat minder toegankelijk geworden, voorheen lieten wij in ad vertenties opnemen dat iedereen wel kom was in het weekendcafé. Nu la ten we alleen stellen binnen, omdat wij hier op een gegeven moment van die oude mannetjes over de vloer kre gen die zich verlustigden aan wat er om hen heen gebeurde. Het wil hier wel eens gebeuren dat het samenzijn een erotisch tintje krijgt". Afgaande op het jaarverslag gaat dat menige vaste bezoeker van het weekendcafé kennelijk niet ver ge noeg, die willen meer dan een drank je, een praatje, een intieme danshoek en een zithoek waarvandaan video opnamen kunnen worden bekeken. De werkgroep weekendcafé hoorde vorig jaar geregeld de volgende, soms ook kritische vragen stellen: Kunnen er paren-avonden worden georgani seerd? Mag het misschien iets eroti scher zijn? Zijn er bij jullie nooit doe- avonden? Als bloot mag, maar het hoeft niet, wat gebeurt er dan? Het Weekend-café zonder erotische inti miteiten is toch een gewoon café? Marcelis: "Het hervormingswerk kan zonder de gezelligheid van het weekendcafé en de sauna niet goed worden uitgevoerd. Soms vloeit ge- zelligheidswerk over in hervormings werk. In het verleden zijn er in het weekendcafé mensen geweest die korte tijd later gingen scheiden. Die scheiding is ons dan verweten. Een verkeerde gedachte, die mensen wa ren al op elkaar uitgekeken en hoop ten in het weekend-café een oplossing te vinden voor hun privé-moeilijkhe- den. Tegenwoordig verwijzen we stel len, bij wie we merken dat het niet he lemaal goed zit, met zachte hand naar onze-werkgroep Info. Andersom ge beurt dat ook, als de mensen van Info merken dat een paar hoognodig aan ontspanning toe is". Niet zonder De vereniging mag in vergelijking met twintig jaar geleden kleinschali ger zijn, daarom is de NVSH van nu volgens Marcelis niet minder belang rijk. Hij zegt het niet uit eigen belang, want het probleem dat voor hem 28 jaar geleden de aanleiding was om naar de NVSH te stappen is al lang op gelost. "Ik heb de NVSH niet meer nodig, zoals de meeste NVSH'ers die niet meer nodig hebben. Maar voor vele mensen moet dat informatieka naal en dat koopcentrum er blijven. Sommige mensen zouden het niet in hun hoofd halen bij de drogist voor behoedmiddelen of hulpmiddelen te kopen, hier doen ze het zonder schroom. De wereld zal zonder NVSH blijven draaien, maar eigenlijk kan de maatschappij niet zonder". "Zelfoverschatting? Niks daarvan. Op grond van 28 jaar ervaring, op grond ook van de vele gesprekken die ik heb en de vele brieven die ik heb gelezen, waag ik me aan de stelling dat in een willekeurige straat in zes van de tien huisgezinnen op de een of andere manier seksuele armoe wordt geleden".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 21