'Alleen Gorbatsjov kan rust herstellen' Lekkende tenten in plaats van gouden bergen Toeval bepaalt vaak keuze 'running mate' Interview Nederlandse inwoner Armeense hoofdstad: Vakantiewerkers voelen zich bedrogen door bemiddelingsbureau Pausbezoek aan Oostenrijk met gemengde gevoelens DEN HAAG - Over de demonstra ties in de Armeense hoofdstad Jerevan voor de teruggave van Na- gorno Karabach circuleert het vol gende grapje: 'Wat moeten jullie met die paar bergen? Waarom vraag je niet om annexatie van So chi, die mooie badplaats aan de Zwarte Zee?' Het grapje illustreert de Russische onbekendheid met de Armeense geschiedenis. door Margreet Vermeulen ..Toen na de demonstraties van februari de eerste soldaten in Jere van arriveerden, dachten ze dat de Armeniërs aansluiting zochten bij Turkije. Als je énige notie hebt van de Armeense kwestie, weet je dat dat volstrekt absurd is". Aan het woord is Robert van Geenhuizen, sinds 9 maanden in woner van Jerevan. Hij is de enige Nederlandse inwoner van die stad. Met zijn Armeense vrouw (die na een verblijf van tien jaar in ons land heimwee kreeg) en zijn twee kinde ren probeert de veertiger een nieuw bestaan op te bouwen in de Sovjetunie. Hij hoopt op den duur een Hollands eethuisje te kunnen openen. „Hoewel ik heel goed be sef dat dat bepaald niet gemakke lijk zal zijn". Voor de kinderen (8 en 6 jaar oud) hoeft hij niet terug naar Nederland. „Die voelen zich al half Armeens en stellen erg veel prijs op het droge klimaat. Bovendien is het onderwijs werkelijk uitste kend. Mijn oudste dochter heeft zich hier kunnen bekwamen in het kunstschaatsen, ze krijgt de kans het later heel ver te schoppen in de ze sport. Mijn jongste dochter ge niet van haar vioolles. In Neder land zat ze ook op les maar aan der gelijke zaken wordt hier toch veel meer aandacht besteed". Van Geenhuizen is de enige Ne derlander die getuige is geweest van de massale protesten in de Ar meense hoofdstad. „Wat ik me van de eerste demonstraties herinner, is dat ik het zo vreemd vond dat we 's avonds op tv wel beelden van de monstraties in Ierland te zien kre gen, maar dat over de protesten in Jerevan angstvallig het stilzwijgen werd bewaard. Geen wonder dat de gemiddelde Rus niet weet dat Nagorno Karabach al 3 a 4000 jaar Armeens oergebied is en dat ook nu nog drie-kwart van de inwoners Armeniër is". Van Geenhuizen acht de kans op teruggave van Karabach -dat sinds 1923 onder Azerbajdjzaans bestuur valt— gering. „Moskou weet maar al te goed dat als puntje bij paaltje komt ze op Armenie kunnen rekenen. De Armeniërs hebben het immers aan Moskou te danken dat er nog zoiets bestaat als een Armeense republiek, dat niet alle Armeneniers over de aardbol zijn verspreid." Volgens van Geen huizen voelt iedere Armeniër tot diep in zijn ziel dat aansluiting bij Rusland begin deze eeuw de enige mogelijkheid was te ontkomen aan de vervolging door de Turken. Dat Turkije nog altijd ontkent dat het tussen 1894 en 1915 een politiek van volkerenmoord ten opzichte van de Armeniërs voerde stemt de Armeniërs extra bitter. Onverteerbaar Voor de christelijke Armeniërs is het onverteerbaar dat het bergach tige Karabach sinds 1923 van de Armeense republiek is gescheiden en deel uitmaakt van de islami tische en Turkssprekende repu bliek Azerbajdzjan. In Gorbatsjovs politiek van openheid zagen ze de kans om hun grieven wereldkun dig te maken. En op 20 februari diende het parlement van Nagorno Karabach een officieel verzoek in tot inlijving bij de Armeense repu bliek. Van Geenhuizen" is ervan over tuigd dat Moskou niet zozeer de Ar meense onvrede, maar de opleving van het islamitisch fundamentalis me als bedreigend ervaart voor de stabiliteit van de Sovjetunie. „Het ligt weinig voor de hand te ver wachten dat Moskou besluit Kara bach aan Azerbajdzjan te onttrek ken. Men is als de dood de moslim wereld voor het hoofd te stoten en daarmee het fundamentalisme een nieuwe impuls te geven". Van Geenhuizen denkt dat een compromis alleen mogelijk is als Gorbatsjov persoonlijk naar de Ar meense hoofdstad komt. „Gor batsjov is hier ongelooflijk popu lair. Bij elke demonstratie werden grote foto's van hem meegetroond. Als hij op het Leninplein in Jere van zou verschijnen om het Ar meense volk te vragen zich neer te leggen bij een compromis dan lukt hem dat. Daar ben ik van over tuigd". Overigens is er volgens Van Geenhuizen sinds 20 februari al veel veranderd voor de Armeniërs in Karabach. „Dat men daar nu de Armeense televisieprogramma's kan ontvangen is heel belangrijk. Dat geldt ook voor het beschikbaar stellen van geld voor onderwijs in de Armeense taal en geschiedenis. Het probleem is dat de Armeniërs er niet op durven vertrouwen dat dit nieuwe beleid werkelijk door gang vindt. Daarvoor is Gor batsjovs erewoord nodig". „Voor de Armeniërs is het nu of nooit. Wanneer Karabach van de Armeense republiek gescheiden blijft, zal het merendeel van de Ar meense inwoners proberen weg te trekken. Dat doet natuurlijk af breuk aan de rechtmatigheid van het verzoek tot aansluiting en de kans is levensgroot aanwezig dat de zaak dan doodbloedt". Doelbewust Over de anti-Armeense rellen in Soemgait waarbij officieel 32 Ar meniërs om het leven kwamen zegt Van Geenhuizen: „Voor de Arme niërs staat vast dat sprake is ge weest van een doelbewust en voor opgezet plan. Daar zijn inderdaad nogal wat aanwijzingen voor: de huizen van Armeniërs waren voor zien van merktekens, alle telefoon lijnen waren verbroken en omdat vooral Armeniërs die hoge posten bekleedden het slachtoffer wer den, lijkt het erop alsof men selec tief te werk is gegaan. De verkla ring dat de politie in Soemgait machteloos stond tegenover een overmacht aan mensen, is niet erg geloofwaardig. Bakoe is vlakbij. Het verbaast Van Geenhuizen dan ook dat de massale demonstra ties in Jerevan nooit zijn uitgelo pen op wraakakties tegen de Azer- bajdzjaanse inwoners. ,.We moeten enorm respect hebben voor de or ganisatoren van die demonstraties. En voor de zelfbeheersing die de Armeniërs hebben getoond". De nieuwe partijleider van Ar menië, Soeren Aroentjoenjan, is er volgens Van Geenhuizen in een klap in geslaagd het hart van de Ar meniërs te veroveren door zich uit te spreken voor de inlijving van Karabach en een resolutie van die strekking door het parlement van Armenië wist te loodsen. Dat wek te alom verbijstering. Nooit eerder durfde een parlement van een Sov jet-republiek een standpunt in te nemen dat afweek van dat van het politburo. Van Geenhuizen: „Nie mand heeft dit kunnen voorzien. Zij voorganger was trouw aan de partijlijn, maar werd afgezet. Aroentjoenjan overtreedt alle spel regels en heeft het gemaakt". Van Geenhuizen kijkt met span ning uit naar de partijconferentie van eind juni waar ook de Armeen se kwestie op de agenda staat. „Het is oorlog in de partij, dat is evident. Iedereen hoopt dat de conferentie duidelijkheid brengt over de krachtsverhoudingen tussen de conservatieven en de hervormers. En wat betreft Armenië: alles is mogelijk. Dat geldt ook voor een militaire interventie". WIERINGERAAARD (GPD) "Joop aan de knoop! Joop één gro te puinhoop! Joop op de schroot hoop!" In de groezelige legertent op camping Vislust in Wieringer- waard maken de doelloos rondhan gende jongeren duidelijk wat zij door Piet van Dijk vinden van Agratiem-directeur Joop Schoutsen. De woede is groot. Verleid door advertenties in schoolkranten zijn ze naar de 'heu se vakantiedorpen in de bollenge- bieden' gekomen om te werken. Nu wachten ze werkloos totdat het beloofde geld wordt terugbetaald "Gouden bergen zijn ons be loofd", vertelt Jowan uit het Zuid hollandse Strije, "maar we zitten hier in Nieuwesluis aan het eind van de wereld. We wisten op de dag van vertrek nog met eens waar we naartoe moesten. Als je wist wat wij allemaal zouden krijgen als we 25 gulden per dag zouden betalen aan Agratiem, dan zou je je toch zó aanmelden. Maar dit is helemaal niets. Van de macaroni kun je een huis bouwen. En de tenten lekken als een vergiet". De brieven (tot op universiteiten in Ierland verspreid) die alle Agra- tiem-jongeren hebben gekregen over het 'vakantiedorp' waar zij zouden worden ondergebracht, be loven talloze aanlokkelijkheden: kampementen met stapelbedden, matrassen en kussens, een geza menlijke eetzaal met uitgebreide ontbijtbuffets en diners, radio- en televisie-optredens met bekende artiesten, zeer bekende groepen in de weekends, veel aandacht voor sport en recreatie met een team van recreatieleiders, een dokter, EH BO, fysiotherapeut en zelfs aan trekkelijke dagtochten. Maar in Nieuwesluis - aan het eind van de wereld - blijken die beloften leeg. Kwartjes Anke uit het Noordfriese Stiens is na twee dagen verblijf in Nieu wesluis helemaal aan haar eind. "We moesten urenlang in de bus zitten, omdat we bij bollenkwekers in de buurt van Hillegom aan de slag moesten. Pas om half elf wa ren we weer thuis. We hebben ons acht uur krom gewerkt voor elf gul den. Dat komt omdat de bollen kwekers die met Agratiem in zee gaan dagelijks 27 gulden per per soon moeten betalen. In onze aanmeldingspapieren was beloofd dat we tussen de zes en negen en een halve gulden per uur zouden verdienen. Omgerekend heb ik in twee dagen netto twee kwartjes verdiend. En dan moet ik nog maar m'n geld zien terug te krijgen dat ik al heb voorgescho ten. Vandaag ben ik in Breezand aan het werk gegaan en daar heb ik tenminste normaal verdiend. Ik ga morgen ergens anders kamperen". Hoewel elke bollenkweker die een aanbod heeft gehad van Agra tiem het bevestigt, ontkent Schout sen zelf ten stelligste dat zij 27 gul den per dag per persoon aan hem moeten afdragen. "Ze betalen al leen een advertentie voor bollen- pellers in ons krantje", zegt hij. Schoutsen schuift ook de lage lo nen die de jongelui ontvingen, op het bord van de bollenkwekers. "Er is veel geld te verdienen in de bollen, maar sommigen betalen schandalig slecht", stelt hij vast. Rotzooi De boosheid van de jongeren over zijn persoon schrijft hij toe aan de campingbeheerdersfamilie Boekelaar. "Die hebben er een rot zooi van gemaakt en tegen de jon gens klagen ze dat ze geen geld hebben. Ik heb Boekelaar geld ge geven om alles in orde te maken, maar hij zet vieze ouwe tenten neer, pleurt een paar extra wc-hok- jes neer voor nota bene 115 man en laat een overspannen kok het eten verzorgen". Mevrouw G. Boekelaar daarente gen wijst op de schriftelijke toezeg ging dat zij afgelopen weekend een 'kleine groep'jongeren zou krijgen. "Het werden er 115. Bovendien hebben wij niets meer en niets minder aan voorzieningen dan wij aan Schoutsen hebben aangebo den. Niet dat luxe vakantiedorp dat hij de jongeren heeft beloofd. Ik kan er ook niets aan doen dat Agra tiem er een puinhoop van heeft ge maakt". Franka uit Rotterdam zit bij de uitgang sip te wachten tot haar moeder haar komt ophalen. "Ik had me zo verheugd op de vakan tie: lekker veel geld verdienen, een goed verblijf en een hoop gezellig heid. Ik ga eerst naar huis om uit te janken. Wat een gedoe. Die stom me bollen". WASHINGTON - De Republi kein George Bush zal zich nog lang die avond in juli 1980 heu gen toen Ronald Reagan hem toch nog koos als zijn 'running mate', hoewel hij de hoop op die felbegeerde plaats aan de zijde van de (toekomstige) president toen al had opgegeven. De herin nering aan die avond zal onge twijfeld meespelen als de hij straks zelf zijn keuze bepaalt. De Democraat Michael Duka kis stond nog maar aan de zijlijn toen Walter Mondale tot de histo rische beslissing kwam om in door Donald Rothberg/AP 1984 campagne voor het presi dentschap te voeren met een vrouw aan zijn zijde. Maar de na re smaak die de lange selectie procedure achterliet en de gevol gen van de onthullingen over de financiële handel en wandel van Geraldine Ferraro's echtgenoot, zullen er zeker voor zorgen dat ook Dukakis niet over eén nacht ijs gaat wanneer hij zijn 'run ning-mate' kiest. De keuze van de kandidaat voor het vice-presidentschap wordt vaak gezien als het belang rijkste besluit dat een presi dentskandidaat moet nemen. In de Amerikaanse geschiedenis zijn 13 vice-presidenten op de hoogste functie terechtgeko- Toevallig Hoewel bijna een derde van de Amerikaanse presidenten eerst vice-president is geweest, werd de running-mate doorgaans op het allerlaatste moment gekozen om redenen die meer met poli tiek dan met capaciteiten te ma ken hadden. Volgens Robert Kennedy werd Lyndon Johnson in 1960 min of meer toevallig ge kozen door John Kennedy. In het onlangs verschenen boek 'Robert Kennedy, His Own Words' staat dat Robert Kennedy vertelde hoe zijn broer de nomi natie voor het vice-president schap aan Johnson aanbood, maar "nooit had gedacht dat hij dat zou aanvaarden". Harry Truman was buiten zijn eigen staat Missouri nauwelijks bekend toen hij in 1944 door Franklin Roosevelt werd uitge kozen. Roosevelt bekommerde zich nauwelijks om de nominatie voor het vice-presidentschap, hoewel hij wel al ver voor de De mocratische conventie had be sloten om Henry Wallace te laten vallen, die vier jaar als vice-presi dent had gediend en daar nog wel vier jaar aan vast wilde kno pen. Maar de zuidelijke staten ver zetten zich fel tegen Wallace en ook de senaat had maar weinig met hem op. Met het eind van de Tweede Wereldoorlog in zichti voorzag Roosevelt dat hij mis-! schien met de senaat in de clinch zou moeten over de vredesver dragen en de oprichting van de, Verenigde Naties. Truman was! heel gezien bij zijn mede-senato- Ezel In zijn memoires vertelt i Truman hoe hij bij zijn aankomst I in Chicago voor de Democrati- sche conventie alle suggesties ter zijde schoof als zou hij een gooi moeten doen naar het vice-presi- dentschap. Maar de voorzitter van de conventie was Robert j Hannegan, een oude vriend van Truman uit Missouri. En hij voerde campagne om de senator de running-mate van Roosevelt te laten worden. Truman bleef zich nog tegen zijn kandidaats stelling verzetten. Maar toen kwam een telefoontje van Roose velt... Hannegan hield de telefoon zo dat Truman de president kon ho eren zeggen: "Bob, hem je die vent al zover gekregen?" "Nee", antwoordde Hannegan. "het is de koppigste ezel uit Missouri die ik ooit heb meegemaakt". "Zeg hem dan maar dat als hij een scheuring in de Democrati sche Partij teweeg wil brengen midden onder een oorlog, dat zijn verantwoordelijkheid is", zei Roosevelt, waarna hij ophing. "Nu moet ik wel ja zeggen," zei Truman daarop tegen Hannegan. Truman werd 83 dagen na zijn ambtsaanvaarding als vice-presi dent de opvolger van Roosevelt. Ford was de eerste en enige vice-president die in het Witte Huis kwam dank zij het 25ste amendement op de Amerikaanse grondwet, dat Nixon na de Wa tergate-affaire tot aftreden dwong. Voor zijn vice-president liet Ford de keuze vallen op Nelson Rockefeller, die de voor keur kreeg boven de toen nog weinig bekende man uit Texas, George Bush. In 1976 besloot Jimmy Carter het te proberen met senator Mondale uit Minnesota, nadat hij verschillende mogelijke kandi daten in zijn woning in Plains, Georgia, had laten opdagen. Acht jaar later volgde Mondale dezelfde procedure. De mensen die de reis haar North Oaks in Minnesota aflegden waren drie vrouwen, een zwarte, iemand van Latijns-Amerikaanse af komst, en een blanke senator uit het zuiden. Ferraro Toen de keuze viel op het Con greslid Ferraro, waren de femi nisten opgetogen. Maar de voor delen van Mondale's stoutmoe dige keuze verdwenen als sneeuw voor de zon toen de kran ten in de daaropvolgende weken bol stonden over de zakelijke handel en wandel van Ferraro's echtgenoot. Maar de vreemdste nominatie was misschien wel die van Bush. Enkele dagen voor de Republi keinse conventie op 16 juli in De troit, werden Reagan en Ford nog als een ideaal span be schouwd. Oud-president Ford zou formeel vice-president wor den, maar in feite veel grotere verantwoordelijkheden krijgen en een soort co-president wor den. Toen Ford voor de televisie zei dat hij niet van plan was in Was hington te fungeren als een vice- president met niet meer dan een symbolische functie, was het snel bekeken. Reagan, verbijs terd over het feit dat Ford op de televisie allerlei zaken uit de doe ken deed die tijdens privége- sprekken waren besproken, bood Bush alsnog het vice-presi dentschap aan. Vandaag begon de paus zijn be zoek van vijf dagen aan Oosten rijk. Thema van het hele pro gramma: 'Ja tot het geloof, ja tot het leven'. Sommige joodse groeperingen hebben moeite met zijn komst omdat president Kurt Waldheim op het vliegveld van Wenen hem heeft begroet en de hoge bezoe ker enige uren later in het presi dentiële paleis een besloten ont moeting zou hebben met Wald heim en zijn gezin. Waldheim zal de paus in Innsbruck ook weer uitgeleide doen. De president van Oostenrijk is nog altijd zeer omstreden we gens zijn mogelijke betrokken heid bij oorlogsmisdaden van het Duitse leger in de Balkan. Waldheim zelf ontkent zijn aan deel daarin. Een internationale commissie van geschiedkundi gen heeft vastgesteld, dat hij zich in elk geval bewust moet zijn ge weest van de wreedheden van de Duitsers en er niets tegen heeft gedaan. De Verenigde Staten hebben de president de toegang tot het land ontzegd omdat er be wijzen zouden zijn dat Waldheim wel degelijk was betrokken bij deportaties. Vorig jaar ontving de paus Waldheim in het Vaticaan. Jood se organisaties reageerden toen zeer verstoord. De paus noemde later dit bezoek noodzakelijk omdat Waldheim officieel een democratisch gekozen staats hoofd is. Het Vaticaan zegt ook nu, evenals in 1983, dat het be zoek van de paus aan Oostenrijk een pastoraal karakter heeft en geen politiek. De Oostenrijkse bisschoppen hebben hem uitge nodigd. Niettemin uitte Avi Beker, functionaris van het Joods We reldcongres, het verwijt dat de paus alle mogelijke moeite doet om Waldheim te 'legitimeren'. Rabbi Mare Tanenbaum, direc teur voor internationale betrek kingen van het Amerikaanse Joods Comité, waarschuwde echter voor 'extremistische hys terie' en 'al te schelle kreten'. Oostenrijk, zei hij, is een katho liek land en de paus bezoekt lan den waarmee het Vaticaan diplo matieke betrekkingen onder houdt. De paus zal deze keer ongeveer twintig toespraken houden. Mor gen ontmoet hij vertegenwoordi gers van de kleine joodse ge meenschap in het land. Ook brengt hij een bezoek aan het concentratiekamp Mauthausen, waar in de oorlog 110.000 men sen zijn omgekomen. Verwacht wordt, dat duizen den rooms-katholieken uit Hongarije en Joegoslavië, en mo gelijk ook uit Tsjechoslowakije, naar Oostenrijk zullen komen om een van de missen met de paus bij te wonen. Maandag avond om 7 uur vliegt de kerklei der naar Rome terug. 'Effatha' 100 jaar Het christelijk instituut voor doven 'Effatha', met vestigingen in Voorburg en Zoetermeer, be staat binnenkort honderd jaar. Een eeuw geleden werd in Lei den begonnen met een schooltje voor vier dove leerlingen. Het leerlingental nam dermate toe dat moest worden omgezien naar een ruimere behuizing, en uitein delijk werd het instituut in 1926 gevestigd in Voorburg. Eind 1981 ging een deel de leeftijds groep van 13 jaar en ouder naar Zoetermeer. Honderd jaar na de oprichting is 'Effatha' een landelijk bekend instituut voor doven met zo'n 300. leerlingen en scholen en interna ten in genoemde plaatsen. Prinses Juliana, bescherm vrouwe van het instituut, hoopt in oktober, als het eeuwfeest wordt gevierd, een nieuwe kleu terschool van 'Effatha' in Voor burg te openen. In de Pieters kerk in Leiden worden op maan dag 10 oktober een symposium en een jubileum-dankdienst ge houden. Een aantal workshops besteedt op 11 oktober aandacht aan actuele onderwerpen, zoals leerplan-ontwikkeling, transcul turele jeugd en computers in het onderwijs. Ten slotte zijn er op 12, 13 en 14 oktober festiviteiten voor leerlingen, oud-leerlingen en oud-personeelsleden van het instituut. Op 13 oktober wordt in Voorburg nog een bazaar gehou den ten bate van een doven- school in Zimbabwe. Voorzitter. Het bestuur van het Verband van Katholieke Maatschappelijke Organisaties (kantoor Glorieuxlaan 4 in Vught) heeft de heer H. F. Hap- pel tot voorzitter aangesteld. Happel was ruim twintig jaar stafmedewerker van het Cen traal Bureau voor het Katholiek Onderwijs. Tien jaar was hij wet houder voor maatschappelijk welzijn en volksgezondheid in Den Haag en daarna lid van de Harmonisatieraad voor het Wel zijnsbeleid. Voorzitter is hij nu van het pastoraal centrum in het bisdom Rotterdam. Tot studiesecretaris benoem de het bestuur van het Verband mevrouw drs. M. Martens, nu se cretaris buitenland van de Ne derlandse Missieraad. Zij stu deerde theologie in Nijmegen en deed daarna enige jaren veld werk in Kameroen. Haar benoe ming bij het Verband gaat 1 sep tember in. Hervormde Kerk: beroepen te Hemelum (Fr.) J. Verdijk Wes- terlee (Gr.); aangenomen naar Peize (Dr.) voor de hervormd-ge- reformeerde kerkgemeenschap H. Pais, cursusleider bij 'De Es- senburgh' in Hierden, wonende in Harderwijk; bedankt voor Nunspeet J. P. Nap Huizen. Toe gelaten tot de evangeliebedie ning en beroepbaar R. Luijk, Zaltbommel, en H. van Walsum, Ede. Gereformeerde Kerken: be roepen te Velp (voor deelwerk) kandidaat mevrouw 1. van Weij- en Amsterdam. Gereformeerde Gemeenten: beroepen o.a. te Boskoop kandi daat C. A. van Dieren Waddinx- veen. Raad van Kerken Het bestuur van de Raad van Kerken in Leiden ziet er nu zo uit: ds. H. E. Schouten. Van de Brandelerkade 22, voorzitter, ds. A. Dronkers, Oude Rijn 44c, tweede voorzitter, H. S. M. Groe nen, Cormorantwerf 11, even eens tweede voorzitter, me vrouw E. G. van Pijkeren-Koole, Colenbranderstraat 1, secretaris, en G. H. A. Meyer, Van Bemme- lenstraat 15, penningmeester. Ouderling. De Vorming en Toerusting van de hervormde provinciale kerkver gadering van Gelderland heeft een basiscursus gemaakt voor beginnende ouderlingen. De cur sus omvat vijf avonden, die de deelnemers inzicht verschaffen in eigen verwachtingen en die van de kerkelijke gemeente wat betreft het ambt, de organisatie en taak van de kerk, het aandeel van de ouderling daarin en de taak van de ouderling in ere dienst en pastoraat. De map bevat les- en leesmate riaal en informatie, een adressen en literatuurlijst en een overzicht van gangbare afkortingen. Hij kan worden besteld (f. 10) bij het bureau van de provinciale kerk vergadering Gelderland, post bus 1238, 6801 BE Arnhem, 085- 456047. Slavernij. De afschaffing nu 125 jaar geleden van de slavernij in Suriname zal op zondag 3 juli in de Muiderkerk in Amsterdam worden herdacht. In Suriname zelf wordt elk jaar de 'Dag der vrijheden' (1 juli 1863) gevierd. De dienst in Amsterdam is voorbereid door Surinaamse en Antilliaanse christenen in sa menwerking met de protestantse Muidekerk- en Funengemeente en de rooms-katholieke parochie Anna en Bonifacius. De Suri naamse predikant Leo Dielingen zal voorgaan. Een Surinaams koor verleent medewerking. Vredeskerken. De Quakers ('Genootschap der Vrienden') en Doopsgezinden vanouds be horend tot de 'historische vre deskerken' hebben gisteren in Amersfoort een boekje gepre senteerd over vredesbeleid, dat tevens is bedoeld als bijdrage aan het proces van de Wereld raad van Kerken voor gerechtig heid, vrede en behoud van de schepping. Mevrouw I. van den Heuvel, voorzitter van het Inter kerkelijk Vredesberaad, en se cretaris ds. W. R. van der Zee van de Raad van Kerken namen het eerste exemplaar in ontvangst. In het boekje wordt onder meer gepleit voor afstoting van kerntaken, terugtrekking van al le vreemde troepen uit Europa en omzetting van het militair-in dustrieel complex in het vervaar digen van niet-militaire produk- ten.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 2