Zee Noordwijk behoort tot Europa's schoonste Kraakactie kunstenaars Antillianen ontvangen diploma van minister Succesvolle actie Blijfhuis Leeuwenhoekziekenliuis Man aangehouden die valse 'snippen' heeft uitgegeven PAGINA 16 DONDERDAG 23 JUNI 1988 JNa onderzoek van honderden stranden bloemenbadplaats beloond met blauwe vlag N OORD WIJK Het zeewater voor de kust van Noordwijk behoort tot de bacterieel minst vervuilde van Europa. Het gehalte aan cadmium en lood is minder dan het gemiddel de in Europa, dat aan kwik, koper en zink gemiddeld. De vervuiling van het water met plastic, papier en andere rom mel is gering, maar het water zelf heeft een vrij slechte doorzichtigheid. Het strand in Noordwijk. Mede dank zij de goede beveiliging en serviceverlening aan het publiek, heeft de bad plaats de blauwe vlag gekregen. (foto Jan Holvast) Uit onvrede over het atelierbeleid in Alphen Drie studenten uit Curasao werden autoschadehersteller in Sassenheim Minister J. de Koning reikt aan drie Antilliaanse MTS'ers het in Sassen heim behaalde diploma eerste autoschadeher steller uit. (foto Holvast) Dat blijkt uit een onlangs uitge bracht rapport 'Clean beaches' van de Europese commissie. De milieu afdeling van de EC, de Foundation for Environmental Education in Europe, heeft vorig jaar in het ka der van het jaar van het milieu hon derden stranden in alle EG-landen onderzocht. Het onderzoek maakt onderdeel uit van een veel grotere voorlichtings- en bewustwordings campagne. Ook het uitdelen van blauwe vlaggen aan 'goede' stran den vormt onderdeel van dit pro gramma. De EG-onderzoekers hebben be gin maart 1987 ook een enquête ge houden onder de bezoekers van de onderzochte stranden. In Noord wijk werden 93 strandbezoekers ondervraagd van wie 55 Duitsers. Van hen was 77 procent gewoon te vreden tot zeer tevreden over het strand en de zee. Het merendeel van de bezoekers was tevreden over de douche- en toiletaccommo datie en 40 procent maakte op uit de schone indruk die het strand maakte dat de kust ten minste een keer per dag werd schoongemaakt. De ondervraagden waren min der overtuigd van de schoonheid van het zeewater. Driekwart van de geënquêteerden zag plastic en rommel in de zee drijven en bijna 65 procent trof algen aan. De beveiliging van het strand ALPHEN AAN DEN RIJN - Zes kunstenaars hebben het Emmagebouw gekraakt in het Alphense park Rijnstroom. Zij doen dit uit onvrede over het door de gemeente gevoerde atelierbeleid. Volgens hen be staat er een nijpend tekort aan ateliers in Alphen, ondanks de leegstand van gebouwen die geschikt zijn als werkruimte voor kunstenaars. Burgemees ter M. Paats kondigde gisteren aan dat de actievoerders van daag schriftelijk wordt ver- NOORDWIJK/NOORDWIJKER- HOUT/ALMERE De politie van Almere heeft gisteravond een man aangehouden die ervan wordt ver dacht opzettelijk valse briefjes van 100 gulden te hebben aangeboden Alphen niet in vredesplatfonn ALPHEN AAN DEN RIJN - Al phen doet niet mee aan het instel len van een platform voor gemeen telijk vredesbeleid. De Nationale Conferentie Gemeentelijk Vredes beleid in Delft had daar in een brief aan B en W om gevraagd. Het plat form is bedoeld om gemeenten in de gelegenheid te stellen informa tie uit te wisselen over vredes vraagstukken. werd als voldoende ervaren. De enquête en het onderzoek van de biologen en chemici van de EG is gebruikt voor een inventarisatie van de stranden. Tegelijkertijd is door de Foundation for Environ mental Education in Europe de Blauwe Vlag geïntroduceerd. Vlag Gemeenten met een strand of ha ven kunnen in aanmerking komen voor de EG-onderscheiding de blauwe vlag. Het water en het strand of de haven moeten, om voor een onderscheiding in aan merking te komen, aan een groot aantal voorwaarden voldoen. De hygiëne op het land moet goed zijn, het water mag niet sterk zijn ver vuild en ook zaken als toiletaccom modatie, beveiliging en surveillan ce moeten prima zijn geregeld. Bo vendien moet de betrokken ge meente zich inzetten voor een goe de publieksvoorlichting over het voorkomen van milieuvervuiling. Van de 40 strand- of havenge meenten die afgelopen voorjaar door de milieuafdeling van de EG zijn aangeschreven in verband met de 'blauwe vlag strijd', hebben er 8 uiteindelijk de onderscheiding ge kregen. Naast Noordwijk zijn dat Terschelling, Ameland, Schoorl, Domburg, Westerschouwe, 's Gra- vezande en Varkevisse. De blauwe zocht het Emmagebouw te ver laten. "Daarna krijgen ze nog twee dagen de tijd om weg te gaan". De actievoerders zullen dat ver zoek inwilligen. "We voelen geen behoefte om onze standpunten met geweld te forceren. Het is alleen opvallend dat de gemeente pas rea geert bij een negatieve actie van onze kant. Een normale dialoog blijkt niet mogelijk. Ze kunnen dus nog meer acties verwachten van ons", aldus Frits Garenfeld, een van de krakers. De kunstenaars hebben hun ac- in Noordwijk en Noordwijkerhout. Over de identiteit van de man wil de politie van Noordwijk, waar hij is opgesloten, nog niets zeggen in verband met het onderzoek. De man betaalde gistermiddag in twee winkels aan de P.J. War merdamstraat met een vals briefje van 100 gulden. De twee benadeel de winkeliers waarschuwden de politie. Aan het eind van de middag betaalde een automobilist bij de benzinestation aan de Van Berc- kelweg in Noordwijk met een vals 'snip'. De pompbediende noteerde het autokenteken en gaf dit door aan de Noordwijkse politie. Deze zette het nummer op het landelijk opsporingsnet zodat enige tijd later de automobilist in Almere kon worden aangehouden. Hij is over gebracht naar Noordwijk. tie aangekondigd in een brief aan de gemeenteraad. Daarin noemen ze zich Alphense Ateliers '88, een stichting in oprichting. "We noe men ons liever ook geen krakers", zegt Frits Garenfeld, één van de ac tievoerders. "Deze actie is bedoeld om nog eens de aandacht te vesti gen óp ons probleem. We moeten per slot van rekening met kunst ons brood verdienen. Eén van de doelstellingen van de stichting is te komen tot een beleid dat voorziet in goede atelierruimten, perma nente of tijdelijke. Dat moet dan in samenwerking met de gemeente". De toekomstige stichting zegt in haar brief dan ook tot deze actie te hebben besloten omdat ze tot nu toe geen enkele reactie van de ge meente heeft gekregen op eerder verzonden brieven. Daarin hadden ze gevraagd om het beschikbaar stellen van enkele leegstaande ge bouwen aan kunstenaars. Ge noemd werden onder meer de noodslachtplaats aan de Aarkade, het gebouw van Expressie 70 aan de Hooftstraat, de ruimten onder de Julianabrug en de Morgenster- school aan de Parelstraat. Boven dien is gewezen op het leegkomen van de Toermalijnschool aan de Diamantstraat. De actievoerders zeggen in de brief bovendien nog geen concrete reactie te hebben ontvangen naar aanleiding van een geprek dat een aantal van hen in maart voerde met CDA-wethouder G. Brussen-Leer- dam en de chef van de afdeling wel- ziin. B. Meiier zu Schlochtern. Afkeuring Burgemeester M. Paats keurt de actie af, al wil ook hij het woord 'krakers' liever niet in de mond ne men. "Maar het kan niet zo zijn dat iemand zelf iets pakt, wanneer hij het niet krijgt. Er wordt wel vaak gezegd dat de overheid de plicht heeft mensen te helpen, maar in dit geval kan dat alleen gelden voor in stellingen die zijn opgenomen in ons welzijnsplan. Voor hen geldt al een enorme wachtlijst voor wat be treft accommodaties. Deze groep is echter niet in dat plan opgenomen, hetgeen niet wil zeggen dat hun problematiek ons niet raakt". De gemeente heeft ook andere plannen met het Emmagebouw. Ze wil in de toekomst de panden op het Rijnstroomcomplex slopen ten behoeve van vier flats voor bejaar den. Van de oorspronkelijke pan den blijven alleen het keuken- en het Wilhelminagebouw overeind. Een en ander maakt deel uit van het plan Beerendrecht. Voor de Morgensterschool komt het vormingsinstituut De Til in aanmerking, de ruimten onder de Julianabrug worden waarschijn lijk bezet door Con Brio, het ge bouw van Expressie wordt ver moedelijk afgebroken en over de noodslachtplaats worden door de gemeente nog onderhandelingen gevoerd met de Vleeskeurings dienst. SASSENHEIM - Drie mts-stu- denten uit Curasao hebben giste ren uit handen van minister J. de Koning hun diploma- eerste auto schadehersteller ontvangen. De drie Antillianen hebben dit school jaar deze opleiding gevolgd bij de stichting vakopleiding carrosserie- bedrijf in Sassenheim. Komend schooljaar zullen de jongens nog een ondernemersopleiding in Ne derland volgen, waarna ze op Cura sao de opgedane kennis zullen overdragen aan andere jongeren. De Antillen en met name Cura sao staan er economisch gezien slecht voor. De werkgelegenheid is flink gedaald na het ineenstorten van de olieraffinage en de scheeps- reparatie. De werkloosheid is opge lopen tot 28 procent en onder jon geren zelfs tot 40 procent. "Dat is onrustbarend hoog", gaf De Ko ning toe. "Jongeren met een MTS-diplo- ma lukt het niet om geschikt werk te vinden. De situatie op Curasao is vergelijkbaar met de effecten van de mijnsluiting in Limburg of het wegvallen van de textielindustrie in Twente", vergeleek M. van Beb- ber, directeur van de MTS op Cura sao, de problemen. "Het verschil met Nederland is echter dat Cura sao voor het scheppen van nieuwe vervangende werkgelegenheid grotendeels afhankelijk is van de economische ontwikkelingen el ders in de wereld". Onderwijs Minister De Koning, die ook An tilliaanse zaken onder zijn hoede heeft, hield zijn gehoor voor dat op de Antillen niet alleen geld nodig is voor de opbouw van de economie, maar dat ook moet worden geives- teerd in menselijk kapitaal. Vol gens de minister moet meer aan dacht worden geschonken aan praktijkgerichte vakopleidingen. "Er moet tenslotte worden gezocht naar andere werkgelegenheid en een andere beloning (algehele loonsverlaging, red.)", verwees De Koning naar de onderhandelingen die tot vanavond worden gevoerd met de Antilliaanse premier Libe- ria-Peters. De Koning is onder be paalde voorwaarden bereid een le ning te geven, al is die veel lager dan de gevraagde 285 miljoen gul den. vlaggen moeten nog aan de ver schillende gemeenten worden uit gereikt. W. Rovers, directeur van de Noordwijkse VW, ziet de onder scheiding als een prachtige recla me voor de badplaats: "De blauwe vlag maakt duidelijk dat wij hier op een goede manier met het milieu omgaan. Ook ten aanzien van de accommodaties op het strand en de beveiliging van land en zee bete kent de vlag een compliment". Volgens Rovers zijn de Duitse toeristen zeer milieubewust. "Een milieuonderscheiding van de EG spreekt met name hen zeer aan. Van de toeristen die Noordwijk be zoeken is een belangrijk deel af komstig uit Duitsland, dus dat komt goed uit". De directeur wil de vlag zo veel mogelijk 'uitbuiten' door op de folders over Noordwijk in elk geval te vermelden dat de bloemenbadplaats in het bezit er- Onbekend De VW-man erkent dat de onder scheiding tot nu toe nauwelijks be kendheid geniet waardoor reclame maken ermee niet erg zinvol lijkt. Hij verwacht evenwel dat hierin snel verandering komt: "Wij gaan reclame maken waarbij we uitleg gen wat de blauwe vlag betekent en ook de EG is voornemens flink wat bekendheid aan het verschijn sel te geven". Om de bekendheid nog verder op te schroeven, probeert de milieuafdeling van de EG de minsi- ter van verkeer en waterstaat te be wegen aan de acht Nederlandse ge meenten de vlag uit te reiken. Evenals de sterren uit de Miche- Vier van de zes kunstenaars voor het Emmage bouw. Van links naar rechts Rob Braamhorst, Frits Garenfeld, Mari anne Meester en Marieke van Amerom. Ook Van Bebber gaf toe dat op Curasao een gebrek is aan gekwali ficeerde opleidingen. Naast alge mene opleidingen, waaronder ne gen LTS'sen en een MTS, zijn er vrijwel geen vervolgopleidingen. De internationale bedrijven die op het eiland actief waren, verzorgden zelf hun vakopleiding. Nu deze mo gelijkheid is weggevallen, moet de overheid met het bedrijfsleven zelf voor vakopleidingen gaan zorgen. Volgens Van Bebber is het geen schande dat Curasao daarbij jonge ren naar Nederland stuurt voor een vakopleiding: "Het zelf opleiden voor specialismes is te duur en lin-gids, kan de blauwe vlag door 'wanprestatie' weer moeten wor den ingeleverd. Mocht een ge meente die in het bezit is van de vlag, tekort schieten bij het schoonhouden van het strand of de voorlichting aan het publiek ach terwege laten, dan kan de vlag weer worden ingenomen. De milieuafdeling van de EG bekijkt elk voorjaar of de gemeenten met een vlag deze mogen behouden en welke andere gemeenten voor de onderscheiding in aanmerking ko men. Dit onderzoek wordt gedaan aan de hand van een door de ge meente in te vullen vragenlijst en een bezoek van milieuambtenaren aan de kust- of havenplaatsen. Katwijk De gemeente Katwijk heeft, tot teleurstelling van VVV-directeur C. Verplancke, niet deelgenomen aan de 'strijd om de blauwe vlag'. Ook deze badplaats heeft afgelo pen voorjaar een inschrijvingsfor mulier ontvangen, maar de ge meente is niet ingegaan op het ver zoek om deel te nemen. Gemeentevoorlichtster M. Hooy- mans vindt het niet vreemd dat Katwijk zich onbetuigd heeft gela ten. "Wij zijn niet gericht op het binnenhalen van steeds meer toe- risterj. De mensen die hier willen komen zonnen of vakantie houden ontvangen we met veel plezier, maar we streven er niet naar nog meer toeristen in huis te halen". Noordwijk doet volgens Hooy- mans bewust veel meer aan recla me dan buurgemeente Katwijk. "Wij hebben in Katwijk veel méér dan alleen- maar toerisme. Voor Noordwijk zijn wat extra toeristen belangrijker dan voor ons". Tolkentelefoon woningbouw vereniging succesvol ALPHEN AAN DEN RIJN - De Woningbouwvereniging Alphen aan den Rijn heeft tot nu toe posi tieve ervaringen opgedaan met het telefonisch tolken. Als gesprekken met huurders van een andere natio naliteit moeilijk verlopen, kan via een speciaal aangeschaft telefoon toestel verbinding worden ge maakt met het tolkencentrum in Rotterdam. Op die wijze kan een 'driehoeksgesprek' worden ge voerd. "Veel buitenlanders nemen een familielid of kennis mee tijdens een bezoek aan ons kantoor, die wel goed Nederlands spreekt en begrijpt. Dat zijn vaak goed bedoel de pogingen, maar een tolk is ob jectief, en professioneel", aldus de WVA in het huisblad Huispraat. inefficiënt, omdat er te weinig stu denten zijn voor een volwaardige opleiding. Door gebruik te maken van kenniscentra in Nederland voor het opleiden van bepaalde functies, zijn we toch in staat om op Curasao een kennisniveau volgens internationale normen te halen". De drie MTS'ers die dit school jaar de opleiding in Sassenheim hebben gevolgd, zijn de eerste An tillianen die met een studielening van het Eilandgebied een vakoplei ding in Nederland volgen. Tot nu toe kwamen Antillianen alleen voor een universitaire opleiding naar ons land. Meivin Boasman, Frensel Josefina en Wilson Jansen hebben alle drie in 1986 hun diplo ma werktuigbouwkunde behaald. Daarna waren ze een jaar werkloos, voordat ze werden uitgekozen voor de opleiding in Sassenheim. In Noordwijkerhout werd voor hen een vakantiebungalow gehuurd en ze kregen een auto in bruikleen. Die auto hebben ze zelf inmiddels al kunnen uitdeuken en spuiten, omdat ze afgelopen winter voor het eerst in hun leven werden gecon fronteerd met het natuurverschijn sel ijzel.... Overdragen Overigens is het niet de bedoe ling dat iedereen die autoschade- hersteller wil worden, in Neder land een cursus volgt. Wanneer de drie jongens volgend schooljaar ook hun ondernemersdiploma op zak hebben, gaan ze terug naar Cu- ragao om daar op 1 augustus 1989 te beginnen in een leer-werkplaats voor carrosserieherstellers. De in Nederland opgedane kennis dra gen zij dan over op andere MTS'ers en mensen die al in garages werk zaam zijn. 'Ran', ari Ku- Jr, LVC, rosawa, aanvang 21.15 Breestraat. optreden van de Gigantjes met rythm blues, aanvang 20.30 uur op het waterpodium bij de Hoog straatkelders. Leiderdorp film:'A view to a kill', voorleden van de Filmkring of die dat willen worden, aanvang 20.30 uur in de Muzenhof, Cor Gordijnsingel. Noordwijk openluchtconcert Big Band opvoering pacifistische kome die, aanvang 20.00 uur in het Rijn lands Lyceum, Apollolaan 1. zomerdrive bridgeclub V.O.G., Hotel het Witte Huis, Wilhelmina- laan, aanvang 19.45 uur, aanmel den aan de zaal om 19.15 uur. VRIJDAG 24 JUNI Alphen avondwandeling IVN door Heemgebied de Kromme Aar, ver trek om 19.00 uur bij kinderboer derij Zegersloot, Burg. Bruins Slotsingel. Leiden optreden 'De Slechte Jazz-en- semble', aanvang 21.30 uur in Droomfabriek, Oude Singel. Links Leiden Vrouwen over po sitie van de zwarte vrouw in Zuid- afrika, aanvang 20.00 uur in pand Lange Mare 38. jury-orgelconcert door Foltert Grondsma, Nico van der Hoeven en Hans van Nieuwkoop, aanvang 20.15 uur, eerste deel in Hoog landse kerk, tweede deel in Pie- film: 'Nightporter', van Liliana Cavani, aanvang 21.15 uur, LVC, Breestraat. optreden Patty Trossèl met haar band La Pat, een mengeling van popmuziek en theater, aan vang 20.30 uur op het waterpodi um bij de Hoogstraatkelders. straatmuziekavond met optre den Kimbara t Chappi Chappo, aanvang i uur in De Bruine Boon, Stat Ekeko e 21.00 itions- gelegenheid met docenten te praten o cursussen van K&O, tevens werk te bezichtigen, van 19.00 tot 21.00 uur, K&O, Oude Vest 45. Ter Aar muzikaal optreden 'Samen mu siceren', om 19.30 uur in biblio theek De Aarlezer, Beukenpad 1. Voorschoten rondleidingen in Kasteel Dui venvoorde, om 14.00 en 15.30 ZATERDAG 25 JUNI Alkemade vliegerdemonstratie, aanvang Boys, Sportlaan. rommelmarkt voor goed doel bij Expressie 70, Hooftstraat, van 10.00 tot 16.00 uur. schapenscheerdersfeest kin derboerderij Zegersloot, Burg. Bruins Slotsingel, met diverse de- i 10.00 tot 15.30 café Alphense Werkgroep Ho moseksualiteit, Ten Harmsen- straat 14, aanvang 21.30 uur optreden dames-soulformatie Mamma's Brandnew Bag in jon gerencentrum Het Kasteel, Con- certweg, aanvang 21.00 uur. Caraibische feestnacht in Avifauna, aavavng 22.00 uur. Boskoop kraam Solidariteïtswinkel op markt Boskoop, ten bate van Frontlijnactie. poppenkast SV De Robbedoes in de rijkstuinbouwschool, Azalea laan, van 10.00 tot 12.00 uur. Leiden final. Nationaal Orgelconcours, barok (10.00-12.00 uur), roman tiek (13.00-15.00 uur) en 20e eeuw (15.30 uur), Hartebrugkerk. optreden van Art-Bird Big Band, om 14.00 uur; optreden van de groep Sosoba, om 20.30 uur op het waterpodium bij de Hoog- ALPHEN AAN DEN RIJN - De actie die Alphenaar Rienk Ratsma voert voor het zogeheten Blijfhuis bij het Amsterdamse An- tonie van Leeuwen hoekziekenhuis ver loopt goed. "Er komt heerlijk veel geld bin nen", zegt Ratsma. Volgens de Alphenaar is het de bedoeling dat in augustus wordt be gonnen met de bouw van een huis waar vooral familieleden van kankerpatiënten kunnen logeren. Bij het ontwerp was rekening gehouden met de realisatie van zes units. Daarvoor was zeven ton nodig. Omdat inmiddels al acht ton is binnenge komen, wordt het huis groter. Ratsma: "We blijven doorgaan met de actie, want het ge bouw moet ook wor den geëxploiteerd. Als we genoeg geld heb ben, kan een vaste staf worden aangesteld". Volgens Ratsma zijn inmiddels vijfduizend exemplaren verkocht van zijn tweede bun del 'Dag Mens', waar van de opbrengst ten goede komt aan het Blijfhuis. Over de re acties uit Alphen is hij niet onverdeeld posi tief: "Vergeleken met inwoners van andere plaatsen lopen Alphe- naren, naar mijn idee niet zo hard. Gigan tisch veel geld komt uit Amsterdam, waar het huis vlakbij wordt gebouwd. Maar ook in het oosten van het land wordt veel gege ven".

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 16