DE BEROEMDE BALKONSCENE VAN GROLSCH. Leger neemt infiltranten in hechtenis Iran wil bemiddelen in gijzelingsimpasse Bayrut Bomexplosie in Johannesburg: tien gewonden Dag van de branden in Israël Sovjetunie volgt Canada met uitwijzing diplomaten Ministers van justitie nemen maatregelen tegen kinderseks Congresleden VS niet betrokken bij fraude DONDERDAG 23 JUNI 1988 BUITENLAND PAGINA 5 In een verklaring van het leger werd bekend gemaakt dat de vier werden ontdekt in de buurt van Kfar Yuval, in het noorden van Is raël. De vier zouden een aanslag hebben willen plegen op één van de in het noorden gevestigde jood se nederzettingen. Aan de zijde van het leger vielen geen gewonden. De Israëlische radio meldde dat de vier Palestijnen lid waren van het pro-Syrische Volksfront voor de Bevrijding van Palestina van Geor ge Habash. In het Palestijnse vluchtelingen kamp Rafah. in de Gaza-strook, werd een 16-jarige Palestijn dode lijk getroffen toen Israëlische mili tairen het vuur openden. In Na blus, op de door Israël bezette Westoever, raakten gisteren twee Palestijnen gewond toen soldaten het vuur openden op een menigte jongeren die met stenen en flessen gooiden. Volgens zegslieden van het Al Ittihad-ziekenhuis in Nablus liepen beide Palestijnen schotwon den in het rechterbeen op. In Israël zelf zijn gisteren ver scheidene branden uitgebroken in bosgebieden en andere in cultuur gebrachte regio's. De politie maak te melding van in totaal negen branden. De branden zijn vermoe delijk het werk van Palestijnse ac tivisten, die er kennelijk op uit zijn de opstand buiten de bezette gebie den te brengen. Een uitslaande brand legde op de Mount Gilboa, 120 kilometer ten noorden van Jeruzalem, 20 hectare bosgebied in de as. Volgens bos- bouwfunctionarissen was de brand op vier plaatsen tegelijk uitgebro ken. In pamfletten hadden de lei ders van de Palestijnse opstand gisteren uitgeroepen tot de dag van de brandstichting, waarbij het de bedoeling was vijandelijke agrari sche en industriële hulpbronnen in brand te steken. Minister van handel, Sharon, die als minister van defensie in 1982 de Israëlische inval in Libanon or kestreerde, riep Shamir op tot ont slag van de huidige minister van defensie, Rabin, omdat die er niet in slaagt de opstand te onderdruk ken. Eveneens werd gisteren be kend dat een aantal Israëli's vorige week in Amsterdam een ontmoe ting had met een Palestijnse dele gatie, waaronder ook vertegen woordigers van de PLO. Intussen maakte de mensen rechtenorganisatie Amnesty Inter national via een vandaag gepubli ceerd rapport bekend dat zij de Is raëlische regering met klem heeft verzocht een onderzoek in te stel len naar misbruik van traangas door het leger in de bezette gebie den. Daarbij kwamen volgens Am nesty International veertig Pales tijnen om het leven. Volgens Am nesty is het gas uitsluitend be stemd voor gebruik in open lucht. Het leger schoot de traangasgrana ten echter af in gesloten ruimten, zoals scholen, ziekenhuizen en wo ningen. Brazilië In Brazilië is voor het eerst sinds het einde van de militaire dictatuur een nieuwe centrum-linkse partij opgericht. De Democratische Volkspartij (PDP), die dit weekein de officieel wordt gelanceerd, ziet zichzelf als een moderne sociaal democratische formatie die zich tot doel stelt Brazilië uit de ernstigstee crisis in de geschiedenis te helpen. Groot-Brittannië In een chemische fabriek in de zuid-Engelse havenplaats Poole heeft zich dinsdag een explosie voorgedaan, waarna brand uitbrak. Ruim 2.000 inwoners werden geë vacueerd, toen dampen zich over het centrum van de stad verspreid den. Veertien mensen moesten in het ziekenhuis met ademhalings moeilijkheden worden opgeno- Monniken Honderden Zuidkoreaanse mon niken hebben vandaag met stok ken en stenen tegen elkaar gevoch ten om het bestuur over een boed dhistische tempel in Seoul. De po litie deelde mee dat 13 monniken gewond raakten. Het conflict brak uit toen een groep motiniken de Bongun-tempel bestormden om er rivaliserende priesters en boed dhistische volgelingen uit te ver drijven die het nieuwe hoofd van de tempel niet accepteerden. LISSABON (ANP/AP) - De mi nisters van justitie van de lidsta ten van de Raad van Europa heb ben gisteren tijdens hun bijeen komst in Lissabon maatregelen aangekondigd tegen kinderpor nografie en -prostitutie. De mi nisters van de 21 lidstaten, West- europese landen en Finland plus het Vaticaan en Canada als waar nemers, stelden in de slotverkla ring dat de handel in kinderen of jonge mensen voor seksuele uit buiting een bijzonder ernstige vorm van internationale mis daad is. De praktische maatregelen waarvoor de ministers zich heb ben uitgesproken omvatten: - zware straffen voor betrokke nen bij kinderprostitutie; - de mogelijkheid voor alle lid staten betrokkenen bij kinder handel te vervolgen, waar het misdrijf ook is gepleegd; WASHINGTON (AP/UPI/Rtr) - De openbare aanklager, belast met het onderzoek inzake fraude en omko ping op het Amerikaanse ministe rie van defensie heeft gisteren een ontmoeting gehad met Congresle den die wilden weten hoever het thans twee jaar oude onderzoek is gevorderd. In het corruptieschan daal zijn 75 a 100 contracten be trokken. De contracten vertegen woordigen een waarde van tiental len miljarden dollars, aldus open baar aanklager Hudson. Hudson, officier van justitie voor Noord-Virginia, heeft gisteren- de voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Wright, laten weten dat bij het onderzoek naar de grootscheepse fraude en omkoping geen belastend materi aal voor de leden van het Congres is aangetroffen. Hudson voerde gisteren achter gesloten deuren overleg met leiders van de Senaat en van het Huis van Afgevaardig den. Met zijn verklaring tegenover Wright distantieerde Hudson zich van geruchten dat zeker vijf Afge vaardigden ook doelwit van het on derzoek zouden zijn. In totaal zijn 275 mensen voor het onderzoek gedagvaard. Bij 42 heeft de FBI huiszoeking gedaan. Naar verwachting zullen pas tegen het einde van dit jaar de eerste mensen in staat van beschuldiging worden gesteld. De Amerikaanse minister van defensie, Meese, zei eerder deze week dat mogelijk over drie maanden de eerste namen van beschuldigden bekend zouden worden gemaakt. Inmiddels heeft ex-minister van defensie, Weinberger, al alle ver antwoordelijkheid voor eventuele corruptie die door het onderzoek aan het licht zal worden gebracht van de hand gewezen. "Wij moeten niet de proporties uit het oog ver liezen en niet zomaar lukraak con clusies trekken. Het Pentagon geeft iedere dag zo'n 52.000 con tracten uit en het is onvermijdelijk dat er af en toe oneerlijke lieden bij betrokken zijn", aldus Weinberger. Het onderzoek heeft betrekking op beschuldigingen dat bedrijven LONDEN (GPD/AP) - Iran is be reid om zich in te zetten voor de vrijlating van de Britse gijzelaars in Bayrut. Met deze hoopvolle bood schap keerde een Britse parlemen taire delegatie gisteren terug van een bezoek aan de Iraanse hoofd stad Teheran, waar uitvoerig ge sproken is met regeringsautoritei ten. De reis naar Iran vond plaats op initiatief van de aartsbisschop van Canterbury, dr. Robert Runcie, wiens speciale afgezant Terry Wai- te behoort tot de gijzelaars. De toe zegging wordt hier gezien als een nieuwe poging van Iran om verbe tering te brengen in de gespannen verhoudingen met Groot-Brittan- Na het in brand steken van de Britse ambassade in de Iraanse hoofdstad en de bestorming van de Iraanse ambassade in Londen door Britse commando's zijn de diplo matieke betrekkingen tussen bei de landen tot een absoluut mini mum teruggebracht. En zelfs in de ze uiterst beperkte contacten zijn er toch nog verscheidene pijnlijke diplomatieke incidenten geweest, waardoor de verhoudingen zo mo gelijk nog verder verslechterden. De laatste tijd echter worden er duidelijk pogingen ondernomen om in deze situatie verandering te brengen. En in dit kader ook past een geheim contact dat de voorzit- - de mogelijkheid om winsten uit met kinderseks verband hou dende misdaad in beslag te ne- - verscherping van de bewa king op openbare plaatsen zoals stations, vliegvelden; - en verbetering van het over leg met landen waaruit slachtof fers van kinderseks afkomstig zijn. Jaarlijks worden over de gehe le wereld ongeveer één miljoen kinderen ontvoerd of verkocht om onder dwang seksuele be hoeften van volwassenen te be vredigen. Dit staat in een rapport die voor defensie werken en advi seurs, onder wie veel voormalige defensie-employees, smeergelden hebben betaald voor geheime in formatie over defensieplanning en de ontwikkeling van nieuwe wa pensystemen. Kennis van nieuwe projecten kan cruciaal zijn voor het in de wacht slepen van orders waarmee soms miljarden dollars zijn gemoeid. Het grootscheepse strafrechtelij ke onderzoek inzake de levering van vertrouwelijke informatie aan defensie-contractanten is het jong ste schandaal waardoor Washing ton wordt getroffen. Eerder was er de kwestie van de Iran-Contra-af- faire en het onderzoek inzake de vermeende onwettige praktijken van minister van justitie Meese. Er doen geruchten de ronde dat ook een gesprek werd geregi streerd waarin oud-minister van marine, Lehman, een ex-medewer ker, Paisley, voor het onderzoek zou hebben gewaarschuwd. Ver der zou nog een andere ex-mede werker van Lehman, ene Lyons, zijn boekje te buiten zijn gegaan. Minister van defensie, Carlucci, verordende intussen overplaatsing van alle employées van de afdeling wapenaankopen van het ministerie tegen wie een onderzoek gaande is. Paisley, wiens telefoongesprek ken gedurende lange tijd werden opgenomen, lijkt één van de voor naamste beklaagden te worden. Nadat hij bij de marine was ver trokken, begon hij een adviesbu reau en had al vlug een aantal grote defensie-contractanten als cliënt. IRAANSE AMBASSADEUR Iran heeft gisteren de directeur-ge neraal voor Westeuropese aangele genheden van het ministerie van buitenlandse zaken in Teheran, dr. Ali Ahani, benoemd tot zijn ambas sadeur in Parijs. Dit heeft het in Ni cosia gelezen Iraanse persagent schap IRNA bekendgemaakt. Iran en Frankrijk herstelden hun diplo matieke betrekkingen na een breuk van elf maanden op 16 juni. ter van het Iraanse parlement, Raf- sanjani, heeft gelegd met de aarts bisschop van Canterbury, dr. Run cie. Dit contact leidde tot het initia tief van de aartsbisschop voor het parlementaire bezoek aan Teheran. De delegatie bestond uit twee conservatieve en een Labour-lager- huislid plus Lord Tordoff van de Sociale Liberale Democraten uit het Hogerhuis. Bij hun terugkomst van het driedaagse bezoek aan de Iraanse hoofdstad verklaarden zij nieuwe hoop te hebben gekregen voor een spoedige oplossing van het gijzelingsdrama. Uit hun ge sprekken met onder andere de plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken, Larijani, was hun duidelijk geworden dat Iran bereid is om betere betrekkingen met Groot-Brittannië aan te kno pen. En dat men in deze ontwikke ling best voor tegenprestateis wil zorgen. Ofschoon nadrukkelijk werd ge steld dat Iran zelf geen controle uit oefent over de fanatieke Hezbol- over de Markt van Kinderseks dat deskundigen dinsdag pre senteerden aan de 21 landen bin nen de Raad van Europa. Doel van de conferentie van de minis ters van justitie was tegen dit drama van babies, kleuters en jonge mensen een strategie uit te stippelen om deze 'seksuele ge sel' het hoofd te bieden. Sinds het onopgehelderd ge bleven schandaal in Oude Pekela is ook in Nederland bekend dat de 'moderne communicatiemid delen' in de markt voor kinder seks een rol spelen. In het rap port voor de Raad van Europa lah-groep, die de gijzelaars gevan gen houdt, wil het wel zijn nauwe contacten met in invloed op deze groep aanwenden om de gijzelings- ïmpasse te doorbreken. De delega tie heeft op zijn beurt toegezegd om te proberen nieuwe informatie te krijgen over het lot van de Iraan se gijzelaars in de Libanon, waar van nu al sinds lange tijd niets meer is vernomen en waarover het vermoeden bestaat dat zij niet meer leven. De terugkeer van de parlementa- re delegatie valt samen met hard nekkige geruchten dat er achter de schermen thans druk wordt onder handeld over de positie van de in totaal vijftien westerse gijzelaars in Bayrut. En dat er behalve Iran ook Syrië nu veel aan gelegen is om een einde te maken aan het gijzelings drama, dat zich volgens een ont hullende foto van het Britse dag blad The Independent afspeelt in de kelders van een zwaar bewaakt en hevig beschadigd gebouw in de hoofdstad Bayrut. MOSKOU/OTTAWA (AP) - De Sovjet-autoriteiten hebben giste ren twee Canadese diplomaten uit gewezen en drie anderen laten we ten dat zij niet langer in de Sovjetu nie welkom zijn. Eerder die dag had Sovjetwoordvoerder Gerasi- mov van het ministerie van buiten landse zaken al aangekondigd dat de uitwijzing van 17 Sovjet-func tionarissen uit Canada niet onbe antwoord zou blijven. Het persbureau Tass berichtte dat de onderminister van buiten landse zaken Bessmertynch de Ca nadese ambassadeur Turner giste ren op de hoogte heeft gesteld van de uitwijzingsmaatregel. Tevens werd bij de ambassadeur formeel protest aangetekend tegen de Ca nadese actie die tot een 'enorme provocatie' en een 'ongeciviliseer de antagonistische maatregel' werd bestempeld. Volgens het bericht van Tass hebben de marine-attaché Steele en tweede secretaris Puxley drie wordt deze nieuwe bron even eens genoemd. Daarnaast wijzen de deskundigen erop dat de han del in kinderen zich over diverse continenten heeft uitgebeid. De Raad heeft vooralsnog wei nig zicht op de Europese situatie. In Nederland is het cijfer ge noemd van 1.000 kinderen die gedwongen hun lichaam verko pen. In een stad als Parijs zouden 5.000 jongens en 3.000 meisjes uit diverse landen op de seksuele markt actief zijn. Tevens pleitten de ministers van justitie van de 22 landen van de Raad van Europa voor een nauwere coördinatie van het aidsbeleid. Er zou een gezamen lijke strategie moeten worden uitgestippeld voor de wijze waar op aidspatiénten moeten worden behandeld, die de dodelijke ziek te vrijwillig of met opzet ver spreiden. Terry Waite. één vaii de gegijzel den in Bayrut. (foto AP) Syrië zou aldus het dagblad de verblijfplaats van de vijftien in Li banon hebben gevonden. Naar ver luidt zouden zij door leden van de pro-Iraanse Hezbollahgroep in ba rakken die als kazerne dienen, wor den vastgehouden in een zuidelijke voorstad van Bayrut. De foto toon de een gebouw vol kogelgaten en omringd door alle mogelijke fortifi caties, die erop wijzen dat een be vrijdingsoperatie met geweld ui terst riskant, zo niet onmogelijk is. dagen de tijd gekregen om Moskou te verlaten. Hen worden activitei ten verweten die niet stroken met hun diplomatieke status. Drie Canadezen die eerder bij de ambassade werkzaam waren zijn tot persona non grata verklaard en mogen dus niet meer naar de Sov jetunie terugkeren. Het betreft de eerste secretaris Leahy, de tweede secretaris DiGangi en de lucht macht-attaché Moody. De tegen maatregelen van de Sovjet-autori teiten waren al door Gerasimov in geluid. Hij zei gisteren dat Moskou "zo spoedig mogelijk" zou reage ren op de "totaal ongegronde" maatregelen van de Canadese auto riteiten. De Canadese premier Mulroney maakte dinsdag bekend dat Cana da vorige week 17 diplomaten en handelsvertegenwoordigers van de Sovjetunie had uitgewezen of uitgesloten op verdenking van we tenschappelijke, industriële en mi litaire spionage. De Canadese mi nister van buitenlandse zaken zei dat een functionaris van het hoofd kantoor van de Russische Organi satie voor Internationale Burger luchtvaart in Montreal is overgelo pen en de Canadese autoriteiten in formatie verschafte over de activi teiten van de zeventien diplomaten en handelsvertegenwoordigers. India gelast nieuw onderzoek Bofors NEW DELHI (DPA) - De regering van India heeft gisteren een politie onderzoek gelast naar mogelijke omkooppraktijken door de Zweed se wapenfabrikant Bofors bij het verkrijgen van een wapenorder ter waarde van twee miljard gulden. De regering in New Delhi reageer de hiermee op de publikatie van belastende documenten in de als betrouwbaar bekend staande Indi sche krant The Hindu in Madras. JOHANNESBURG (GPD) - Bij een zware bomexplosie in een speelhal in het centrum van Johan nesburg zijn gisteren 10 personen gewond geraakt. Vier van hen. waaronder een zwangere vrouw, zijn er ernstig aan toe. Volgens een politiewoordvoerder is de ontploff- fing veroorzaakt door een zoge naamde 'limpet-mijn'. die gewoon lijk door de verboden bevrijdings beweging ANC wordt gebruikt. De mijn was naar alle alle waarschijn-, lijkheid geplaatst in de speelhal, maar kan mogelijk ook naar bin nen zijn geworpen. De speelhal, alsmede de etage erboven, brand den geheel uit. De afgelopen maand zijn er in Jo hannesburg en Pretoria zeker tien grotere en kleinere bommen ont ploft. De laatste aanslag vond plaats op 3 juni in de voorstad Roodepoort bij Johannesburg en kostte het leven aan vier personen. Gezien de explosieven en munitie die bij de aanslagen zijn gebruikt, kan worden aangenomen dat ze al le het werk zijn geweest van AN- C'ers. Een politiewoordvoerder betrok in zijn verklaring ook de diploma tieke rel tussen Botswana en Zuid- afrika over de beweerde sabotage actie van het Zuidafrikaanse leger in Botswana, afgelopen maandag nacht. Hierbij werden drie ongewa pende Botswaanse politieagenten gewond, waarvan twee ernstig. De Zuidafrikaanse commando eenheid van drie blanken en twee zwarten wist ongedeerd naar Zuid- afrika terug te keren, maar twee an dere blanken werden later bij een wegversperring aangehouden en verschenen gisteren reeds voor de rechtbank van Gaborone. Hun aan houding werd verlengd op grond van de interne veiligheidswetge ving en ze zullen worden aange klaagd vanwege hun beweerde be trokkenheid bij de aanslag op de drie politieagenten. Het Zuidafri kaanse ministerie van defensie ont kent echter hardnekkig, dat de twee blanken Zuidafrikaanse mili tairen zijn of dat ze iets met de schietpartij van maandagnacht te maken hebben gehad. Ban e zegt steun toe aan socialisten PARIJS (AFP/DPA) - De ambtspe riode van de eerste regering-Ro- card liep vannacht af, kort voor de eerste vergadering van de nieuwe Nationale Assemblée. Dit maakte de Franse premier Rocard bekend gemaakt. Rocard wil op 29 mei klaar zijn met de vorming van een nieuwe regering. Naar wordt ver wacht, zal het wederom een min derheidsregering betreffen, die voor het merendeel uit socialisten bestaat. De vroegere Franse premier Bar re deelde gisteren mee dat hij heeft gebroken met de Unie voor de Franse Democratie (UDF). Hij sluit zich aan bij de Unie van het Cen trum. een nieuwe parlementaire fractie bestaande uit leden van het Centrum van de Sociaal-Democra ten (CDS). Barre verklaarde een re- gering-Rocard te zullen „steunen op alle momenten dat ik dat nodig zal achten voor het land". ADVERTENTIE De meeste mensen hoef je niets meer te vertellen als het gaat om een klassieke film of een legendarische scène. Die kunnen ze wel dromen. De balkonscène van Grolsch bijvoorbeeld. Met 24 onvetge telijke hoofd rolspelers, een lichtgewicht kratje en een schilderachtig decor. Dat verveelt nooit. Daar blijf je voor thuis. VAKMANSCHAP IS MEESTERSCHAP JERUZALEM (AP/AFP/DPA/Rtr) - Israëlische militairen hebben gisteren een infiltratiepoging verijdeld van vier jonge Palestijnen. De vier stonden op het punt om vanuit Libanon het noorden van Israël binnen te komen. Zij wa ren gewapend met machinegeweren en granaatwerpers en gaven zich na een vuurgevecht van ongeveer een half uur over, aldus een zegsman van de Israëlische veiligheids dienst. Het leger meldde later dat drie van de vier bij de ac tie gewond raakten. BAYRUT - In de christelijke wijk van Bayrut ontplofte gisteren een autobom waardoor één persoon om het leven kwam, 18 mensen gewond raakten en brand uitbrak in zes winkels. Het was de zesde keer dit jaar dat in Bayrut een autobom ontplofte. (foto and

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 5