Buren nieuwe opleidingsschool: 'overlast genoeg' Leiderdorpse scholen ruilen gebouw wellicht 'Met golfbaan begint uitverkoop kasteel' „0 SPORTIEF VOOR 26,-! Nieuwe lichten leggen verkeer enige tijd stil Hardrijders lopen tegen de lamp HET WORDT EEN SPORTIEVE ZOMER DIT JAAR: HET E.K. VOETBAL, WIMBLEDON, DE TOUR EN c€ PAGINA 14 REGIO LEIDEN DONDERDAG 23 JUNI 1988 Angst voor parkeerproblemen A OEGSTGEEST Het meest bevreesd zijn de omwonen den van het Proper-pand aan de Oegstgeester Rhijngees- terstraatweg voor parkeerproblemen en leerlingenover- last. Het opleidingsinstituut voor ziekenverzorgenden, nu nog in Leiden gehuisvest, ziet in het pand juist de ideale huisvesting. Het water staat het bestuur van dat instituut tot aan de lippen omdat het nu nog Leidse onderkomen on derwijskundig beschouwd onge schikt is én omdat het huurcon tract volgende maand afloopt. De ziekenverzorgersschool zou nog liever vandaag dan morgen haar in trek nemen in het Proper-pand. Voorzitter Van Mierlo, wilde tij dens een voorlichtingsbijeen komst, gisteravond, absolute dui delijkheid geven over de plannen en mogelijkheden. "Onze leerlin gen kiezen na LBO of MAVO be wust voor onze opleiding. Het zijn mensen met een zeker verantwoor delijkheidsgevoel die tijdens hun opleiding al in dienst zijn va verpleegtehuis", sprak hij. Uitzonderingen daar gelaten, zijn de leerlingen niet in het bezit van een auto. "De eerstejaars-zie kenverzorger bijvoorbeeld krijgt 350 gulden zakgeld per maand. U weet allen hoe duur autorijden is, ze kunnen het gewoonweg niet". Met de leerlingen en de docenten wordt een afspraak gemaakt dat de auto moet worden geparkeerd op het marktterrein aan de Lijtweg. Op marktdagen kunnen ze op het parkeerterrein van Wijckerslooth (bejaardenoord) terecht. Maar de omwonenden hebben er een hard hoofd in. Ze geloven niet dat de bereidheid om zo'n stuk te moeten lopen, groot zal zijn en bo vendien kan het schoolbestuur nie mand verbieden zijn auto op de openbare weg te parkeren. De school is 400 leerlingen groot, maar dagelijks zullen er 150 in het schoolgebouw aanwezig zijn. De rit op en neer naar school maken die 150 niet allen tegelijk. Toch reke nen de omwonenden op veel druk te met jongeren op brommers en in auto's. Waarom kiezen Van Mierlo en de zijnen voor Oegstgeest, is een veelgehoorde vraag. Van Mierlo: "Wij werken samen met elf verpleeghuizen in de regio. Oegstgeest ligt centraal heeft er veertien nodig. Overlast genoeg Een andere bewoonster op dat op 50 meter afstand Properpand al zicht IVO. "Er is al overlast genoeg en u gaat ons nog meer overlast be zorgen. Waarom gaat u niet in Haaswijk zitten?". Van Mierlo leg de geduldig uit dat hij van het mi nisterie niet mag kopen, alleen hu ren is toegestaan, en verder heeft het opleidingsinstituut geen zak ken vol huurpenningen klaar staan. De woordvoerder van de bewo ners, Van der Ploeg, stelde dat de Het Proper-gebouw, dat tot nieuwe schoeit, Du,'" zijïi daar niet blij mee. omwonenden zich overvallen voe len door de plannen en dat bijeen komsten zoals die van gisteravond aan de alertheid van de buurt en aan niemand anders te danken is geweest. De leerlingen voelen zich wel licht verantwoordelijk voor van al les en nog wat maar het zijn geen stille bescheiden vogeltjes en voor honderd gulden tik je zo een oud autootje op de kop. school voor ziekenverzorgenden moet worden omgevormd. De omwonenden Garanties kan Van Mierlo niet geven, gaf hij toe. "Puttend uit het verleden en het heden kan ik slechts voorspellen dat het wagen park zich niet extreem zal uitbrei den". De gemeenteraad is met enig morren al akkoord gegaan met de plannen en heeft het benodigde voorbereidingsbesluit genomen. Er volgt nog een bezwarenproce dure. Volgens wethouder Kohl- beck kunnen de zaken al in augus tus en september definitief wor den. Het opleidingsinstituut zal dus nog geduld moeten betrach ten. Afgesproken werd dat er een verslag van de bijeenkomst van gisteravond in Wijckerslooth zal worden gemaakt en dat dit verslag aan de leden van de Oegstgeester gemeenteraad zal worden overhan digd. LEIDERDORP De Leiderdorp- se basisscholen De Meijehof en de Prins Willem Alexanderschool zul len hoogstwaarschijnlijk met el kaar van schoolgebouw gaan rui len. De scholen kunnen 'stuivertje wisselen' omdat de Meijehof in een te groot en de Willem Alexander in een te klein jasje zit. Ze zitten naast elkaar (respectievelijk aan de Vronkenlaan en de Leeuwerik straat) om de ruiling praktisch uit voerbaar te maken: geen van de leerlingen zal veel langer onderweg zijn. De verhuizing is praktisch om dat er in De Meijehof al een paar jaar drie tot vier lokalen leegstaan. De situatie is bij de Willem Alexan derschool precies andersom. Daar puilt men eruit. De Willem Alexan derschool gebruikt dan ook al een tijdje ruimte van De Meijehof. Of voor beide partijen het spreekwoord 'van ruilen komt hui len' niet zal opgaan, is een ander verhaal. De Meijehof zetelt mo menteel in een mooi schoolge bouw, dat na de intrede van het ba- Werkgroep Milieubeheer fel tegen grote plannen met Duivenvoorde VOORSCHOTEN Het einde van een van de grootste blauwe reigerkolonies van West-Europa en het begin van de uitverkoop van kasteel Duivenvoorde. Volgens milieu beschermers komt dit vreselijks over Voorschoten wan neer de stichting Duivenvoorde de weidegronden rond haar kasteelbos laat omtoveren tot een 18 holes golfbaan. bereikbaar met het vafi alle land- en tuinbouwbonden vendien openbaar vervoer". Volgens de voorzitter zullen de leerlingen het meest van het openbaar vervoer gebruik maken. Op de vraag of het opleidingsin stituut niet kan worden onderge bracht in de openbare Oudenhof- school aan de P. de Hoochlaan, waar anders toch de slopersbal in gaat, antwoordde PvdA-wethou- der T. Kohlbeck (ruimteljke orde- W. ter Keurs van de Werkgroep Milieubeheer Leiden zal dan ook zeker een brede actie ontketenen wanneer de plannen, die inmiddels op het gemeentehuis liggen, wor den doorgezet. Ook vertegenwoor digers van de agrarische commis sie Voorschoten-Wassenaar zinnen op protesten tegen de dreigende ontwikkelingen in het gebied tus sen Veurseweg, spoorlijn, Voor- schotense Horstlaan en Leidschen- damse Noortheylaan. De commis- bestaat uit vertegenwoordigers door Paul van der Kooij De allereerste vraag van de na tuurbeschermers is: waarom moet Voorschoten per sé een golfbaan ning) dat de gemeente die school hebben? In de regio schieten der- wel heeft aangeboden maar dat het gelijke banen als paddestoelen uit de grond en ontstaat zo langzamer hand een 'verstikkende overvloed', het opleidingsinstituut "Als deze baan het al goed zal doen, kan dat ten koste van andere banen gaan", stelt Ter Keurs. Uitholling De bezwaarden weten zich ge steund door het onlangs herziene bestemmingsplan, dat het grasland bestempelt als 'agrarisch gebied met landschappelijke waarde'. Bo vendien zouden provincie en rijk zeer veel moeite hebben met golf- plannen in dit gevoelige gebied, waar twee grote boeren zitten en drie tot vier 'losland' boeren. "Ge vaar is dat de Voorschotense wet houder Van Dalen voorschotjes blijft nemen op een uitholling van Sloten gelicht SLOT Inbrekers hebben giste ren op een wel heel brute wijze twee flats aan de Leiderdorpse Me relstraat opengebroken. Zij licht ten de iets uitstekende cilinderslo- ten in hun geheel uit de voordeur. In de ene flat zijn ze vervolgens niet binnen geweest, in de andere flat werden laden en kasten doorzicht en verdwenen huis-, tuin- en keu kensieraden - zoals een woordvoer der van de politie dat noemt. WASSENAAR - Het verkeer over de Wassenaarse Rijksstraatweg heeft vannacht tussen elf en drie uur enig geduld nodig gehad. Om de verkeerslichten bij de Van der Oudermeulenlaan te kunnen vervangen, werd het verkeer korte perioden stilgelegd. De politie wist het aanbod echter in goede banen te leiden: volgens het rap- portenboek deden zich geen probleen voor. De verkeerslichten, tussen buurtschap Kerkehout en het voor malige dierenpark, waren duidelijk verouderd. Voor het verkeer uit Amsterdam was geen apart licht voor linksaf en de lichten speelden niet in op het verkeersaanbod. Regelmatig reden auto mobilisten, het lange wachten beu, hier door rood. Detectielussen maken daar een einde aan, samen met de mogelijkheid tweemaal achtereen groen te geven. Het systeem werkt ook voor bromfiet- Het kruispunt zelf is eveneens aangepast. Niet langer kan het verkeer uit buurtschap Kerkehout het verkeer van en naar de Laan van Oud Clingendaal en naar Kerkehout blokkeren. Er zijn name lijk twee verschillende stoplichten en twee stopplaatsen geko men. De een aan het einde van de Laan van Oud Clingendaal en de ander aan het eind van de dienweg, evenwijdig aan de Rijksstraat weg - richting Kerkehout. het bestemmingsplan en er een sfeer van halve toezeggingen ont staat", zegt Ter Keurs. Ook de plaatselijke D66-fractie had zich gestoord aan Van Dalens half-posi- tieve reacties - op persoonlijke titel verkocht. Volgens de gemeente-bestuur der zou een golfbaan extra broed- mogelijkheden kunnen bieden en krijgen boeren het financieel zo moeilijk, dat een afkoop perspec tieven biedt voor agrariërs én de krap bemeten stichting Duiven voorde. Ook de stichting heeft zich in die richting uitgelaten: veel be drijfjes zouden aan de kleine kant zijn, vol kromme slootjes. Ter Keurs verbaast zich over dergelijke argumenten. "Keer op keer blijkt dat er weinig inzicht bestaat in de melkveehou derij", vindt hij. "De verwachting is juist dat de Nederlandse melk veehouder er betrekkelijk goed vanaf zal komen wanneer in Euro pa de melkquota worden losgela ten en de prijzen omlaag gaan". Grappig in dit verband is dat de kasteelboerderij van Duivenvoor de enkele jaren geleden nog werd aangeprezen als moderne model boerderij in het pr-blad 19NU. Broeden Het verhaal over de broedmoge- lijkheden vindt de bioloog niet sterk. Volgens hem verdwijnen de weidevogels die er nu zitten, zoals kievit, scholekster, grutto en ture luur. Actievoerder en rentmeester mogen het erover eens zijn dat hun aantallen bescheiden zijn. Ter Keurs wijst er wel op dat dergelijke vogels normaliter beschermd wor den. "Wat je daarvoor terugkrijgt - als je een golfbaan aanlegt - zijn heel algemene (park)vogels", stelt Ter Keurs. "En daar zitten we heus niet op te wachten". Dat op de baan van de Haagse Golf en Countryclub nog wel eens een aardig vogeltje opduikt, heeft alles met de aantrek kelijke omgeving te maken. Als het weidegebied rond Duivenvoorde golfgebied wordt, zal daar geen aantrekkelijke omgeving overblij ven. Dat geldt voor de vogels in het land, maar vooral ook voor de vo gels in het bos en de bosrand. "Wanneer de vogels uit het bos en de bosranden niet meer in de gras landen kunnen jagen en rusten, ko men ze niet meer terug", stelt de ac tievoerder. De unieke reigerkolonie, die in sommige jaren 200 broedparen telt, zal snel wegtrekken. Voor toren- en boomvalken en buizerds gaat een zelfde verhaal op. Vooral de laatste twee soorten zijn vrij zeldzaam in ons stukje Europa. Concluderend stelt Ter Keurs dat van een puur natuurlijke buffer tussen Voor schoten en Leidschendam weinig overblijft: "De aanleg van een golf baan bij Duivenvoorde met zijn parkeergelegenheid, paden en ge bouwen betekent een flink stuk verstedelijking". Volgens de woordvoerder wordt niet alleen de natuur, maar ook de natuur-historie bedreigd: "De op bouw van het landgoed, het kas teelbos met de landerijen erom heen, zal verdwijnen. Het beeld wordt ontwricht. Je kunt het ver gelijken met iemand die een be roemd maar kostbaar aquarium heeft en de voorruit eruit haalt om geld voor onderhoud te krijgen". De Voorschotenaar heeft het over "een hellend vlak": "Het wordt nu nog gebracht als middel om het landgoed te bewaren, voor dat je het weet ga je het erfgoed steeds meer gebruiken om jezelf middelen te verschaffen. Dan wor den doel en middelen omgedraaid. Ik begrijp best dat de financiële ex ploitatie niet makkelijk is en dat men zoekt naar mogelijkheden. Het moet wel verantwoord gebeu ren en de stichting dient duidelijk aan te geven welke andere alterna tieven ze heeft onderzocht". Door het niet-afwijzen van de golfplannen, handelt de stichting nu al in regelrecht in strijd met haar statuten, weet hij. In die statu ten staat namelijk dat de stichting is opgericht om het landgoed als cultuur- en natuurmonument te behouden. Het verbaast hem zeer omdat de stichting onlangs nog zwaaide met die stukken. Toen de provincie een fietspad wilde aan leggen tussen Vliet en Veurseweg, tegenover het kasteel, zei secreta ris-rentmeester P.H. Pels Rijcken "dat het beleid van de stichting Duivenvoorde tot doel heeft het oorspronkelijke karakter in stand te houden". Het fietspad zou het landschap aantasten en de rust ver storen in het landgoed. Overleg Onlangs vroeg de bioloog de stichting waarom dat alles nu in eens niet meer opgaat en de statu ten niet langer heilig meer lijken. Ter Keurs: "Op andere gedachten heb ik de heren toen nog niet kun nen brengen, ik hoop wel dat we sa men andere mogelijkheden kun nen bekijken waarvoor de vroegere freule zich niet hoeft om te draaien in haar graf'. De secretaris-rentmeester van Duivenvoorde beaamt dat het overleg met de Werkgroep Milieu beheer goed is. Of de plannen wel met de statuten te rijmen zijn, weet de stichting niet. Dat zou pas kun nen blijken wanneer ze precies weet hoe het verder gaat met golf en dat heeft afgewogen tegen het agrarische gebruik. "We moeten natuurlijk niet vergeten dat het agrarisch bedrijf sterk is veran derd", vindt hij. "Zo staan koeien steeds vaker op stal en kun je twis ten over het beeld dat dat oplevert". Of de boeren zullen instemmen met een eventuele afkoop, weet hij niet: "Mensen zetten - ieder voor zich - hun omstandigheden op een rijtje. Ik heb de indruk dat ze niet ten koste van alles nee zullen zeg gen, maar ook niet zomaar ja laten Grotere begraafplaats in Leiderdorp LEIDERDORP De Leider dorpse begraafplaats aan de Hoogmadeseweg zal worden uit gebreid. Na een inventarisatie eind vorig jaar is gebleken dat dat noodzakelijk is, willen er ook in de toekomst nog nieuwe gra ven worden gedolven. Sterker nog: men moet dit jaar met de uitbreiding beginnen, omdat de problemen anders op korte ter mijn al ontstaan. Het is de bedoeling dat er 346 graven bij kunnen komen. In totaal is met een en ander een bedrag van 485.000 gulden gemoeid, terwijl in 2002 een be drag nodig zal zijn van 525.000 gulden. Het geld zal uit de 'pot' grondbedrijf worden gehaald. De raad heeft deze week het be nodigde krediet al beschikbaar gesteld. sisonderwijs recentelijk helemaal is aangepast. Zo beschikt men over I een speciaal kleuter-gymnastieklo kaal en een schitterende aula. De cijfers spreken echter boek delen. Was De Meijehof ooit een school met tien. twaalf klassen, momenteel draait men met vier klassen. Schoolhoofd Van Adri- chem zegt dan ook berustend dat het gebouw momenteel veel te groot is. "We hebben een hele vleu gel over. Op zich is het wel prettig om in een ruim jasje te zitten, maar dat kost ons natuurlijk wel tiendui zenden guldens extra per jaar. Ze- j ker nu de vergoeding van het rijk I wat onderhoud aan schoolgebou- j wen betreft fors is teruggedraaid, i Dus wat dat betreft heb je dan als j schoolhoofd weinig te willen. Ons schoolbestuur heeft de zaak ook zelf aangekaart". Hoewel er formeel nog geen overeenstemming is, hebben de medezeggenschapsraden van bei de scholen al positief gereageerd. Dé gemeente Leiderdorp heeft zelf nog geen definitief besluit over de scholenverhuizing genomen. Wel hebben burgemeester en wethou ders positief geadviseerd. Ze wil len nu echter dat de schoolleidin gen zelf gaan onderzoeken in hoe verre het mogelijk is om de gebou wen onderling te ruilen. Duur hoeft de hele operatie niet te zijn, denkt wethouder Huigen. De Prins Willem Alexanderschool is niet al te lang geleden nog ver bouwd en ook de Meijehof ver keert volgens de wethouder in een redelijke staat. Van Adrichem meldt dat een speciale commissie, bestaande uit ouders, bestuursle den en leerkrachten, de verhuizing zou moeten begeleiden. Volgens de gemeente is het de bedoeling dat de ruiling uiterlijk bij het begin van het schooljaar '89 een feit is, maar wat wethouder Huigen betreft liever nog eerder. De komende maanden zal er ver der worden onderhandeld. WASSENAAR/OEGSTGEEST - Met een snelheid van 117 kilometer per uur reed gisteravond een auto- mobist over de Rijksstraatweg, op het stuk waar hij 50 kilometer mag rijden. Hij was de 'hoogst scorende' au tomobilist bij de radarsnelheids controle, die tussen half acht en half tien werd gehouden. Agenten stonden aan beide kanten van de omstreden weg en hielden 1090 voertuigen aan: 512 in de richting van Den Haag en 578 in de richting van Amsterdam. Van de 512 reden er 12 ter hard en van de 578 liepen er 18 tegen de lamp. Een snelheidscontrole langs de Oegstgeester Lange Voort lever den gisterochtend tussen acht en negen negen processen-verbaal op en langs de Rhijngeesterstraatweg liepen tussen half elf en half een 25 hardrijders tegen de lamp. Op de Lange Voort werden 266 automobi listen gecontroleerd, op de Rhijn geesterstraatweg telden agenten 376 vierwielers. Op beide wegen geldt een maximumsnelheid van 50 kilometer per uur. Thee In galerie Drieluik aan de Voorstraat 57 in Noordwijk-Binnen is tot 15 augustus een expositie rond het thema thee. On der meer zijn er voorwerpen te zien die in bruikleen zijn afgestaan door het mu seum van Douwe Egberts in Utrecht. De galerie is open tussen 10.00 en 17.30 Coopertest Het Leiderdorpse zwembad De Does organiseert maandag 27 juni een zwem-coopertest. Tussen zes uur en half acht 's avonds zwem men de deelnemers twaalf minuten achter elkaar. De dan behaalde af stand wordt genoteerd en in de conditiewijzer afgelezen en dan weet men hoe het met de conditie is gesteld. De deelnemers ontvan gen een zwemtestkaart waar alle gegevens op worden genoteerd. Het is de bedoeling dat de zwem- test dit jaar nog enkele malen wordt georganiseerd, zodat men kan nagaan of de conditie al dan niet is verbeterd. Kaarten zijn ver krijgbaar aan de kassa van het zwembad aan de Hoogmadeseweg. Het E.K.-voetbal 10-26 juni, Wimbledon 20 juni-4 juli, Tour de France 4-25 juli. Dutch Open Golftoernooi 20-25 juli. Wie van sport houdt, komt deze zomer volop aan z'n trekken. Uiteraard zijn wij overal ter plekke. Met interviews, achtergrondverha len en natuurlijk de uitslagen. Wij houden U op de hoogte. Beleef het mee! Neem een tijdelijk sport- abonnement voor slechts 26,-! Dan krijgt u van 10 juni t/m 28 juli het Leidsch Dagblad dagelijks in de bus. Stuur de bon in vóór 5 juni. Ja, ik wil van 10 juni t/m 28 juli ook op de hoogte blijven! Bezorg mij in deze sportieve periode de krant voor mijn eigen stuk van Nederland Naam: Adres' Postc/Plaats Telefoon: ..(i.v.m. controle bezorging!) Stuur deze sporlbon na* Lelden. In ptaat3 van opsturen, kunt u ich/Alphens Dagblad. I n bellen: 071-161400.

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 14