Geen gordel om? Ik gebruik sinds 1974 panty s 'Nodeloze verontrusting van mensen door college' Heras verwacht toename van omzet met 30 miljoen gulden Bestuurlijke fusie tussen vier scholen Subsidie voor onderzoek suikerziekte Volière in Plantsoen gehandhaafd ■- Terras van Annie's Verjaardag wellicht om middernacht dicht Bouw Zijloever niet ten koste bejaardenoorden VRIJDAG 24 JUNI 1988 Nieuwe produkten op de markt Wereldreis eindigt voortijdig LEIDEN - Een 20-jarige jongen uit Winsum (Groningen) heeft van nacht op het hoofdbureau van poli tie geslapen. Hij kwam vanuit Brussel en was op weg naar huis. De jongen maakte een wereldreis, maar moest terug, omdat al zijn geld was gestolen in Brussel. De Leidse politie probeerde onderdak te vinden voor de jongen in Cen trum Onderdak, maar daar was geen plaats. Vanochtend heeft de politie de jongen op de trein gezet met een verzoek aan de Nederland se Spoorwegen hem gratis naar huis te brengen. LEIDEN - Veel wijk verenigingen en bewoners handhaven hun be zwaren tegen de nota 'Bouwen in bestaande Leidse wijken', hoewel het gemeentebestuur een flink aan tal plannen (waaronder die voor de Leidse Hout en het volkstuinenen- complex) heeft geschrapt. Uit het afvoeren van locaties blijkt, vol gens de bezwaarden, dat van een serieuze benadering door het colle ge van burgemeester en wethou ders geen sprake is geweest en dat nodeloos veel ongerustheid en spanningen bij veel wijkbewoners zijn opgeroepen. B en W besloten vorige week een streep te halen door ruim 460 van de 1300 woningen die men aanvan kelijk had gedacht te kunnen bou wen op open plekken in de stad. De gemeenteraad is nu voorgesteld in te 'stemmen met de bouw van 846 woningen, waaronder 236 rond het station en 610 woningen op plek- LEIDEN - De bouw van een bejaar denvoorziening op de Zijloever gaat niet ten koste van de verzor gingscapaciteit in andere Leidse bejaardenoorden. Dat zeggen ge deputeerde Boone en wethouder De la Mar. "Het inleveren van 200 LEIDEN De Leidse Meao, de Noorderwiek, het RIO en de Leidse HBO onderhandelen over een be stuurlijke fusie van de vier scholen. Deze fusie zou, als alles rond komt, per 1 januari 1990 gestalte moeten krijgen. Mogelijk ondertekenen de scholen al op betrekelijk korte ter mijn een verklaring waarin ze hun bereidheid uitspreken om te fuse- Als de besturen van de scholen worden samengevoegd, blijven de vier scholen onder hun eigen naam en in hun huidige panden voortbe staan. Met de bestuurlijke fusie wordt echter wel voorkomen dat de scholen onder de huidige richt lijnen van het ministerie van on derwijs wegens een ie klein aantal leerlingen worden opgeheven. Op de langere termijn wordt een volle dige fusie van de vier scholen niet uitgesloten. De Meao, de Noorder wiek, het RIO en de HBO hebben gezamenlijk ongeveer 4000 leerlin gen. LEIDEN - Het Academisch Zie kenhuis Leiden krijgt flinke subsi dies voor twee onderzoeken naar de behandeling van suikerziekte (diabetes). Het ministerie van wvc en het Diabetes Fonds Nederland hebben hiertoe besloten naar aan leiding van een vooronderzoek, dat onderzoekers van het AZL de afge lopen vijf jaar hebben uitgevoerd. Het is nog onduidelijk hoe hocg de subsidie precies is. Maar zeker kunnen drie mensen voor een pe riode voor drie jaar aan de slag. Voorts wordt het onderzoek finan cieel ondersteund. Het subsidiebe drag loopt in de vele honderddui zenden guldens. In het AZL is onderzocht in hoe verre transplantatietechnieken van de alvleesklier voor verbetering vatbaar zijn. Ook is gekeken naar de mogelijkheid om de zogenaam de Eilandjes van Langerhans, die in de alvleesklier hormonen als in suline produceren, te isoleren. De uit de alvleesklier geïsoleerde ei landjes zouden na inspuiting in het lichaam van een suikerpatiënt de insuline-produktie weer op gang kunnen brengen. Wellicht is op korte termijn veel te verwachten van nieuwe trans plantatie-onderzoeken van de al vleesklier. Maar ook het 'eilandjes- onderzoek' biedt - op de lange ter mijn - perspectieven. LEIDEN - De volière aan het Plant soen blijft bestaan en bezuinigings plannen zijn definitief van de baan. De gemeentelijke directie groen heeft een kandidaat voor het be heer van de volière gevonden. Bo vendien zijn er bedrijven die onge veer 8.000 gulden schenken voor de verbouwing. Het vogelbestand w' :dt volgens de plannen wat ver eenvoudigd en de achterkant van de volière wordt afgebroken. De kooi die blijft staan wordt aangepast en opgeknapt. De be doeling is om de toediening van water en voer mechanisch te gaan doen. Op de plaats van de buiten- rennen, aan de achterkant, komen aanpassingen. De werkzaamheden worden gedaan door werklozen in het kader van een leer/werkrege- ling. Vorig jaar dreigde de volière nog ten prooi te vallen aan de bezuini- ken elders in de stad. Een aantal bezwaarden verklaar den, gisteravond tijdens de behan deling van dit voorstel in een ver gadering van de raadscommissies voor volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening, dat zij zich door de gang van zaken misleid en belazerd voelen. De ruim twintig insprekers hekelden het feit dat de nota er in razendsnel tempo doorheen wordt gejaagd. Ze menen dat er te weinig gelegenheid is voor inpraak. De constatering van B en W dat er ruimschoots is voldaan aan de inspraakvoorwaarden werd door de verschillende insprekers weer sproken. "Er is eigenlijk alleen maar sprake geweest van één hoor- ronde waarfia het raadsvoorstel is gemaakt", aldus de stuurgroep 'Be woners en Bouwlocaties' (een sa menwerkingsverband van wijkver- enigingen). De groep vraagt zich af bedden is volstrekt niet aan de or de", aldus beide bestuurders in een gemeenschappelijke verklaring. Eerder kwam een door de pro vincie en gemeente ingeschakeld adviesbureau tot de conclusie dat door de komst van een bejaarden huis op de Zijloever 200 bedden el ders in Leiden moesten verdwij nen. Het rapport werd door diverse bejaardenoorden aangegrepen om vraagtekens te plaatsen bij het nieuwe bejaardenhuis. Het toekomstige bejaardenhuis is overigens geen echt huis. Het omvat 60 zelfstandige bejaarden- woningen en voorzieningen voor de verzorging van de bejaarden. Met de bouw ervan wordt^dit na jaar begonnen, hopen Boone en De la Mar. Met de andere huizen wordt nog overlegd over de uitwerking van het project. De statencommis sie moet er ook nog zijn goedkeu ring voor geven. gingen. Nu een vrijwilliger zich heeft aangemeld en de buurtvere niging Hogewoerd zich bereid ver klaarde deze man te helpen, is de kou uit de lucht. Het vogelbestand wordt welis waar beperkt tot de zogenaamde zaadeters, waardoor de papegaaien en beo's niet terugkeren. Hierdoor kan echter wel in de kooi beplan ting worden aangebracht, wat of het terugbrengen tot de grootste gemene delers van vaak uitvoerige schriftelijk of mondeling geuite op merkingen wel recht doet aan alle inhoudelijke argumenten. De stuurgroep meent dat het raadsvoorstel onder zeer hoge druk is samengesteld. "De zorgvuldig heid heeft daaronder geleden en de onderbouwing van het raadsvoor stel is gebrekkig, vaag of onvol doende. Er worden argumenten ge bruikt met niet onderbouwde stel lingen waarvan men maar moet aannemen dat ze juist zijn". De cij fers over aantallen woningzoeken den zeggen, volgens de stuurgroep, absoluut niets over de werkelijke vraag naar woningen, over wie echt woningbehoevend is en wie een be tere kwaliteit woning wil. De groep stelt de vraag welke andere verde lingsmogelijkheden zijn beproefd om de vraag naar nieuwbouw te be perken. Onvermijdelijk werden gister avond een heleboel van de bezwa ren die eerder tijdens hoorzittingen in de wijken naar voren waren ge bracht herhaald. De verwachting dat het leefklimaat achteruit zal gaan stond opnieuw centraal in de bezwaren. Verscheidene insprekers maak ten van de gelegenheid gebruik er nog eens op te hameren dat de voorgestelde bebouwingsplannen een druppel op een gloeiende plaat zijn en geen wezenlijke bijdrage aan de oplossing van het woningte kort. Gevraagd werd, met een be roep op het gezond verstand van de raadsleden, de nota 'Bouwen in be staande wijken' helemaal in te trek ken. Anderen pleitten voor overleg met betrokken bewonersgroepen over de eventuele invulling van aangezwezen bouwlocaties. Voor de behandeling van de nota 'Bouwen in bestaande wijken' in de raadscommissies bestond gis teravond, in tegenstelling tot de hoorzittingen in de wijken, weinig belangstelling. Aanstaande maan dagavond zal de politiek, in weer een gemeenschappelijke commis sievergadering, op de inspraakre acties reageren. zorgt voor meer variatie. Tevens verwacht de directie groen dat door minder dure vogels te houden minder zal worden ingebroken. Deze inbraken veroorzaakten in het verleden veel schade. De man die door de sociale werk plaats bij de volière was gedeta cheerd. blijft bij het beheer betrok ken. Hij is al ruim 20 jaar bij de vo gels werkzaam. De andere werkne mer van directie groen gaat werk verrichten dat tot nu toe is uitbe steed. De voorgestelde bezuiniging wordt daarom vermoedelijk wel gehaald. De kosten van het nieuwe plan bedragen 25.000 gulden. Naast sponsoring wordt dit gedekt door een bedrag van 10.000 gulden dat was bestemd voor uitvoering van werkzaamheden aan de Hoge woerd en omgeving en 7.000 gul den uit gelden bestemd voor leer- /werkprojecten. LEIDEN Het terras van café- /brasserie Annie's Verjaardag bij de Hoogstraat moet om midder nacht dicht in verband met klach ten over geluidsoverlast van bewo ners. Het college neemt hierover vermoedelijk volgende week een definitieve beslissing. De directie milieu van de ge meente werkt momenteel aan de hinderwetvergunning voor An nie's Verjaardag. Daarin is volgens het hoofd van de directie In 't Veld opgenomen dat het terras om mid dernacht moet sluiten. Deze bepa ling wordt vanwege de ernst van de Valse briefjes van honderd LEIDEN - Bij de bank aan het Vijf Meiplein en de bank aan het Sta tionsplein zijn twee valse honderd jes ontdekt. De snippen zijn afkom stig van een bedrijf in huishoudelij ke artikelen en een kledingzaak aan de Breestraat. LEIDEN- Heras Hekwerk heeft vandaag bij de opening van een nieuw kantoor aan de Amphora- weg 10 in Leiden twee nieuwe pro dukten gelanceerd: de perspaal en het spanpoortsysteem. De toepas sing van deze uitvindingen moeten het bedrijf in de komende vijf jaar een omzetstijging brengen van der tig miljoen gulden. De werkgele- overlast uit de vergunning gelicht en met voorrang door B en W vast gesteld. De bepaling heeft niet al leen betrekking op het drijvende terras, maar ook op het terras op de vlonder voor de kelders aan de Hoogstraat. Beheerder Hans de Bruin van Annie's Verjaardag is niet gelukkig met deze gang van zaken en betwij felt of de maatregel leidt tot minder overlast. "De situatie is hier niet anders dan elders in de stad. De overlast ontstaat vooral wanneer de mensen bij sluitingstijd naar huis toe gaan. Door de sluitingstijd te vervroegen, haal je de overlast alleen maar naar voren", aldus De Bruin. Hij pleit ervoor de sluitings tijden in Leiden vrij te laten. Hij zegt elke avond weer pogin gen te doen om zijn publiek rustig te laten vertrekken 'maar dat hou je ook geen jaren vol'. Hij vraagt zich af of het ook daadwerkelijk moge lijk is om het terras om midder nacht te sluiten. "De tafeltjes en stoeltjes blijven, weliswaar opge stapeld, buiten staan. Hoe kun je voorkomen dat iemand dan toch genheid zal met veertig arbeids plaatsen toenemen. De onderneming, die sinds vijf jaar een vestiging heeft in Leiden, kreeg vorig jaar in Europa en de Verenigde staten patent op de nieuwe produkten. De spanpoort- teghnologie maakt het mogelijk de onderdelen van een poort of hek te vervaardigen als halffabrikaten buiten gaat zitten. Ik heb geen zin om 2 uur lang als politieman op te gaan treden". Het terras van Annie's Verjaar dag is niet het enige terras dat om middernacht moet sluiten. Het ter ras van Odessa aan de Hogewoerd overkwam onder beheer van De Bruin enkele jaren geleden hetzelf de. De directie milieu heeft inmid dels een onderzoek in gang gezet om te bezien welke cafés een hin derwetvergunning moeten aanvra gen en in hoeverre de gemeente hierbij kan afdwingen dat de over last afneemt. Portefeuille gestolen LEIDEN - In het belastingkantoor is gistermiddag tussen twee uur en vier uur een portefeuille gestolen uit een colbert op een van de werk ruimtes. Er zaten één girobetaal kaart en drie eurocheques met bij behorende pasjes in de portefeuil le. waardoor de poortdelen makkelijk te vervoeren zijn en een hek in ie dere gewenste afmeting opge bouwd kan worden. Doordat geen massief materiaal wordt gebruikt, zijn de poorten lichter. Twee stalen kabels binnenin de aluminium leg gers van het hek zorgen voor de spanning en richting van het ge heel. De tweede uitvinding, de nieuwe perspaal, is tien kilo lichter dan de Heras staanders die voorheen ge bruikt werden. De betonnen paal krijgt stevigheid door een span draad die er in de lengterichting omheen is getrokken. De paal heeft bovendien een taps-toelopende punt waardoor hij makkelijker en steviger in de grond kan worden getrild. De snelle plaatsing be spaart 30 procent in de montage- tijd. In 1988 bedraagt de produktie- capaciteit 50.000 perspalen. Een toekomstige investering om de produktie te automatiseren moet volgend jaar een capaciteit van 150.000 perspalen mogelijk maken. Daarmee kan 450 kilometer gaas hek worden gebouwd. Heras Hekwerk heeft in de laatste vier jaar de centrale organi satie in Oirschot ontmanteld. Door ontwikkelingen in de markt was het praktischer om de verkoop en montage te regionaliseren. Er wer den op elf plaatsen in het land klei nere hekwerkbedrijven opgericht die beschikken over een eigen voorraad, eigen verkoop en eigen montageploegen. Hierdoor kan het bedrijf sneller aan de vraag van af nemers voldoen. De decentralisa tie leverde een omzetgroei op van veertig procent. Sinds 1986 heeft Heras agent netwerken opgebouwd in België, Duitsland, Engeland, Zwitserland, Frankrijk en Scandinavië. Deze landen zorgen voor 75 procent van de omzetstijging. De overige 25 procent komt uit Nederland. De Leidse vestiging, die als tweede werd gerealiseerd, bedient het ge bied tot en met Den Haag. Met het nieuwe kantoor aan de Amphora- weg worden ook een magazijn en een werkplaats in gebruik geno- S amenwer king universiteit van Peking LEIDEN De medische faculteit van de Leidse universiteit gaat sa menwerken met de zusterfaculteit in de Chinese hoofdstad Peking. Mr. K.J. Cath, voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit, heeft onlangs in China een samenwerkingsovereenkomst met de Bejing Medical University ondertekend. De samenwerking voorziet on der meer in een uitwisselingspro gramma, waarbij ook de Leidse fa culteit wiskunde en natuurweten schappen betrokken is. Over ande re plannen wordt nog overleg ge voerd. Massale verkeerscontrole in Leiden levert 135 processen-verbaal op LEIDEN- "Vanochtend zeg ik te gen een mevrouw: u heeft geen gordel om. Antwoordt ze: nee ik gebruik sinds 1974 al panty's". Een bulderend gelach stijgt op uit het langs de Vijf Meilaan ge parkeerde ME-busje. De motor agent die de grap vertelde loopt grinnikend terug naar zijn mo tor, hij moet weer aan het werk. De grap is tekenend voor de sfeer waarin de Leidse politie gisteren een veiligheidscontrole hield on der het verkeer: de sfeer is ont spannen, het werk bloedserieus. door Marieke Haafkens Op een parkeerterrein aan de Vijf Meilaan staan twee ME-busjes geparkeerd, een aantal politie auto's en een drietal arrestanten- busjes. Politiemensen dirigeren auto's het parkeerterrein op, mo toragenten rijden af en aan en technici, gestoken in oranje over alls, buigen zich aan alle kanten onder, over en in voertuigen om te controleren of er iets aan man keert. Een actie die 's ochtends bij molen De Valk werd begon nen werd 's middags in Leiden Zuid-West voortgezet. "Mag ik uw rijbewijs en auto papieren even zien alstublieft? "klinkt het als eerste vraag. Een dikke vrouw met een bos rode krullen heeft haar wagen volge laden met kleine kinderen. Haar zoontje van zes zit op de voor bank en kijkt nieuwsgierig naar de agent. "Wist u niet dat een kind van zes jaar niet zonder heupgordel voorin mag zitten?" vraagt de agent. De vrouw schudt haar hoofd. "Maar u wist wel dat u verplicht bent een gor del te dragen?". Een knikje. "Het zit me niet lekker, zo'n ding. Dan kan ik niet lekker sturen", zegt ze Technici bekeken de auto'i verdedigend. De agent loopt speurend om de auto heen. Hij strijkt met zijn hand over de lin- kervoorband: te glad. Terwijl hij bonnen begint uit te schrijven, buigt de vrouw zich geïritteerd naar een van de kin deren op de achterbank dat het op een blèren heeft gezet. Het jongetje op de voorbank zet een liedje in over een huilend zigeu nermeisje. Als een kwartier en drie bonnen later de vrouw ver der mag rijden duurt het even voor ze de juiste versnelling ge vonden heeft. "Doet u dan nu wel uw riem om", adviseert de agent. "Ja, ik word helemaal ze nuwachtig van dit gedoe", sist de vrouw met een rood hoofd. "Het gaat ons er bij deze actie vooral om, de veiligheid van de mensen zelf te benadrukken", zegt Karei Cuvelier, de brigadier van de Leidse politie die de actie coördineert. "Veel mensen ver wachten zo'n actie niet, omdat de politie nu eenmaal kampt met een tekort aan mensen. Maar het is van belang dat mensen zien dat we alert zijn op wat er ge beurt in het verkeer", legt hii uit. "We letten daarom vooral op vei- ligheidsgordels, verzekeringspa- pieren, APK-keuringen, en de technische toestand van de au to". Er zijn 26 politiemensen bij de actie betrokken. Tijdens de bij eenkomst die aan de actie vooraf ging, is uitgebreid verteld welke formulieren ze moeten invullen; al met al een hele papierwinkel. "Je moet haast een secretaresse meenemen", zucht een van de agenten. De papieren komen al lemaal in een van de busjes te recht, zodat de resultaten van de actie makkelijk overzien kunnen worden. In het andere busje wor den gegevens nagetrokken. Zo kan bekeken worden of iemand verzekerd is, of zijn auto APK- gekeurd is en of er nog onbetaal de boetes staan. Die kunnen dan ter plaatse worden afgerekend. Veel mensen komen er van af met een bon voor een te gladde band, een lekke uitlaat of het niet dragen van de autogordel. Som migen maken het echter wel erg bont. Een groene Volvo-station- car met een roestig embleempje 'de luxe' achterop, verdient deze titel niet. In het plaatwerk zitten zoveel roestplekken en gaten dat je om een blik op de achterbank te kunnen werpen het autoruitje niet nodig hebt. Als een techni cus met zijn vinger onder een hoekje van de deur haakt, trekt hij met een simpel handgebaar een groot stuk van het plaatwerk los. "Polyester met een laagje groene verf als camouflage", concludeert hij hoofdschud dend. De eigenaar staat er een beetje schutterig bij. "Mijn vrouw ligt ernstig ziek in het ziekenhuis en mijn auto is gestolen", legt hij uit. "Toen moest ik snel een an dere auto kopen om naar het zie kenhuis te kunnen". Hij hoeft geen moeite te doen om overtui gend te klinken. De agent heeft met hem te doen. "U kunt beter afstand doen van dit brik", advi seert hij, "want als we alle man kementen op gaan tellen bent u heel wat duurder uit". Na enig aarzelen stemt de man toe. Als de agent om de autosleu tels vraagt zegt de man met een bitter lachje om zijn mond: "Ach agent, hij kan toch niet op slot... o jee, nog een bon!". Nadat de for mulieren zijn ingevuld en onder tekend, biedt een agent hem een lift aan naar het station. Belangstelling De politieactie trekt een hoop belangstelling. In het zonnetje staan mensen uit de buurt nieuwsgierig toe te kijken. Een buurtbewoner vindt de actie maar niets. "Ik werd net bij het oversteken bijna van mijn sok ken gereden door iemand die niet meer op de weg lette omdat hij naar die politiewagens keek", vertelt hij verontwaardigd. Vooral de brommercontrole trekt veel bekijks. Om te testen of de brommers niet ziin opge voerd worden ze op oen vermo gensmeter gereden. Als de wijzer te ver uitslaat is het foute boel. Een jongen kijkt beteuterd toe als zijn 'dierbare bezit' op een po- litiekar wordt gereden. Als om vier uur koffie met koek gebracht wordt kunnen de agenten om beurten even uitrus ten. Ze wisselen ervaringen uit en sterke verhalen. "Ik heb een keer iemand aangehouden die 180 reed", zegt een agent. "Toen ik hem voor de gein om zijn vliegbrevet vroeg, haalde hij het zo uit zijn binnenzak! Dat vond ik zo'n goeie, dat ik hem door heb laten rijden". Als na zessen het verkeersaan bod afneemt, wordt de actie ge staakt. In totaal zijn er die dag 304 auto's en 29 bromfietsen ge controleerd. Tegen bestuurders van 135 auto's werd proces-ver baal opgemaakt. Bij acht auto's liepen de boetes zo hoog op dat de eigenaars er wijselijk meteen afstand van deden. Tien andere auto's werden door de politie in beslag genomen om ze op het bu reau aan een nader onderzoek te onderwerpen. Van negen brommers bleek het vermogen zo opgevoerd te zijn dat ze in beslag werden ge nomen. "Die kunnen ze weer op halen als wij er het een en ander aan versleuteld hebben", aldus Karei Cuvelier. Hij vindt de actie 'aardig verlopen'. "Het is opval lend dat we 's ochtends tijdens de controle bij molen De Valk re latief meer oude auto's aantrof fen dan op de Vijf Meilaan. Mis schien dat die mensen in de bin nenstad alleen een auto hebben om boodschappen mee te doen", zegt hij. "Maar ja zelfs dón moet een wagen goed zijn". Als hij wegrijdt in een politiebusje ver geet hij zijn autogordel om te doen. "Tja, soms vergeet je dat in de haast", zegt hij verontschuldi gend. Kritiek na schrappen van bouwlocaties Kinderen uit de Burgemeesters- en Professorenwijk protesteerden gisteravond voorafgaand aan de commissie vergadering met spandoeken tegen het bouwen op groenplekjes in hun buurt. De wijkbewoners zijn boos omdat alle bouwplannen voor hun wijk onverkort doorgaan. De gemeentebestuurders hebben de inspraak aan hun laars gelapt, vinden ze. «foto Jan Hoivasti

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15