WD: recht huurder op koop woning Een kleine boeman als burgemeester Franse wegen: meer doden Veel vraagtekens rond verschijnsel wiegedood De Korte: Fokker moet rijke partner zoeken 5Machtsongelijkheid grootste oorzaak van seksueel geweld' Fijnzinnig vermaak Capelle blij met vertrek Luigi van Leeuwen naar Zoetermeer PAGINA 8 BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE VRIJDAG 24 JUNI 1988 DEN HAAG (GPD) De WD-fractie in de Tweede Ka mer vindt dat huurders van woningen van woningbouw corporaties het recht moeten krijgen het huis te kopen. De liberalen willen op die manier jaarlijks 15.000 tot 20.000 huizen verkopen aan huurders, zo staat in het vanochtend door fractievoorzitter Voorhoeve gepresenteerde WD- plan 'Werk uit woningen'. In kringen van de woningbouwcor- poraties heeft men geen goed woord over voor het plan. De WD-fractie bouwt in de nota voort op eerdere liberale plannen die werden ingediend tijdens de debatten over het 'paaspakket' be zuinigingen van het kabinet. De re gering beloofde toen de voorstellen te zullen onderzoeken. Een werk groepje van WD-kamerleden heeft dat nu zelf gedaan. Het kooprecht zou niet voor ie dereen moeten gelden. Wie meer verdient dan 51.000 gulden per jaar Woningwetbouw komt in de knel' DEN HAAG (GPD) De plannen van de ministers Ruding (financi ën) en De Korte (economische za ken) om huurders in het vervolg een kostendekkende huur te laten betalen, kunnen in de sociale huur sector op geen enkele bijval reke nen. "Als dit soort plannen door gaat, komt de betaalbaarheid van de sociale woningbouw wel heel erg in de knel", aldus Jan van der Molen van de Nationale Wo ningraad (NWR), de grootste orga nisatie van woningbouwverenigin gen. Volgens Van der Molen zit een aantal bewindslieden blijkbaar nog steeds met vooroordelen over de huursector die niets met de wer kelijke situatie te maken hebben: "Er wordt steeds gezegd dat de Ne derlandse huurders zo weinig beta len, maar in werkelijkheid behoort onze huursector, en zeker de socia le woningbouw, op dit moment tot de drie duurste van Europa". De huur van een gemiddelde nieuwbouwwoning met een kost prijs van 105.000 gulden komt op dit moment in de stadsvernieu wingsgebieden al op 450 tot 500 gulden. Buiten de stadsvernieu wing gelden minder subsidieregels en daardoor ligt de huur van een nieuwbouwwoning in de sociale sector nog eens zo'n 100 gulden ho ger. Als Ruding en De Korte hun zin krijgen, moeten huurders zo'n 625 tot 670 gulden huur per maand betalen. Dat betekent in de stads vernieuwingsgebieden dat de hu ren met zo'n 200 gulden omhoog gaan. moet voor het koophuis terecht op de gewone woningmarkt. Ook zou het recht de huurwoning te kopen alleen moeten gelden voor mensen die al langer dan vijfjaar in het huis wonen. Niet voor verkoop in aan merking komen huurhuizen van particuliere woningeigenaren, flats, en nieuwbouw van na 1975. Om te voorkomen dat er met de huizen wordt gespeculeerd, moet het moeilijk worden het huis bin nen driejaar opnieuw te verkopen. Nu geldt daarvoor nog een termijn van tien jaar. De regeling dat alleen huizen die in goede staat verkeren mogen worden verkocht, moet ko men te vervallen, aldus de libera len. Momenteel worden jaarlijks on geveer 1000 woningen van woning bouwverenigingen verkocht aan de bewoners. Verkoopprogram ma's in Engeland bewijzen volgens de WD dat dat aantal fors omhoog kan. Van de 735.000 voor verkoop in aanmerking komende wonin gen, moet binnen tien jaar een kwart zijn verkocht. De verkoop prijs mag niet lager liggen dan de boekwaarde, om te voorkomen dat corporaties en gemeenten gedwon gen worden een verlies te accepte- De corporaties zien door het plan hun reserves flink toenemen. Dat geld kunnen zij gebruiken om de rest van hun huurwoningen een extra opknapbeurt te geven zonder dat de huurders daarvoor extra hoeven te betalen. "Verkoop van sociale huurwoningen leidt zo doende ook tot kwaliteitsverbete ring van de voorraad huurwonin gen en een voordeel voor de bewo ners daarvan", verwacht de WD. Stokpaardje De Nationale Woningraad, een overkoepelend orgaan van wo ningbouwverenigingen, spreekt in een reactie van 'wat absurde voor stellen, die niets nieuws bevatten'. "Het is een stokpaardje van de VVD, waarmee de partij eens per vier of vijf jaar komt aanrijden", stelt een woordvoerder. "Wij zijn er volstrekt tegen; het is een vorm van onteigening. Hoe komt men er bij dat zo maar over woningen kan worden beschikt, die van gemeen schapsgeld met subsidie zijn ge bouwd? De WD maakt een grove denkfout". PARIJS (GPD) Op de Franse autowegen zullen dit jaar aanzienlijk meer doden vallen dan de rond 10.000 van vorig jaar. De eerste vier maanden van 1988 gaven al een stijging van 18 procent te zien en dan moet de vakantie nog beginnen. Terwijl de vraag onbeantwoord blijft hoe het komt dat Fransen op de weg zo weinig voor andermans leven over hebben, blijkt de enige methode om het aantal ongevallen te verlagen te bestaan uit intimide ren en straffen. De ergste overtreding in dit land, waar 14.000 Fransen jaarlijks sterven aan levercyrrhose als gevolg van overmatig drankgebruik, blijft voor de politie nog steeds het rijden onder de invloed van alco hol. De straf begint met het onmiddellijk innemen van het rijbewijs. Maar dit jaar zal ook extra werden gelet op snelheidsovertredingen, waarbij er aan gedacht dient te worden dat op de autoroutes maximaal 130 km per uur mag worden gereden en op de andere wegen 90 km per uur. Ook het niet omdoen van de veiligheidsgordel wordt in Frankrijk tegenwoordig zwaar gestraft en er wordt meer dan vroeger drastisch ingegrepen bij het passeren van op rood staande stoplich ten. UTRECHT (ANP) - Zuigelingen die plotseling en onverklaarbaar overlijden zouden na hun dood grondig onderzocht moeten wor den. Dat is de enige manier om de oorzaken van wiegedcod te achter halen en waar mogelijk te bestrij den. Nu heeft een medisch onder zoek nog slechts in de helft van de gevallen plaats en dan nog lang niet altijd goed. Dat zei de kinder arts A. van Vught gisteren op een persconferentie in het Utrechtse Wilhelmina Kinderziekenhuis. Het ziekenhuis heeft van de fa brikant een nieuw apparaat cadeau gekregen waarmee stofwisselings stoornissen opgespoord kunnen worden. Voor zover nu bekend zijn zulke erfelijke stoornissen verant woordelijk voor ongeveer vijf pro cent van de wiegedood-gevallen. Voor de ouders van een overleden baby is het belangrijk dat te weten met het oog op eventuele volgende zwangerschappen. De Utrechtse kindergeneeskundige prof. dr. S. Wadman gelooft dat stofwisse lingsziekten in veel meer dan vijf procent van de gevallen de oorzaak zijn van wiegedood. Maar dat zal pas blijken als alle kinderen die de wiegedood sterven - in Nederland zijn dat er ruim 200 per jaar - ge richt onderzocht worden op afwij kingen in hun stofwisseling. Stofwisselingsziekten zijn door gaans erfelijk. Ouders die een kind door zo'n stoornis hebben verloren kunnen bij volgende kinderen - vaak al tijdens de zwangerschap - laten onderzoeken of bij hen de zelfde afwijking voorkomt. Vaak zijn dan preventieve maatregelen te nemen. Van Vught: "Voor de ouders is het emotioneel vaak heel moeilijk als hen vlak na het overlijden van hun kind wordt gevraagd mee te werken aan onderzoek. Artsen deinzen er daarom vaak voor terug om het te vragen. Zij zouden zich hier overheen moeten zetten en de ouders overtuigen van het belang van onderzoek". De voorzitter van de Nederland se Vereniging van Ouders van Wie- gedood-kinderen G. van Santen onderschreef het pleidooi van de kinderartsen: "Ouders die door wiegedood een kind hebben verlo ren voelen zich vaak erg onzeker. Ze vragen zich af of ze iets fout heb ben gedaan of dat de dood van hun kind te voorkomen was geweest. Onderzoek zou in ieder geval voor een deel van hen die twijfel weg kunnen nemen". Hoewel vast staat dat storingen in de stofwisseling in ieder geval voor een deel van de gevallen van wiegedood verantwoordelijk zijn, blijft het gros van de gevallen voor alsnog onverklaarbaar. Van Vught houdt het erop dat het gaat om een groot aantal zeldzame afwijkingen: "Het enige gemeenschappelijke van die afwijkingen is dat we ze niet te pakken kunnen krijgen. Ik verwacht niet dat we ooit alle ge vallen zullen kunnen verklaren". Wiegedood zorgt al tientallen ja ren voor een stroom van theorieën over de oorzaak, waarvan de mees ten na verloop van tijd weer over boord gezet worden. Slaaphouding Vorig najaar nog veroorzaakte een uitspraak van de Amsterdamse kinderarts prof. dr. G. de Jonge veel opschudding. Volgens De Jonge lopen baby's die op hun buik slapen wellicht een grotere kans op wiegedood. De Nationale Kruisvereniging raadde hierop de consultatiebureaus aan moeders te adviseren baby's afwisselend op beide zijden te laten slapen. Inmiddels staat volgens Van Vught vast, dat het maar zeer de vraag is of zo'n advies wel zin heeft. Een commissie van onafhankelijke deskundigen heeft onlangs aan de Nederlandse Vereniging voor Kin dergeneeskunde gerapporteerd dat de aanwijzingen van De Jonge over de slaaphouding geen enkele conclusie rechtvaardigen. SALISBURY PLAIN Prinses Diana van Wales kijkt gefascineerd en geamuseerd naar een wandelend vogelnest, dat bij nadere beschouwing een grondig gecamoufleerde huzaar blijkt te zijn. Lady Di, zeifin camou flage-pak gestoken, bracht een bezoek aan het dertiende tot en met acht tiende regiment van de koninklijke huzaren die op manoeuvre zijn in Sa lisbury Plain in Engeland. (foto ad DEN HAAG (GPD) - Fokker moet voor de tweede helft van de jaren negentig een partner hebben. Dat is nodig omdat tegen die tijd weer een nieuwe generatie vliegtuigen op de markt moet komen. Fokker is daar op eigen benen niet toe in staat. Minister De Korte (economische zaken) heeft dit gisteren in de Ka mer gezegd. Volgens de minister moet het gaan om een financieel draagkrachtige partner. Hij waar schuwde echter voor overhaaste keuzen. Recente geruchten als zou Fokker met Japanse vliegtuigbou wers in zee gaan, deed hij af met de opmerking dat "een openbare dis cussie op dit punt niet nuttig is". Volgens de bewindsman zal Fok ker pas in staat zijn een goede part ner te vinden als de problemen bij de produktie van de twee nieuwe vliegtuigen voorbij zijn. Wat de Fokker 50 betreft is dat al het geval. Voor de 100 hoopt de onderneming alle knelpunten nog voor 1989 op te kunnen lossen. Daarna zal het nog enige tijd duren voordat de geplan de produktie van 33 toestellen per jaar gehaald wordt. DEN HAAG (ANP) - "Mannelijk heid en seksueel geweld, de daders belicht" is de titel van het eerste boek over daders van seksueel ge weld. Het werd gisteren door de sa menstellers ervan, E. Damen en N. van Oosten, aangeboden aan mi nister De Koning (sociale zaken). Het moet de aanzet zijn tot een dis cussie over de bestrijding van seksueel geweld door mannen zelf. In het boek, dat is voortgekomen uit het in 1985 gehouden congres "Mannen, geweld en seksualiteit", komen alleen maar mannelijke au teurs aan het woord. Ze schrijven over de achtergronden en motie ven van de daders, het signaleren en bespreekbaar maken van seksu eel geweld, hulpverlening, tbr en straf en preventie en overheidsbe leid. De huidige aandacht voor verbe tering van de positie en meisjes en de opvang van slachtoffers is juist, aldus de menstellers, maar er kan veel meer worden gedaan om de bestrijding effectiever te maken. Het zijn bepaald niet alle psy chopaten die seksueel geweld toe passen. Ook psychologisch gezon de mannen kunnen zich er aan te buiten gaan, vaak zonder dat ze het beseffen. De samenstellers zeggen dat seksueel geweld vaak voor komt uit het als normaal be schouwde contact tussen de seksen en de sterkere positie van de man daarin. Daarom is een verandering in de mentaliteit van mannen ten op zichte van vrouwen nodig en moet de structurele machtsongelijkheid nu eindelijk eens de wereld uit worden geholpen. De mannen moeten verder bewust worden van de schade die ze hun slachtoffer be rokkenen. Ook de weinige vrou wen die seksueel gewelddadig zijn hebben daarvan geen idee. De Korte maakte bekend dat de recente uitgifte van aandelen door Fokker het bedrijf 74 miljoen gul den heeft opleverd. Dat geld wordt gebruikt om leningen en kredieten af te lossen. De Staat heeft na de eerste aandelenuitgifte van Fokker vijftien procent van de aandelen in het bedrijf. Besloten is al dat er nog een tweede keer aandelen worden uit gegeven. Zo moet de overheid een groter belang in het bedrijf krijgen. In de Kamer zei De Korte zo dicht mogelijk bij een aandelenpakket van 49 procent te willen uitkomen. Alleen als derden voor meer dan 40 miljoen gulden nieuwe Fokker- aandelen kopen, lukt dat niet. Or Philips tegen 'verkoop' schoonmakers AMSTERDAM (ANP) - "Philips voert een onredelijk beleid ten aan zien van de ruim 250 leden van de schoonmaakdienst. Buiten de on dernemingsraad om worden de schoonmakers verkocht aan het particuliere bedrijf ISS Servi- system in Amersfoort. Wanneer een dergelijk beleid in stand zou blijven dan kan voortaan elk be drijf in Nederland met de vuilnis zakken ook zijn schoonmakers bui ten de deur zetten", aldus mr. M. Borgart van het ACOR, het Advo- catencentrum Ondernemingsra den in Zeist. Zij probeerde gisteren de onder nemingskamer van het gerechts hof in Amsterdam van het onrede lijke beleid van Philips te overtui gen en zo de overdrachtbeslissing door het bedrijf te laten terugdraai- Inzet van het geding is de moge lijke opheffing van de Huishoude lijke Dienst, onderdeel van Philips' Technische Bedrijven in Eindho ven. Deze eigen schoonmaakdienst van Philips blijkt te duur en er werd gezocht naar een afbouw van de dienst via natuurlijk verloop, overplaatsingen en vut-regelingen. De OR ging daarmee akkoord. De overdracht van de schoonmaak dienst naar het Amersfoortse be drijf kwam voor de or dan als een donderslag bij heldere hemel. Via de procedure bij de ondernemings kamer in Amsterdam probeert de •or nu die overdracht te voorkomen. Philips, bij monde van advocaat mr. P. von Schmidt auf Altenstadt, weerlegt alle bezwaren van de or. "De or is in de gelegenheid gesteld met een advies op het besluit van de overdracht invloed uit te oefe nen. Het is spijtig dat de raad zo hardnekkig de wettelijke regels ten aanzien van de overdracht blijft ontkennen. De vakorganisaties hebben zich realistischer opge steld en werken aan een sociaal plan". De ondernemingskamer doet 21 juli uitspraak. Het boek doet wel suggesties maar draagt geen kant en klare op lossingen aan, daarvoor is het nog te vroeg. Zeker is volgens de sa menstellers dat wetenschappelijk onderzoek naar de motieven en de aanpak van de daders heel hard no dig is. Pas met die gegevens kan de bewustmaking en de preventie echt goed beginnen. Het zal echter moeilijk zijn om de mannen te interesseren. "Het pleit niet voor mannen dat ze zich nau welijks druk maken om het dage lijkse geweld om hen heen. Feit is dat het nauwelijks leeft. Zo lang het niet leeft, horen ze het nauwe lijks, en zo lang ze het niet horen, verandert er niets. Feit is dat som mige mannen zich drukker maken om de diefstal van de autoradio van de buren, dan om de vrouw die- mishandeld wordt, de homoseksu eel die in elkaar geslagen wordt, of het kind dat misbruikt wordt. Het wordt tijd dat daar verandering in komt", aldus een van de auteurs. Italiaanse familie-comedie 'La Serva Amoroso' door Teatro-Comunale Gubbio. Tekst: Carlo Goldoni, regie' Luca Ronconni. Gezien op 23 juni in de Koninklij ke Schouwburg in Den Haag. Daar nog te zien, vandaag 24 juni. Aanvang: 19.00. DEN HAAG - In het kader van het Holland Festival bracht de Italiaanse toneelgroep Teatro Comunale Gubbio de venijnige familie-comedie 'La serva amoroso' (de verliefde dienst meid) van de 18e-eeuwse Itali aanse toneelauteur Carlo Goldo ni op de planken van de Konink lijke Schouwburg in Den Haag. Goldoni heeft het leven geleid van een romanheld. Hij studeer de medicijnen en rechten/kreeg een baan bij het Venetiaanse Pa leis van Justitie, was werkzaam als kamerheer van de gezant van Venetië en werd consul van Ge nua in dezelfde stad. Hij rnoest^ Venetië twee keer ontvluchten in verband met schuldeisers, een dreigend faillissement en een dreigend huwelijk. Hij was advo caat in Pisa, artistiek leider van een theatergroep in Rimini en schreef tijdens zijn leven zo'n tweehonderd toneelstukken. Goldoni hoefde als toneelschrij ver niet naar intriges te zoeken. Hij had ze in zijn biografie voor het oprapen en waar ze ontbra ken deed zijn verbeeldings kracht en achtervolgingswaan- zin de rest. 'La serva amoroso' is één grote intrige, waarin de slechte en goe de menselijke drijfveren nauwe lijks in evenwicht liggen. De op offerende, onbaatzuchtige goed heid van de verliefde dienstmeid is nauwelijks in staat alle door traptheid te compenseren. Gol- donis stukken wortelen in de Commedia dell' arte traditie. Zo hebben ook een aantal persona ges in 'La serva amoroso' klassie ke Commedia dell' arte-namen als Pantalone, Brighella en Ar- lecchino. Goldoni heeft de types van de Commedia dell' arte psy chologisch uitgediept. Dat is zijn bijdrage aan de toneelgeschiede nis. In de opvoeringspraktijk be tekent dat weinig improvisatie en veel tekst die uit het hoofd ge leerd moet worden. Dat laatste vormde een duide lijke belemmering in het kijken naar de opvoering van het Teatro Comunale Gubbio. Wie geen Ita liaans beheerst mist heel veel nu ances en kan het verhaal niet op alle onderdelen volgen. Ik zelf had de toneeltekst van tevoren niet gelezen, en moest in de pau ze concluderen dat mijn gissin gen omtrent (het verloop) van de intrige niet strookten met de tekst, zoals die in het programma stond afgedrukt. Het verdient dan ook aanbeveling de (korte) tekst tevoren door te kijken. Wie dat doet heeft een grote voor sprong en kan zich bovendien beter concentreren op het zeer subtiele spel van de Italiaanse acteurs. 'La serva amoroso' is heel knap geregisseerd. Reeksen van subtiliteiten maken duide lijk dat Luca Ronconni een groot vakman is. Alles lijkt moeiteloos te gaan en de acteurs bewegen perfect door het grote, mooie, le ge decor. Men kan zich echter wel tussen de wolken parfum in de Koninklijke Schouwburg met recht de vraag stellen of de fijn zinnige stilering niet tot te fijn zinnig vermaak leidt. RADBOUD ENGBERSEN ROTTERDAM Op de tweede dag van het jaar 1975 zei de Capelse wethouder H. Verwoerd: "Alle be leidsportefeuilles zijn al onder de wethouders verdeeld, mede uit vrees voor de komst van een W- D'er". Dat was een paar dagep na de benoeming van drs L. van Leeu wen (WD) tot burgemeester van Capelle aan den IJssel. door Peter van Eijkelenburg WD'er Luigi van Leeuwen heeft nu wel een nieuwe baan, maar ver der is er rond zijn persoon niets veranderd. Men pruimt hem dood eenvoudig niet, nergens. Zoeter meer wilde hem absoluut niet als burgemeester, maar verwelkomt Van Leeuwen koeltjes en legt zich verder bij diens benoeming neer. In Capelle zag men hem indertijd ook ongaarne binnenkomen en heeft in de dik dertien jaar dat hij er burgemeester was, ook nooit aan de man kunnen wennen. En hij niet aan de Capelse politici. "De heksenjacht op de burge meester mag nu eindelijk wel eens afgelopen zijn", smeekte Van Leeuwen de gemeenteraad al vier maanden na zijn aantreden. Maar dat gebeurde niet. Van Leeuwen was nog geen jaar in functie toen de Capelse SGP-wethouder Benard uitriep: "Knap hoor, om in zo korte tijd al zoveel weerstanden op te roepen". De jarenlange pogingen van de plaatselijke politici om hem weg te krijgen .zijn echter nu pas gelukt. Van Leeuwen zelf steunde de ge meenteraadsleden van Capelle daarin overigens altijd trouw. Hij wilde zelf namelijk al jarenlang weg. Niet vanwege zijn ruzies met wethouders en gemeenteraad, maar omdat hij hogerop wilde. Dat is hem niet gelukt. Het werd uitein delijk 'slechts' Zoetermeer. Het kabinet zat ook al een tijd be hoorlijk met hem omhoog. Dat blijkt uit het feit dat enkele zwaar dere posten dan die van burge meester van Zoetermeer aan zijn neus voorbijgingen: Arnhem, Bre da, staatssecretaris Binnenlandse Zaken, later nog de post van direc teur-generaal van datzelfde minis terie. Zelfs het burgemeesterschap van Schiedam was hem niet ge gund. Maar het kabinet heeft hem blijkbaar toch met 'iets' tevreden willen stellen. En nam daarbij het ongemak voorlief om een burge meester te parachuteren naar een gemeente die juist deze man vooraf als bij uitstek ongeschikt had be oordeeld. Talent Luigi van Leeuwen heeft niets misdaan. Was dat wel het geval, dan had het kabinet zich makkelijk van hem af kunnen maken. Van Leeuwen heeft kennelijk alleen een zeldzaam talent om mensen te gen zich in te nemen. Van Leeuwen (nu 49) studeerde economie, werk te bij de Teldersstichting (het we tenschappelijk instituut van de WD), zat voor die partij in de ge meenteraad van Rotterdam, werd Rijnmond-gecommiteerde en later fractievoorzitter van de WD in de Rijnmondraad. Maar al vroeg wilde hij verder. Burgemeester van de groeikern Capelle aan den IJssel leek hem wel wat. Hij kreeg die functie, tegen de wil van de Capelse gemeenteraad. Van Leeuwen dacht D66-wethou- der drs G.J.M. Derksen als kruiwa gen in te kunnen schakelen. Die weigerde, omdat enkele kandida ten van diens eigen partij ook naar de burgemeesterspost van Capelle hengelden. En Derksen werd later een van de heftigste bestrijders van Van Leeuwen. Het verzet tegen de nieuwe bur gemeester was breed. Het CDA vroeg zich af of Van Leeuwen het bindende element in de gemeente raad kon zijn. SGP-wethouder Be nard zei: "De burgemeester beleidt inspraak, maar het hart is er ver vanaf'. De WD-fractie steunde natuurlijk de benoeming van haar partijgenoot, maar had zelf Van Leeuwen niet als kandidaat naar voren geschoven. En de combina tie PvdA, PPR, D66 en PPR ver klaarde: "De persoon en de politie ke afkomst van de benoemde ge ven geen enkele garantie dat de in onze gemeente levende problemen zullen worden opgelost". Luigi had dus een moeilijke start. Binnen een jaar al had de er gernis van beide kanten zich enke le keren duidelijk gemanifesteerd. Dolkomisch voorbeeld: het was de gewoonte tijdens raadsvergaderin gen aan de liefhebbers ook een licht alcoholische verversing te verschaffen. Maar Van Leeuwen kwam met een voorstel om de raad droog te leggen. Alcohol Louter om Van Leeuwen te pes ten stemde zelfs de SGP-fractie toen in met een tegenmotie die vóór alcohol pleitte... SGP-wethou der Benard zei bij die gelegenheid: "Ik vind het persoonlijk héél erg. Ik ben geen lid van een partij die het gezag maar eventjes omver dondert. Willen wij ons tegen de burgemeester keren, dan moet er vooraf wel heel wat gebeurd zijn". Zijn D66-collega Derksen in die tijd: "De collegevergaderingen werden voortreffelijk geleid. Maar als wij aan het moment toekwamen dat er echte beslissingen moesten worden genomen, bleek de burge meester niet de.bindende kracht te zijn die wij ons hadden voorge steld". Benard had al snel door dat het Van Leeuwen niet zozeer om Ca pelle te doen was, maar om zijn ei gen latere carrière. Benard eind 1975: "Ik zie aan de horizon nog geen licht doemen. Maar ik heb sterk de indruk dat de burgemees ter, ook gezien zijn leeftijd, Capelle als een springplank gebruikt. Hij prepareert zich nu al op de grote sprong. Nou, dan zijn conflicten niet uitgesloten, want ik dien dui delijk andere belangen". Van Leeuwen zelf maakte zich niet druk over de opwinding. "De wethouders en ikzelf moeten ons nog inwerken", zei hij ter verdedi ging. En laconiek: "Als ik bij punt één mijn zin niet krijg, ben ik dat bij punt twee al weer vergeten". Hij kreeg zijn zin niettemin vaak. Hij pakte de groei van groeikern Capelle voortvarend aan en de con currentie met grote buur Rotter dam in het aantrekken van be drijfsvestigingen al evenzeer. Hij was niet weinig trots op zijn vroeg tijdige sanering van het ambtena renapparaat en verweet Rotterdam daarmee te lang te hebben geaar zeld. Dat betekende dat die stad een extra beroep deed op over- heidsfondsen, waardoor onder an dere voor Capelle minder beschik baar bleef, klaagde hij in ingezon den brieven in de pers. Spotdicht Hij was kinderachtig toen een van zijn ambtenaren, slachtoffer van de inkrimping van het appa raat, twee jaar geleden een spot dicht op hem schreef. Van Leeu wen spande een proces aan wegens smaad. De ambtenaar had over de kleine burgemeester gedicht: i eenfrustraat in gestalte klein en gedrongen dromend van daden groots van for maat gedacht door een geest van wan trouwen verwrongen. Maar de Rotterdamse politie rechter mr T. Fransen zag hier, he laas voor Luigi, niets kwalijks in.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 8