VOLVO Nieuwe Nederlandse auto: Volvo 440 V AUTOMOBIÉLBGDRIJF A.MULDÊRBV Top MMdenamerika abrupt afgebroken Al tien miljoen Golfs 1 AUTO Renault 19 volgt in het najaar 9 en 11 op Off. Volvo dealer voor Rijnsburg en Kuststreek Off. Volvo dealer voor Leiden e.o. Bomgooier aan het werk gezet PvdA: landbouwgrond uit produktie nemen ft, a DONDERDAG 23 JUNI 1988 PAGINA 11 Dr. Hahn rijdt de 1 O-miljoenste Golf van de band in Wolfsburg. Volkswagen heeft tien miljoen Golfs gebouwd. Op de eerste dag van deze maand liep in Wolfburg de 10-miljoenste van de band. Dat gebeurde precies een jaar na dat de 9-miljoenste werd vol tooid. In mei 1986 begroette de fabriek de 8-miljoenste Golf. Dubbel feest derhalve bij Volkswagen, want vrijwel gelijk tijdig met het bereiken van deze mijlpaal in de Golf-produktie vierde het bedrijf het 50-jarig be staan. Bij de viering van dat jubleum onderstreepte dr. Carl H. Hahn, voorzitter van de raad van be stuur van Volkswagen, het nog eens: 'De Golf is binnen korte tijd Duitslands meest geliefde auto geworden. En hij is dat nog steeds. In Europa is hij al vijfjaar achtereen nummer één'. De Golf kwam in 1974 op de markt. Als vervanger van de be faamde kever, die na een einde loos lijkende succesperiode in eens in een onstuitbare vrije val terecht was gekomen. Volkswa gen ontkende echter nadrukke lijk dat de Golf als opvolger van de kever moest worden gezien. 'Er zal nooit een tweede kever zijn' betoogde het hoofdkwartier in Wolfburg, bang op het ongeé- venaarde succes van de kever te zullen worden vastgepind. Maar inmiddels worden er op bescheiden schaal toch parallel len getrokken. Want het blijft goed gaan met de Golf. Van de eerste Golf-generatie werden 6.4 miljoen voertuigen geprodu ceerd en de Golf II is inmiddels hard op weg naar de 4 miljoen. En zijn populariteit toont nog geen slijtage. Integendeel, ook dit jaar werd de Golf opnieuw tot 'beste wagen in de lagere mid denklasse' gekozen. De Golf wordt thans gebouwd in Wolfsburg, in Brussel, in Pue- bla (Mexico), in Uitenhage (Zuid- afrika), in Westmoreland (Ver. Staten) en in Ser^jewo (Joegosla vië). Per dag komen er alles bij el kaar 4.300 Golfs van de band. Dat is bijna éénderde van de gehele VW-produktie. Uiteraard bestond het grootste deel van de produktie uit li mousines. Bij de 10 miljoen vol tooide Golfs behoorden 230.000 door Karmann in Osnabruck ge bouwde cabriolets en 160.000 pick-ups. Dit laatste model werd in 1979 in de Verenigde Staten uitgebracht en wordt sedert 1982 gemaakt in het Joegoslavische VW-bednjf. Van alle Golf modellen kregen 2,56 miljoen stuks een diesel- of turbodieselmotor. Op dit mo ment ligt het aandeel van de die- selvoertuiging op ongeveer 20 procent. Van de Golf GTI - sinds 1976 op de markt - werden er tot begin deze maand 770.000 ge bouwd. Er komt een nieuwe Nederlandse auto. Want zo kan men de Volvo 440 wel noemen. Immers, het mo del werd uit de ook puur Neder landse 480 in ons land ontwikkeld en zal ook in het Limburgse Born worden gebouwd. De verkoop kan spoedig begin nen. Het gaat om een model in het bovenste deel van de middenklas se. Het segment, waarin het nieuwe model gerenommeerde groothe den als de Audi 80, de Ford Sierra, de VW Passat en de Mazda 626 te genkomt, om er maar enkele te noemen. Deskundigen hebben echter berekend dat dit segment zo'n dertig procent van de totale mark beslaat en dat er nog danig de groei in zit. Volvo verwacht daar een goed kans te maken. Volvo mikt met het vijfdeurs mo del in het bijzonder op de individu alisten in de samenleving (tussen de 35 en 50 jaar oud), die wat meer te verteren hebben, vooral zakelij ke guldens. Volvo denkt volgend jaar 15.000 Nederlanders in het nieuwe model te kunnen lokken. In totaal zullen er in 1989 in Bom zo'n 80.000 worden gebouwd. Dat gaat voor een groot deel ten koste van de produktie van de 300- serie. Het betekent nog wel niet het einde van deze 300-serie, maar wel het begin van het einde, want - be houdens een klein aantal in Enge land - zal de 360 niet meer worden gebouwd. Volvo verwacht dat alle 360-rijders in de 440 zullen over stappen. Men gaf ons echter weer nadrukkelijk de verzekering dat de 340-serie tot in de jaren negentig zal worden gebouwd. Volgend jaar nog 40.000 stuks naast 15.000 van het type 480. Wanneer men de nieuwe 440 be kijkt dan zou men kunnen zeggen, dat de voorkant lijkt op de 700-se- rie, de achterkant wat weg heeft van de 340 en dat men van de zij kant gezien zou denken dat er een Passat stond. Van alles wat dus. Maar het valt niet te ontkennen dat de constructeurs erin zijn geslaagd deze compacte auto van veel bin nenruimte te voorzien. Vooral de hoofdruimte achterin en de royale kofferbak vallen op. Natuurlijk is er oor Volvo weer veel aandacht ge schonken aan de veiligheid: extra beschermde portieren, versterkte zijkanten van het dak en kreukel- VW, Audi en de andere moeten met een geduchte nieuwe concur rent rekening houden. Daar wijst ook de prijsstelling in Nederland op. De prijslijst begint namelijk bij ruim 29 mille. Dat is aanzienlijk Renault laat dezer dagen een nieuw model aan de internationale autopers zien: de Renault 19, die in de plaats komt van de Renault 9 en de Renault 11. De officiële intro ductie zal pas na de zomervakan ties plaats hebben. Het model zal alles bij elkaar in ongeveer zeventig versies te koop worden aangeboden. Met drie of vijf deuren Met zestien verschillen de mcitonnogelijkkeden. Het sterk gestroomlijnde model heeft een luchtweerstandscoëfficiënt van n iet meer dan 0.30. De wagen weegt 945 kg. De snelste versies halen een topsnelheid van meer 180 km/uur en zullen volgens een opgave van de fabriek toch niet meer dan 1 op 14 lopen. (foto AP» gunstiger dan bijvoorbeeld de Pas sat, om van de Audi 80 maar niet te spreken. Wat de rij-eigenschappen be treft, die werden gisteren op de sta tische presentatie - gelijktijdig in verscheidene landen - wel zwaar breed uitgemeten, maar ik kon ze in de praktijk niet ervaren. Dat kan pas begin september. Maar dat zal wel goed zitten, gezien het feit dat de met Renault en Porsche ontwik kelde 1700 cc motor van de 480-se- rie ook in deze 440 wordt gebruikt. De viercilinder dwars geplaatste motor (gedirigerd door een v ijf- versnellingsbak) heeft daarbij ver mogens van 87 pk in de simpelste DL tot 120 pk in de 440 Turbo. Dat laatste betekent voor een prijs van 45 mille een topsnelheid van 200 km/uur. Er zijn in totaal vijf ver schillende uitrustingsniveaus: DL, GL, GLE, GLT en Turbo - met ïn- tercooler. Over een dieseluitvoering werd tijdens de officiéle presentatie niet gerept. Later bleek daar bij de Vol- vo-mensen nogal verschil van me ning over te bestaan. De éen zei dat die in de loop der tijd wel zou ko men, een ander zette daar echter erg grote vraagtekens bij. De emis sie-eisen voor diesels zullen in de komende jaren dermate worden opgeschroefd, dat het twijfelachtig is of het ontwikkelen van de diesel nog rendabel is te maken. Temeer daar de dieselmarkt terug loopt. Zo zal er waarschijnlijk ook geen 2 li ter in de 440-serie komen. De 1,7 li ter motor kan (zeker met turbo) in de honderd kilo lichtere 440 voor dezelfde prestaties zorgen als de 2 liter in de 360. Directeur André Deleye van Vol vo Car vertelde in een breedvoeri ge uiteenzetting dat het merk met dit nieuwe model op de situatie in de jaren negentig wil anticiperen, wanneer de Europese grenzen zul len verdwijnen. Wellicht zullen in 1992 nog niet alle noodzakelijke wetten zijn aangepast, maar zeker een wezenlijk deel. Dat betekent vrij verkeer en vrije economie. On der zulke omstandigheden ziet hij vele kansen voor een kleiner be drijf als Volvo. Dat moet zowel van klein- als van grootschaligheid ge bruik maken: 'Klein als het kan. groot als het moet' Samengesteld door Koos Post Rijnsburgerweg 88 Rijnsburg. Tel. 01718-29302 Hoge Rijndijk 352 Leiden. Tel. 071-899307 MEXICO (GPD) De Middenamerikaanse vredesakkoorden lijken op sterven na dood Gisteren kwam het in Honduras tot een abrupt einde van een ontmoeting tussen de vijf direct betrokken Middenamerikaanse ministers van buitenlandse zaken, waarbij de voortgang van het vredesproces had moeten worden geëvaleerd. De gesprekken werden voortijdig afgebroken, er werd geen slotcommuniqué uitgegeven en ook de geplande persconferentie werd afgelast. De moeilijkheden begonnen, toen de Nicaraguaanse minister van buitenlandse zaken, D'Escoto, felle kritiek op Honduras liet horen. Volgens D'Escoto zou Honduras het vredesproces 'systematisch sa boteren' door de permanente aan wezigheid van de door Washington gesteunde Contra-revolutionairen en Amerikaanse troepen op z'n grondgebied toe te staan. Bij wijze van antwoord liet de Hondurese president, Azcona, we ten dat ook Nicaragua z'n beloftes niet nakomt. Azcona stelde dat het nodig is om druk op de Sandinis ten uit te oefenen om hen tot een daadwerkelijke democratisering te dwingen. De gemoederen raakten uitein delijk zo verhit, dat er weinig meer terecht kwam van de geplande eva- lutaie-ontmoeting, de zesde sinds de vredesakkoorden vorig jaar au gustus werden ondertekend. D'Es coto en zijn collega uit Guatemala, Cabrera, stapten drie uur voor het officiële einde van de top al op het vliegtuig naar huis en alle geplande ceremonies moesten worden afge last. ROTTERDAM (GPD) De 'bom gooier uit Oss', die de voetbalwed strijd Nederland-Cyprus verziekte, t als straf zo snel mogelijk "Men was bang voor de pers," ver klaarde rechtbankpresidente mr R.C. Lensink-Bosman vanmorgen. Ze maakte niet bekend waar de het werk bij 'een project'. De recht- jongen aan het werk Wijzend op de successen van de Oranje-ploeg verzuchtte mr Len- sink: "Ik moet er niet aan denkon dat het Nederlands elftal er niet bij eenkomst van de Haagse brand- zou zijn geweest." De bomgooier is bank te Rotterdam vulde zijn straf vanmorgen als volgt in: 150 uur dienstverlening, het verplicht bij van een voorlichtingsbij bezoek aan een brand wondencentrum. In maart was de bomgooier in een tijdelijk vonnis al veroordeeld tot de 150 uur dienstverlening. Sinds dit vonnis is de rechtbank op zoek geweest naar een project, en had daar nogal wat moeite mee sinds het incident niet meer stadion geweest. Hij volgt het voet bal thuis voor de televisie. "Nu. daar kun je alleen jezelf schade toe brengen," reageerde mr. Bosman. Het vonnis wordt om technische redenen over 14 dagen officieel pas uitgesproken. DEN HAAG (GPD) - De enige mogelijkheid om te voorkomen dat Europa in het jaar 2000 met een 'overschot' aan landbouwgronden van 20 tot 25 miljoen hectaren zit, is het uit de produktie nemen van die gronden. Op die manier kan ook overproduktie voorkomen wor den. Als dit uit produktie nemen niet op vrijwillige basis mogelijk is, moet tot verplichting worden over gegaan. Dit is het standpunt van de PvdA, gebaseerd op een rapport van de commissie landbouwpro blematiek. In die commissie, die onder voorzitterschap stond van Maarten de Heer, zaten onder meer de oud- EG-landbouwcommissaris Sicco Mansholt, het kamerlid Ser- vaes Huys, Europarlementariër Ei- so Woltjer en het voormalig kamer lid Rob Tazelaar. De boeren moeten ondanks deze produktieverminderende maatre gelen toch verzekerd zijn van een inkomen. Hun lagere landbouwin komsten kunnen worden aange vuld met de produktie van maat schappelijk gewenste produkten, zoals natuur- en landschapswaar den en recreatievoorzieningen. Toch zal bij een beleid gericht op structuurverbetering en schaalver groting in de landbouw de be staanszekerheid van een groot aan tal Europese boeren vooral in de zwakke regio's onder druk komen te staan. Juist in deze zwakke re gio's werkt nog ongeveer 30 pro cent van de beroepsbevolking in de landbouw. Een politiek die erop gericht is deze situatie voort te zet ten biedt volgens de PvdA geen perspectief. In deze gebieden dient daarom een regionaal economisch beleid te worden gevoerd, dat vooral is ge richt op het scheppen van arbeids plaatsen buiten de landbouw, aan gevuld met een sociaal vangnet. Bij een beleid dat is gericht op het terugdringen van de landbouw- produktie moeten ook steeds de belangen van de ontwikkelingslan den in het oog worden gehouden. Tevens vindt de PvdA dat boeren die er goed in slagen natuur- en milieudoeleinden te realiseren, be ter moeten worden beloond. Voor het verbeteren van de eco nomische leefbaarheid van de landbouwbedrijven is vergroting van die bedrijven nodig, maar dit moet niet uitlopen op een conceri- tratie van produkten op zeer grote bedrijven. Uitgangspunt moet vol gens het rapport zijn dat ook op de wat kleinere efficiente bedrijven een behoorlijk inkomen kan wor den verdiend. In de achtergeble ven gebieden van Europa kan ne venbedrijvigheid een bijdrage le veren aan het handhaven of vergro ten van de leefbaarheid van het platteland. Dit alles betekent niet dat de boeren moeten worden overgele verd aan het prijsniveau en de gril ligheden van de wereldmarkt, maar wel dat het prijsniveau moet worden aangepast aan het kosten niveau op de meer efficiënte be drijven. Ook zullen inkomenson dersteuning en structuurbeleid de ongewenste neveneffecten van een aangepast markt- en prijsbeleid moeten ondervangen. Specialistenactie tegen plannen van regeling raakt ook de secretaresses GRONINGEN (GPD) Medische specialisten voeren actie tegen de regeringsplannen met betrekking tot hun inkomen. Onder meer zou den hun praktijkkosten aan een maximumbedrag moeten worden gebonden. De specialisten draaien wekelijks één dag zondagsdienst. Maar wat doen hun secretaresses intussen? Zij zijn ook inzet van de strijd. Staatssecretaris Dees vindt dat de specialisten best wat op hun secretaresses kunnen bezuinigen. In veel gevallen zou een parttime kracht kunnen volstaan, meent hij Merkwaardig genoeg blijken nv dische secretaresses - evenmin ai veel andere secretaresses - niet t zijn georganiseerd in een veren ging. Bij de Dienstenbond FNV be staat een bedrijfsgroep Gezond heidszorg, maar daar zijn slechts enkele medische secretaresses bij aangesloten. De suggestie dat ze misschien bij de AbvaKabo zou den zitten blijkt ook niet te klop pen. "Ik heb eigenlijk nooit gen om me bij een vakbond aan te sluiten erkent een betrokkene. Er is hier wél een ondernemingsraad. De actie van de specialisten van dinsdag is voor een aantal medi sche secretaresses benut om een atv-dag op te nemen. Dat hebben we dan maar vast gehad. Het is hier namelijk altijd druk. Je kunt geen dag plannen. En de tijd glijdt je on der de handen vandaan. Even pau zeren is er vaak niet bij, omdat bij voorbeeld de spreekuren uitlopen. Of dat gebeurt is onvoorspelbaar"

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 11