LEIDSCH DAGBLAD Kabinet: medische ingrepen beperken F.X1KA Flowercenter bij Flora Gullitbollen en Koemansoezen y|'of &ytlj Premie ziekenfonds 64 gulden per jaar NEDERLAND - RUSLAND Studiefinanciering geen halszaak Bewijsplicht voor uitkering 'Vluchtelingenbeleid justitie steeds harder' ZATERDAG 25 JUNI 1988 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 38659 LEIDEN - Een nachtwinkel op de Beestenmarkt, praatpalen op de Haarlemmerstraat en be waking van parkeerterreinen. Die voorstellen doet een pro jectgroep van politie- en ge meenteambtenaren om de vei ligheid op straat in Leiden te verbeteren. De projectgroep meent dat in de stad naar tipgevers moet worden gezocht, die de politie beter op de hoogte houden. Om de animo te bevorderen moet deze tipgevers een beloning in het vooruitzicht worden ge steld. Er is een inventarisatie ge maakt van plaatsen in de stad Nachtwinkel en praatpalen ter verhoging van veiligheid waar de sociale veiligheid te wensen overlaat. De Beesten markt scoort hoog op deze lijst. Het is wenselijk de sociale con trole daar te verbeteren. Daar om moet er een nachtwinkel in de nabije omgeving komen, waarvan de beheerder een di recte verbinding met de meld kamer van de politie heeft. "Hij is als het ware oog en oor voor de politie", staat in het rapport. Met een dergelijke nachtwinkel is in Amsterdam goede erva ring opgedaan. Er is reeds een ondernemer bereid gevonden deze zaak te beginnen. Op Breestraat en Haarlem merstraat is het probleem dat er bij gevaar geen mogelijkheden zijn om de politie te waarschu wen. Daarom zouden langs bei de straten praatpalen moeten worden geplaatst, waarmee een direct contact met de politie mogelijk is. (zie pagina Leiden) LEIDEN - Het Flowercenter ves tigt zich in Rijnsburg, vlakbij de veiling Flora. De gemeenschappe lijke besturen van de organisaties, die thans in het centrum aan de Leidse Plesmanlaan zijn gehuis vest, hebben zich gisteravond voor die plaats uitgesproken. Het Flo- wercentrum is sinds vijfjaar in Lei den gevestigd. Volgens projectbegeleider Men- no Smitsloo komt er aan de Laan van Verhof in Rijnsburg een kan toorgebouw van circa 4000 vier kante meter oppervlakte dat naar schatting 7 miljoen gulden gaat kosten. Niet alleen kunnen de be staande organisaties als het Bloe menbureau Holland en het World Flower Trade Center er in worden gehuisvest, het pand is groot ge noeg om ook andere organisaties onderdak te bieden. Voorzitter W.A.J. van Nobelen van de veiling Flora is zeer ver heugd over de komst van het Flo wercenter naar Rijnsburg. Dat in tegenstelling tot burgemeester en wethouders van Leiden die ver geefse pogingen hehhen gedaan de organisaties voor d« Jc-.;telstad te behouden. (zie pagina Leiden) Kosten moeten rol spelen bij afweging DEN HAAG (GPD) Het kabinet vindt dat het aantal medische ingrepen moet worden beperkt. Als bijvoorbeeld heel dure operaties niet veel kans op succes hebben of als de kosten niet tegen de baten op wegen, zouden ze niet moeten worden gedaan. Dit schrijven minister Brinkman en staatssecretaris Dees (wvc) in de nota 'Grenzen van de zorg' waar mee het kabinet gisteren akkoord is gegaan. Als voorbeeld van derge lijke grote ingrepen noemen de be windslieden beenmergtransplan tatie bij bejaarden. Als die naar de huidige stand van de wetenschap zinloos is of als de kans op succes niet opweegt tegen de kosten, moet die achterwege worden gelaten, vinden Brinkman en Dees. In de gezondheidszorg moeten Verdrietige jongen zoekt penvriendinnen <12-211 liefst HAVO/VWO niveau Brief met foto onder nummer 6284 volgens hen duidelijke prioriteiten worden gesteld. Niet alle medische ingrepen die technisch mogelijk zijn moeten ook maar automatisch gemeengoed worden, aldus de be windslieden van wvc. Ook princi piële en medisch-ethische vragen moeten een rol spelen bij de vraag of elk medisch handelen gerecht vaardigd is. Bovendien moeten de kosten daarbij volgens hen ook een rol spelen. Het kabinet meent dat de kosten van de gezondheidszorg uit de hand zullen lopen als elke nieuwe medische vinding ook meteen op kosten van de gemeenschap voor iedereen beschikbaar komt. Bij de gezondheidszorg voor be jaarden moet meer gelet worden op behoud en verbetering van het nor male functioneren dan op verlen ging van het leven. Bovendien vin den Brinkman en Dees dat onder- Er is meer dan alleen Oranje Nederland volledig in de ban van Oranje Nederland is volledig in de ban van de finale van het Europees voetbal kampioenschap in München. Ter wijl de jacht op kaarten zich heeft verplaatst naar de Beierse stad, waar groepen Nederlanders met spandoeken om toegangsbewijzen smeken, raakt het thuisfront meer en meer in Oranje-stemming. Om zijn klanten het zoet van de over winning alvast te laten proeven heeft deze Amsterdamse bakker speciale Rijkaard-taarten, Oranje- koekjes, Gullitbollen en Koemans- oesen gemaakt. Er is intussen vrijwel geen be drijf in Nederland meer te vinden waar niet wordt gewed op de uit slag van de wedstrijd Nederland- Sovjetunie. Zelfs op het ministerie van justitie, waar .men zich ge woonlijk bezighoudt met de bestrij ding van het illegale gokwezen, lo pen vier pools. Vijf ministers zullen de eindstrijd bijwonen. Premier Lub bers, de ministers Nijpels, van den Broek, Braks en Van Eekelen zullen vergezeld van hun echtgenotes de wedstrijd bekijken. Zij zijn, net als afgelopen dinsdagvervoerd met een Fokker Friendship van de Ko ninklijke Luchtmacht. Namens het Koninklijk Huis wonen prins Jo- han Friso, mr. Pieter van Vollenho ven en zijn zoon prins Bemhard de wedstrijd bij. Afhankelijk van het resultaat verwacht de politie zondag rond het middaguur bij het vliegveld Eindhoven Airport in Veldhoven tien- tot vijftigduizend mensen bij de aankomst van het Nederlands elftal. Maandag gaan spelers en of ficials vermoedelijk op bezoek in het Catshuis en mogelijk zal ook ko ningin Beatrix de Oranjeklanten ontvangen. fN Demmenie des^r Demmenie Computers Postbus 109-2300 AC Leiden Reaal 2 Leiderdorp Tel. 071-41.11.81 <S~ DEN HAAG (GPD) - Iedere vol wassen ziekenfondsverzekerde moet vanaf 1 oktober jaarlijks een vaste premie van 64 gulden gaan betalen. De vaste premie komt bo venop de procentuele premie die over het loon wordt ingehouden. Deze gaat echter wel met 0,4 pro cent omlaag. Voor elk meeverze kerd kind, maximaal twee, moet jaarlijks 32 gulden worden betaald. Dit blijkt uit een wetsvoorstel dat de staatssecretarissen Dees (volksgezondheid) en De Graaf (so ciale zaken) bij de Kamer hebben ingediend. Met het plan wordt een eerste stap gezet op weg naar een hervorming van de ziektekosten verzekering volgens de voorstel- len-Dekker. De vaste ziekenfonds- Veel bewolking De weersverwachting tot midder nacht luidt: Veel bewolking en aanvankelijk nog wat motregen. Middagtemperatuur rond 17 graden. Matige noordelijke wind, kracht 4. De vooruitzichten voor zondag tot en met woensdag: af en toe zon en droog, middagtemperatuur rond 20 graden. Zondag 26 juni zon op: 05.21 uur, zon onder: 22.04 uur: maan op: 19.01 uur, maan onder: 02.14 Waterstanden te Katwijk hoog water: 01.10 en 13.37 uur, laag water: 08.55 en 21.51 uur. Maandag 27 juni zon op: 05.22 uur, zon onder: 22.04 uur; maan op: 20.21 uur, maan onder: 02.37 Waterstanden te Katwijk hoog water: 02.02 en 14.29 uur, laag water: 18.85 en 22.48 uur. 'UEHADDEN DAT TOCH 6ETER HUURMAN KUNNEN LATEN EOUbJEN" premie moet 500 miljoen gulden per jaar opleveren. Die komt in de plaats van een eerder gedachte be zuiniging van gelijke omvang. Dat betrof het schrappen van tandheel kundige hulp voor volwassenen uit het ziekenfondspakket. Dees en De Graaf geven verder aan dat zij met ingang van 1989 de kosten voor het eerste jaar van op name in een psychiatrisch zieken huis onder de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten (awbz) wil len brengen. Het gaat dan om een bedrag van 800 miljoen gulden per jaar. Met de operatie gaat de pre mie awbz voor werkgevers met 0,4 procent omhoog. De premie zie kenfondsverzekering voor werk nemers kan met nog eens 0,35 pro cent omlaag. Het deel van de pre mie die de werkgevers voor het al gemene werkloosheidsfonds (awf) betalen kan met 0,35 procent om laag. Nieuwe Ri|n 29 Leiden Tel. 071-142195 Iis vandaag'g-ewoonl tot vijf uur open. Bouterse 'verrast' PARAMARIBO (ANP) - De bevel- hebber van het leger in Suriname, Desi Bouterse, is „zeer verrast" over het besluit van de Surinaamse regering maandag van onderhan deling te treden met „de terroris ten" in het Junglecommando van Ronnie Brunswijk. In een toe spraak tot zijn manschappen zei Bouterse gisteren militaire acties in Oost-Suriname „niet uit te slui ten". Indien de regering een gewa pend treffen van het leger met Brunswijk in Oost-Suriname wenst te voorkomen, zullen de au toriteiten een van beide partijen duidelijk dienen te verzoeken zich uit het gebied terug te trekken, al dus Bouterse. (Zie verder pagina buitenland) scheid moet worden gemaakt over wat wel en niet onder de gezond heidszorg valt. Zij overwegen in grepen als kunstmatige insemina tie en reageerbuisbevruchting bui ten de gezondheidszorg te laten vallen. Ook verstrekking van voor behoedsmiddelen en plastische chirurgie zouden niet meer voor vergoeding in aanmerking dienen te komen. Italië haalt gif weg uit Nigeria ROME (GPD) Italië zal de meer dan 4000 ton giftig afval die door Italiaanse bedrijven illegaal in Ni geria is gedumpt op korte termijn zelf terughalen. Dat heeft de Itali aanse minister van buitenlandse zaken toegezegd aan de Nigeriaan- se regering. De diplomatieke betrekkingen tussen Rome en Lagos zijn de afge lopen weken onder zware druk ko men te staan door de klandestiene stortingen bij de Nigeriaanse ha venplaats Koko. De Nigeriaanse autoriteiten hebben alle bewoners geëvacueerd die in een straal van 15 kilometer rond de illegale stort plaats wonen. Veel van hen hebben last van misselijkheid en maag klachten. Er gaan geruchten dat bij Koko ook radioactief afval is ge dumpt. De Italiaanse bedrijven die door Nigeria van illegale gifexport wor den beschuldigd hebben tot nu toe ontkend iets met de stort bij Koko te maken te hebben. Nu hebben ze echter toegezegd een schip te zul len sturen om het gif op te halen en mee terug te nemen naar Italië. NVSH: hervorming tussen hoop en vrees Zwart textielcircuit floreert in Londen PAGINA 25 Tweelinggedrag blijft een mysterie VANDAAG 40 PAGINA'S Vanmiddag half 4 we brengen het live op T.V.; dus beleef het bij BAALBERGEN; kan uw vrouw inmiddels ons schitterend nieuwe meubelprogramma bewonderen. Uw winst staat dus al vast. Tot straks. KATWIJK-AMBACHTSWEG(I9)TELEF00N 01718-20300 LEIDERDORP -MEUBELPLEIN7 Lubbers lijkt meerderheid Kamer tegemoet te komen Restaurant Jan la Grand Herengracht 100 Leiden. Tel. 071-140876. Onbeperkt slibtongetjes.19,50. Aparte rookvrije ruimte BRAND - Enkele uren nadat de au toriteiten gisteren hadden gemeld dat de brand in een benzine-op- slagplaats van het Mexicaanse staatsoliebedrijf Pemex onder con trole was is het vuur weer opge laaid. Inmiddels was een deel van de duizenden mensen die geëvacu eerd werden toen de brand donder dag uitbrak naar huis terugge keerd. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal zich volgende week waarschijn lijk neerleggen bij de wens van de meerderheid van de Tweede Ka mer om de aanvullende studie beurs te handhaven. Minister Deet- man (onderwijs) verzette zich deze week fel tegen de Kamermeerder heid die een gat van 250 miljoen gulden wilde schieten in zijn bezui nigingsvoorstellen. Deetman wil, om tegenvallers in de studiefinanciering op te vangen, behalve de basisbeurs, de hele aan vullende studiefinanciering over hevelen naar de banken. Nu nog kunnen studenten uit de laagste in komensgroepen een aanvullende beurs in de vorm van een gift krij gen. Deetman wil daarvan af. Met zijn voorstellen bezuinigt hij 750 miljoen gulden. Voor de tegenval ler bij studiefinanciering heeft hij echter slechts 500 miljoen gulden nodig. De overige 250 milioen wil de minister gebruiken om extra uitgaven als gevolg van hogere leerlingenaantallen te dekken. En juist daartegen heeft de meerder heid van de Tweede Kamer be- Het CDA-kamerlid Ad Lansink diende donderdag een motie in waarin hij de minister opriep de te genvallers bij de leerlingenaantal len op een andere manier te dek ken. De 250 miljoen die daardoor overblijven bij studiefinanciering wil hij gebruiken om de aanvullen de beurs te handhaven. Lansinks motie kan met behulp van de link se oppositie rekenen op een meer derheid in de Tweede Kamer. Premier Lubbers zei gisteravond in zijn wekelijkse tv-praatje na het kabinetsberaad van de wens van de Tweede Kamer 'geen prestige- zaak' te zullen rrraken. Wanneer de Kamer met goede alternatieve be zuinigingsvoorstellen komt is daar met het kabinet zeker over te pra ten, zo liet hij blijken. Dat moet dan wel binnen de begroting van on derwijs. "Het kan niet zo zijn dat de problemen op het bordje van een ander worden gelegd", aldus Lub bers gisteren na afloop van de mi nisterraad. 7 VAN SNELKOOKPAN k NAAR WAD JUNG A A 'exotische gerechten B in hartje Merenwijk' 9 TAMALINDA 1 f Geopend: dl. t/m za. v. 12.00-20 00 uur. 1 fzondag v. 16.00-20.00 uur.1 Zwartemeeriaan 40" DEN HAAG (GPD) - Uitke ringstrekkers zullen in bepaalde gevallen zelf moeten bewijzen dat zij recht hebben op een uitkering. Uitkeringsorganen kunnen daar om vragen als er een gegrond ver moeden bestaat dat de uitke ringstrekker frauduleus heeft ge handeld. Wat onder een gegrond vermoeden wordt verstaan zal in de praktijk moeten bliiken. Dit blijkt uit een wetsvoorstel dat staatssecretaris De Graaf (soci ale zaken) gisteren bij de Kamer heeft ingediend Het plan moet met ingang van 1 april 1989 in werking treden. De Graaf hoopt met zijn voorstel de uitgaven sociale zeker heid met 250 miljoen gulden per jaar te kunnen beperken. Er zijn drie sancties voor uitke ringstrekkers die onjuiste gege vens hebben verstrekt: aanpassen van de uitkering aan de feitelijke situatie, terugvordering van dat deel dat ten onrechte is verstrekt en een strafkorting op de uitkering. Het wetsvoorstel slaat nu nog al leen op uitkeringsregelingen. Van af 1 juli 1989 moeten ook de alge mene bijstandswet (abw) en de io- aw (inkomensvoorziening oudere en gedeeltelijk arbeidsongeschikte werkloze werknemers) eronder gaan vallen. Dat levert dan een nieuwe besparing van vijftien mil joen op. Het Motor huis Vonddlaan 80, 2332 AH Leiden. Tel. 071-769313 OP ONS KUNT U REKENEN.1 UTRECHT (ANP) - Het vluchtelin genbeleid van staatssecretaris Kor- te-Van Hemel van justitie wordt steeds hardvochtiger. Het aantal incidenten waaruit dat harde op treden blijkt neemt hand over hand toe, zo constateerde voorzit ter mr. J.N. Scholten van de Vere niging Vluchtelingenwerk Neder land (WN) zaterdag op de leden vergadering in Utrecht. Zo werd in maart een Iraanse dienstweigeraar, die zijn polsen had doorgesneden, naar Pakistan uitgewezen en daar in de gevagenis opgesloten. In april pakte de poli tie in het Overijsselse Gramsber- gen een gezin Christen-Turken 's ochtends vroeg op. Het gezin werd vervolgens blootsvoets en schaars gekleed geboeid in een politiebusje gesleept. De mond van de vrouw werd met plakband dichtgesnoerd en het gezin werd rechtstreeks naar Schiphol gebracht en daar op het vliegtuig naar Turkije gezet, al dus Scholten. In mei werd in Rot terdam een Eritrese vrouw samen met twee kinderen van 1,5 en 3 jaar 18 dagen in een cel vastgehouden. Vorige maand werden twee Tamils op het vliegtuig naar Sri Lanka ge zet zonder de uitspraak van de rechter af te wachten. Staatsecretaris Korte bewandelt een heilloze weg, aldus Scholten. Want de verscherping van het be leid schept een sfeer van onzeker heid en angst. Steeds meer asiel zoekers duiken daardoor onder, steeds vaker overigens met steun vanuit de samenleving.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 1