Maxwell aast op aandelen De Generale Hagemeyer werkt zich snel uit koffiedrab Effect schuldenkwijtschelding beperkt Shell verovert met actie kwart handdoekemnarkt PAGTNA 7 Plan voor Europese media-gigant ALMELO (GPD) - De spaaractie voor badhanddoeken van Shell is "een ongelooflijk fenomeen" De oliemaatschappij heeft met deze branche-vreemde activiteit maar liefst een kwart van de Ne derlandse markt voor badstof in handen gekregen, wat meer is dan de warenhuizen samen ver kopen. Shell zou overwegen de actie uit te breiden naar andere landen. Dat zegt B. Keijzer, directeur van de huishouddivisie van het textielconcern Koninklijke Nij- verdal ten Cate. Het bedrijf heeft flink last van de Shell-actie, want met zijn merkprodukten moet Ten cate het vooral hebben van de detaillist. En de kleine winke lier verliest wat handdoeken be treft toch al terrein aan waren huizen en textielsupers. De huishoud-poot van het ver der florerende kunststoffen- en textielconcern is zelfs in de ver sukkeling geraakt en heeft on langs het bureau McKinsey in de armen genomen. "Niet om de be drijven door te lichten", bena drukt Keijzer, "maar voor een analyse van het marktperspec tief en om te kijken in hoeverre onze strategie moet worden aan gepast". De problemen bij Nijveldal ten Cate zijn overigens niet (alleen) terug te voeren op het onver wachte succes van de Shell-actie De markt voor huishoudtextiel stagneert, niet alleen in Neder land, maar in heel Europa. Bo vendien zijn er in de markt zulke fundamentele ontwikkelingen gaande, aldus Keijzer, "dat we die door deskundige buiten staanders in kaart gebracht wil len zien om niet door de tijd te worden ingehaald". Een van die ontwikkelingen is de sterke stijging van de impor ten uit lage-lonerdanden, die we gens'de lage dollarkoers Ameri ka als afzetgebied minder inte ressant zijn gaan vinden en daar om hun aandacht hebben ver legd naar Europa. Deze importen treffen volgens Keijzer vooral dc badstofproduktie bij Ten Cate Colorweave in Winterswijk. BRUSSEL (GPD) advertentiebladen. Generale de grootste aandeelhou- bert Maxwell en de Genera- der van de kabelmaatschappijen le Maatschappij van België Coditel en Mediafin is. België i: k rm gaan samen een grote Eu ropese 'mediamaatschap pij' oprichten. De Brit treedt daarvoor toe tot de aandeelhouders van de grootste holding van België. door Hans de Bruijn dichtstbekabelde land van de we reld en Maxwell zou daarin een ide ale gelegenheid zien om zijn plan nen met kabel- en satelliettelevisie vorm te geven. Maar Belgische media meldden vanmorgen dat De Benedetti waar schijnlijk een deel van zijn aande len zal overdoen aan zijn grote ri vaal in de strijd om de controle over de Generale, de Franse Com pagnie Financiere de Suez. Die zou ze dan weer (deels) kunnen door verkopen aan Robert Maxwell. De Britse belangstelling voor de Generale kwam woensdag als een grote verrassing. Dinsdag werd op de aandeelhoudersvergadering van de Generale nog meegedeeld dat er een akkoord over het beheer van de holding was tussen De Be nedetti en de Suez-groep, die met tesZgmlÈ°#> izfz, zzfSpfSTESEN Volgens nog niet bevestigde be richten in de Belgische media zou de Italiaanse Financier Carlo de Be nedetti, die 48 procent van de Ge- nerale-aandelen bezit, zijn hele pakket of een groot deel ervan aan Maxwell (65) willen overdoen. De media-maatschappij - die zich projekten in zowel de geschreven als de audio-visuele sector zal toe leggen - krijgt een startkapitaal van ruim 550 miljoen gulden. De be- enkele Belgische vrienden een doeling is er een marktleider op krappe meerderheid van de Gene- mediagebied in Europa van te ma- rale- aandelen heeft, ken. De Benedetti heeft begin dit jaar Vrijdag zullen alle betrokkenen geprobeerd de macht over de Ge- mededelingen over deze zaak nerale te krijgen, maar dat misluk- doen. Van de kant van De Benedeti te uiteindelijk. Het Suez- blok wordt formeel ontkend dat de Itali- bleek sterker. Maar algemeen werd aan zijn aandelen aan Maxwell zou aangenomen dat hij toch genoegen overdoen. "Er is geen enkel contact zou nemen met zijn minderheids met Maxwell geweest", zo wordt positie en-dat die ook in het vrijdag gezegd. bekend te maken akkoord met Su- Er wordt gefluisterd dat hij voor- ez zou worden bevestigd, al een rol wil spelen bij de Commer- De Benedetti heeft enkele miljar- ciele tv in België. Feit is dat de den guldens moeten vrijmaken om Vlaamse zakenman Andre Leysen, zijn jacht op de Generale-aandelen een van De Benedetti's vrienden, te kunnen financieren. Recent de baas is bij de Vlaamse Uitgevers heeft hij van diverse van zijn Itali- Maatschappij, die tot nog toe bui- aanse en Franse ondernemingen ten de andere projekten voor de het aandelenkapitaal moeten ver- Vlaamse commerciële tv is geble- hogen om aan het geld te komen ven. om die operatie te kunnen betalen. Ook de Generale wil de media- Maxwell is onder meer uitgever markt op. Tot nog toe was de hol- van de linkse Britse krant de Daily ding daarop alleen actief via de Mirror, eigenaar van het pop-tv-sta- beurskrant 'Echo de la Bourse' en tion MTV en van tal van uitgeverij- via kleine deelnemingen in het en en aandeelhouder (12 pet.) van Franse reclamebureau Havas en de de Franse tv-zender TF-1, waarin Luxemburgse tv-zender RTL. overigens ook Suez belangen heeft. De Suez-groep heeft belangen in Djj heeft al eerder laten weten dat de filmmaatschappij Pathe, de bij zich een positie op de Belgische Franse tv-zender M6 en enkele uit- mediamarkt wil verwerven. MARSEILLE Onherkenbaar gemaskerd, uit vrees voor represaillemaatregelen woord. Zij staken al 55 dagen uit protest tegen reorganisatieplannen. Hun hun bazen, staan mijnwerkers in Marseille de pers te zijn sinds 14 dagen in hongerstaking. (foto EPA> Armste landen blijven met te hoge lasten zitten DEN HAAG (GPD) De toezeg gingen van de zeven grote indus trielanden tijdens de economische topconferentie in Toronto hebben de jaarlijkse verplichtingen van de armste Afrikaanse landen met maximaal 1 miljard dollar verlicht. Een snelle rekensom leert dat deze landen dan nog altijd circa 1 mil jard dollar méér aan rente en aflos sing betalen dan ze aan nieuwe hulp ontvangen. Niettemin lijkt met de uitkomst van deze topcon- Dollar De koers van de dollar is van morgen boven de twee gulden uit gekomen. Aan het begin van de handel op de wisselmarkt van Am sterdam noteerde de Amerikaanse munteenheid 2,0120 gulden, bijna anderhalve cent meer dan woens dag, toen de dollar twee cent steeg. De stijging vloeit voort uit het toe nemende vertrouwen in het func tioneren van de Amerikaanse eco- Winst Ahold Ahold heeft in de eerste zestien weken van dit jaar een netto winst behaald van 38,3 miljoen gulden. Dit betekent een stijging van 8,5 procent ten opzichte van de kwar taalwinst van het vorig jaar. Het bruto resultaat was 69,8 miljoen, een stijging van 16,2 procent. Deze werd echter teniet gedaan door een toename van de rentelasten, die na genoeg verdubbelden tot 20,7 mil- Vetgebruik De Nederlander heeft vorig jaar gemiddeld 100 gram meer vet j ADVERTENTIE bruikt dan Het verbruik ferentie een nieuwe fase aan te bre ken in het denken over het schuld vraagstuk. Vier van de zeven belangrijkste industrielanden hebben de armste Afrikaanse landen gedeeltelijke kwijtschelding van schulden in het vooruitzicht gesteld. Engeland, Ita lië en de VS zijn daartoe niet be reid. Zij hebben principiële bezwa ren tegen kwijtschelding, omdat het demotiverend zou werken op landen die zich veel moeite ge troosten om netjes aan hun ver plichtingen te voldoen. De Amerikaanse minister van fi nanciën is bang dat de Latijns Amerikaanse landen - die vooral bij de VS in het krijt staan - op ge vaarlijke ideeën worden gebracht als zij zien dat het Afrikaanse conti nent profiteert van het omzetten van leningen in schenkingen. Het moet dan ook als een belangrijke verzachting van het Amerikaanse standpunt worden aangemerkt dat de VS haar verzet tegen de kwijt schelding aan Afrika door andere landen heeft gestaakt. Nederland is tien jaar geleden al begonnen met het omzetten van le ningen in schulden. Sinds 1978 heeft Nederland de armste Afri kaanse landen een bedrag van 212 miljoen gulden kwijtgescholden. Het effect hiervan mag echter niet overschat worden. Het gaat veelal om landen waarvan de economie dusdanig is ontworteld dat zelfs ri- goreuze kwijtschelding hen niet het financiële aanzien kan terugge ven dat nodig is voor het verkrijgen van nieuwe kredieten. En landen zonder nieuwe kredietmogelijkhe den komen steeds dieper in de pro blemen. Daar komt bij dat kwijtschelding van schulden geld kost. Het geld dat ontwikkelingssamenwerking daaraan besteedt kan ze niet beste den aan ontwikkelingsprojekten. Voor lang niet iedereen staat vast dat de allerarmste Afrikaanse lan den meer gebaat zijn bij kwijt schelding dan bijvoorbeeld bij de gelijke landbouwprojekten. Alleen leningen van overheden komen in aanmerking voor kwijt schelding. Het overgrote deel van de Afrikaanse schuldenlast komt echter voort uit - door de overheid gegarandeerde - commerciële kre dieten waarover veel hogere rente worden geheven. Volgens minister Bukman (ontwikkelingssamen werking) hebben de Afrikaanse landen dan ook de meeste baat bij renteverlaging over dit deel van het schuldenpakket door middel van rentesubsidies. Bukman is niet bereid deze ren tesubsidies geheel uit eigen zak te financieren, omdat dat ten koste gaat van de hulp in de vorm van projekten. Het overleg met zijn col lega Ruding (Financiën) over geza menlijke financiering van de rente subsidies liep spaak. Bukman hoopt nu dat de afloop van de top conferentie in Toronto ertoe leidt dat zijn collega op financien nu wel bereid blijkt tot een Financieel offer om deze vorm van schuldverlich ting mogelijk te maken, nu er wel overeenstemming bestaat over de wenselijkheid van schuldenver lichting door middel van rentever laging. BRASILIA (Rtr/UPI) - Brazilië is het met de internationale banken eens geworden over uitstel van af lossing voor 62 miljard dollar aan schulden en nieuwe leningen ten bedrage van 5,2 miljard dollar, zo heeft de Braziliaanse minister van financien, Mailson de Nobrega, gis teren verklaard. Het is de omvang rijkste schuldenregeling die ooit met een ontwikkelingsland is ge troffen en volgens Da Nobrega te vens de beste. De details van het akkoord zijn nog niet officieel bekendgemaakt, maar Braziliaanse regeringsfunc tionarissen wisten te melden dat het bedrag van 62 miljard dollar aan schulden die in de periode Brazilië bereikt schuldenakkoord 1987-1993 vervallen wordt omgezet in nieuwe leningen met een loop tijd van twintig jaar. De rente is vastgesteld op 0,8125 procent bo ven het tarief dat de Londense ban ken elkaar berekenen. Dat is de helft van de marge die vorig jaar nog voor Brazilië gold. Brazilië krijgt in augustus vier miljard dollar. In december volgt 600 miljoen dollar mits het land een economische programma is over eengekomen met het Internationa le Monetaire Fonds (IMF). De res terende 600 miljoen dollar wordt in 1989 overgemaakt, maar kan wor den geblokkeerd als de met het IMF overeen te komen doelstellin gen niet worden gehaald. Officiële mededelingen over de schuldenregeling worden gedaan als de veertien leden tellende stuurgroep van de banken het eens is over de verdeling van de nieuwe Financiering. Daarna moet het ak koord overigens nog de instem ming krijgen van alle 600 banken die vorderingen op Brazilië heb ben. De regeling omvat het over grote deel van de schuld van 76 mil jard dollar die Brazilië aan de ban ken heeft. De totale buitenlandse schuld van het land bedraagt 123 miljard dollar. bedroeg vijftig kilo per persoon, bijna een kilo per week. Dit staat in het jaarverslag van het produkt- schap voor margarine, vetten en oliën. De stijging vloeit voort uit het toegenomen gebruik van frituur- en braadvetten. Volvo/Hertz Volvo North America koopt bin nenkort van Ford een belang van twintig procent in Park Ridge, de moedermaatschappij van Hertz. Ford heeft op het ogenblik tachtig procent van Park Ridge in bezit. De rest is in handen van enkele di rectieleden van Hertz. Volvo acht de investering van groot belang ge zien zijn positie in de Verenigde Staten. Walvisvangst IJsland vangt dit jaar 78 walvis sen tegen 100 vorig jaar. Dit heeft de minister van visvangst, Halldor Asgrimsson, meegedeeld. Hij zei dat de vissers uit zijn land genoe gen moeten nemen met het kleine re aantal walvissen als uitvloeisel van een afspraak die IJsland in het afgelopen weekeinde gemaakt heeft met de Verenigde Staten. Rente De Bank of England heeft haar belangrijkste geldmarkttarief met 0,5 procent verhoogd tot negen procent. Het is de derde verhoging met 0,5 procent in drie weken tijd. De verhoging hing al enige tijd in de lucht, zeker nadat de Bundes bank dinsdag haar i;ente op specia le beleningen omhoog bracht van 3,25 tot 3,5 procent. De renteverho ging is bedoeld om de inflatie te be teugelen. NAARDEN - "Schoenmaker blijf bij je leest. Dat is de belangrijkste les die wij uit het koffiedebacle van 1985 hebben getrokken. In het im porteren en distribueren van arti kelen zijn wij goed. Dat bewijzen we al 88 jaar. Maar voor goederen met een speculatief karakter, zoals koffie, hebben we onvoldoende kennis in huis. Dat is ons opgebro ken". door Joan Haan Bestuursvoorzitter A. Land van het Naardense handelshuis Hage meyer windt er geen doekjes om. Dat deed de raad van commissaris sen drie jaar geleden ook niet, toen topman R. Bom in het openbaar een forse afstraffing kreeg en op een zijspoor werd gemanoeu vreerd. Door gebrekkige commu nicatie en grove taxatiefouten leed Hagemeyer dat jaar in de koffiesec- tor een verlies van 45 miljoen gul den. Het concern raakte zó in finan ciële ademnood, dat een deel van de winstgevende dochterbedrijven moest worden afgestoten. Het Amerikaanse handelsconcern Sears World Trade in Chicago schoot te hulp en pompte in totaal 83 miljoen in de Nederlandse on derneming. De verworven belan gen werden een jaar later aan Hage meyer terugverkocht. De handelsgeest bleek, ondanks het koffie-avontuur, aan scherpte weinig te hebben ingeboet. Aan de 'Sears-transactie' verdiende Hage meyer maar liefst dertien miljoen gulden. Koers De snit zit er weer in. Na het ver trek van Bom nam oud-Philipsdi- recteur (in Noord-Amerika) A. Land het roer stevig in handen. Hij stippelde met zijn mede-bestuurs leden J. Hollenkamp en Ph. Betsch een nieuwe koers uit, die van Hage meyer in vijf jaar tijds (1986-1991) een sterk handelshuis moet ma ken. Als nu halverwege de rit, de staat wordt opgemaakt, lijkt dat geen enkel probleem op te leveren De Amrobank maakte eind april een beleggingsrapport op over Ha gemeyer, waarin het handelshuis er goed af komt. "Het nieuwe management heeft het imago van het concern behoorlijk opgevij zeld. Op de effectenbeurs lijkt men echter onvoldoende doordrongen te zijn van deze positieve verande ringen", luidt de conclusie van de bank. De omzet is sinds de bestuurs wisseling met 200 miljoen toegeno men tot 1,3 miljard en de winst steeg met meer dan vijftig procent van 22 miljoen in 1985 tot 33,7 mil joen vorig jaar. Dit jaar zal de omzet met zo'n dertig procent stijgen tot ruim 1,7 miljard. Dat is mogelijk door de recente aankoop van de Amsterdamse Rijtuigen Maat schappij (ARM) en het Amerikaan se handelshuis Liberty Ramsey. Als het aan Land ligt, is de expan-' siehonger nog lang niet gestild. "Er zit nog genoeg rek in de organisa tie. Zonder veel uitbreidingen kun nen we groeien tot een omzet van 2,5 tot 3 miljard". Het handelshuis, met op dit mo ment 2500 werknemers in dienst, wil zich uitsluitend beperken tot de verkoop en distributie van merkartikelen in de consumenten en semi-professionele markt. „In de jaren zestig vond het bedrijf, dat we eigenlijk ook zelf moesten pro duceren. Wat kon er immers mooi er zijn dan je eigen produkten ver kopen? Daar zijn we vanaf gestapt. Nogmaals, beperk je tot de dingen waar je goed in bent! En dat is bij ons het puur handelen. Vandaar dat we vorig jaar Indolec in Utrecht hebben verkocht en op den duur zullen we ook afscheid nemen yan onze leerfabriek inOisterwijk". Eigen merk Dat wil niet zeggen, dat Hage meyer alleen nog maar de verkoop en distributie verzorgt voor ande ren, zoals bijvoorbeeld voor Panasonic, Christian Dior, Mouli nex en Indesit. "Nee hoor, we heb ben ook eigen artikelen. Die laten we maken door een ander, maar brengen ze als een eigen produkt op de markt". Een voorbeeld is de Clever Clip, een nieuwe sluitertje voor vuilnis zakken. Hagemeyer besloot vorig jaar deze uitvinding van een Am sterdamse tandarts op de markt te Directeur Land: "We willen niet afhankelijk zijn van een paar grote concerns, waarvoor we de verkoop en distributie verzorgen brengen en gaf een fabriek de op dracht het ding te vervaardigen. "Ach, eigenlijk is het maar een grapje. Voor een gigantische omzet zal dit produkt niet zorgen. Maar het is een leuk ding. We hebben er op de patent-beurs in Geneve maar liefst vier bekers mee gewonnen. Het is nu de vraag wat we er precies mee zullen doen. Blijven we de sluiter los verkopen of gaan we met een vuilniszakkenfabrikant in zee, die de clip bij de zakken insluit", legt Land uit. Voor dit soort initiatieven wil Hagemeyer het bedrijfsrisico in dammen. "Ook dat hebben we ge leerd van het koffie-debacle. We moeten niet afhankelijk worden van een paar grote concerns, waar voor we de verkoop en distributie mogen verzorgen. Als zo'n bedrijf plotseling afhaakt is de klap te groot. Daarom willen we het aan deel van eigen merk-artikelen in de totale omzet sterk vergroten. We mikken op een fifty-fifty verdeling. Vorig jaar besloeg het eigen 'werk' al 38 procent van het geheel". Risico's Bij een goede risicospreiding hoort ook een evenwichtig afzetge bied. "We hebben gekozen voor West-Europa, Azie en Noord-Ame rika. Elk gebied zou een evengroot aandeel in de omzet moeten heb ben. Dan heb je het minste last van economische en valutaire schom melingen (de grillige dollar). Op dit moment loopt Noord-Amerika nog achter (20 procent). Daar moeten we wat aan doen. Aan de andere kant mag zo'n beleidsprofiel niet verstarrend werken. Als we in het kader van 1992 (als de grenzen in de EG vervallen) een wat groter aan deel in West-Europa hebben opge bouwd, is dat niet verkeerd". Volgens Land moet er daarnaast goed worden gelet op details. „Kleine dingen zijn vaak heel be langrijk. Daarom hebben we ook ons logo aangepast. Het is nu een moderne boogschutter geworden. Dat past beter bij het bedrijf'. Aids bezorgt verzekeraars een strop van vele miljoenen AMSTERDAM (ANP) - De Neder landse Vereniging van Levensver zekeraars (NVL) vreest in de toe komst forse financiële stroppen doordat verzekerden vroegtijdig streven door aids. De NVL heeft in middels een commissie aan het werk gezet die voorstellen moet doen voor het verrekenen van het risico van aids in het verzekerings systeem. Dat zei bestuurslid S. van Vuure vandaag in Amsterdam op een con gres over aids en het bedrijfsleven. De adviezen van de commissie zul len onder meer gevolgen hebben voor het aannamebeleid van de verzekeringsmaatschappijen en voor de premies en de uitkeringen bij levensverzekeringen. Behalve dergelijke maatregelen overwegen de levensverzekeraars de vorming van een apart fonds voor het opvangen van de te ver wachten extra claims door overlij- dens als gevolg van aids. In de pe riode tussen 1992 en 2001 houden de verzekeraars, afhankelijk van de ramingen over de verspreiding van het aids-virus onder de bevolking, rekening met een strop van 700- tot 2400 miljoen gulden. De verzekeraars kunnen nierte- gen volgens Van Vuure niets doen, omdat het besmetten (seropositie- ven) betreft die zich al verzekerd hebben en die zich dagelijks nog verzekeren. Het verzekerde bedrag 200.000 gulden, dat de NVL aanhoudt als grens voor aids-tests, biedt de verzekeraars hiertegen maar een gedeeltelijke bescher ming, aldus Van Vuure. Aan de premies van reeds verze kerden kunnen de verzekeraars niets doen. omdat deze voor de duur van de verzekering gegaran deerd zijn, zo benadrukte hij. De NVL verwacht dat dit najaar de eerste rekenmodellen, specifiek toegesneden op de situatie in Ne derland, beschikbaar komen. Op grond van die modellen zal de aids- commissie van de NVL aanbeve lingen doen. Diploma's zijn straks geldig in heel Europa LUXEMBURG (ANP) Wie over een diploma van een universiteit of een hogere beroepsopleiding be schikt kan over zo'n 2,5 jaar onge hinderd in elk EG-land zijn beroep uitoefenen. De EG-landen zijn het in Luxemburg namelijk eens ge worden over de wederzijdse erken ning van eikaars diploma's. Dat be tekent dat bijvoorbeeld de Neder landse fysiotherapeut straks overal in de Gemeenschap in een zieken huis kan gaan werken of een prak tijk kan beginnen. De lidstaat waar die man of vrouw zich vestigt kan wel eisen dat die een proeve van bekwaam heid aflegt of daar een stage doet. Zo'n stage mag maximaal driejaar duren. De migrant kan zelf kiezen waar hij de voorkeur aan geeft: proef of stage. Er is een uitzonde ring voor juristen. Die krijgen niet zelf de keus uit het afleggen van een proef of een stage. Voor hen maakt het land waar hij of zij zich wil vestigen uit of het een proef of een stage wordt. Een Nederlandse jurist die advo caat wil worden moet na het beha len van zijn universitair diploma in ons land verplicht een stage van drie jaar doen. Maar hij kan straks ook onmiddellijk na het behalen van zijn universitair diploma naar een ander EG-land emigreren, daar een stage van drie jaar doen en ver volgens een advocatenpraktijk gaan uitoefenen. ADVERTENTIE HUIS KOPEN OF VERKOPEN? BEKIJKT EENS ANDERS Voor het kopen of verkopen van een huis kunt u uiteraard overal terecht. Er zijn echter aanzienlijke verschillen. Wat u nodig heeft is een makelaar die uw belangen te allen tijde centraal stelt. Een vakman dus, die zich professioneel en persoonlijk inzet om het beste resultaat voor u te behalen. Met deze vorm van dienstverlening is doorgaans wat langere tijd gemoeid dan met het 'hard doordrukken' van een bepaalde transactie. De praktijk leert echter, dat mijn ambachtelijke manier van bemiddelen in de huizensector uiteindelijk het meeste effect sorteert. Hoe staat u tegenover een vnjblijvend gesprek? Telefoon 071-412411 Aletta Jacobslaan 94,2314 GB Leiden (Waardeiland) OPENT DE JUISTE DEUREN VOORU

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 7