Wetenschappelijke demonstratie vj@an de yjLijn. 'Russen beheersen alle aspecten van het spel' A 6.95 Russen bezuinigen Rinus Michels onder de indruk Felle loitiek op organisatie van Italiaanse journalisten Italianen worden stil van voetballes in Stuttgart DONDERDAG 23 JUNI 1988 PAGINA 17 MÜNCHEN/UNTERHACHING (GPD) - Westduitsland en het feest dat erop volgde, hadden hun sporen achtergelaten bij Oranje. De wit weggetrokken gezichten in de druile rige regen van München spraken boekdelen. Op de trap van de Boeing 727 wenste Wim Kieft zich Argentinië(!) als tegenstander in de finale. „Argentinië? Wat zeg ik nou? Ik be doel natuurlijk Italië," corrigeerde hij even later. Ronald Koeman was dusdanig gedesori ënteerd dat hij niet eens meer wist hoe de stad heette waarin de historische zege op de Mannschaft werd behaald. Het avondje doorzakken had zijn uitwerking niet gemist. Ruud Gullit en John Bosman bij aankomst op het vliegveld van Miinchei De voorbereiding op de EK-finale is begonnen. (foto ani „We hadden en koud buffet en ver volgens zijn we de om de hoek bij het hotel een discotheek binnen gestapt," herinnerde Hans van Breukelen zich. „Ik geloof dat het tegen vier uur was toen ik naar bed ging. Maakt ook niet uit. Na zo'n wedstrijd moeten even de remmen los". Met de rug steunend tegen de re ceptiedesk van hotel Huber in Un- terhaching, waar Oranje zich nu voorbereidt op de finale tegen de Russen, stond de nationale sluit post nog na te genieten. „Ik heb nog eens de tweede helft van de wedstrijd gezien. Ik moet beken nen dat ik er nog steeds plezier in heb. Die Duitsers. Wat hadden ze er de pest over in. Dat beeld toen Ber ry van Aerle Rudi Voller aan zijn haren trok vergeet ik nooit meer. Het waren linke broeders. Die Mill vooral. Die had precies in de gaten wat er ging gebeuren. Ik hoorde hem tegen Gullit zeggen, op het moment dat wij die penalty tegen kregen: 'Maak je nu niet zo druk. Die man geeft er straks ook een aan jullie. En toen het inderdaad ge beurde, stapte hij weer naar Ruud met de opmerking: 'Zie je welvik had het toch gezegd". Een voor een werden de beelden weer tevoorschijn getoverd. „Jan Wouters met de grootste glimlach die hij kon fabriceren gaf Matthaus een hand. Heerlijk. Vooral de ma nier waarop Matthaus vervolgens keek. Alsof hij in een oorwurm had gebeten". Zelf heeft Van Breukelen niet al te fanatiek aan de gevechtshande lingen deelgenomen. „Een keer heb ik Mill aangepakt en een keer Voller. Met zo'n verdediging voor je kom je amper aan de bak. Die la ten toch bijna niets door. Nagenie ten en dagdromen was gisteren troef tussen Hamburg en Mun- chen/Unterhaching. We kunnen ons een vrije dag nu wel permitte ren, vond tweede assistent-coach Bert van Lingen. We hebben so wieso een dag voorsprong op de komende tegenstander". Adidas-chef Piet Lagarde becij ferde, tien kilometer boven West duits grondgebied dat zijn bedrijf totnutoe een miljoen heeft omgezet door deze Europese kampioen schappen. Verkoop van voorname lijk Oranjepetjes, -shirtjes en' trai ningspakken. Hij was het ook die het laatste problemen met West duitsers had. „Met een agent, die kennelijk zijn frustaties moest bot vieren. We stonden de voetbaltas- sen en de rest van het materiaal in te laden voor de aankomsthal toen hij ons op de bon slingerde omdat we er volgens hem te lang hadden geparkeerd". Het telwerk van Jan Huijbregts verliep wat moeizamer. De KNVB- Protassov in de achtervolging FRANKFURT (SID) - Alleen Oleg Protassov kan Marco van Basten misschien nog verdringen van de kop van de topscorerslijst van het Europees kampioenschap voetbal. De Rus maakte gisteren in de halve finale tegen Italië zijn tweede doel punt van het toernooi, Van Basten heeft reeds vier keer gescoord. De Westduitser Rudi Vóller, die niet meer in actie komt, staat samen met Protassov op de voorlopige tweede plaats, met twee treffers. 24 spelers, onder wie de Nederlanders Wim Kieft en Ronald Koeman, maakten een doelpunt. Alles voor niets STUTTGART (GPD) - Reserve- doelman Stefano Tacconi heeft drie wedstrijden voor niets op de Italiaanse bank gezeten. Tijdens zijn verblijf in Westduitsland werd het huis van de Juventus-doelman leeggeroofd. De buit zou 60.000 gulden bedragen. „Alles wat ik tot dusverre heb verdiend, is weg", al dus Tacconi. functionaris die in Hotel Huber zijn telefonische bedeltocht voor entreebiljetten voortzette, kwam niet verder dan het totaal van 3300. „Daarvan zijn er al zevenhónderd verkocht aan mensen die, voordat Oranje zich kwalificeerde, op de gok al kaarten hadden genomen. De overige kaarten zijn voor spon sors en het KNVB-circuit. Mis schien dat we er nog wat van de Ita lianen bijkrijgen nu Rusland in de finale is gekomen". De wens was de vader van de ge dachte voor Huijbregts. Bonds coach Rinus Michels echter zag gisteravond duidelijk hoe groot de problemen zijn, die met de Russen op Oranje afkomen. „Er blijft wei nig over dat ze niet kunnen", haak te de scheidende bondscoach in op de perfecte voostelling die de Rus sen gaven. „In de eerste wedstrijd kropen ze en bloc in de verdedi ging en counterden van daaruit. Tegen Italië hebben ze de tegen stander vanaf de eerste tot en met de laatste minuut onder druk ge zet. Ze hebben de Italianen geen moment in hun spel laten komen. Het is een ploeg die alle aspecten van het voetbalspel beheerst. Steeds in staat is om een andere taktiek te spelen. Dat is nog niet al-( les. Ze spelen die verschillende taktieken ook nog altijd met dezelf de spelers. Meestal kan dat niet. Tot nu toe bekijken ze het prima, die Russen. Zaterdag is Koetsnet- zov er weliswaar niet bij vanwege zijn tweede gele kaart, maar ik ben ervan overtuigd dat ze zonder pro blemen steeds weer iemand anders uit de hoge Russische hoed kun nen toveren". De eindstrijd om de Europese titel, zaterdagmiddag in München, wordt zodoende een herhaling van de eerste ontmoeting tussen beide landen veertien dagen geleden in Keulen. Dank zij een treffer van Rats, die tien minuten na de rust een voorzet van Belanov schitte rende verlengde, moest het Neder lands elftal toen met 1-0 in het stof bijten. Het pschologische effect van die nederlaag torst Oranje als extra ballast mee naar het Olym- piastadion. Er zijn echter meer aspecten waarom Rinus Michels en de spe lers, wellicht met uitzondering van Gullit, Rijkaard en Van Basten, lie ver de jongste EK-ploeg op de slot dag van het EK had ontmoet. In München, waar het Oranje-gezel schap gisteravond neerstreek, za gen zij op de tv dat de Russen het voetbal tot in alle facetten beheer sen en dat er nauwelijks verschil bestaat tussen aanvallers en verde digers. Ondanks, of misschien wel dank zij de wetenschappelijke be- STUTTGART (GPD) - Voor de Ita liaanse pers heeft de Duitse 'gründ- lichkeit' afgedaan. De Italiaanse kranten hebben van de organisatie van het Europees kampioenschap in ieder geval geen spaan heel gela ten. „Ook als wij dat zouden willen, slechter dan hier kunnen wij het wereldkampioenschap in 1990 niet organiseren", vinden de journalis ten. „De organisatie, voor zo ver die al bestaat, doet helemaal niets." De harde kritiek richt zich met name op de te kleine persruimten, het te kleine aantal telefoons en slechte informatie over teams en spelers. Wolfgang Niersbach, pers chef van het EK-comité geeft toe dat in sommige stadions de pers- ruimte te klein was, maar stelt dat hem geen officiële klachten heb ben bereikt. Een 24-jarige supporter van Oranje is in de nacht van dinsdag nadering die Valeri Lobanovski er op nahoudt, kreeg Italië een lesje in modern voetbal en bracht de Rus sische ploeg perfect in beeld wat wordt verstaan onder forchecking. De Italiaanse kolonie op de tribu nes (35.000) had er gemakkelijk vrede mee. Zwak punt De naar absolute perfectie nei gende en immer nors ogende Loba novski gaf zijn spelers zelfs een compliment. „Dit was de uitvoe ring die ons voor ogen stond. Te gen Ierland heeft de ploeg maar op 60 procent van zijn kunnen ge speeld en verloren wij een punt. Onafhankelijk van het resultaat, dat altijd afhankelijk blijft van klei nigheden, is er vanavond goed ge voetbald". Volmaakt was het welis waar niet, het enorme loopvermo gen, de beweeglijkheid en het tac tisch inzicht dat de gerijpte Russen (gemiddelde leeftijd 27 jaar) gister- op woensdag overleden tijdens de viering van de overwinning op Westduitsland. De man viel in het plaatsje Linnich (Noordrijn-West- falen) van het balkon van zijn ho telkamer op de tweede etage. De overige leden van zijn groep waren al naar bed gegaan. De gevallen supporter was op slag dood. Na een eerste onderzoek kon de politie niemand verantwoordelijk stellen voor het ongeluk. Don Howe, assistent van de Engelse coach Bobby Robson tij dens de strijd om het Europees kampioenschap, is dinsdagavond tijdens het kijken naar het televi- sieverslag van de halve finale West duitsland - Nederland door een hartaanval getroffen. Hoewe, manager van de Engelse bekerwin naar FC Wimbledon, werd naar een ziekenhuis overgebracht. Zijn toe stand is ernstig. avond demonstreerden, was te veel van het goede voor de nieuwe ge neratie Italiaanse internationals. Het begon allemaal op het mid denveld, waar de slag werd gele verd die Michels al op voorhand met de nodige huiver moet vervul len. Want net als de Italianen zal Lobanovski ook het Nederlands elftal intensief hebben bestudeerd. Keer op keer herhaalde hij in de af gelopen dagen de videobeelden en drukte hij de spelers op het hart dat de Italianen vroeg en fanatiek moesten worden aangepakt. „Bij de analyse van de ontmoetingen te gen Duitsland, Denemarken en Spanje had ik gezien", verraadde Lobanovski, „dat de Italianen weliswaar die wedstrijden contro leerden, maar dat zij niet sterk wa ren in de mandekking. In elke team .is wel een zwak punt, daar richten wij ons op". Indrukwekkend Azeglio Vicini leek met stomheid geslagen, maar beaamde vlot de vi sie van de Russische voetbalpro fessor. „De Russen hebben ons uit hun spel gehaald door op het mid denveld een fysiek zware mandek king toe te passen. Dat heeft de ploeg afgeschrikt. Als eenheid was deze Russische ploeg ook duidelijk te sterk voor ons". Maar ook de speelwijze van de Russen moet de Italiaanse coach hebben verrast. Kroop de Sovjetunie in de drie groepswedstrijden veelal ver terug op de eigen helft om van daaruit bliksemsnel te counteren, nu wa ren de rollen omgekeerd. Deson danks kreeg Vialli twee uitsteken de kansen. Het troetelkind van het Italiaanse voetbal kon zijn faam als scherpschutter dit keer echter niet waarmaken. Hoe het wel moest demonstreer den de Russen een kwartier na de rust. Eerst joeg Litovsjenko de bal in de verste hoek, drie minuten la ter counterde Protassov, op aange ven van Zavarov, de Italianen k.o.. Misschien wel de mooiste actie kwam echter op naam van Mi- chailtsjenko, het indrukwekkende loopwonder op het middenveld, die het doel - en daarmee de kans op 3-0 - maar rakelings miste. Een tegenvaller daarentegen was Goetsmanov, de vervanger van Be lanov, die volgens Lobanovski niet helemaal fit was. „Volgens mijn principes heeft hij dan niet het recht om te spelen. Ik stel alleen Woensdag, 22 jurji. Dus toch de Russen. Had ik van tevoren ge hoopt op de Italianen nu moet ik bekennen dat ik diep respect heb voor hetgeen de Sovjetunie giste ren in Stuttgart heeft laten zien. Zo zie je maar weer hoe het voet bal van wedstrijd tot wedstrijd verschilt. Tegen ons, in de ope ningswedstrijd, bleven ze con stant achterin hangen. Speelden ze slechts een kwartier zoals ze nu de hele wedstrijd hebben ge speeld. Ik heb van hen genoten. Voor mij zijn ze met dit spel ook favoriet voor de titel. Natuurlijk zijn we niet bij voorbaat al kans loos, maar als de Russen hetzelf de spel nog een keer kunnen op brengen krijgen we echt een kwaaie aan ze. De vraag blijft natuurlijk hoe ze herstellen na zo'n slopende partij. Geloof maar dat dit voetbal onder dergelijke omstandigheden (regen) kracht kost. De Italianen zijn me enigszins tegengevallen. Ik had meer van ze verwacht. Drie wedstrijden lang hebben ze fris en aanval lend. voetbal laten zien; in Stuttg art kregen ze de les gelezen. Ze werden weggespeeld. Een voordeel voor ons is onge twijfeld de dag langer rust. Nu het seizoen zo lang gaat duren en er kort achter elkaar zoveel zwa re wedstrijden op je af komen, is het verlangen naar meer rust des te groter. Je voelt dat je lichaam niet meer zo snel herstelt; het duurt gewoon langer voordat je de accu weer krijgt opgeladen. Vandaar ook dat Michels gedu rende de laatste week meer en meer rust inbouwt. De dag na onze historische zege op de Duitsers kon hij overigens moeilijk anders. Wij moesten op reis, bovendien waren we tot laat in de nacht op stap geweest. Dat is goed, dat zoiets kan, want als je tijdens een toernooi als dit EK alleen maar traint, leeft en denkt over voetbal red je het beslist niet. Er moet steeds een adempauze tussen liggen. Adempauzes die spelers op, die voor 100 procent fit zijn". Anders gaat het ten koste van het collectief en dat is heiligschen nis in de voetbalvisie van de Russi sche coach. Voordeel Zaterdagmiddag zal Belanov, als Europees voetballer de voorganger van Ruud Gullit, er ongetwijfeld weer bij zijn. Wat meer geheimzin nig deed Lobanovski over de speel wijze tegen Nederland. „Het hangt van de conditie van de spelers af hoe wij zaterdag spelen. Daar base ren wij onze tactiek op. Tegenover ons is Nederland in elk geval in het voordeel. Die ploeg heeft 24 uur meer rust gehad dan wij". Dat zal echter niet doorslaggevend zijn. Veel relevanter is de vraag op wel ke manier Lobanovski Oranje dit naarmate de reeks wedstrijden langer wordt ook vaker en langer ingelast worden. Iedereen is door de dag heen toch nog een beetje bezig geweest met Westduitsland en Hamburg. Als ik er zo aan terugdenk is het gevoel dat we de finale hebben bereikt een goed gevoel. Dat we de finale hebben bereikt door de Westduitsers uit te schakelen geeft dat gevoel een extra dimen sie. Na al die nederlagen en na die onverdiende achterstand schenkt het nu, een dag na dato, nog steeds enorme bevrediging. De ploeg is nog een keer in staat de knop om te draaien. Voor de finale. Dan moet alle pijn en alle vermoeidheid nog eens anderhalf uur lang plaats maken voor de vechtlust die er in Hamburg was. Ik weet zeker dat we dat nog eens kumien opbren gen. En dan... dan naar de Algar- ve. Drie weken vakantie. Stel je voorals Europees kampioen op vakantie gaan. Dat lijkt me het einde. RONALD KOEMAN keer gaat bestrijden. Voor hem staat de hoofdprijs voorop, daarna pas het spektakel. „Waardering js leuk", liet hij al voor het EK weten, „maar we willen ook wel eens een keer een prijs winnen". Laat Rinus Michels daar nou eender over denken. Toch kan het bijna niet anders, of de droomfina- le van Kees Rijvers moet kunnen uitgroeien tot de climax van een verrassend goed Europees kam pioenschap. De kwaliteit is over en weer aanwezig. Beide landen heb ben bovendien vaak genoeg bewe zen hoe aantrekkelijk voetbal kan zijn als de wil aanwezig is om het doel van de tegenstander te zoe ken. De manier waarop de Russen en de Nederlanders dat doen, ver schilt sterk van elkaar, zowel in be leving als wat betreft de uitvoering. Dat hoeft echter geen beletsel te zijn om dit EK in stijl af te sluiten. ADVERTENTIE Met 32 voorkeurzenders en pro grammeerbaar voor 4 programma's tot 14 dagen vooruit. Voorzien van scart-aansluiting en infra-rood afstandsbediening. Kodak videobanden van absolute VHS 120 speelduur 2 uur. Goed voor de hele match. Nu slechts Ook verkrijgbaar op VHS 240 speelduur 4 uur. Royaal voldoende voor de gehele match incl. alle Of Plengingen. Mii,,„k,r ]],7J Nu slechts Ook verkrijgbaar op Betamax L750 'f speelduur 3 uur en 15 minuten. m in. Nu slechts IVl Kodak VROOM\9DREESMANN WT STUTTGART (GPD) - Met de Sovjetunie en Nederland heeft het Europees kampioen schap twee finalisten gekregen die dat predikaat waardig zijn. Daags na de bijna gedenk waardige triomf (2-1) van Oranje op de Westduitsers plaatsten de Russen zich gisteravond in Stuttgart eveneens voor de finale. Net in een periode dat Italië wat meer vat kreeg op de zelden haperende voetbalmachine uit Kiev, sloegen Litovsjenko en Protassov kort achter een meedogenloos toe (2-0). i een Russisch feestje na de over- STUTTGART (GPD) - De Rus sen houden het goedkoop. De volledige selectie van de Sov jetunie blijft tot de finale van za terdag op het sportcentrum Nel- lingen-Ruit in Stuttgart, op meer dan tweehonderd kilometer van München. Nadat de Russen eerst het door de organisatie aangeprezen hotel voor de halve finale tegen Italië hadden geweigerd, is de delegatie ook niet van plan om voor de eindstrijd in München te verhuizen. De Sovjetunie is na genoeg het hele toernooi in Stuttgart gebleven. Alleen voor verre uitwedstrijden moest de ploeg van trainer Lobanovski uitwijken. De Russen betalen voor een nachtje in het sobere Nellingen- Ruit slechts veertig gulden per nacht per speler. De luxueuze EK-hotels zouden ruim twee honderd gulden duurder uitval len. Deze aanzienlijke besparing, geschat op meer dan honderd- vijftigduizend gulden, staat in schril contrast tot de inkomsten. De Russen hebben in de drie voorronden 3,2 miljoen ver diend. De halve finale en het be reiken van de einstrijd levert de Sovjetunie nog eens twee mil joen gulden extra op. Het heeft er dus alle schijn van dat de Sovjets zo veel mogelijk westerse valuta mee naar huis willen nemen. Aderlating De Sovjetunie zal het in de fi nale tegen Nederland moeten stellen zonder voorstopper Oleg Koeznetsov. De Rus kreeg gister avond tegen Italië zijn tweede gele kaart en is dus automatisch voor een duel geschorst. De schorsing van Koeznetsov bete kent een zware aderlating voor het Russische team. Koeznetsov ontpopte zich tijdens dit toer nooi als een uitmuntende verde diger. De halve finale tussen Rusland en Italië begon overigens met twaalf gele kaarten en eindigde met maar liefst achttien boekin gen. Wonderlijk genoeg liepen in deze administratieve ronde van arbiter Ponnet alleen Koeznets ov en de Italiaanse voorstopper Ferri hun tweede gele kaart op Bij de Russen beginnen alleen doelman Dassajev en midden velder Zavarov met een schone lei aan de finale tegen Neder land.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 17