Kruitfabriek wil honderd banen kwijt Alleen WD steunt beurs plan Deelman Kinderen met kanker moeten eerlij f over hun ziekte worden voorgelicht duinrell Sanering gif in Griftpark kost veel meer dan berekend Raad van State mild over wijziging aaw Agressieve vogels vallen woning aan Ballonvaarder waagt nieuwe oversteek oceaan bulthuis Nieuwe rage: Zweeffietsen ini Ëüüünmï DONDERDAG 23 JUNI 1988 BINNENLAND PAGINA 3 Na weigeren exportvergunning MUIDEN (ANP) - Kruitfabriek Muiden Chemie heeft de vakbonden gisteren meegedeeld 100 van de in totaal 360 banen te willen afstoten. Het bedrijf is in grote problemen gekomen nu het ministerie van economische zaken voor een omvangrijke hoeveelheid kruit een exportvergunning heeft geweigerd. Reden is dat het ministerie aanwijzingen heeft dat het kruit via Portugal in Iran terecht zou komen. UTRECHT (AN) - Het ziet er naar uit dat de kosten voor het reinigen van de met zware metalen veront reinigde grond van het Utrechtse Griftpark twee tot drie keer hoger zullen uitvallen dan de aanvanke lijk geraamde 45 miljoen gulden. Vorig jaar besloten het rijk, de pro vincie en de gemeente Utrecht de vervuilde grond van het noordelijk deel van het park, waar woningen moeten komen, af te graven. De verontreinging in het zuidelijk deel van het park zou worden geïso leerd door de aanleg van een dam- wand van 50 meter diep en 950 me ter lang. Uit een aanvullend onderzoek naar de methode van aanpak is nu gebleken dat de kosten veel hoger zullen uitvallen, aldus de provin cie. De vervuiling in het zuidelijk deel blijkt groter te zijn dan was aangenomen, terwijl de kosten voor het reinigen van het grondwa ter hoger zullen uitvallen. De dam- wand zal dieper de grond in moe ten, terwijl een groot aantal obsta kels in de grond die aanleg nog be moeilijken. De drie overheden hebben nu besloten een speciale projectgroep de financiële gevolgen op een rij te laten zetten. Bovendien moet deze de omwonenden betrekken bij haar voorstel voor de verdere aan pak van het project. De groep moet tevens bekijken wat de gevolgen zijn voor de voorgenomen woning bouw in het zuidelijk deel, aldus de provincie. De vervuiling van het Griftpark, veroorzaakt door een drukkerij en de gemeentelijke gasfabriek, kwam in 1981 aan het licht. Het gro te tijdsverloop tussen ontdekking en aanpak is vooral te wijten aan het aanvankelijk ontbreken van een geschikte isolatiemethode en later aan het politieke conflict tus sen provincie en gemeente over de keuze tussen de damwand of geo- hydrologische isolatie. Minister Nijpels hakte uiteindelijk de knoop door ten gunste van de dam wand. Muiden Chemie kreeg afgelopen vrijdag ook van de raad van beroep voor het bedrijfsleven nul op het rekest. De raad vindt dat het minis terie de exportvergunning terecht heeft geweigerd. De vakbonden stellen de directie volledig verantwoordelijk voor de problemen die nu zijn ontstaan. De directie erkent volgens bestuurder W. Brand van de Industriebond FNV ook volledig dat ze verant woordelijk is voor het gevoerde be leid en dat ze daar consequenties uit trekt. De directie heeft de bonden be loofd dat ze haar uiterste best zal doen om de sociale gevolgen van de voorgenomen inkrimping van het personeelsbestand tot een mi nimum te beperken. Maar gedwon gen ontslagen lijken vooralsnog onvermijdelijk. Wil het bedrijf de DIEREN (GPD) - Voor een inwo ner van het Gelderse Dieren is de bekende Hitchcockfilm The Birds werkelijkheid geworden. Zijn huis is doelwit van een zwerm agressie ve roeken. Iedere nacht komt een groot aantal vogels naar de woning en bestormt als het ware het bal kon. Daarbij worden enorme ver nielingen aangericht. Met hun grote krachtige snavels hakken de dieren in het houtwerk. Gaten en afgescheurde splinters hout zijn het resultaat. Een poging van de eigenaar de vogels te weren door draden te spannen en alumi niumfolie aan te brengen had wei nig effect. De vogels richtten hun agressie op een kersenboom in de tuin. Ook deze werd zwaar bescha digd. De roek is een beschermde vogel. Er mag dus niet op gejaagd worden. problemen te boven komen dan is volgens de directie vermindering van de produktiecapaciteit met 35 tot 40 procent onvermijdelijk. Vast staat wel dat ten gevolge van de problemen geen vestigingen de poort hoeven te sluiten. Het banenverlies zal worden ge spreid over de vestigingen in Mui den, Ouderkerk aan de Amstel en in het Friese Kollum. De grootste klap valt in Muiden, de hoofdvesti ging waar het leeuwendeel van het personeel zit. Baldien en braden van vlees niet kankerverwekkend DEN HAAG (GPD) - Het bakken en braden van vlees is, in tegenstel ling tot eerdere berichten, niet kan kerverwekkend. Dat blijkt uit een onderzoek van de vakgroep toxico logie van de Landbouwuniversiteit Wageningen. Japanse onderzoe kers hebben eerder gezegd dat ge braden vlees bij ratten en muizen tumoren in de lever, voormaag en darmen veroorzaakt. Maar vólgens de Wageningse on derzoekers geeft het Japanse on derzoek een vertekend beeld. Ge braden vlees bevat weliswaar een zekere hoeveelheid kankerverwek kende stoffen, maar die is zo gering dat ratten en muizen die hun hele leven alleen gebakken vlees heb ben gegeten daar geen schade van ondervinden. De Japanners heb ben de stoffen echter uit het vlees geïsoleerd en in 5000 keer versterk te concentratie aan de proefdieren gegeven. SCHIPHOL (ANP) - Ballonvaarder Henk Brink en zijn bemanningslid, de F-16-vlieger Willem Hageman, zijn gisteren van Schiphol naar Ca nada vertrokken om twee jaar na hun succesvolle oversteek over de Atlantische Oceaan de 4500 kilo meter lange tocht vanuit het Cana dese St. John's naar Nederland nog eens over te doen. Opnieuw zullen zij de tocht maken in de capsule waarmee zij hun recordvaart van 1986 hebben gemaakt, nu omge doopt tot Dutch Viking '88. Dit maal echter wordt het geen vaart door het luchtruim hangend aan een heteluchtballon. Brink en Ha geman willen nu met hun volledig daarvoor aangepaste capsule de golven bevaren. Deden zij er in 1986 51 uur over, nu wordt gerekend op een over steek die wellicht drie tot vier we ken in beslag kan nemen. Met de gehele expeditie is een bedrag van 800.000 gulden gemoeid, door sponsors bijeen gebracht. Veel ervaring als zeevaarders hebben ze niet, zo erkent het twee tal. De afgelopen maanden heeft het duo echter zeer intensief op de Noordzee onder leiding van des kundigen getraind. De zeezeiler en ontwerper van jachten Dick Koop- mans heeft de bemanning van de Dutch Viking '88 bij de voorberei dingen van de tocht terzijde ge staan. Met zijn zeilschip zal hij de capsule op de tocht naar Neder land begeleiden. Brink en Hageman hopen op 1 juli St. John's in Newfoundland te verlaten. De tocht zal worden bege leid en gevolgd vanuit een daartoe in het stadhuis van Almere inge richt controlecentrum. Almere zal ook de plaats zijn waar de twee na de oversteek zullen worden ont vangen. Grote afwezige bij de oversteek op de golven is Henk Brink's echt genote Evelien. Zij maakte als eer ste vrouw de overtochten over de Atlantische Oceaan mee van 1985 en 1986. De recente geboorte van een dochter heeft Evelien doen be sluiten van deze zeetocht af te zien. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD/ANP) - Alleen de WD staat achter de afschaffing van de aanvullende beurs (een gift voor kinderen van ouders met lage inkomens) zoals voorgesteld door minister Deetman (onderwijs). De meerderheid van de Tweede Ka mer is het daar volstrekt mee on eens. CDA, PvdA en D66 vinden dat afschaffing van de aanvullende beurs de toegankelijkheid van het hoger onderwijs aantast. WD-woordvoerder Korthals noemde afschaffing van de aanvul lende beurs gisteravond "be spreekbaar". Volgens hem wordt studenten meer recht gedaan als ze allemaal hetzelfde bedrag kunnen lenen bovenop hun basisbeurs. Dat zou de studenten bovendien min der afhankelijk maken van hun ou ders. Voor het CDA is afschaffing van de aanvullende beurs niet accepta bel. Lansink zei gisteren dat zo'n maatregel wel degelijk drempels opwerpt voor kinderen van ouders met lage inkomens. Volgens hem is het niet nodig de tekorten op de studiefinanciering, die veroorzaakt Kernafval De Economische Controledienst (ECD) verricht een onderzoek naar mogelijke betrokkenheid van Ne derlandse bedrijven bij de zoge naamde Nukem-Transnuklear-Mol affaire. Hierbij zouden onregelma tigheden zijn voorgevallen bij het vervoer van kernafval tussen West- duitsland en België. Dit berichtte minister De Korte (economische zaken) gisteren aan de Tweede ka mer. Overigens is volgens hem tot nu toe niet gebleken dat ook Ne derlandse bedrijven een aandeel in deze affaire hebben. Brand Door brand in een boerderij in Lutten (gemeente Hardenberg) zijn gisteren 73 kalveren, een onbe kend aantal geiten en 2 koeien om het leven gekomen. De politie sluit niet uit dat nog meer dieren zullen sterven. De brand ontstond nadat kinderen in de stal met vuur speel den. De schade is nog niet bekend. Homodag De politie van Delft zet zaterdag Dllikploeg VOC-Scllïp extra manschappen in tijdens 'Ro- ze Zaterdag', de landelijke homo- VLISSINGEN (ANP/GPD) - In een manifestatie die dit jaar in de Delft- open brief aan minister Brinkman se binnenstad wordt gehouden. De (WVC) heeft de Stichting tot Be- manifestaie houdt de gemoederen houd Onderwaterschatten Zeeland in de stad al geruime tijd bezig. Zo (BOZ) protest aangetekend tegen doen verschillende pamfletten de de terugkomst van een duikploeg ronde met anti-homoseksuele tek- van de Engelsman Rex Cowan sten, uitgegeven door de bij justitie naar het wrak van het VOC-schip 't onbekende'Staatskundige Federa- viiegent Hert. Cowan borg drie Uf'. jaar geleden een kist met gouden munten uit het in de Westerschelde Langer slapen blijkt geen effec- liggende schip dat in 1735 verging, tief middel om een slaapachter- Voorzitter D. Roos van BOZ stand in te halen. Sneller en dieper vindt dat de Nederlandse Staat de slapen daarentegen wel. Dat blijkt bescherming van het cultureel erf- uit een onderzoek van drs. D. Dijk, goed van ons land verkwanselt die vandaag aan de Groningse door geen toezicht te houden op de Rijksuniversiteit promoveert, bergingswerkzaamheden en er niet Mensen die lange tijd geen of wei- voldoende op toe te zien dat verant- nig slaap hebben gehad, slapen woord archeologisch onderzoek daarna snel en intensief. Op die plaatsvindt. manier compenseert het lichaam het slaaptekort op een efficiënte manier, zo meent Dijk. Onderzoek In het kader van een onderzoek naar de opname door oceanen van koolstof uit de atmosfeer, zullen zo'n 45 Nederlandse wetenschap pers de komende twee jaar vier tochten maken met het onderzoek- schip Tyro. De onderzoekers zijn afkomstig van het Nederlands In stituut voor Onderzoek der Zee (NIOZ) en de universiteiten van on der meer Leiden en Delft. Ze willen meer inzicht verkrijgen in ingrij pende processen als het broeikas effect en de algengroei. worden door een grotere toeloop van studenten dan verwacht, volle dig binnen het beurzenstelsel op te vangen. Lansink vindt dat minister De Koning (sociale zaken) een deel van het tekort moet aanvullen, om dat hij juist minder kwijt is aan werkloosheidsuitkeringen dan ge raamd. Ook de PvdA ziet wel wat in deze suggestie. Woordvoerder Wallage verzette zich gisteravond heftig te gen de kabinetsplannen omdat kinderen uit midden- en lagere in komensgroepen daar de dupe van worden. Lansink en ook Wallage overwegen vandaag moties in te dienen om de aanvullende beurs te behouden. Volgens de PvdA'er kan er in elk geval op een eerlijker manier wor den bezuinigd. Hij deed onder meer de suggestie de hoogte van de basisbeurs afhankelijk te maken van het inkomen van de ouders. Nu is de hoogte van deze gift alleen af hankelijk van de vraag of een stu dent al dan niet zelfstandig woont. De WD plaatste wel kantteke ningen bij de plannen van Deet man. De banken moeten de fin'an- cieringsrol van de overheid overne men door de studenten leningen te verstrekken. De banken zullen daarbij risico's lopen, aldus WD- woordvoerder Korthals. Het mag niet zo zijn dat de overheid volledig opdraait voor studieschulden die in de toekomst bij gebrek aan in komsten niet kunnen worden afge lost. Een tweede kritiekpunt van de WD raakt de positie van studen ten uit gezinnen met lagere inko mens die hoge studieschulden bij de bank moeten maken. Die schuld kan bij bankleningen wel twee tot vier maal zo groot uitpakken als nu. De WD wil in ieder geval stu denten vanaf 18 jaar in het voortge zet onderwijs en middelbaar be roepsonderwijs ontzien. Voor hen is geen grote kans op een fors inko men als academicus in de toe komst A Een klasse apart exclusieve interieurs L- 1 1 DEN HAAG (GPD) De Raad State oordeelt mild ovei waarop staatssecretaris Dc Graaf (sociale zaken) de gelijke behande ling van mannen en vrouwen wil regelen in de algemene arbeidson geschiktheidswet (aaw). Het hoog ste adviesorgaan van de regering plaatst weliswaar diverse grote vraagtekens bij de juridische kant van De Graafs voorstellen, maar zet geen streep door de politieke aan pak van de staatssecretaris. Het ad vies van de Raad van State is nog geheim, evenals het wetsontwerp van De Graaf. Verwacht wordt dat de staatssecretaris deze of volgen- Man verloofd dankzij Son ja' ROTTERDAM (GPD) Ruim drie maanden geleden vertrok de zwaargehandicapte Rotterdammer Dirk Duivenman (33) van Schiphol voor een reis naar het Verre Oos ten. Het bezoek aan onder andere Thailand was mogelijk gemaakt door een groot aantal kijkers van het televisie-programma 'Sonja'. Tijdens de uitzending van het door Sonja Barend gepresenteerde Vara-programma, mocht Dirk Dui venman zijn wens voorleggen aan de kijkers: een laatste lange reis om zich te kunnen verzoenen met zijn naderende dood. Dirk leidt aan de erfelijke ziekte van Huntington, die over een periode van jaren het gehele spierstelsel aantast. Dankzij een groot aantal girale stortingen en de belangeloze mede werking van tal van bedrijven kon Dirk op 17 maart vertrekken. In middels is hij weer terug en op nieuw is vader Dick naar de media gestapt, ditmaal om te vertellen hoe de reis is afgelopen. Hij voelt zich daartoe verplicht: vindt dat al die vaak anoniem gebleven gulle gevers h^t verdiend hebben te ho ren hoe een en ander is afgelopen. Het opmerkelijkst is zonder eni ge twijfel dat Dirk als een verloofd man is teruggekomen. Over pre cies een week treedt hij in het hu welijk met de 28-jarige Thaise Kru- athip Somfarmit. Zij ontmoetten elkaar in het eerste hotel dat hij en zijn vader aandeden. Sinds die tijd zijn ze onafscheidelijk. PvdA-initatief voor eigen wet over verkrachting DEN HAAG (GPD) - Het PvdA- kamerlid Willy Swildens komt met een eigen wetsontwerp tegen ver krachting binnen het huwelijk en andere relatievormen, als minister Korthals Altes niet snel tot wetge ving overgaat. Het kamerlid vindt dat uitstel niet langer mogelijk is. Aanleiding tot het initiatief van de PvdA is een uitspraak van de Hoge Raad, waarbij een man werd vrijgesproken van verkrachting van zijn vriendin. Hij kon niet we ten dat zijn vriendin geen gemeen schap meer met hem wilde heb ben, zo oordeelde de Hoge Raad. de week met zijn plannen naar bui ten komt. De Graaf wil de aaw met terug werkende kracht tot 5 januari 1988 wijzigen. Gehuwde vrouwen die voor die datum aaw hadden aange vraagd, kunnen die uitkering als nog krijgen. Gehuwde vrouwen die na die datum het aanvraagformu lier indienden, lopen de uitkering Wanneer al die uitkeringen ook daadwerkelijk zouden worden ver leend. gaat dat de schatkist onge veer drie miljard meer kosten. Het kabinet wil daarom de aaw wijzi gen. Alleen mensen die lang ge noeg gewerkt hebben (het arbeids verleden), kunnen in de toekomst nog aanspraak maken op aaw. Door die eis met terugwerkende kracht in te voeren, wordt voorko men dat er een stormloop ontstaat op de oude, gunstiger, regeling. Zo kan de financiële schade beperkt blijven tot zo'n 275 miljoen gulden. In het algemeen geldt in politiek Den Haag dat een regeling alleen met terugwerkende kracht inge voerd kan worden als de burger daar voordeel bij heeft. Daar is in de voorstellen van De Graaf geen sprake van. De Raad van State is daarom kritisch over de juridische aspecten van het geheime wetsont werp. Maar het hoogste adviesor gaan kan zich voorstellen dat het kabinet grote moeite heeft met de hoge kosten van een zuivere toe passing van dat principe. De keus wordt daarom helemaal overgela ten aan regering en Kamer. Trip politici naar Hamburg: piloot moest toch oefenen DEN HAAG (GPD) - De piloot moest toch oefenen, dus waar om niet in een vlucht naar Hamburg. Zo verdedigde pre mier Lubbers zich gisteren na een vraag van SGP-fractievoor- zitter Van der Vlies wie op draait voor de kosten van spe ciale vlucht van bewindslieden en kamerleden met een militair vliegtuig naar de voetbalwed strijd Nederland-Duitsland. "Ten behoeve van de vliegvaar- digheid moeten de vliegers vlieguren maken. De vlucht van het militaire toestel past in het schema", antwoordde de premier. Van der Vlies wilde van pre mier Lubbers weten of de kos ten zouden worden verhaald op de bewindslieden en kamerle den. Volgens de premier zijn er echter geen extra kosten ge maakt. dus hoeven de politici niet voor de vlucht te betalen. De bewindslieden en kamer leden zijn met een Fokker F27 van de Luchtmacht heen en weer gevlogen van Nederland naar Hamburg. Naast de gevol machtigd minister voor de Ne derlandse Antillen, vlogen drie staatssecretarissen (Dees, Evenhuis en Van Houwelin- gen) en zeven kamerleden van PvdA. CDA. WD. D66 en PPR ADVERTENTIE Duinrcll in Wasscna Dc Cycle Monorail. 1 - een 300 m lange Mor Lr> litó) onderweg. Talloze ai 1/ Rodelbanen, Kikker I il bad mei de langste Duinrcll in Wassenaar heeft weer wat ni Dc Cyck Monorail. Uniek in Nederland n lange Monorail met waterige irdckte watcrglijba- nop! Infomaat01751-14765 AMSTERDAM (GPD/ANP) - Kin deren met kanker zijn minder angstig en depressief en vertonen minder gedragsproblemen wan neer zij vroegtijdig op de hoogte worden gebracht van hun ziekte. Geforceerde opgewektheid is bij een kind met kanker onnodig. Be langrijk is die kinderen zo snel mo gelijk na de diagnose te informeren over de aard en de mogelijke gevol gen van kanker. In dat stadium kan namelijk nog terecht hoop worden gegeven. Nieuwe "feiten" tijdens de ver dere ziekteperiode kunnen ook ge rust aan de kinderen worden mee gedeeld - het achterwege laten is schadelijk - maar voor het overige moet het kind zelf bepalen hoe vaak het over de ziekte wil praten. Twee medewerkers van het Em ma Kinderziekenhuis (EKZ) in Amsterdam, drs. B. Last en drs. A. van Veldhuizen, adviseren dit de de ouders van kinderen met kan ker in een proefschrift over dit on derwerp. Het proefschrift bevat de resultaten van een onderzoek on der 82 kinderen (4-16 jaar) en hun ouders. Het betreft alle kinderen met kanker, die in het EKZ werden behandeld. Van Veldhuizen en Last promoveren morgen aan de Universiteit van Amsterdam. Beide onderzoekers ontdekten in gesprekken met de onderzochte groep dat de meeste ouders hun kind wel vertellen dat de ziekte ernstig is en lang duurt, maar de term kanker wordt door bijna de helft van de ouders voor het kind verzwegen. Artsen en verpleeg kundigen vermijden het woord ook liever tegenover ouders. Dat ouders hun kinderen vertel len dat het kanker heeft, gebeurt vaak onder druk van het kind zelf. Pogingen van de ouders te voorko men dat hun kind daarvan op de hoogte werd gesteld, leden nogal eens schipbreuk. Ruim een derde van de kinderen kreeg het dan te horen van buurtgenootjes, mede patiënten of scholieren. Vaak ge beurde dat op zeer ongevoelige wij- Nogal verrassend noemen Van Veldhuizen en Last het feit dat bij na de helft van de kinderen de ou ders vragen stelt over beter worden en doodgaan. Veertig procent van de kinderen vroeg heel direct: "Ga ik dood?" Ook de dood van mede patiëntjes ontgaat de meeste kin deren niet en dat terwijl de meeste ziekenhuizen daarmee zeer om zichtig te werk gaan. Uit het onderzoek blijkt dat va ders die hun kind vroegtijdig infor meerden, daar later meer negatieve gevoelens over hebben. Moeders, die vaker hun bezorgdheid en ver driet tonen aan hun kind, blijken Leefkansen Naar schatting krijgt jaarlijks een op de tienduizend kinderen tot zeventien jaar kanker. Per jaar zijn dat ongeveer vierhonderd kinde ren. Tot het begin van de jaren ze ventig had een kind met kanker weinig levenskansen. Vijf jaar na het ontdekken van de ziekte leefde nog slechts dertig procent. Kinde ren met leukemie stierven vrijwel allen. Praten over de ziekte bete kende praten over de komende dood. Effectiever behandelmethoden gaven later uitzicht op genezing en dus ook op hoop. Begin jaren tach tig bedroeg het sterftecijfer onder kinderen met kanker nog dertig procent. Met name de bij kinderen veel voorkomende acute lymfati sche leukemie biedt veel groter kans op genezing. Ruim zestig pro cent van deze kinderen leeft nog na vijf jaar. Definitieve zekerheid over gene zing is echter moeilijk te geven. De blijvende dreiging dat de ziekte kan terugkeren en de onzekerheid maken kanker daarmee tot een chronische ziekte. De onderzoe kers stellen dat behandelingen en beschadigingen die tijdens de ziek te optreden, het kind daarmee eer der tot een gehandicapte maken. Conclusie van de onderzoekers is dat de communicatie tussen ou ders en kind voor een belangrijk deel bestaat uit pogingen de onze kerheid over de ziekte zoveel mo gelijk te verminderen. Daarnaast wordt geprobeerd alles zoveel mo gelijk onder controle te houden. De behoefte aan bescherming tegen al te negatieve emoties blijft bestaan. 'Opvallend noemen de onderzoe kers dat dit zich juist voordoet in het beschermen van de ander. De ouders houden het beeld voor ogen dat het kind de ziekte opgewekt en flink draagt. Kinderen doen zich vaak flinker voor dan ze werkelijk zijn. Last en Van Veldhuizen vinden dat op grond van hun onderzoek artsen de ouders kunnen helpen bij het verstrekken van informatie aan het kind, Die informatie moet be staan uit de mededeling dat het kind een vorm van kanker heeft, een ziekte waaraan je dood kunt gaan. Als die informatie zo snel mo gelijk wordt gegeven, kan ook bij de behandelingsmogelijkheden worden uitgelegd dat er een kans is op hoop. Ouders moeten beseffen dat kinderen geen nadelige gevol gen ervaren van die openheid, maar dat juist het achterwege laten ervan schadelijk is.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 3