Zuiveringinstallaties grootste vervuilers ■■■IJ 'Herkomst gif duister c Extra studietoelage studenten na 5loskoppeling9 van hun ouder(s /genda PAGINA 16 REGIO VRIJDAG 24 JUNI 1988 Leidse hydrobioloog onderzoekt overbemesting buitenwater LEIDEN - Om de vorming van algen en andere waterplanten aan banden te leggen moet de hoeveelheid fosfaten - dé voedingsbodem voor de plantjes - drastisch worden terugge drongen. Pas dan kan de explosieve groei van het 'groen' worden ingedamd. .vaterstand op peil te houden en de .andbouw- en tuinbouw zijn aaar- /oor verantwoordelijk. Filteren Is er dan geen mogelijkheid om de fosfaten uit het water te filteren alvorens het de zuiveringstallatie verlaat of alvorens het wordt inge laten? Dat blijkt te kunnen. In de Nieuwkoopse- en Langeraarse Plassen experimenteert het hoog heemraadschap hier mee. Jaarlijks wordt er in beide plassen vier mil joen kubieke meter water ingela ten. Dit water wordt fosfaatvrij ge maakt. Maar er zijn nog meer maat regelen voor nodig. Zo wordt hpt landbouwgebied langs de Meije ge scheiden van de plassen en is er met de tuinbouwers een afspraak gemaakt dat zij niet zoveel water meer aan de plas onttrekken. Al thans niet meer dan zij echt nodig hebben. In de Langeraarse Plas wordt hetzelfde gedaan. Daarnaast wordt er een laag slib van rond de veertig centimeter van de bodem gezogen. Slib dat eerst wordt ge droogd en vervolgens als potgrond voor planten wordt verkocht. Het experiment in beide plassen vergt een bedrag van 3,5 miljoen gulden. Het rijk neemt daarvan 70 procent voor zijn rekening. Het water ontdoen van fosfaat al vorens het de zuiveringsinstallatie verlaat behoort ook tot de moge lijkheden. Wat zijn de consequen ties als dat regel wordt en wie draait er dan voor de kosten op? Vervuiler Klapwijk: "Ik denk dat wij als waterbeheerder wel weer zullen worden gedwongen om die kosten op de vervuiler te verhalen. Aan welke bedragen je dan moet den ken? We schatten dat dit jaarlijks een tientje per inwoner moet ople veren. De grootte van een gezin be paalt uiteindelijk de hoogte van het bedrag. Voor het gebied van Rijn land praten we dan wel over een bedrag van ruim tien miljoen gul den". Over de vraag of het zin heeft als Rijnland in zijn eentje zou beslui ten tot het onttrekken van fosfaat' aan het afvalwater uit de zuive ringsinstallaties zegt Klapwijk: "Kijk, we halen dan wel de grootste bron weg. Maar als er niets aan de Rijn wordt gedaan en in de land bouw blijft men op dezelfde voet doorgaan, dan ben ik bang dat we de eerste tien jaar helemaal geen of nauwelijks effecten zullen zien. Wij hebben de Nieuwkoopse- en Lan geraarse Plassen aangepakt, omdat wij als hoogheemraadschap teleur gesteld zijn in de voortgang van grootschalige maatregelen". Overmatige algengroei. Onder- Jachthavens Klapwijk: "We krijgen daarover veel klachten. Vooral uit jachtha vens. Soms drijft er een laag algen vindt de mens daar nadelen van? En wat doet Rijnland eraan als het te gek wordt? aan de oppervlakte van het het wa ter van wel twintig centimeter dik. Dat stinkt geweldig. Ik weet dat er mensen zijn die de jachthaven met hun boot verlaten om op een ande re plek te slapen. Maar er zijn ook gevallen bekend dat die drijvende algen giftige stoffen afscheiden. In het buitenland heeft dat al eens ge leid tot sterfte onder het vee, dat van het water had gedronken. En in Nederland? Een surfer die nogal eens actief is op één van de plassen in het gebied, heeft als gevolg van die algenvorming huidirritaties op gelopen. Bewezen is in elk geval dat muizen eraan doodgaan". Het water bevat te veel fosfaat. Welke graadmeter had Klapwijk om dat te kunnen aantonen? De hydrobioloog: "Ik had de be schikking over een onderzoek dat tussen 1941 en 1942 was uitge voerd. In de oorlog waren er, om maar eens een voorbeeld te noe men, geen wasmiddelen waarin fosfaat zat. Het fosfaatgehalte in het water schommelde toen rond 0,15 milligram per liter. Nu ligt dat tussen de 1 en 6 milligram. De al gen in de Braassemmermeer en Westeinderplassen zijn in 45 jaar verdubbeld en in sommige geval len zelfs verdrievoudigd. Ik vind dit best alarmerend". Graskarper Terugdringen moet, zegt hij, maar of dat lukt? Klapwijk denkt dat het heel wat inspanningen van de maatschappij zal vragen. Hij be nadrukt dat dit niet alleen een taak voor de waterbeheerders en land bouw is, maar ook voor de mensen die op internationaal niveau hier over overleg voeren. "Ik denk", voorspelt Klapwijk, "dat het jaren gaat duren alvorens we daarvan de eerste resultaten zullen merken". Welke rol kan de graskarper spe len in het opruimen van de overma tige algengroei? Klapwijk is daar duidelijk over. "Bij dat dier moeten we de oplos sing niet zoeken. Tegen het uitzet- P ..vr %?Cr «■H* \t> N - V -V is Sjoerd Klapwijk in het laboratorium van Rijnland: 'fosfaten zijn pokon voor de algen'. (Vervolg van pagina 1) NOORD WIJK Directeur van het Noordwijks waterleidingbedrijf J. de Kluiver tast nog volstrekt in het duister over de herkomst van het bestrijdingsmiddel atrazine dat on langs in het Noord wij kse water werd aangetroffen. In het water wingebied van het Amsterdamse waterbedrijf is de chemische stof ook aangetroffen, ten dat het grondwater dat het bestrijdingsmiddel in de fil ters in het water is terechtgeko men. "Wellicht zit er atrazine in de lucht en is de bemesting overge bracht tijdens de beluchting van het grondwater". Uit alle waterwinDutt.en in het Langeveld is op grote diepte grondwater opgepompt wat zal daar vrij worden onderzocht op verontreini- aangetroffen in water dat op 40 tot smet is, worden alle putten afzon- 50 meter diepte is opgepompt. Het monster waarin de stof is aangetoond, is getrokken nadat het grondwater enkele beluchtings- en zuiveringsfilters had gepasseerd. Proces-verbaal w andel kring ALPHEN AAN DEN RUN - Be stuurders van de Wandelkring Lei den en Omstreken hebben gister avond voor het eerst sinds jaren weer met de Alphense politie om de tafel gezeten. De voorzitter en secretaris zijn op het politiebureau gehoord naar aanleiding van de meningsverschillen over beveili ging van de wandelroutes tijdens de jaarlijkse avondvierdaagse. Na afloop van het verhoor is officieel proces-verbaal tegen de wandel- kring opgemaakt omdat die zich begin deze maand niet hield aan door de politie gestelde voorwaar den voor beveiliging van de routes. derlijk aan een nader onderzoek onderworpen. De atrazine kan volgens de direc teur van het waterbedrijf echter ook in de Noordwijksa duinen zijn waterbedrijf. Het Amsterdamse bedrijf heeft nadat er in zijn water atrazine was aangetoond, water in de Kennemerduinen gepompt met de bedoeling het water op natuur lijke wijze te laten zuiveren. "Het is denkbaar dat dit water via het grondwaternet naar Noordwijk is gestroomd", aldus De Kluiver. De Kluiver heeft direct nadat in het eerste monster atrazine werd aangetroffen, de inspecteurs van de volksgezondheid ingeschakeld. De in het water aangetroffen hoe veelheid atrazine is volgens deze inspecteurs absoluut niet gevaar lijk. De Kluiver ziet, eveneals de in spectie, geen reden de putten te sluiten. "Het spul hoort echter niet in ons drinkwater. Nader onder zoek naar het gehalte en de moge lijkheid het atrazine eruit te halen, is dan ook noodzakelijk", aldus de directeur van het gemeentelijk wa terbedrijf. De Noordwijkse gemeentebe stuurders bleken gisteravond niet op de hoogte te zijn van de uitslag van het eerste onderzoek. Loco- burgemeester J. Bedijn was zeer verbaasd dat De Kluiver hem niet op de hoogte heeft gesteld. De verantwoordelijke wethou der A.E. Admiraal wist evenmin van de aangetroffen verontreini ging terwijl hij 's middags nog met De Kluiver had gesproken. Het aantreffen van atrazine op grote diepte is volgens Admiraal reden te meer voor ongerustheid. Extra waakzaamheid alleen is zijns inziens niet voldoende: "Een on kruidbestrijdingsmiddel hoort niet in het grondwater te zitten. Elke fractie van een microgram is te veel. Er is een diepgravend onder zoek nodig naar de herkomst van het spul en de methode om het be strijdingsmiddel uit het water te halen". Veilig De Leidsche Duinwater Maat schappij staat er volgens directeur H. Heijkens goed voor. Uit een eer ste serie proeven is naar voren ge komen dat .er in het Leidse drink water 0,04 microgram per liter voorkomt. In het oppervlaktewater van de boezem van Rijnland, van waar de LDM het water betrekt, is het gehalte 0,05 microgram per li ter. "We zitten in elk geval ruim on der de toegestane grens. Extra con troles bij onze afnemers is dan ook niet nodig", aldus Heijkens. Begin juni zijn er opnieuw mon sters genomen op verschillende punten in het waterproduktiepro- ces. De uitslagen daarvan zijn ech ter nog niet bekend. door Jan Westerlaken Een onderzoek van de Leidse hy drobioloog Sjoerd Klapwijk, werk zaam bij het hoogheemraadschap van Rijnland, toont aan dat er niet meer dan een kwart mag overblij ven van het fosfaatgehalte dat nu onder meer in de Rijn aanwezig is. Het water dat de zuiveringsinstal laties lozen moet eveneens van fos faten worden ontdaan. Bovendien is het wenselijk dat boeren en tuin ders aanmerkelijk minder mest ge bruiken dan waarvan nu sprake is. Sjoerd Klapwijk promoveerde gisteren aan de Technische Univer siteit van Delft op dit onderzoek. In zijn proefschrift over de 'eutro fiëring' (overbemesting van het op pervlaktewater) komt hij tot de conclusie, dat er te veel voedings stoffen (fosfaten) aanwezig zijn waardoor algen en planten welig tieren. Alarmerend? "Ach", reageert hij, "het is meer waarschuwend. De Rijnoeverstaten hebben de af spraak gemaakt om het fosfaatge halte te halveren en wat te doen aan de fosfaten in de wasmiddelen. Voor het westen van Nederland blijkt halveren echter niet genoeg te zijn. Er moet nog meer aan wor den gesleuteld". Bron De grootste bron van 'fosfaatver vuiling' in Rijnland zijn de eigen zuiveringsinstallaties. Meer dan vijftig procent van de fosfaten komt hier vandaan. Tien tot twin tig procent komt uit de Rijn en een zelfde hoeveelheid (in de vorm van mest en gier) is afkomstig van de landbouw. De zuiveringsinstallatie als grootste 'vervuiler'. Hoe kan dat? Klapwijk: "Wij krijgen al het wa ter van de inwoners (ruim een mil joen) en de industrie. Tweederde van de fosfaten uit de huishoudens is afkomstig van ontlasting en afval en eenderde uit wasmiddelen. De zuivering houdt ongeveer veertig procent van de fosfaten vast in het slib. De rest, zestig procent, wordt met het gezuiverde water geloosd. Je kunt die fosfaten beschouwen als een soort pokon voor de algen. Ze groeien er geweldig van". Maar al zou de grootste bron, de zuiveringsinstallatie, worden weg gehaald, dan nog blijft het fosfaat gehalte te hoog. De Rijn, het inla den van water in de zomer om de De Wet Studiefinanciering blijft een heet hangijzer. De krant schrijft er de laatste weken bijna dagelijks over. Door bezuinigingen dreigt afbraak van de nog zo nieu we wet. We moeten afwachten wat de Kamer van de nieuwste plannen vindt. Het gaat ons hier niet om die toe komstplannen, maar om een on derdeel van het nu geldende stel sel, door de ambtenaren van Stu diefinanciering 'loskoppeling' ge noemd. Bijdrage ouders De Wet Studiefinanciering (WSF) geeft studenten en scholie ren van 18 tot 30 jaar onder bepaal de voorwaarden recht op een stu dietoelage. Die toelage bestaat uit een basisbeurs en uit aanvullende financiering. De basisbeurs wordt onafhankelijk van het inkomen van de ouders verstrekt. Maar het recht op en de hoogte van de aan vullende financiering zijn wél af hankelijk van het inkomen van de ouders. Als de ouders voigens de regeis van de WSF een financiële bijdrage kunnen leveren, dan wordt die bij drage op de aanvullende financie ring gekort. Als de bijdrage maar hoog ge noeg is, vervalt dus de hele aanvul lende financiering. In principe doet het daarbij niet terzake of de studerende de ouderlijke bijdrage ook werkelijk ontvangt. Direct na invoering van de WSF klonk al protest tegen die 'ouderaf hankelijkheid'. Vooral kinderen van gescheiden ouders werden ge dupeerd. Zij werden weer finan cieel afhankelijk van een vader, die ze soms al lang niet hadden gezien en die ook niet (meer) aan hun on derhoud bijdroeg. Neem nu John. Hij is 18 jaar en zit in de zesde klas van het athene um. Zijn ouders zijn gescheiden toen hij 12 was. Hij werd toegewe zen aan zijn moeder en verloor op den duur elk contact met zijn va der. Zijn vader moest 100 gulden per maand alimentatie voor hem betalen. Dat gebeurde de eerste ja ren ook, maar later kwam daar de klad in. De Raad voor de Kinderbe scherming deed pogingen de ali mentatie te innen, maar Johns va der wist zich daaraan steeds te ont trekken. Intussen heeft hij nu al bijna drie jaar helemaal niets meer betaald. Toch bleek uit een onderzoek van Studiefinanciering dat het met zijn inkomen nog niet zo slecht gesteld was. Hij kon een bijdrage leveren van 200 gulden per maand. En al deed hij dat dan niet, Johns aanvul lende financiering werd wel met hetzelfde bedrag verminderd. Nu is er bijna geen regel zonder uitzondering. Zo ook de regel van de 'ouderafhankelijkheid' in de WSF. In bijzondere gevallen kan de studerende worden 'losgekop peld' van zijn ouders of van één van hen. Het inkomen van de ouder(s) speelt dan geen rol meer voor het recht op en de hoogte van de aan vullende financiering. Loskoppe ling berust op artikel 131 van de WSF, waarin de zogenaamde hard heidsclausule is geregeld. In welke gevallen is loskoppe ling mogelijk? Vorig jaar schreven we in deze rubriek al, hoe streng de regels wa ren. Intussen zijn deze regels aan gevuld en voor bepaalde groepen studerenden ook versoepeld. De regels maken onderscheid tussen studerenden van 18 tot 21 jaar en studerenden van 21 jaar en ouder. De voorwaarden voor loskoppe ling voor jongeren tussen 18 en 21 jaar zijn (nog) strenger. Dat heeft te maken met het feit,- dat ouders hun kind moeten onder houden tot het 21 jaar is. Als de ou der niet aan die onderhoudsplicht voldoet, kan de andere ouder of de Raad voor de Kinderbescherming (als het kind jonger is dan 18 jaar) dan wel het kind zelf (vanaf 18 jaar) bij de rechter alimentatie eisen. Tot 21 jaar Jongeren tussen 18 en 21 jaar ko ten van die vissoort heb ik geen be zwaar, maar je moet de dichtheid ervan wel heel goed in de gaten houden. En dat valt niet mee. Ook al kunnen ze zich hier niet voort planten. Je moet die dichtheid re guleren. Doe je dat niet, dan vreten men in de volgende situaties voor loskoppeling in aanmerking: Er is sprake van een zo ernstige verstoring van de relatie tussen ou derts) en kind, dat loskoppeling no dig is 'ter bescherming van het fy sieke en geestelijke welzijn van het kind'. Hoe ernstig de problemen moeten zijn, blijkt wel uit de door de minister genoemde voorbeel den: incest en fysiek geweld. De ouders zijn eerder uit de ou derlijke macht ontzet of ontheven en het kind was uit huis geplaatst gedurende ten minste een jaar di rect voorafgaand aan de aanvraag WSF. De ouders zijn gescheiden en de alimentatie is oninbaar gedurende reeds ten minste een jaar direct voorafgaand aan de aanvraag WSF. De ouders zijn gescheiden en de alimentatie is door de rechter op ni hil gesteld op grond van te geringe draagkracht van de betreffende ou der. Daarbij moet vaststaan dat de ouder weigert bij te dragen. De ouder is of beide ouders zijn onvindbaar. Als niet al om een andere reden als bovengenoemd loskoppeling kan plaatsvinden, dan stelt Studie financiering een onderzoek in naar de verblijfplaats van de ouder(s). Als dat niet binnen drie maanden (vermoedelijke verblijfplaats in Nederland) of zes maanden (ver- ze alles kaal. Ik heb sloten gezien waar ze tot tien centimeter boven de waterspiegel het gras van de wal hadden gegeten. In het gebied van Rijnland zijn enkele tientallen plekken waar de graskarper is uit gezet. Best begrijpelijk hoor, want moedelijke verblijfplaats in het buitenland) tot resultaat leidt, dan vindt loskoppeling plaats. Intus sen het het kind recht op een voor schot op de aanvullende financie ring. Vanaf 21 jaar Allereerst geldt voor studeren den, die vóór hun 21ste losgekop peld waren, dat zij dat nadien blij- Studerenden die voordien niet aan de voorwaarden voldaden, kunnen in bepaalde gevallen vanaf hun 21ste jaar alsnog worden los gekoppeld. Dat is in het algemeen het geval als sprake is van (kort gezegd) een ernstig en onverzoenlijk conflict met de ouder(s), dat niet op finan ciële motieven berust en dat bo vendien onherstelbaar lijkt. Daar bij moet vaststaan dat de ouder weigert. Het lijkt erop, dat het beleid in tussen wat versoepeld is voor kin deren van gescheiden ouders. Zij kunnen worden losgekoppeld van de ouder aan wie zij bij de schei ding niet werden toegewezen, als in feite geen sprake meer is van een ouder-kind-relatie. Daarbij is met name gedacht aan (meestal) va ders, die al lange tijd geen contact meer met hun kinderen hebben. een onderhoudsplichtige ziet graag schone sloten. Gemakkelijker dan met een graskarper gaat het niet. Maar het blijft oppassen. Voorzo ver mij bekend heeft de vis hier nog geen echte problemen opgele verd". Herziening Zoals hierboven al is aangege ven, zijn de voorwaarden voor los koppeling in een aantal gevallen versoepeld. Soms kan een eerdere afwijzing dan ook op verzoek wor den herzien. Als je denkt daarvoor in aanmerking te komen, kun je het best zo snel mogelijk een nieuw verzoek doen met verwijzing naar je eerdere, afgewezen, verzoek. Je moet dat in elk geval voor 1 januari 1989 doen. John uit ons voorbeeld had nog niet eerder een beroep op de hard heidsclausule gedaan. Hij doet er goed aan dat alsnog te doen. Omdat de alimentatie, die zijn vader moet betalen, al jaren niet geïnd kan worden, zal Studiefinanciering hem alsnog loskoppelen van zijn vader. Wij adviseren John en anderen, die een beroep op de hardheids clausule willen doen (of herziening willen vragen van een eerder afge wezen verzoek), om deskundige hulp in te roepen. Zij kunnen zich het best wenden tot het Regionaal Steunpunt Stu diefinanciering, Stationsplein 20, Leiden, tel. 071-278010, van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur. Het Steunpunt werkt samen met andere hulpverleners, zoals sc.hool- /studentendecanen en ons insti tuut. Illegaal gokken sterk verbreid SCHEVENINGEN (GPD) - Het il legale gokken in Nederland over vleugelt momenteel het aantal wet telijk toegestane kansspelen. Vol gens een enquete van de dienst IJkwezen zijn er 92 Golden Ten- clubs en 21 andere illegale casino's. De opbrengst van de Golden Ten- clubs alleen al wordt geschat op meer dan 300 miljoen gulden per jaar. In tal van gemeenten worden commerciële bingo's georgani seerd, die door zo'n 5 miljoen men sen jaarlijks worden bezocht. Dat is ruim twee keer zoveel als de lega le casino's vorig jaar aan publiek ontvingen. De totale omzet van het illegale bingo wordt geschat op 500 miljoen gulden. De Raad voor de Casinospelen noemde het vandaag verwerpelijk dat de overheid niet hard genoeg optreedt tegen de wildgroei van il legale kansspelen en de ogen sluit voor de gokverslaving. Alcoholcontrole ALPHEN AAN DEN RIJN - De Alphense politie heëft gistermid dag langs de Henry Dunantweg een alcoholcontrole gehouden on der chauffeurs voor groepsvervoer van schoolkinderen. Eén van de vijftien aangehouden chauffeurs is een rijverbod opgelegd omdat hij sterke drank had genuttigd. Medische Diensten pti - 'C'' ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Zwijnenburg, Meyer, Van Leeuwen, Verhage, Groeneveld, de Ruiter, Janssen, Maris en Van Schie: za 8 uur tot zo 8 uur: M.A. van Schie, tel: 177100, spreekuur: Rijnsburgerweg 163. zo 8 uur tot 24 uur: M. Zwijnenburg, tel: 412166, spreekuur: Rosmolen 2. Groep 2 - Pieterse, Van Gent, Taytelbaum, Van Luyk, Klaassen, Rus, Kruis, Bergmeijer- ,de Lange: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Rus, tel: 132500, spreekuur: Middelstegracht 129. zo 8 uur tot 24 uur: M.Th.J.M. Bergmeijer, tel: 226201, spreekuur: Oude Singel 76. Groep 3 Pleiter, Smit, Lely, W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jurgens, Fogelberg en Van den Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J.H. Pleiter, tel: 131336, spreekuur: Fruinlaan 11. zo 8 uur tot 24 uur: J.W. Lely, tel: 120142, spreekuur: Kernstraat 11. Groep 4 - Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bé- nit, Nieuwenhuis, Horn, Van der Waardt, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer, de Kanter en Lodder: za 8 uur tot zo 8 uur: G.J.P. Bénit, tel: 720404, spreekuur: Kennedylaan 24. zo 8 uur tot 24 uur: R.E.& J.G. Zaaijer, tel: 316008, spreekuur: R.P. Geelingpad 11. Groep 5 - Jasperse, Wiersma, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Reinders, tel: 760947, spreekuur: G. Brandtstraat 29. zo 8 uur tot 24 uur: G. Bloemen, tel: 311319. Leiderdorp za 8.00 uur tot zo 24 uur: U. Arndt, tel: 220238, beide dagen spreekuur van 12.30 tot 13.00 uur op Florijn 10, tel: 891000. Oegstgeest van za 8 uur tot ma 7.30 uur: E.J. Roelants, Frans Halslaan 10, tel: 153747. Voorschoten za: C. Meijer, J.W. Frisolaan 13, tel: 3032; zo: A. Tromp, Leidseweg, 328, tel: 762159. Warmond Huisartsenpraktijk Hoornweg/Sleeboom, Prof. Aalberselaan 2, Voorhout, tel: 02522- 11393. Wassenaar za: mevr. I.C. Spelt, tel: 11844, spreekuur: Van Groeneveltlaan 17; zo: E. Op 't Land, tel: 13056, spreekuur: Middelweg 21. Zoeterwoude via .het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715-1219 of 1614, verneemt u welke huisarts de weekend- APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waarge nomen van vr. 26/6 tot vr. 1/7 door: Apotheek Tot Hulp der Mensheid, Rosmolen 13, Leiden, tel: 071-211611; Apotheek Stevenshof, Petr. Moensweg 56, Leiden, tel: 071-313234; Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, Voor schoten, tel: 01717-2525; Apotheek Langstraat, Langstraat 156, Was senaar, tel: 01715-11350. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder, Roest: A.W. Helder, Hermelijnvlinder 36, Leiden, 071-220513. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: E.J.M. van der Wouw, Boshuizerlaan 26, Lei den; tel: 071-764058. Voor de praktijk van Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan 260, Oegst geest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homans- traat 1, Rijnsburg, tel. 173266. Voorschoten C. Westgeest, Leidseweg 560, Voorschoten, tel: 071-768616. Wassenaar Alarm- en informatiekring dierenartsen Den Haag, Voorburg, Rijswijk, Wassenaar en Leidschendam: dokterstelefoon 070-455300. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargeno- W.D.C. van der Velde, Lorentzkade 24, Lei den, tel: 071-132828. Voor patiënten van tandartsenpraktijk Haas- wijk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest, is tandarts G.J.H. de Minjer telefonisch bereik baar onder nummer 071-155375; tevens spreekuur van 11-12 uur. Dienst in eigen praktijk: S. Freeke, Laan van Meerburg 2, Zoeterwou- de-Rijndijk, tel. 071-414547 of 410950. Wassenaar R. da Silva, Van Duivenvoordelaan 36, tel: 14767. VRIJDAG 24 JUNI Leiden optreden 'De Slechte Jazz-en- semble', aanvang 21.30 uur in Droomfabriek, Oude Singel. Links Leiden Vrouwen over po sitie van de zwarte vrouw in Zuid- afrika, aanvang 20.00 uur in pand Lange Mare 38. jury-orgelconcert door Folkert Grondsma, Nico van der Hoeven en Hans van Nieuwkoop, aanvang 20.15 uur, eerste deel in Hoog landse kerk, tweede deel in Pie terskerk. film; 'Nightporter', van Liliana Cavani, aanvang 21.15 uur, LVC, vang 20 optreden Patty Trossèl met haar band La Pat, een mengeling van popmuziek en theater, aan- 20.30 uur op het waterpodi- de Hoogstraatkelders, straatmuziekavond met optre den Kimbara brothers, Ekeko en Chappi Chappo, 21.00 uur in De Bruine Boon, Stationsweg. gelegenheid met cursisten en docenten te praten over creatieve cursussen van K&O, tevens werk te bezichtigen, van 19.00 tot 21.00 uur, K&O. Oude Vest 45. ZATERDAG 25 JUNI Lelden finalisten Nationaal Orgelcon cours, barok (10.00 tot 12.00 uur), romantiek (13.00 tot 15.00 uur) en 20e eeuw (om 15.3auur), Harte- brugkerk. optreden van Art-Bird Big Band, om 14.00 uur; optreden van de groep Sosoba, om 20.30 uur op het waterpodium bij de Hoog straatkelders. jubileum muziekvereniging 'Nacht van K&G', van 20.00 tot 03.00 uur, Stadsgehoorzaal. finalisten en prijsuitreiking Na tionaal Orgelconcours, aanvang 20.00 uur, Pieterskerk. optreden 'Las Marcas', aan vang 21.30 uur, Droomfabriek, Oude Singel. vlooienmarkt in de Groenoord- hal. van 10.00 tot 16.00 uur. film: 'Nightporter', van Liliana Cavani. aanvang 21.15 uur, LVC. cursisten te praten over kreatieve cursussen van K&O, tevens werk te bezichtigen, van 10.30 tot 13.30 uur. K&O. Oude Vest 45. A Noordwijk kunst- en antiekmarkt met the ma: 'Groen', vandaag 10.00 uur op het Undeplein. 4.00 uur bij De Duinpoort. Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde, om 14.00 en 15.30 Warmond creatieve zomermarkt, van 11.00 tot 17.00 uur op het pleintje bij de pomp. Wassenaar programma vol gevarieerde ruitersport bij Landelijke Ruiter sport Kringverband Rijnmond, tgv 40-jarig bestaan: westrijden vanal 8.30 uur, demonstraties vanal 13.30 uur, manege Van Santen, 43. open dag bij jongerensociëteit Time Out, vanaf 11.00 uur kin- deraktiviteiten, informatiestands, om 14.00 uur poppentheater, boerderij Ter Weer, Deijlerweg. ZONDAG 26 JUNI Leiden fietstocht, Plassenrit over 35 of 65 km, start tussen 8.30 en 9.30 bij clubhuis Swifttoer, Room- rondleiding in de Pieterskerk, aanvang 14.45 uur. rondleiding in de Heemtuin, i concert Toonkunst Orkest Lei den, aanvang 15.00 uur in de Lok- horstkerk. in kader van parkconcerten: optreden Matilo, aanvang 15.00 uur in het Leidse Hout. fiets-puzzeltocht in en rond Lei den. Muziekvereniging De Burcht, start tussen 10.30 en 11.00 uur vanaf Aalmarkt 9, inschrijven in de Burchtvesting. optreden Gitaarduo Van Duij- nen/Steenbergen, aanvang 14.30 uur op het waterpodium bij de

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16