Bewoners Vogelwijk boos over bouwen op Pomona Onvrede over beleid ten aanzien van toneel Ruim 2600 abonnees geïnteresseerd in een beperkt kabelpakket links Leiden wil meer toezicht particuliere kinderdagverblijven links Leiden houdt vast aan andere straatnamen Medewerking college aan bouw nieuw kantoor CBR Man niet eens met bezoek en mishandelt huisgenote Woningen in pakhuizen aan Spilsteeg Leiden culturele hoofdstad? DONDERDAG 23 JUNI 1988 LEIDEN 'Aantal woningen ligt reeds vast' LEIDEN De Vogelwijk is sinds vorige week het grootste inbrei- dingsgebied in de gemeente Lei den. Was er in het oorspronkelijke plan van de gemeente 'Bouwen in bestaande wijken' nog slechts sprake van 31 nieuwbouwwonin gen in het langs de Rijnsburgerweg gelegen buurtje, vorige week bleek dit aantal in het definitieve college voorstel drastisch verhoogd tot 105. De ruimte voor deze huizen wordt gevonden tussen de Vogel wijk en de Wassenaarseweg. door Gert Visser In het eerste voorstel hield het col lege alleen rekening met bebou wing van het terrein van de gedeel telijk gesloopte Annakliniek. Later werden daar de Pomona-sportter- reinen als bouwlocatie aan toege voegd. Dit laatste was voor de be woners van de wijk nauwelijks een verrassing. De werkgroep Vogel wijk had het college immers zelf voorgesteld om in plaats van ver snipperde bouwplannetjes een to taalplan voor de gehele wijk te ma ken. Dat het college zich vervol gens onmiddellijk zou vastleggen op aantallen te bouwen woningen, wordt echter als een overval be schouwd. De verantwoordelijke wethou ders Peters en Tesselaar hebben echter al meermalen te verstaan ge geven dat inspraak geen open en vrijblijvend gesprek met Leidse burgers betekent. Zij menen dat bewoners beter gediend zijn met duidelijke standpunten van de ge meente waarover zij een oordeel kunnen geven. Deze opvatting wordt in de Vo gelwijk niet gedeeld. "Wethouder Peters is veel te ver gegaan", is de conclusie van Ko Colijn en Rinus Breeuwsma van de werkgroep Vo gelwijk: "Het is niet zo dat wij so wieso tegen woningbouw op de sportvelden zijn. We willen daar met de gemeente best over praten. Maar wanneer de duidelijkheid van de gemeente zo ver gaat dat er niets meer is in te vullen, dan valt er weinig meer te praten. Dan wordt inspraak een aanfluiting". Het tweetal verdenkt de gemeente er van dat Pomona als goedmaker- tje moet dienen voor de honderden woningen die het college onder druk van de wijken uit de oor spronkelijke voorstellen heeft ge schrapt. Wantrouwen Het conflict tussen werkgroep en gemeente heeft betrekking op de tweehonderd meter brede strook groen die tussen de huizen van de Vogelwijk en de Wassenaarseweg ligt. Bij de huizen stond hier de An nakliniek die inmiddels gedeelte lijk is gesloopt. Het was dit terrein waar de gemeente in oktober vorig jaar voorstelde 31 woningen te bouwen. De grond van de voorma lige Annakliniek is echter nog geen eigendom van de gemeente. In een later stadium, enkele da gen voor de inspraakavond werden de bewoners hiervan voor het eerst op de hoogte gesteld, betrok de ge meente de twee sportterreinen tus sen Wassenaarseweg en Annakli niek bij de nieuwbouwplannen. Hier is ruimte voor 74 woningen. Voor het gebruik van de sportter reinen werd drie jaar geleden een tijdelijke vergunning voor vijfjaar afgegeven. Colijn: "Nadat we vorig jaar met onze werkgroep van start gingen, is er door de gemeente nooit gespro ken over inbreiden, terwijl die plannen toch al bekend moesten zijn. We kregen het idee dat de ge meente wat achterhield". Dat wan trouwen werd, vorige week beves tigd toen het college met de 74 hui zen op de proppen kwam. "Omdat dit aantal in de eerste nota van het college niet werd genoemd, heb ben wij er ook niet op kunnen rea geren", is het verwijt. Ambtenaar Halfwerk van de di rectie ruimtelijke ordening van de gemeente geeft toe dat de procedu re 'niet helemaal correct' is ge weest. "Het was beter geweest wanneer de Pomona-terreinen in de eerste nota waren meegeno men", zegt Halfwerk: "Aan de an dere kant: in de uitnodiging aan de wijkbewoners voor de inspraak avond is Pomona uitdrukkelijk ge noemd. De locatie is op die avond ook aan de orde geweest". SKL-cursisten Op vrijdag 24 juni van 19.00 uur tot 21.00 uur en op zaterdag 25 juni van 10.30 uur tot 13.30 uur is er gelegen heid om met docenten en cursisten van de volksuniversiteit te praten over de cursussen Kreatieve Handvaardig heid of Kreatieve Bezigheidsbegelei ding. Plaats: Volksuniversiteit, Oude Vest 45. Er is ook gelegenheid om het huis- en examenwerk van oud-cursis ten te bekijken. Matilo In het Leidse Hout treedt zondag 26 juni Matilo op. Dit in het kader van de door de Vereniging van Vrienden van de Leidse Hout georganiseerde park concerten. Aanvang 15.00 uur. Plaats van optreden: vlakbij de grote vijver. Halfwerk wijst er op dat juist de buurt om een totaal bestemmings plan had gevraagd en zegt zich niet te kunnen voorstellen dat er op de sportterreinen iets anders verrijst dan woningbouw. "Dat getal van 74 is een rekengetal. Het kan zowel naar boven als naar beneden nog met tien procent veranderen. Er is alleen gekeken naar het grondop pervlak dat beschikbaar is", aldus Halfwerk. Sylvius De voortvarendheid van de ge meente heeft bij de werkgroep nog andere vraagtekens opgeroepen. Breeuwsma brengt de afstand tus sen de toekomstige huizen en het Sylviuslaboratorium aan de andere zijde van de Wassenaarseweg ter sprake. In het begin'van de jaren tachtig woedde er in Leiden een heftige discussie over de noodza kelijke afstand tussen het laborato rium waar met gevaarlijke stoffen* wordt gewerkt en de woningbouw die toen nog in de Leeuwenhoek was gedacht. De uitkomst van die discussie was dat de afstand ten minste 150 meter moest bedragen. Weliswaar hebben de 2200 woningen in de Leeuwenhoek plaatsgemaakt voor een science-park, maar volgens Breeuwsma dient deze 'veilig heidszone' opnieuw bekeken te worden nu de woningbouw vanuit de Vogelwijk richting Sylvius op rukt. Breeuwsma: "De vraag is of die afstand van 150 meter na zoveel ja ren nog correct is. De normen zijn veranderd en wellicht de activitei ten in het laboratorium ook. Het lijkt me al te makkelijk om, zonder daar vragen bij te stellen, vast te houden aan de oude afstand". De werkgroep heeft daarom de weten schapswinkel gevraagd een onder zoek in te stellen. Alles bij elkaar opgeteld, vindt de werkgroep dat de gemeente het aantal van 74 woningen van tafel moet halen om met de bewoners een open gesprek aan te gaan over de toekomst van de wijk. De werk groep zal de raadscommissie daar om vragen wanneer die vanavond vergadert over de plannen van het college. "We willen niet dat er ge smokkeld wordt met Pomona, we willen er openlijk over praten". Een compromis zou zijn wanneer Pomona wordt aangewezen als een nader te onderzoeken locatie zoals dat ook met andere plaatsen in de stad is gebeurd. Voortzetting van de gesprekken heeft zoals het er nu voorstaat wei nig zin, menen Colijn en Breeuw sma: "Het is nogal moeilijk aan on ze achterban uit te leggen dat we verder praten met de gemeente ter wijl we in feite weinig in te brengen hebben. De kans is groot dat de werkgroep dan afhaakt". LEIDEN De invoering van een beperkt pakket voor kabeltelevisie lijkt een stapje dichterbij te zijn ge komen. De beheerscommissie Stadskabei heeft de chef van die dienst gisteren gevraagd voor sep tember een voorstel op tafel te leg gen voor de invoering van zo'n pak ket. De beheerscommissie meent dat er voldoende belangstelling is voor een dergelijke voorziening. De Stadskabei heeft begin dit jaar onder de 30.000 abonnees een onderzoek gehouden naar de be hoefte aan een beperkt pakket, waarin tegen een gereduceerd ta rief alleen de Nederlandstalige te- Gewonden bij ongeval op Burggravenlaan Ko Colijn (links) en Rinus Breeuwsma van de werkgroep Vogelwijk r op de achtergrond de Pomona-sportuelden. LEIDEN Links Leiden wil de kinderdagverblijven die niet door de gemeente worden gesubsidi- vergunning zou de gemeente toch enige controle kunnen uitoefenen op het werk en de inrichting LEIDEN Links Leiden steunt het voorstel van het Straatnamen- comité om een aantal straten in Leiden, die nu nog zijn vernoemd naar generaals uit de Boerenoor log, de namen te geven van strij ders tegen het apartheidssysteem. De meerderheid van het college en de meerderheid van de raad is ove rigens gekant tegen dergelijke naamswijzigingen. Ze menen dat daarmee de geschiedschrijving ge weld wordt aangedaan. Wethouder Van Dongen heeft Het Links Leiden-raadslid Van gisteren in de commissievergade- Lint kondigde gisteren echter tij- ring toegezegd om met de universi- dens een vergadering van de raads- teit te gaan praten over het ver- commissie voor onderwijs, sociaal- strekken van beurzen aan Zuidafri- cultureel werk en emancipatie toch kaanse studenten die lid zijn van met een voorstel te komen in de het ANC. Op die manier zou Lei- >m den indirect steun kunnen verle- eerd verplichten een vergunning dergelijke kinderdagverblijven, aan te vragen. Aan de hand van die De gemeente Amsterdam hanteert al zo'n vergunningensysteem en volgens het Links Leiden-raadslid Van Lint werkt dat daar naar tevre denheid. Links Leiden wil de vergunnin gen omdat de gemeente nu bij commerciële, niet-gesubsidieerde kinderdagverblijven niets in de melk te brokkelen heeft. In een brief aan wethouder Van Dongen van onderwijs schrijft Van Lint dat hij niet twijfelt aan de inzet van de leidsters van dergelijke kinderdag verblijven. In veel gevallen is bo vendien sprake van een goede kwaliteit. Toch zijn er volgens bii zijn. De Bothastraat bijvoorbeeld zou kunnen worden omgedoopt tot 'Nelson Mandelastraat/voorheen Bothastraat'. Overigens heeft 80 procent van de bewoners van de Bothastraat geen bezwaar tegen de naamswijziging, aldus Van Lint. Het voorstel om straten om te dopen naar strijders tegen het apartheidsregime wordt gesteund door de vertegenwoordiger van het ANC in Nederland. hem enkele kinderdagverblijven problemen doordat de leidsters on voldoende zijn geschoold, de groe pen kinderen te groot en de verblij ven te klein zijn. Omdat steeds meer bedrijven er toe overgaan eigen kinderdagver blijven in te richten, kan het geen kwaad dat de gemeente een vorm van toezicht instelt, aldus Van Lint. Dat zou kunnen met behulp van het vergunningensysteem. De controle op de vergunningen zou moeten worden uitgevoerd door ambtenaren van de gemeente. Van Lint hoopt dat wethouder Van Dongen de zaak aan de orde stelt wanner de ontwerp-verordening voor (gesubsidieerde) kinderdag verblijven in de raadscommissie voor onderwijs wordt besproken. LEIDEN Een 25-jarige Leide- naar en een 17-jarige Leiderdorpse zijn gisterochtend gewond geraakt bij een aanrijding op de Burggra venlaan. De Leiderdorpse reed op haar fiets uit de richting van de Ho ge Rijndijk op de Burggravenlaan en sloeg ter hoogte van de Kern- straat plotseling linksaf. De motor bestuurder kwam achterop en kon jaar. haar niet meer ontwijken. De Leiderdorpse liep daarbij een gekneusde pols en de Leidenaar een hechtwond op. Beiden zijn overgebracht naar het Diacones- senhuis. Een 19-jarige Leidse, die bij haar vriendin achterop zat, liep enkele schaafwonden aan armen en benen op. levisiezenders worden aangebo den. Uit dat onderzoek is naar vo ren gekomen dat bijna negen pro cent (in totaal ruim 2600 abonnees) belangstelling heeft hiervoor. Opvallend is overigens dat, zo blijkt uit het onderzoek, vooral mensen tussen de 25 en 45 jaar ge ïnteresseerd zijn in het beperkt pakket en in iets mindere mate mensen ouder dan 65 jaar. In de eerste leeftijdscategorie toonden ruim duizend mensen belangstel ling voor de voorziening tegen ruim achthonderd onder de 65- plussers. Onder mensen jonger dan 25 jaar is de interesse voor het pak ket bijna nihil. De invoering van het beperkte pakket gaat de Stadskabei flink wat geld kosten. Hoeveel precies, dat hangt af van de uiteindelijke belangstelling en de reductie van het tarief. Hoe groter de belangstel ling en hoe hoger de reductie, hoe meer geld de Stadskabei kwijt is. Uit een notitie van chef-Stadska- bel Van Donzel blijkt dat als alle 2600 geïnteresseerden het pakket nemen en het tarief met twintig gulden wordt verlaagd tot 170 gul den per jaar. de Stadskabei jaar lijks bijna 60.000 gulden minder binnenkrijgt. Dat bedrag kan oplo pen tot bijna 250.000 gulden als het tarief met negentig gulden wordt erlaagd tot honderd gulden per Verder is de Stadskabei het nodi ge geld kwijt voor onder meer het plaatsen van 'filters' bij de aanslui tingen. Dat bedrag kan oplopen tot ongeveer 170.000 gulden. Deze een malige uitgaven kunnen overigens worden betaald uit de verwachte gunstige exploitatie-resultaten van de dienst. raad. Hij denkt er daarbij per jaar een van de straten die naai de 'Boeren-generaals' zijn ge noemd, om te dopen. Op die ma nier blijft de gemeente het onder werp onder de aandacht houden. de zwarte Zuidafrikanen die strijden tegen apartheid. LEIDEN Een 29-jarige Leidenaar heeft gisterochtend in een pand aan de Zoeterwoudsesingel een 26-jarige huisgenote mishandeld, omdat hij het niet eens was met het bezoek van een vriend van haar. De man is daar voor door de politie aangehouden en 's middags vrijgelaten. Om middernacht moest de politie echter weer komen. Nu had de Leide naar op de deur van een andere huisgenote gebonsd en duidelijk gemaakt dat hij het niet eens was met het bezoek dat de vrouw had. De politie heeft de men toegesproken maar verder niet opgetreden. B en W willenLEIDEN - Burge meester en wethouders van Leiden willen meewerken aan de bouw van een nieuw centrum voor rijexa mens nabij de 3 Octoberhal. Het kantoor wordt gebouwd op het bin nenterrein bij de hal. De parkeer ruimte aan de Smaragdlaan zal in de toekomst ook door het CBR worden gebruikt. Vandaar zullen de personenwagens vertrekken met hun examenkandidaten. De vrachtwagens met kandidaten voor het groot rijbewijs vertrekken vanaf het terrrein bij w Lei- den/ZLC. Tot nog toe doet het Witte Huis te Oegstgeest dienst als centrum voor rij-examens. Maar volgens het CBR is er te weinig parkeerruimte in de directe omgeving van het be kende hotel. Het is de bedoeling dat het nieuwe kantoor van het CBR begin volgend jaar gereed is. Omdat het terrein waarop wordt gebouwd een andere bestemming heeft, willen B en W het bestem mingsplan ter plekke wijzigen. LEIDEN - Overleden: A J. de Rooi) 1910 man; K.C.M van Bercke. 1921 man; R. Fransman 1898 vrl.geh.gew. metC.H.M. Leermans; G.R.G. Scheepe 1903 man: C. Bleijie 1901 man. S. van Evert 1909 vrl.geh.gew met G.A. Annokkee; M. Soemo 1917 vrl.geh.gew. mei H. van Weeren; J. Bet- ling 1917 man; A. Franke 1910 man; D.M. Egelie 1905 vrl.A.W. Heemskerk 1911 vrl.echlg.van L. Steenvoorden; J. Teunissen 1911 man; A.H. van Teijlingen 1912 vrl. P. Groenhart geb. 25 juli 1911, man. G. Masmeijer geb. 12 aug. 1951 man, J.P. Geerlsma geb. 9 juni 1916 man, J.C. Arnoldus geb. 4 okl. 1919 man, L.A. ijden geb. 13 juni 1898 man, C. van Dijk geb. 27 feb. 1953 r Lichtreclame van Kijkshop niet toegestaan LEIDEN De Kijkshop aan de Botermarkt mag geen lichtrecla mes bevestigen aan de zijkant van de gevels. De "commissie voor be roep- en bezwaarschriften be krachtigde vanochtend dit door B en W genomen besluit waartegen de Kijkshop bezwaar had aangete kend. De commissie stelde onder meer dat het historische aanzicht van het pand zich niet leent voor dergelijke opvallende lichtrecla mes. De Kijkshop had zich er op beroepen dat C&A jarenlang der gelijke lichtreclames aan de zijkant van het gebouw heeft gevoerd. LEIDEN Drie pakhuizen in de Spilsteeg worden gesplitst in vier twee-kamerappartementen. De be nedenverdiepingen blijven opslag ruimtes. Het gaat om de panden 16, 18 en 20. De eigenaar had al eerder een bouwvergunning aangevraagd, maar die was afgewezen. In het be stemmingsplan Hogewoerd staat dat alle panden in de Spilsteeg pak huizen moeten blijven. Het college van B en W vindt het plan van de ei genaar van de panden 16. 18 en 20 zo goed dat er een uitzondering wordt gemaakt. De gemeente sluit niet uit dat in de toekomst ook andere panden in de Spilsteeg geplitst zullen wor den. De gemeente heeft zelf ook een aantal panden aangekocht die zij wil verbouwen tot woonhuizen. De gemeenteraad moet het plan van het college van B en W officieel nog goedkeuren. 'Regelingen veranderen, je weet nooit waar je aan toe bent' LEIDEN Mensen uit de to neelwereld zijn niet gelukkig met het kunstbeleid van de ge meente Leiden. Ze kijken met een schuin oog naar grootschali ge voorstellingen zoals Elckerlijc en Lodewijk Napoleon die tij dens de Lakenfeesten zijn opge voerd. Geldverslindende projec ten waar bovendien volgens hen bitter weinig Leidse toneelspe lers een aandeel in hebben ge had. De betrokken toneelgroe pen spreken kortom van een on overzichtelijk gelegenheidsbe- leid. door Meindert van der Kaaij Leiden is gezegend met een groot aantal toneelgroepen. Dat is leuk, maar zorgt daarom wel voor de nodige financieringspro blemen. Er moeten keuzes wor den gemaakt. Volgens zakelijk leider Paul Schaminée van to neelgroep Imperium wordt dat in Leiden totaal niet gedaan. De Werkgroep Amateuristische Kunstbeoefening (WAK) is al Leiden, cultnreie hoofdstad van Nederland. Een slogan die gemeentebestuurders en ambtenaren geregeld In de mond nemen. Natuurlijk telt Leiden vele musea - inmid dels zijn dat er 16 - en mag: zicb dus terecht 'Leiden Mji-: seumstad' noemen. Maar cul tuur bestrijkt veel meer ter reinen: toneel, muziek, beel-: denden kunst, e.d. Hoe staat Leiden er op die gebieden voor? Een serie met kritische; kanttekeningen. vanaf 1979 bezig met het maken van een subsidieregeling voor onder meer toneelverenigingen. "Die regeling wordt elke keer veranderd, je weet nooit waar je aan toe bent. De subsidies die Imperium krijgt voor projecten zijn minimaal. Daar kan de huur van het Micro-theater dat we aan de Oude Vest hebben niet eens van worden betaald", aldus Schaminée. Een ander verwijt aan de gemeente is dat er geen onderscheid wordt gemaakt tus sen de soorten toneelvereningen. Er zijn volgens hem verenigin gen die puur voor de gezelligheid op de planken staan en een of twee stukken per jaar spelen. Im perium hoort daarentegen tot de groepen die min of meer probe ren het zogenaamde vernieu wende toneel te brengen. Dat heeft wat experimentele tintjes. Schaminée vindt dat dergelijke groepen eerder in aanmerking moeten komen voor steun van de overheid. "Niets ten nadele van de gezel- iigheidsverenigingen overigens, maar zo zie ik dat. Het probleem is nu dat je daar niets van kan zeggen omdat er doodeenvoudig geen beleid is", zegt Schaminée. Waar hij zich ook over kan op winden zijn de 'spektakelstuk ken' die in de Pieterskerk tijdens de Lakenfeesten worden opge voerd. "Het gemak waarmee Lo dewijk Napoleon weer wordt herhaald. Het is absurd dat we moeten smeken om een paar honderd gulden en dat het aan de andere kant met smakken uit gaat". Hij legt uit dat een decor bij Imperium vaak niet meer mag kosten dan 200 gulden. Dat vergt het uiterste van de creativiteit. In het beknibbelen op het budget gaat volgens Schaminée al zo veel energie zitten dat dat onver mijdelijk ten koste gaat van de kwaliteit. "Dat steekt ons nu juist. Hoewel we amateurs zijn, willen we een zo hoog mogelijk niveau halen". Kees van Leeuwen van Grup po Trutto Dramatico heeft ook zijn bedenkingen tegen het Leid se kunstbeleid. "Als ik met amb tenaren praat, krijg ik het gevoel dat ik te maken heb met mensen die het liefst een grote portemon nee hebben en het geld uitdelen naar het hen uitkomt. Pure wille keur. Met richtlijnen of iets van een beleid, weet je tenminste Gruppo Trutto Dramatico be staat uit vier spelers die fulltime in touw zijn met toneel. Zij schrijven en maken hun eigen stukken en treden in het hele land op. Eigenlijk professionals, maar omdat het genre niet ge noeg geld in laatje brengt is het, zoals met zoveel kunstvormen, afhankelijk van de overheid. Zij noemen zich geen professionele acteurs omdat ze dan niet in aan merking zouden komen voor een subsidie. Met de sociale dienst is een overeenkomst gesloten dat zij hun tijd aan het toneelspelen waar je aan toe bent. Nu voelen we ons afhankelijk van de lui men van een ambtenaar", aldus Van Leeuwen, mogen spenderen. De afdeling culturele zaken bij de gemeente heeft de beschik king over een potje van 20.000 gulden voor incidentele subsi dies. "Wat met dat geld gebeurt weet niemand. Zelfs de WAK, die wordt gedragen door Stich ting Welzijn, krijgt van de ge meente niet te horen aan wie en hoe het geld besteed wordt", zegt Van Leeuwen. De nieuwe regeling die door de WAK aan de gemeente is voorge legd en tijdelijk wordt gehan teerd, bestaat uit twee delen. De instandhoudingssubsidie is nu 500 gulden per groep. Daarbij kunnen toneelgroepen aan spraak maken op een uitvoe ringspremie die kan oplopen tot 3.000 gulden. Van Leeuwen heeft voor Gruppo Trutto Dramatico een aanvraag ingediend voor een project in de zomer. "We hebben daar nog niets van gehoord, dus zullen we dat na de zomer moe ten gaan doen". Als positief wordt door betrok kenen de lichte toename van het kunstbudget gezien. Onder het beleid van wethouder Kuijers is het bedrag voor de amateuristi sche kunstbeoefening gestegen tot 221.000 gulden voor dit jaar. Dat neemt niet weg dat Leiden hiermee nog ver achterloopt in vergelijking met Delft of Haar lem.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 15