TAD LEIDEN Politie moet aandacht meer richten op milieu Fusie Leidse Hogeschool en Hogeschool West-Nederland LEIDSCH DAGBLAD Nieuw asfalt Noordeinde Opslag marktkramen bij Berk nog tot december Mishandeling vrouw: 15 maanden cel geëist s VRIJDAG 24 JUNI 1988 Conclusies rapport 'Hand in hand': LEIDEN - De politie moet meer oog krijgen voor milieudelicten. Tot die conclusie komen de direc tie milieu van de gemeente en de Leidse politie in een onderzoek naai hoe de milieu-wetgeving ge handhaafd moet worden. De con clusie van het rapport is dat er bin nen het politiekorps een milieu coördinator moet komen en dat een tiental agenten een opleiding op het terrein van milieu moet krij gen. Het college heeft deze aanbe velingen inmiddels overgenomen. 'Hand in hand' heet het rapport van beide organisaties, een titel waarachter de suggestie schuilgaat dat politie en milieuambtenaren voortaan beter moeten gaan sa menwerken. Een vereiste daarvoor is dat de politie meer oog krijgt voor het milieu: "De politie vormt immers 24 uur per dag de ogen, op straat". Bejaarde deelt mep uit met melkfles LEIDEN - Een melkboer heeft gisteravond om zes uur een tik met een melkfles gekregen in het Jeruzalemshof. Een 82-jari- ge man wordt ervan verdacht het te hebben gedaan. Hij zou kwaad geworden zijn, toen de melkboer hem had ge zegd op te schieten met zijn be stelling. "Ik heb mijn drift ver loren", zo zou de man hebben gezegd. De melkboer heeft vooralsnog geen aangifte ge daan. ADVERTENTIE ATTENTIE! OPRUIMING BIJ: PAANAKKER. <4 6CO LEIDEN j|§ LUXE SCHOENEN ook grote damesmaten Vatsgesteld wordt dat de politie momenteel te weinig mogelijkhe den heeft om op het milieu te let ten. Personeelsgebrek en het ont breken van voldoende deskundig heid zijn hiervan de oorzaken. De samenstellers laten het bij aanbe velingen om de deskundigheid van agenten te verbeteren omdat de ge meente geen mogelijkheden heeft het politiekorps uit te breiden. De milieucoördinator moet een centrale positie bij de politie krij gen wanneer het gaat om milieude licten. Hij helpt bij het onderzoek en het opmaken van processen- verbaal, maar vormt ook de scha kel tussen politie en de gemeente lijke directie milieu. Van de tien agenten die een milieuopleiding krijgen, wordt verwacht dat zij als voortrekker binnen het korps gaan fungeren. Zij krijgen de beschik king over geluidmeters en mon sterkoffers. Op deze wijze is de po litie in staat meer en sneller milieu delicten te signaleren. Voor de politie is met name een taak weggelegd bij de controle van milieudelicten op straat: straat- en huisvuil, autowrakken en geluids overlast door particulieren en hore- ca-instellingen. "Bij de politie is de aanpak meer gericht op het duide lijk en snel zaken doen, terwijl de directie milieu via het scheppen van een overlegsituatie tot een op lossing wil komen", staat in het rapport. De directie milieu houdt zich vooral bezig met bestuurlijke aspedten als het verlenen van ver gunningen en de controle daarop en het eventueel opleggen van dwangsommen of dreigen met slui ting wanneer de vergunning niet wordt nageleefd. Een betere samenwerking tus sen ambtenaren en agenten kan bijvoorbeeld leiden tot een goede bestrijding van overlast van cafés, zo wordt in het rapport gesugge reerd. Na een tweede waarschu wing van zowel politie en directie milieu volgt intrekking van de ver gunning bij een derde overtreding. Mocht nogmaals een overtreding worden geconstateerd, dan wordt proces-verbaal opgemaakt en is strafrechtelijke vervolging moge lijk. Politie en directie Milieu zijn ook van plan samen acties te gaan hou den. Rijnsburgerweg: alleen fietsers en voetgangers LEIDEN Voetgangers en fiet sers kunnen onbelemmerd ge bruik blijven maken van de voet en fietspaden langs de hoofdrij baan van de Rijnsburgerweg. Zoals reeds eerder gemeld zal deze weg vanaf maandagochtend 27 juni vanaf 2.00 uur voor het overige ver keer worden afgesloten. Deze situ atie, waarbij het autoverkeer en de buslijnen worden omgeleid, zal tot uiterlijk 21 juli duren. LEIDEN - Het Hoogheemraadschap van Leiden zal samen met dat van Delfland en Schieland op de Floriade van Zoetermeer in 1992 het werk van de hoogheemraadschappen en waterschappen presenteren. Met het project is een bedrag van 2,5 miljoen gulden gemoeid. Het ministerie van verkeer en waterstaat en sponsors zullen in de kosten bijdragen. De hoog heemraadschappen zelf zullen 650.000 gulden opbrengen. Onder meer zal een 'verkleind Nederland' laten zien hoe het land zou worden overstroomd als er geen zeewering, dijken of bemaling bestonden. 'Nederland' kan elk uur in tien minuten worden overstroomd door middel van een beweegbare klepstuw. Vervolgens wordt met behulp van een ge maal en een inlaatduiker de waterhuishouding weer op orde gebracht. De waterschappen verwachten dat deze tak van zorg zowel nationaal als internationaal veel belangstelling zal trekken. Het 'kleine Nederland' ligt weer in een polder op ware grootte waarin de werking van stuwen, sluizen en gemalen van dichtbij is te zien. Het hele Floriadeterrein is 68 hectare groot. De inzending van de hoogheemraadschappen beslaat 1,5 hectare. (foto pr) LEIDEN - De Leidse Hogeschool voor Beroepsonderwijs en de ka tholieke Pedagogische Hoge school West-Nederland gaan fuse ren. De beide besturen van de school hebben daartoe een inten- LEIDEN - Het wegdek van het Noordeinde, Noordeindeplein en de Haagweg wordt maandag 27 en dinsdag 28 juni geasfalteerd. Het Noordeinde en Noordeindeplein, tussen de Weddesteeg en de Witte Singel, zijn maandag voor het auto verkeer afgesloten. Dinsdag zal het stuk van de Witte Singel totKie spoorwegovergang worden aange pakt. De rijbanen zullen om beur ten afgesloten zijn. Tijdens de werkzaamheden kan er niet geparkeerd worden. De huisvuilauto komt maandag niet op het Noordeinde tussen de Wed desteeg en Witte Singel. Huisvuil moet op de hoek van de straat gezet worden. Voor informatie: gemeen telijk opzichter W.C.M Trumpie van de directie civiele werken, af deling bestratingen, tel. 254599 (Stadsbouwhuis). tieverklaring ondertekend. Het is de bedoeling dat de feitelijke fusie de tweede helft van 1990 plaats heeft. De Leidse school telt thans circa 2000 leerlingen en de Pedagogi sche Hogeschool 500. Met een aan tal leerlingen van rond de 2500 komt de hogeschool aardig in de buurt van de nieuwe richtlijnen die de overheid aan hogescholen stelt. Of het dan nog nodig is dat er een samenwerkingsverband komt met de Haagse Hogeschool, daarover wil een woordvoerder van de Leid se Hogeschool zich niet uitlaten. Tegen een fusie met de grotere Haagse Hogeschool heeft 'Leiden' al drie keer nee gezegd. Wel wordt vanuit Leiden een zekere samen werking nagestreefd. De fusie met de Pedagogische Hogeschool komt LEIDEN Wethouder Peters wil voor 1 december een einde maken aan de bevoorrechte positie van het garagebedrijf Berk aan de Kaasmarkt, dat van de gemeente de beschikking over 15 parkeer plaatsen heeft gekregen. In ruil daarvoor stelt Berk nabij de Kaas markt een opslagterrein voor marktkramen beschikbaar. Peters vindt dat voor december een nieu we opslagplaats moet worden ge zocht zodat de 15 parkeerplaatsen weer voor algemeen gebruik be schikbaar komen. Ongeveer 60 deelnemers Leidse peur- bakkentocht bij het probleem betrokken is om dat de marktkramen particulier ei gendom zijn. De gemeente heeft slechts een noodoplossing getrof fen, schrijft Peters: het marktkra- menbedrijf en Berk moeten nu zelf een oplossing zoeken. De wethou der laat weten dat pogingen van de gemeente om een andere opslag plaats te zoeken tot op heden v ruchteloos zijn geweest. De omstreden parkeerplaatsen werden enkele maanden geleden aan Berk toegezegd toen het be drijf dreigde de huur van de op slagplaats op te zeggen. Het gara gebedrijf zei de ruimte zelf nodig te hebben. Ondernemers uit de wijk reageerden furieus en beschuldig den de gemeente ervan zich te heb ben laten chanteren door Berk. Peters vindt dat de wagens met kramen niet op de Kaasmarkt ge parkeerd kunnen worden omdat dat een verloederende indruk zou maken. Eerder kwam de wijkvere- niging Pancras-West met een vijf tal andere locaties waar de kramen opgeslagen kunnen worden. min of meer als een verrassing. Volgens een woordvoerder hebben de voorbereiding een maand of vier, vijf geduurd. Het pakket van de Pedagogische Hogeschool sluit goed aan bij de Leidse school. De Leidse Hogeschool omvat de sectoren gezondheidsonderwijs (te Leiden), laboratoriumonderwijs (Leiderdorp) en sociaal-agogisch onderwijs (Den Haag). De Hoge school West-Nederland bestaat uit: de pedagogische academies De La Salla in Heemstede en Thomas Mo re in Rotterdam en de Haagse ka tholieke Pabo. Het betreft bijzonder onderwijs. De nieuwe, op korte termijn op te richten stichting, zal een samen werkingsverband zijn op protes tants-christelijk en katholieke grondslag. LEIDEN - Voor de derde keer wordt, onder toezicht van de Leid se brandweer, donderdag 7 juli de peurbakkentocht gehouden. De tocht dient als feestelijke opening van de Leidse Lakenfeesten die van 7 tot en met 17 juli worden ge houden. Meer dan zestig bijzondere vaar tuigen en voertuigen beginnen om 18.45 uur vanaf de Beestenmarkt hun tocht door de Leidse wateren. Via de Apothekersdijk/Boom- markt varen ze langs het Stadhuis naar de Kraaierbrug, gaan daar linksaf de Herengracht op, om via de Oude Rijn langs de Hoogstraat- kelders weer terug te komen op de Beestenmarkt. Aan de tocht varen onder meer mee: de winnaars van 1986 en 1987, vijftien orkesten, een bierviltje van 7,5 meter doorsnee, een kinderwa gen, diverse auto's, een amfibie vaartuig uit de Tweede Wereldoor log, twintig Grieken en een tele foontoestel. Er zijn drie prijzen te v respectievelijk 750, 500 en 250 gul den en als extra prijs een lang weekend Parijs per luxe-touring car voor de 'leukste' deelnemer. De jury bestaat uit brandweercom mandant B. Mark, kamerlid A. Ploeg en zangeres Gemma van Eek. Na de prijsuitreiking begint om 22.30 uur op de Beestenmarkt een blues-festival. 'Hoogleraar afwijzen wegens slecht Nederlands' LEIDEN De faculteitsraad van sociale wetenschappen van de Leidse universiteit is niet te spreken over de benoeming van een hoogleraar theoreti sche sociale psychologie. Het universiteitsblad Mare meldt dat de raad de benoeming van de man, een wat oudere Ameri kaan, afwijst, uit vrees dat hij niet snel genoeg Nederlands zal kunnen leren om college te ge- De Amerikaan heeft enkele jaren geleden een aantal gast colleges in Leiden gegeven, re den voor de benoemingscom missie om hem voor de functie te vragen. Maar de faculteits raad vindt het een groot risico om de psycholoog, die als enige op de voordracht staat, te be noemen. De raad vreest dat een ouder iemand meer moeite zal hebben met het leren van de Nederlandse taal. Het faculteitsbestuur moet nu een beslissing nemen. DEN HAAG/LEIDEN - Wegens zware mishandeling heeft officier van justitie, mr. J. van Eek, giste ren voor de Haagse rechtbank 21 maanden celstraf, waarvan zes voorwaardelijk geeïst, tegen een 26-jarige Hagenaar. In zijn toen malige woning aan de Leidse Bree- straat had hij in de nacht van 22 op 23 augustus vorig jaar zijn vriendin gestompt en geslagen. De vrouw liep een gebroken neus, een gebroken jukbeen, rib- breuken, een kwetsuur aan de nek- wervel, een hersenschudding en een beschadiging aan het hoorn vlies op. Volgens de officier van justitie zat de woonkamer in het huis onder de bloedspatten. Van Eek noemde de verdachte een ge vaarlijke bruut, die maandenlang zijn vrouw had geterroriseerd en als een beest te keer was gegaan. Aanleiding tot de mishandeling was dat de vrouw als prostituée werkzaam was Tegenover de Leid se politie had zij verklaard hiertoe door de man gedwongen te zijn en dat zij een panische angst voor hem had. Tevens zou zij onder druk zijn gezet om cocaïne te gebruiken. De verdachte zou dit ook gebuiken. Voor de rechtbank ontkende de Hagenaar met klem dat hij coke zou gebruiken en hij wilde juist dat zijn vriendin met haar werk zou stoppen. Toen zij hem de bewuste avond vertelde dat zij ook een rela tie had met zijn broer, zijn compag non en zijn huisbaas, was hij woe dend geworden en gaan slaan. Ach teraf heeft hij veel spijt gehad van de woedeuitbarsting, zo zei hij gis teren op de strafzitting. De officier had geen twijfel over de betrouwbaarheid en de integri teit van het slachtoffer. Hij meende dat de vrouw fysiek en psychisch zwaar is getekend door het gebeur de en er nog lang last van zal heb ben. Van Eek wees ook nog op de bokstraining die de verdachte heeft gehad. De verwondingen aan het slachtoffer waren met de blote hand toegebracht en na de vecht partij had de verdachte zelf een ge kneusde hand. Raadsvrouw, mr. J. Buys, merk te op dat haar cliënt na de gebeurte nis is ingestort en zich bij de politie heeft gemeld. Ook denkt zij niet dat er sprake was van coke-ge bruik omdat de 26-jarige sportief leeft. Zij bepleitte een alternatieve straf in de vorm van dienstverle ning. De rechtbank doet 7 juli uit spraak. ADVERTENTIE Meer Toyota-plezier? Denk dan vooral aan een Verberg Toyota. Da's een Toyota waarvan u in de loop van de jaren meer plezier heeft. Kom maar langs voor tekst en uitleg. A.J. Verberg's Auto B.V. Zoeterwoudseweg 23, 2321 GM Leiden tel. 071-313141 Daar komt u verder mee STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDE STAD LEIDEN Hoge nood Je zult maar met een goed gevul de blaas in Leiden rondlopen. Dan ben je mooi gesjochten, want het gemeentebestuur heeft het niet erg op met klanten die hoge nood hebben. Kort geleden zag het er nog naar uit dat er drie moderne, zichzelf reinigende openbare toiletten in de stad ge plaatst zouden worden, com pleet met airconditioning, ver warming en een achtergrondmu ziekje. De Parijzenaars gebrui ken ze al jaren en sinds kort kan men er ook in Amsterdam, Rot terdam, Maastricht en nog een aantal andere Nederlandse ste den goed voor gaan zitten. Vorig jaar besloot het gemeen tebestuur dat ook in de metro pool aan de Rijn (Leiden, red.) een drietal zogeheten sanisettes zouden komen en er werd vast begonnen met de sloop van de oude urinoirs aan de Maresingel, Geregracht, Jan van Houtkade, 2de Binnenvestgracht, Rijn- zichtbrug en aan de Witte Singel. Het zou niet lang meer duren of de ultramoderne sanisettes zou den de ouderwetse urinoirs ko men vervangen. Maar nu'komt het: ze komen er niet! Wat is het geval. Onlangs heeft de gemeente een overeenkomst gesloten met de firma Publex over het plaatsen van 180 abri's in de stad. Van deze 180 bushuis jes zijn er slechts 120 commer cieel interressant en voorzien van reclame. Toch worden er 180 abri's gratis door het bedrijf ge plaatst. Aan de overeenkomst za ten namelijk een aantal extra's vast, zoals toiletten of zogeheten journaals (elektronische mede delingenborden), waarvan de keuze werd overgelaten aan de gemeente. Na rijp beraad besloot het gemeentebestuur.dat ze het liefst ziet dat de 60 halteplaatsen die commercieel oninterressant zijn, ook worden voorzien van abri's met verlichting. Dat kon, maar daardoor vielen de toiletten wel uit de boot. Hoe moet het nu verder met Leidenaars die plotseling aan drang krijgen?. Je kunt natuur lijk achter zo'n abri gaan zitten, maar daar zijn ze niet voor. Bo vendien heeft de gemeenteraad naar aanleiding van de toiletten- nota besloten dat er naast drie urinoirs ook drie moderne toilet groepen moesten bijkomen. Be loofd is beloofd, zegje dan als óp- lettende Leidenaar. De deskundige ambtenaar op dit gebied, R. Verplancke, vertelt dat de kwestie vermoedelijk in het najaar opnieuw aan de orde zal komen in de raadscommissie. De raadsleden mogen dan vertel len of de toiletten er alsnog moe ten komen. Dat gaat de gemeen te wel geld kosten. De mogelijk heid bestaat namelijk om de sa nisettes van de firma Publex te huren. De raadsleden zouden ook kunnen denken: zoek het maar uit, want klachten over het ver dwijnen van de urinoirs heeft Verplancke nog niet gehoord. Misschien zit er wel niemand op een ultramodern toilet te wach ten. Of durven de Leidenaars die met een goedgevulde blaas of broek thuiskomen niet van zich te laten horen? Onvoorstelbaar De Raadsherenbuurt staat be kend als een rustige buurt met veel groen. In zo'n buurt ver wacht je geen vandalisme of an dere onregelmatigheden. Het bouwbedrijf Erica bv weet even wel beter. Erica bouwt momen teel 4 woningen aan de Van Ol- Het automatisch reinigend openbaar toilet zoals dat op tal van plaatsen in Parijs is te vinden en waar Leiden vermoedelijk nog lang op moet wachten. Maar ja, Leiden is Parijs niet. (foto pr) denbarneveltstraat. "Wat wij daar voor last van de jeugd heb ben ondervonden is echt onvoor stelbaar", schrijft het bouwbe drijf in een epistel dat vorige week huis-aan-huis is verspreid in de Van Oldenbameveltstraat en omgeving. "Gesloopte hekken, gebroken steigerdelen, omgetrokken pro fielen en ga zo maar door", meldt de brief. "Vorig weekend is zelfs de schoor-constructie van de metselwerkwanden gesloopt, met als gevolg dat er een muur omgewaaid is. Wederom grote fi nanciële schade. Om nog maar niet te denken aan de gevolgen als er kinderen in de buurt zou den zijn geweest", aldus het bouwbedrijf in de brief gericht aan ouders en kinderen. "Mogen wij een beroep op u doen er op toe te zien dat dit soort gevaarlijke jeugdactivitei- ten tot een einde komen", schrijft Erica in dwingende hoofdletters. "Het moet toch niet nodig zijn dat wij in zo'n fijne rustige buurt een bewakings dienst met waakhonden moeten inschakelen. Laat het ook in deze tijd alstublieft nog mogelijk zijn onze werkzaamheden op norma le wijze uit te voeren". Als het nu om Leiden-Noord zou gaan, ja dan... Maar de Raadsherenbuurt. Wie had dat gedacht? Zo'n nette buurt en dan zulke draken van kinderen. "Toe ouders, kijk eens wat meer om naar uw kroost", lijkt het van moralisme vervulde schrijven te willen zeggen. Directeur F. Swaak van Erica verklaart dat het om niets anders gaat dan "een vriendelijk ver zoek aan ouders om hun kinde ren wat meer ontzag voor ander mans eigendom bij te brengen". Swaak verwacht dat het briefje een positief resultaat zal hebben. "In Rotterdam hebben we ook eens problemen gehad. Toen heeft de buurtvereniging een soortgelijke brief in de wijk rondgedeeld. Dat heeft perfect geholpen". Hoogste tijd Foutje in Steeds van afgelopen woensdag. Het bezoekje dat le den van de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke aange legenheden aan Utrecht zullen brengen, om aldaar kennis te ne men van de ervaringen met de vrije sluitingstijd van café's, vindt niet aanstaande maandag plaats maar op een nader te bepa len datum. De commissie zal maandagavond wel over één en ander vergaderen en vervolgens een datum prikken voor het ge plande uitje. We houden u op de hoogte.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 13