Geliefd bij de meisjes 'Tennisschoffies' laten óp zich wachten H Straf van God Nog steeds alleen Wimbledon doet het nog steeds met John McEnroe FNV helpt vakantiewerker teletekst Zekw ptyl IV WOENSDAG 22 JUNI 1988 PAGINA 9 PAGINA VOOR JONGEREN Hawaïaanse zanger Glenn Medeiros (17): Eindredactie Paul de Tombe Telefoon 071-161442 KAATSHEUVEL - Hysterische taferelen deden zich voor tijdens de opnamen van de Way of Life show in De Efteling toen Glenn Medeiros daar zijn liedje 'No thing is gonna change my love for yoy' zong. Meisjes wilden het podium bestormen en gaven de 17-jarige zanger uit Hawaï bijna geen kans naar zijn kleedkamer te lopen. Glenn Medeiros. een jongen die tot de verbeelding van veel meisjes spreekt, staat nu al diverse weken hoog geno teerd in de Nederlandse hitlijs ten. Glenn geniet van zijn succes. Hij gaat zijn fans ook beslist niet uit de weg. Geduldig deelt hij hand tekeningen uit op papiertjes en armen en tekent daar nog vaak een hartje bij. De Hawaiaan Na een korte tijd van onderdui ken gaf de omstreden evange list Lucas Goeree zich vorige weck aan bij de politie. Sinds dien zit hij in de gevangenis. Daar blijft hij (maximaal een jaar) zitten totdat hij en zijn vrouw een advertentie hebben gezet in drie grote dagbladen waarin ze hun spijt betuigen over uitspraken die ze over aids-patiënt Fred van Zijl heb ben gedaan in hun blad Evan. Lucas en Jenny Goeree po gen al jaren Nederland te be keren tot hun zeer uitgespro ken vorm van christendom. Ze lijken daarbij niet meer te be seffen waar hun preken over gaan in grove beledigingen. Ja ren geleden al stelden ze in hun evangelisatieblad Evan dat de joden hun eeuwenlange ver volging (met de moord op 6 mil joen joden door de nazi's als dieptepunt) aan zichzelf te wij ten hebben. Dan hadden -ze Je zus maar niet aan het kruis moeten slaan, zeiden de Goe- rees. Die uitspraak deed veel stof opwaaien. Maar omdat ons land een grote vrijheid van me ningsuiting kent, leidde dat uiteindelijk niet tot strafver volging. PARIJS - De 64-jarige Franqai- se Camille Muller heeft bekendge maakt dat zij niet de grootmoe der is van het dove jongetje, dat in november vorig jaar zwer vend in het grensgebied tussen Mexico en de Verenigde Staten werd gevonden. Camille Muller dacht de jon gen te hebben herkend op foto's die overal ter wereld in de kran ten terecht waren gekomen. Hij zou haar kleinzoon Philippe zijn. Al maanden proberen de Ameri kaanse autoriteiten achter de naam van de jongen te komen. Hij werd in november vorig jaar langs de weg gevonden, vlakbij de stad Juarez in Mexico. Daar besloot men dat hij Ame rikaan moest zijn en stuurde hem de grens over, naar El Paso in Texas. De communicatie met de jongen, die Sabat wordt ge noemd omdat hij op een zaterdag werd gevonden, verloopt via te keningen en gebaren. Veruit de meeste tekeningen die de jongen maakte tonen een vliegtuigonge luk waarbij twee volwassenen en een meisje omkwamen. Op het moment dat Camille Muller twee van de schetsen en een aantal foto's van het kind in het Franse tijdschrift VSD zag, dacht ze hem te herkennen. Haar zoon emigreerde naar de Vere nigde Staten toen hij met een Amerikaanse van Mexicaanse afkomst trouwde. Zij had haar zoon bijna anderhalf jaar niet Schokkend was ook de op merking van Lucas Goeree dat PvdA-leider Joop den Uyl, die eind vorig jaar aan kanker overleed, zijn ziekte als straf van God had gekregen omdat hij zich van het christendom (het christendom zoals de Goe- rees dat zien dan) had afge keerd. Homoseksuelen zijn in de ogen van het echtpaar goddelo ze mensen en in hun blad heb ben ze vaak grievende uitlatin gen gedaan over homoseksuele mannen en vrouwen. Toen de gevreesde ziekte aids de kop opstak en aanvankelijk vooral homoseksuelen trof, was dat voor de Goerees een geschenk uit de hemel. Dit was de straf van God voor hun bandeloze gedrag, stelden ze. Toen de Amsterdamse homo seksuele aids-patiënt Fred van Zijl in een interview vertelde dat hij ondanks zijn besmetting (die via seksueel contact wordt overgebracht) nog steeds vrij de, was dat voor de Goerees aanleiding hem een moorde naar te noemen. Hij infecteer de immers bewust andere men sen met een dodelijk virus. Dat ging Van Zijl te ver. Hij eiste voor de rechter dat het echtpaar die uitspraak zou te rugnemen in een advertentie in drie grote dagbladen. De rech ter willigde die eis in. Zouden de Goerees die advertentie niet zetten, dan moesten ze de cel in totdat ze de rectificatie hadden gezet. Tja, reageerde het echt paar, dat is allemaal wel aar- krijgt er geen genoeg van. Zijn manager, ook uit Hawaï en ge tooid in een bont bloemenshirt, sleept zijn beschermeling ten slotte de kleedkamer in. door Frederike Contant De zanger zelf zegt het jammer te vinden dat zijn tijdschema in Nederland zo krap is ingedeeld. "Ik heb diverse afspraken en reis van hot naar her. Eigenlijk jam mer, want ik hou van contact met mijn fans. Tenslotte zijn dat de mensen van wie ik het moet heb ben. Ik sta versteld van de harte lijkheid van de Nederlanders. Overal waar ik kom staan jui chende mensen. Daar geniet ik van. Ik hoop dat mijn succes ook doorzet en het niet bij eén hit single blijft in Europa. Zingen is het liefste wat ik doe. Ik wil ook echt een grote ster worden en heb daar alles voor over. Heimwee De 17-jarige Glenn maakt mo menteel een promotietoernee door een aantal Europese lan den. "Natuurlijk heb ik somns last van heimwee naar mijn fami lie en mijn vrienden, maar aan de andere kant geniet ik enorm van de ontvangsten die mij nu steeds ten deel vallen. Ik besef heel goed dat ik in een uitzonderlijke positie verkeer. Welke jongen van mijn leeftijd heeft nu zo'n opwindend leven? Ik kan dat goed waarderen". Het feit dat Glenn vooral ge liefd is bij jonge meisjes streelt zijn ïjdelheid. "Ik denk dat de meisjes aanvoelen dat ik een ro mantisch type ben. Dat probeer ik ook in mijn songs uit te dra gen. Ik zing dan wel liedjes die door anderen zijn geschreven, maar ik kies ze heel zorgvuldig uit. Momenteel wordt de laatste hand gelegd aan mijn nieuwe lp. Ook daarop zing ik vijf heel softe songs over de liefde. Daarnaast heb ik gekozen voor vijf up-tem- po liedjes, op die manier probeer ik iedereen tevreden te stellen". Over zijn geboorte-eiland Hawaï is Glenn heel lyrisch. "Het beeld dat jullie hebben van Hawaï klopt echt precies. Witte stranden, wuivende palmbomen en veel mooie meisjes. Ik zou ook nooit ergens anders willen wo nen. Het is leuk om te reizen, maar nog leuker om thuis te ko- Nee, het echtpaar Goeree kent geen twijfels. (foto gpd> dig, maar hoe moeten we zo'n advertentie betalen? Dat kost 15.000 gulden en we leven al ja ren van een bijstandsuitkering. Onzin, zei Van Zijls advocaat, want ze geven al jaren een blad uit en dat kost ook een hoop geld. De rechter gaf Van Zijl opnieuw gelijk, waarop het echtpaar onderdook om niet de gevangenis in te hoeven. In de daaropvolgende weken verschenen interviews met de Goerees in de kranten en op de tv, waarin ze steevast hun over tuigingen herhaalden. Het ar gument van 'geen geld' maakte plaats voor de opmerking dat het een eer zou zijn om als 'martelaar voor het geloof' in de gevangenis te zitten. Vorige week gaf Lucas Goeree zich aan bij de politie en werd opge sloten in de gevangenis in Zwolle. Zijn vrouw Jenny is nog op vrije voeten. Van Zijl heeft in middels gezegd dat die wat hem betreft niet in de gevange nis hoeft, zodat ze voor het dochtertje van de Goerees kan blijven zorgen. Maar hij heeft erbij gezegd dat hij hoopt dat ze zich zo zullen gedragen dat hij niet op die uitspraak hoeft terug te komen. Met andere woorden: Jenny Goeree hoeft niet in de cel, maar dan moet ze wel ophouden met het uitdra gen van haar wel zeer omstre den overtuiging. SJAAK SMAKMAN Aardbeien met slagroom, thee, bookmakers, gras, zon, regen en wind: het heeft allemaal te ma ken met het traditionele tennis- spektakel op Wimbledon. Na tuurlijk, ook tennisrackets, ten nisballen, ballenjongens- en meisjes zijn op het Britse 'heilig dom' te bezichtigen en zelfs de moderne techniek heeft er zijn intrede gedaan. Maar typerend voor Wimbledon blijft dat tradi tionele, exclusieve, ouderwetse, typisch Engelse, wat de open En gelse kampioenschappen tot het toonaangevende tennisevene- ment van het jaar maakt. Iedere tennisser wil daar dan ook aantreden. De absolute we reldtop strijkt eind juni neer op Wimbledon om op het kale gras uit te vechten wie de beste van de wereld is. Veel spelers zijn al bij voorbaat gediskwalificeerd, om dat het spelen op het snelle gras hen helemaal niet ligt. Door gaans spelen zij op hard-court banen (kunststof) of op het veel tragere gravel. Zelfs de wereld toppers en onvervalste grasspe cialisten moeten zich speciaal voor Wimbledon enkele weken op gras voorbereiden om daar beslagen ten ijs te komen. Toch is niet elke aflevering van Wimbledon even boeiend. Favo rieten zijn er uiteraard altijd wel, of ze nu Björn Borg, Jimmy Con nors, Boris Becker of Pat Cash heten. Maar spelers (of speel sters) die los van hun prestaties duizenden toeschouwers op de banke» krijgen zijn zelfs in het exclusieve tenniswereldje niet altijd voorradig. Met Ivan Lendl, de tennisser die al jarenlang de toon aangeeft maar die merkwaardig genoeg nog steeds geen Wimbledon-titel heeft bemachtigd, is wel één van de minst kleurrijke tennissers al ler tijden genoemd. Zijn onberis pelijke maar weinig tot de ver beelding sprekende optreden op en buiten de baan heeft het ver langen naar minder brave tennis sers bij het publiek kennelijk doen toenemen. voortkomen, maar de huidige lichting lijkt braver dan braaf. Veel goede jeugdspelers komen uit het tennisland Zweden, waar allemaal Borgjes-in-zakformaat lijken rond te lopen: degelijk en saai tennis, fatsoenlijk gedrag en nauwelijks waarneembare men selijke trekjes. Borg zelf had dan nog het voordeel van zijn onover winnelijkheid, maar een speler van zulk formaat vind je zelfs in Zweden niet elk jaar. 'Tennisschoffies' moeten na tuurlijk wel een behoorlijke bal slaan om bij het publiek in de gunst te komen. De mensen moeten langer dan één ronde van hun fratsen kunnen genieten. In Nederland ontberen de meeste tennissers het niveau om enige faam als tennisser, laat staan als 'tennisschoffie' op te bouwen. De jeugdige Tom Nijssen en Menno Oosting zijn hiervan goe de voorbeelden: zij verdommen het eenvoudig om hun talenten met overgave uit te buiten, zijn eerder te lief dan baldadig en worden daarover regelmatig aan gesproken door bondscoach Stanley Franker. Volgens hem zijn ze zo verwend dat ze al kla gen als ze doordeweeks niet naar de bioscoop mogen. Zo bereik je de top natuurlijk nooit, denkt Franker. Waar schijnlijk heeft hij daarin wel ge lijk. Dan doen ze het aan de ande re kant van de grote plas toch be ter. In de Verenigde Staten wil nog wel eens een brutaaltje bo ven de middelmaat uitstijgen. Maar sinds de tijden van Jimmy Connors (35 jaar nu) en John McEnroe (29) zijn de veelbelo vende brutale jonkies ook daar met een lantaarntje te zoeken. De enige die dit illustere twee tal, dat zowel door prestaties als door gedrag in het nieuws kwam. op korte termijn kan opvolgen is André Agassi uit Las Vegas, een lefgozertje van amper 18. Tennis sen kan-ie, dat heeft hij in Parijs tijdens de open Franse kam pioenschappen op Roland Gar ros al laten zien. Maar schelden, tieren, met rackets smijten, de spelleiding en het publiek voor schut zetten, dat doet niemand zo John McEnroe na. Daarmee gaan we wel weer te rug in de tijd. Want wie is de gro te publekstrekker van Wimble don 1988? De man die in het ver leden al alles won wat er te win nen viel, zich vervolgens als een eerzaam burger met vrouw en kind in de anonimiteit terugtrok om daarna verwoed te proberen terug te komen op zijn oude ni veau. Op zich is het al boeiend om te zien hoever een sporter daarin kan komen; McEnroe heeft al weer heel wat goede par tijen gespeeld. Maar wat vrijwel iedereen hoopt is dat hij zijn plaats in de wereldtop weer te rug verovert. Daarbij gaat het om méér dan alleen om de tenniskwaliteiten van de Amerikaan, die in vroeger tijd in Engeland met de nek werd aangekeken vanwege zijn onfat soenlijke gedrag. Tijden veran deren kennelijk, want nu wordt bijna van 'Big Mac' geëist dat hij een of andere act opvoert. Het lijkt wel of hij alleen maar moet winnen om in de volgende ronde weer een nieuw scène te maken. Zo werkt het natuurlijk niet, zelfs niet bij een druk en soms onuitstaanbaar vervelend baasje als John McEnroe, die in zijn glo rietijd maling had aan alles en ie dereen. Hij wil eigenlijk niets lie ver dan tennissen zoals hij vroe ger deed. Dat dat met het nodige gevloek, gezucht en gekerm ge paard gaat, zal hem een zorg zijn. Verrassend genoeg maakt dat de keurige massa nu ook niet-veel meer uit. He ontbreken van nieuwe tot de verbeelding sprekende 'ten nisschoffies' en de aanwezigheid van good old McEnroe hebben er zelfs toe geleid dat de toegangs kaaren voor zijn wedstrijden als zoete broodjes over de toonbank gaan. Vooral voor zwarthandela ren ('touts') wordt het interessant als McEnroe zijn partijen wint. want voor kaarten van honderd gülden wordt in het gunstigste geval (als hij de finale haalt) het 150-voudige geboden. De wereld steekt vreemd in el kaar. Op de eretribune rond het centre-court zitten rijke aardbei- en-met-slagroom-eters straks te genieten van een net zo rijk over jarig 'tennisschoffie'. dat behalve met goed tennis wellicht ook met malle en nare streken de aan dacht op zich gevestigd houdt. En achter de schermen tellen zwarthandelaren hun winst... TIM BROUWER DE KONING ...hadie vaérhxk Gelijk M W33** Wït- I.Af III..I. ia lleVa I micJ- 'Vhlflin I gesproken en zijn gezin al jaren niet meer gezien. Haar zoon belde uiteindelijk op en zei dat hij en zijn gezin in goede gezondheid verkeren. "Het mysterie van dit kind is niet op gelost. Ik ben voor mezelf opge lucht, maar vind het erg voor het kind," aldus Camille Muller. ROTTERDAM (GPD) - De meeste scholieren zijn er al mee bezig: zoeken naar een vakantie baantje om het geld voor een va kantie naar zonnige oorden bij elkaar te krijgen. Zo vinden in de zomermaanden tienduizenden jongeren tijdelijk werk in de de tailhandel, horeca, tuinbouw of recreatiesector. Reden voor de Jongerenbeweging FNV om een landelijke voorlichtingscampag ne te starten waarmee de vakan tiewerker op zijn financiële rech ten en plichten wordt gewezen. De Jongerenbeweging 'zoekt de vakantiewerker op' door tij dens de zomermaanden in de FNV-districten speciale spreek uren te houden. Ook is een voor lichtingsbrochure gemaakt, de Vakantiewerkkrant, waarin op overzichtelijke wijze de belang rijkste spelregels voor tijdelijk werk staan beschreven. Uit de honderden vragen die de Jonge renbeweging jaarlijks krijgt, blijkt dat de vakantiewerkers slecht op de hoogte zijn van hun rechten. De meeste vragen heb ben betrekking op de hoogte van het loon, de gevolgen van deze inkomsten voor kinderbijslag en studiebeurs en de mogelijkheid om loonbelasting terug te vra gen. De Jongerenbeweging stelt dat met de rechten van de jonge vakantiewerker vaak een loopje wordt genomen. Het enthousias me waarmee ze in dienst worden genomen, heeft voornamelijk be trekking op de lage loonkosten. De scholieren verdienen vaak minder dan het minimumjeugd loon en krijgen niet de toeslag waar ze recht op hebben. Boven dien werken veel van hen zwart, missen daardoor ontslagbe scherming en zijn niet verzekerd voor ziekte en ongevallen op het werk. In de Vakantiewerkkrant staat onder meer welke klussen een jongere onder de achttien jaar beslist niet mag verrichten. Wer ken met bepaalde chemische stoffen, gevaarlijke machines of in een ploegendienst bijvoor beeld. De wettelijke basis hier voor is het Arbeidsbesluit Jeug digen. Ook geeft de krant infor matie over de bijverdiensten die beursstudenten mogen hebben en het effect van tijdelijk werk op de kinderbijslag. Zwart werken Een duidelijke waarschuwing wordt gegeven voor zwart wer ken. Het uurloon van de vakan tiewerker is in dergelijke geval len net zo hoog als het minimum jeugdloon maar van enige wette lijke bescherming is geen spra ke. Bovendien, zo waarschuwt de Jongerenbeweging, is zwart werken verboden. De belasting kan bijvoorbeeld een navorde ring doen. Een ander nadeel is dat de vakantiewerker niet is verzekerd tegen ziekte of onge vallen. o kjjkttiltn... de tfntfryi ftêtóed Io&ditiór weer ohl <jto\ (wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1988 | | pagina 9