prom: Baa 1 bergen brengt bet moderne wonen Tropisch regenwoud onder luchtkussens w -VRIJE TIJD Meervallen met vallen en opstaan VISSPORT Wandelingen langs monumenten 350.- 1050.- 5995.- 2595.- 895.- 3450.- 1295.- VRIJDAG 24 JUNI 1988 PAGINA 11 Hoewel ons Nederlandse viswa ter zeer veel te bieden heeft, een feit dat steeds meer buitenlandse sportvissers beginnen te ontdek ken, is er zeker één vissoort waarvoor de hengelaar naar het buitenland moet. Dat is de meer val. Wie meerval wil vangen moet op zijn minst naar onze oos terburen reizen en voor nog meer mogelijkheden bent u al gauw aangewezen op de Oostbloklan den. Aangenomen wordt dat de meerval in ons land vrijwel is uit gestorven. Ik heb het dan over de siluris glanis, de meerval met 6 bekdraden die een lengte kan be reiken van zo'n 2,5 meter. De vis heeft een marmerachtig glad li chaam, een zeer brede bek en kleine oogjes. Meest opvallende kenmerk is de in verhouding zeer kleine vin die zich ver naar voren op de rug van de vis be vindt. Er zijn namelijk ook Ameri kaanse en Afrikaanse varianten die bij tijd en wijle in ons water worden gevangen. Ze worden dan als trots bewijs aangevoerd dat er nog wel degelijk meerval aanwezig is. Nader onderzoek van de visjes, die meestal niet groter dan 10 a 20 centimeter zijn, leert dat het gaat om deze verre familieleden van de 'echte meerval'. Ze zijn waarschijnlijk door aquariumliefhebbers die er van af wilden in het buitenwater gedumpt. Hoe zit het nu precies met de meerval? Voor zover de biolo gische kennis op dit ogenblik reikt zwemt er nog steeds een be perkt aantal meervallen rond. Hoeveel het er zijn is zelfs niet bij benadering vast te stellen maar wel weet men dat ze zich concen treren in en rondom de Westein- derplassen met de ringvaart van de Haarlemmermeer als uitloper. Deze kleine meervalstand blijkt zich ook nog voort te plan ten. In de netten van beroepsvis sers op de Westeinder en directe omgeving worden bij tijd en wij le jonge meervalletjes aangetrof fen. En zij zijn er zeker van dat het niet gaat om de eerder ge noemde varianten, maar om de enige echte siluris glanis. Met de meerval is iets bijzon ders aan de hand. Deze roofvis van wie bekend is dat hij als prooi voornamelijk witvis veror bert, staat namelijk sinds 1973 op de lijst van beschermde inheem se diersoorten. De vissoort valt daardoor onder de werking van de Natuurbeschermingswet en die zegt onder meer datje derge lijke vissen niet in je bezit mag hebben. Daarmee was de Organisatie ter Verbetering van de Binnen visserij (OVB) in overtreding want daar werd al voor de beslis sing van kracht werd geëxperi menteerd met meerval. Al in 1972 lukte het op de kwekerij meervallen zich te laten voort planten. DOOR BRAM VAN LEEUWEN Een aanvraag om een onthef fing, zodat de experimenten kon den worden voortgezet, bleef zo lang uit dat de OVB in 1980 be sloot om de aanwezige voorraad maar te vérkopen. Het waren ruim 450 meervallen met een to taal gewicht van bijna 1200 kilo. Meer dan 50 exemplaren hadden inmiddels een lengte van een me ter bereikt en een enkele was zelfs al 1,40 meter. Met pijn in het hart moest de OVB toezien hoe de vis verhuis de naar een handelaar in Beieren. Weg kans om de meerval weer te rug te brengen in ons water. Hengelaars die ooit deelnamen aan proefvisserijen waren ly risch over de kracht van deze sportvis. Met name de veel te vroeg overleden journalist John Preger heeft zich steeds sterk ge maakt voor het uitzetten van meerval in bepaalde wateren. Na die teleurstelling is het een paar jaar stil geweest rond de heeftwordt val (archieffoto) meerval. Die werd verbroken in december 1985 toen het ministe rie de OVB alsnog ontheffing verleende. Op de kweekvijvers mochten hoogstens 10 meerval len en de nakomelingen daarvan worden gehouden voor onder zoek. De afgelopen drie jaar zijn in de vijvers op het proefbedrijf in Beesd diverse experimenten ge daan. Daarbij is inmiddels als voorlopige conclusie vastgesteld dat de meerval een goede bijdra ge zou kunnen leveren aan het uitdunnen van overmatige wit- visstanden, een probleem in vele wateren. De meerval gedijt goed op een dieet van kleine witvis. En wat belangrijk is: de meerval is geen concurrent van de ook al snel slinkende snoekstand. Na deze eerste experimenten wil de OVB nu buiten de deur proeven doen om te zien hoe de meerval onder natuurlijke om standigheden reageert. Voor die proef is ontheffing aangevraagd. Komt die af dan zal nog dit jaar of in 1989 een proef worden geno men in een afgesloten gedeelte van het Noorddiep bij Kampen. De bedoeling is dat er onvrucht bare meerval wordt uitgezet, zo dat de soort zich niet kan voort planten. Om het experiment weten schappelijk te begeleiden is me dio april een speciale werkgroep ingesteld. Daarin hebben onder meer zitting de OVB, het RIVO (visserijonderzoek), het RIN (na tuurbeheer), vertegenwoordi gers van diverse departementen, de universiteit van Wageningen en het Rijksmuseum van Na tuurlijke Historie in Leiden. Ein delijk wordt daarmee weer een volgende stap gezet op de moei zame weg naar de mogelijke te rugkeer van de meerval in ons viswater. Burgers' Bush: Als een ervaren ontdekkingsreiziger gaat Antoon van Hooff over de hangbrug. De directeur van Burgers' dierenpark in Arnhem is trots op zijn jongste aanwinst. Een wereldprimeur: Een gigantische tropenhal met de fraaie naam Burgers' Bush. Hondervijftig bij negentig meter planten, water, palmen, riviertjes en vooral warmte. Een overkapt tropisch regenwoud aan de Schelmseweg. door Patrick Selbach Van Hooff veegt wat zweet van het voorhoofd. "Dit is een unieke hal", zegt hij. Zijn vinger wijst naar het doorzichtige dak dat 20 meter ho ger de zon ruimschoots laat bin nenvallen. "De hele bouw en voor al het dak is volgens een zeer bij zondere methode gemaakt; ner gens zie je ook maar één steunpi laar". Het dak bestaat uit 735 luchtkus sens van kunststoffolie die aan el kaar zijn gelegd en aan de randen luchtdicht zijn gelast. Buiten is het dak overspannen met een net dat moet voorkomen dat vogels het materiaal beschadigen. Via drie in gangen is Burger's Bush te berei ken. Eenmaal binnen is er direct een grote muur. Maar dan eentje van warmte. De temperatuur in de hal bena dert de vijfendertig graden Celsius. Op avontuur in het Ariihemse regenwoud. Het is er klam en vochtig. Verschil lende plotseling opstekende regen buien veroorzaken op de grond plassen. De buien zijn afkomstig van sproeiers die een uitbundige en indrukwekkende plantenwe reld in de hal voorzien van vocht. Maar liefst 1.200 soorten planten zijn er geplaatst. Een groot deel hiervan is gekweekt in de eigen De vijfde voetwijzer voor Nederland is uit. Het nieuwe boekje uit de serie voetwijzers gaat over 13 dagwan delingen langs monu menten die dateren van de industriële re volutie. Het gaat meestal om uitgeleef de en door planten overwoekerde gebou wen die op verlaten plaatsen staan. De routes voeren langs resten van fa briek, stations, wer- dokken slui- die tijdens de i dustriele revolutie volop in gebruik wa ren. Zo is er onder an dere een strokarton- (bij Winschoten), turf- (bij Schoonebeek), steen- (bij Zevenaar) en een zinkroute (bij Weert). Per wande ling, gemiddeld zo'n 15 kilometer, wordt een uitgebreide route beschrijving gegeven waarbij de wandelaar telkens op bijzondere gebouwen wordt ge wezen. Bij elke route is een kaartje afge drukt en er wordt uit gebreide achtergrond informatie gegeven over de industriële ge schiedenis van het ge bied. Het boekje is lekker dun, net iets te groot voor in de binnenzak, maar wel zeer stevig omdat het is inge naaid. Alexander Artz heeft het geschreven en de uitgeverij is Ter ra. De nieuwe voetwij zer kost 17,50 en het ISBN-n 6255 3370. kassen. Ook werden veel planten gehaald uit botanische tuinen in Europa en natuurlijk uit de tropen zelf. Samenhang "Wat we willen laten zien, zijn niet zo zeer de planten of de dieren, maar de samenhang die er tussen die twee bestaat in een tropisch re genwoud", zegt Van Hooff. Bij een kunstmatige rivierbedding staat Van Hooff even stil. Zijn bijna twee meter lange gestalte leunt over een bruggetje. "Kijk, hier komen bij voorbeeld waterzwijnen uit Zuid- Amerika en natuurlijk ook de nodi ge tropische vissen". Maar dat zal niet de enige fauna zijn. Ook hon derden tropische vogels en enkele amfibieën zullen de hal kleur moe ten gaan geven. "En we laten de no dige insecten los zoals bijvoor beeld kleine sluipwespen en mil- joenpoten", zegt Van Hooff. Burgers Dierenpark wil het tro pisch regenwoud zo realistisch mo gelijk maken. Mensen moeten er van kunnen genieten, maar er ook van kunnen leren. "Het regenwoud verdient onze aandacht meer dan we wellicht denken", meent Van Hooff. "Het is tenslotte een gebied waarvan nog maar zo'n 20 tot 25 procent bekend is. De rest van die geheimzinnige wereld is voor ons nog steeds een gesloten boek. En toch profiteren we er dagelijks van. We genieten van de zuurstof die het produceert, maar ook van dingen als koffie, cacao, rubber en brand stof. Om nog maar niet te spreken van de vele specerijen en medicij nen als kinine". Wie Burgers' Bush bezoekt kan kiezen uit drie routes. Een gewone met rechte en egale straatjes voor mensen in een rolstoel of die slecht ter been zijn. De tweede route is al een stuk gevarieerder. De wegen zijn net als in de tropen van een rood vulkanisch materiaal met spoorrillen en steenranden. De on verwacht opstekende sproeiregens laten de bezoekers al huppelend door de lianen gaan. De derde route is een ware ont dekkingstocht langs een hang brug, over een rivier en onder een veertien meter hoge waterval door Van Hooff steekt een sigaar op ter wijl hij moeiteloos een beekje over steekt. "Elke dag ben ik hier klets nat. Zeker de route die voert tot vlak onder het dak. Daar stijgt de temperatuur en is het erg vochtig", zegt hij lachend. Ouderwets dineren aan deze moderne in wit met staalgrijs uitgevoerde eethoek. Per stoel Tafel (150x90) Modern en tijdloos gaan heel mooi samen. Baalbergen bewijst het met deze collectie meubelenVandaar dat deze fraaie meubelen zich moeiteloos laten combineren met vrijwel elke andere stijl. Of u nu van klassiek of romantisch houdt, een moderne zit- of eethoek past er altijd bij. Met veel hart voor uw huis brengt Baalbergen deze collectie eigentijdse meubelen. Het goede wonen gaat in zwart gekleed. Prachtige in zwart leder uitgevoerde 3-2 zitscombinatie Ook als bankstel leverbaar en in andere kleuren. Zeer chique zwart gelakte satonkast. Bestaande uit barelement, vitrine met verlichting en t.v. kast. Vele andere opstellingen mogelijk. Moderne glazen tafel INTERIEUR WAARBORG I Vfclbekwnd wor Comfort is van alle tijden Het is helemaal van deze tijd als het wordt gecombineerd met functionaliteit. Deze draaifauteuil heeft het Veelbelovend wonen met Proms Wonen volgens uw eigen smaak doet u het best bi| Baalbergen, Modem ot klassiek, u kiest bi| ons altijd voor een merk met allure en een eigen stijl. Proms is het exclusieve merk van Baalbergen. Vakkundig gemaakt. Een garantie waar weinigen aan kunnen tippen. En voor prijzen die niet alleen veel voordeel beloven, maar het ook echt bieden. En ook met de prijzen laat Baalbergen z'n hart een woordje meespreken. Wie modern woont richt z'n In andere stoffen vanaf interieur geheel naar eigen idee in. Met deze zitset kunt u werkelijk alle kanten op. Uitgevoerd in het prachtig afstotend Lamous Een semi klassieke compositie stijlvol comfort. Fraaie 2-3 zits Elementen in Lamous al vanaf Ook leverbaar 3-zitsbank Ook als losse bank leverbaar, en met andere stoffen BAAIBERGEN-19-KATWIJK AMBACHTSWEG 19 TELEFOON 01718 - 20 300 BAALBERGEN - LEIDERDORP MEUBELPLEIN 7 TELEFOON 071-4144 66 DONDERDAGAVOND KOOPAVOND

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11